Toestand Papierindustrie Revolver-tactiek Jhr. ir. Van Lidth de Jeude s CATARRH Oude methode CONTINGENTEERING VAN INVOER Kerkelijk leven .VRIJDAG 8 MAART 1935 Het Gezantschap IV7RTQ tL Ingrijpen is noodig ÏO mille verduisterd 2yn benoeming tot Minister van Waterstaat hedenavond in de Staatscourant PAPIERENZAKKENIN DUST RIE NATUURBOTER EN BANKET .OPZETCONTRACTEN" KOLONIAAL ON DERWIJS- CONGRES Tot opheffing besloten NEDERLAND—ITALIË GEZINSFILM DREIGEND CONFLICT DE SIGARENINDUSTRIE Loonsverlaging gaat 1 April e.k. in Prijzen zijn dusdanig gedaald, dat toestand voor Ned. Industrie vrijwel onhoudbaar wordt Madtregelen BISAMRAT EN BEVERRAT VLIEGEN IN BERGLAND DE OMZETBELASTING KUNSTMESTINDUSTRIE Nieuwe fabriek te Budel DR. TH. DEELEN KIESWETWIJZIGING STILZETTING VAN AUTO'S Belasting voor aanhangwagens PATER ALBADA JELGERSMA Vlootaalmoezenier op de „Hertog Hendrikernsti gziek geworden Audiënties Een Poolsche communist heeft Don derdagmiddag een revolver-aanslag willen plegen op den hoofdredacteur van „Het Volk". Tot een aanslag is het niet gekomen: er begon een secretaresse te gillen, de hoofd redacteur zocht dekking achter zijn schrijf bureau en de revolverheld schijnt van zijn aanvankelijke dapperheid en de uitwerking daarvan zoozeer geschrokken te zijn, dat bij het moordwapen naast zich neerlegde, zich, gemoedereerd liet overmeesteren en er prijs op zeide te stellen, niet heen te gaan alvorens de politie, de wrekende arm der gerechtigheid, zich over hem zou heb ben ontfermd. Hebben wij in dit geval een min-of meer alledaagsche poging (tot een poging) tot moord te zien? Kwam hier een onevenwichtig mensch een wraakneming beproeven? Natuurlijk zal de Pool in kwestie geen Voorbeeld van bezonnenheid en levensbeleid zijn, anders toch zou hij er niet met een scherp geladen revolver op uit trekken om een ander van het leven te berooven, maar hier heeft het geval o.i. toch wel eeni- ge wijdere be teekenis: deze man kwam er rond voor uit, dat bij communist is en als communist zich verplicht achtte, den hoofdredacteur van t.Het Volk" „ter verantwoording te roepen" met een revolver! voor den laster, vrelke deze over de communisten zou ver spreiden. Uit een op den Pool bevonden brief een wellicht voor publicatie bestemd ar tikel blijkt, dat hij in den hoofdredac teur van de roode Arbeiderspers een ver tegenwoordiger van een hem vijandige po- btieke richting wilde treffen. Wij hebben hier dus te doen met com munistische revolvertactiek. De Pool schijnt een waardig discipel van de Sovjet-Russische machthebbers, die in moord en doodslag netter ook wel eens terechtstelling genoemd het aangewezen middel zien om politieke tegenstanders on schadelijk te maken. In „De Vrijheid", officieel orgaan van de liberale Staatspartij de Vrijheids bond, wordt thans stemming tegen de 0rdenings-gedachte en de ordenings-poli- tiek gemaakt op grond van het feit, dat de ^oordvoerders der Katholieke Kamerfractie daarbij gesproken hebben over „Quadrage- simo Anno". Onder een teekening, welke de heeren Aalberse en Goseling afbeeldt met de en cycliek in de hand en de verzekering: „De heilige Stoel wenscht het!" plaatst de re dactie van het weekblad als onderschrift: ••Volgens de Roomsche Kamerfractie be hoort voortaan dit voorschrift uit den leemde, gelijk deze afgevaardigden het °Pvatten, onze politiek en ons bedrijfsleven beheerschen," en als opschrift: „Quasi- Pauselijke of waarlijk-nationale politiek?" De bedoeling van deze fraaie voorstelling *s duidelijk. De tendenz ligt er dik op. Al ^kt niet-katholiek is, moet afkeerig worden Gemaakt van en met wantrouwen vervuld degens de ordeningsgedachte. De anti-pa- De „Staatscourant" van hedenavond zal het Kon. besluit bevatten, waarbij met in gang van 15 Maart 1935 ten eerste de Mi nister van Staat, Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Ministers, dr. h. Colijn, eervol wordt ontheven van het beheeren ad interim van het Departe ment van Waterstaat met dankbetuiging Voor de door hem in dezen den lande be wezen diensten; ten tweede tot Minister van Waterstaat Wordt benoemd