Offensief tegen de rebellen begonnen U* De oppositie in het Lagerhuis Interview met Venizelos Het nieuws van heden Doodslag teRumpt DE BESLISSENDE SLAG SPOEDIG TE WACHTEN DE GRONDWET OP CUBA BUITEN WERKING DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 11 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 MAART 193S Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19231 De opstandelingen trekken terug met slechts geringe verliezen Kreta onafhankelijke republiek? De kruiser Helli geeft zich over Een deputatie der stad Serres bij Kondylis Het Weer Tal van dictatoriale maatregelen De gouden standaard Resolutie voor herstel in de geheele wereld E* T f JW* V» m "1 Parijs wacht met spanning het ver loop der debatten af, die heden beginnen Lansbury's program ,De strijd zal tot den laat sten ademtocht en den laatsten druppel bloed gevoerd worden" Zeker van de over winning DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Oude vrouw na woordenwisseling doodgeslagen Aanslag op den Paus beraamd? Mexicaan had een dolk bij zich Rede van Flandin te Lyon „Economische welvaart hangt samen met veiligheid en vrede" Meer dan ÏOO visschers in nood Zij drijven rond op ijsschotsen in de Kaspische Zee CHINA VERBIEDT ANTI JAP ANSCHE PROPAGANDA NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 ct.( ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cenl per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BELGRADO, 11 Maart (Reuter). Het groote Grieksehe offensief, door gene raal Kondylis sedert een week voorbe reid, begon gisterochtend met een krachtig artillerievuur op 't geheele front bij Serres, waar het hoofdkwartier der rebellen is gevestigd. Ook 24 vlieg tuigen bestookten de posten der rebel len met bommen en mitrailleuses. Men gelooft dat de opstandelingen hun vooruitgeschoven stellingen ont ruimden nog voordat het offensief be gon en zoodoende aan het spervuur ontkwamen met slechts geringe verlie zen. Zij bezetten thans een sterke stelling in het gebergte, waar de vliegtuigen hen nog niet heb ben kunnen bombardeeren. Tot nu toe heeft Kondylis de zege bevoch ten zonder bloedverliezen maar ten koste van een groote hoeveelheid munitie die echter in de dorre heuvels weinig schade aanrichtte en ook &an de rebellen slechts geringe verliezen be rokkende. De vloot der regeering, welke uit drie een heden bestaat, heeft Zaterdag de haven van Cavalla met bommen bestookt. De kruiser Hel- li, die in het bezit der opstandelingen is, be vindt zich in de haven van Cavalla. Er is groote Schade aangericht aan dezen oorlogsbodem. De regeeringstroepen hebben Zaterdag op hieuw de stellingen der opstandelingen gebom bardeerd. Het verluidt, dat vooral de luchtaanvallen een paniekstemming onder de opstandelingen hebben veroorzaakt. Zij hebben eenige versterkte stellingen ontruimd. Vier regeeringsvliegtuigen hebben ook den kruiser Averoff opnieuw gebombardeerd. Dit schip heeft groote schade geleden. Voorts zijn luchtaanvallen ondernomen op de steden Dra- hia en Cavalla en op de haven van Rethymno. Eenige kazernes der opstandelingen zün ern stig beschadigd en een tankschip is in brand Beschoten. De regeering heeft boven de steden op het eiland Kreta pamfletten laten uitwerpen. De Sunday Express publiceert een bericht uit Belgrado, volgens hetwelk in een radio- Uitzending van Kreta de onafhankelijke re publiek onder leiding van Venizelos is ge proclameerd. Generaal Kondylis deelde Zondagavond den toinister-president mede, dat de regeeringstroe pen 150 opstandelingen gevangen hebben ge- homen en vier stukken geschut hebben buit gemaakt. Onder de gevangenen bevinden zich talrijke officieren en burgers, welke zich door de soldij hebben laten verlokken dienst te