Opniéuw aan het „begroeten Gecompliceerde botsing VERKEERSFONDS 1935 KLAAR ^<>en de scheidsmuur viel VRIJDAG 8 MAART 1935 TWEEDE KAMER 99 Voor de verbetering der tertiaire wegen wordt een algemeen plan voorbereid Nog eens de Douglas- machines Geen rem Jek< van Minister Oud De Douglas-machines' Landbouwcrisisfonds Regeling werkzaamheden De Vasten wet Bisschoppelijke dispensatie voor Heemstede Dreigt een conflict? Loonsverlaging in de sigaren- industrie aangekondigd ST. LAMBERTUS Zilveren jubileum R. K. Textiel- arbeid ersbond NOOD IN DEN TUINBOUW Demonstratie te Oudkarspel Onder Wassenaar lagen op een ge geven moment vier auto's naast elkaar, waardoor een ongeluk niet te vermijden was Twee ernstig gewonden VERVALLEN VERKLARING BANKGARANTIE Commissie moet minister van advies dienen VALSCHE GOUDWERKEN Twee jaar tegen goudsmid geëischt Met peper geworpen Vermoedelijk een poging om „col lega" buiten gevecht te stellen VERDIENSTEN MET RIDDER ORDEN BELOOND NIEUWE SMOKKELWAAR Er zit een flinke winst op DE AUTOBUSKWESTIE Ondernemer vraagt concessie aan STEUNVERLEENING AAN DE ZEEVAART DE ROOFMOORD TE OOYEN Handelsbesprekingen Met Italië reeds gevoerdmet Frankrijk binnenkort te wachten UIT DE STAATSCOURANT O nd afscheidingen Burgemeesters Marine Ontslag en benoeming door ISABEL C. CLARKE WAT DE TONG STREELT <p.9 4) Den Haag, 7 Maart 1935 De Tweede Kamer is plotseling opnieuw aan het „begrooten'" geslagen. Zij werkte de begrooting van het Verkeersfonds af en fc alweer bezig met die van het Landbouw crisisfonds. De Verkeersfondsbelasting, de eerste nog wel, ad door omstandigheden betrekkelijk weinig het lijf. Zij werd verdedigd door minister ~dd, minister van Waterstaat ad interim in bet quadraat en, al is de bewindsman van 'naneiën ongetwijfeld iederen dag opnieuw diet de voornaamste cijfers van dit fonds bezig, {den kan bezwaarlijk van hem verwachten, dat dii Wereldschokkende mededeelingen doet over ^chnlsche aangelegenheden of de mate, waarin *®r sprake gebrachte wegverbindingen noodza- *elük zijn. Het meerendeel van wat de weinige "Prekers opmerkten, werd dan ook door hem Afschoven naar den tijd, waarin een nieuwe {d'hister van Waterstaat van gedachten wisselen *ah met de Kamer. Veel bleef er op die ma- d'«r niet over. Minister OUD heeft in zijn beknopt ant- v'Pord op de Algemeene Beschouwingen van heeren Ebels, Bongaerts, Krijger, v. Braam- Duymaer van Twist, v. Kempen, Wijn- *°°P en Van Dijk consequent vastgehouden aan ?e grondgedachte van het Verkeersfonds, n.m. bet groepeeren van alle inkomsten en •pgaven van het Rijk terzake van het erkeer in n e begrooting. Daarom wees d'i b.v. af de redeneeringen van sommige afge- j^rdigden, die zich verdiepten in saldi van bepaalde onderdeelen van het verkeer. Daarom P^ild hij zich-ook buiten de vraag, wat andere Publiekrechtelijke lichamen aan lusten of lasten un het verkeer ondervinden. De heer Duymaer ah Twist b.w. had betoogd, dat in de Ver- •jeersbegrooting de binnenvaart een groot na delig saldo aanwijst, maar dat eenvoudig ®°rdt genegeerd, wat die aan allerlei rechten "Pbrengt ten bate van provincie en gemeente. pat het aanvaarde systeem, waarbij in finan- jd®el opzicht zeer ulteenloopende verkeerstak- I n worden gecombineerd, geen rem zal be kkenen voor het voortschrijden van de tech- b'ek, heeft ook minister Oud nog eens onder streept. De spoorwegen, wier tekort de begrooting °ti8unstig beïnvloedt, dienen, zij het niet in huldigen omvang, gehandhaafd, omdat zij ^°orloopig onmisbaar zijn niet alleen uit een °°8Punt van defensie, zooals de communist Winkoop met een van diens oorspronkelijke v°hdsten had gesuggereerd. De minister van Financiën vindt overigens wat te zeggen voor de idee o.a. door ir- BONGAERTS geopperd dat de be groeting van Defensie een bijdrage behoort verstrekken voor die verkeersmiddelen, die •Wentueel nit overwegingen van landsverde diging grooter zonden worden opgezett of Gehandhaafd dan anders het geval zoo be hoeven te zijn. Maar dan, aldus minister Oud, zou als tegen- khger Waterstaat ook bijdragen aan Defensie J?