jhr. ir. O. C. A. van Lidth de jeude, lid van de Provinciale Staten van Utrecht. pisten in en buiten de Kamer zullen er over gnuiven. Intusschen is ook deze minderwaardige manier, om den Paus in het debat te be trekken en zijne algemeene uitspraken en onderrichtingen als een directe of indirecte bedreiging voor onze nationale politiek den volke voor te houden, alweer niet nieuw, 't Is „alles schon da gewesen". Het liberalisme heeft jaren en jarenlang „gewerkt" met het schrikbeeld van een voor ons land uiter mate gevaarlijk „ultramontanisme". En wanneer de V r ij h e i d thans de te genstelling maakt: „Quasi-pauselijke of waarlijk-nationale politiek?" dan imiteert zij daarmee slechts, hetgeen wijlen mr. S. van Houten al lang geleden deed in zijn vele series „Staatkundige Brieven" en an dere uitgaven onder den titel „Liberaal of Pauselijk Staatsbeleid." 't Is waar, de heer Van Houten gewaagde niet van „waarlijk-nationale politiek", maar sprak van „liberaal staatsbeleid". Zin en bedoeling der beide opschriften zijn echter ongetwijfeld dezelfde. Of zou onze „waarlijk-nationale poli tiek" ooit iets anders kunnen zijn dan li beraal!?.... p. s. Maatregelen tot saneering genomen Naar wij vernemen is tusschen de Ned. Ver- eeniging van papierenzakkenfabrikanten en de organisaties van grossiers in papieren zakken een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor een ordening in dezen bedrijfstak zal kunnen worden verkregen. De pijlers, waarop de over eenkomst steunt, zijn lo. een uniform en voor het geheele land geldend minimum prijstarief en 2o. uitsluitende levering aan de aangesloten grossiers resp. wederverkoopers. - De overeenkomst treedt reeds 15 Maart as. in werking. Beide betrokken partijen, namelijk de fabri kanten en de grossiers, verwachten als vrucht van de bereikte overeenstemming meer gesa neerde toestanden, waardoor o.m. de in de branche bestaande beunhazerij afdoende zal kunnen worden bestreden. Zoowel fabrikanten als handelaren zullen in de toekomst van een redelijke winstmarge kunnen verzekerd zijn. En het opportunisme Tien jaar geleden stemde de fractie der SD.AP. tegen het gezantschap bij Z. H- den Paus. De opportunistische politiek eischte toen, dat het nationale aan het partij-belang werd opgeofferd. Maar ook het verkeerde kan verkeeren. Voor hét part van de S.D.AP. mag het Ne derlandsche gezantschap bij het Vaticaan thans gerust hersteld worden. Gisteravond schreef Het Volk: „Het spreekt vanzelf, dat als het gezant schap alleen een katholiek bel vertegen woordigde, doch in strijd was met het na tionaal belang, wij niet bij herhaling be toogd zouden hebben, dat wij tegen herstel ervan geen bezwaar koesteren." Tien jaar geleden hielp de sociaal-demo cratische Kamerfractie uit opportunisme het gezantschap afbreken. Thans wil ze het uit eenzelfde opportunisme weer helpen op bouwen. Wat toen anti-nationaal heette kon nu wel eens een nationaal bellang zijn, en het nationaal belang een partij-belang. De S.D.AP. staat links, maar kan ook rechts. Donderdag werd in de Stadsdoelen te Delft een groote Centrale samenkomst gehouden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm Zuid-Holland West. Overzicht van het -podium, waarop de officieele leden hadden plaats genomen, tijdens de rede van den burgemeester van Delft, de heer mr. G. van Baren Goedkooper boter gevraagd De Nederlandsche Vereeniging van Werkge vers in het bakkersbedrijf heeft zich met een adres gericht tot den Minister van Economische Zakeni teneinde te wijzen op een toestand, die, naar haar meening, niet langer mag blijven voortbestaan. De Nederlandsche bakkerij ge bruikt in haar banketartikelen bijna geen Hol- landsche natuurboter meer. De prijs daarvan is, tengevolge van de crisismaatregelen, zoo hoog, dat het verwerken van natuurboter, vooral nu het publiek uitsluitend interesse heeft voor goedkoope artikelen, onmogelijk is. Er worden derhalve allerlei surrogaten ver werkt, die voor een deel bestaan uit buiten- landsche grondstoffen. Daarentegen verkoopt Nederland de natuurboter tegen spotprijzen aan het buitenland. Adressant verzoekt öf den boterprijs over de geheele linie te verlagen öf, althans voor de bakkers en banketbakkers, de mogelijkheid te openen, goedkooper boter te betrekken. In de daartoe tegen Donderdagmiddag te Den Haag bijeengeroepen vergadering van leden van het Koloniaal onderwijs Congres werd besloten, deze vereeniging op te heffen. De vereeniging werd in 1917 opgericht met het doel, congressen te organiseeren ter bespreking van de belangen van het onderwijs in Ned.