LAATSTE NIEUWS ZWARTER'S Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? - I Plaatsdan 'n„Omroeper" voor 80.000 gezinnen Liefdadigheid in den waren zin! Kieswetwijziging Wat de tonq streelt Districtenstelsel Felle brand te Weesp Hygiënisch en modern Levens- middelenbedrijf Tot en met Zaterdag: 3 pondspotten Pindakaas25 cent VISCHHANDEL TOL Botwinnik remise Flohr met KONDYLIS GEESTDRIFTIG GEHULDIGD I anHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiniiiiiiiiiiiinHfiiiHiiiiimiitiiiiiHinniiiiiiiiiiiRiiiiiiiiiiig WOENSDAG 13 MAART 1935 siHiiiinnnniifininiinniiiiiniiiiiiiiniEiiiiiniHïïiiiiinniiïnnnniiiiniiiiinHnniiiiniflmiHiiitiiiiiiiiiiriiuiig STADSNIEUWS DE VINCENTIUS- VEREENIGING De zeereerwaarde heer pastoor Th. Roorda O.F.M. over den waren geest van den H. Vincentius Naastenliefde en geduld Jaarverslag De geest van St. Vincentius BERTUS HOOGEVEEN AANGEREDEN Zijn toestand levensgevaarlijk WEG VELSEN—AMSTERDAM Verlenging slechts mogelijk met Rijkshulp FAILLISSEMENTEN CANDIDAATSTELLINGEN PROV. STATEN Jubileum R.K. Hotelpersoneel „KUNST ZIJ ONS DOEL" Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND Amendementen van den heer Bongaerts om het euvel der kleine partijen te weren DE VTRECHTSCHE JAARBEURS 4 De vliegtuig-motordie op de Duitsche afdeeling te zien is Raadhuisstr. 67 - Heemstede - Telef. 28033 De fijnste Hollandse Roomboter met Rijkscontrölemerk op ieder pondspak80 cent De fijnste Melange, betere is er nietper pondspak 54 cent Een prima belegen Noord-Hollandse Edammerkaas 40+ wegende ruim 3 Vz pondvoor slechts 75 cent 10 grote en roomverse Eieren28 cent 1 pondspot fijne Chocoladepastei .T.r.25 cent 1 blik Delmonte Zalm35 cent 2 pondspot le kwaliteit Huishoud jam „Bato" met hele vruchten, aardbeien of kersen 60 cent URSULASTRAAT 1 Aanbevelend voor de fijnste visch Krimpkabeljauw en voordeelige tong De spanning blijft tot de laatste ronde EERSTE KAMER BIJEEN De vergadering is verdaagd tot heden elf uur. Half Athene brengt hem en premier Tsaldaris leven dige ovaties Duitsche luchtvloot Frankrijk ingelicht Teekens om sneller te gaan rijden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ?iiiiiiii!iiiifiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifi!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|]||f|||||||||j= In het Vincentius-gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt waren Dinsdagavond onder leiding van den Bijzonderen Raad der St. Vincentius- vereeniging de Vincentianen van Haarlem in jaarvergadering bijeen. Nadat de zeereerw. heer pastoor A. P. van Eeden uit Haarlem-Noord de bijeenkomst met gebed had geopend, volgde geestelijke lezing. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer P. J. van Kessel, allen van harte wel kom, in het bijzonder de eerw. heeren geeste lijken en den heer W. J. B. van Liemt. Hierbij gaf hij kennis van berichten van verhinde ring o. a. van den hoogeerw. heer deken, den hoogeerw. heer plebaan en-pastoor Schalke. Na er op gewezen te hebben dat de Vincen- tius-vereeniging een geestelijk doel voorstaat, de godsdienstige en zedelijke verbetering der arme gezinnen, waarbij de weldadigheid van vele weldoeners groote hulp en steun geeft, achtte spr. het zich een voorrecht, ook te mogen verwelkomen Vincentianen uit Heem stede, Santpoort en Hillegom, op wier samen werking hij een blijvend beroep deed. Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent dankte spr. voor den grooten moreelen en financieelen steun, aan het werk der vereeniging gegeven. Hieraan voegde spr. een woord van vreugde toe over de beste samenwerking, die er bestaat met de geestelijkheid van Haarlem, die nimmer wei gert met de St. Vincentius-vereeniging mede te werken, door het toestaan van lïefdadig- heidspredicaties etc. Dan bekeek de voorzitter den algemeenen toestand der vereeniging in Nederland, dat thans 468 conferenties telt, met 7400 werkende leden, een aantal, dat ieder jaar toeneemt. Spr. noemde dit een gelukkig' verschijnsel en gaf voorts nog eenig cijfermateriaal, waaruit wij aanstippen, dat onder leiding van den Nederlandschen hoofdraad drie conferenties in Neder- landsch-Indië zijn ingesteld, en dat in Ne derland door de vereeniging is uitgegeven een totaal bedrag van vier mlllioen gulden, bij welk bedrag omstreeks een half millioen gulden als subsidie gerekend moet worden. Over de groote weldadigheid in Nederland was spr. zeer verheugd en ook de vergadering gaf bij het vernemen van dit mooie bedrag haar instemming te kennen. Tenslotte was het den heer Van Kessel een vreugde, eenige nieuwe leden te mogen be groeten en hij deed daarbij een beroep op hun blijvende activiteit voor het mooie St. Vin- centius-werk. Mr. dr. A. F. H. Schreurs kreeg dan als se cretaris gelegenheid tot het uitbrenger» van zijn jaarverslag. Dit gaf een duidelijk overzicht van het prachtige werk der vereeniging en haar ver scheidene liefdewerken. Ook van de financiën gaf de heer Schreurs een nauwkeurig over zicht. Binnen eenige dagen aullen wij een uittreksel van jaarverslag en rekening publi- ceeren. Nu alvast konden wij vaststellen, dat ook de gevolgen van de moeilijke tijdsomstandigheden voor de vereeniging niet zonder inwerking zijn gebleven, doch dat desondanks een rijk en ar beidzaam jaar achter den rug is. In totaal werd uitgegeven door den bijzonderen raad een be drag van 76.481.42 De secretaris besloot met het uitspreken van den wensch, dat de activiteit in de vereeni ging nimmer moge vefflauwen. Hij had van den voorzitter een hartelijk dankwoord in ont vangst te nemen en van de vergadering een niet minder hartelijk applaus. De zeereerw. heer pastoor Roorda O- F. M. van de St. Antonius-parochie, kreeg dan het woord. Hij zeide in zijn inleidend woord, gaar ne voor deze vereeniging te spreken en her innerde aan zijn vorige standplaats Rotterdam, waar hij steeds in nauw contact met de St. Vincentiusvereeniging heeft gestaan. Hij hoopt dat ook in Haarlem te doen. Over het werk en de taak der Vincentianen sprekend, wees Z.Eerw. er op dat een aanspo ring daarvoor nimmer ondienstig is. De Vin centianen moeten bezield zijn van den echten geest van St. Vincentius van Paulo. Dezen omschreef spreker nader en hij ging daarbij terug naar den tijd, waarin Vin centius leefde, een tijd, welke voor Frankrijk een moeilijke was. Uitvoerig ging spr. Vincentius' leven na, hoe hij in rzijn jeugd reeds het goede deed, vooral onder het uitvaagsel der maatschappij; om de verslagen, diep gezonken menschheid op te werken en een vader te zijn voor de wezen. En dit alles onder het motief zalig de barmharti- gen, want zij zullen barmhartigheid verwer ven. Alles stelde hij in dienst van anderen, alles was hij voor allen door zijn groote naas tenliefde. Deze geest van naasteniefde moet onder de Vincentianen van thans voortleven. Zij moeten geen egoïsme kennen. Een Vincentiaan die zich zelf zoekt, iis geen ware volgeling van den grooten heilige. Ware zonen van St. Vincen tius moeten zij zijn. Dan bekeek spr. de moderne philanthrople. Philanthropisch is de liefde van den Vin centiaan niet. Als de philanthroop geeft is de hand meestal gevuld en het hart koud, als de