STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen Tentenkampen op het strand Interview met Selassie Wat de tonq streelt 0.J.DEJ0NG Hoofdredacteur „Volk" bedreigd HET IS NIET ERG PIELAGE EN CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 Bulgaarsche stap te Genève VRIJDAG 8 MAART 1935 |iiiiiiiiiiiiiin!iiii[iiiiiiiniiiii!iii!iniiiiiiiiiiiiiiwnniimrniinnnniniiii!ii!iiiinin!niiiiniiiiii!ii!iiii!HiiiiiiiiiK Bij „Duin en Kruid berg" vormt zich een nieuw baddorp, dat Bloemendaal nog niet wenscht Kwestie met Zandvoort Duin en Kruidberg GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG Ledenvergadering in „St. Bavo" R. K. VOLKSBOND Maandelijksche vergadering AUTOBUS MET KINDEREN IN EEN SLOOT Bestuurder voor de Haarlemscbe Rechtbank ZAKENJUBILEUM De bouwvakstaking te Santpoort Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst Vrijwillige Burgerwacht Candidaatstelling voor de Provinciale Staten BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT Z. V. V. „De Zeemeeuwen" De roofoverval te Amstelveen Verdachten vrijgesproken De brute houding van Italië is ver oorzaakt door onjuiste berichten Graziani gouverneur van Somaliland Graziani Osselappen vanaf 40; Carbonade 35; Riblappen 55, 2 pond voor f 1. 2% pond Gehakt f 1 Oostvest 34 Poolsche communist richt vuur wapen op hem, doch schiet niet Secretaresse begon te gillen Cohflict dreigt te Vriezenveen Indien spoelsters niet doorwerken, sluit Jansen en Tilanus Maandag Trein ontspoord in den Palts Een doode, vijf gewonden Aide-mémoire inzake de Turksche bewapening aan de Bul gaarsche grens Smokkeldrama Nederlander in België gedood RIJKSWATERSTAAT Gaat ir. Scharp den AlgDienst verlaten? UIT DE MEUBELINDUSTRIE De regeling van de arbeids voorwaarden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT öiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiil De raad van Bloemendaal kwam gistermid dag om 2 uur in bijzondere openbare zitting bij een onder voorzitterschap van Jhr. J. C. den Tex. Als eenigste punt van de agenda kwam in behandeling „maatregelen te nemen tegen het besluit van den Zandvoortschen raad, waardoor het tentenkamp van het Zuiden dier gemeente, ver naar het Noorden tot aan de Bloemendaal- sche grens verplaatst werd". De VOORZITTER zette het raadsbesluit van Zandvoort uiteen. Meer dan 800 tenten zullen overdag en des nachts vlak bij Bloemendaal staan. De exploitanten van betere Bloemendaal- sche ververschingsinrichtingen zullen daardoor in het nauw komen, want het spreekt vanzelf, dat de kampeerders zich niet stipt aan de grens zullen houden. Ook de bezitters van strooken grond rondom het kamp zullen hun grond zeer sterk in waarde zien verminderen. Er is dus sprake van een sterke benadeeling'. Onze gemeente, aldus de voorzitter, zal mede werking moeten verleenen en daartoe is zij niet zonder meer te bewegen. In Zandvoort is de overtuiging gewekt, dat van Bloemendaal geen tegenwerking te vreezen was. Dat is ten eenen- male onmogelijk. Spr. stelde daarom voor den Zandvoortschen raad te berichten, dat het besluit ten zeerste betreurd wordt, dat geen medewerking verleend kan worden, dat de voorlichting onjuist is ge weest en dat verzocht wordt het besluit te her zien. De heer QUARLES VAN UFFORD was van meening, dat Zandvoort na het hooren van alle bezwaren, haar standpunt ongetwijfeld zal wij zigen. De heer CASSEE wees op de dank van Zand voort, toen de Zeeweg gereed was. De omstan digheden