nemen bij de rebellen. Volgens betrouwbare berichten, welke gister avond van het front te Athene werden verno men, zijn de regeeringstroepen tot op 2 K.M. Van Serres genaderd. De opstandelingen boden hier slechts gerin gen tegenstand. De linkervleugel van de regeeringstroepen stootte evenwel op ernstig verzet, dat evenwel kon worden neergeslagen. De Grieksehe vice-admiraal Demestichas, die voor de opstandelingen het marine arsenaal te Salamis in bezit nam Venizelos vaart op den kruiser, die hem ter 'beschikking is gesteld, langs de opstandige vloot Heden zullen 30 bombardements-vliegtui- gen de stellingen van de opstandelingen bij Drama en Cavalla bombardeeren. De omsingeling van de rebellen, welke het doel was van generaal Kondylis, kon Zondag niet worden bereikt, voornamelijk tengevolge van de overstrooming van de Strymon. Reuter meldt uit Athene, dat de beslissing thans binnenkort is te verwachten. Generaal Kondylis overnachtte met zijn staf in het dorp Porvata bij Serres. Men rekent er op, dat de stellingen van de rebellen vanoch tend vier uur zouden worden aangevallen. Alle wegen, welke naar het front leiden zijn vol munitie- en proviand-colonnes. Zondag zijn een vijftigtal hooge officieren, welke te Saloniki aan de samenzwering tegen de regeering hadden deelgenomen, te Athene aangekomen. Soldaten en burgers namen zoo'n dreigende houding aan, dat de arrestanten onder politie bescherming moesten worden genomen. De Grieksehe gezant te Parijs, Politis, heeft de „Excelsior" een interview toegestaan, waar in hij verklaarde, dat de huidige toestand in Griekenland het gevolg is van de rivaliteit tus- schen twee partijen. Het complot was reeds eenigen tijd tevoren voorbereid, doch de regee ring had het niet ernstig genomen, zoodat zij door de gebeurtenissen werd verrast. Politis betreurde verder, dat opstandelin gen den stuwdam in de Strymon hebben ver nield. Venizelos heeft indertijd dit bouwwerk doen maken en door de vernieling heeft hij thans eenige honderdduizenden boeren geruïneerd. Voor het oogenblik ziet Politis nog geen in ternationale verwikkelingen. Volgens een bericht uit Milaan is generaal Piastiras Zondag met zijn secretaris naar Can nes teruggekeerd. Te Cannes is evenwel niets van zijn aankomst bekend geworden. Zeventien grensposten, waaronder Koula, welke gisteren door de Grieksehe regeerings troepen op de opstandelingen werden veroverd, zijn weer verlaten. De grens is gesloten. De gouverneur van Mytilene en twee Griek sehe afgevaardigden zijn er in geslaagd aan de rebellen te ontsnappen. Zij zijn te Smyrna ge land na een gévaarvollen tocht van 70 mijlen in een open boot, waarin zij herhaaldelijk door aanhangers van Venizelos werden beschoten. ATHENE, 11 Maart (Reuter) De opstan dige kruiser Helli, voor anker in de haven van Cavalla, heeft zich overgegeven aan de regee ring. De regeeringstroepen hebben hedenochtend de stad Serres ingenomen en de opstandelingen op de vlucht gejaagd. Officieel is er niets bekend, dat Venizelos Kreta tot onafhankelijke republiek zou hebben uitgeroepen. Het Atheensch Telegraafagentschap publiceert het volgende, gisteren om 21.30 uur opgegeveh communiqué over de militaire operaties in Ma cedonië: In den afgeloopen nacht zijn onze infanterie- afdeelingen naar den linker Stroema-oever overgestoken. Tot hedenmiddag hebben wij on der het vuur van de artillerie der tegenstanders de vernielde brug van Oriianko hersteld. Direct daarop zijn de cavalerie-, artillerie- en infan- terie-afdeelingen overgestoken, en is het offen sief begonnen. De opstandelingen hebben zich in versterkte, met prikkeldraadversperringen om geven stellingen verdedigd, doch tegen onze aanrukkende troepen geen stand kunnen hou den. Wij hebben