Gemeenteraad van Velsen %iet veï&aal van den dag DE ENGELSCHE KAPERS DIEFSTAL?! HET BOUWCONFLICT TE SANTPOORT I Het systeem VRIJDAG 8 MAART 1935 B. en W. zullen advies vragen aan den Rijksbemiddelaar. Inter pellatie over den brand stof fenstoeslag De R.K. school te Santpoort Burgerwacht Straatnamen Grondaankoop R.K. school te Santpoort De kolentoeslag Bouwconflict Scheepvaart gestremd HEEMSTEDE Tragische dood van een parachutist In een vliegtuig bewusteloos ge raakt en na een uur overleden RIJKS VTSCHAFSI AG STAAT VAN BESOMMINGEN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL DOOR J. S. FLETCHER Donderdag vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van wethouder J. O. Dun- heb'er. Afwezig waren de heeren v. d. Flier, v. d. veer en Laurent. Na opening der vergadering spreekt de VOOR ZITTER namens het gemeentebestuur een ^oord van dank voor de vele blijken van deel neming bij het overlijden van burgemeester «•ambonnet ondervonden in den vorm van talrijke brieven en zeer veel handteekenmgen *h de rouwregisters. De heer VISSER is er op principieele gronden tegen. Een post van f 750.voor verlichting ®h verwarming lijkt spr. zeer hoog. De heer TEN BROEKE wijst er op, dat de bedragen zoo scherp mogelijk zijn geraamd. Met 17 tegen 7 stemmen wordt hierna be goten de subsidie (f 1200.uit te betalen. Bij de behandeling van het voorstel tot het Vaststellen van straatnamen, waarvan er één zooals wij reeds gemeld hebben genoemd *s naar wijlen burgemeester Rambonnet, vraagt ®e heer VERMEULEN in het algemeen om Wanneer het gaat om straten naar personen te boemen hieromtrent eerst in besloten ver gadering het gevoelen van den Raad te vra gen, omdat men in een openbare vergadering biet over personennamen kan debatteeren. Naar aanleiding van 'n uitlating van den heer AN WOENSEL, die beweerde, dat wijlen bur gemeester Rambonnet onder de arbeiders niet 8ez en was, stegen van verschillende kanten Protesten op. -De heer MAAS zeide, dat de heer Van "oensel misschien gesproken mag hebben voor ®eh klein groepje arbeiders, die hij vertegen- jv°ord gt, bij de breede lagen der arbeiders- bevolk'ng was groote waardeering voor onzen "verleden burgemeester, zoo goed als bij welke andere groep ook. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Vervolgens wordt goedgekeurd een wijziging van de verordening op de besmettelijke ziekten- £elden, waarna de vaststelling volgt van de ver goedingen Ingevolge de L.O.-wet aan bijzondere boholen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot het aan gaan van een overeenkomst betreffende de toe lating van leerl ngen uit deze gemeente op het «K. Gymnasium voor meisjes „Sancta Lucia" te Haarlem. Besloten wordt aan H. Kaspers, te Santpoort, verkoopen een perceel bouwterrein aan de wUnoldy Daniëlslaan aldaar, ter grootte van "bgeveer 3620 M.2 en tegen den prijs van 1 16.500.—. -Het voorstel tot verkoop van grond aan B. ®°®rrigter, te Haarlem, werd aangehouden. Goedgekeurd wordt het voorstel tot over dacht van grond ten behoeve van den bouw BK. School te Santpoort. Het voorstel tot verkoop van een gedeelte bouwterrein aan de Wulverderlaan werd aan gehouden. Vastgesteld wordt vervolgens de herziening ari het uitbreidingsplan, waarna goedgekeurd gorden de voorstellen tot het in exploitat'e ge- van de centrale kleuterschool aan de Wüs- t^aan te Santpoort, alsmede tot het in bruik- ®u afstaan van inventaris en leermiddelen, k Besloten wordt verder met H. Bakker te ^antpoort een grondruiling aan te gaan ten aanzien van een perceel aan de Alberdingk inijmlaan. Met de N.V. Autobus Exploitatie „Storm- °gels" wordt opnieuw een overeenkomst aangegaan betreffende het vervoer van "Ohoolkinderen uit de polders. Aan (je N V Bouw- en Exploitatie-Mij. v.h. jhit en Riezenkamp wordt vergunning ver- ®ehd tot het aanleggen van een perceel nabij "en Wijkerstraatweg. Besloten wordt dan cm de woning Stephen- "pnstraat 7 te IJmuiden te verhuren tegen 5.75 per week. De huurprijs van de woning ^tephensonstraat 69 wordt teruggebracht tot ■f5.