-Indië en ter bevor dering van dit onderwijs. Congressen werden gehouden in 1917, 1919 en 1923, resp. voor lager, middelbaar en hooger onderwijs. Door de veranderde tijdsomstandigheden is het voortbestaan der vereeniging overbodig ge worden. De in kas zijnde baten zullen ter beschikking van de Studiecommissie van de Vereeniging Oost en West worden gesteld. Wederzijdsche erkenning van civiele vonnissen Mussolini en de Nederlandsche gezant Dr. J. A. N. Fatijn hebben een overeenkomst geteekend welke ten doel heeft de betrekkingen tusschen Italië en Nederland te regelen, voor zoover be treft de wederzijdsche erkenning en ten uitvoer legging van gerechtelijke beslissingen in civiele en handelszaken. Op initiatief van de Commissie van Samen werking is te Nijmegen opgericht een comité dat zich ten doel stelt mede te werken aan de bevordering van de Katholieke Filmproductie. Het comité nam als naam aan het comité Ge zinsfilm. De hoogeerw. heer deken van Nijmegen, J. L. van Mulukom aanvaardde het eere-voorzit- terschap van dit comité, waarin vertegenwoor digd zijn alle besturen van Katholieke sociale organisaties en eenige vooraanstaande katho lieke Nijmegenaars. Voorzitter is de heer C. J. van Beek, voorzitter van den Nijm. R.K. Bond voor Groote Gezinnen, secretaris is de heer H. Miltenburg, secretaris van de K. J. M. V. De Katholieke Universiteit is vertegenwoordigd door prof. dr. Th. Baader. Woensdag 13 Maart zal in „Unitas" een groo te propagandavergadering belegd worden, waar als sprekers optreden de zeereerw. pater Justi- nus Janssen O. F. M. en H. Baron van Lams- weerde, voorzitter van Katholiek Filmfront. Ned. Aannemersbond verklaart er zich tegen In de vergadering van den Ned. Aannemers, bond is de volgende motie aangenomen: De Nederlandsche Aannemersbond, van oor deel, dat door de Overheid talrijke werken, welke voorheen aan aannemers werden opge dragen, thans in werkverschaffing buiten de aannemers om worden uitgevoerd; van oordeel, dat deze werken wederom aan de Nederlandsche aannemers behooren te wor den opgedragen; noodigt het Hoofdbestuur uit, alle stappen te doen, welke daartoe kunnen leiden; gehoord het bezwaar, door de Overheid in dit velband aangevoerd; wordt gewoonlijk gebaat door de dampen van VOOR AUE VERKOUDHEDEN VapoRub spreekt als zijn meening uit, dat de leden zich hebbsn te onthouden van deelneming aan zgn. „opeetcontracten" bij het aanbesteden van werken van werkverschaffing, en eischt: dat de leden daaraan niet zullen deelnemen en met alle kracht zich daartegen zullen ver zetten. Rijksbemiddelaar zal confereeren bij Jansen en Tilanus A.s. Dinsdag wordt onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta op het stadhuis te Almelo een conferentie gehouden door partijen, betrokken bij het dreigend con flict aan de textielfabriek van Jansen en Tila nus te Friezenveen. In verband met de voorgenomen loonsverla ging in de sigarenindustrie is na overleg tus schen het Noordelijk en Zuidelijk Verbond van sigarenfabrikanten thans besloten, om deze ver laging unaniem or 1 April e.k. door te voeren. Ingediend is een wetsontwerp Rege ling van den invoer van papier en papierwaren. Bij K.B. werd op grond van artikel 2 der Crisisinvoerwet de invoer van papier en papierwaren aan contin- genteering .onderworpen. De toe stand der papierindustrie heeft zich meer en meer in ongunstigen zin ontwikkeld. Naast buitengewoon scherpe prijsdaling op de binnenlandsche markt ondervond deze tak van nijverheid groote belemmeringen van zijn export. Weliswaar onderging oorspronkelijk de invoer een in absoluten omvang ongeveer even