UIT DEN OMTREK DE UNIE mm Men om; rmterfc" i/mdeflWl! lomuw -tsasi, lj|p TIJDELIJKE AANBIEDING WË .Oxfroriï' f (Profitwri/ Jhms van oma c naloi/r» maiact>ivt X^ vorn/ntf- J. 50: wmm Wij schrijven voor U op advertentien! VT ,dlétrdw/i ion C/riifiJLckcfiini qw oe/rd dicJimqvotml WOENSDAG 13 MAART 1935 W oningtoestanden te Lisse Nieuwe Haarlemsche Courant iwmi wi AuilüLtyor in Unfaire critiek in Het Volk BLOEMENDAAL HEEMSTEDE TOT EN MET 23 MAART GOUDSCHE KAAS VOLVET JONG, ALLERFIJNSTE GOUDSCHE KAAS VOLVET JONG per pond 28 cent PILCHARDS DUBBELE SPERCIEBOONEN 23 cent per blik 16 cent 21 cent ANDIJVIE 20 cent. FILIALEN: HAARLEM ANEGANG 22 RIJKSSTRAATWEG 4 TEYLERPLEIN 45 HALFWEG LIJNDEN SANTPOORT VELSEN VIJFHUIZEN ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN iRichting-Verkeer -CosiwmjL in fi/rlmöi crefiu d&duAOJL (Ingezonden) In „Het Volk" van Vrijdagmorgen 8 Maart *n ook in het „Volksblad" van Vrijdagavond, komt een lange beschouwing voor over woning- ellende te Lisse. Een „speciale verslaggever" heeft een rondgang gemaakt bij de betrokken holbewoners en gezien, dat er nog de éénkamev- ^oning bestaat. „Weliswaar," schrijft hij, „zijn er een aantal van de allerslechtste onbewoon baar verklaard en andere eenigszins verbeterd door samenvoeging, maar vele gezinnen, gezin hen met 6 en 8 kinderen, zijn nog in krotten gehuisvest, die hier worden aangetroffen. Var fikander gescheiden door een dunnen muur van z.g. drijfsteen, staan hier rug aan rug eenkamewoningen, huizen zonder keu kentje of schuurtje, elk met twee bedste. den in de woonkamer, die keuken en wasch- hok tegelijk is." De schrijver treft het wel slecht, dat hij kwam bij een echtpaar, dat er al veertig jaar lang woont. Hij vertelt toch, dat vader en hioeder hier, in die onvoldoende ruimte hun tien kinderen hebben groot gebracht en nu in een helder en proper huis hun verdere levens dagen slijten. Hij schijnt niet te hebben be dacht, dat dit feit zijn betiteling van krotten ten eenenmale onbillijk maakt. Deze menschen immers zouden toch in den Roeden tijd van eenige jaren terug, wel zoo veel hebben kunnen over houden, dat zij althans voor een behoorlijke behuizing hadden kunnen Sorg dragen. Zij hebben echter hun „krot" niet Verlaten. Duidt dit niet aan, dat het „krot" toch nog zoo'n erbarmelijk krot niet is! Na zijn aanloop over deze huisjes, speelt hij zijn grootste troef uit: het „ongekende schan daal, dat in een dorp met een christelijke laadsmeerderheid een werklooze op de vuilnis belt woont". De „speciale verslaggever" heeft hier en daar Zijn licht opgestoken, maar niet bi) de officieels instanties. Hij heeft zich eenzijdig bepaald tot wat hij Tezien heeft bi) en gehoord heeft van de be trokken personen en van wie weet welken rad draaier. Hij moet hebben geweten, dat zulk een ver slag eenzijdig moet zijn; hij moet hebben gc- v.'eten, dat hij daarmee de kans beloopt nie! Alleen een verkeerde voorstelling van zaken te Beven, maar ook en vooral juist daardoor de christelijke raadsmeerderheid onrechtvaardig in haar eer aan te tasten. Voordat hij gaat beschuldigen, dient hij eerst de waarheid te achterhalen, ook in dezen tijd, die voorafgaat aan de verkiezing van den ge meenteraad. Heel dit gewroet in deze aangele genheid geeft sterk den indruk, dat er stem ming gemaakt moet worden, hoe grooter hoe beter, de „luidjes, die niet plegen na te den ken", slikken het wel, en stellen misschien wel bun heil in de S. D. A. P. Om de verschillende gegevens te controleeren, hebben wij ons wel gewend (ot de