hen uit al hun stellingen ver dreven. Meer dan 200 gevangenen en vijf ka nonnen zijn ons in handen gevallen. Wij moes ten het oversteken van de brug tweemaal on derbreken. Serres hebben wij vandaag nog niet kunnen binnenrukken, daar de nacht ons op 10 K.M. van de stad, waar wij bij den Belitza- dam op tegenstand stieten, verraste. Morgen vroeg zullen wij de stad binnenrukken en onze strijdkrachten naar Drama en Cavalla laten oprukken. Onze verliezen rijn gering: twee doo- den en vier gewonden. Vele gewonde opstande lingen zijn meegevoerd. Het moreel der troepen is uitstekend. Om 11 uur hedenmorgen hebben de regee ringstroepen de stad Siderokastron ingenomen. Naar van het front gemeld wordt is een de putatie van de stad Serres bij den commandant van het derde legercorps verschenen en heeft den generaal medegedeeld, dat de rebellen in wanorde vluchten. De inwoners van Serres ver zochten om onmiddellijke bezetting van de stad door de regeeringstroepen. De autoriteiten der stad, die bij generaal Kondylis vertoeven, zul len onmiddellijk na de verovering der stad weer in functie treden. 1 VERWACHTING: Matige, aanvankelijk nog krachtige, meest Oostelijke wind, hel- der tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte of matige vorst des nachts, overdag om of even boven 't vriespunt. Ëj Hoogste stand: 785.3 te Nordöyan. Laagste stand: 761.0 te Marseille. H Zon op 6.27, onder 5.54. Licht op 6.24. Maan op van. 8.53, onder v.m. 1.43. Eerste Kwartier 12 Maart 12.50 v.m. HAVANA, 10 Maart. In verband met de revo- lutionnaire stakingen heeft de regeering voor het geheele land militaire contröle ingesteld. De grondwet is buiten werking gesteld; mili taire reserves zijn opgeroepen en ter beschik king gesteld van de militaire gouverneurs, die in de zes provincies van het land het bewind voe ren. Verder wordt gemeld, dat president Mendieta steun zoekt bij de conservatieve partijleiders. Te middernacht is een algemeene staking geproclameerd. Het verkeer van trams en auto bussen wordt door politie en militairen in stand gehouden, de post- en telegraafdienst zijn stil gelegd. De stakers, waarbij zich communisten hebben gevoegd, hebben op een autobus met mi litairen geschoten, waarbij een aantal soldaten werden gewond. Zaterdagavond werden bij onlusten vier per sonen gedood en velen gewond. De staat van beleg werd afgekondigd. President Mendieta heeft de revolutionnaire staking gebrandmerkt als een aanval op den eigendom en het gezinsleven. Hij is vast be sloten, met alle gestrengheid op te treden. In- tusschen hebben hier en daar schietpartijen plaats gehad, terwijl ook enkele bomaanslagen zijn gepleegd. Meer dan duizend arrestaties zijn verricht. LONDEN, 11 Maart. (Reuter.) De vorige week vergaderde te Londen de Internationale Conferentie voor Monetaire vraagstukken, welke vergadering gehouden werd onder aus piciën van de Carnegie-Stichting voor den Vrede, en waarin België, Canada, Duitschland, Tsaldaris, de Grieksehe premier kondigt van het balcon van het Gouver nementsgebouw te Athene de maatregelen af, welke de regeering tegen de opstandelingen zal nemen Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Noor wegen, Zweden en de Vereenigde Staten ver tegenwoordigd waren. In haar resolutie beveelt deze conferentie aan, dat de regeeringen der voornaamste lan den, in de eerste plaats echter Frankrijk, En geland en de Vereenigde Staten, zonder verwijl met elkaar zullen beraadslagen, ten einde een voorloopige stabilisatie op goudbasis te berei ken, met als uiteindelijk doel, een eventueel herstel van den gouden standaard in de ge heele wereld. Voorts beveelt de conferentie aan een ver sterking van den Volkenbond, veelvuldige be raadslagingen tusschen de