STADSNIEUWS DeFam. v.m. Vaom/ o: Jdn wie die Ea/iy r Jnformeer óy: SITTERSl rmwieun Haarlem, 12 Maart De strijd in de Luthersche Kerk SITTERSEnv/d KAR NOGMAALS 'T MANIFEST DER BELIJDENÏSKERK SI KAR DINSDAG 12 MAART 1935 CANDIDAATSTELLING PROV. STATEN Prov. Kieskring Velsen Kieskring Haarlem Jubileum W. F. Beeremans CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING Bach-herdenking H. O.V. Vico la Volpe Solist MOOIE OPDRACHTEN Haarlemsche Hypotheekbank MUZIEK HAARLEMS MUZIEK INSTITUUT TEL: 17456 KRUISWEG 60Tel.I665S BEVORDERING DER GEZOND HEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN Collectedag op Zondag 17 Maart Landstormkorps Kennemerland HaarL Scheidsrechters- Vereeniging Weinig succes Ontvreemd en teruggevonden HAARL. R. K. DAMBOND De club competitie 2e klas afd. Noord KRUISWEG 60 HAARLEM AGENDA 13 Maart Rijkspostspaarbank De Graal Personalia Vrijwillige Burgerwacht Data van uitgestelde wedstrijden Het I2V2-jarig bestaan v. d. R. K. West-Frieschen Dambond De clubcompetitie le klas er De wedstrijd T. E, P. 1 H.R.K.D. 1 Leerlingen-uitvoering toch een eenigszins onbevredigenden indruk na. w Waren de Protestanten één als de Katholieken, ja dan. Geen arrestaties van predikanten Het 4e lustrum van T- E. P. R. K. STATENKIESKRING „ZAANDAM" Hernieuwd schrijven aan de heeren J. J. de Vries en P. C. de Wildt Clubkampioenschappen 1934/1935 Haarlemsche Damclub Massakamp 198 Competitie Nederl. Dambond (district Noord-Holland) Tot hedenmiddag waren ten Raadhuize te Velsen ingediend acht lijsten, t.w. van N.S.B.., Comm. Partij Holland, Middenstandspartij, Kath. Dem. Party, A.-R., Vryz. Dem., R.K. Staatsparty en Chr. Dem. Unie. Van de R.K. Staatsparty waren de Candida- ten: 1. dr. E. A. M. Droog, 2. P. Heilker, 3. J. P. Nijssen. 4. P. rf. v. Wees, 5. C. P. J( Maas, 6. H. J. Kuiper; 7. H. H. Meüer en 8. J. J. A. Stra- man. By de candidaatstelling voor de verkiezing der Provinciale Staten van Noord-Holland werd heden de volgende R. K. lyst in den kieskring Haarlem ingeleverd: 1. Mr. J. B. Bomans; 2. Th. G. C. Hooy; 3- J. G. van Kessel; 4. P. P. Th. Rohling; 5. C. Siegers; 6. J. P. H. Castricum; 7. A. J. Prinsenberg; 8. H. T. Heerkens Thijssen Voorts werden lijsten ingeleverd door de vol gende party en: Anti-Revolutionnaire party, Chr. Dem. Unie, de Rev. Soc. Party, de Vrijz. Dem. Partij, de S.D.A.P., de Kath. Dem. Partij, de Vrijheids bond, de N.S.B.. de Communistische partij, de Staatk. Geref. Partij, Chr. Hist. Partij. In gebouw „De Nyverheid" had gisteren middag de huldiging plaats van den heer W. F. Eeeremans, die zyn veertig-jarig jubileum als journalist herdacht. Naast de leden van het eere-comité waren vele vooraanstaande figu ren uit de politieke wereld en uit het organisa tieleven bijeengekomen Het uitvoerend comité liet den jubilaris en zijn familie per auto van zijn huis komen en toen de feestelingen om drie uur in de receptiezaal arriveerden, waren ook reeds talryke bloemstukken binnengekomen. Allereerst werd het woord gevoerd door Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter van het ecre-comité. Spr. huldigde den heer Beere mans als een bescheiden werker, die op den achtergrond bleef maar yverig en eerlyk zyn taak vervulde en een zekere reputatie op jour nalistiek gebied verkreeg. Spr. onthulde het mysterie hoe het mogelyk was, dat de heer Beeremans in zijn veertig-jarige loopbaan aan alle plaatselijke bladen werkte en spr. herin nerde er aan, hoe de heer Beeremans gedu rende de oorlogsjaren ook aan de Nieuwe Haar- lemsche Courant verbonden was. De prestaties door den jubilaris op politiek gebied geleverd, hadden sprekers volle bewondering. Onder groote hilariteit vertelde spreker, hoe de heer Beeremans in een openbare vergadering van den Schotenschen gemeenteraad, als raadsver- slaggever het woord vroeg en werkelijk voerde. Buiten wet en verordening zei