Werkloosheid onder de jeugd Het Zuiderzeefonds 1935 Liquidatie van den Griekschen opstand WEINIG BLOED VER GOTEN LEIDING DER WERKEN Mgr. A. F. Diepen ACTIE VAN „DE JONGE WERKMAN" De bezuiniging DINSDAG 12 MAART 1935 Wat zal Venizelos doen? De katholieke pers in Duitschland Een teekenend geval Nieuwe directeur van Agentia Fides Moskou begroet Eden's bezoek De post van twee millioen voor de Noord-Oostelijke inpoldering ingetrokken Nieuw plan wordt uit gewerkt SPOORWEGPERSONEEL Personeelarbeid Moreele en materieele steun, als mede inschakeling van de jonge werkloozen in de productie gevraagd Wereld-petitionnement in aantocht Wat direct gedaan kan wor den als noodhulp W ieringermeer Welke wegen kunnen naar een oplossing voeren? Zuiderzeesteunwet Ontwerp spoedig ingediend IR. TH. J. MANSHOLT Onderscheiding bij zijn afscheid als inspecteur van den Landbouw HET APOSTOLAAT VAN DE MOEDER Te Utrecht werd Maandag een luchtbeschermings-tentoonsteïling van het Roode Kruis en het N.J.V. geopend. Mr. F. L. P. de Jong geeft generaal Reijnders uitleg van een gasbeschermend pak De Balkanketel, die de laatste dagen ge vaarlijk dreigde over te koken, schijnt weer tot rust te komen, indien men ten minste de berichten van den dag mag gelooven. Het gebeurt tegenwoordig maar al te vaak, dat de berichten van den dag nog dienzelfden dag weer worden tegengesproken, onverschillig of zij uit landen met of zonder persvrijheid af komstig zijn. Volledige persvrijheid is evenmin een garantie voor waarachtige berichtgeving als censuur en regeeringsdwang. Alleen is de rijk gevarieerde kakophonie der vrije bericht geving ietwat opwindender dan de eentonige muziek van een tot regeeringsgramofoon om gebouwde pers. In onbetrouwbaarheid of als men wil betrouwbaaDheid geven deze beide el kander niets, maar dan ook niets toe. Er wordt ml. braaf gelogen door ieder, in wiens kraam Werkelijkheid en waarheid momenteel niet van pas komt. Na de berichten over een gunstige Positie der rebellen in Griekenland luidt «thans de doodsklok over het wilde opstandsavontuur, waarin de witte leeuw van Kreta, de 72-jarige Venizelos, uit ijdelheid en ambitie zijn groote Populariteit en politieken levensroem totaal heet te hebben verspeeld. Het regeeringsoffensief tegen dei oproerlingen in Thracië en Macedonië, dat zoo vaak en zoo nadrukkelijk werd aange kondigd, zou nu met succes bekroond zijn. Het front der opstandelingen schijnt als een kaar tenhuis ineen te zijn gestort en de staf van ge- heraal Kamenos moet aan de Bulgaarsche grens verschenen zijn om zich te laten inter- heeren. Deze vrijwel onbloedige nederlaag wordt aan verschillende oorzaken geweten. De op standelingen zouden nu toch gebrek aan mu nitie hebben gehad, in tegenstelling met vroe gere mededeelingen, welke verhaalden, dat zij juist de belangrijkste munitiedepots in handen hadden. Nijpender en beslissender voor hun échec zou echter hun gebrek aan luchtstrijd krachten zijn geweest. De bombardementsvlieg tuigen der regeering zouden behalve materieele Schade ook paniek en moedeloosheid in de re- belsche gelederen hebben gezaaid, waardoor Weer bewezen wordt, welk een beslissende rol de luchtmacht in de moderne gevechtstechniek speelt. Ook wordt de overwinning der regee- tingstroepen toegeschreven aan het feit, dat er geen contact gelegd kon worden tusschen de Venizelisten op het eiland en die in Noord- Griekenland, zoodat de twee vuren, waartus- Schen de regeeringsmacht zich trachtte te handhaven, elkander niet konden bereiken en hiet tot een grooten brand kon uitslaan. Bovendien verluidt, dat de rebellengeneraal Kamenos in Noord-Griekenland een ernstige tactische fout heeft begaan door de bevolking tot mobilisatie te pressen, waardoor het moreel van zijn strijdkrachten met communistische dementen zou zijn ondermijnd. Hoe dit alles ook moge zijn, de opstand, voorzoover deze op het Grieksche vasteland woedde, schijnt in staat van liquidatie te verkeeren. Een nog niet bevestigd