Vincentiaan geeft, geeft hij met volle hand en met een warm hart. Dat is ware naastenliefde. Moge deze u allen bij uw werk vergezellen, wenschte spr-, gepaard aan een groot geduld. Tegenslag wordt en blijft u nimmer bespaard en in dit verband noemde spr. eenige meerma len voorkomende ervaringen. Geduld is daarbij noodig en van groot belang. Al lijken sommige gevallen hopeloos, oefent geduld en stelt u in de plaats van hen, die bedeeld worden en in die hunner kinderen. St. Vincentius oefende steeds geduld omdat hij de liefde Gods met zich voelde. Moge zijn geest u bij blijven en geduld en liefde u steeds bij uw werk vergezellen. Moogt gij in dezen zin ware volgelingen van St. Vin centius zijn en blijven! Een hartelijk applaus beloonde den zeer eerw. spreker, die tevens van den voorzitter een welgemeend dankwoord in ontvangst had te nemen, waarin deze zeide, er van overtuigd te zijn, dat de leden het gesprokene bij hun werk zeker ter harte zouden nemen. De heer W. G. B. van Liemt kreeg hierna het woord en besprak eenige bedragen uit het financieel verslag. Een vermindering in inkomsten van pl.m. f 6000 op f 80.000 noemde spr. zeer miniem, als men daarbij in aanmerking neemt, dat het inkomen der Haarlemmers gedaald is in twee jaar van 91 tot 70 millioen gulden. Verder gaf spr. eenige cijfers van de armenzorg en steun- verleening in Haarlem, waardoor de leden een beeld kregen van de belangrijke zorgen die de gemeente op dit terrein heeft en van de groote sommen die daar aan worden uitgegeven. Als deskundige bij uitstek gaf spr. verder een verduidelijking inzake het aftrekken van ge zinsinkomsten en geldelijk bezit van den steun. Hem zegde de voorzitter hierna hartelijk dank. Nadat bij de rondvraag nog een korte bespreking' was gehouden volgde sluiting der bijeenkomst met gebed. Dinsdagmiddag is op het Kennemerplein te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd. De 79- jarige heer Hoogeveen, bekend als „Bertus van den Bisschop" en jarenlang trouw knecht van meerdere hoogw. Excellenties, is daarbij levens gevaarlijk getroffen. De heer Hoogeveen wilde het plein nabij het station oversteken, toen er een met zand ge laden vrachtauto, met een gewicht van 5760 K G. van het Staten Bolwerk kwam. Hoogeveen is doof aan het rechteroor en hoorde zoodoende de signalen niet. Hij liep te gen den rechterkant van den auto op en kreeg bovendien een hevige klap van een richting aanwijzer. Het slachtoffer werd tegen den grond geworpen en klaagde over pijn aan het linker been en in de borst. Per ziekenauto van Mathot werd de hoogbe jaarde naar de Mariastichting gebracht. Daar constateerde dr. de Roos een wond aan het linker onderbeen van 30 c.M., terwijl tevens eenige ribben gebroken blijken te zijn. Hooge veen is van de laatste H.H. Sacramenten voor zien. Gisteravond laat was zijn toestand nog hoogst zorgelijk. De politie heeft een onderzoek naar het geval ingesteld. Hoewel het ongeval niet te wijten is aan den chauffeur van den vrachtauto, moest de wagen in beslag genomen worden en proces verbaal worden opgemaakt, omdat de remmen onvoldoende werkten. In antwoord op het aan B. en W. gericht gemeenschappelijk schrijven van de Amster- damSche en de Haarlemsche Kamer van Koop handel en Fabrieken, aandringende op het spoe dig tot stand brengen van een behoorlijke ver binding van het eindpunt van den thans bij de Fordhaven eindigenden weg VelsenAmster dam met de bebouwde kom van Amsterdam, hebben B. en W. aan deze beide Kamers be richt, dat de betreffende plannen in een ver gevorderd stadium van voorbereiding