zijn intusschen niet gewijzigd. Uit het raadsverslag is spr. duidelijk geworaen, dat er misverstand en verwarring heerschc ten op zichte van Bloemendaals belangen. Spr. juich te het te verzenden request toe. Bij eenige me dewerking kunnen onprettige maatregelen zeker achterwege blijven. De heer SCHULTZ zeide, dat er eenstemmig heid heerscht over de schade, die Bloemendaal dreigt te ondervinden. Toch achtte spr. het ge lukkig, dat het kampeeren op zichzelf eens ter sprake kan komen. Het kampeeren raakt het algemeen belang en de volksgezondheid, waaraan plaatselijke belangen ondergeschikt rijn. Een onderlinge regeling ook met de buren is toe te juichen. Arbitraal optreden van het gewestelijk bestuur zou thans zeker op zijn plaats zijn. Zandvoort dient echter eerst het raadsbesluit in te trekken, waarna te praten valt. Er staan groote volksbelangen op het spel. De VOORZITTER merkte op, dat Velsen, Zandvoort en Bloemendaal bezig zijn „elkaar stuk te slaan". Vanuit Velsen zal men ontegen zeglijk ook expansie gaan zoeken. Daarom is samenwerking geboden en van groot belang. Een request in den zin als door den voorzitter opgesomd, zal aan Zandvoort gezonden wor den. De Ned. Reddingsbrigade richtte tot B. en W. 'het verzoek om aan het strand bij Duin en Kruidberg een schafthuis te mogen plaatsen, omdat dit vooral 's Zaterdags en Zondags broodnoodig zou zijn. De VOORZITTER zeide, dat het hier om een belangrijke kwestie gaat. In de buurt van de zeezijde van Duin en Kruidberg groeit een nieu we badplaats, die 4 K.M. van het moedei dorp gelegen is. De menschen kunnen straks op een dagkaart door de particuliere bosschen naar zee loopen en fietsen. Het strand is gemeente grond. B. en W. stellen voor niet op het verzoek in te gaan. De financieele bezwaren zijn overwe gend, het toezicht op deze excentrische bad plaats zou veel te veel kosten. Keurt de raad de vorming van een nieuw stranddorp goed, dan moet er veel toezicht komen, met de daaraan verbonden verantwoordelijkheid. De heer NOORMAN zou het baden niet tegen willen werken, maar zag ook in, dat de verant woordelijkheid voor Bloemendaal te groot wordt. De eigenaars van „Duin en Kruidberg" zouden zelf voor toezicht moeten zorgen, dan is er geen bezwaar. De heer HOGENBIRK meende, dat de ont wikkeling van Bloemendaal Zee alle aandacht vraagt. Dit nieuwe centrum moet er niet ko men. Maar hoe is het baden daar te verbieden? De VOORZITTER: Verbod van verblijf in badpak op het strand. Maar in zee is de ge meente-grens weer geëindigd. De heer SCHULTZ achtte inperken van het baden uit den booze. Daardoor moedigt men het vrije baden aan, met alle gevolgen van dien. Een algemeene oplossing, ook ten aanzien van het kostenvraagstuk, is dus dringend noodzake lijk. De tentbewoners moeten de kosten opbrengen. En dat is bij Duin en Kruidberg wel mogelijk. De eigenaar van het landgoed staat er buiten, zijn bezit houdt bij het strand op. Spr. Zou het verzoek van de Reddingsbrigade willen inwilli gen. De heer ENSCHEDé merkte op, dat bij een verbod ter plaatse een bord geplaatst moet wor den „Baden gevaarlijk". De gemeente Bloemen daal draagt geen verantwoordelijkheid. De heer QUARLES VAN UFFORD sloot zich daarbij aan. Op mooie dagen wordt langs het geheele Noord-Hollandsch strand gebaad. Dan is toezicht toch niet doenbaar. Wethouder PRINSENBERG zeide, dat bij Duin en Kruidberg een nieuwe badplaats groeiende is. Er zal daar steeds meer hulp ge