— per week. Ha benoeming der verschillende stembureaux 'oor de verkiezing der Provinciale Staten, komt -an de orde de interpellatie van den heer Visser, die gevraagd heeft, welke de motieven zijn, welke B. en W. hebben geleid den Di recteur van de Instellingen van Maatschappe lijk Hulpbetoon, op grond van zijn instructie, te verbieden, uitvoering te geven aan een be sluit van de besturen dezer Instellingen tot, het verstrekken van een kolentoeslag van 50 cent per week aan de door haar gesteunden. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. de op deze zaak betrekking hebbende briefwisse ling aan den raad voorgelegd. B. en W. schre ven o.m. dat zij niet kunnen aanvaarden het systeem om aan alle armlastigen gedurende de maanden November tot en met Maart een brandstoffentoeslag te verleenen van ƒ0.50 per week, omdat bij het verleenen van ondersteu ning aan armlastigen met de behoeften van iederen armlastige op zich zelf rekening moet worden gehouden. De heer VISSER zegt, dat besloten was om den brandstoffenloeslag als iets vaststaands in te voeren. Tot dusver werd met toeslagen kren terig omgesprongen. Een toeslag van 0.50 per week is toch zeker niet te hoog. De instellingen kunnen natuurlijk de uitkee- ring met 50 cent verhoogen; daar zouden B. en W. niets aan kunnen doen. Maar dat zou niet juist zijn. Wethouder BOSMAN antwoordde, dat B. en W. bezwaar hebben tegen het geven van een kolentoeslag aan alle ondersteunden. (Vrijge zellen etc. natuurlijk uitgezonderd.) Elk geval moet afzonderlijk en iedere maand opnieuw be keken worden. Daarom vinden B. en W. het beter om daar, waar het noodig is, een ver hooging van den onderstand te geven. Een an dere weg is trouwens niet mogelijk, want er is geen begrootingspost voor kolentoeslag. B. en W. zijn niet tegen den kolentoeslag, maar het dient te gaan langs den hierboven aangegeven weg. Er volgt een breedvoerige discussie, waarbij de heer MAAS opmerkt, dat hij, mèt den heer Visser moet beamen, dat de steunuitkeeringen aan den lagen kant zijn. Welk bezwaar is er tegen den onderstand iets te verhoogen: dan zou. al naar behoefte, ook wel ƒ0.75 of meer zelfs gegeven kunnen wor den Wethouder BOSMAN betoogt, dat het niet gaat over het bedrag. Alleen moet elk geval op zichzelf bekeken kunnen worden. Er zijn teveel omstandigheden, die invloed hebben. Daarom mag men niet een bepaald bedrag per gezin vaststellen. De heer VISSER verklaart zich dan tevre den. De heer Luykman heeft, naar aanleiding van het bekende conflict te Santpoort, eenige vra gen gesteld. Spr. dringt aan op handhaving van het per centage (50) arbeiders, die uit Velsen afkom stig moeten zijn. Aan de voorwaarden wordt niet de hand gehouden. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat B. en W. hier moeilijk iets kunnen doen. Wanneer de gemeente eischt, dat naar verhouding een bepaald aantal arbeiders van elders ontslagen wordt, stelt in zich partij in het conflict. De verhouding is momenteel 7 uit Velsen en 18 van elders- B. en W. staan hier voor een puzzle. Wanneer de Velsensche arbeiders willen, kun nen zij daar werken. Ze mogen echter niet van hun organisatie, om welke reden dan ook. B. en W. hebben echter geen bevoegdheid om in te grijpen. De heer VERMEULEN kan niet zeggen dat hij sympathie heeft voor de handelwijze van dezen werkgever. Maar de raad moet de zaak objectief bezien. De overheid mag wel bemid delend, maar niet als scheidsrechter optreden. Men kan dien bouwer niet in gebreke ste - len, want hij is bereid Velsenaren aan te ne men, zij het dan, dat hij de vacantieloonen niet wil betalen. Maar daar heeft de raad niet mee te maken. Deze mag de voorwaarden be treffende het percentage Velsenaren alleen doorvoeren voor het doel, waarvoor zij gesteld is n.l. bescherming van onze Velsensche ar beiders. Derhalve niet zich partij te stellen in een arbeidsconflict. Zoo spoedig het conflict eindigt, treedt de voorwaarde weer in wer king. De heer MAAS zegt, dat dit theoretisch nu alles wel juist mag zijn, doch men moet de zaak kennen. Staat het vast, dat de menschen niet bereid zijn om te werken? Vast staat, dat reeds acht dagen vóór het uitbreken van het conflict een groote partij Velsenaren ontslagen is. Toen was de verhouding dus reeds niet in orde. Spr. vraagt B. en W. hiernaar onder zoek te doen. Wethouder BOSMAN zegt dat toe. Spr. wijst er verder op, dat de heer Pruys uitdrukkelijk verklaard heeft arbeiders in Velsen te willen aannemen. Waarom dezen niet willen, ligt niet aan B. en W. ter beoordeeling. De heer LUYKMAN zegt, dat het hier alleen gaat om de handhaving der voorwaarde. Scr dient een motie in, waarin B. en W. worder. uitgenoodigd deze voorwaarde te handhaven De heer TEN BROEKE vraagt wat de incon sequenties hiervan zijn, waarna de heer VER MEULEN er op wijst, dat het gevaarlijk is vóór deze motie te stemmen. Dan stelt de ge meente zich partij. De werkgever kan de scnade op de gemeente verhalen, want hy kan niet in gebreke worden gesteld. Spr. wil dan ook eerst rechtskundig advies inwinnen, ten einde te weten, welke de gevolgen zullen zyn. Het beste acht spr., dat B. en W. bemiddelend optreden. Na aanneming der motie is dit niet meer moge- ïyk. Laten B. en W. het advies van den Rijks- bemiddelaar vragen. Dan zyn zy altyd veilig. Na breedvoerige discussies wordt aldus be sloten. De heer Luykman trekt zyn motie in. Na rondvraag volgt sluiting. Mooie opbrengst De deze week in het ge bouw Concordia gegeven uitvoering der kinder operette „Als de kinderen slapen'' ten bate der schoolvoeding, heeft een bate van 215 opge leverd, de beide uivoeringen -n totaal 352. Statuten. De Staatscourant bevat de sta tuten van de N. V. Melkinrichting „Gemeen- schappeiyk Belang" te IJmuiden, gemeente Vel- De hoofdingenieur-directeur van den Ryks- waterstaat in de directie Noordholland maakt bekend, dat ten behoeve van werkzaamheden aan de Noordersluis te IJmuiden de scheep vaart door die sluis zal zyn gestremd van 25 Maart, des voormiddags 7 uur, tot en met 28 Maart, of zooveel langer of korter als noodig of mogeiyk zal biyken. Vergadering Stille Omgang Vrydagavond vergadert de afdeeling Heemstede van het Ge nootschap van den Stillen Omgang in het R.K. Vereenigingsgebouw, aanvang 8 uur. De agenda bevat o.m.: Jaarverslagen, verkie zing bestuur, mededeelingen en een toespraak van den weleerw. hc^r kap. R. G. Oud, geeste- ïyk adviseur van het Genootschap. Vergadering van R.K. kiezers Georgani seerd door de Propagandaclub van de R.K Staatsparty, had Donderdagavond aan den Glip een vergadering plaats, meer speciaal belegd voor de katholieken van den Glip. Deze byeenkomst, die zeer druk bezocht was, werd ook bygewoond door wethouder dr. E. A. M. Droog en het meerendeel der R.K. raads leden. Na een korte inleiding van den voorzitter det Propagandaclub, den heer W. Groenland, sprak de heer Loerakker, lid van de Tweede Kamer, over „den politieken toestand in ons land". Straks staat de maatschappy met een ge slacht. dat niet heeft kunnen leeren werken. Spr. schetst de moedeloosheid, die onze tegen standers den jeugdigen werkloozen influisteren. Dit noopt hem te zeggen: „wy gaan den ver keerden kant uit. maar wat kan het ons schelen, erger dan nu kan het toch niet." Er is geld genoeg, wordt