zijn, doch dat de gemeente niet in staat zal zijn deze uit te voeren, indien niet het Rijk haar uit het werkverruimingskrediet een voorschot zal ver- leenen. De arrondissements-rechtbank te Haarlem sprak 12 Maart de volgende faillissementen uit. J. C. Hofman, wonende te IJmuiden, Snel- liusstraat 91. Curator mr. K. van Giffen, al hier. W. J. Brugman, winkelier, wonende te Ab- benes, Huigsloterdijk Haarlemmermeer. Cura tor mr. K. van Giffen, alhier. E. A. Bodamér, pensionhouder, wonende te Zandvoort, Brerderodestraat 44. Curator mr. W. Briët, alhier. Ingen van Loon, caféhouder, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Oranjestraat 24. Cura tor mr. K. van Giffen, alhier. H. J. Eikmans, bedrijfsleider, wonende te Haarlem, Teding van Berkhoutstraat 49. Cura tor mr. J. H. C. Slotemaker, alhier. Rechter-commissaris jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van; M. W. Verschoor, winkelier, wonende te Nieuw Vennep, Venneperweg 516. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs,alhier. J. ten Have, schoenmaker, wonende te IJmui den, Kalverstraat 170. Curator mr. J. H. van Gelderen, alhier. In den Kieskring Haarlem zijn ingeleverd candidatenlijst voor de R. K. Staatspartij, de Anti-Revolutionnaire Partij, de Chr. Dem. Unie, de Rev. Soc. Party, de Vrijz. Dem. Partij, de S. D. A. P., de Kath. Dem. Partij, den Vrij heidsbond, de N. S. B., de Communistische Partij, de Staatskundig Geref. Partij, de Chr. Hist. Parij en de Onafh. Middenst. en Zaken lieden Partij. In den Kieskring Leiden E. J. M. H. Bolsius, Leiden; H. Bader, Sassenheim; H. C. de Boer, Noordwijk; B. N. Loerakker, Hillegom; H. L. van Delft, Warmond; P. Heemskerk, Leiden. Verder door Kath. Dem. P.; Onafhankelijke R. K. P.; Dissidente R. K.; N. S. N. A. P.; N. S. B.; C. H. en A. R. gezamenlijk; S. D. A. P.; Rev. Soc. Arb. P., Comm. Verder zijn candidatenlijsten ingediend voor de Kath. Dem. P.; A. R. Partij; Chr. Hist. Unie; Chr. Dem. Unie; Herv. Ger. Staatspartij; N. S. B.; Staatkundig Ger. Partij; Vrijz. Dem. Bond; Comm.; S. D. A. P.; Rev. Soc. Arb. Partij; Vrijheidsbond; Lijst Costerus (Bode graven). Den 26sten Maart zal de heer M. G. Huij- boom, Steenbokstraat 7, den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar bij de firma N. V. P. Bijvoet en Co., te Overveen, in dienst kwam. Woensdagnacht 13 Maart om half een ver gadert de afdeeling Haarlem in Gebouw St. Bavo, Smedestraat. Laten alle leden present zijn! R.K. ongeorganiseerden die belangstelling hebben voor het werk hebben vrij toegang. In Kunstzaal „Reeker" aan den Wagenweg heeft het teekencollege „Kunst zij ons doel" een tentoonstelling georganiseerd van bloemschilde- rijen door Haarlemsche schilders. De expositie wordt geopend Zaterdagmiddag 16 Maart om half drie. Zij zal geopend zijn iederen dag van 107 uur, Zondags van 24 uur tot en met 14 April. Handschoenen en ceintuurs: Politiebureau, Smedestraat 9; Bril in étui, Wesseling, Gouw straat 7; Boek (lees-), Otterspoor, Mr. Corne- lisstraat 84rd; Boeken (Engelsche studie-), Sliggers, Hoogstraat 6rd; Horloge (dames arm band-), De Vos, Hertzogstraat 12; Idem, Ho- gerheide, H. Mullierstraat 38; Idem, Hoes. Veenbergplein 33; Hond: Kleijan, Dahliastraat 29, Aerdenhout; Lamp (auto-), Tilleman, Van Marumstraat 17; Muts (alpino-), Verkerk, Nijlstraat 27; Messen (knip-), Spieringa, Brou wersplein 37; Portemonnaie met sleutel, Politie bureau, Smedestraat 9; Rijwielbelastingplaatje, De Rooy, Eendrachtstraat 12; Schoen (jon gens-), Politiebureau, Smedestraat 9; Taschje (fluweelen-) met inh., Laurantssen, Preanger- straat no. 20. Geboren; J. D. van SlootenPré zoon. 11 Maart; J. M. KuiperBotter, zzoon; H. Wijtsmav. d. Bosch zzoon; C. G. Beenen Roelofs zoon; F. Lubbers—de Pan d; J. C. G. KruijerKaptein d. Ondertrouwd: 12 Maart; H. F. Couzij en I. C. M. van Hooijdonk. Overleden 10 Maart; P. Liefting 76 j., Gen. Bothastraat. 