het goede hart van den jubilaris, dat hy iets zeggen moest omdat het de afscheidszitting van den Raad was. Met hartelyke gelukwenschen en een envelop pe met inhoud, verzorgd namens velen, besloot de heer Heerkens Thyssen zijn toespraak. De heer Ph. Mees, directeur-hoofdredacteur van de Oprechte Haarlemsche Courant, schets te den feestvierenden redacteur als een „oude rot" in de journalistiek. Beeremans heeft een fenomenaal geheugen en een benydenswaardig privé-archief. Ook spr. overhandigde een en veloppe met inhoud. De heer F. Primo, voorzitter van den Haar- lemschen Journalistenkring, merkte op, dat de kring met den jubilaris mee jubileert. Het gaat hier om een zeer byzonder lid en daar voor past een zeer bijzondere onderscheiding. Spr. overhandigde zijn collega een plaquette met toepassehjke herinnerings-inscriptie. Daar de heer Hans ongesteld was bood de heer Th. Hoyer namens den Nederlandschen Journalis tenkring, gelukwenschen aan en de heer J. H. van Oosten bracht hulde namens de Katho lieke journalisten. Mr. A. Bruch sprak tenslotte als voorzitter van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en als bstuurslid van de hoogere in stanties dier party. De jubilaris herdacht in een uitgebreid dank woord de overleden collega's, die zyn 25-jarig feest nog mochten meemaken, verklaarde plechtig, dat hij de waarheid steeds boven alles stelde, noemde religie en arbeid onafscheidelijk en dankte allen, die zyn feestdag tot een on- vergetelijken maakten. moderniteit voor velen onder 't gehoor een be letsel tot volkomen genieten, maakte het werk van Frits Mondriaan, leerling uit de compositie klasse van den heer Rettich. Deze „Muziek voor piano, strykorkest en slagwerk", zooals de com positie pretentieloos genoemd Is, heeft wel zeer bijzondere kwaliteiten. Het werk is hoofdzake lijk rhythmisch, maar daarin ook zeer geva rieerd, en als zoodanig zeker interessant. Van reminiscenties is er zeer weinig sprake, al proeft men hier en daar Debussy-effecten, het werk Is origineel en getuigt zeer zeker van een byzonaeren aanleg en een innige, levendige muzikaliteit. Het bevatte, vooral in het laatste gedeelte, de noodige spanning en een rhyth misch even energiek als verrassend slot. De piano-party, door Frits Mondriaan zelf ver tolkt, sloot goed aan by het begeleidend en by cogenblikken zeer zelfstandig optredend orkest. Zooals gezegd, een interessant werk, dat niet naliet indruk te maken en veel applaus ver wierf. Met begeleiding van het geheele H. O. V.- orkest, wanneer hoort men in den Schouw burg een'zoo goed bezet opera-ensemble? voerden de leerlingen van de vocaal-dramati sche kunstklassen van de heeren Ed. v. d. Ploeg en W. Rettich, onder directie van den laatste, ten slotte de reeds eer opgevoerde Cavalleria Rustlcana van Mascagni uit. We schreven over de eerste uitvoering reeds in crltischen zin, en we kunnen dit by deze herhaling van een vorig jaar niet anders dan bevestigen: het is onze stellige overtuiging dat men hier te hoog grijpt. De vocaal-studenten zyn, op 'n paar uitzonde ringen na, de dames v. Vliet, v. Veen en v. d. Haak nog by lange niet op het peil, waarop men met eenige kans op succes muziek als die van Mascagni kan uitvoeren. Men stelt zich bloot aan allerlei mislukkingen en oorverscheu- tende detonaties, om van gebrek aan acteerend vermogen nog maar niet te spreken. Nogmaals, we achten het jammer van de vele hieraan be stede moeite. Natuurlijk hadden de medespe- ienden by de vele aanwezigen groot succes, maar ons bevredigde dit slot van een overigens zoo aardigen avond, waarop we zooveel ver- dienstelyks hoorden, niet in het minst, ook al gold het hier een nog zoo goed bedoeld expe riment. I. S. Men schryft ons: Donderdag 21 Maart zal het 250 jaar geleden zyn, dat Joh. Seb. Bach, wellicht het grootste genie op het gebied der toonkunst dat de we reld ooit gekend