DE OPSTAND IN GRIEKENLAND Kondylis begint heden den algemeenen aanval mm tóf Von Ribbentrop over het Witboek DE WARE ROL VAN VENIZELOS HET RINTELEN-PROCES Goering trouwt 11 April a.s. K1N0 - PROJECTIE TALRIJKE GERUCHTEN GEDEMENTEERD TELEURSTELLING IN DUITSCHLAND Het nieuws van heden DE BAROMETER |T PENSION EYKENBURG CROOTE MOGELIJKHEDEN VEREENIGDE katholieke pers BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi| vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD; HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG ÏO MAART 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19230 De oorzaken liggen in de onder drukking der vrye politieke meening Het element der monarchie De rol van dr. Weidenhammer bij den Juli-Putsch Het Weer Met de tooneelspeelster Emmy Sonnemann Brandvrije Smalfilm-apparaten A. N. VOS - Ceintuurbaan 195 - A'dam Regeering Tsaldares niet afgetre den; troepen hebben geen ge brek aan munitie; geen comm. opstand in Athene Piastiras wil naar Bulgarije De ziekte van Hitler is niet ernstig en ook niet van diploma- tieken aard Waaraan Berlijn zich het meest stootte DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Minister Metaxas optimistisch HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez. mededeejingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek O m de oorzaken te begrijpen, die geleid hebben tot het ontstaan van de tragedie, die zich thans in Griekenland afspeelt, moet men teruggaan naar het droeve tijdvak, dat voorafging aan den val van koning Con- stantijn. Deze is nooit een onpartijdig koning geweest. Nooit heeft hij aan de verschillende Politieke richtingen vrije ontwikkeling, in de omlijsting der wet, ook maar gegund. De koning Was een partijman en zijn partij alléén had het recht, om het land te regeeren, met uit sluiting van alle andere partijen. Niet alleen de vrijheid der bur- Bsrs, die er een an dere meening op na hielden, werd onder drukt, niet alleen Werd de carrière van hen die verdacht wer den van politieke op- Positie tegen de partij des konings gebroken, maar tevens wilde de koning, niettegen staande de aperte sympathieën van het Grieksche volk voor de geallieerden, zijn land dwingen partij te kiezen voor Duitsch land in dm wereldoorlog. Niemand zal ontken hen dat dit régime funest was en de landen der Entente zullen nooit de diensten ver keten, die de aanhang:rs van Veniselos heh- hen bewezen, toen het Grieksche volk had ver overd zijn souvereine en vrije rechten. Na den Wereldoorlog heeft het Grieksche volk al zijn krachten ingespannen, om zijn politiek en eco- homitch leven te reorgantseeren. Het heeft geweldige hinderpalen overwonnen, in de laatste jaren nog. door soberheid, aanpassings. vermogen en offerzin, de vernietigende gevol gen der wereldcrisis. Zou een volk van zulk een Ohergie, discipline en burgerzin niet het recht hebben op zijn wettelijke, politieke vrijheden? Het tegenwoordige gouvernement schijnt van andere meening te zijn. Tenminste zijn daden ^hijnen het bewijs te leveren, dat het er op hit is, opnieuw het Grieksche volk te verdee- leh in twee vijandelijke kampen. De manifesta ties van het volk werden steeds talrijker en e'hdigden ten slotte, een toestand te scheppen, öie niet is te verdragen. Alle officieren, die tijdens den wereldoorlog hebben gestreden voor de zaak der geallieerden, leerden ontslagen of achteruitgezet. De bevor deringen bij het leger en bij de marine werden gereserveerd voor de oude royalistische offi- ci®ren en voor hun vrienden, dat wil zeggen, v°or lieden, die nooit aan het front waren. Ge royalistische intriges werden in heel