gerucht beweert zelfs, dat generaal Kamenos in wanhoop zelfmoord zou hebben êepieegd. Op, de eilanden, en vooral op Kreta, schij nen de opstandelingen zich echter nog te handhaven. Venizelos zou de onafhan kelijkheid van het eiland zijner geboorte hebben hitgeroepen en zoodoende werken aan de ver wezenlijking van een oude illusie, welke hij koes terde sinds hij zijn geboortegrond losmaakte uit he Ottomaansche heerschappij om er den hoek steen van te vormen van een Groot-Grieken land. Andere berichten weten weer te ver- tallen, dat Venizelos ernstig gewond zou zijn en °P het punt staat zijn rookende biezen te pak ken voor een vlucht naar Egypte. De regeering- Tsaldaris heeft verklaard, dat zij na de onder drukking van den opstand er niet aan denken 2al de monarchie te herstellen, zooals haar te genstanders wilden doen gelooven, maar het re- Publikeinsche régime trouw zal blijven. Een der hieest wonderlijke figuren in deze wonderlijke fevolutie is die van den boeman generaal Pias tiras, die in Cannes vertoefde. Eerst poogde hij Griekenland via de oproerige gebieden binnen te dringen, verklarend, dat hij zelfs met Veni- Seios de macht eventueel niet zou willen deelen. Onverrichterzake naar Italië teruggekeerd, sPreekt hij thans de hoop uit, dat het de re geering gelukken moge orde en rust te herstellen, doel, waarvoor deze beroepsrebel zich, vol gens zijn zeggen, gaarne zou hebben ingespan nen, indien hij daartoe maar de kans had ge kregen. Dit is voor niet-Grieken moeilijk ver staanbaar Grieksch. Slaagt de regeering er wer- De Osservatore Romano bevat het volgende bericht: Een pastoor in Silezië, die veertien dagen tang een proefnummer had ontvangen van een katholiek dagblad, schreef aan de redactie: -Mijn hartelijke dank voor de proefnum mers, die u mij hebt gezonden; ik heb evenwel besloten mij niet te abonneeren. De zielzorg heemt mijn tijd zoozeer in beslag, dat ik me tevreden moet stellen met de nieuwsberichten, ^ie door de radio worden verspreid. Behalve- mijn boeken en tijdschriften lees ik alleen nog maar het Diocees-kerkbericht, dat mij op de boogte houdt van belangrijke kerkelijke en cul- tureele gebeurtenissen. De dagbladpers vermeldt Zoo weinig, dat mij voor mijn kerkelijke be diening van belang lijkt Het katholieke dagblad in kwestie publiceerde den brief onder het opschrift: -Een teekenend geval." -Inderdaad," schreef de pastoor aan de re actie: „Dit geval teekent den toestand van de katholieke Pers in Duitschland." keljjk in de orde en rust te herstellen, en dit lijkt thans minder twijfelachtig dan voorheen, dan zal deze opstand de volgende resultaten hebben: le-een gehavende Venizelos-reputatie, 2e een millioenenschade voor het economisch in groote moeilijkheden verkeerende land, 3e. een ernstig wantrouwen tegen Italië, waarmee Grie kenland het toch al niet te best kon vinden, 4e. het weer dichtdoen van het klepperend Balkan pact-deksel op den vele tonen lager zingenden Balkanketel. Bulgarije en Turkije, waartusschen de verhouding snel in spanning toenam tenge volge van de militaire grensmaatregelen, hebben zich weer verzoend en de nota van Sofia aan den Volkenbond is zelfs ingetrokken. Zoo ziet het er naar uit, dat heel deze Grieksche ge schiedenis binnenkort zal gaan behooren tot het verleden da rijk is aan noodeloozeen zelfs scha delijke mislukkingen. ROME (K.W.P.). Tot directeur van het Ka tholieke Wereld Persbureau „Agentia Fides" te Rome is benoemd dr. André Bouquin, tot dan toe redacteur van de Fransche afdeeling van genoemd Persbureau. Dr. André Bouquin werd in 1902 geboren te Lavenay (Sarthe). Eenige jaren is deze emi nente priester werkzaam geweest als leeraar aan het Klein Seminarie van Issoudun en Fontgombault in het bisdom Bourges en later aan het College der Oratorianen in Saint Lö. Sinds 1931 was dr. André Bouquin redacteur van de Fransche editie. Toen in December 1934 dr. John Considine door zijn superieuren werd teruggeroepen naar Amerika als lid van den Hoogen Raad der Vreemde Missiën van Maryknoll werd algemeen verwacht, dat dr. André Bouquin tot zijn op volger zou worden benoemd. MOSKOU, 11 Maart. Litwinof heeft aan de pers medegedeeld, dat de Sowjet-Russische re geering thans officieel door de Engelsche re geering in kennis is gesteld van het a.s. bezoek van Lordgrootzegelbewaarder Eden. De Sowjet- Russische gezant heeft in Londen medegedeeld, dat de Sowjet-Russische regeering het bezoek van Eden in Moskou begroet. De datum is nog niet vastgesteld. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van het Zuiderzeefonds 1935. De regeering sluit zich aan bij vele leden, die in verdere inpoldering op den duur meer voor- dan nadeelen zien. Bij den fi- nancieelen toestand, zooals deze zich thans laat aanzien, is echter groote voorzichtig heid geboden. Op het crediet van den Staat kan niet onbegrensd een beroep worden ge daan zoolang het herstel der Staatsfinan ciën nog niet zoover is gevorderd, dat een in hoofdzaak sluitende Rijksbegrooting wordt verkregen. De mogelijkheid daarvan kan eerst worden overzien na de tot standkoming van de nog in dit zittingsjaar te behandelen wetsontwer- pen om tot de onmisbare verdere verbetering van de financiën te komen. Op grond hiervan meent de regeering, dat het geen zin heeft, het op deze begroo ting onder art. 8 voor de N. O. inpoldering uitgetrokken bedrag van twee millioen te handhaven; zij geeft er de voorkeur aan, dien post voorshands terug te nemen in af wachting van de uitkomst der bemoeiin gen inzake verbetering der Rijksfinanciën. Vijf en zeventig jaar Heden herdenkt Z. H. Exc. Mgr. Ar nold Frans Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, den dag waarop hij vóór vijf en zeventig jaar in de Brabant- sche hoofdstad werd geboren. Een rijk leven in dienst van Kerk en on derwijs mag Mgr. Diepen achter zich we ten, en nóg staat daar vóór ons, omgord van kracht, sterk van geest en met een verwon derlijk veerkrachtige vitaliteit, de rijzige fi guur van den geëerbiedigden Kerkvorst. Reeds vele jubilea mocht Mgr. Diepen vieren, reeds vele spontane huldigingen zijn hem in den loop der jaren bereid, wij zullen er thans van zwijgen, wetende, dat den Bosschen bisschop een nieuwe huldiging zoo kort na zijn gouden priesterfeest en na zijn twintigjarig bisschopsjubileum aller minst welgevallig zou zijn. Wel echter zal het hem aangenaam zijn en hem steunen in zijn zware taak, te we ten, dat het dankgebed van katholiek Ne derland heden als een „Te Deum" ten hemel stijgt mèt de smeekbede, dat God den Bosschen bisschop nog vele jaren moge behouden. Volgens dagbladberichten zou door de di rectie der Ned. Spoorwegen bepaald zijn, dat de 63-jarige ambtenaren op pensioen moeten worden gesteld. Van zeer bevoegde zijde vernemen wij dat dit bericht niet geheel juist is. Niet alleen ambtenaren, maar ook beamb ten zullen indien dienstbelangen zich daartegen niet verzetten en vermindering van personeel daarvan het gevolg zal zijn, den dienst der Maatschappij moeten verlaten, oud-HSM-per- soneel onder toekenning van pensioen en oud- SS, NCS„ of NBDS-personeel, onder toeken ning van wachtgeld (eerstgenoemd personeel heeft op 60-jarigen leeftijd aanspraak op pen sioen en het andere personeel op 65-jarigen leeftijd) wanneer zij 63 jaar of ouder, dan wel zoodra zij in den loop van dit jaar den 63-jarigen leeftijd hebben bereikt. De getroffen regeling heeft betrekking op het geheele personeel. Het Nationale Graal- huis aan den Oude Scheveningscheweg te Scheveningen, waar Zaterdag en Zondag een weekend zal wor den gewijd aan het apostolaat van de moeder In een bijgevoegde nota van wijziging is met dit voornemen rekening gehouden. Verdere wijzigingen zijn gevolg van het streven der re geering om de Rijksuitgaven, welke uit deze begrooting voortvloeien, tot een in verband met de omstandigheden noodzakelijk en zoo laag mogelijk peil terug te brengen. Eén en ander zal echter niet ten gevolge hebben, dat