Hevige brand in Bloemendaal Het schaaktournooi te Moskou Regenten en „regenten" Mussert en Daendels Meeningsverschil Uit den tijd Poeliers in actie Katholieke jeugd naar Rome CAPABLANCA OVER DEN WERELDKAMPIOEN NACHTELIJKE VUURZEE HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Kerkelijk Leven ZATERDAG 9 MAART 1935 Enorme belangstelling FRIESCHE VLAG Eerst bedrijfsordening! NEDERLAND—DUITSCHLAND Afspraken betreffende werkgele genheid voor onderdanen in beide landen Lofwaardige hulp Niets gered Mgr. Diepen vergezelt de pelgrims BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch H. H. Wijdingen De K.L.M-gezagvoerder Th. Verhoeven vertrok per s.s. „Venezuela" van Amsterdam naar West-Indië, om de plaats van Hondong te bezetten In een met het oog op de verkiezingen overal verspreid extranummer van „Volk en Vaderland" (hetwelk wederom Van vóór tot achter vol staat met dusdanige algemeenheden, dat niemand zich over een eventueel N. S. B.-régime ook maar eenigermate een concrete voorstelling ma ken kan) komt ir. Mussert in een persoon lijk manifest weer voor de zooveelste maal hiet de regenten der 18e eeuw aanzetten. „Als stjchter en leider der Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland wend ik mij tot diegenen mijner volksgenooten in wier harten nog niet gedoofd is het Vuur, dat eertijds het aanzien heeft ge- Schonken aan een onafhankelijk volk, dat Zich deed respecteeren door de geheele Wereld door zijn moed, zijn daadkracht, zijn godsvrucht. Reeds éénmaal is dit volk als onafhan kelijke natie weggevaagd, toen een periode Van eenige tientallen jaren van regenten bewind aan het einde van de 18e eeuw het bad gedemoraliseerd en uiteengeslagen. Deze geschiedenis dreigt zich thans te herhalen; onder leiding van regenten, voortgekomen uit alle politieke partijen, is de verwording hand over hand toegeno men." Op de N. S. B.-vergaderingen wordt nog al eens gezegd Byzantinisme is een ken merk van alle dictatuurbegeerigen dat de heer Mussert een figuur is, zóó eerlijk ®n gaaf en zuiver als maar ééns in een Paar eeuwen onder een volk opstaat. Wei- hu, hij bewijze die eerlijkheid enz. enz. en completeere dit oppervlakkig en tenden tieus herinneren aan een min fraaie perio de in onze landshistorie nu eindelijk eens door aan zijn volksgenooten óók voor te houden 1. dat in de bloeiperiode van de Repu bliek de verschillende geestesstroomingen Volledig gelegenheid hadden zich te uiten en tegen ideeën als Hitier, Mussert en Mus solini thans voorstaan, enkel maar weerzin opkwam, 2. dat het Nederlandsche volk ook thans hog steeds in alle deelen der wereld respect dfdwingt door den moed en de daadkracht, Waarmee het groote ondernemingen aan pakt, en door de godsvrucht, waarmede het de Paus b.v. prees het herhaaldelijk Werkt aan de verbreiding van het Christen dom onder alle volkeren, 3. dat de regenten der 18e eeuw door de Wijze, waarop zij aan de macht waren ge komen, en de manier, waarop zij, ongecon troleerd als Hitler of Mussert zelf, die macht uitoefenden, precies het tegendeel Waren van de gesmade „regenten" van thans, 4. dat bijna heel Europa, niet dus alleen Nederland met zijn regenten, in dien tijd Zijn onafhankelijkheid te loor zag gaan on der den aanval der Fransche republikein- sche en Keizerlijke Armeekorpsen, 5. dat, wat Nederland betreft, een zeer belangrijke factor bij het verlies der onaf hankelijkheid geweest is het feit, dat de haar België uitgeweken patriotten met hame Daendels de Franschen tot een mval in ons land aanzetten, 6. dat ons land in 1795 bezet werd door een Fransch leger onder bevel van Piche- ëru, hetwelk vergezeld en gegidsd werd door Daendels' Bataafsch Legioen, 7. dat dit optreden van Daendels, die met behulp van Fransche strijdkrachten de ideeën der Fransche revolutie in ons *and importeerde, merkwaardige overeen komst vertoont met de tactiek van Mussert 