°eten verstrekken, indien aanleg van bepaalde c aterstaatswerken de kosten van verdediging jyv°ert. Hetgeen volgens interruptie van ir. r°hgaerts ook reeds inderdaad gebeurt, b.v. eb aanzien van den afsluitdijk der Zuiderzee. Terzake van de spoorwegen heeft Minister Oud nog eens herhaald, dat belaas de krasse bezuinigingen, die *taar in den loop der jaren in de e*ploitatie zijn doorgevoerd, steeds ^eer zijn ingehaald door het ver der terugloopen der inkomsten. k ïr- Bongaerts had in dit verband vastge- g, °pt aan Dr. Colijn's mededeeling in de Eer- Kamer, dat de helft van het spoorweg- te wijten is aan de vermindering van verkeer met het buitenland, en daaraan v® conclusie verbonden, dat binnenlandsche «•keerscoördinatie dit lek niet zal vermogen stoppen. Doch op deze verkeerseconomische htoerking ging Minister Oud niet in. Wèl de Minister den katholieken afgevaar- e toegegeven, dat men terzake van den aagenaanleg niet teveel tegelijkertijd moet dA/»b mof nrofloo' mnpf. DrflfitpPrPTl Pokken, doch met overleg moet profiteeren he zich steeds ontwikkelende technische mogelijkheden. Ir. Bongaerts is voorstander van bescheidener opzet der wegen, bescheide ner dan b.v. bij den weg Den HaagRotter dam het geval is geweest, terwijl hij de rijwiel paden niet langs de banen voor snelverkeer wil zien aangebracht, maar zooveel mogelijk op de door het automobilisme verlaten oude verbindingen. Bij de af deeling: „Landwegen" deelde de Minister mede, dat voor de verbete ring van de tertiaire wegen een alge meen plan voorbereid wordt, waarbij het rapport van de vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" leidraad is. Financiering uit het Werkfonds hangt af van de bij dit fonds in het algemeen gestelde voorwaarde, dat de objecten economisch moe ten verantwoord zijn, terwijl rente en aflossing voor de tertiaire wegen voor rekening van de lagere publiekrechtelijke organen moeten ko men. Verhooging van belasting voor dit doel wijst de minister af. Bij de afdeeling „Luchtvaart" heeft Mr. WESTERMAN van Nationaal Höiiitel nog eens ter sprake gebracht de bestelling van de Douglas-machines in Amerika. Hij had die or der voor Nederland willen behouden. Minister Oud noemde het een bijna beleedigende veronderstelling, als men meende, dat de Regeering hier niet voor de werkgelegenheid in Nederland op de bres gestaan had. Maar de Neder landsche Vliegtuigenfabriek had met den bouw van diverse Fokkertypes de handen zóó vol, dat zij onmogelijk tij dig genoeg de Douglasmachines leve ren kon. Dit blijkt trouwens wel uit het feit, dat zij, die de licentie voor de Douglas heeft, ook de bestellingen uit andere Europeesche landen niet zelf uitvoert, maar deze machines nog uit Amerika betrekt. Zij was trouwens ook met de levering van vroeger bestelde machines al ten achter. Over de begrooting van het Landbouwcrisis fonds is heden reeds gesproken door den so ciaal-democraat VAN DER SLUIS, den Chris- telijk-Historischen afgevaardigde WEITKAMP en den liberaal LOUWES, die alle drie voor het goed recht van den landbouwsteun opkwamen. De heer Weitkamp spon weder de tegenstelling tusschen de sterk georganiseerde industrie en den niet genoeg georganiseerden landbouw uit, van den liberaal Louwes teekenden wij met genoegen op, dat hij voorstander is van rede lijke loonen voor de landarbeiders, al wenscht hij, dat dezen niet op een geforceerde manier tot organisatie worden gebracht, en de sociaal democraat van der Sluis leverde zijn zooveelste paraphrase op het thema, dat een te groot deel (de helft) van den door hem op 200 millioen getaxeerden landbouwsteun naar het grond- kapitaal gaat. Een hypotheekwet, een verbod van executies, een pachtwet waren zijn de siderata. 