bevoegde in stanties. De wethouder bij wien wij kwamen Verzocht onmiddellijk den gemeente-opzichter Inlichtingen te komen geven, want. voegde hii cr by, als er werkelijk zulke afgrijselijke ellen de bestaat, als hier gesuggereerd wordt, moei, ®r ingegrepen worden. Heel iets anders dan: „Wij zijn er niet zekor Van, dat de christelijke raadsleden dezen christenplicht (tot het verbeteren der woning misstanden) willen behartigen". Wat bleek nu? Vooreerst, dat van de door de inspectie voor de volksgezondheid onbe woonbaar verklaarde huizen, er geen meer be woond wordt. Dat er voorts over de andere „krotten" geen klachten waren binnenaeko- men, noch van de bewoners noch van iemand ®nders. De inspectie heeft de zaak reeds lang voldoen de onderzocht en toch geen aanleiding voor onbewoonbaarverklaring gevonden. De gemeente-opzichter gaf ons de verzekering, dat de huizen niet op invallen staan. De wo- hingen zijn klein, zeer klein zelfs, maar de speciale verslaggever vertelt er niet bij, dat dc huiskamer groot is. In die ouderwetsche huizen heeft men althans voor een flink, groot woon vertrek gezorgd. Hij kon in Lisse nergens anders zijn vinger op leggen dan op de beperkte ruimte, maar dat alleen is nog geen reden om zonder meer Van krotten te spreken. Hij schrijft, dat vele gezinnen zich nog zoo moeten behelpen. Dat is niet waar! Hoogstens staat er op den Stationsweg, de eenigste wijk hi Lisse waar men die oude en kleine huisjes Vindt, nog een 25-tal van dergelijke huizen, maar rond de helft er van heeft in die kamer ®en aparte afgescheiden keuken, als deel van het bouwplan. En om deze paar huizen moet dan een blaam Reworpen worden op de rechtsche raadsmeer derheid, om den Lissenaren aan het verstand te brengen, dat de S. D. A. P. het zooveel beter kou doen! De schrijver vertelt dat de huizen wellicht hiet meer dan f 300 gekost kunnen hebben ■Sier kon men ons geen mindere kostbereko- hing geven van dergelijke andere huizen van M-m. 40 jaar terug van f 450 zonder den gronJ- hriis en het schilderwerk. Als de schrijver f 600 had geraamd, was hij er dichter bij geweest! Wat de dorpsregeering al aan huisvesting heeft gedaan? De neutrale vereeniging „Volksbelang" heeft m Lisse, met behulp van de gemeente natuur- thh, een 150-tal arbeiderswoningen gebouwd in de laatste jaren. De bewoners van de pas afgekeurde huizen cp den Stationsweg, zijn ook pas ondergebracht m nieuwe huizen voor hen gebouwd. De „onchristelijke" christelijke raadsmeer derheid heeft nog steeds niet den gulden huur, het verschil tusschen de f 2, die hier betaald Worden, en de f 3 huur, die in het steunbedrag hls basis zijn genomen, van den steun afge houden. Bovendien, "weet de verslaggever, of deze menschen zoo graag naar een „mooi" huis Verhuizen, om dan de volle huur van hun steun te zien afgetrokken? Wij hoorden reeds het tegendeel. Verleden week is er nog een woningbouw- Vereeniging opgericht voor de buurtschap „De ®ngel", buiten de kom van het dorp, om ook daar de woongelegenheid voor arbeiders te Verbeteren, en daarmee tevens een huwelijk Voor velen mogelijk te maken. Bovendien is door de zorg van het ge meentebestuur voldaan aan alle aanvragen, een Boede dertig, die binnen kwamen om hulp voor het bouwen van een huis. Deze aanvragen wer den gedaan naar aanleiding van de wet, die hulp toezegt als men met een tiende van de houwsom in handen, voor de andere negen henden den ruggesteun van de gemeente vraagt crn in annuïteiten af te lossen. Wy komen nu aan het grootste schandaal den werklooze op de