11 Maart: J. W, P. WittebroodPronck 79 j., Hazepaterslaan; J. G. Dijkmans 22 j, Drosse- straat. Geboren: A. J. M. Groen—van der Erf, z.; H. H. StokmanSiecker, d. Ondertrouwd: A. Perfors en G. M. Rieuwerts; J. H. A. K. Gualthérie van Weezei en C. E. Crommelin; F. Tierie en E. J. C. Arendsen. Getrouwd: E. H. Halbertsma en J. M. de Bijll Nachenius; H. Koopman en H. A. van der Horst. Overleden: C. W. Span, 82 j„ wed. H. A. Eijkholt. Het tweede Kamerlid, de heer Bongaerts, heeft bij amendement voorgesteld om na artikel VIII van de kieswet-wijziging in te voegen een artikel IX, luidende: „Het twee de lid van artikel 99 wordt gelezen als vólgt: „Bij de verkiezing van de leden der Tweede Kamer rangschikt het Centraal Stembureau da lijsten en lijstengroepen naar volgorde van de grootte van het stern- cijfer. De lijsten en lijstengroepen, welker stem- cijfer niet behoort tot de hoogste veertien, worden verder buiten aanmerking gelaten. Het Centraal Stembureau deelt vervolgens de som der stcmcijfers van de veertien lijs ten door het aantal te vervullen plaatsen." Bij aanneming van dit amendement zullen eenige andere artikelen van het wetsontwerp moeten vervallen. In de toelichting wordt gezegd, dat het stel sel der kieswet ongeveer 20 jaar geleden door de regeering is verdedigd op grond van de wen- schelijkheid van een niet groot aantal betrek kelijk groote partijen, vertegenwoordigd op den grondslag der evenredige vertegenwoordiging; daarnaast zou de mogelijkheid moeten open blijven om enkelen op den voorgrond tredenden persoonlijkheden, die verspreid over het land stemmen op zich zien uitgebracht, een Kamer zetel toe te wijzen. In de praktijk is een beeld ontstaan, daarvan sterk afwijkende. Sedert 1922 neemt de split sing in partijen geleidelijk toe; het aantal par tijen stijgt en het aantal eenlingen eveneens. Het amendement beoogt daaraan een rem aan te leggen, zonder in te grijpen in wat zich reeds heeft ontwikkeld. Voor het geval, dat bovenstaand amen dement niet mocht worden aangenomen, heeft de heer Bongaerts een subsidiair amendement ingediend, om het tweede lid van artikel 99 te lezen als volgt: „Bij de verkiezing van de leden der Tweede Kamer worden alle lijsten of lijstengroepen, wel ker stemcijfer kleiner is dan drie ten hon derd van de som der stemcijfers van alle lijsten, verder buiten aanmerking gelaten. Het Centraal Stembureau deelt vervolgens de som der stemcijfers van alle overige lijs ten door het aantal te vervuilen plaatsen. In de toelichting wordt opgemerkt, dat in den kiesdeeler bedoeld in artikel IX van het wetsontwerp, ook de stemcijfers vun de lijsten, die niet voor de toekenning van een plaats in aanmerking komen, hun invloed doen gelden. De kiesdeeler is daarom te groot. Het amende ment strekt om de grootte van den kiesdeeler te doen aansluiten bij de stemcijfers der voor de toekenning van plaatsen in aanmerking ko mende lijsten. Voorts heeft de heer Bongaerts een stel amendementen ingediend om in artikel 31 dér kieswet een nieuw tweede lid in te voegen, vol gens hetwelk voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer de kieskringen op een be paalde wijze worden vereenigd tot 4 groepen, waarin respectievelijk worden gekozen 26. 