het mild voortdurend duidelijker en zij, die door net gouvernement uit hun functies in het leger ™aren ontzet, moesten wel de vrees koesteren, öat de royalistische partij slechts het gunstige dpgenblik afwachtte, om de troef der restaura- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ De twee zonen van den ouden staats- man Venizelos zijn op het oogenblïk in ParijsWij pübliceeren hier een H artikel, waarin zü een overzicht geven s over het ontstaan der huidige gebeur- tenissen in Griekenland. Zij geven de meening van hun vader weer. Men H moet, al lezend, natuurlijk niet ver- jf geten, dat deze „partij" is. tic open op tafel te leggen. hi hoeverre dit gevaarlijke spel moet worden ïeruggevoerd op vreemde invloeden wij den- fan hier aan de occulte rol van Duitsche agen- in royalistische milieus zal moeilijk zijn 16 bewijzen. Zeker is, dat de partijgangers der restau ratie in Berlijn hun agenten hebben, die hun «yrtipathle voor het herstel der monarchie nooit yhder stoelen of banken hebben gestoken. Het zou zeer goed mogelijk zijn "geweest, dat republikeinen uit liefde voor hun vaderland, «e 'schoon steeds blootgesteld aan vervolging, ver- der de kwellingen der huidige machthebbers zou- rfn hebben verdragen, wanneer het gouverne ment niet openlijk partij had gekozen voor de royalistische elementen, en zijn tegenstanders, die niets anders deden dan de grondwettelijke vrijheden verdedigen, met alle machtsmiddelen had bedreigd. Een royalistische manifestatie te Saloniki, waarbij de politie n *t openbaar zch aansloot, deed de maat overloopen. De officie ren, die alleen achteruit gezet waren wegens hun politieke opinies, organiseerden toen den opstand tegen de ondraaglijke autocratie. Onze vader heeft nooit tot de instigators van deze beweging behoord, ofschoon hij met schrik het voorschrijden der reaetie gadesloeg. Wat onzen vader aangaat is het manifest der regee ring, die hem de schuld geeft volkomen onwaar. Wij weten niet hoe dit droevige hoofdstuk in de geschiedenis van ons land zal afloopen maar wij zien in, datons beider vader geen andere keus had dan zich, ondanks zijn hoogen leef tijd, aan het hoofd te stellen van de republi keinen en zich te werpen in den strijd voor de handhaving van het republikejnsch regiem. Men wete wèl, dat het hier niet gaat om particuliere belangen, nog minder om een „machtshonger", zooals de menschen van de regeering Tsaldaris den strijd voor de verdedi ging der republikeinsche vrijheden trachten te kwalificeeren. Het betreft hier een strijd om ideeën, ideeën welke het Helleensche volk dier baar blijven: de vrijheid en de gelijkheid. De republikeinen hebben altijd op de bres gestaan voor de verdediging van de groote gedach ten van socialen vrede en vooruitgang. In de buitenlandsche poli tiek hebben zij over eenkomstig de lijn van onzen vader steeds gestred:n voor de vreedzame samenwer king der volken Was onze vader niet een van de pioniers van 't Balkanpact, toen hij den weg insloeg naar 'n goede ver standhouding met der erfvijand Turkije? Stond hij niet steeds aan de zijde van Frankrijk en Engeland, als het ging om de hervorming en bevestiging van de goede betrekkingen tus- schen de naties? En is hii bovenal niet steeds een groot vriend van Frankrijk geweest? Het moge waar zijn dat vele revoluties en wij hebben er de laatste jaren genoeg gezien ingegeven zijn door particuliere belangen of door een honger naar macht, zeker is dat de menschen. die thans in opstand zijn gekomen tegen een doffe verdrukking in Griekenland slechts edele gedachten in hun banier hebben geschreven. Hoe de strijd ook moge eindigen, deze