9 De VOORZITTER heeft aan de Tweede Ka mer voorgesteld, aan de orde te stellen bij de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1935, het wetsontwerp nieuwe bepalingen tot voorkoming en bestrijding van ziekten van aardappelen. Voorts om heden (Vrijdag) bij den aanvang der vergadering aan de orde te stellen: de uitgestelde stemmingen met betrekking tot het wetsonwerp tot wijziging van art. 126, eer ste lid der Ambtenarenwet 1929; de wetsontwerpen tot goedkeuring van het besluit van den G.-G. van Ned.-Indië tot vast stelling van het slot der rekening van uitgaven en ontvangsten van Ned.-Indië over 1930; het bekrachtigen a. van een door den G.-G. van Ned.-Indië krachtens art. 93, eerste lid, der In dische Staatsregeling vastgestelde ordonnantie (nadere voorzieningen slachtbelasting)b. van een door den G.-G. krachtens art. 93 eerste lid en art. 183 tweede lid van de Indische Staats regeling vastgestelde ordonnantie (tijdelijke opheffing' van het uitvoerrecht op Java-tabak). Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, heeft bij schrijven van 2 Maart j.l. bepaald: „Krachten de volmacht in het Kerke lijk Wetboek, Canon 1245, 2, Ons verleend, geven Wij ontheffing van de Kerkelijke wetten van Vasten en Onthouding voor de geheele ge meente Heemstede, zoolang de Bloemententoon stelling van 1935 zal duren; alleen met uitzon dering van den Goeden Vrijdag. Deze dispensatie geldt ook voor de vreemde lingen, die gedurende deze tentoonstelling in Heemstede vertoeven." De vertegenwoordigers van de besturen der vier werkliedenorganisaties in de sigarenindu- strie kwamen Woensdag te Den Haag bijeen. Kennis genomen werd van den inhoud van het perscommuniqué, uitgegeven door de Ned. R. K. Ver. van Sigarenfabrikanten, hunner ver gadering van 14 Februari 1.1. waar besloten was de aan de werkliedenorganisaties in tweede lezing voorgelegde loonsverlagingsvoorstel- ien in te voeren. Na overleg met het eveneens Woensdag vergaderend Verbond van Sigaren fabrikanten in Nederland zou de verlaging waarschijnlijk op 18 Maart a.s. worden inge voerd. Geconstateerd werd, dat bij geen der werk liedenorganisaties eenig officieel bericht hier omtrent was binnen gekomen. Vastgesteld werd dat de vier werkljpdenorga- nisaties zich eenparig met alle kracht tegen de invoering dezer loonsverlaging zullen verzetten, terwijl de noodige maatregelen besproken en vastgesteld werden, die per circulaire aan de verschillende afdeelingsbesturen zullen worden bekend gemaakt. De R. K. Textielarbeidersbond bestond Woensdag 25 jaar. Het feit is slechts in stilte herdacht; bij het bondsbestuur kwamen ver schillende telegrammen van gelukwenschen binnen. In de te Tilburg te houden bondsvergadering in Juni zal het zilveren jubileum officieel ge vierd worden. De afdeeling Oud Karspel van den Neder- landschen Tuindersbond heeft Donderdagmid dag in verband met den noodtoestand in het tuindersbedrijf een groote demonstratie voor verbetering gehouden, waaraan door eenige honderden mannen en vrouwen werd deelge nomen. De demonstratie had een rustig en ordelijk verloop. Na afloop had het afdeelingsbestuur en het hoofdbestuurslid van den Nederlandschen Tuin dersbond, de heer A. Hoogland uit St. Pancras, een onderhoud met het gemeentebestuur, dat alle medewerking toezegde. B. en W. zullen bij den minister aandringen op inwilliging van de eischen van de tuinders, welke in de volgende vijf punten zijn neer gelegd. 1 Uitbetaling van een matig berekende richtprijs tot 100 procent over de jaren 1932, 1933 en 1934. 2 Uitkeering tot 100 procent voor 1935 en directe verrekening over elke periode, die voor steunverleening in aanmerking komt. 3 Machtiging aan de betrokken gemeentebe sturen tot het verstrekken van voorschot op te verwachten steungelden als dit voor de bedrij ven om door te gaan noodig is. 4 Verlaging der vaste lasten, welke drukken op bedrijf en productie. 