vraagd worden, men zal telefoonverbinding vra gen etc. Dat groeit Bloemendaal over het hooid, daarom is voorzichtigheid geboden, De VOORZITTER merkte op, dat de gemeente voor baden langs het geheele Bloemendaalsche strand geen verantwoordelijkheid kan nemen. Er is bij „Duin en Kruidberg" toezicht van een boschwachter, maar dat is in de toekomst niet meer juist en mogelijk. Overleg met Velsen is noodzakelijk. De raad verklaarde zich met 112 stemmen tegen uitbreiding bij Duin en Kruidberg en voor overleg met de gemeente Velsen. De openbare vergadering werd daarna geslo ten. Gisterenavond is in het gebouw „St. Bavo" de jaarlijksche ledenvergadering van het Ge nootschap van den Stillen Omgang gehouden. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer Alblrs, o. m. dat in het afgeloopen jaar zeven leden gestorven waren, voor wien de ge bruikelijke H. Mis gelezen was. Spr. memo reerde het afsterven van pastoor Boogmans en den heer Elsenburg, die dé groote werker is geweest voor den Stillen Omgang. De heer Al- bers betreurde het, dat hij om gezondheidsrede nen moest aftreden en dankte voor het ver trouwen, dat men in hem gesteld had. Bij enkelvoudige candidaatstelling werd de heer J. Ph. Castricum tot voorzitter gekozen. In de vacature Kraak werd de heer Sanders als bestuurslid gekozen. De aftredende bestuursleden de heeren H. Neelissen en P. A. Sweerts werden als zoodanig herkozen. Pastoor Roovers hield hierna een toespraak, waarin hij wees op het belang van den Stlilen Omgang en op den geest waarin deze gehouden moet worden. Vrijdagavond is de maandelijksche ledenver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum. Aan de orde kwam een schrijven van het ge meentebestuur om van personen, welke ge bruik maken van de leeszaal, een vergoeding van 50 cent per persoon te vragen. Het bestuur wilde dit vraagstuk nog eens nader onder het oog zien om daama het gemeentebestuur te antwoorden. Het vastenavondfeest van Zondag j.l. is goed geslaagd en heeft nog een batig saldo opge bracht voor het fonds „Hulp in Nood". Met den directeur van de R. K. Leeszaal zal een bespreking worden gehouden over beschik baar stellen van boeken voor de leden van den R. K. Volksbond. Voorzitter bracht nog hulde aan het comité Winterhulpactie, dat schitterende resultaten bereikte. Aan het vervolgonderwijs heeft het bestuur 25 subsidie verleend. De voorzitter sprak vervolgens over de alar- meerende voorstelling die was gemaakt over het beheer van de Volkskrant en bracht deze ge ruchten terug tot hun ware proportie. Op de centrale raadsvergadering zal gestemd worden over het voorstel om de arme nood lijdende parochies in het bestaan zoo mogelijk te steunen. Wat betreft het voorstel Enkhuizen om de cumulatie van functies tegen te gaan, stelt de afdeeling Haarlem het volle vertrouwen in het centraal bestuur en zal dus geen nieuw voor stel indienen. De propaganda-actie is eigenlijk niet aoo verloopen als men. gaarne gewenscht had. Men zal alsnog trachten door huisbezoek het leden tal weer op peil te brengen. Men was over het algemeen tevreden over het verloop der resultaten van 1934. De balans rekening sloot met een bedrag van 73760.96. De kascommissie had alles in de beste orde bevonden. Medewerking werd gevraagd voor deelname aan de retraite, welke gehouden zal worden van 17 tot en met 20 Augustus. De kosten zijn slechts 2.50, voor werkloozen gratis. De retraite wordt gehouden te Noordwijkerhout. Men