de voorberei ding van een financieel aanneme lijk plan voor de N. O. inpoldering zal worden gestaakt. Voortbouwende op den ter zake verrichten arbeid is aan de diensten der Zuiderzeewerken en van de Wieringermeer opdracht verstrekt, gezamenlijk dergelijk plan verder te onderzoeken en uit te werken. Zulks is geschied in afwachting van de reor ganisatie van de diensten en lichamen, welke tot nu toe bü de leiding en uitvoering van den afsluitings- en inpolderingsarbeid een taak te vervullen hadden. Het kwam geraden voor, deze diensten en lichamen zooveel noodig on gerept te houden, totdat zij door de nieuw te vormen organen zouden kunnen worden ver vangen, aangezien deze nieuwe organen moe ten worden gegrond op een nog tot stand te brengen wet, waarvan de behandeling nog eenigen tijd zal vorderen. Intusschen kan worden medegedeeld, dat een wetsontwerp tot regeling van de hier be doelde aangelegenheid, het Departement heeft verlaten. Nu de afsluitingsarbeid ten einde is gebracht en de ontginningsarbeid in den Wieringermeer- polder het eerste stadium achter den rug heeft en in regelmatige banen is geleid, meent de mi nister, <dat bij den verderen arbeid de perso- neelbezetting, welke daarvoor noodig wordt ge acht, reeds onmiddellijk zoo goed mogelijk op dien arbeid behoort te worden ingericht en In Juni komt te Genève op de Internationale Arbeidsconferentie het vraagstuk der Jeugd werkloosheid ter sprake. Zorgvuldige enquêtes in verschillende landen hebben de ontzettende gevolgen van het niets te doen hebben en het niets doen der jeugd, in sprekende taal, de taal der cijfers, aan het licht gebracht. Lichamelijke verzwakking, stof felijke nood, ontmoediging, onverschilligheid voor vakkennis, moreele en sociale gevaren.... in alle landen ongeveer dezelfde toestand. Trouwens, gemakkelijk te begrijpen voor iemand, die weet wat er in het hart van een jong mensch omgaat; hier speelt het algemeen- menschelijke-zijn immer dezelfde rol. Maar nu? De diagnose is klaar en duidelijk. We kennen het euvel. En we zijn het allen roerend eens, dat er moet worden ingegrepen. De jeugd, de bloesem van de menschheid, lichamelijk, geeste lijk en moreel laten verkommeren, is het dom ste, het gevaarlijkste en het immoreelste wat er beproefd kan worden. Maar wat moet er gebeuren? Welke middelen bestaan er of kunnen er worden uitgevonden tegen de kwaal van de werkloosheid der jeugd? Dit vraagstuk is m.i. dubbel. Ten eerste: wat kan er direct gedaan worden om de betreurenswaardige gevolgen van het ge dwongen niets-doen te temperen? Ten tweede dit natuurlijk op langeren, mis schien tamelijk langen termijn hoe kan het vraagstuk werkelijk opgelost worden? Of zoo dit te radicaal schijnt, langs welke wegen is er ge leidelijk een oplossing te verhopen? Ze niet aan hun lot overlaten. Duizenden en tienduizenden, bij het verlaten van de school, vinden geen werk. Duizenden van school af se dert een of meerdere jaren, hebben nooit werk gehad of zijn werkloos geworden. Alle die jeug digen weven het beruchte „minderwaardigheids complex" om hun ellendig bestaan; dreigen on geschikt te worden voor deugdelijk werk; zakken langzaam, doch op verontrustende manier, als mensch af; weerstaan op den duur niet aan de dat daarbij de vereischte soberheid moet wor den betracht. Dit heeft er toe geleid, dat de directie van de Wieringermeer, welke uit drie leden bestond, van wie twee een andere bestemming hebben gc-volgd, niet is aangevuld, dat met ontbinding der z.g. proefpoldercommissie de werkzaamhe den daarvan aan de Wieringermeerdirectie zijn opgedragen en dat aan die directie wordt toe gevoegd een ingenieur met eenig personeel van den dienst der Zuiderzeewerken voor de behar tiging van de Waterstaatsaangelegenheden in de Wieringermeer. Een onderdeel, de studie van de gevolgen van de afsluiting van de Zui derzee op de waterstanden in de Waddenzee, de regeling van de waterstanden in het IJssel- meer, het onderhoud van den afsluitdijk