5 Den tuinders als steungroep dezelfde rech ten te geven als dien categorieën welke door de overheid geacht worden in verband met geringe inkomsten behoefte te hebben aan verstrekking van goedkoope levensmiddelen en anderszins. Voor de ontbinding van de demonstratie hield de afdeelingsvoorzitter een rede waarin hij wees op den bijzonder ernstigen noodtoestand, welke in dit tuindersdistrict heerscht. Ook sprak nog de burgemeester, de heer A. J. Wijnveld, van af het bordes van het raadhuis, die nogmaals zijn volle medewerking toezegde. In de gemeente Wassenaar is Donderdag middag een gecompliceerde autobotsing ge beurd, waarbij twee personen zwaar gewond werden, terwijl een derde iets minder ern stige kwetsuren opliep. Omstreeks half drie reed op den Leidschen Straatweg een vrachtauto, die uit de richting Leiden kwam en bestuurd werd door B. uit Oegstgeest. .Naast den bestuurder zat v. d. B., eveneens uit Oegstgeest. B. wilde een voor hem in dezelfde richting rijdenden personenauto, bestuurd door den heer T. uit Utrecht, passee- ren en kwam dezen dan ook op zij, juist toen uit de tegenovergestelde richting een auto, bestuurd door K. uit 's Gravenzande, was ge naderd. Vermoedelijk reed nog een vierde wagen naast den auto uit 's Gravenzande. Op een gegeven oogenblik lagen hier dus drie en misschien zelfs vier auto's naast el kaar op den weg, die daarop natuurlijk geenszins berekend is. Een ongeluk was dan ook vrijwel niet te vermijden. De wagen uit Oestgeest kwam in botsing met dien uit Utrecht, met het gevolg, dat beide tegen een boom vlogen. Vervolgens was het de auto uit 's Gravenzande, die tegen den Utrechtschen reed. Toen medische hulp arriveerde onder leiding van Dr. Hübbeling, gemeente-arts van Wasse naar, bleek, dat de dubbele botsing niet zonder ernstige gevolgen was gebleven. B. uit Oegstgeest had een zware hersenschud ding en diverse kwetsuren bekomen, terwijl v. d. B., die naast hem had gezeten, een been breuk en verschillende verwondingen had op- geloopen. De beide zwaargewonden zijn met een Haagschen ziekenauto overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De heer T. uit Utrecht was ernstig aan het hoofd gewond en had bovendien verschillende snijwonden. Zün toestand was echter niet zoo ernstig als die der beide inzittenden van den vrachtauto. Ook de heer T. is naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De heer K. was geheel ongedeerd gebleven, evenals de andere inzittenden van dezen wagen. De drie auto's, die zoo goed als geheel ver nield waren, zün gesleept naar de politiegarage van Wassenaar, waar zij in beslag zün geno men in verband met het onderzoek, dat is in gesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. De ravage, onmiddellük na de botsingen, was groot. Daar de gehavende wagens schuin over den weg stonden, ondervond het verkeer op dezen veelbereden weg geruimen tüd stagnatie, waardoor een groote drukte ontstond. Er was echter genoeg politie aanwezig om regelend op te treden. De Minister van Economische Zaken heeft ingesteld een commissie, welke hem van advies zal dienen in alle gevallen, waarin hef vervallen verklaren eener bankgarantie of andere zeker heid, gesteld in verband met de uitvoering der Crisis-invoerwet, wordt overwogen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter mr. dr. A. Slotemaker, tot leden de heeren G. M. Balzer en dr. D. L. Uyttenboo- gaart en tot lid en secretaris mr. H. van Blan- kenstein. De rechtbank te Amsterdam heeft behandeld een kwestie van valsche goudmerken. De 46-jarige goudsmid A. L. L., wonende te Amsterdam, had zich te verantwoorden omdat hü op een groot aantal gouden ringen van 14 karaats of van goud van het vierde gehalte of van minder dan 14 karaats goud met een door hem zelf vervaardigd stempel het rijksmerk (een eikenblad) had geplaatst. Hü zou dit merk gezet hebben, om de gouden_ ringen door hem of anderen te doen gebruiken, alsof het merk echt en onvervalscht was. Subs, wordt hem ten laste gelegd, dat hü gouden voorwerpen in voorraad heeft gehad, met voorzien van de bü de wet vermelde stem- pelmerken. Verdachte gaf toe, het misdrijf te hebben ge pleegd. Hü ontkende echter, dat het aantal van valsche merken