kan zich daarvoor opgeven bij de retraite-commissie en bij den heer Scholte. Vol lof was men over de voorloopige geluid installatie in de groote zaal. Men zal overwegen deze te behouden. Op den Buitenhuizerweg in den Velserpolder was 7 September 1934 een autobus met zeven tien kinderen in een sloot gereden. Een enkel kind werd gewond. Een postbode en enkele omwonenden verleenden de eerste hulp. De bestuurder, een 43-jarige controleur bij een autobusonderneming, kwam Donderdagmiddag in appèl van een vonnis van den Kantonrech ter, waarbij hij werd veroordeeld tot zeven da gen hechtenis en zes maanden ontzegging. Een rr.otorhersteller uit IJmuiden verklaarde, dat hij tegen verdachte, voor deze dien ochtend vertrok met de schoolkinderen, gezegd had: „Je moet een beetje kalmer aan doen." Bij den kantonrechter had getuige verklaard, dat hij gezegd had „Je rijdt erg hard". Ook deelde ge tuige mee, dat hij, toen het ongeluk gebeurde, slechts drie meter achter den autobus was met zijn motorfiets. Bij de politie had hij gesproken van dertig meter en bij den Kantonrechter van 2es meter. Getuige wist zich niet meer te her inneren of verdachte goed de rechterzijde van den weg gehouden had. Hierna werd een politie-inspecteur gehoord. Deze zeide, dat verdachte niet als een woest rijder bekend stond en staat. Getuige had geen „remspoor" van de twee linkerwielen ontdekt. Verdachte zelf gaf de volgende lezing van het geval. De bus kwam met een snelheid van ongeveer dertig K.M. aan, toen hij de „haar- speld"-bocht in de Buitenhuizerweg had moe ten nemen. Verdachte vermoedde, dat de bus met de rechterwielen in den rechterberm is ge komen. Rechts van dien weg is een twee meter diepe sloot. De bestuurder zou getracht hebben een ongeluk te vermijden en de kinderen te besparen in die diepe sloot terecht te komen, door naar links uit te halen. Hij kon echter niet meer op den smallen weg blijven en gleed aan de andere zijde van den weg in een veel minder diepe sloot. Twee getuigen a décharge werden gehoord, n.l. den patroon van verdachte en oen monteur uit de werkplaatsen van „Stormvogels". De eerste wist te verklaren, dat verdachte een uiterst (misschien te) voorzichtig rijder was en hij geen termen aanwezig had gevonden om zijn bestuurder uit diens betrekking te ont slaan. Hij gaf toe, dat de bus dien dag wat laat was geweest, en de man daarom wat te snel zou hebben gereden. Dit ontkende verdachte echter ten sterkste. De monteur zeide een ge sprek gehad te hebben „met den eersten getui ge, kort na het ongeval. Deze had hem toen gezegd, op zijn vraag, hoe het ongeluk was ge schied, dat hij het niet wist, daar hü voor de bocht had bijgeremd en dus «en stuk achter de bus was gebleven. „Dus weer een tegenstrijdige verklaring" merkte Mr. Stomps, de verdediger op. De Officier van Justitie vond de door den Kantonrechter opgelegde straf van zeven da gen hechtenis en zes maanden ontzegging te zwaar en eischte tegen verdachte een geldboete van vijftig gulden subs. 25 dagen. De verdediger Mr. Stomps pleitte vrijspraak subs, een zeer lichte geldboete. Uitspraak 21 Maart. Den 9den Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de N.V. Handelsdrukkerij R. Blok en Co. werd opgericht, terwijl tegelijkertijd haar di recteur, de heer R. Blok Sr. een kwarteeuw als zoodanig aan de zaak verbonden zal zijn. Men heeft gemeend, dat dit dubbel jubileum niet geheel onopgemerkt dient voorbij te worden ge