sterke daling als de export, daar waar de grootte van den uitvoer slechts ongeveer de helft bedraagt van den invoer, heeft de daling van den export voor de inheemsche industrie een relatief ernstiger karakter. Terwijl de uitvoer na 1934 een verdere daling bleef vertoonen, nam de invoer daarentegen zeer aanzienlijk toe. Naar de hoeveelheid ge meten, kon de Nederlandsche industrie haar afzet zij het tegen verliesgevende prijzen tot ongeveer den aanvang van dit jaar hand haven. Hieruit is het te verklaren, dat de ar- beidsbezetting van den betrokken bedrijfstak (najaar 1929 6360 man, najaar 1934 5620 man) nog geen grooteren teruggang heeft vertoond. Thans zijn de prijzen op de inheem sche markt tot een dusdanig peil gedaald, dat de toestand voor de Nederlandsche industrie vrijwel on houdbaar wordt en enkele fabrieken plannen in overweging hebben, de fabricage geheel of gedeeltelijk te beëindigen. In welken omvang de gemiddelde prijzen af fabriek sedert 1931 ongeveer zijn gedaald, moge blijken uit onderstaand overzicht. Gemiddelde prijzen per 100 K.G. 1931 1934 houtvrij druk- en schrijfpapier f25.— f14.— enveloppenpapier f21.f 11.25 kraftpapier f 18.75 f 10-25 Ersatz perkament f 21.f 11.50 De zware druk op de prijzen is ten deele een gevolg van de muntdeva- luatie in andere vanouds in Neder land importeerende landen, ten deele ook van den import uit lan den, welke eerder niet of slechts in geringe mate in Nederland invoer den. In verband met deze ontwikkeling en met het oog op den steeds ernstiger wor denden toestand in de papierindustrie, heeft de minister een ingrijpen noodzakelijk geacht. Op welke wijze dit ingrijpen bij voorkeur zou dienen te geschieden door contingenteering dan wel, mede met het oog op de sterke prijs daling, door maatregelen op tariefgebied kan slechts worden uitgemaakt, nadat alle groepen van betrokkenen zijn gehoord en de belangen der papierindustrie en der sterk gedifferen tieerde verbruikersgroepen grondig tegen elkaar zijn afgewogen. Ten einde te vermijden, dat tijdens het in de laatste alinea bedoeld overleg de moei lijkheden voor de papierindustrie door ver- grooten invoer nog zouden toenemen en tevens om verderen prjjsval, door stijgenden invoer, in het bijzonder uit landen met ab normaal concurrentievermogen, te voor komen, heeft de minister gemeend bij wijze van conservatoiren maatregel, een contin genteering van den invoer van papier te moeten afkondigen op basis van 100 pCt, van den invoer in 1933, naar het gewicht berekend. Om tevens te vermijden, dat door een stij genden invoer van papier in verwerkten vorm het effect van dezen conservatoiren maatregel zou worden geschaad, was bij wijze van sluit stuk een contingenteering van papierwaren noodzakelijk. Hiervoor werd hetzelfde percen tage en dezelfde basisperiode genomen. Het ligt in het voornemen van den minister bij het eerder genoemde overleg nader te over wegen, of, en zoo ja, in hoeverre, meer defini tieve maatregelen voor de papierindustrie dienen mee te brengen. Zij dreigen ook in ons land te komen Als gevolg van dé bekendheid, die er gege ven is aan het gevaar, dat ons land bedreigt door de verder gaande verbreiding van de bi- samrat in de ons omgevende landen, komen bij dén Plantenziektekundigen Dienst vele brieven in, waarin mededeelingen worden gedaan over vreemde dieren, die misschien bisamratten zou den kunnen zijn. Alle gevallen worden zou nauw keurig mogelijk onderzocht, maar er is nog geen enkele duidelijke aanwijzing verkregen, dat de bisamrat inderdaad reeds in ons land zou voorkomen. Eenige weken geleden is echter in de omgeving van Didam een dier gevangen, dat bleek een beverrat of Nutria te zijn. Dit dier wordt in pelsdier-fokkerijen gehouden en het Didamsche exemplaar, dat in wilden staat in een beek werd aangetroffen, is ongetwijfeld uit zulk een fokkerij ontsnapt of een nakome ling van ontsnapte ouders. Een tweede exem plaar is gedood in de omgeving van Siebenge- wald op Duitsch grondgebied, vlak bij de Ne derlandsche grens. De beverrat meet van kop tot staart 7090 c.M. en is dus aanzienlijk