Orde in Griekenland hersteld De Chaco-oorlog Simon 24 Maart naar Berlijn Revolutionnaire afvaardiging Proces-Rintelen Het nieuws van heden DANKDIENSTEN IN DE KERKEN Japan en Genève DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers DONDERDAG 14 MAART 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *3or Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling D AC BLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM TELEFOON 13866 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19236 De regeeringsdiensten zullen gezuiverd worden van ontrouwe elementen Afschaffing van den Senaat? Vluchtende rebellen achtervolgd De „Ratzonis" Japansch officier vermoord Uruguay tegen een eenzijdig wapeninvoerverbod tegen Paraguay De debatten in de Chaco- commissïe Militaire vliegtuigen in botsing Zeven gewonden Jr Het Weer Hij wordt vergezeld door lord Eden, die misschien zal door reizen naar Moskou Verklaring te Tokio over den toe stand na het uittreden Luchtverdediging van Berlijn Grootscheepsche oefeningen Pater Spiecker S.J. vrijgesproken Blijft echter nog in „Schutzhaft" Herziening van de Grondwet in voorbereiding Goering tegen Streicher „Der Stürmer" schaadt Duitsch- lands prestige in het buiten land enorm Het verkeer op den weg Discussies van de commissie der Int. K. v. K. Het vonnis is hedenmiddag te verwachten. Wie was Williams? Gouverneur afgezet in Argentinië Een politiek onrecht? De Schrijver opvolger van v. Cauwelaert Vier doodvonnissen in Bulgarije Klein van begrip Korte berichten HOTELTERMINUS ONTBIJT COMPLEET 1.— NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ATHENE, 13 Maart. (Reuter.) Hedenmorgen te elf uur zijn in alle Grieksche kerken dank diensten gehouden wegens het neerslaan van den opstand. In de Orthodoxe Kathedraal van Athene woonde een reusachtige menschenme- higte den dienst bij en werden de leden der regeering bij hun verschijnen geestdriftig ge huldigd. De kruiser „Averof" is vandaag in de oor logshaven van Salamis teruggekeerd. De met den staat van beleg in verband staande be perkende maatregelen worden heden opgehe ven. Zoowel de Grieksche als de buitenland- sche schepen en vliegtuigen hebben den nor malen dienst hervat. Twee hooge officieren, die de zijde der op- handelingen hadden gekozen, Panagiotopoulos Flengas, pleegden bij hun arrestatie zelf moord. Zoowel op het Grieksche vasteland als °P de eilanden heerscht rust. Teneinde den opstand definitief te onder drukken, heeft de regeering besloten, de openbare ambten te zuiveren van verdachte of anti-regeeringsgezinde functionarissen. Alle reactionnaire organisaties worden ont bonden. De Senaat wordt ontbonden en er worden nieuwe verkiezingen voor een Na tionale Vergadering uitgeschreven. Generaal Kondylis verklaarde dat de Se naat, welke voor driekwart uit Venizelis- ten bestaat, bjj volksstemming zal worden afgeschaft. Heden werd nog een geldschieter van den °Pstand in Athene gearresteerd. Ook de bur gemeester van Drama, die actief aan de re- volutie heeft deelgenomen, is gevangen gezet. ISTANBOEL, 13 Maart. (Reuter.) Een deel Van het verslagen vierde legercorps, dat de *Ude der opstandelingen had gekozen, is naar Öe Turksche grens gevlucht. Zij worden ach tervolgd door regeeringstroepen. Nabu het grensstation Pythion staat op den Qrient-spoorweg een uit 5 wagens bestaande hein met opstandige officieren en manschap- Pen. Er zyn onderhandelingen geopend met de Turksche autoriteiten, om tot Turkye te wor den toegelaten. Tal van kleine groepen vluch telingen overschreden reeds de grensrivier Ma- htza en werden door de Turksche grenswach ten ontwapend. De Roemeensche grenswachten hebben in ductie gekregen het binnenkomen van Griek sche opstandelingen zoowel over land als