gaan. Daarom zal Zaterdag een feestelijke her denking worden gehouden voor personeel en genoodigden, terwijl gelegenheid bestaat den jubilaris te complimenteeren op de receptie, welke van 3—4 uur n.m. in hotel Lion d'Or aan den Kruisweg, wordt gehouden. Men deelt ons van werknemerszijde mede, dat het aantal werkende bouwvakarbeiders aan de huizen van de heeren Pruys en Duiker te Santpoort niet 30 maar slechts 16 is. In het getal 30 zijn blijkbaar de loodgieters en schil ders begrepen, die buiten het conflict staan. STAD Van de aangekondigde uitvoeringen, te geven door leeraren(essen) van de Toonkunstschool, alhier, welke ten doel hebben de leerlingen in te leiden tot het doen hooren van belangrijke werken der muziek, om daardoor den lust tot musiceeren te bevorderen, zal de tweede gege ven worden Maandag 11 dezer, 's avonds om 8 uur in het schoolgebouw, Nieuwe Gracht 41. Medewerkenden zijn: Mejuffrouw R. Brock- mann, zang, en de heeren Fr. Althuizen, viool, en Karei de Jong, piano. Het programma bevat werken vanBach, Handel, Mozart, Schubert, Hill, Zilcher, v. Schoeck en Althuizen. De commandant van de Vrijwillige Burger wacht Haarlem heeft met ingang van 11 Maart een cursus geopend voor de leden van de Transportafdeeling, welke cursus zal gehouden worden in de Infanterie kazerne aan den Kou- denhorn, in lokaal 142, door den heer P. j. de Ruijter, sergeant-majoor van de Schoolcom- pagnie van den Motordienst, en waar o.a. zal worden behandeld het voorschrift auto-trein dienst en motortechniek. De burgemeester van Haarlem brengt ander maal ter openbare kennis: dat tengevolge van periodieke aftreding van de leden der Prov. Staten, bij hem als voorzitter van het hoofd stembureau in den Kieskring V (Haarlem) op Dinsdag 12 Maart 1935, ten Raadhuize der ge meente, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, kunnen worden ingeleverd, de lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden der nieuwe Staten; en dat formulieren voor die lijsten kosteloos ver krijgbaar zijn aan de afdeeling Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, Gedempte Oude Gracht No. 18, op werkdagen van 9—2 uur (Zaterdags tot 1 uur), tot en met den dag der candidaatstelling. Ondertrouwd: 7 Maart. P. Goosens en G. M. Cramer. Getrouwd: 7 Maart. K. Betzema en C. Baars. Geboren: 5 Maart. C. LucasWillemse, d; 6 Maart C. M. A. BrouwerHoutman, d; E. M. H. SchoutenVink, z; 7 Maart J. Brink Huizing, d; 6 Maart M. M. ZwanenburgMolen wijk, d. Overleden: 5 Maart. H. Nanninga, 69 j„ Kerkhofstraat; J. M. S. WeijersCornet, 79 j„ de Clercqstraat; 6 Maart J. v. Luijk, 78 j., Bra- kenburghstraat; C. M. Polvliet, 91 j„ Leidsche- vaart. Voor Zondag a.s. is voor het eerste elftal de belangrijke wedstrijd vastgesteld: Zeemcuwen 1 —O. D. E. Het elftal is als volgt opgesteld: Joh. Schaap Jan Keur Ant. Drommel Jb. Paap H. Koning C. Koper Jac. Franssen I. Druijf Joh. Franssen G. de Wid en S. Molenaar. Uit onderstaande ranglijst blijkt wel van hoe- veel belang deze wedstrijd is voor de bezetting van de onderste plaats. D. W. V. 16 14 2 0 30 76—12 Purmersteijn 16 9 4 3 22 49—35 S. D. Z. 16 8 4 4 20 28—28 D. J. K. 16 6 5 5 17 33—33 W. M. S. 16 7 3 6 17 28—29 O. D. E. 16 5 2 9 12 24—47 Halfweg 16 4 3 9 11 37—37 Zeemeeuwen 16 4 3 9 11 26—44 A. P. G. S. 16 3 4 9 10 32—43 Z. R. C. 16 5 0 11 10 40—55 Op 5 Maart van het vorige jaar hebben twee personen te Amstelveen een roofoverval ge pleegd. Op klaarlichten