gezegd, aldus spr. Gelukkig ja, want waar anders de kapitalen vandaan gehaald voor ons Staatsbudget, dat bui ten provincie en gemeente al 700 millioen be draagt? Dit bedrag komt niet van de werkloo zen. Laat men het geld halen waar het is, is ook een leuze, die zoo inslaat by de werkloozen. En dan toont spr. uitvoerig aan, dat er werkeiyk een hoogtepunt in het belasting heffen is be reikt. Nu wy in nood verkeeren, willen onze tegen standers den menschen inblazen, dat men, stry- dende voor de stoffeiyke zaken, met God en godsdienst niets te maken heeft, evenmin als met de zedewetten en men tracht elkander opzij te drukken en neer te doen knielen voor het goud, de macht en de machine. In dit verband behandelt spr. het fascisme. Spr. kan zich niet indenken, dat ook maar iemand, die zich Nederlander gevoelt, dit kan huldigen. Spr. wijst uitvoerig op de handelingen in Duitschland en niemand kan zeggen, dat het hier anders zou worden, al beweert men dit. Vervolgens behandelt spr. het socialisme. Dat er grieven zyn, beaamt spr. volmondig, maar dit is toch geen reden tot verbrokkeling in eigen huis, zooals de Kath. Volksparty nu doet. Er heerscht, aldus spr.. een benauwende ver warring, maar wy moeten ons wachten voor overdriving. Zeker, er zyn steekhoudende grie ven, maar dit is geen reden om onze party te verlaten. Spr. spoorde de aanwezigen aan ver trouwen te stellen in de R.K. Staatsparty. Kri tiek goed, maar niet met gebalde vuisten. Werken, maar daarnaast vertrouwen stellen ook op Hem. Die de redding kan brengen en dit is God alleen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een zeer druk gebruik gemaakt. De spreker antwoordde allen uitvoerig. Ontspanning werkloozen Voor de werkloo zen hield de heer L. Attema Donderdagmiddag een causerie met lichtbeelden over: „Een reis door Noord-Amerika". De voorzitter, de heer C. A. M. Jonckbloedt heette den spreker welkom. In woord en beeld voerde den heer Attema zyn gehoor langs geweldige watervallen, glet- schers en ravynen waar talryke kraters heet water en modder uitspuwen. Spr. beschreef de moeiiykheid van het berei zen van dit land. De heer Attema gaf een beeld van het leven der Cowboys en roodhuiden zooals hy het daar zelf had gefotografeerd, trouwens de beelden waren des te aantrekkeiyker omdat inleider de meeste foto's zelf had gemaakt, zoowel op de plaatsen zelf als tydens zyn spoorreis vanuit den trein. De voorzitter bedankte den heer Attema voor zyn leerzame en aangename lezing. Met ons drieën zaten we in een compar timent: een keurige oude dame met een vriendeiyk gezicht; een man die verwaand keek en ik. Den eersten tyd bleef het stil en rustig. Toen haalde ik m'n pyp uit m'n zak en begon te zoeken naar m'n tabakszak, dien ik thuis op tafel had laten liggen. „Geen tabak?" vroeg de verwaande. Ik mompelde iets onverstaanbaars. „Eigen schuld," zei de verwaande met een stem als een schooljuffrouw. „Geen orde ge noeg in het leven. Geen systeem." Toen haalde myn reisgezel ook een pyp te voorschyn en begon die te stoppen uit een gummileeren buidel. Ik keek hem vol verwach ting aan. „Misschien wilt u zoo vriendeiyk zyn," sprak ik, „om me...," „Neen," zei de verwaande. Hu raapte een verdwaald vlokje tabak op en stopte het in z'n pyp- „Ik durf het niet," verklaarde hy nader. „Als il'. u een pypje tabak geef, stuur ik myn systeem in de war, voor wie weet hoe lang. Op het oogenblik weet ik precies, op welk moment, op welk uur, op welken dag myn tabak op zal zijn, en ik nieuwe zal moeten koopen. Op dat moment. a.s. Woensdag, zeven minuten over half vyf kom ik voorbij een tabakswinkel in de Hertogstraat. Ik zal dan tien shillings zes aan klein geld in m'n zak hebben en vier bankjes van een pond." Ik luisterde met open mond en zag, dat