heeft, het levenslicht aan schouwde. Het zal niemand verwonderen, dat dit feit allerwegen herdacht en gevierd wordt en zal worden, want wat deze begenadigde kunstenaar ons in zyn onsterfeiyk oeuvre heeft nagelaten, behoort tot het beste, het hoogste goed der menschheid. Men heeft terecht gemeend de nagedachte nis van dezen reus onder de componisten van alle tyden niet beter te kunnen eeren dan door zijn werken ten gehoore te brengen voor al de genen, die aan deze viering deel willen hebben, omdat zy beseffen, welk een zegen Bach voor de menscheid is geweest. De Christelijke Oratoriumvereeniging. die reeds verscheidene jaren de schoone traditie volgt om in de Lydënsweken de Matthaus-Pas- sion in Haarlem uit te voeren, heeft met 't oog op deze Bach-herdenking besloten, dit jaar deze uitvoering op 21 Maart, den eigenlijken herdenkingsdag, te geven. De Matthaus-Passion is stellig een van Bach's meest grootsche en aangrypendste scheppin gen, die dan ook den uitvoerders zeer hooge eischen stelt. In den loop der jaren heeft het koor der C.O.V. zich evenwel technisch, maar ook geesteiyk steeds meer met het werk ver trouwd gemaakt. Zoo belooft deze Haarlemsche Bachherden- klng door keuze van het werk als van den datum en gezien ook het hooge peil waarop de uitvoe ringen van de C.O.V. plegen te staan, een hoog tepunt in ons plaatselyk muziekleven te worden. Moge thans Haarlem niet achterblyven het genie zyn hulde te betuigen. Op yet laatste concert van dit seizoen zal de pianist Vico la Volpe als solist optreden bij het piano-concert in Es van Fr. Liszt. Vico la Volpe is in 1913 te Bandoeng geboren als zoon van een Italiaanschen vader en een Nederlandsche moeder. Na terugkeer zyner ouders in Europa is de jonge pianist onderwe zen door zyn vader, die leeraar is aan het con servatorium te Napels. By het muziek-concours te Weenen in 1933 werd Vico la Volpe op eer volle wijze onderscheiden. In het voorjaar van 1934 is hy met levendigen byval in verschil lende steden van ons land opgetreden. Ir, W. B. Ouëndag, architect B.N.A., heeft namens de Levensverzekering My. „de Groot Noordhollandsche van 1845" ondershands aan besteed het verbouwen van het z.g. „Van Brie- nenhuis". Heerengracht Nr. 182 te Amsterdam, en het amoveeren en ter plaatse weder opbou wen van een viertal winkels met drie boven woningen aan de Raadhuisstraat Nrs. 36, 38 en 40, aldaar. Het werk is gegund aan den laagsten inschrij- ver: P. Bot, te Heer-Hugowaard voor ƒ212.983. De verwarmingsinstallatie met vol automati sche olie stookinrichting werd opgedragen aan de firma F. W. Braat te Delft, voor 29.600 De electrische personenlift aan de N.V. Haar lemsche Machinefabriek voorheen Gebrs. Figée voor 7960. De electrische lichtinstallaties aan de firma Mynssen te Amsterdam en de levering van kluisdeuren aan de N.V. Lips' brandkasten- en slotenfabriek Amsterdam-Dordrecht. Naar wy vernemen zullen Commissarissen der Haarlemsche Hypotheekbank aan de aandeel houdersvergadering voorstellen, om, na de noo dige afschryvingen, een dividend van 10 (vorig jaar 15) uit te keeren, en circa 45.000 op winst nieuwe rekening over te doen gaan. De directeur Mr. Miedema heeft den wensch te kennen gegeven, dat zyne functie met het einde van dit loopend boekjaar op jongere kracht zal overgaan. -.Mi nninummidUürtJit» ZONDER VOORUITBETALING Ter gelegenheid van het Jubileumjaar houdt de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Grfische Vak ken haar jaarlijkschen collectedag op Zondag 17 Maart. Gedurende 25 jaren heeft de vereeniging zich toegelegd op de bestrijding der Tuberculose en heeft haar arbeidsveld uitgebreid door de voor zorg, dat is de verstrekking van versterkende middelen, de verpleging in Herstellingsoorden en Kinderkolonies, en de verzorging van het gezin bij langdurige verpleging. In de afgeloopen 25 jaren heeft de vereeniging f 500 000 