2elf, die het program van de Duitsche Öitlerrevolutie copieerde en voortdurend Contact onderhoudt met de leiders van het tierde Rijk. Wij stippen hier maar eenige punten aan eh stellen de vraag: kan niet een bevoegd historicus in een bevattelijke en op groote Schaal te verspreiden brochure dit regen- tenzwendeltje eens deskundig en degelijk aan de kaak stellen? Het is niet eerst in dezen tijd, dat zich meenings-verschillen voordoen. Die zijn er altijd geweest, en ze zul len wel nooit geheel verdwijnen. Dit is ook niet noodig. Niet, natuurlijk, dat men ze opzettelijk ®h kunstmatig zou moeten aankweeken en keen poging doen, om ze tot oplossing te brengen. Het tegendeel is geboden. En de onmisbaarheid van het partijver band brengt vanzelf mee, dat men tot °vereenstemming tracht te komen, de mis sstanden uit den weg te ruimen en zoo- Si mogelijk naast elkander optrekt in eenzelfde gelid, om het gemeenschappelijk hoel te bereiken- Want in laatste en hoogste instantie heb ben de katholieken toch één en hetzelfde doel. Maar de meeningen kunnen uiteenloo- ï>en over de wijze en methode, om dat doel te bereiken. En voorts zijn daar de zooge- haamde vrije quaesties, vrij in dien zin, dat bien er verschillend over denken kan, zon der met zijn beginsel, laat staan met zijn Seloof, in conflict te komen. Het behoeven daarom volstrekt geen on- beteekenende quaesties te wezen. En ze zijn het ook uiteraard niet, wan- beer ze tot diepgaande meeningsverschil- *en aanleiding geven. Vraagstukken van politieken aard, en, biéér nog, de netelige problemen, welke het Siale en economische leven raken, vra gen in dezen tijd zeer bizonder de aan dacht. En juist, omdat daarbij zoovele en zoo groote belangen betrokken zijn algemee- ne belangen, maar ook groepsbelangen is het verklaarbaar, dat zich nogal diffe rentie voordoet in de zienswijzen, en het tot levendige polemieken, om niet te zeg gen disputen komt. Dit geldt voor alle partijen; het geldt ook voor de onze. Zelfs geldt het nog meer voor de onze, dan voor de meeste andere partijen, om dat de katholieke Staatspartij zulk een kleurige verscheidenheid in hare samen stelling vertoont. Een reden tot bezorgdheid ligt daarin voor ons niet, integendeel. Die verscheidenheid is juist een waar borg voor de kracht onzer partij, en een bewijs, dat zij vast geworteld staat in alle lagen van ons volk- Wel echter legt zij ons de verplichting op, onverschillig tot welke groep of kring der partij wij behooren, de dingen zoo zuiver en zoo breed mogelijk te bezien en ons'voor eenzijdigheid te hoeden. Voor die eenzijdigheid, vooral, welke er naar streeft gezaghebbende uitspraken, den tekst van pauselijke encyclieken en andere gewichtige documenten, ten gunste van het eigen inzicht te monopoliseeren. En meer nog, 't méést, voor de eenzijdigheid, die er toe leidt partij genooten te verketteren. Van dit laatste hebben wij in onze partij nogal eens te lijden gehad. Toen men indertijd den persoonlijken dienstplicht een „liberale" zaak heette, den leerplicht afwees als een aanslag op de katholieke beginselen, de democratie ver oordeelde als een uitvloeisel van het socia lisme, waarmee geen Roomsch denkend mensch accoord kon gaan, werden kapitale flaters begaan, die lang niet gemakkelijk waren te herstellen en nog jaren bleven nawerken. Verkettering van goedgezinde geestver wanten is wel het ergste waaraan men zich in een partij, en speciaal in een partij als de onze, kan te buiten gaan. Zij is het grootste obstakel op den weg naar toenadering en overleg en oorzaak van de felste verbittering. Er kan niet genoeg tegen worden ge waarschuwd. Onze partij heeft er in een vroegere pe riode en onder andere omstandigheden de wrange vruchten van geplukt. Laten wij, nu er wederom brandende vraagstukken aan de orde zijn, bovenal er voor zorgen niet in de oude fout te her vallen. P. S. De liberalen in de Tweede