grooter dan de bisam rat. De achterpooten hebben groote zwemvlie zen, die de bisamrat mist en de staart is rol rond, terwijl de staart van de bisamrat zijde lings is afgeplat. Hoewel er geen reden is het optreden in wil den staat van de beverrat met dezelfde be zorgdheid gade te slaan als dit het geval zou zijn met de bisamrat, is er toch wel aanleiding de ontwikkeling van het dier nauwkeurig in het oog te houden. De Plantenziektenkundige Dienst verzoekt daarom in kennis gesteld te worden met even- tueele verdere waarnemingen, die op het voor komen, zoowel van de bisamrat als van de be verrat kunnen wijzen. Bouw van machine met de noodige eigenschappen Evenals het rijden met een auto in berg- terrein zijn eigenaardige moeilijkheden met zich mee brengt, zoo is het vliegen in bergland ook geheel anders dan het vliegen over een vlak land als het onze. Vliegtuigen, welke geregeld boven zwaar berg- terrein worden gebruikt, moeten aan speciale eischen voldoen. Meer dan een motor en de mogelijkheid om ook bij vollast op een motor te kunnen blijven vliegen en zelfs nog eenigs- zins te kunnen klimmen, teneinde de kans op een noodlanding tot een minimum te beper ken, krachtige motoren en daardoor een vlieg tuig met een hooge klimsnelheid zjn absolute vereischten. Daarnaast zijn noodig goede vlieg- eigenschappen en een groote stabiliteit. Koolhoven bouwt op het oogenblik een der gelijke machine, de F. K. 50. Het is een twee- motorig verkeersvliegtuig, uitgerust met twee Wasp Junior motoren van 355 P.K. elk en in gericht voor het vervoer van 8 passagiers en twee piloten. Dit vliegtuig is bestemd om te worden gebruikt in Zwitserland en bij het ont werpen van dit nieuwe type is speciaal reke ning gehouden met de zware eischen, welke het vliegen boven bergland stelt. Niet alleen, dat de F.K. 50 op één motor bij ft vliegen, maar men kan er bj volle belasting nog mee stijgen tot ruim 1800 meter hoogte. Met beide motoren is de grootste bereikbare hoogte ruim 5000 meter, dus meer dan vol doende om zelfs over de hoogste bergtoppen te kunnen komen. Daarbij komt, dat de stügsnel- heid bij het vliegen op beide motoren, zeer hoog is. Telegram van poeliers aan den minister van Financiën In de vergadering van de Vereeniging van poeliers en wildhandelaren in Nederland, die Woensdag te Utrecht werd gehouden, heeft men besloten een telegram aan den minister van Financiën te zenden van de volgende strek king: De vereeniging van poeliers dringt er gehoord de groote bezwaren, bij Uwe Excellen tie op aan, om bij de op handen zijnde her ziening van de omzetbelasting de poeliers vrij te stellen, totdat wettelijke maatregelen ter ordening van het bedrijf en tegen oneerlijke concurrentie zijn genomen. Te Budel zal een tweede kunstmestfabriek worden gebouwd. Naar verluidt ontwikkelt het bedrijf der kunstmestfabricage zich in voorspoedige rich ting. De te Budel in werking zijnde fabriek produceert op hooge capaciteit, terwijl ook in andere centra der Nederlandsche kunstmest industrie groote drukte heerscht. Voor de fraude bij de Godshuizen te Heusden een jaar gevangenisstraf De Bossche rechtbank deed uitspraak in de strafzaak contra A. J. v. d. K., rentmeester bij de Godshuizen te Heusden, die terecht stond wegens verduistering van 10.000, ten nadeele van de Godshuizen in zijn functie van rent meester. De helft van het verduisterde bedrag is teruggestort. Conform den eisch werd verdachte veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf voorwaar delijk. Benoemd tot geneesheer-directeur van het St. Elisabethsgasthuis te Amersfoort j Het college van Regenten van het St. Elisa- beth'sgasthuis te Amersfoort heeft benoemd in de vacature wijlen dr. Verbeek tot genees heer-directeur-internist dr. Th. I. J. M. Dea len, chef aan de kliniek aan het O. L. Vrouwe- Gasthuis te Amsterdam. Dr. Deelen legde zijn artsexamen in 1925 te Leiden af en was tot December 1925 assistent van professor Nolen op de afdeeling voor interne geneeskunde van het Roode Kruis Zie kenhuis te 's-Gravenhage. Zijn werkzaam heden werden aldaar afg sloten met een