voorziene ringen zoo groot is, als in de dagvaarding is ten laste gelegd. De Officier, Mr. Bosch, was van oordeel, dat verd. nog veel meer merkingenvervalschingen heeft gepleegd. Er zün ruim 800 ringen in be slag genomen, waarvan de vervalsching van het merk vaststaat. Verdachte is reeds eerder voor een dergelijk misdrijf veroordeeld. De feiten zijn hoogst ernstig, waardoor het vertrouwen in de rijksmerken ernstig wordt ge schokt. De Officier requireerde tegen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, Mr. W. Loeb, drong aan op een voorwaardelüke veroordeeling. De rechtbank zal 21 Maart vonnis wüzen. De Rotterdamsehe politie heeft dezer dagen, volgens de „Telegraaf", voor een zeer onver kwikkelijke historie gestaan. Verleden week werd in Den Haag een laaghartige aanslag ge pleegd op den directeur van een verzekerings instelling. Twee mannen hebben gepegd hem een zak met peper in de oogen te gooien. De aanslag mislukte en de politie slaagde er spoe dig in de beide mannen aan te holden. Er werd een onderzoek ingesteld en spo-uig bleek, dat alle sporen naar Rotterdam voerden. Bü het verhoor kon men vaststellen, dat de twee mannen gehuurd waren door een Rotter dammer. Ook deze man is dezer dagen aan gehouden en met de twee mannen uit Den Haag op het hoofdbureau van politie in be waring gesteld. De politie meent aanleiding gevonden te hebben, dat het hier een poging betreft van een zakentegenstander van den Haagschen di recteur, om zijn collega tijdelijk „buiten ge vecht te stellen". Hiertoe zou hü den Rotter- damschen verdachte gehuurd hebben en deze zou op zijn beurt de twee Hagenaars voor dit onsympathieke karweitje hebben aangesteld. De Rotterdamsehe verdachte, wien reeds ver schillende malen een verhoor is afgenomen, be weert niets van de zakenkwesties te weten. Hü ontkent de twee Hagenaars te hebben gehuurd. Ter gelegenheid van haar 70sten verjaardag is Donderdag op verzoek van den Minister van Defensie aan mevrouw H. C. W. van Suchtelen van de Haare, geb. Baronesse van Amerongen te haren huize te Den Haag het Ridderkruis der Orde van Oranje-Nassau uitgereikt door een deputatie van het Nederlandsche Roode Kruis. Daarbij werd door den heer Röel herinnerd aan de veel waardevolle diensten, gedurende een lange reeks van jaren door mevrouw van Suchtelen aan het Roode Kruis bewezen. Niet alleen boter, suiker, koffie of sigaretten papier wordt ons land binnengesmokkeld, doch den laatsten tüd is er wederom een nieuwe soort smokkelwaar bijgekomen, in den vorm van Philipslampen. Den laatsten tüd is in Antwerpen voor een groot gedeelte de stroom van 't net gebracht op 220 Volt, waardoor de Belgische lampen ook bruikbaar worden voor ons net. De prijzen der lampen zijn echter dertig tot veertig pet. goedkooper dan in ons land, zoodat er een flinke winst met dezen sluikhandel kan worden gemaakt. De firma N. Sommeling heeft bü Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland een concessie aan gevraagd voor het onderhouden van een gere- gelden busdienst tusschen Den Haag en Am- terdam. Het ontwerp van wet voor de verleening van steun aan de Zeevaart is, naar „Het Handels blad" verneemt, thans in technischen zin geheel uitgewerkt en nu nader in onderzoek bij het de partement van Financiën. Naar wij vernemen zullen voor de verdachten in de roofmoordzaak uit Ooyen, welke zaak op 11 Maart a.s. voor de Bossche rechtbank zal worden behandeld, als verdedigers optreden voor F. J. v. O., Mr. Kruse, advocaat te Den Bosch en voor W. M. de B., Mr. Pulles, advocaat te Oss. Behalve de besprekingen over een handels verdrag met de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, zullen, herinnert de „Telegraaf", bin nenkort ook onderhandelingen worden geveterd met Frankrük over een nieuw handelsverdrag ter vervanging van het thans vigeerende, dat in Juni afloopt. Deze onderhandelingen zullen door een Nederlandsche delegatie te Parijs worden gevoerd. Het tijdstip van aanvang der besprekingen