Kamer hebben en bloc tegen het ontwerp op de verbindendverklaring van onder nemersovereenkomsten gestemd. Hun pers gaat met die houding blijkbaar accoord. nister overgenomen amendementen schrijft met nauw verbeten grimmigheid de „N. R. Ct." En ten aanzien van de door den mi nister overgenomen argumenten schrijft het blad, dat ze niet heel veel te beteekenen hadden. Zoo zal deze wettelijke regeling buiten de liberalen om tot stand komen, want het is niet te veronderstellen, dat de houding der partij in de Eerste Kamer zal verschillen van die in de Tweede. Wanneer het liberalisme het bewijs had willen leveren, dat het de teekenen van den tijd niet verstaat, dan had zijn houding geen andere kunnen wezen. Het verlegt daarmee zijn eigen positie en zijn eigen be staan naar het verleden. Het blijft, doctrinair mokkend, aan den kant van den weg staan, miskent de eischen van het heden en geeft zijn toekomst prijs. Het liberalisme is niet slechts oud. Het is verouderd. P. S. De strijd om de eerste plaats wordt klaarblijkelijk gevoerd tusschen Botwinnik en Flohr Toen in Januari te Moskou het eerste inter nationale tournooi werd gehouden, was daar slechts een zeer gering aantal schakers georga niseerd, .doch op het oogenblik telt de stad meer dan 7000 georganiseerde schaakspelers. In ieder bedrijf bestaan clubs voor schaak- en damspel, die onder elkaar regelmatig wedstrij den houden. Het schaakspel is ook voor de schooljeugd de meest geliefkoosde verstrooiing. In het centrale stadion der pioniers (padvin ders) is een schaakschool geopend, waar onder leiding van verschillende grootmeesters 80 kin deren systematisch leeren schaken. Het internationale schaaktournooi, dat op het oogenblik te Moskou wordt gehouden, mag zich in de buitengewone belangstelling van het pu bliek verheugen. In vier dagen tijds hebben meer dan 10.000 toeschouwers het toumooi bij gewoond. In de ruime zalen van het Museum voor Schoone Kunsten, waar het tournooi wordt ge houden, hebben de toeschouwers niet alleen de .gelegenheid zich door aanschouwing van het JÊ l) VIACOM der beroemde Friesche melk, op speoiale wijze bereid. Dat is het geheim der' kwaliteit van GECONCENTREERDE KOFFIEMELK fabriek, „FRIESLAND" - LEEUWARDEN Omzetbelasting op hun artikelen, terwijl clandestiene concur renten vrij blijven De Nederlandsche poeliers staan op heden in felle oppositie tegen de toepassing van de omzetbelastingwet. Sedert het in werking tre den van deze wet zijn zij in onzekerheid ge laten of hun artikelen onder deze bepalingen vielen. Vrijdom van omzetbelasting is immers verleend op levende of doode dieren, zooals nattevisch, soep- of braadkip, gevild konijn enz. De tariefcommissie is thans echter van oordeel, dat er door de bewerking, welke het wild bij den poelier ondergaat, evenals bij een aoode koe of een dood varken in de slagerij, iets anders ontstaat. Men eischt nu van de poeliers betaling van omzetbelasting op den verkoop hunner artikelen en wel met terug werkende kracht. Hiertegen zijn de poeliers begrijpelijkerwijs in verzet gekomen. In Utrecht hebben zij verga derd. Daar is een strijdkas gevormd, waaruit een actie moet worden bekostigd om eerstens de kwestie der omzetbelasting tot een voor de poeliers gunstige oplossing te brengen, maar bovendien de zoo hoog noodzakelijke ordening in het bedrijf te brengen. De omzetbelasting drukt n.l. alleen op de poeliers, die aan de Kamer van Koophandel ingeschreven staan en die op hun belasting biljet invullen, dat zij poelier van hun vak zijn. De wetgeving bedoelt niet de melkboeren en boterhandelaren enz. die als bijvak wild slach ten en in de stad verkoopen en evenmin hoen derparken. Men vergeet echter dat 60 pet. van de hoen ders afgeslacht wordt op bovenstaande klan- destiene bedrijven, die daarmede de toch reeds zwaarder belaste ingeschreven poeliers een moordende concurrentie aandoen. Zoolang