en van de spui- en schutsluizen en de bediening dier sluizen behoort op den duur aan den dienst van den Rijkswaterstaat te worden opgedragen. De minister stelt zich voor, dat deze overgang zoo goed mogelijk wordt bevor derd door den heer De Blocq v. Kuffeler, die van de functie van directeur-generaal der Zuiderzeewerken zal worden ontheven en hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat met verlof is, voor te dragen voor benoe ming tot hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, hem daarna bij dien dienst te herplaatsen als hoofdingenieur directeur van den Algemeenen Dienst en hem voorts te belasten met de leiding van den dienst der Zuiderzeewerken. Als zoodanig blijft hij dan belast met het uitwerken, te zamen met het eenig overgeble ven lid van de directie van den Wieringermeer- polder, van een definitief plan voor den N. O.- polder en met de afwikkeling van de overige Zuiderzeewerken, welke werkzaamheden nog eenige jaren in beslag zullen nemen, De huisvesting en de overige bezetting van den dienst kan in verband met een en ander belangrijk worden ingekrompen en minder kostbaar worden, hetgeen by nota van wyziging in de begrooting tot uiting is gebracht. Van den minister zal niet worden verwacht, dat hij thans met een voorstel tot Staats- socialiseering van de gronden in de Wieringer- verleiding van de straat; meenen stille verwij ten van thuis op te vangen; voelen zich verlaten en ongelukkig.... geven den moed op. Dat milieu, die kring waarin ze zich zien op gesloten, moet absoluut doorbroken worden. Ze moeten zien, dat ze niet aan hun lot overge laten worden. Ze moeten lichten zien schemeren in hun donker bestaan. Hier en daar, nog veel te weinig, ook niet overal voldoende gesteund, soms door de werk- looze jongens zelf niet voldoende gewaardeerd, werden lokalen ingericht, waar deze diep-be- droefden in een sfeer van sympathie, nuttig be zig gehouden worden met knutselwerk, ver edelende ontspanning, ontwikkelingsmogelijk heden etc. Door verschillende jeugdorganisaties werden werkkampen ingericht, alwaar kosteloos een veertien dagen kost en inwoning, werk en le vensmoed, naastenliefde en kameraadschap wordt geboden. De regeering steunt wat ze kan. Steunt ook in verschillende landen het verschaf fen van nuttig werk, buiten de kampen.... In Duitschland bestaat zoo iets als vrijwillig ge dwongen worden tot niet direct noodig, maar toch ook weer niet gansch onnuttig werk. (Duitschland slaat het record van eigenaardige woord- en werkelijkheidskoppelingen). In Zwit serland bestaat een „dienst van vrijwilligen ar beid" etc. etc. Men mag alle die pogingen niet kleineeren. Beter iets dan niets. Toch is en blijft het lapwerk. Een betrekkelijk heel klein getal werkloozen wordt er door bereikt. Het kost te veel geld om algemeen doorgevoerd te worden. Het is een zoeken naar den vierkanten cirkel, werkobjecten te vinden voor duizenden en dui zenden, die loonend of ongeveer loonend zijn, zonder het werk van niet-werkloozen te rooven, en dus het probleem te verplaatsen. Kortere arbeidsduur. Betere verdeeling van den beschikbaren ar beid. Beperking van loonenden arbeid der vrouwen en meisjes. Verlenging leerplicht L. O. Vroegere pensionneering, of verlegging der ouderdomsgrens. Strenger optreden tegen cumulatie. Natuurlijk zit aan dit alles ook meer dan een „maar". Het zal overal niet zoo maar direct kunnen worden doorgevoerd. En het kan zeker niet, wanneer absolute vrijheid wordt gelaten aan een ieder om het door te voeren of niet. Het nut, de noodzakelijkheid van een inter nationale regeling en dus van het Internationaal Bureau van den Arbeid te Genève, komt hier wel heel duidelijk naar voren. Het ligt voor de hand, dat de techniek immer voortschrijdt, dat het machinisme meer en meer den slafelijken arbeid elimineert; dat de mensch, in andere woorden minder en minder lastdier en meer mensch kan zijn. Dus tijd en mogelijk heden worden geboden om zijn hoogere ver mogens