de oude dame naar hem zat te staren met een zekere verontwaardiging. „Niets dan systeem," ging de verwaande voort. „Ik weet voor iedere minuut van den dag wat ik doen ga, en dan doe ik het ook. Als deze trein een halve seconde te laat aan komt, dan ligt mijn systeem den heelen ver deren dag overhoop." Die man is geen mensch meer, dacht ik. „U hebt zooeven gezegd, dat u precies weet, hoeveel geld u a.s. Woensdag in uw zak zult hebben," begon ik Maar onderstel nu eens, dat u onverwachts iets betalen moet? Ligt uw systeem dan niet onderste boven?" „Heelemaal niet," zei de verwaande glim lachend. „Ik betaal iedere week vijftien shillings aan myn fonds voor onvoorziene uitgaven en alle onverwachte uitgaven bestryd ik uit dat foonds. En verder kan ik van iederen halven stuiver vooruit rekenschap geven." „Vertel u me nog eens wat?" vroeg ik. „Nog een paar voorbeelden? Ik sta 's mor gens om vüf minuten over acht op; geen mi nuut vroeger of later. Ik heb zes minuten en vijf en dertig seconden noodig om me te sche ren, maar ik reken op twaalf seconden extra, voor 't geval dat ik me mocht snyden. Om te ontbyten gebruik ik precies vier en dertig minuten. Den tyd om de krant te lezen neb ik ook afgepast: ik weet precies hoeveel seconden ik aan iedere kolom zal besteden. Na 't ontbyt doe ik een wandeling van twee kilometer, daar heb ik...." Hy brak den zin af en keek me plechtig aan. „Dit is een mooie illustratie van het volhou den van een systeem," hernam hy. „Mijn vrouw zou graag hebben, dat ik die wandeling van twee kilometer achterwege liet, omdat ik soms aan de telefoon werd geroepen, terwyi ik weg was. Ik zei. dat ik van m'n och tendwandeling onmogeiyk af kon zien Myn systeem eischte een wandeling van twee kilo meter na het ontbyt. Weet u, wat ik toen ge daan heb?" Ik schudde van neen. „Ik ben uit gaan meten, hoe diep myn achter tuin was," klonk het statig uit den mond van den verwaande, „en ik merkte, dat het precies elf meter was. Nu wandel ik iederen morgen honderd twee en tachtig maal de lengte van myn tuin af. Dan heb ik myn wandeling over twee kilometer en toch ben ik altyd by de hand als ik opgebeld wordt." De oude dame gichelde en ik sympathiseerde met haar. „Nu zult u wel begrijpen," besloot de ver waande, „dat ik volgens myn systeem verplicht ben, ieder draadje tabak in myn zak te hou- dan, al zou ik u nog zoo graag een pyp laten stoppen." Hy tastte zyn zak. Er kwam een trek van I verbazing over zyn verwaand gezicht. Hij glimlachte genoeg- ïyk. Hy had geen lucifers. Ik haalde een doosje lucifers uit m'n zak en ging er mee zitten spe len. „Zou u misschien," begon de verwaande op nederigen toon, „zoo goed willen zyn...." „Neen," antwoordde ik op vasten toon; „ik ga ook volgens een systeem te werk, waarde heer. Ik weet precies, wanneer ik dit doosje leeg zal hebben. Den laatsten lucifer zal ik af- stryken a.s. Donderdag, tien minuten over elf, op den hoek van de Ossenmarkt en de Brug straat." De verwaande zat met zich zelf te kampen. Biykbaar verkeerde hy in hevigen tweestrijd. ,,'t Is nog een heele reis," sprak hy eindelijk, „en myn systeem eischt, dat ik nu een oyp ga rooken. Als u me aan vuur helpt, zal ik u een pijpje tabak geven." „Ik wist wel, dat u bij zou draaien," lachte ik. Toen boog de oude dame zich naar voren en keek ons harteiyk aan. „Ik ben zoo vrij geweest naar uw gesprek te luisteren, heeren," zei ze en haar stemgeluid klonk minzaam, „en ik moet eerlijk zeggen, dat uw systemen buitengewoon vindingrijk en merk waardig zyn. Er mankeert slechts één klein ding aan." „En dat is, mevrouw?" vroeg de verwaande en zette een hooge borst. „Dat u in een niet-rookcoupé zit en dat ik bezwaar heb tegen rooken. Dank u vriendelyk," zei het goede, oude mensch. De rennende Beer bleek