hierin geen wettelijke ordening is gekomen staan de poeliers op het standpunt, dat op hun artikelen geen omzetbelasting mag worden geheven. Naar het „Dagblad van Noord-Brabant" ver neemt, zijn bij de jongste onderhandelingen tus schen de Nederlandsche en Duitsche vertegen woordigers, welke in de tweede helft van Fe bruari te Berlijn hebben plaats gehad, de na volgende afspraken tot stand gekomen: De Duitsche regeering zou zich verplicht heb ben het aantal Nederlandsche werkloozen in Duitschland terug te brengen tot pl.m. 2000, terwijl er volgens berekening thans 8000 Neder landers werkloos zijn. Verder zou wederkeerig zijn overeengekomen, dat Nederlanders in Duitschland en Duitschers in Nederland, die vóór 1930 in het land zijn gekomen, vrü kun nen werken. Na 1930 zou zich de Nederlandsche regeering evenals de Duitsche regeering ten aanzien van de onderscheidene groepen, waarin veel Neder landers in Duitschland, respectievelijk veel Duit schers in Nederland werkzaam zijn, hebben voorbehouden al dan niet werkvergunning te verleenen. spel in de techniek van het schaken te be kwamen, doch tevens kunnen zij naar voor drachten over het schaakspel luisteren, aan si- mul taanpartijen deelnemen, of wel besprekin gen van de een of andere partij bijwonen. Over het tournooi, dat thans in Moskou ge houden wordt, schrijft onze correspondent: Moskou, 4 Maart 1935 De elfde en twaalfde ronde brachten geen ingrijpende wijzigingen in den stand van het toumooi teweeg. Ook de uitslagen van de hang- partijen van de negende tot en met de twaalfde ronde gaven geen verrassingen te zien. De partij BotwinnikLissitzin uit de tiende ronde die in voor zwart gunstige stelling werd afge broken, kwam op den dag voor hangpartijen na zes uur spelen nog niet tot een eind en werd wederom afgebroken. Lissitzin staat nog steeds een pion voor en heeft nu een eindspel van paard plus drie pionnen tegen paard plus twee pionnen, dat nog altijd winstkansen biedt. Uiteraard kwam de hangpartij GoglidseLis sitzin niet eens aan de beurt. Op den vrijen dag zullen deze partijen verder uitgespeeld worden. Botwinnik of Flohr? Het is thans wel duidelijk dat Botwinnik of Flohr eerste zal worden. Flohr heeft weliswaar een achterstand, maar moet nog met miss Mgnchik spelen, wat een vrij zeker winstpunt is*) Het heeft overigens weinig zin om van eersten prijs te spreken, daar er voor de Bussen en buitenlanders verschillende prijzen zijn. De eersten krijgen voorwerpen van waarde als prijs, terwijl voor de buitenlandsche gasten vijf dol- larprijzen beschikbaar zijn gesteld. Het komt er voor de laatsten dus niet zoozeer op aan wat hun absolute prestatie is, van grooter belang voor hen is hun onderling resultaat. Voor de derde plaats komen in aanmerking Een perceel brandde geheel uit en van drie andere de bovenverdiepingen In den afgeloopen nacht te omstreeks 1 uur is te Bloemendaal brand uitgebroken in pand Nr. 155, gelegen aan den Bloemen- daalschenweg, waarin het kantoor van de firma Dunlop en Co. is gevestigd. De boven het kantoorgebouw wonendd con cierge, die alleen thuis was, ontdekte onraad en toen hij ging kijken bleek hem, dat de ge heele benedenverdieping in lichter laaie stond. De man wist met moeite, geassisteerd door omwonenden, langs een balcon het bran dende perceel te verlaten. De Bloemendaalsche brandweer was inmiddels gealarmeerd en ver scheen weldra met twee motorspuiten ter plaatse. Door den feilen wind aangewakkerd, was het vuur naar de bovenverdieping over geslagen, vanwaar het zich een weg baan de naar de zolderverdiepingen van de be lendende perceelen, de nummers 157, 153 en 151. De blussching werd zeer bemoeilijkt door de hevige koude, terwijl er tevens slechts zeer weinig druk op de waterleiding stond. Te ongeveer half drie werd ook de hulp van de Haarlemsche brandweer inge roepen, die met een motorspuit en een slangenwagen op het terrein van den brand verscheen. Te ongeveer drie uur was men den brand zoo goed als meester. Het pand van de firma Dunlop is vrijwel ge heel uitgebrand, terwijl de zolderverdiepingen van de perceelen, bewoond door mevrouw de weduwe van Zwijndrecht, den heer Verbiest en het kantoor van de Kennemer Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen, even eens uitbrandden. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk gezocht worden in kortsluiting, of een defect aan de oliestookinrichting, welke zich bevond in het sousterrain van het gebouw van de firma Dunlop en Co. Löwenfisch, Lasker en Capablanca, terwijl be halve miss Menchik alle andere niet-Russen nog kans op een dollarprijs hebben. De elfde ronde Botwinnik won in de elfde ronde op overtui gende wijze van Ragosin. In het eindspel werd de witte koning midden op het bord door een zwart paard en toren zoodanig in het nauw ge bracht, dat alleen een stukoffer het mat kon opheffen. Flohr won fraai van Rabinowitsch. Hij sloot de zwarte dame in, die zich slechts ten koste van een looper kon redden. Het eindspel was toen gemakkelijk gewonnen. Firc verloor van Rjumin door een blunder, die hem een paard kostte. Goglidse verloor van Stahlberg in een Tar- raschverdediging eveneens een stuk, waarna 'n mataanval de kroon op het werk zette. Lissitzin verloor van Alatorzew in een subtiel pionneneindspel. TschechowerCapablanca was een zware partij. De eerste pion ging pas op den 45sten zet van het bord! Toen werd de h-lijn ge opend waarlangs zwart de witte stelling bin nendrong. De party werd afgebroken in voor Capa gewonnen stelling, en bij de hervatting zonder verder spelen door wit gewonnen ge geven. De verdere partijen werden remise. Lasker Romanowski na heeten strijd. Het was een Spaansche party, waarin zwart een pion won. Het toren-eindspel werd echter nog remise, dank zü een listige combinatie van Lasker, waardoor wit eeuwig schaak kon houden. Miss Menchik maakte in deze ronde haar eerste halve punt, tegen Bogotyrtchuk. Zü had zelfs langen tijd de beste kans, maar slaagde er toch niet in de party te winnen. KannLöwenfisch en LifienthallSpielmann werden zonder emoties snel remise geschoven. De twaalfde ronde In de twaalfde ronde werden de voornaamste party en alle remise. Botwinnik—Pirc na een Engelsche opening, die wit het voordeel van beide loopers bezorgde, zonder dat dit echter van beslissenden invloed was. Ook de party Löwenfisch—Lasker, die van belang was voor de bezetting van de derde Een brandweerman van de motorspuit werd door de koude bevangen en werd bewusteloos weggedragen. Een dokter verleende hem hulp. Zoowel de huizen als de inboedels van de perceelen, die door den brand schade hebben bekomen zijn door verzekering gedekt. Volgens ruwe schatting bedraagt de schade f 30.000 a f 40.000. Onderhoud met ooggetuige Wij hebben hedenmorgen een onderhoud ge had met den heer Verbiest, die in het huis onmiddellyk naast dat, waar de brand uitbrak, woont. Om één uur, aldus de heer Verbiest, hoorde ik, terwijl ik nog op was en zat te wer ken, eigenaardige geluiden by myn buurman. Daar er den laatsten tyd wel meer gerucht in den nacht by de buren was, omdat een hun ner ernstig ziek was, meende ik er eerst geen aandacht aan te moeten schenken. Plotseling ontdekte ik echter, dat er brand uitgebroken was. De conciergfe van het brandende perceel was geheel overstuur en toen ik mü naar buiten begaf, stond hy op een balcon hopeloos te zwaaien. Myn eerste gedachte was de brandweer op te bellen. Toen ik dit gedaan had wist ik den concierge te bewegen zyn veege lyf te redden. In minder dan geen tyd waren alle omwonen den ontwaakt en was de brandweer van Bloe mendaal met groot materiaal aanwezig. Door den hevige wind stonden in korten tyd ook de bovenétages der aangrenzen de perceelen in brand, van woningen, be woond resp. door den heer