naties op voet van gelijkheid en de wenschelijkheid om groepen van landen te vormen, die den vrijhandel hand haven of slechts lage tarieven, zulks op basis van het verdrag van Ouchy. In Londensche financieele kringen wordt voorspeld, dat de Engelsche, Fransche, Neder- landsche en Zwitsersche beleggers een gemeen schappelijke actie zullen ondernemen om te be werken, dat de beslissing inzake de goudclausule door het Amerikaansche Hooggerechtshof wordt ingetrokken. mrmt mrtm Het hoofdkwartier van de Grieksehe opstandelingen. De patrouille-auto van Venizelos voor diens woning op Kreta. Volgens geruchten zou dit huis door een bombardement verwoest zijn PARIJS, 11 Maart, (Reuter) De debatten, welke heden in het Britsche Lagerhuis begin nen, worden hier met groote spanning verwacht. De Fransche pers verwacht algemeen, dat de Britsche regeering de oppositie zal overwin nen. Men hoopt, dat de Lagerhuis-oppositie in Duitschland niet de illusie wekt, dat het kan wachten op een beroeps-instantie van de En gelsche kiezers. De voorzitter van de Labour-party, Lansbury, heeft den correspondent van de „Matin" zijn program uiteengezet. Ten aanzien van den buitenlandschen poli- tieken toestand verklaarde hü o.a.; Wy kunnen geen definitief oordeel vellen, aangezien we geen basis hebben, doch we zijn van meening, dat alle vredes- en ontwapenings besprekingen te Genève moeten worden behan deld. De mogendheden moesten alle aan Duitsch land verboden aanvalswapens afschaffen, want thans vreest ieder zyn buurman, en dat zal zoo lang het geval zün totdat een mogendheid den moed heeft duidelijke ontwapeningsvoorstellen te doen. De regeeringen moeten dan hun hou ding bepalen en de volkeren zullen zien waar de werkelijke oorlogs-hetzers zitten. Indien Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten op deze wijze willen optreden, dan zou de toestand opgehelderd worden. In de eerste Plaats moeten onze bemoeiingen zich richten naar de luchtstrijdkrachten. Een controle moet worden ingevoerd, de handels-luchtvloot moet geïnternationaliseerd worden, de nationale luchtstrijdkrachten afgeschaft en een interna tionale luchtstrijdmacht moet worden gescha pen. De samenwerking van de Britsche, Italiaan- sche, Nederlandsche en Zweedsche troepen in het Saargebied toont aan welke weg hier moet worden ingeslagen. Tot slot verklaarde Lansbury nog, dat het chevalereske Frankryk een groote rol zal moe ten spelen. MacDonald is herstellende van de verkoud heid, die hem eenige dagen in zijn kamer heeft gehouden. Hy zal echter nog niet het belang- rqke debat kunnen bywonen, dat heden zal worden gehouden over de verdediging van het Britsche Ryk en over het Witboek, dat onlangs gepubliceerd is. De Montags-Morgen-Zeitung uit Boedapest verklaart, dat Venizelos aan een bijzonderen vertegenwoordiger van het blad te Kendia een interview heeft verleend. Het was de eerste maal, sinds het uitbreken van den opstand, dat een uiting van Venizelos zelf wordt gepu bliceerd. Volgens het blad zeide Venizelos o.a. dat de Grieksehe opstand een spontane uitdrukking is van den volkswil. Hij zelf geeft slechts de richtlijnen aan, hy heeft niet de revolutie ont ketend. Hq heeft dikwijls en lang genoeg aan het hoofd der regeering gestaan, zoodat hy zich niet door eerzucht laat leiden. Het Grieksehe volk heeft steeds voor de vryheid gevochten. De onderdrukking van een volk leidt tot een goed einde. De huidige opstand is in geen enkel opzicht met de Grieksehe onlusten der laatste jaren te vergelijken. De strijd zal thans tot den laatsten ademtocht en den laatsten druppel bloed gevoerd worden. De doorbraak der revolutie is niet meer tegen te houden. Ook hij zelf zou thans niet meer in staat zqn tegen de uitbreiding van