vuilnisbelt! Het betreft eer. man van middelbaren leeftijd, die als los virx- h'an en degelijk arbeider steeds in de bollen zÜh kost verdiende. Nu heeft deze enkeling Reen werk en met zijn f 5.50 steun kan hij geen fc°sthuis betalen. Deze man heeft het plan gehad om in een der afgekeurde eenkamerwonirgen te gaan huizen. Maar dat mocht niet! Un wel van wege de wet. 1 In een afgekeurde woning mag het gemeente bestuur niemand laten wonen. C een christelijk gemeentebestuur, maar ook geen socialistiscn. Waarom moet dan de speciale verslaggever alle schuld op de christelijke raadsmeerderheid schuiven? Ook zijn partij kan hier, als ze de macht had, de wet niet verzetten! Als dan de speciale verslaggever zich geroe pen gevoelt om voor de verd"ukten in de brer, te springen, dan moet hij aankloppen bij de betrokken instantie en niet de schuld van het „summum jus, summa injuria", de beste wet kan tevens het grootste onrecht zijn, leggen op een gemeentebestuur, dat er part noch deel aan heeft. Zooals hij de zaak voorstelt, is het een laag-bij-de-grondsche propaganda. Weet de verslaggever bovendien wel of de betrokken kostganger, zich heeft gewend tot het burgerlijk of kerkelijk armbestuur, dat in noodgevallen bijspringt? Weet hij of deze ge dupeerde zich wel heeft gewend tot het ge meentebestuur om enkele dagen werk per week, om zoo met zijn steun voldoende inkomsten te krijgen, zooals al in meerdere gevallen door deze christelijke en blijkbaar zoo menschelijke raadsmeerderheid is gedaan? „Natuurlijk", schimpt de verslaggever, „het is „in&Ar" een arbeider, een werklooze, dien men daartoe veroordeeld heeft!" Eir moet stemming gemaakt worden, want de verslag gever weet drommels goed, dat er voor nood gevallen, wanneer bovendien de betrokkenene zoo niet wil leven, er wel raad wordt geschaft. De betrokkene schijnt er 'bovendien nog heel wat rustiger onder te zijn dan de verslaggever zelf! Als bewijs van zijn ondoordachtheid, laat hij den man al meer dan een jaar in dat schuurtje wonen, nadat hij eenige regels te voren verteld heeft, dat hij er in November 1934 pas is ingetrokken. Wij wijzen dan ook de beschuldigingen aan het adres van de christelijke raadsmeerder heid af, en zijn van oordeel, dat dergelijke stemmingmakerij nog eerder opruiming ver dient dan eenkamerwoningen. J. R„ Lisse Geboren: A. J. M. Groen—van der Erf, z.; H. H- Stokman—Siecker, d. Ondertrouwd: A. Perfors en G. M. Rieuwerts; J. H. A. K. Gualthérie van Weezei en C. E. Crommelin; F. Tierie en E. J. C. Arendsen. Getrouwd: E. H. Halbertsma en J. M. de Bijll Nachenius; H. Koopman en H. A. van der Horst. Overleden: C. W. Span, 82 j„ wed. H. A. Eijkholt. De keuring van de school inzendingen Dinsdagmorgen kon men langs Heemsteeds straten de eerste bloemen zien. Dien morgen moesten de schoolkinderen hun thuisgekweek- te Hyacinten, verstrekt door de bloemistarbei- dersvereeniging „St. Deus Dedit" medebren gen, waar de Keuringscommissie zou beslis sen, niet enkel of de eigenaresse of eigenaar een prijs zou krijgen, maar ook of hun pro duct van groote zorg waardig gekeurd zou worden straks een plaats te krijgen In het bloemenpaleis Flora. Voor wat de extra prijzen betreft, werden deze als volgt toegekend: St. Antoniusschool. 1. Adrie de Bruin. 2. To- nia Ruysenaers. 3. Tilly v. Empelen. 4. Annie v. d. Meer. 5. Lientje Waasdorp. St. Jozefschool. 1. A. Heemskerk. 2. J. v. d. Sman. 3. Juul v. d Veldt 4. A. v. d. Heuvel. 5. K. Roozen. Henricusschool. 1. W. Bon. 2. J. Kroone. 3- J. v. d. Putten. 4. Th. Roozen. 