26, 24 en 24 leden. De andere amendementen staan hiermede in verband. De bedoeling' is om voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer het zoogenaamde districtenstelsel in te voeren, waarbij de groepeering parallel loopt met die van artikel 112 der kieswet (betreffende de verkiezingen voor de Eerste Kamer). Dinsdagochtend brak in de uurwerkenzaak van den heer H.Luyer te Weesp brand uit, welke spoedig groote afmetingen aannam. De eigenaar van de zaak bevond zich in zijn woonkamer, om een kop koffie te drinken, toen zijn vrouw eensklaps een gil gaf, omdat zij in het werkka, mertje, grenzend aan den winkel, vlammen zag. In een ommezien baande het vuur zich een weg door den winkel. Op de bovenétage lag de 77-jarige schoon moeder van den heer L. ziek te bed. Zij werö van het bed getild, maar een verstikkende rook drong reeds naar boven. Gelukkig kwam de heer V., een buurtbewoner, met zijn auto hulp bieden. De wagen werd aan het Achterom, waar het perceel van den heer L. een tweeden uit gang heeft, tot vlak voor het huis gereden, en toen gelukte het, de bejaarde vrouw door het openschuiven van een raam, op den auto te leggen. Zoo kon zij, in dekens gewikkeld, bij 'n buurman, den heer K. in veiligheid worden ge bracht. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse kwam. Allereerst werd met twee stralen op de waterleiding het vuur aan de voorzijde van het perceel, in de Slijkstraat aangetast. Aan de achterzijde was spoedig de motorspuit opgesteld, welke ook met twee stra len water gaf. Intusschen woedde het vuur fel in het bene denhuis; donkere rookwolken sloegen naar bui ten, en het gemis van rookmaskers was voor de spuitgasten hinderlijk. Op een gegeven oogenblik 6loegen de vlammen uit, en raakten zelfs de lijst van het dak. De brandweer, onder leiding van den generalen brandmeester, den heer J. Gee- sink, slaagde er in, het vuur tot het aangetaste perceel te beperken Naar de heer Luyer ons mededeelde, vermoedt hij, dat de brand ontstaan is, doordat het kleine TEL. 14967 OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. kacheltje in zijn werkplaats te fel gebrand zou hebben; een andere oorzaak kon hij niet opge ven. Volgens zijn taxatie zou er voor ongeveer 14.000 door het vuur vernield zijn. De heer L. is wel tegen brandschade verzekerd, maar hij had juist zijn polisbedrag iets laten verlagen, met het oog op de waardevermindering van de aanwezige goederen. MOSKOU 12 Maart (Eigen telegram). De be langrijkste wedstrijd, die heden in het schaak- tournooi alhier gehouden werd, was wel die tusschen Flohr en Botwinnik, die elkaar de eerste plaats betwistten. Een overwinning van een van beiden zou beslissend geweest zijn, maar de partij is remise geëindigd; de laat ste ronde en de hangpartij die Flohr nog tegen Rjumin heeft, zullen de beslissing moeten brengen. Lasker heeft een partij in voor hem voordee- ligen stand tegen Ragoein afgebroken, en zal zich vermoedelijk wel op de derde plaats hand haven. Miss Menchik bleef in het Tartarenland zwe ren bij haar anderhalf puntje.... De uitslagen in de achttiende ronde waren: Stahlberg wint van Miss Menchik. Romanowski remise met Capablanca. Loewenfisch remise met Spielmann. Rjumin wint van Rabinowitsch. Botwinnik remise met Flohr. AlatorzeffLilienthal afgebroken in gelijk- waardigen stand. Goglidse wint van Tchechower. Lissitzin verliest van Bogotyrtschuk. RagosinLasker afgebroken in slechteren stand voor den eerste. Pirc remise met Kann. De stand is thans: Botwinnik 12Flohr 12=:-; Lasker 11*; Spielmann 10'A*; Loewenfish en Capablanca 10 'A; Ragosin, Lilienthal en Ro manowski 9*; Rabinowitsch, Kann en Goglidse 9; Rjumin 8Alatorzeff 8 Stahlberg 8; Bogotyrtschuk 1%; Lissitzin 7**; Pirc 7*; Tschechower 5 en Miss Menchik l'A punt. In de negentiende en laatste ronde worden de volgende partijen gespeeld: KannStahlberg; LaskerPirc; Bogotyrt schukRagosin; TschechowerLissitzin; Li lienthalGoglidse; Flohr—AlatorzeffRabi nowitsch— BotwinnikSpielmannRjumin; Ca pablancaLoewenfisch; Miss MenchikRoma nowski. Dinsdagavond is de Eerste Kamer in korte vergadering bijeengekomen. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid mr. C. Kolff (vacature-de Vos van Steenwijk). Ze worden in handen gesteld van een com missie van onderzoek. Aan de orde waren de volgende wetsontwer pen: Wijziging van de Suikerwet 1924; Regeling van den invoer van lint, band en veters zonder rubber, voor zooveel niet van wol en halfwol, alsmede van elastiekband en koordelastiek; Regeling van den invoer van alle brood en alle deeg; Wijziging van de artikelen 1, 9, 10, 12, 23, 27, 32, 36, 37, 44 en 56 der Drankwet, gewijzigd bij de wet van 29 Maart 1933; Onteigening van perceelen, erfdienstbaarhe den en andere zakelijke rechten, noodig voor het uitbreiden van de waterwinplaats in de ge meente Ouddorp van de stichting „De Drink waterleiding Goeree en Overflakkee," gevestigd te Middelhamis; Onteigening van perceelen, erfdienstbaarhe den en andere zakelijke rechten, noodig voor demping van een doodloopenden zijtak van de Rijswijksche Vaart, genaamd het Mallegat, te Rijswijk (Z. H.). ATHENE, 12 Maart. (Reuter) Een menigte van naar schatting' 300.000 man heeft den mi nister van oorlog Kondylis op zijn weg van het Atheensche vliegveld naar het huis van minister-president Tsaldaris toegejuicht. Kon dylis was juist gearriveerd uit Macedonië, waar hij de operaties der regeeringstroepen tot zulk een succesvol einde voerde. Vanaf het balcon van het huis van Tsaldaris spraken de minister-president en minister Kon dylis de menigte toe, onder hun hoorders een geestdriftige ovatie ontketenend. Verder wordt gemeld, dat de kruiser „Averof" seinde zich op weg naar Salamis te bevinden, om zich aan de regeering over te geven. SOFIA, 12 Maart. Generaal Kamenos, de leider der Macedonische rebellen, heeft tegen over een Bulgaarsch journalist een beschrij ving gegeven van den strijd der laatste dagen en de ineenstorting der revolutionnaire bewe ging in Macedonië en Thracië. De overmacht der regeeringstroepen aldus verklaarde hij was te groot geweest. Hij zelf had troepen gerequireerd uit de burgerbevol king, maar uitrustingsmateriaal had ontbro ken. De revolutionnairen zagen zich tenslotte gedwongen, in verband met de viervoudige over macht der tegenstanders, over de Stroema terug te trekken naar de Bulgaarsche grens, waarbij zij veel te lijden hebben gehad onder de bom bardementsvliegtuigen der regeeringstroepen, Kamenos was eerst van plan geweest naar Kreta te vluchten, hetgeen echter niet moge lijk was, daar de „Averof" niet tijdig arri veerde. Het verbod om over Griekenland te vliegen, aldus wordt nader gemeld, is thans weer inge trokken. BERLIJN, 12 Maart. (Reuter) De rijksmi nister van Luchtvaart, Goering, stelde heden den Franschen militairen attaché te Berlijn op de hoogte van de vorming van een Duitsche luchtvloot. Met ingang van 1 April zalDuitsch- land officieel een militaire luchtorganisatie bezitten. Snelheids ver meer- j Snelheidsvermeer dering voor ver-I dering voor ver keer, dat den agent 1 keer, dat den agent van links nadert, i van rechts nadert

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4