dag begaven zij zich naar de woning van de familie G„ op een oogenblik dat de vrouw des huizes alleen thuis was. Een der mannen gooide de vrouw met het hoofd tegen een glazen deur en wierp toen een kleed over haar heen. Na eenigen tijd verdwenen de indringers met medeneming van vele waardevolle voorwerpen en een geldsbedrag van f 145. Toen de dieven verdwenen waren is mevrouw G. naar een der ramen gestrompeld en heeft door roepen de aandacht van enkele werklieden getrokken. De analogie tusschen dezen roofoverval en een dergelijk misdrijf te 'sGravenhage eenigen tijd daarvoor gepleegd, vestigde de aandacht op twee personen, den 27-jarigen J. O. en den 21-jarigen B. H., die inmiddels door de recht bank te 's Gravenhage elk tot tien jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld. Beide personen werden ook vervolgd voor de overval te Amstelveen en op 1 November j.l. stonden zij voor de Amsterdamsche rechtbank terecht. Het tweetal ontkende hardnekkig, de bewoonster van de villa herkende de verdach ten echter positief. Verd. H. gaf een alibi op. Nadat de officier van justitie, Mr. Bosch, tegen beide verdachten tien jaar had geëischt, besloot de rechtbank na raadkamer, de zaak terug te wijzen naar den rechter-commissaris, voor een nadere instructie en speciaal het op gegeven alibi nader te onderzoeken. Donderdag zette de rechtbank de behandeling van deze zaak voort. Uit de nadere instructie is gebleken, dat het alibi van den verdachte H. inderdaad juist was. De Officier van Justitie zeide in zijn requi sitoir, dat van een veroordeeling wegens diefstal in vereeniging met geweldpleging geen sprake kan zijn. Spr. requireerde derhalve vrijspraak van de beide verdachten. Na in raadkamer te zijn geweest, deed de rechtbank onmiddellijk uitspraak en sprak bei de verdachten van het tenlaste gelegde vrij. PARIJS, 7 Maart. (Reuter.) De keizer van Abessinië heeft een specialen correspondent van de „Paris-Midi" een interview toege staan, waarin hij o.a. verklaarde: Abessinië wenscht oprecht den vrede. Het zal een schadevergoeding niet afwijzen, wanneer deze rechtvaardig is. Abessinië is echter vastbesloten den strijd niet aldus te rege len, dat het stilzwijgend de verantwoorde lijkheid voor de incidenten bij Oeal Oeal op zich neemt. Abessinië laat ook geen over weldiging van zijn Zuidoostelijke grens toe, zonder met alle middelen getracht te heb ben een rechtvaardige en vreedzame op lossing van alle problemen te hebben ver kregen. Haile Selassie verklaarde verder, dat de brute houding van Italië is veroorzaakt door onjuis te berichten. Slechts door de koppigheid der Italianen heeft Abessinië zich tot den Volken bond moeten wenden. De keizer ontkende verder alle beweringen en geruchten omtrent de mobilisatie der Abes- sinische strijdkrachten en verklaarde: „Abessinië wenscht slechts dit eene: zijn gebied te behouden, dat het heeft en terug te krijgen dat, waarop het volgens vroeger met Italië gesloten verdragen aanspraak kan ma ken. Deze gebieden zijn ons langzamerhand door de aanvallen onzer buren ontnomen." Tenslotte verklaarde de keizer; „Niets mag worden nagelaten om dit doel langs vreedza- men weg te bereiken. Wij verlangen slechts dat een onpartijdige derde na vaststelling van de feiten de kwestie der verantwoordelijkheid opheldert. Wij zullen ons aan zijn beslissing onderwerpen en haar gewetensvol uitvoeren, zelfs wanneer zij ons tegen ieders verwachting in zou voorschrijven