5. J. Raasveld. O. ti. School Voorweg 1, Coba Schop. 2. Kees Bos. 3. Ooba v. d. Blom. 4. Gerritje Groen. 5. Even Bakker. Nic. Beetsschool. 1. Janny Lameyers. 2. Jopie v. d. Leden. 3. Piet v. Iperen. 4. Joh. v. d. Ak ker. 5. Francien Klaassen. St. Aloysiusschool. 1. Corn. Pieren. 2. Joh. Apswoude. 3. Joh. Rusman. 4. Mart. Assen delft. 5. Alb. Brouwer. Bronsteeschool. 1. J. Schelling. 2. P. Kam- meyer. 3. N. Asting. 4. A. Post, 5. N. de Gelder. Jacobaschool. 1. G. Dobbe 2. C. Juffermans. 3. A. Schelvis. 4. C. Nagelhout. 5. C. Pollé. Dreefschool. 1. Cilie Bollee. 2. Annie v. Ros- sum. 3. Jacquliene Kryt. 4. Hero Bos. 5. Han- ny Bollee. Bosch en Hovenschool. 1. Dik Kooy. 2. Lena Baalbergen. 3. Tinie Heeze. 4. Jo IJstein. 5. Marie Koopman. St. Augustinusschool. 1. Jo Dingerdis. 2. Annie Wesselman. 3. Alie Schoo. 4. Tonia v. Bakel. 5. Alie Pijpers. Daar dit jaar de wisselbeker niet zou uitge reikt worden, is door den heer L. Jansen een medaille voor de beste schoolinzending beschik baar gesteld, en gewonnen door de Aloysius school. Behalve deze prijswinnaars zullen nog een aantal potjes op de Flora geplaatst worden in een collectieve inzending. Totaal plm. 140 pot ten. Behalve prijzen en troostprijzen ontvangt iedere inzender een gratis monstertje kamer- plantenmest, door bemiddeling van den heer de Vries, bloem- en zaadhandel, Camplaan al hier ontvangen van de Amsterdamsche Super- fosfaatfabriek te Utrecht, waarvan de heer de Vries hier den alleenverkoop heeft. Vergadering Fonds voor Ziekernhulsverple- gtng. Het fonds voor ziekenhuisverpleging hield Dinsdagavond zijn jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer H. Kokkelkoren, mede dat het besluit van het vorige Jaar, om weer 42 dagen aan maximum-verpleegdagen vast te stellen, niet buiten de draagkracht van het fonds was ge gaan. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. F. Meure, bleek dat het ledental geste- «"rt-ê-irr fVfcW# i Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER- SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE NASSAULAAN 51 - HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt gen was van 5259 tot 5320. In totaal hadden 221 opnamen plaats tegen 202 in 1933, met een totalen verpleegduur van 4225 dagen. Hiervan werden opgenomen in de Mariastichting Haar lem 156, In het Diakonessenhuis te Haarlem 45, in het Sint Elisabeths-Gasthuis, Haarlem, 8, in Oohan de Deo, Haarlem, 4, in het Acad. Zieken huis te Leiden 5, in de Kliniek Allergische ziek ten te Amsterdam 1, in het Antonie v. Leeuwen hoekhuis te Amsterdam 1 en in het R. K. Zie kenhuis te Hilvarenbeek 1. 28 opnamen hadden het maximum van 42 verpleegdagen noodig. Hierna las de penningmeester zijn jaarver slag voor. In de plaats van den heer J. Mouw, die niet herkiesbaar is, wordt in de controlecommissie benoemd de heer G. J. v. d. Aar. Als penningmeester werd herkozen de heer F. B. P. Goossens. Voor 1935 werd wederom een maximum ver pleegdagen van 42 vastgesteld. De heer N. J. v. d, Linden gaf het bestuur in overweging' bij de mogelijkheid van een uit breiding der verpleegdagen door een nog gun stiger reservekapitaal, ook eens de T.B.C.