den opstand een dam op te werpen. Venizelos is er vast van overtuigd, dat de revolutionnairen zullen zegevieren. Kreta en de Peloponnesus zyn steeds de wachters der Griek sehe vryheid geweest. Het offensief tegen de rebellen begonnen; zij trekken terug zonder ernstige verliezen; Kreta tot onafhankeiyken staat geproclameerd? Dictatoriale maatregelen op Cuba; grondwet buiten werking gesteld. Aanslag op den Paus beraamd? Visschers in nood op de Kaspische Zee. Staking bij de firma Jansen en Tilanus te Vrie- zenveen uitgesteld. De roofmoord te Oyen voor de Bossche Recht bank Staking in de bouwvakken te Rotterdam Het aanpassingsontwerp is de vorige week den Ministerraad gepasseerd. De werkloosheid in de tweede helft van Fe bruari iets verminderd. Eenjarig kindje te Utrecht onder tragische omstandigheden verbrand. Hevige brand te Hillegom. Hedenmorgen is in het by Geldermalsen gelegen gehucht Rumpt de ongeveer 70- jarige weduwe W. van wyk na een woor denwisseling doodgeslagen. De weduwe die de R.K. Kerk had bezocht begaf zich huiswaarts. Gekomen op den Middenweg kreeg zy ruzie met haar 60- jarigen buurman B., welke zoo hoog liep, dat de man de vrouw doodsloeg. Wat de aanleiding voor de woordenwisseling is geweest, is niet bekend. B. heeft zich, toen hy zijn daad had bedreven, zelf by de politie aangemeld. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. PARIJS, 11 Maart. (Reuter.) „Le Jour" be richt, dat kort geleden een Mexicaan om een audiëntie by den Paus verzocht. Men stelde een onderzoek in naar zijn persoon, doch dit viel zoo ongunstig uit, dat audiëntie werd ge weigerd. De man werd gefouilleerd en op hem werd een scherp geslepen dolk ontdekt. Men denkt thans aan een verband met de religieus-poli tieke moeiiykheden in Mexico. PARIJS, 11 Maart. Aan een ter gelegenheid van de opening van de Lyonsche jaarbeurs aan. gerichten feestmaaltijd, heeft de Fransche mi nister-president Flandin gisteren het woord gevoerd over economische en financieel-tech- nische kwesties, terwyi hij ook eenige passages wijdde aan den buitenlandschen politieken toe stand. Hij noemde het een onomstooteiyk feit, dat de economische welvaart van een land ten nauwste samenhangt met de veiligheid en den vrede. In Februari is de samenwerking met Enge land hervat om de wapeningen te beperken en de wederzy'dsche veiligheidsgaranties vooral te vergemakkelijken door een luchtvaart-con ventie. Thans zal het afhangen van den goeden wil van Duitschland of de groote Europeesche vrede op een onbetwistbare basis van rechtsge- ïykheid zal worden verwezeniykt. Intusschen handhaaft Frankryk zün landsverdediging. In December zyn belangrijke credieten toegestaan voor de bewapening. Het program der lucht vaart, de nieuwe fase van het vlootbouwpro- gram en de voltooiing der vestingwerken, zün aanvullende, doch noodzakelyke veiligheidsga ranties, welke reeds door de diplomatieke ver dragen zyn gewaarborgd. MOSKOU, 11 Maart. Uit Goeriew (Kaspische Zee) wordt gemeld, dat 59 visschers en 17 paar den op een ysschots ronddrijven op 18 K.M. van de kust. Vliegers hebben kleedingstukken en levens middelen uitgeworpen. Besloten is de visschers met behulp van vliegtuigen te redden. Volgens een ander bericht zouden zich op een andere plaats in de Kaspische Zee 60 visschers op een ijsschots bevinden, doch tot nu toe is van dezen nog geen spoor ontdekt. TOKIO, 9 Maart. Naar hier officieel bekend wordt gemaakt heeft de Chineesche regeering het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken doen weten, dat de anti-Japansche propaganda in China door een wet verboden is. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 773.2 Vorige stand: 773.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1