aan de Italiaansche eischen te voldoen. ROME, 7 Maart. Volgens een bericht van officieele zijde is generaal Rodolfo Graziani benoemd tot gouverneur van Somaliland en commandant van de bezettingstroepen. Gene raal Graziani is reeds met de eerste afdeeJin- gen van de divisie Peloritana te Mogadiscio geland. Mussolini heeft den scheidenden gouverneur, Rava een hartelijk danktelegram gezonden. Het luchtvaartmateriaal wordt volkomen vervangen. De Italiaansche luchtvaartindustrie heeft daartoe reeds opdrachten ontvangen. Op bevel van Mussolini worden alle vrijwil ligers, die voor Oost-Afrika bestemd zijn uit sluitend ingelijfd in de formaties der fascisti sche militie. Aangeworven worden gezonde mannen van de lichtingen 1880 tot 1910. OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal» onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. dat de Vastentijd U veroordeelt om KAAS te eten, want KAAS kan iets heerlijks zijn, mits ze van fijne kwaliteit is. Koopt U bij ons, dan zijt U zeker. Op 't oogenblik hebben wij een zeer goede EDAMMER voor zéér lagen prijs. Donderdagmiddag heeft een Pool sche communist gepoogd een aan slag te plegen op den heer Anker smit, hoofdredacteur van ,,Het Volk" te Amsterdam. Des morgens werd de redactie van „Het Volk" opgebeld met de vraag, of de hoofd redacteur, de heer Ankersmit, des middags twee uur voor een belangrijk onderhoud te bereiken zou zijn. Het onderhoud werd toege staan en om twee uur vervoegde zich een per soon aan de redactie, die tot den heer Anker smit werd toegelaten. Men verzocht den bezoeker plaats te nemen tegenover den heer Ankersmit. Nauwelijks was de man daar gezeten of hij haalde een auto matisch pistool uit de zak en richtte het op den hoofdredacteur. Deze zag het en liet zich onmiddellijk van zijn stoel vallen, terwijl zijn secretaresse luid begon te gillen. De vreemde bezoeker werd daardoor onzeker en schoot niet. Personeel, dat in grooten getale toesnelde, overmeesterde hem en leverde hem over aan de politie van het bureau Warmoesstraat. Hier bleek, dat men te doen had met een Poolschen communist, woonachtig te Den Haag. In zijn zak vond men een brief met het op schrift „Waarom ik Ankersmit doodde". „Het Volk" bewaarde Donderdagavond een volkomen stilzwijgen over het gebeurde. In de katoenweverij van de f.rma Jansen en Tilanus te Vriezenveen is Donderdag vanwege de directie een zeer uitvoerige publicatie aan geplakt, waarin volgens de „Telegraaf" o. m. wordt medegedeeld, dat aan de uitnoodiging van de betrokken hoofdbest uren om Vrijdag middag een bespreking te hebben, geer. gehoor wordt gegeven. De directie verlangt voor Zaterdagmiddag 12 uur bericht of de spoelsters al dan niet door werken. Werken zij niet door, dan zal de direc tie Maandagmorgen de fabriek gesloten moe ten houden, omdat de vierhonderd wevers dan ook niet verder kunnen werken. De burgemeester van Vriezenveen heeft den heer Josephus Jitta, rijksbemiddelaar in dit gewest, telegrafisch met den toestand op de hoogte gebracht. LUDWIGSHAFEN, 7 Maart. De directie der Rijksspoorwegen te Lud wigshaf en deelt mede: Donderdag 7 Maart tegen 13 uur is bij het binnenrijden in het station Winnweiler de per sonen trein 465 KaiserslauternBad Münster am Stein ontspoord. Een personenwagen is dwars op de rails komen te staan, een ander is omgevallen. Een inzittende werd gedood. Vijf reizigers kregen lichtere verwondingen en wer den naar het ziekenhuis