is nog niet vastgesteld. Met de Italiaansche regeering wordt voorts onderhandeld over een handelsverdrag, in ver band met de onlangs afgekondigde drastische invoerbeperking in dat land. Deze besprekin gen worden te Rome gehouden en worden ge voerd door den Nederlandschen handelsattaché bü ons gezantschap aldaar. Benoemd tot ridder Oranje-Nassau Orde me vrouw C. L. van Suchtelen van de Haare ge boren H. C. W. baronesse Taets van Ameron gen. Bü K. B. is aan dr. G. H. Moll van Charante, arts te Rotterdam, verlof verleend tot het aan nemen van zün benoeming tot Ridder in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Bü K. B. is aan G. D. van Es Gips, consul van Polen te Dordrecht, wonende te Wassenaar, verlof verleend tot het aannemen van het offi cierskruis der Orde van het Herstelde Polen (Polonia Restituta). Met 20 Maart zijn benoemd tot burgemeester van Overslag G. C. E. M. Dierick; van Zaan- dük A. H. van Gelderen en van Lemsterland mr. M. Kryger. Op verzoek met 30 April eervol ontslagen met dank J. de Moor als burgemeester van Zijpe. Herbenoemd tot burgemeester van Munten dam R. E. Torringa. De nieuwe burgemeester van Overslag, de heer G. C. E. M. Dierick, werd 23 October 1907 ',e Koewacht geboren en is thans nog te Koewacht woonachtig. De nieuwe burgemeester van Zaandük, de heer A. H. van Gelderen, werd 12 Februari 1900 te Boskoop geboren. Hij is thans commies ter gemeentesecretarie van Boskoop. De nieuwe burgemeester van Lemsterland, mr M. Krijger, werd te Stad-Hardenberg geboren en is thans 31 jaar. Hü woont te Vriezenveen en is volontair ter gemeentesecretarie van Tubbergen. Bü beschikking van den Minister van De fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 7 Maart de officier van den M. S. D. der 2e kl. N. C. van Bergen van der Grüp, ge plaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord: met 8 Maart de luitenant ter zee der 2e kl. M. J. Arnoldus a/b. Hr. Ms. „Douwe Aukes"; met 15 Maart 1935 de luitenant ter zee der 2e kl. mar. res. M. Wildschut bü de marine, kazerne te Amsterdam; met 1 April de officier van den M. S. D. der 2e kl. J. G. Sevenhuysen te Amsterdam; is de officier van administratie der le kl. J. M. Tinga, dienende bij het DepaiVment van Defensie, 10 April ter beschikking gesteld. Bü K. B. is aan mr. H. J. Hütschler op zün verzoek eervol ontslag verleend a. als tweeden secretaris van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Arnhem en b. als rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te Arnhem met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K. B. is aan mr. J. van der Poel op zün verzoek eervol ontslag verleend als rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te Middelburg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. Bü K. B. is aan J. de Jong Saakes op zün verzoek, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Harderwijk. Bü K.B. is aan mr. M. J. Claassen op zijn verzoek met 1 Mei eervol ontslag verleend uit zün betrekking van substituut-griffier bij het Gerechtshof te Amsterdam. Bü K. B. is aan mevr. C. Jansen geboren Wortman op haar verzoek eervol ontslag ver leend uit haar functie van lid van den Voogdij raad te Almelo, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bü K. B. is aan R. P, Brons op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Middelburg, met dankbetuiging voor de door hem bij de politie bewezen diensten. Bü K. B. is aan J. de Weerd op zijn verzoen met 1 Juni eervol ontslag verleend als directeur van het Huis van Bewaring te Rotterdam. Bü K. B. is met ingang van 10 Maart tüde- lük benoemd tot secretaris van den Voogdijraad te Middelburg mr. P. van Empel, advocaat en procureur, wonende te Middelburg. Bü K. B. is agn J. H. Quanjer op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdam, met dankbetuiging voor de bij de politie bewezen diensten. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat opnieuw is aangewezen als secretaris van het college van directeuren der Rijkslandbouw proefstations voor controle-onderzoek dr. W. J. Franck, directeur van het Rüksproefstation voor zaadcontröle te Wageningen. HOOFDSTUK I J5® Harrimans waren een vredelievende farni- tu pit wil niet zeggen, dat zü vrij waren van kleine huiselüke twistjes en interne kib- alrirÜtjes, waaraan büna niet te ontkomen is, v- aantal volwassen menschen van totaal WuhiIlGnden aard in 6611 tameüjk afgelegen dhuis samenwoont. Obv 6611 vlotte, maar niet overdreven luxueuze gC°eding, kwamen de jongere Harrimans in de Le en bloeiende firma van Harriman Co. Sp, chemische fabriek, die met haar hooge h0v orsteenen als zwarte, reusachtige obelisken het noordelüke stadje Pagdon uitstak, *eh? <*ea leden van de familie Harriman al jaren liti een een eerlüken werkkring en betrekke- rijkdom. r een groot deel lag het terrein van hun ïiulP'aomheden in Duitschland. Niet alléén in cnö and echter; uitstekend beheerde suster- ketrt nemingen hadden een nog ruimer ar- gevonden in Amerika. Vóór een jonge hjj rihian in de firma opgenomen werd, ging Cjjj {{bostens een half jaar naar Duitschland qe taal grondig te leeren. Naast hun bewondering voor de Germaansche cultuur hadden de Harrimans een groote min achting voor de wufte en luie Fransche natie. Naar hun oordeel kon men geen Vooruitgang en beschaving verwachten in die landen die zoowel Romaansch als Roomsch waren, de echte civilisatie moest komen van de groote Prótestantsche volken. De heer Carnegie Harriman was redacteur van de North Pagdon Gazette. Hij was de tweede zoon van den ouden Jona than Harriman, het hoofd van de firma en eigenaar van dat machtige gebouwencomplex een paar kilometer buiten Pagdon, bekend als „Pagdon Towers." Zijn oudste zoon Lambert was onmiddellük na het beëindigen van zijn studies te Oxford in de firma opgenomen en daar de jongste, David, ook een belangrijke, zü het ondergeschikte positie in deze wereldzaak bekleedde, was Carnegie vrij om zün litteraire gaven te wüden aan zijn krant. De heer Jonathan Harriman vond iederen morgen vast de North Pagdon Gazette op zün bord liggen bü het ontbüt en zes dagen van de week overdacht hü met vreugde, hoe bewonde renswaardig Carnegie uiting gaf aan zyn eigen inzichten op het gebied van politiek, handel en godsdienst. Alle drie, zoo meende hü, warén ineengevlochten en vormden zóó een vasten grond voor die vredelievende principes, waar zün hart aan hing. Hü was nu zeventig jaar en zün vrouw een paar jaar ouder. Van zün zes kinderen waren er nog' vijf in leven, drie zonen en twee dochters. Daar was een dochter, nu weduwe, wiers man bü een bezoek van den koning aan Pagdon in den adel was verheven en die nu als Lady Price een deftig kinderloos leven leidde in het zoogenaamde Douairière Huis. Lambert was spoedig na Oxford gehuwd met freule Viola Chasemore, zij hadden twee kinde ren, een jongen èn een meisje. En het moet eer lijk erkend worden, dat die twee, mevrouw Lam bert Harriman en haar zoontje Cymbeline, op het tüdstip dat ons verhaal begint, voor mün- heer Harriman Sr. waren, wat men een haar in de boter gelieft te noemen. Van het begin af aan had münheer Harriman op het huwelük van Lambert tegen gehad. De vader van Viola, Lord Chandleton, was buiten gewoon rük, hü had de regeering op criiieke oogenblikken enorme sommen geleend, hü bezat groote münen in Wales en was vroeger ook de inzichten toegedaan, welke nu nog die van mün heer Harriman waren. Maar nu hü Lord Chandleton geworden was, (wat altüd zün doel was geweest, fluisterden zijn vüanden) was hü verslapt in de ware poli tieke leer. Zijn oudste zoon deed niets, zün jongste was officier en had zich in Zuid-Afrika onderscheiden, waar hü een arm verloren had. Zün eenige dochter had een kostbare opvoeding gehad, eerst in Engeland en daarna in Frank rük en Italië, en het was nauwebjks te ver wachten, dat zü zich gemakkelük zou schikken in het wonen in een sombere Noordelüke fa brieksstad, niet ver van de