uitgegeven voor de verpleging van ruim 3500 patiënten. Dat geld is op, maar de vele patiënten, die wachten moeten toch worden geholpen. De afd. Haarlem doet een beroep op de offer vaardigheid der inwoners dezer gemeente. Zij wil gaarne, ter gelegenheid van het Jubileum jaar een flink bedrag aan de Centrale kas af dragen. Men schrijft ons: In de week van 1116 Maart a.s. zal in het gebouw Olympia, Kinderhuissingel te Haar lem, de jaarlyksche korpsschietwedstryd plaats vinden. De wedstryd is geopend op Maandag-, Dins dag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 7 tot 10 uur. Van iedere afdeeling kunnen deelnemen een vijftal schutters met een reserve-schutter voor den korpsprys. Voor alle vrijwilligers van het korps staat op de hier volgende avonden tevens open een personeele wedstrijd. Dit jaar geheel vrij van inleggeld en om mooie prijzen, beschikbaar ge steld door de Nationale en Gewestelyke Land storm Commissie. De wedstryd is open: Maandag voor de afdeeling Haarlem en Zandvoort. Dinsdag voor de afdeeling Ijmuiden, Sant poort en Bloemendaal. Donderdag voor de afdeeling Heemskerk, Vo gelenzang, Bennebroek en Wyk aan Zee. Vrijdag voor de afdeeling Heemstede, Be- verwyk en Velsen-Noord. Men verzoekt ons er aan te willen herinneren dat hedenavond in de muziekzaal van Café- Rest. Brinkmann, Gr. Markt, de filmavond van de Haarl. Scheidsrechtersvereeniging wordt ge houden. De President Steynstraat hfeeft hedennacht druk bezoek gehad. In een perceel werd de gang geïnspecteerd en uit de zakken van aldaar hangende jassen eenig geld ontvreemdresp. sommen van f 10. en f 3.De bewoners waren vroeg naar bed gegaan en hadden waarschijnlyk nagelaten de voordeur voldoende te sluiten. Bij een houthandelaar in dezelfde straat bracht men door vernieling van een tuimelraam een bezoek aan de kantoorlokallteiten. Alles werd doorzocht, maar niet opengebroken, waar uit men meent te moeten concludeeren, dat niets gesloten was. Er wordt niets vermist. Gisterenavond om kwart voor twaalf gaf een monteur, wonende aan de Kampervest, aan de politie te kennen dat even tevoren twee personen hem een heerenrijwiel te koop had den aangeboden. Op zyn aanwijzingen werden door de recherche om kwart over twaalf in de Zylstraat een 27-jarige los werkman en een 31-jarige kapper aangehouden, beiden uit Am sterdam. De kapper verklaarde, dat zijn kameraad in Haarlem twee heerenry wielen had ontvreemd, maar zyn compagnon beweerde, dat zy zich elk over een karretje hadden ontfermd. De rijwie len waren reeds beleend bij een logementhou der en een caféhouder hier ter stede. Zy (n.l. de rywielen) zyn door de politie opgespoord en in beslag genomen. De eigenaars die aan gifte deden van den diefstal mochten vernemen dat hun eigendom reeds terecht was. De Am sterdammers zijn in bewaring gesteld. In het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Ko- ningsteinstraat te Haarlem kwamen de le tien tallen van St. Joseph 1 en S. D. O. 1 tegen el kaar uit. S. D. O. 1 bleek heel slecht op dreef te zyn en werd hierdoor met sprekende cyfers door „St Joseph" 1 geklopt, n.l. 15—5. Vincentiusgebouw Jaarvergadering Haar lemsche St. Vincentius-Vereeniging Gebouw „St. Bavo" Bestuur Arbeid Adelt, 8 uur Bestuur Bouwvakarbeiders, 8 uur t. Caecilia, 8 uur Trampersoneel, 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren. 8 uur Rechtskundig bureau, 8.30 uur Bestuur Transportarbeiders. Concertgebouw H.O.V. Laatste Ledencon cert, 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Bouwvakar beiders, 8 uur Bestuur Grafische Bond. 3 uur Proza, 8 uur Bestuur Spoorwegper soneel, 8 uur R.K. Kellners half één Cs nachts). „Domi", Overveen R.K. Kiesvereeniging, oprichting nieuwe afdeeling, 8.30 uur. Prinsenhof Gemeenteraad, 1.30 uur. Brinkmann Middenstandscentrale, 8.30 uur. Sociëteit Vereeniging Kennemer Foto kring, 8 uur. Aan het kantoor dér posteryen te Haarlem werd in den loop der maand Februari 1935 op spaarbankboekjes ingelegd f 438.242,64 en terug betaald f 291.987, 22. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 146.255,42. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 253. Alle leden worden er nog even aan herin nerd Woensdagavond op tyd op hun, clubhuis te zijn, dan gaan we ook nu op dezelfde wyze als de vorige keeren de Quatertemperdagen meevieren, door een gezameniyke aanbidding te houden. Degenen, die niet zoo vroeg op het clubhuis kunnen zijn, kunnen zich' in de kerk aansluiten. Donderdag 14 Maar tis het de verjaardag van Z. H. Exc. Monseigneur Aengenent. Willen alle leden dien dag zooveel mogelyk In uniform in eigen parochiekerk dé H. Mis en de H. Com munie opdragen tot intentie van Z. H. Exc.? Tot lid en waarnemend secretaris in de com missie, belast met het afnemen van de examens ter verkryging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs is voor het jaar 1935 benoemd de heer R. Kraakman, oud-leeraar aan de Ambachtsschool alhier en o m. tot lid ir. H. J. Meeuwis, leeraar aan de Middelbare Technische School, alhier. De commandant van de Vrywillige Burger wacht Haarlem deelt mede, dat het bureau, In- fanteriekazerne, Koudenhom, voortaan 's Za terdags gesloten is. De ontmoetingen, welke in den loop van de huidige competitie geen doorgang konden vin den, zullen thans gespeeld worden op de hierna volgende datums. S. D. O. IGez. Samenzijn 2, op 18 Maart; St. Joseph IH.R.K.D. 2, op Zon dag 24 Maart, aanvang 12 uur; Gez. Samenzijn 2—S.D.O. I, op Maandag 25 Maart. Ten slotte St. Joseph IGez. Samenzyn 2, op 30'Maart. Genoemde Bond hoopt op Zondag 5 Mei a.s. op 'n luisterrijke wyze yet feit te herdenken, dat hij 12(4 jaar geleden werd opgericht. Hiertoe heeft men een damdag georganiseerd, waaraan ook vele vereenigingen zullen deelnemen, die aangesloten zyn bij den Haarl. R.K. Dambond. Momenteel is het reeds vrij zeker, dat er min stens 150 damspelers hun beste krachten zullen geven tot het welslagen van dezen bijzonderen damdag. Een en ander zal plaats hebben te Zwaag. heden als volgt uit: H.R.K.D. I 8 St. Bavo I 8 Ontwikkeling I 7 Ons Genoegen I 7 T. E. F. I 6 op 1 14 2 11 3 7 4 3 5 1 Maandagavond had deze ontmoeting plaats in het gebouw v. d. St. Josephsgezellenvereeni- ging aan de Jansstraat te Haarlem. De H. R. K. D.-ers speelden hun laatsten wedstrijd en kwamen met eenige invallers uit. Evenals de lste ontmoeting eindigde deze rëturnwedstryd in een 119-overwinning voor H. R. K. D. I. Een uitslag, die voor de T. E. P.-ers een eervolle nederlaag beteekent.. De jaarlijksche Leerlingen-uitvoeringen wer den gisteren besloten met een zeer byzonderen avond, door directeur Hoogerwerf, zooals hy in zyn openingswoord meedeelde, met byzonder genoegen geopend. Deze avond was namelyk de avond der groo teren, die voor het eerst in het openbaar op traden als toekomstige pianisten en vocalisten met begeleiding van een heusch orkest. De heer Hoogerwerf bracht dank aan het bestuur der Haarlemsche Orkstvereeniging voor de in deze ondervonden medewerking en aan de musici, voor de wyze waarop door hen Is tegemoet ge treden aan zyn bedoelingen ondanks drukke werkzaamheden, en waarmee zy zich spontaan eii actief in dienst hebben gesteld van de mu ziekbeoefening. De volle Schouwburg onderstreepte deze woor den met harteiyk applaus. Het was inderdaad voor de orkestleden geen gemakkelyke taak, de begeleiding te verzorgen van nog weinig geroutineerde solisten onder vreemde leiding, en er was, om het maar zacht to zeggen, intens aanpassingsvermogen voor noodig. Doch allen sloegen zich er kranig door heen. Ook de solisten, de dames Truus Ligthart en Nelly Aris, en de heer Hans Rohlfs, die in deze volgorde de drie deelen van het Eerste Piano-concert van Beethoven ten gehoore brachten. Als Interessant experiment