zekerheid alleen is reeds een voldoening op zichzelf. S. en K. Venizelos. (Nadruk, ook ten deele, verboden.) WEENEN, 9 Maart In het proces Rintelen draait, nu minister Stockinger eergisteren ver klaard heeft, dat een zekere dr. Weidenham mer, die een belangrijKe rol gespeeld zou heb ben bij den Juli-putsch, op 25 Juli bij dr. Rin telen geweest is, de verdere behandeling hoofd zakelijk om deze kwestie. Rintelen verklaart, dat hij dr. Weidenham mer niet gekend heeft, en ook vroeger niets van hem heeft geweten. De naam is hem eerst na den putsch bekend geworden. De president ^rklaart, dat van Januari tot Juli 1934 de beklaagde vier maal in Weenen is geweest en dr. Weidenhammer zeven maai. waarbij zij tweemaal tegelijkertijd in Weenen waren. In een brief wordt beweerd, dat Rintelen in Rome herhaaldelijk met Weidenhammer heeft onderhandeld. Na de middagpauze las de president een juist uit Italië ontvangen telegram voor. Het is af komstig van Ripoldi, indertijd kamerdienaar van Rintelen in Rome en thans hotelportier in Stresa. Ripoldi biedt aan. te komen getuigen, dat dr. Weidenhammer zes tot zeven maal in m «ai &en nieuwe Industrie op de jaarbeurs te Utrecht. Wat het publiek te zien zal krijgen als de Jaarbeurs haar poorten weer opent H Verwach ting Ëj Meest matige Oostelijke tot Zuid-Ooste- lijken wind, ilcht tot half bewolkt, waar- s cchjjnljjk droog, koude ochtend, later om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Nog weinig ver- andering. illiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG Een ideale woongelegenheid, ruim. luchtig en hyper modernPrijzen v. f 1500.- en 1 1800.- Bij ziekte dag- en naeht-verpleging inbegrepen Ad r.:Eerw. Zusters. Kruisbessenstr. 12. den Haag Rome is geweest en lange conferenties heeft ge houden met dr. Rintelen. die dikwijls tot 1 uur 's nachts duurden. Daarbij heeft hij zich steeds laten aandienen onder den naam William. De procureur stelde onmiddellijke telefonische dagvaarding van den getuige voor, hetgeen in gewilligd werd. Onmiddellijk daarop werd ook de psychiater, prof. dr. Bischof, gehoord. Deze verklaarde, dat, wat den 25sten Juli betreft, met het oog op de verhoogde opwinding van den beklaagde op dien dag. aangenomen kan worden, dat diens herinneringsvermogen juist voor toen zekere onduidelijkheden vertoont. Een directe herinnerings-lacune kan echter niet worden aangenomen. De deskundige hofraad Hoevel deelt mede, dat dr. Rintelen geleden heeft aan een voor zijn leeftijd verhoogde aderverkalking, die hem m bijzondere mate prikkelbaar liseft gemaakt, zoodat hij zonder twijfel in staat kon zijn tot handelingen, die nabij komen aan den toestand van geestesverwardheid. BERLIJN, 9 Maart (D. N. B.). Heden ver namen wij dat de minister-president en rijks minister van Luchtvaart, Generaal Goering. 11 April as. in het huwelijk zal treden met de actrice Emmy Sonnemann. Wij hebben ons tot den adjudant van den minister-president om inlichtingen gewend die bovenstaand bericht bevestigde. SPECIAAL MAGAZUN VOOR O.a. Zeiss - Kodak - Cine Nizo - Ihage Ihagee BRANDVRIJE Siemens, enz. GROOTSTE VERHUUR VAN SMALFILM TEL 29214 Een kiekje uit een der buitenwijken van Bordeaux waar men van het hooge water veel overlast ondervindt BERLIJN, 9 Maart (DNB). Het Grieksche gezantschap te Berlijn heeft van zijn regeering opdracht gekregen, de volgende berichten met klem tegen te spreken: De bezetting van de stad Larissa door de opstandelingen; de omsin geling van Athene; een opstand in Epirus; het ten val brengen der re geering; de gepubliceerde aantallen dooden en gewonden; de beschieting van Athene; een