-be- strjjding, in welken vorm ook. onder de oogen te zien. De voorzitter deelde hierop mede, dat dit leeds de volle aandacht heeft van het bestuur. De rondvraag, had een strikt huishoudelijk karakter, waarna de voorzitter de vergadering sloot, na een opwekking propaganda te maken voor dit zoo mooie en nuttige fonds. Burgerlijke Stand Getrouwd: J v. Soest- A. Wildeboer. Geboren: d. van Th. J„ v. d. Aar-v. Bake! z. van J. de Graaf-Robijn. d. van M. C. Nieuwsnhuizen-v. Diepen. z. van G. v. Deu- tekom-v. Hooff. z. van H. Band-Assink. Overleden: L. Levi, 79 j., wed. J. Stoppel man. Inbraak Door verbrijzeling van een ruit hebben ongenoode gasten zich des nachts toe gang weten te verschaffen tot het kantoorge bouw van de N.V. kistenfabriek .phoenix" aan den Haarlemmerstraatweg alhier. Reeds meermalen is in dit kantoorgebouw ingebroken of zijn pogingen daartoe in het werk gesteld; daarom wordt des avonds bij het verlaten van het kantoor alles, wat maar eenige waarde heeft, medegenomen. Vandaar dan ook, dat men bij deze inbraak niet veel van zijn gading vond, doch men zich tevreden moest stellen met het medeuemen van een oude schrijfmachine en eenige andere voorwerpen van geen waarde. De politie heeft een onderzoek naar de dader (s) ingesteld. Brutale inbraak met diefstal In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft alhier een brutale Inbraak met diefstal plaats gehad. Door het openbreken van een raampje zijn dieven binnengedrongen in de rijwielherstel- plaats van den heer C. Kuil aan den Aker- dijk 4. Van een drietal fietsen welke in deze werkplaats stonden, zijn de sturen afgenomen tevens de electrische lampen en ook nog de handkappen en de rijwielplaatjes. Ook een fietspomp was van hun gading. En hiermede nog niet tevreden namen ze nog een zoo goed als nieuwe fiets mede. Door het verbreken van een slot dat zij ook buit hebben gemaakt, zijn de dieven door de deur vertrokken. Een monteursschroevendraai er, waarmede wel het raampje is geforceerd, hadden ze achter gelaten. De waarde van het gestolene kan gerust op f 100 worden geschat. De politie stelt een Ijverig onderzoek in. Nieuw bouwterrein Reeds geruimen tijd wa ren er plannen vor het in exploitatie brengen als bouwterrein van den driehoek tusschen Spek- kenwegje en den Rijksweg. Omdat deze terreinen echter niet in het uit breidingsplan der gemeente Velsen waren op genomen, kon steeds niet tot de exploitatiever gunning worden verleend. Bij raadsbesluit van 7 Maart j.l. werd een voorziening in het uitbreidingsplan in dezen zin getroffen. In verband hiermee brengen B. en W. ter openbare kennis, dat de uitvoerig uitgewerkte kaarten van dit plan op de gemeentesecretarie (4e afd.) voor belangstellenden ter inzage lig gen. De werkloosheid Aan het einde der vorige week waren aan de Gem. Arbeidsbeurs inge schreven 2488 werkzoekenden, waarvan 116 be neden 18 jaar. Over de verschillende beroepen waren dezen als volgt verdeeld: Bouwvakarbeiders 480 boven, 4 beneden 18 jaar; metaalbewerkers 375 en 23; kantoorbedien den 38 en 12; huishoudelijke beroepen 22 en 10; houtbewerkers 46; visscherljarbeiders 369 en 1; losse en fabrieksarbeiders 717 en 53; zonder be paalde vakkennis 325 en 13. Sedert vorige week dus een toename van 49 werkzoekenden. R.K .Kantoor- en Winkelpersoneel De plaat selijke afdeeling van den R.K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden heeft in het patronaatsgebouw wederom een ledenver gadering gehouden die zich niet in bijster groo te belangstelling heeft mogen verheugen. De geringe belangstelling onder het in Velsen zoo talrijke RK. kantoor- en winkelpersoneel voor de eigen organisatie komt ons volkomen onbegrijpelijk voor. Voorzitter R. Angermann besprak bij den aan vang dezer vergadering de door het bestuur ge voerde popaganda-actie en maande ook de le den aan tot activiteit, om verderen achteruit gang van het ledental te helpen voorkomen. Uit de jaarverslagen in mineur gestemd bleek o.a. dat de vermindering van het leden tal door verhuizing of andere oorzaken, met de toetreding van nieuwe leden geen gelijken tred had gehouden. Van de verschillende behandelde punten ver melden we de beantwoording van informaties over de kwestie der Oudejaars-sluiting en de gunstige beschikking op een verzoek van Pater Gracianus, om een kleine bijdrage voor het nieuwe St. WlUibrordusbeeld te Heiloo, dat daar op kosten van den R.K. Volksbond, afdeeling Velsen geplaatst zal worden. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering op 12 en 13 Mei te Amsterdam, werd benoemd de heer F. Steenmeyer, penningmeester. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: W. Jn 't Veld en T. Kunst. Getrouwd: H. Fortuin en S. J. Ockhuijsen. Geboren: z. van W. J. van der Veldt-Hand- graaf. d. van W. Schuphof-Krist. z. van E. B. Versluis-Storm. d. van N. Voogt-Punt. z. van A. Visser-Kalis. z. van C. Stam- Berkhout. d. van J. Smit-Blom. Overleden: G. W. Seger, 50 j„ wedr. van M. Leeopolt. C. Hartendorp, 84 j., echtgen. van C. F. Broedersz. A. Stam, 4 jaar, z. van A. Stam. Auto in de wegsloot Dinsdag reed de vrachtauto van de firma de Wed. Bakker uit Rotterdam over den IJweg. Hoogstwaarschijn lijk tengevolge van een defect aan de stuur inrichting geraakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt, en reed na eerst een boom te hebben geraakt in de wegsloot. De chauffeur kwam er goed af, doch de la ding, die bestond uit bussen en tonnen vet ten en oliën kreeg nog al schade. De beschadigde auto werd later op den be- ganen weg gebracht, wrat evenwel veel moeite heeft gekost. Oplichting van den Staat De Zaandam- sche politie heeft een ingezetene van Den Helder aangehouden, die als getuige in een strafzaak was opgetreden, reisgeld in rekening gebracht had, dat hij niet had uitgegeven. Bedoelde persoon heeft nu een proces-verbaal gekregen, omdat hfj verdacht wordt den Staat te hebben opgelicht. IJMUIDEN, 13 Maart. Rijksvischafslag. Tar bot 5875 cent per kg. Griet 53.00—90.00 per 50 kg. Groote Schol 8.009.00, middel Schol 11.00 18.00, Zetschol 16.00—21.00. kleine Schol 5.70— 16.00, Bot 2.70—6 00, Schar 1.40—7.30 per 50 kg. Vleet 1.162.50 per stuk. Pieterman en Poon 7.5012.00, groote Schelvisch 15.0020 00, mid del Schelvisch 14.0018.50, kl. midd. Schelvisch 11.0020.00, kleine Schelvisch 9.0015.00 per 50 kg. Kabeljauw 14.0033.00 per 125 kg. Gullen 9.0015.00 per 50 kg. Leng 0.551.60 per stuk. Heilbot 5880 cent per kg. Wijting 1.60850 per 50 kg. Koolvisch 15—90 cent per stuk. Ma kreel 10.50 per 50 kg. Versche Haring per kist 5.50. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aangekomen STOOMTRAWLERS Roode Zee 60 manden 1270-Uiver 220 man den 1750—, Neptunus 80 manden 1270Ber gen 750 manden 4830R. O. 16 Betje 100 manden 1170Aneta 365 manden 2760. Flamingo 75 manden 1160.—, Julie Strijff 40 manden 880.—, Bruinvisch 85 manden 1370. Hercules 775 manden 4300.—, Jacqueline Clasina 645 manden 2760.—. KOTTERS E: 436 890—, 390 720—, Sch.: 132 360.. 320—, 110 380.. LOGGERS -, 201 590.—, 84 470.—, K.W.: 45 96 380.