Overakker, ma kelaar en directeur van een woningbureau en door mevrouw van Zwijndrecht. Ook de bovenétages van myn woning, myn eigen dom, stonden weldra in lichter laaie. De yzige storm deed het ergste voor de verdere perceelen op den Bloemendaalsche- weg vreezen. Daarom werd assistentie gevraagd en ver kregen van de brandweer uit Haarlem en Aer- denhout. Gelukkig konden alle bewoners nog tijdig worden gered. Het was echter zaak, dat zy zich behoorlijk van kleeren voorzagen, omdat de late vorst vannacht niet gering was. Van den inboedel van geen der perceelen kon iets worden gered. Hoewel de benedenver diepingen van de aangrenzende huizen geen vlam gevat hebben is de waterschade toch zóó groot, dat het effect zeker niet minder droevig is. Huizen en inventarissen waren verzekerd. De heer Derksema, eigenaar van het eenige huizen verder gelegen café „Rusthoek", han- 1200 K.J.V.-ers brengen in April een bezoek aan Christus' Plaats- bekleeder, Z. H. Paus Pius XI Ongeveer 1200 K. J. V.-ers zullen van 22 April tot 1 Mei in bedevaart naar Rome gaan. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal de pelgrims vergezellen en verschillende plechtigheden in Rome persoonlijk verrichten. In de Eeuwige Stad bestaat voor deze bede vaart van zulk een getal meisjes de grootste belangstelling en sympathie. „Zeg haar, dat zy welkom zijn; neen! zeg haar dat zy heel bijzonder welkom zyn. Zeg haar, dat haar oude Vader in Rome even verlangend is om haar te zien en te zegenen, als zy het zyn om naar Rome te komen," luid de de boodschap van den Paus toen Hem Zyn meening over dezen pelgrimstocht gevraagd werd. Geestelyke en wereldlyke autoriteiten beyve- ren zich dan ook om alle hulp te bieden om deze massale bedevaart tbn de jeugd naar Rome tot iets onvergetelijks voor haar te maken. Verschillende bekende persoonlijkheden zul len onze jeugdigen toespreken. Met twee extra treinen zal deze pelgrimstocht worden uitgevoerd. Tegelijkertyd is er een parallelreis voor be langstellenden georganiseerd, als derde extra trein. Het K. J. V. programma in Rome is als volgt: Donderdag 25 April: H. Mis. Communie, ontbyt in de pensions. Om 845 per extra-tram naar St. Pieters plein. Gezamenlyke intocht in de St. Pieters kerk waar om 9.30 H. Mis, daarna bezichtiging. Om 12.30 per extra-trams terug naar de pen sions voor middageten. Om 14-30 in touring cars naar den Pincio en Villa Borgheze, naar de kerken van de jeugdheiligen-martelaars H. Agnes, H. Laurentius, H. Caecilia; samen komst in de H. Ignatiuskerk, waar de jeugd- heiligen-belijders, de H. Aloysius van Loyola en de H. Johannes Berchmans begraven liggen. Om 18 uur Lof met toespraak; met de tou ringcars terug naar de pensions. Vrijdag 26 April: Om 8.30 per extra-trams naar de Basiliek van Sint Jan van Lateranen, waar om 9 uur H. Mis. Daarna bezoek aan de Basiliek, H. Trap; te voet naar de Basiliek van het H. Kruis met vereering der Relikwieën van het H. Kruis. Om 12.30 per extra-trams naar de pensions. Om 14.30 per extra-trams naar het Hollandsch Priestercollege; dan te voet naar het Forum, Palatijnsche heuvel, Via del Impero en Natio naal Monument; dan naar het Colosseum, waar een Kruiswegoefening met toespraak. Daarna per extra-trams naar de pensions. i'JW Zaterdag 27 April. Mariadag: Om 8.30 per extra-trams naar de Basiliek HPS Maria de Meerdere, waar om 9 uur H. Mis; daarna bezichtiging der Basiliek. Om 10.30 per extra-trams naar de pensions, om 11.45 per extra trams naar St. Pietersplein voor Fause- lyke audiëntie. Na audiëntie byeenkomst in de Vaticaansche tuinen by de grot van Lourdes, waar opdracht aan Maria met toespraak. Daarna per extra trams naar de pensions. Zondag 28 April: Om 7 uur vertrek van de pensions in tou ringcars naar de Catacomben van Domitilla, waar H. Mis en algemeene H. Communie. Be zichtiging der Catacomben; daarna picknick ter plaatse. Per autocars naar St. Paulusbasiliek; bezichtiging der kerk en sluiting met Te Deum. Per autocars terug naar de pensions, voor middageten. 