opstand in Patras; gebrek aan munitie der regeerings- troepen; overloopen van een deel der luchtstrijdkrachten naar Veni zelos; urenlang bombardement van Saloniki door de opstandelingen en een communistische opstand in Athene. De ware toestand is als volgt: Op het vasteland, in den Peloponesus en op de eilanden, behalve op de momenteel door de opstandelingen bezette eilanden, heersebt vol komen rust. De bevolking staat gesloten achter de regeering. Zoo spoedig het buitengewoon ruwe weer, dat ieder zicht belemmert, en de overstroomingen wegtrekken, resp. het daaron der lijdende gebied weer eenigermate toegan kelijk wordt, zullen de regeeringstroepen op rukken tegen de opstandelingen en het door hen bezette gebied zuiveren, wanneer zij niet voor dien tijd uiteen gegaan zijn. Bombardementsvliegtuigen, die vandaag op gestegen waren en weer teruggekeerd zijn. rap. porteeren. dat zij met succes een bombarde ment hebben verricht. Zij hebben ongeveer 100 bommen geworpen. Generaal Kondylis is naar het front vertrokken. De weerstoestand is ver beterd. zoodat eventueel vandaag het begin van het offensief kan worden verwacht. De regeeringstroepen wachten, naar ver klaard wordt, op het teeken tot den aanval van de regeering. De regeeringstroepen zullen dan trachten in het Noorden vluchten naar Bul garije onmogelijk te maken en in het Zuiden den toegang naar Serres af te snijden, ten einde de rebellen aldaar op te vangen. Nader seint Reuter, dat de algemeene aanval der regeeringstroepen, op Zondag is vastgesteld. Naar aanleiding van een nieu wen stap van den Griekschen Gezant zal Bulgarije den opstandelingen het over schrijden der Bulgaarsche grens niet toe staan. In Piraeus verwacht men de aan komst van Fransche en Italiaansche kruisers. De opstandelingen hebben, naar uit Athene wordt gemeld, de staking van het bombarde ment der opstandige steden verzocht. Aan hen is geantwoord, dat alleen dan het bombarde ment wordt gestaakt, wanneer de muiters zich overgeven. De arrestaties van verdachte personen duren voort. Venizelos zou op Kreta een gedwongen be lasting hebben ingevoerd. Beweerd wordt, dat Venizelos den Griekschen Gezant te Warschau, Politis, verzocht heeft de belangen der rebellen in het buitenland te be hartigen. Het antwoord van den gezant is niet bekend. Volgens een bericht uit Milaan is aldaar Generaal Piastiras Donderdag jJ. gearres teerd. Hij had vergeefs getracht zich te Brin- disi naar Griekenland in te schepen. Hij heeft thans de Joego-SIavische regeering verzocht hem een visum te verstrekken, daar hij zich naar Bulgarije wil begeven. BERLIJN. 9 Maart (DNB) De ge volmachtigde van de Rijksregeering voor ontwapeningsvraagstukken, Von Ribbentrop, heeft aan den journalist Ward Price een interview toegestaan naar aanleiding van de publicatie van het Engelsche Wit boek. Dit interview is heden in de Daily Mail" verschenen. Engeland, aldus Price, heeft met leedwezen kennis genomen van de ongesteldheid van den Führer. Is zij van ernstigen aard of Is er iets waar van het gerucht, dat zij een diplomatiek karakter heeft? Beide vragen beantwoordde Ribbentrop ont kennend. De leider kwam met een ernstige heeschheid uit het Saargebied terug, op genees kundig advies moest hij alle afspraken afzeg gen en om uitstel van het Britsche bezoek ver zoeken. Het is dus niet waar. dat het uitstel in ver band staat met de publicatie van het Witboek? Witboeken schijnen die pech te hebben, dat zü, wanneer zij ook verschijnen, onrust en alle mogelijke combinaties veroorzaken, aldus ant- woordde Von Ribbentrop. Een ding moet ik achter zeggen: Niemand in Duitschland