te Rockenhausen over gebracht. De oorzaak van de ontsporing is nog niet opgehelderd. Waarschijnlijk zal de lijn drie uur versperd zijn. Het verkeer zal door over stappen in stand worden gehouden. GENèVE, 7 Maart. (Reuter) De Bulgaarsche gedelegeerde bij den Volkenbond, Antonoff, heeft aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond, Avenol, een aide-mémoire overhan digd, dat, volgens Bulgaarsche kringen betrek king heeft op de aanzienlijke bewapening, welke Turkije sedert een jaar aan de Turksch-Bul- gaarsche grens tot stand brengt. In officieele Bulgaarsche kringen wordt ge zegd, dat de démarche van Antonoff bij Avenol momenteel slechts ten doel heeft, een vriend schappelijke verklaring te provoceeren, om een einde te maken aan een situatie, die hun abnor maal lijkt. Toen de Turksche gezant Kemal Huenu ver nam, dat de Bulgaarsche gedelegeerde een stap bij het Volkenbondssecretariaat had gedaan, be gaf hij zich persoonlijk naar Avenol. De démarche van Antonoff en de officieele Bulgaarsche verklaringen wekten nogal eenige verwondering. In Turksche kringen wordt ver zekerd, dat hun regeering geen boosaardige plan- nen jegens Bulgarije beraamt. Alle beweringen van Sofia hieromtrent worden tegengesproken. Donderdagnacht is het over de Nederlandsche grens nabij St. Nicolaas tot een treffen geko men tusschen smokkelaars en Belgische douane beambten. De 32-jarige Nederlander J. H„ uit Stoppeldijk, die als chauffeur van een vracht auto, welke toebehoorde aan den koopman L. te Boschkapelle, frauduleus vee over de Neder landsche grens had gebracht, is bij deze botsing ernstig gewond en later overleden. Een per soon, die eveneens in den vrachtauto zat werd gewond. De heer H. was gehuwd en vader van een kind. Naar het „Haagsch Persbureau" verneemt, zal ir. J. C. Scharp, hoofdingenieur-directeur van den Algemeenen Dienst Rijkswaterstaat, met ingang van 1 Mei a.s. den dienst als zoo danig veriaten en worden opgevolgd door ir, V. j. P. de Blocq van Kuffeler, directeur-gene raal der Zuiderzeewerken. In zijn nieuwe functie zal laatstgenoemde echter tevens be last blijven met de directie der Zuiderzee werken. Bij nadere informatie konden wij van dit bericht geen bevestiging krijgen. De onderhandelingen tusschen de vertegen woordigers der werkgevers en werknemersorga nisaties in de meubelindustrie en de '«ehangerii over een nieuwe regeling der 'arbeidsvoorwaar den hebben geen bevredigend resultaat opgele verd en het ingrijpen van den rijksbemidde laar, onder wiens leiding tweemaal is gecon fereerd, heeft niet tot overeenstemming geleid- De collectieve arbeidsovereenkomst, die de arbeidsvoorwaarden in de meubelindustrie en be- hangerij regelde, is per z Maart }J afgeloo pen. De werkgevers hebben echter nog geen verandering aangekondigd in den toestand. De hoofdbesturen der drie gezeilenorganisaties Modem, R. K. en Chr hebban zich nu de onderhandelngefl zijn vastgeloopen en de col" lectieve arbeidsovereenkomst is geëindigd, be raden over de aan te nemen houding bil de verdere afwikkeling van deze aangelegenheid- De gezellenorganisaties wenschen den cort- tractloozen toestand niet te den bestendigd- Besloten is daarom om met een aantal perso- neelen van de georganiseerde werkgevers W overleg te treden en over net nemen van uiter ste maatregelen overleg ta plegen. Dit overleg zal in den loop van de volgende wéék plaat® Vinden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4