te ontwikkelen. Met minder spierarbeid kunnen we voldoende produceeren om in de menschelijke behoeften te voorzien. Sedert; vijf tig jaar zijn we den weg opgegaan van korter arbeidstijd en meer menschelijke vorming. meer komen zal. Omtrent den vorm van Staats exploitatie is nog geen definitieve beslissing genomen. Wel is de minister tot de overtuiging gekomen, dat ook aan bedrijven van normale grootte als vorm van Staatsexploitatie behoefte bestaat ten einde een graadmeter te verkrij gen voor de bepaling van de waarde van den grond bü verkoop en bü verpachting beide. Op het oogenblik worden in de Wieringermeer ongeveer 11.000 H.A. door den Staat geëxploi teerd. Kort geleden is met uitgifte van gronden in de Wieringermeer aangevangen. De grootte van de bedrüven loopt uiteen van 20 tot 55 H.A. Naast deze bedrüven komen binnenkort eenige kleinere bedrüven ter grootte van 7 tot 10 H.A. voor uitgifte beschikbaar. De meening, dat een groot aantal arbeiders door het gebruik van machines in de Wierin germeer werkloos zou worden, moet op een misverstand berusten. Integendeel moest het aantal arbeiders in de periode, gedurende welke ook van machines gebruik werd gemaakt, nog worden uitgebreid. De volgende groepen worden onderscheiden: 1. Zü (ongeveer 950), die ingevolge de Zuider zeesteunwet levenslang aanspraak kunnen ma ken op een geldelüke tegemoetkoming; 2. Zü (ongeveer 2000), die met hulp van één of meer vormen van tegemoetkoming, welke ingevolge de Zuiderzeesteunwet zün of werden verleend, bezig zün hun bedrüf te vervormen; 3. Zü (ongeveer 1100), die niet tot één van de ze twee groepen behooren. De liquidatie van den Zuiderzeesteun voor groep 1 moet in hoofdzaak aan den tüd wor den overgelaten. Voor groep 2 bestaan de maatregelen tot li quidatie in de hulp, welke verleend wordt om de voorgenomen vervorming van him bedrijf zoo gunstig mogehjk te doen verloopen. Voor groep 3 bestaan de maatregelen in: bü gebleken wenschelükheid voortgezet onderzoek naar de mogelükheid van vervorming of ver plaatsing dan wel oprichting van nieuwe be drüven, credietverleening zoo noodig, hulp ter verkrüging van werk, verleenen van vergoeding van onderscheidene kosten. De minister heeft nog geen beslissing geno men op de vraag, of de zeewiervisschers op Texel als belanghebbenden kunnen worden aange merkt. Hij wacht voor dit punt nog de resulta ten van het onderzoek eener daartoe ingestelde commissie af. Het algemeene finantieele bezuinigings ontwerp, waarvan de gereedkoming nog vóór het einde van het afgeloo- pen jaar werd verwacht, is de vorige week in den ministerraad behandeld en wordt thans naar den Raad van State doorge zonden. Het is zeer omvangrijk, en alle departementen hebben iets moeten bijdra gen tot de besnoeiing, waarvan het totaal bedrag niet ver van de vijftig millioen gul den schijnt te liggen. De Regeering zal aan den Raad van State doen weten, dat ze op een spoedige behan deling zou prijsstellen, daar ze het ontwerp zoo mogelijk nog einde Maart dit zal intusschen wel April worden bij de Tweede Kamer aanhangig wil maken. Mo gelijk komt het ontwerp aldus nog vóór einde Mei in openbare behandeling- Of het geraden zou zijn, het ontwerp te publiceeren nog vóór de Provinciale Staten verkiezingen hun beslag hebben gekregen? Vooral indien er geen evenwichtige ver houding zou bestaan tusschen de bezuini ging van de vaste lasten, die er drukken op het staathuishouden en die ten bate van het volkshuishouden als sociale voorzie ningen en onderwijs zou de verkiezings propaganda van sommige partijen er ge makkelijk misbruik van kunnen maken. De politiek van het afbreek-systeem en de kankerende kritiek zou er zich gretig op werpen als op een reclame-fortuintje voor het stemming maken tijdens de verkiezin gen. Er moet nu eenmaal bezuinigd worden. Maar de propaganda zoo goed van de re- volutionnaire partijen als van de N-S.B. is dadelijk bij de hand, om van onderdee- den stokken te maken om den hond te slaan. Waarom zouden we plots blijven stil staan op dien weg? Alleen dient de vraag gesteld of we die bevrijding wel menschelük, wel edel genoeg, en niet te veel genotzuchtig hebben gezien. De Jonge Werkman van verschillende landen is doende met een wereld-petitionnement van jeugdige werkloozen aan de Internationale Ar beidsconferentie te Genève. Het is bedoeld als een verzoekschrift, een dringend beroep op de regeeringsvertegenwoordigers te Genève. „Eerbied, hulp en bescherming voor alle jon ge werkloozen" wordt bepleit. Gevraagd wordt: 1. Moreele en materieele steun. 