be grijpt dat deel van het Witboek, dat betrekking heeft op Duitschland en zeker niemand verstaat het tijdstip van de publicatie aan den vooravond van een Britsch bezoek aan Berlijn. Von Ribbentrop ontkende dat het Witboek in Duitschland verontrusting heeft veroorzaakt, eerder bittere teleurstelling. Verder verklaarde Von Ribbentrop, dat Duitschland wellicht beter dan eenig ander land begrijpt dat Engeland voor zijn veiligheid moet zorgen en in deze wereld van bewape ning sterk moet zijn. Niemand in Duitschland wil Engeland verantwoordelijk stellen voor de algemeene bewapening. Des te minder begrijpen wij twee punten van het Witboek, die noodzakelijk gemotiveerd, nocli politiek noodzakelijk waren: X. dat het Witboek tracht. Duitschland in de oogen van het Britsche volk verantwoordelijk te stellen voor de bewapening van Engeland Dat Duitschland zelf volkomen ontwapend had is uitdrukkelijk door de controle-commissie ge constateerd. Duitschland heeft dus zijn ontwa peningsverplichting ook volgens het oordeel van Engeland nagekomen. Vervolgens gaf spr. een opsomming van alles, wat aan bewapening door Duitschland vernietigd is. Sindsdien heeft Duitschland gewacht op de nakoming der ont- wapeijingsverplichting der andere staten. Toen echter inplaats van de ontwapening niet aileen geen wapening kwam, zelfs geen stilstand der bewapeningen, maar, integendeel een steeds grootere bewapening, was Duitschland toch nog bereid de voorstellen van de Engelsche regee. ring zelf te aanvaarden, en ging Hitier zelfs zoover, te verklaren, dat Duitschland bereid is. ook de laatste mitrailleuse af te schaffen, wan neer de andere volkeren hetzelfde deden. En eerst toen dat alles vergeefsch bleef, nam Hitier de noodzakelijke maatregelen tot herstel van de noodzakelijke defensiemacht van het Rijk. Is het dan echter fair, Duitschland wederom als zondebok te trachten voor te stellen, waarin het Engelsche volk beslist tegen zijn eigen in nerlijke verlangen zijn toekomstigen vijand moet zien? De verslaggever van de „Daily Mali" vroeg verder of in de Rijksweer niet de vroegere mi litaire agressieve geest is blijven leven, die de wereld met name aan de Junkers heeft toege schreven. Laat mij u een ding zeggen, antwoordde von Ribbentrop. In het huidige Duitschland bestaan geen „kasten" meer, geen Junkers en geen andere. De laatste vraag, die de Engelsche journalist aan von Ribbentrop stelde was: „Welken loop zullen de zaken thans naar uwe meening ne men?" Het antwoord luidde: „In de nota, die Duitschland op 15 Februari verzond, wordt duidelijk uiting gegeven aan het verlangen naar een vriendschappelijke overeenkomst. Het hedendaagsch Duitschland is volkomen eensgezind; de geheele natie staat van ganscher harte achter den rijkskanselier. Duitschland zal steeds bereid zijn met de andere volken samen te werken, maar dan moet ook de geest van discriminatie, zooals die in het Vredesverdrag tot uiting komt ver dwijnen. Slechts een volkomen gelijkgerech tigde en vrije staat kan werkelijk een deel genoot bij vertrouwengevende beraadslagingen zijn en tot vrije overeenkomsten met andere souvereine staten komen. Dit is een voor waarde voor elke soort van onderhandelen. Heden zal de regeering den algemeenen aanval beginnen op de rebellen; Piastiras wil zich over Joego-Slavië naar Bulgarije begeven. Von Ribbentrop over het Britsche Witboek. Hitier gaat 14 dagen naar Beieren tot herstel van gezondheid. Bulgaarsche nota van 7 Maart aan den secre taris-generaal van den Volkenbond Ingetrokken. Goering zal II April in het huwelijk treden met de tooneelspeelster Emmy Sonnemann. Aantal pestgevallen in Ned.