chemicaliënfabriek, waar haar man zün fortuin verdiende. Over het algemeen was er eigenlük niemand met haar huwelük ingenomen en het kostte moeite om Lord Chandleton er toe te brengen zün dochter een fatsoenleken uitzet mee te geven. Een enkelen keer, maar heel zelden, sprak mijnheer Harriman over deze kwestie met Car negie, omdat het duidelük was, dat hü er niet gemakkelük met den schuldige zelf over spre ken kon. Hü vroeg soms zenuwachtig wat Car negie dacht van dien jongen van Lambert? Wilden zün ouders hem absoluut verwennen? Was die Lambert nog altüd zoo blind verliefd op zün vrouw, dat hij geen vinger wilde uit steken om hem te redden van haar dwazen invloed? En wat moest er allemaal gebeuren, in de verre toekomst, als die zoon büna zeker zou moeten opvolgen in de firma Harriman? Carnegie was het met hem eens, dat het te betreuren was, dat Lambert zoo ver afgleed van de hoogte der familietradities. Dat da teerde natuurlük al vanaf dat gekke huwelük van hem. Al dadelük had hü alles aan zün vrouw overgelaten. Zonder protest had hü toe gestaan, dat de jongen Cymbeline genoemd werd. Zelfs had hü, toen zün vader woedend op gestoven was over dien naam, eenigszins kort af geantwoord: „Hü heeft haar bijna het le ven gekost, nu mag ze toch zeker wel zeggen, hóe hü heeten zal." Cymbeline's intocht in dit tranendal was moeilük geweest en de jonge dankbare vader had geen enkel verzoek kunnen weigeren. En na Cymbeline kwam nog Primula in den hui- selüken kring heetten zü Prim en Cym, wat de oude Harriman afschuwelük vond), een ver wend klein nest, dat haar moeder onder den duim had en haar vader om haar pink kon winden. Meer bewoners voor de kinderkamer kwamen er niet en het is niet te zeggen, wie het meest opgelucht was, münheer Harriman of zijn vrouw. De oude Harriman was er min der over voldaan, hij had op meer kleinzonen gehoopt, echte Harriman-jongens, steviger soort, dat meer geschikt zou zün, om de enormé fabriek te dirigeeren. Voor hem was het een groote teleurstelling, dat het gezin van Lam bert zoo klein bleef. Toen de hoop al kleiner werd, sprak hü Car negie eens aan, of deze er niets voor voelen zou te trouwen, maar daar ving hij bot. Car negie verschool zich achter verontschuldigin gen, hij had het te druk om aan trouwen te denken en hü glimlachte bitter terwijl hü dat zei. Zün scherp gezicht met den haviksneus duidde op een jagersinstinct, dat hij tot nu toe gebruikt had om rusteloos copy te zoeken en te verwerken. Als hij de positie van Lam bert had gehad, zou hü volkomen op zijn plaats zün geweest, waakzaam, geslepen, altüd op de bres. Dan was er nog de jongste zoon, Daniël. Maar met hem over deze zaak te spreken was meer dan hopeloos, hij stak zün minachting voor vrouwen niet onder stoelen of banken en speel de dan altüd juist Lambert uit als een betreu renswaardig voorbeeld van een pantoffelheld. Viola was week en zü maakte hem ook week. Kük maar eens naar die instellingen van lief- SPECIAAL VOOR U DAMES u d. r.briek dadigheid in Pagdon, haar crèche voor de ba- bies, haar hospitaaltje voor zieke werklui. Wat heid aankweeken, die deur openzetten voor was het vervolg? Verwennen en ontevreden heid aankweeken, die de deur openzetten voor stakingen en wanordelijkheden, eischen om korter werktdij en verhooging van loonen. Viola ging huis in huis uit, met haar zachte stem en milde hand. Carnegie was het gloeiend met hem eens. Het deed enorm veel kwaad. Maar al zagen zü op Lambert neer, toch durf den zü er niet' met hem over beginnen. Dani61 reisde veel voor de zaak. Ieder jaar ging hü naar Duitschland en Amerika. Hij was op ende op handelsman, energiek, snelbeslo- ten, uiterüjk trachtte hü te gelijken op een Amerikaansch business man, een type, dat hij uit den grond van zün hart bewonderde. En zün tact, zün vlotheid en goed voorkomen brachten hem niet alleen populariteit en ach ting, maar ook meer tastbare voordeelen. (Wordt vervoled.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3