ls het op treden dezer jonge musici dan ook zeer zeker wel geslaagd. Daar het hier echter nog geen optreden naar bulten gold zullen we niet nader op de verschillende prestaties Ingaan, evenmin ais we dit eigeniyk met de andere optredenden kunnen doen. Zoo was er nochtans onder de vocalisten wel goed materiaal op te merken: hier echter heeft de vorming nog niet haar hoog tepunt bereikt. We meenen echter een uitzon dering te moeten maken voor mej. R. van Veen, die met veel intelligentie en warm tem perament een paar door Jan Vessles, leerling uit de Insturmentatieklasse van den leeraar W Rettich, voor orkest bewerkte liederen van Schubert voordroeg. Een fraai alt-geluid en een markante muzikaliteit, welke zich na de pauze ook deed gelden in de moederpartij van Mascagni's „Cavalleria Rusticana". De fragmenten uit Mozart's „Zauberfltlte" door de dames Hollmaijn. Leentvaar. van Veen en van Vliet slaagden vrij aardig, maar lieten Een solieden indruk daarentegen, al was de de mensch zich zelf. Zulke afgoderij heeft niets lis van gevangenneming van predikanten. De 1 schijn van eenneid geweest, nu minaer aan ooit. uitstaande met Christendom. Het is het werk van den anti-christ. „De macht en de souvereiniteit van den staat wordt afgeleid van de goddelyke geboden. Wie bloed, ras en nationaliteit in de plaats stelt van God, ondermynt den staat. Gehoorzaam en met dankbaarheid erkent de kerk het gezag van den staat, als dat berust op en begrensd worat door Gods woord. De kerk kan derhalve niet bukken voor de aanspraken op totaliteit, welke het geweten ten behoeve van den staat zou den binden." Het manifest besluit met de verzekering, dat het de plicht der kerk is het evangelie te pre diken en dat zy zich zelfs door geweld niet van dezen plicht mag laten afbrengen. In Berlynsche regeeringskringen is men van meening, dat de Pruisische Beiydeniskerk met dezen politieken aanval een uitdaging doet aan het adres van Hitier en de Duitsche rijksregee- ring, die meermalen uitdrukkelyk heeft ver klaard, dat zy de kerkelijke aangelegenheden aan de kerk overlaat, maar niet dulden zal, dat de kerk zich op politiek terrein begeeft. Het zou dus voor de hand hebben gelegen, dat het alles usurpeerende béwind te Berl'jn tegen de recalcitrante predikanten zou zyn op getreden, waren er geen andere politieke rede nen, om daarvan af te zien. De sensationeele berichtgeving van een door zyn sensaties be kend Amsterdamsch blad, die eenige opwinding schijnt veroorzaakt te hebben by zyn argelooze lezers, die van den doorloopenden kerkstryd in Duitschland geen benul hebben, de bericht geving, die fantaseerde van massa-arrestaties van protestanten, had voor den ingewyde niets anders dan canard-karakter. Het Nederlandsch Christelyk persbureau ver ver 't feit der voorlezing op Zondag 1.1. van het manifest der Pruisische Belyde- niskerk meldt de „N. r. Ct." uit Beriyn. Dergelyke manifesten en verklaringen zijn op zichzelf niet zeldzaam, maar zy hebben lang zamerhand in zooverre een wyziging ondergaan als de Beiydeniskerk zich tegenwoordig in haar manifestaties niet meer, gelijk weleer, beperkt tot een positieve houding, maar deze heeft ver wisseld met een aanvallende tactiek, althans in woorden. Uit het manifest zelf stippen we nog de vol gende passages, die wy vonden in de „Dai'y Tel.": De nu gepropageerde denkbeelden ovet het „eeuwige Duitschland" moeten in 't nieuwe geloof de plaats innemen van het eeuwige ko- ninkryk van onzen God. Dit wangeloof stelt zich God voor naar het beeld van den mensch, want door deze leer eert, rechtvaardigt en verlost I me staatspolitie te Beriyn, dat er niets oekend geheime staatspolitie spreekt de daaromtrent verspreide geruchten uitdrukkelijk tegen. Aan deze ontkenning van de Gestapo zou uiteraard weinig waarde zijn te hechten, als haar tegen partij in dezen, de predikant van