promotie tot doctor in de medicijnen aan de Leidsche Universiteit over het onderwerp „Prikkel therapie". Van April 1928 tot Mei 1929 verbleef hij aan de Weensche Universiteit, gedurende welken tijd hij werkzaam was aan de klinieken van professor Wenckelbach (interne geneeskunde) en professor Holzknecht (röntgenologie). Van Mei 1929 tot Aug. 1929 nam hij de algemeene praktijk van zijn vader dr. K. Deelen te Til burg waar. Van September 1929 tot Juli 1930 was hij as sistent van professor Kuenen op de afdeeling voor interne geneeskunde aan het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Sinds 1930 is hjj chef van de kliniek van de afdeeling voor inwendige geneeskunde aan het O. L. Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam, waar hij de leiding heeft over de chemische, electrc-, cardiografische en stofwisselings-onderzoekin- gen. Hij publiceerde meerdere artikelen o.a. in het Tijdschrift voor Geneeskunde over morbus addisina cortine en over epituberculose. Amendementen betreffende waar borgsom en stemcijfer De heer Vliegen c.s. hebben een aantal amen dementen ingediend op het wetsontwerp tot Wijziging en aanvulling van de kieswet, de pro vinciale wet en de gemeentewet. Het eerste amendement stelt voor de laatste zin van de 3e alinea van het nieuwe artikel 37a als volgt te lezen: Is dit stemmencüfer lager dan 75 pet. van den kiesdeeler, dan vervalt de som aan den Staat. De onderteekenaars van het amendement mer ken in de toelichting op, dat zij op het stand punt staan, dat bij het behalen van een kies- deeler een zetel moet worden toegekend en dat zij het niet juist achten, dat het behalen van een zetel en het niet verliezen van de waarborg som op hetzelfde punt samen vallen. Daarom stellen zij voor de terugbetaling van de waar borgsom te doen plaats hebben aan diegenen, wier lijsten 75 pet. van dien kiesdeeler als stern- cijfer hebben behaald. Voorts hebben zij een amendement ingediend op artikel IX van het ontwerp, strekkende om de bepaling, dat een stemcijfer groot driemaal den kiesdeeler vereischt is, alvorens een verte genwoordiging wordt verkregen, te doen verval len, doch tevens te verhinderen, dat aan een Hjst, wier stemmencüfer beneden den voller kiesdeeler blüft, een zetel wordt toegekend. Ten slotte zijn er eenige amendementen in gediend met de bedoeling om personen, die in dienst zün van vereenigingen, die beoogen de belangen van het personeel in dienst der pro vincie of der gemeente bü het provinciaal of gemeentelük bestuur voor te staan, niet de be voegdheid om lid van de Staten of van den Raad te worden, te ontnemen. Daar het minimum der belasting voor aan hangwagens op f 72 is gesteld, moet dat be drag ook voor het lichtste aanhangwagentje worden betaald. Er worden echter kleine twee wielige aanhangers gebruikt, waarvan het ge wicht niet meer bedraagt dan 200 of 300 K.G. Het kan uiteraard niet in de bedoeling hebben gelegen, dat voor deze lichte wagentjes ook het minimum van f 72 wordt betaald. De B.B-N. heeft thans, naar aanleiding van een adres aan den minister, bericht ontvangen, dat maatregelen in overweging zijn, waardoor 't tarief voor vrachtaanhangwagens zal worden verminderd. Naar de „Maasbode" verneemt, is de vloot aalmoezenier pater M. Albada Jelgersma aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik", welk schip op het oogenblik een oefenreis maakt in de Middellandsche Zee, zeer ernstig ziek ge worden. Pater Jelgersma is in een ziekenhuis te Ca tania op Sicilië we vermeldden reeds, dat de „Hertog Hendrik" te Catania zou aanloopen, om aldaar een zieke af te geven opgenomen en zal waarschünlük een keeloperatie mooeten ondergaan. Volgens de laatste berichten was de toestand iets minde rongunstig. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Dinsdag géén au diëntie verleenen. As. Donderdag zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, in verband met zijn verjaardag, receptie verleenen aan Eerw. Zusters, Broeders en aan de leeken van 11 tot 12 uur en aan de Geestelüken van 121 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5