een gids, op wien men kon vertrouwen. Kalm en zeker ging hy de blanken voor, zonder een oogenblik te aarzelen. Hy voerde de mannen door bergpassen, waar nog nooit een Europeaan een voet had gezet. Tegen den avond was het doel bereikt. Met een waardig gebaar wees hy den vreemdelingen de In- diaansche stad, waarheen tot nog toe geen blanke vyand had kunnen doordringen. Vol ontzag staar den allen naar de geheimzinnige gebouwen in deze woeste omgeving. Reeds hadden de priesters in den tempel, waar steeds de wacht werd gehouden, hen gezien. Het vol gende oogenblik werd de groote gouden bel geluid, ten teeken, dat vreemdelingen de stad naderden. KOPENHAGEN, 7 Maart. De Deensche para chutist, John Tranun, de houder van het we reldrecord parachutespringen en van het we reldrecord sprong met gesloten parachute had Dinsdag een poging gedaan tot het vestigen van een nieuw wereldrecord, welke poging hy echter in verband met de groote koude in de hoogere luchtlagen moest opgeven. Hedenmiddag wilde hy een tweede poging wagen. Daarby verloor hy echter het leven, zonder uit de machine te zyn gesprongen. Het vliegtuig, waaruit hy zyn sprong zou doen, steeg, begeleid door twee andere toestellen, heden middag tegen drie uur op het vliegveld Kastrop op. Om 17.20 uur keerde het vliegtuig op het vliegveld terug met den bewusteloozen Tranun. Naar de piloot mededeelde bevond het toestel zich op een hoogte van 6000 Meter, toen Tra nun hem op den schouder klopte en hem be duidde, dat hy dalen wilde. De piloot daalde daarop zoo snel, dat het toestel reeds na 1% minuut in lagere luchtlagen was. Na aankomst op het vliegveld Kastrop werd de bewustelooze onmiddellijk onder medische behandeling gesteld. Ruim een uur werd ge tracht den man tot bewust zyn te brengen. Daarop werd Tranun naar het ziekenhuis ge bracht. Bij aankomst was hy echter reeds over leden. Men vermoedt, dat hy den inhoud van zyn zuurstofflesch te snel verbruikt heeft en het bewustzyn heeft verloren, voor hy een reserve- flesch in gebruik kon nemen. Tranun was houder van het wereldhoogte- record, sprong uit eeTl vliegtuig met 7.850 Me ter en het wereldrecord vallen met gesloten parachute met 5.900 Meter. IJMUIDEN, 8 Maart. Ryksvischafslag. Tarbot 0-901-30, Tong 0.75—1.20 per kg. Groote Schol 11.00, middel Schol 15.00. Zetschol 21.00. kleine Schol 4.70—15.00, Bot 3.00. Schar 1.70—10.00, Tongschar 26.00—30.00 per 50 kg. Pieterman en Poon 4 305.60, kl. midd. Schelvis"h 27.00. kleine Schelvisch 10.00—25.00 per 50 kg. Kabeljauw 23.005000 per 125 kg. Gullen 13.00 per 50 kg. Leng 1.103.00 per stuk. Heilbot 6275 cent per kg. Wyting 4.605.00 per 50 kg. Koolvisch 65 cent per stuk. van de Vrydag aan den Ryksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Corrie 75 manden 1160.—, Ita 60 manden 1700.—. LOGGER Sch. 133 635.—. bij een ongeval met AT I F1 A Of^l^lVTE* 'C op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen C1 'yCA bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dGor C* M I .1 Ti /-\ IJ l jl 1 li |_j ij ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen i f öU»" verlies van beide armen, beide beenen of beide oosjen T üU*a doodelijken afloop F OCH biJ verlies van een hant» een voet of een oog „.