—. Over: Makelaars In uw avondblad van 19 Februari kwam een artikel voor: „De aanstelling van Makelaars". Mag lk naar aanleiding daarvan een en ander opmer ken? Ik wou dan beginnen met de vraag: Bestaat het euvel, dat de Ned. Bond v. Mak. noemt, niet reeds lang? Waarom heeft hl) dan. al vele Jaren bestaande, met zijn request gewacht, totdat het kwaad zoover is Ingevreten, als hij nu aanneme lijk tracht te maken, ook tot schade van den Bond en zijn leden zelf? Had hij niet reeds lang, met den ruggesteun der betrokken autoriteiten andere en betere wegen kunnen en moeten kie zen? Bijvoorbeeld, een diploma verkrijgbaar stel len na het afleggen van een examen, zooals de Broederschap van Gediplomeerde Makelaars dat ■doet. Diezelfde Broederschap kent ook al de Commissie van Toezicht, die de Bond nu vraagt. Als het publiek meer van die Broederschap we ten wil, kan het bij ondergeteekende terecht. Er schuilt in het geval van dit request een zekere tragiek. De Ned. Bond van Mak. heeft tot voor kort een nogal huiselijk bestaan geleid. Hij was wellicht wat kieskeurig bij het toelaten van leden, werd daardoor misschien, wat hooghartig doch vergat waarschijnlijk ook te letten op de teekenen des tljds. De huiselijke rust werd verstoord. Er kwam een beweging tot samenwerking van de verschil lende makelaarsvereenigingen. Het resultaat was eerst: een contact-commissie. En later loste de Haarl. Mak. Ver. zich op in den Ned. Bond. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat als er een request noodig was om te geraken tot. een beteren makelaarsstand (let wel: als), dan had dit uit moeten gaan van de contact-commissie, die toch bedoeld is als een super-orgaan boven de verschillende makelaarsvereenigingen. Ook or- ?anlsatorisch heeft de Ned. Bond v. Mak. dus een out begaan. En dat de Bond zich op dezen weg heeft laten drijven door de Haarl. Mak. Ver. zijn Jongste spruit alweer, 18 wel zeer te betreuren. Niet al leen, dat zij het was. die bij de pogingen om tot Dit roode bord met witte «treep beteekenti ;esloten voor alle ver eer in deze richting landelijke samenwerking te komen de meest af- stootende houding aannam, maar vooral ook omdat zij In de vele. vele jaren dat zij een zelf standig bestaan leidde, zoo weinig heeft gedaan om, voor haar ressort des noods alleen maar, te komen tot een betrouwbaren deskundigen makelaarsstand. Als men bleek om den neus wordt, zooals de Red. van dit blad schrijft dan moet de Haarl Mak. Ver. in de eerste plaats de hand ln eigen boezem steken. Resumeerende. constateer ik. dat het request van den Ned. Bond v. Mak. tactisch, organisato risch en moreel fout ls. Heemstede, Binnenweg 118. A. J. LAGENDIJK. Naschrift Gaarne zal ik gebruik maken van de door de Redactie geboden gelegenheid om den neer L. van antwoord te dienen. De heer L., die blijkbaar een liefhebber van groote woorden is, begaat de fout, die meer be gaan wordt door dezulken: hij praat over din gen, waarover hij wel eens een klokje heelt hoo- ren luiden, zonaer te weten waar net beroemde klepeltje hangt. 'len bewijze hiervan het volgende: 1. Uit niets blijkt, dat de Ned. Bond zich door ziju Haarlemsche afdeeling „op dezen weg heeft laoen drijven.'' Medegedeeld was slechts, dat de Ver. van Makelaars in Haarlem en Omstr.: „een van de stuwende krachten" ls geweest. Er zijn over het onderhavige onderwerp breedvoerige be sprekingen op de laatste congressen van den Ned. Bond gehouden, waaraan afgevaardigden uit alle declen van het land deelnamen en o.a. hebben, naast Haarlem, ook de afdeeiingen Alkmaar en Omstreken en Twente zich veel moeite gegeven voor de totstandkoming van het Program van Actie, waarvan het Adres aan de Kamers van Koophandel een uitvloeisel ls. Overigens betreu ren wij het allerminst, dat onze afdeeling haar aandeel in dit belangrijke werk geleverd heeft. 