2. Inschakeling van de jonge werkloozen in de productie. Het kan niet anders dan goed zün, dat die machtige en aangrijpende stem van millioenen goedwillende jeugdigen in Genève worde ge hoord. J. COLSEN •t i 1 W Maandag heeft de minister van Economische Zaken afscheid genomen van den scheidenden inspecteur van den Landbouw, den heer Mans- holt. In het kabinet van den minister waren aanwezig de secretaris-generaal van het Depar tement, de directeur-generaal van den Land bouw, alsmede de heer Bonthuis, de optredende inspecteur. De minister bracht aan den heer Mansholt dank, niet alleen van de regeering, maar ook van het Nederlandsche volk voor al hetgeen hü in het belang van den landbouw gedaan heeft in zijn veeljarigen Staatsdienst, doch in het bijzonder als grondlegger van den buiten- landschen voorlichtingsdienst. De minister deelde aan den heer Mansholi mede, dat H.M. de Koninging hem benoemd had tot Ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Ten slotte wenschte de minister aan den op tredenden inspecteur van den Landbouw een succesvollen arbeid toe. Een van de diepste bedoelingen die de Vrou welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" van het begin van haar bestaan af heeft is: de Katholieke meisjes van thans op te voeden tot vurige Katholieke vrouwen van de daad, die, eenmaal getrouwd, juist in en door haar huwelijk steunpilaren zullen zün van de Kerk, draagsters van nieuwen bloei, ide ale echtgenooten en gulle gevende moeders. Daar werd aak over gesproken op de clubs en cursussen, vooral op die der oudere en ver loofde leden, maar tot nu toe publiceerde de Bewteging nog weinig, propageerde zij deze ge dachte maar heel zelden naar buiten. Nu acht zq echter den tüd gekomen om in de heele Beweging en ook daarbuiten aller aandacht te vragen voor dit deel van haar program, dat steeds meer een dringende eisch wordt door de omstandigheden van den tüd en den toestand van het godsdienstige en moreele leven. Vurige moeders wil de Graal kweeken. 't Is een ideaal, dat al meer vaste werkelijkheid gaat worden en dat in ieder geval zóó concreet en practisch, tegelijk zoo idealistisch en groot is, dat iedereen het moet toejuichen. Het apos tolaat van de moeder in het gezin en in de verdere omgeving is voor ieder, die maar eenigs- zins dieper in het gezinsleven schouwt heel voor-de-hand-liggend, maar helaas nog te wei nig bewust beoefend. Op de rüke mogelükheden van dit apostolaat wüst de Graal haar leden en leidsters en voor het eerst komen zü daar toe op een week-end bijeen a.s. Zaterdag en Zondag, 15 en 16 Maart, in het Nationale Graal- huis. Oude Scheveningscheweg 90, Schevenin gen. Deze cursus zal geopend worden door den ZeerEerwaarden heer A. M. A. Vollaerts, Di recteur van het Vrouwelük Jeugdwerk. Als on- derw'erp behandelt luj: „Het levensideaal". De ZeerEerwaarde heer Pastoor J. B. W. Möller van Voorburg spreekt er over: „Katho lieke huwelijksmoraal" en Mevrouw L. Schelf hout behandelt het onderwerp: „Ervaring en opvoeding". De overige spreeksters zullen Vrou wen van Nazareth zijn. Deze cursus is niet uitsluitend voor Graal- leidsters, maar ook voor andere belangstellen de jonge vrouwen. Opgaven tot deelname kun nen gericht worden aan het „Cursusdeparte ment" Nationaal Graalhuis, Oude Schevening scheweg 90, Scheveningen. föfóift&föföCtiisiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5