's Namiddags vry voor 'n laatste bezoek aan St. Pieter, Graf van dr. Schaepman (op het Campo Santo Teutonico), Vaticaansche stad enz. 's Avonds Hollandsche reünie. delde onmiddellyk en stelde zyn huis disponibel voor de in nood verkeerenden. „Ik geloof wel, dat hier een byzonder woord van dank aan den heer Derksema op zijn plaats is," aldus de heer Verbiest. Hedenmorgen zyn verschillende dakloozen naar familie of kennissen vertrokken. De familie Verbiest kigeft onderdag gevonden in café „Rusthoek". plaats, werd remise na een gelykopgaanden stryd.' Lasker trachtte met zyn toren in de witte stelling binnen te dringen, zonder dat dit echter lukte, en het punt werd tenslotte ge deeld. Nog sneller waren Capablanca en Lilien- thal klaar. Na een algemeenen afruil ontstond 'n loopereindspel, dat op den 28sten zet remise werd gegeven. Evenzoo verging het Spielmann en Flohr, met dit verschil dat hier tenslotte een toreneindspel overbleef. Miss Menchik verloor van Tschechower in een Indische partij. Zwart sloot de witte stel ling in het dame-eindspel geheel in en won een paar pionnen, wat voldoende was om te v/innen. Stahlberg won een goede partij van Rabino witsch, die in een mataanval de kwaliteit ver loor. Rjumin werd door Kann verslagen in een loopereindspel, waarin de laatste twee vrij pionnen op den koningsvleugel kreeg. Alatorzew zette den koning van Ragosin mat, terwyl de party Romanowski—Bogotyrtschuk remise wej-d. Goglidse en Lissitzin speelden een Siciliaan- sche party, die afgebroken werd in voor Lissitzin gunstige stelling. Het is een eindspel, waarin zwart twee torens heeft tegen wit de dame. Van de afgebroken partyen uit de negende ronde werd die tusschen Lasker en Capablanca zonder verder spelen door Capablanca opge geven. AlatorzewStahlberg werd na een lang eindspel remise. Van de partyen uit de tiende ronde werd Löwenfisch—Pirc ook remise, terwyi Rjumin zonder verder spelen zijn party tegen Ragosin gewonnen gaf. Capablanca ten slotte speelde remise tegen Bogotyrtschuk. Op den dag van de afgebroken partyen hield Capablanca een voordracht, waarin hy de kwestie van het wereldkampioenschap ter sprake bracht, en waarin hy den hul digen kampioen op tamelyk scherpe wyze hekelde en hem verweet, dat hij den strijd met Capablanca of Lasker uit den weg ging. Dat hem echter in de vüftiende ronde ont gaan is! Red. Omtrent de oorzaak van den brand tast men, ondanks alle gissingen, nog volkomen in het duister. In den morgen stond een groote menigte in de koude het „yzige" tooneel gade te slaan. Hoe de brandweerlieden ook spoten, door de koude bevroor het water onmiddellyk, zoodat zich fantastische lange yspegels v/tmöev langs de geblakerde huizen. In de tuinen rondom waren de boomen en planten omgetooverd in sprookjesachtige ijs blokken. Zyne Hoogw. Excellentie de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft benoemd tot Deken van het dekenaat Oirschot den zeereerw. heer H. C. v. d. Kamp, pastoor te Hilvarenbeek en tot pastoor te Oirschot (H. Petrus Banden) den weleerw. heer Th. L. de Vries, kapelaan 't Heike te Tilburg. Verder heeft Zyne Hoogw. Excellentie op verzoek van den hoogeerw. Pater Provinciaal der Franciscanen aan den zeereerw. Pater J. G. Saes O.F.M. eervol ontslag verleend als Rector van het rectoraat van St. Jozef te Alverna (Wychen) en heeft in diens plaats benoemd tot Rector aldaar den zeereerw. Pater J. F. J. Gerz O.F.M. Wegens het groote aantal wydelingen zullen door Mgr. Diepen in de Bisschoppelyke Kweek school de H.H. Wydingen niet alleen op 16 Maart, doch ook op 6 April worden toege diend en wel de kruin, H. Subdiaconaat en H. Priesterschap op 16 Maart en de mindere Orden en H. Diaconaat op 6 April a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5