-Indië neemt af. Het totaal der vermogens is van 1929/30 op 1933/34 met bijna 4.2 milliard gedaald. Nadere bijzonderheden over het voorontwerp van wet tot wijziging van de Huisarbeidswet 1033. Stand der clearing met Duitschland per 8 Maart- Jeugdige voetballer tijdens wedstrijd te En schede doodgebleven. Hotel „Hceslust" te Nijmegen uitgebrand. New-Vorksche beurs: Stemming gemakkelijk. PARIJS, 9 Maart (Reuter). Het bestuur van het internationaal vredesbureau heeft tele grammen gezonden aan Tsaldaris en Venizelos, waarin het „zonder zich te willen mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Grie kenland. den leiders van beide partijen be zweert af te zien van verder geweld en den vrede te herstellen." De Grieksche minister zonder portefeuille, generaal Metaxas, heeft Zaterdag een verte genwoordiger van het Deutsche Nachrichten- buero ontvangen en hem een exposé gegeven van den militairen toestand in Griekenland. Generaal Metaxas, die in Duitschland ge studeerd heeft, was vroeger chef van den ge- neralen staf en staat bekend om zijn bijzondere militaire bekwaamheid. Het gaat hier. aldus de generaal, om een gewapenden opstand. Het levenswerk van Venizelos is geweest opstanden te verwekken. Het is hem gelukt, de vloot op zeker oogenblik in handen te krijgen, omdat eenige officieren hem aanhingen. Met de vloot terroriseert hij de eilanden Kreta. Chios. My- tilene en Samos en eischt van de bevolking aan het oproer deel te nemen. Venizelos vindt verder steun bij troepen in Oost-Macedonië. Deze zijn echter slecht bewapend en hebben weinig levensmiddelen in voorraad. De toe stand is daar voor de rebellen reeds zoo hope loos, dat ze nauwelijks nog vijf of zes dagen te genstand zullen kunnen bieden. Het gebied dat Venizelos bezet, bestaat practisch slechts uit eenige eilanden. Venizelos' militaire positie is hopeloos. De militaire ope* raties zijn begonnen. Ik verzeker u, dat ze met een overwinning zullen eindigen. De geheele aangelegenheid zal hoogstens nog twee of drie weken duren, misschien zal er in 6 of 7 dagen de beslissing reeds vallen. Onge twijfeld bevindt Griekenland zich in een moei. üjke positie, we zullen dezen keer echter zoo krachtig optreden, dat niemand er In de toe komst nog eens aan zal denken in Griekenland een opstand te verwekken. De te Malta liggende Britsche kruiser Dis patch heeft instructie gekregen, reeds Zaterdag en niet gelijk oorspronkelijk voorgenomen was, eerst Zondag naar het Oosten van de Middel- landsche Zee koers te zetten. Er is nog niet bepaald, of de Dispatch zich reeds zal aanslui ten bij den reeds in de haven van Athene lig- genden kruiser Royal Sovereign. De toespitsing van den burgeroorlog in Grie kenland houdt de openbare meening in Italië steeds meer bezig. De „Corriere della Sera" schrijft o.a. dat Italië den toestand niet uit het oog mag verliezen, welke zich in Griekenland begint af te teekenen in verband met de door Venizelos geleide revolutie. Deze gebeurtenis kan zelfs misschien tot moeilijkheden lelden op het Balkan-Schiereiland. Italië trekt geen par tij voor een der beide tegenstanders, maar wordt als uitgesproken Middellandsche-Zee-mogend- heid door het bezit van de Dodekanesos onmid dellijk door de gebeurtenissen betrokken. worden geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers" Laat die O niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per rege, komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht tan 80.000 ge zinnen. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 772 Vorige stand: 777

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1