2. De Vereenigng van Makelaars in Haarlem en omstreken is niet de „Jongste spruit" van den Ned. Bond. Gelukkig heeft men sindsdien ook elders ln het land begrepen, dat de plaats van den Makelaar In den Ned. Bond ls. 3. De bewering, dat de Haarlemsche Make- iaarsvereenigng (inmiddels gefusioneerd met een andere plaatselijke vereeniging en onder den onder 2 genoemden naam als afdeeling toegetre den tot den Ned. Bond) bij de pogingen om tot landelijke samenwerking te komen „de meest afstootende houding aannam" is absurd. De neer L. die op de bedoelde bijeenkomst niet aan wezig was en het dus van „hooren zeggen" moet hebben, is heel slecht op de hoogte (de klok en het klepeltje) want het was precies omgekeerd: de afgevaardigden der Haarl. Makel. Ver. naar die bijeenkomst (de heer C. L. Kwak en de onderge teekende) hebben op die bijeenkomst voor een heid gepleit. 4. Dat van de toen gevormde „contactcom missie" daarna zoo ongeveer niets meer verno men werd, ls niet op het credit van den Ned. Bond te stellen. Interne moeilijkheden ln de lei ding van de „Broederschap" zijn daar mogelijk schuldig aan, doch de heer L. steke dan liever z n neus in de keuken der eigen organisatie al vorens in het wilde weg uit te roepen, dat het bij den buurman blijkbaar Ietwat aangebrand riekt. 5. Dat de Vereeniging van Makelaars ln Haar lem en omstreken en voorheen de Haarl. Make laars Vereeniging zoo weinig zouden hebben ge daan, ls een bewering, die verbluffend ls van onwaarachtigheid of van gebrek aan kennis der feiten Ik hoop van harte dat dit laatste het ge val is. Ik behoef, ter weerlegging, slechts te wijzen op de achting die onze Vereenigng ln ruime Kringen, niet het minst bij het opdrachtgevend publiek, geniet voor de wijze, waarop ons bestuur nauwlettend toezicht houdt bij de toetreding van nieuwe leden en een open oor heeft voor event, klachten omtrent aangesloten leden (om dit meer bij het publiek bekend te maken ver sohenen o.a. ln de Jaren 1930. 1931, en 1932 groo te advertenties van de Haarl. Makel. Vereeniging ln de drie Haarlemsche dagbladen); voorts op den borden-chaos, waaraan de Ver. een eind maakte, op de opdrachtformulleren en voorwaarden en tarieven der Vereeniging. die meermalen elders ln het land ten voorbeeld strekten; op onze sa menwerking met de Kamer van Koophandel, te Haarlem, ln het belang van een behooorlijke uitoefening der makelaardij; op onze Woninggids met meer dan duizend perceelsvermeldingen en last not least op den Makelaarscursns van den Ned. Bond. aan welk zeer nuttig Instituut ook onze afdeeling meermalen mocht medewerken bi] mondelinge lessen, te Haarlem gehouden, die door de medewerking van onze afdeeling het karakter verkregen van lezingen. Dit alles geschiedde voor het meerendeel reeds.... toen de heer Lagendijk aan het fir mament der makelaardij een nog ganschelljk on zichtbare ster. Misschien ls dit dan ook wel de oplossing van het raadsel, hoe het mogelijk ls, dat de heer L. een van zoo weinig feitenkennis getuigend stukje schrijft. Overigens, geachte Heer Lagendijk, sans ran cune. Namens het bestuur van de Vereeniging van Makelaars ln Haarlem en O. H. C. SPRENGER, Secretaris. Wie helpt! De heer Meijerink, de flnancieele leider van de Llghalultvoering, heeft nog eenlg wijken over die bewerkt moeten worden voor vrijwillige bijdra gen ten bate van deze uitvoering. Wie wil eenige uren beschikbaar stellen voor zijn lijdende medemenschen en zoo'n wijk afwerken? Zij, die een wijk voor hun rekening willen ne men, kunnen die in ontvangst nemen aan het, Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. alhier. w

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 7