■^acke, zich tot het uiterste inspannend, om On lachen ie onderdrukken, knikte argeloos en ®tte zyn wandeling over het perron voort Een t?8enblik later stormde de trein een expres. die van Zuidwest Engeland kwam en tusschen krychester en Londen niet stopte binnen. Het p as een lange, drukbezette trein dien morden Packe had het niet moeiiyk om de uitstap- hde pasagiers op te nemen zonder zelf de aandacht te trekken. Hy was zoo gaan staan, ^at iedereen, die den trein verliet hem moest Passeeren. Hy zag kolonel Durham met zyn yroUw. een moment later zag hy mevrouw ythenshawe, die dcor een juffrouw werd op- kewacht. Op het midden van het perron stonden j-i even stil; mevrouw gaf waarschyn'yk haar ^structies aan de bediende, die zich daarna a*rect omkeerde en in de richting van den baga- °®wagen verdween. Het volgende oogenblik was mevrouw Wythenshawe, in een taxi gestapt, die *~et ver van Trickett's wagen gestationneerd diphd, en Packe, die zag dat de weg voor een "Ogenblik versperd werd door verschillende auto's liep op den zijnen toe. Trickett stapten uit en opende de deur; hy groette op een buitengewone hoffelijke "wyze. De derde taxi voor je, mompelde Packe. De groote dame in donkere kleeding. Ik had haar al m het oog, antwoordde Trickett. Stap in, gedraag je kalm. Packe Het zich op de luxueuze zitplaats val len, lachend om het humoristische van het avontuur, maar zich ook afvragend, waartoe het zou leiden. De auto zette zich in beweging en reed Victoria-Station uit. Toen zy over den Buckingham Palace Road gleden, zag Packe de taxi, waarin mevrouw Wythenshawe gestapt was, een eindje verder vóór hem ryden. Onbe wust nam hij het nummer, dat op een bordje stond geschilderd, in zyn gedachten op. En plotseling herinnerde hy zich het stuk papier, dat Trickett hem gisterenmiddag gegeven had, toen zy tusschen Brychester en Londen een oogenblik gestopt hadden, om een kop thee te drinken; hij haa'.de het uit aijn vestzakje en vouwde het open. Ben benieuwd of Jimmie een goed profeet is, dacht hy. Enfn, dat zu'len we direct wel zien. Eén ding is zeker zij gaat niet recht streeks naar huis, naar Wilton Crescent. De twee auto's reden met een behoorlijke snelheid, welke geregeld werd door de eerste langs het Buckingham Palace, de breede Mali over, de St. Jame's Street in toen Picadilly op. Zy draaiden den hoek om by het Circus en sloegen de Regent Quadrant in. Toen zy in de Vigo Street kwamen, bemerkte Packe dat Trickett vaart minderde, hy keek naar buiten en zag de taxi stoppen. Een oogenblik nog en ook Trikett stopte. Hy keerde zich om en keek naar Packe met een blik van verstandhouding, het volgende moment was hy uit den wagen gesprongen en opende het portier. Stap uit, ga naar dien tabakswinkel, daar. recht tegenover je, en koop iets, maar houd my in het oog, be veelde Trickett, terwyl hy de plechtstatigheid van een deftig chauffeur geen minuut liet varen. Ik zal hier wachten zy is het postkantoor binnengegaan. Packe stak de straat over en ging den tabaks winkel binnen. Het eenige wat hy kon vinden om te koopen was een doosje sigaretten, hy stond even verward te kyken, toen de winkel bediende hem vroeg welk merk hy wenschte; zyn verlegenheid werd nog grooter. toen hfi moest kiezen uit het groot aantal merken, dat hem werd voorgelegd, terwyi hy ook zijn aan dacht gevestigd moest houden op het oiyf- groene livrei buiten. Och, eh geeft u maar eh hoorde hij zichzelf zeggen. Ja ja die zyn goed! En hy wierp 'n souvereign neer, nam het pakje aan, dat de bediende hem aanbood en snelde naar buiten in antwoord op een toeken van Tridkett. Is zy weg? vroeg hij, terwyi hij in den wagen stapte. Is zy je ontgl'pt? Geen denken aan! zei Trickett aan de klep van zyn pet tikkend. Niets ontglipt my. Je kunt nu op dat papiertje kyken, Packe. Hij tikte weer aan zijn pet, ging achter het stuurwiel zitten en stuurde zyn auto Re gent Street in, terwyl Packe het stukje pa pier, waaraan hy zoo opeens weer werd herinnerd, uit zyn zak haalde en het glad streek. Trickett had er een regel opgeschre ven, die zoowel weddenschap a!s voorspelling inhield. „J. T. wedt met N. p. om een nieuwen hoed, dat mevrouw X.'s eerste doel na haar aankomen aan Victoria Station, zal zyn een postkantoor. Knap gedaan, van Jimmie, mompelde Packe, het stukje papier weer