Beriyn— Dahlem, Dr. M. Niemöller, zelf ook niet ver klaarde niets te weten van arrestaties en de berichten daaromtrent voor grove sensatie te houden. Het bovengenoemde Amsterdamsche blad schetst de positie van den Ryksbisschop Muller als volledig onhoudbaar. Daarover denkt men in Duitsche protestantsche kringen echter ge. heel anders. De voorloopige kerkregeerlng Ma- rahrens (met Hannover, Beieren, Würtemberg enz.) acht het optreden der Pruisische Belyde- nissynode niet tactisch. De staat wordt erdoor tot ingrijpen genoopt, op een wyze die aan de belijdenisbeweging schade doet, Alfred Rosen berg op ongezochte wyze een buitenkansje be zorgt, en de positie van Ludwig Muller als ryksbisschop versterkt. Het optreden van de Pruisische Beiydeniskerk heeft zelfs alweer verdeeldheid gezaaid in de Luthersche kerk zelve. Het is weer dezelfde hopelooze verdeeldheid, waarover wy gisteren spraken, een verdeeldheid, die elke actie ten slotte verlamt, wy lezen daarover in de „N. Zür. Zeit.": De Duitsche kerkstryd gaat een nieuwe phase tegemoet, waarin de beiydenisbeweging zelve voor een niet onbeduidende crisis staat. Deze is ingeleid door het feit, dat de zuiver Luthersche kerken, n-1. de landskerken van Beieren, Wür temberg en Hannover, zich tot één kerkgemeen schap hebben aaneengesloten onder leiding van den Hannoveraanschen landsbisschop dr. Ma- rahrens, leider der voorloopige kerkregeerlng. Andere, zuiver Luthersche kerken, zyn tot aan sluiten uitgenoodigd. Het voor ons verheugenswaardige in al dit geharrewar is echter, zooals wy gisteren reeds schreven, dat een kern van het Duitsche protes tantisme met de katholieke kerk op één verde digingslinie strydt voor het behoud van het positieve Christendom en tegen het nieuw- heidendom van Rosenberg. Waren de protes tanten één als de katholieken, ja danMaar neemt by telefonische informatie bij de gehei- sedert de dagen van Luther zelf ls er nooit een Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van „Theorie en Praktyk", onderafdeeling van de St. Josepsgezellenvereeniging Haarlem I, heeft deze bekende damclub nederlaagwedstrij- den uitgeschreven. Vrijdag 15 Maart a.s. zal de eerste wedstrijd worden gespeeld, en wel T. E. P. 1Ontwikkeling 1 uit Lisse. Ter gelegener tijd hopen wy nadere bijzonder heden omtrent het wedstrijdprogramma te ver melden. Half Februari plaatsten wij een schryven van den RJK. Statenkieskring „Zaandam" aan de heeren J. J. de Vries te Zaandam en P. C. de Wildt te Castricum, in welk schrijven deze heeren gekapitteld werden over hun optreden naar aanleiding van de candidaatstelling voor de verkiezingen van Provinciale Staten. Daarop hebben beiden zich schriftelyk tot het bestuur van den R.K. Statenkieskring gewend, om hun houding te verdedigen. In antwoord hierop ont vingen zij dezer dagen volgend schrijven: „Uw brieven respectievelyk d.d. 26 en 24 Fe bruari jj. hebben een punt van bespreking uit gemaakt op onze bestuursvergadering. Inderdaad heeft u gelyk, dat u niet gezon digd hebt door in het openbaar op te treden, want dit was voor deze verkiezing nog niet van kracht. De wijze waarop U is opgetreden blijft even wel te laken, daar door U wantrouwen is ge wekt tegen de wyze waarop door de Commissie voor het politiek advies dit advies is samenge steld. U weet even goed als wij," dat deze Com missie uit den aard der zaak niet in het open baar werkt en bij hare beslissingen hebben de candidaten zich neer të leggen. Dit is altyd zoo geweest en zal, zoolang het politiek advies wordt gegdven, wel zoo blyven ook." In hotel „Royal" te Haarlem werden Maan dagavond j.l. de wedstryden om dé clubkam pioenschappen 1934/1935 der Haarlemsche Dam club voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen remise met J. W. van Dartelen; J. Poppen wint van P. G. van Engelen; Ph. F. Amelung Sr.J. van Looy, afgebroken. Tweede klasse: P. H. Meure wint van L. Kisch; Th. C. v. d. Slutjs wint van J. Otter; Chr. Ger ritsen remise met C- Kool; C. Kool remise met P. H. Meure; T. Kerkman remise met I. Ris- seeuw. In het „Casino" te Den Helder vond Zondag j.l. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Heldersche Damclub een massakamp plaats tusschen 'n combinatie der sterkste spelers uit de damclubs te Alkmaar, Zuid-Scharwoude, Texel, Burger vlotbrug, Den Helder, enz. en de Haarlemsche Damclub. De uitslag was 39—41 voor de Haarlemsche Damclub. Deze massakamp is een historische dag ge worden in de geschiedenis dér Haarlemsche Damclub. Alhoewel de Haarlemmers met by zonder veel invallers uitkwamen, hebben zy van den eersten tot den laatsten man eruvan den eersten tot den laatsten zet zich geheel gege ven en nog juist de overwinning uit het vuur gesleept. De Haarlemsche Damclub won hierdoor den voor dezen massakamp beschikbaar gestelden zilveren lauwertak. Pater," schreef ze, „als u soms 's morgens zoo tusschen negen en twaalf in de buurt komt, kom dan eens even aan. Ik heb een kleinigheid voor u." „Toevallig" duurde het niet erg lang voor ik „zoo tusschen negen en twaalf in de buurt" kwam. „Ja, ziet u, mijn man is nogal zuinig. En dan in dezen tijd. Maar hij is nog ncoit zonder werk geweest. We hebben het nog goed voor ons doen. Ik heb uw stukjes al zoo dikwyls gelezen; en met September is er nog een arm achter neefje van me bij u gekomen. Daar zult u ook niet vet van worden. En nu heb ik 25 gulden bh elkaar gespaard. Maar de ouwe mag er niets van weten." In de tram tusschen Leiden en Haarlem: „Hier, Pater, dit is voor uw arme jongens Ik heb al een paar weken het plan om u wat te sturen, maar u weet hoe dat gaat. Ik ben blij dat ik u nu juist aantref. Nou kraait er geen haan naar. Ziet u, mijn vrouw is niet van de scheutigste. Maar ik heb een buitenkansje ge had waarvan zy niets af weet." Ik zat werkelijk te genieten: „Eigenaardig," dacht ik- „Daar heb je nu twee menschen, die hun zilveren huwelijksfeest al gevierd hebben, en elkaar toch minder aanslaan dan ze waard zyn, toch elkaar op dit punt nog zoo weinig kennen." Het zou werkelijk lollig zijn om die twee tegenover elkaar te verklappen. De vraag xs echter of dat in myn voordeel zou zyn. Hy zou misschien schrikken, als hy hoorde van dat briefje van vijfentwintig en zij zou vmogelijk meenen dat de twee tientjes van hem voldoen de waren voor hen beiden. Ja, zulke voorvalletjes behooren tot de leuke kanten van mijn werk. Men vraagt mij wel eens of het mij niet erg begint te vervelen, dat eeuwige gebedel. Mijn werk zou op den duur ondraaglyk wor den, als ik niet zooveel hartelykheid ondervond van geestelijken en leeken. Ik behoef nooit be zorgd te zyn omtrent mijn logies en maaltyden. De pastories waar ik niet alleen gastvryheid ge noten heb, maar ook als vriend bejegend word. zou ik by tientallen kunnen tellen, zonder nog te spreken van de „douceurtjes" welke my hier en daar voor mijn werk in de hand worden ge stopt. En de weldoeners helpen niet alleen met de financiën, maar schijnen er nog pleizier in te hebben mij te vertroetelen, als ik zoo nu en dan op bezoek kom. 't Is anders een geweldige dobber, tegen woordig. Zoo u weet, weigeren wy nooit een geschikten jongen om een gebrek aan geld, maar dan begrijpt u ook hoe er gewerkt moet worden om zoo'n stichting gaande te houden. St. Bonifacius-Missiehuis. HOORN, postrek. 120937. FATER LEFEBER. „In welke stad of dorp ge ook komtAls ge een huis binnentreedt, breng het uw groet. En zoo dat huis het waardig is, dan daalt uw vrede er over neer." St. Matth. X11. 12.13. Maandagavond j.l. speelde te Haarlem in hotel „Royal" voor de vierde klasse competitie van den Nederl. Dambond (district Noord- Holland) de Damclub „IJmuiden" IV tegen de Damclub „Hoofddorp" I. De uitslag werd 15—3 voor IJmuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2