in zyn zak stekend. Hy verdient er een nieuwen hoed mee. Maar hoe kwam hy er by, juist dit te raden en waarom een postkantoor? Enfin, dat is de eerste visite waar zal de tweede zyn? Het antwoord op die vraag liet niet lang op zich wachten. De taxi van mevrouw Wythenshawe sloeg de Regent Street in, pas seerde het Hanover Square, stak de New Bond Street over en stopte ten laatste voor een winkel in South Molton Street. Jimmy Trickett liet zyn auto op een behooriyken afstand "an de taxi stoppen en opende weer het portier. Houd je verstand by elkaar, Packe, fluis terde hy. Haast je niet, zooals je daar deed; neem den tyd er voor en let op my. Zij is een hoedenwinkel ingegaan, aan den overkant. Kyk maar naar den naam Valerei et Cie. Nu dan, jy stapt die antiquiteitenwinkel binnen vertel maar iets koop een paar van die koperen kandelaars of een ouden stoel, of wat dan ook, maar houd my steeds in het oog. Je zult waar- schyniyk tyd genoeg hebben. Packe ging gehoorzaam by den antiquair binnen, dien Trickett hem aangewezen had. Trickett zette zich weer op zyn gewone plaats, nam een krant en deed alsof hy las. Onge merkt echter sloeg hy de beide zyden der smalle straat aandachtig gade. Hy zag Packe een paar kandelaars bekyken; hy lette op de deur, waaracher mevrouw Wythenshawe was verdwenen. Zyn scherpe blik had reeds bemerkt, dat het pakje, hetwelk mevrouw Wythenshawe uit het postkantoor had medegebracht, weer in haar handen was, toen zy den winkel binnen trad. Tien minuten gingen voorbij. Trickett zag Packe weifelend op den drempel van aen win kel staan, met een pakje in zyn hand. Hy stond te praten met den winkelier, klaarblijke lijk wachtend op een teeken van Trickett. Plot seling kwam mevrouw Wythenshawe weer naar buiten. Een meisje liep met haar mee tot de taxi. Het meisje was zóó lief, zóó onweeistaan- baar charmant, dat Trickett een minuui lang zyn zaken vergat. Maar terwyl hy zoo zat te kyken, en zyn hart als het ware een moment stil stond van bewondering, was mevrouw Wythenshawe in den wagen gestapt. Deze reed langzaam weg en het lieve meisje ging na een vriendeiyken glimlach en een knikje weer den hoedenwinkel binnen. Het volgende moment was Packe ingestapt en de vervolging begon weer. Opnieuw ging het voorwaarts, noewel echter de origineele spanning van den morgen verdwenen was. Want de taxi van mevrouw Wythenshawe bracht haar rechtstreeks naar huis in Wilton Crescent. HOOFDSTUK VI DE HOEDENWINKEL Jimmy Trickett, die zag dat mevrouw Wythenshawe haar eigen deur was binnen gegaan, zette wat aan en passeerde de taxi juist toen een bediende naar Duiten kwam om den chauffeur te betalen. Snel reed hy naar het Belgrave Square. Daar stopte hy, stapte uit en opende het portier. Zooals je ziet, zei hy, hebben wU onzen plicht vervuld. We hebben haar gevolgd tot zy thuis was. Wat nu? Packe schudde het hopfd. Ik weet het niS, antwoordde hy. We hebben alles gedaan, wat Scraye wenschce. We kunnen niets doen, vóór we hem vanavond ge zien hebben. Wat ik wil zeggen,- Jimmie, je hebt den nieuwen hoed inderdaad gewonnen Maar wat bracht je er toe te denken, dat Daar kan ik nu niet op ingaan, zei Trickett. Later! Hoor eens hier. ik zal je nu terugryden tot den hoek van St. James' Square daarna ga ik dezen wagen terugbrengen en myn nvrei uitdoen. Dan heb ik nog eenige particu liere zaken in orde te maken ik zie je dus vanavond by Ritz. Na de plechtigheid van deftig chauffeur weer punctueel te hebben uitgevoerd, klom hy op zyn zitplaats en reed weg. Op de be paalde plaats stopte hy. iiet Packe uitstappen en wisselde geen woord; het kwam Paree voor, dat Jimmie haast had; de mooie auto verdween in de drukte van de stad met een behoorlyke snelheid. .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9