over See te verhinderen. ATHENE, 13 Maart. (Reuter.) De onderzee boot „Ratzonis", waarmee een aantal Griek- TOKIO, 13 Maart Overste Foekiri, de Commandant van het Japansche garnizoen te ®moe, in de provincie Kirin (Mandsjoekwo), 15 door opstandelingen overvallen en zwaar ge jond. Na twee dagen te zyn verpleegd, is ny aan de gevolgen overleden. Foekiri werd beschouwd als een der bekwaam ste jongere officieren en heeft aan den geheelen "■iandsjoerijschen veldtocht van de laatste drie Jaar deelgenomen. Van de daders ontbreekt elk spoor. sche rebellenleiders naar het Italiaansche eiland Patmos zijn gevlucht, is nog steeds niet naar Griekenland teruggekeerd. De Italiaansche regeering zou te Athéne ver zocht hebben om enkele marine-officieren naar Patmos te zendpn, teneinde de duikboot naar Griekenland te dirigeeren. De commandant heeft n.l. een poging tot zelfmoord gedaan en is per vliegtuig in ern- stigen toestand naar Rhodos overgebracht. Venizelos en zyn vrouw, alsmede drie Griek sche parlementariërs hebben zich naar Rhodos begeven. De ongeveer 100 personen, die met hen door de „Averof" op Kasos aan land zijn ge zet, zyn naar het eiland Scarpanto gediri geerd. De Venizelisten zijn onderworpen aan een regiem van gecontroleerde vrijheid. Uit Cannes wordt gemeld dat generaal Pias tiras in zijn hotel is teruggekeerd. Hij ontvangt niemand. Athene, 13 Maart. (Reuter.) Naar gemeld wordt zijn 80 millioen drachmen, welke door de rebellen uit de banken te Seres en Drama werden geroofd, teruggevonden. Kondylis heeft aan het Joego-Slavisch pers bureau verzocht, zijn dank aan het Joego-SIa- vische volk over te brengen voor de sympathie jegens Griekenland, waarvan het tijdens den opstand blijk heeft gegeven. GENÈVE, 13 Maart. In de zitting van heden van de Chaco-commissie legde de vertegen woordiger van Uruguay een verklaring af over de kwestie van het wapen-embargo, waardoor de pogingen van den Volkenbond om Paraguay door een wapenuitvoerverbod militair te bena- aeelen, volkomen ij del werden. De vertegenwoordiger van Uruguay consta teerde, dat het zijn regeering slechts dan mo- gelyk is maatregelen van dergelijken aard te nemen, wanneer deze maatregelen tegen beide in den strijd betrokken partijen zijn gericht en wanneer bovendien alle nabuurstaten het wapen-embargo tot beide partijen uitstrekken. Dé voorzitter verklaarde, dat de commissie in een volgende zitting haar standpunt zou bepa len. De Poolsche vertegenwoordiger gaf evenals die van Frankrijk als zijn meening te kennen, dat in de eerste plaats de nabuurstaten bevoegd zijn, adviezen te geven en voorstellen te doen. De Spaansche vertegenwoordiger verklaarde dat een nieuwe poging moest worden gedaan het conflict in overleg met beide partijen bij te leggen, aangezien de laatste berichten de hoop wettigden dat men met geduld tot een resultaat zou kunnen komen. Van de overige Zuid-Amerikaansche staten verklaarde zich slechts Columbia voor strikte uitvoering van het Volkenbondspact, terwijl de vertegenwoordigers van Chili, Mexico en Peru op het standpunt stonden dat men niet tot sancties moest overgaan, doch beide partijen tot overeenstemming moest trachten te bren gen. PARIJS, 13 Maart (V.D.). In den nacht van Dinsdag op Woensdag is op het militaire vlieg veld van Tours een vliegtuigongeval voorgeko men, waarbij 7 militaire vliegers voor een deel ernstig gewond werden. Drie vliegtuigen van het derde eskader uit Reims waren des avonds laat uit Reims ver trokken, om in de omgeving van Tours nachte lijke manoeuvres te houden. Een der toestellen deed op het militaire vliegveld van Tours een nachtelijke landing, waarbij het door het heer- schende duister zwaar beschadigd werd. Het tweede toestel, dat eveneens wilde gaan lan den, had zijn voorganger niet opgemerkt en raakte by het taxiën in botsing met dit reeds gelande vliegtuig. Zeven inzittenden der toe stellen moest met deels zware verwondingen naar het hospitaal worden overgebracht. Het eerste directe telefoongesprek BerlijnTokio. Vertegenwoordigers van de Duitsche en Japansche regeering voerden het woord. Van rechts naar linksAlfred Rosenbergminister von Neurath; verkeers-minister von Rübgnach en de Japan sche gezant Mushakoji. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oos- H telijke wind, nevelig tot licht of half H bewolkt, droog weer, weinig verande- ring in temperatuur. 11 Verdere vooruitzichten: Toenemende bewolking, overigens weinig verandering. LONDEN 13 Maart (Reuter). Sir John Simon en lord Eden zullen op 24 Maart naar Berlijn vertrekken en daar tot 27 Maart blijven. Den Engelschen ambas sadeur te Berlijn is nJ. medegedeeld, dat de Engelsche gasten de Duitsche regeering op genoemd tijdstip welkom zullen zijn. Het staat nog niet vast, of Eden in aansluiting daarop onmiddellijk naar Moskou zal gaan, dan wel of hij eerst naar Londen zal terugkeeren. De defi nitieve afspraken voor het bezoek aan Moskou worden op het oogenblik nog met de Russische regeering bespro ken. TOKIO 13 Maart (V. D.) Inzake de kwestie van de samenwerking van Japan met den Vol kenbond na zyn uittreden, heeft de woordvoer der van het Japansche departement van bui- tenlandsche zaken verklaard, dat de juridische betrekkingen van Japan tot den Volkenbond met het uittreden ophouden te bestaan. Japan kan echter in afzonderlyke gevallen samenwer king met den Volkenbond overwegen, indien de Volkenbond een desbetreffend verzoek tot Japan richt. Er wordt op gewezen, dat Japan waarschijnlijk zal voortgaan samen te werken met den Volkenbond in zaken als internatio nale arbeidsorganisatie, het permanente hof van internationale justitie en mandaatkwesties, die geregeld zijn door internationale conventies. BERLIJN, 13 Maart In Groot-Berlijn vindt 19 Maart a. s. op bevel van Goering, rijks, minister van luchtvaart, des avonds van 10 tot 12 uur, een groote „duisternis-oefening" plaats. Gedurende het eerste uur wordt onbeperkte ver lichting toegestaan, welke in het tweede uur gevolgd zal moeten worden door volkomen duisternis. Op 20 Maart zal in het district Kreuzberg een luchtbeschermings-oefening gehouden wor den, die de werkelijkheid volkomen zal na bootsen. Het oefeningsgebied, dat tal van huizen in Zuid-Berlijn omvat, wordt dan tusschen 9 en 15 uur volkomen afgezet. De volledige oefening be gint om 10 uur met het „vliegersalarm". Het verkeer wordt stopgezet, de straten worden ontruimd, de bevolking zoekt de onderkomens op en verschuilt zich in woonhuizen, trappenhui zen, kelders enz. Geen nieuwsgierigen worden op straat of aan de ramen gedoogd. Alle voer tuigen, die zich nog in het gebied mochten be vinden, stoppen in zijstraten. De scholen wor den gedeeltelijk gesloten, gedeeltelyk bij de oefening betrokken. Op 20 December 1934 werd pater P. Spiecker S. J. in een concentratiekamp gebracht, be schuldigd, een predikatie gehouden te hebben tegen den „Ftihrer". Op 12 Maart 1.1. stond de pacer voor het „Sondergericht" te Keulen. Hij weigerde verantwoording af te leggen over zijn preek, omdat hij voor deze alleen verantwoor delijk is tegenover de kerkeiyke autoriteit. Had- de hy werkelijk gehitst en gestookt, dan zou de kerkelijke autoriteit hem direct ter verant woording hebben geroepen. De eenige getuige a charge was de denunciant en verklikker, een zekere Studienrat Kochs. Deze nad zich ge- ergerd aan het thema des paters „Christus als Fiihrer". Dit was politiek. Want Hitier heeft al leen den naam van Führer. De Officier van Justitie eischte, met het oog op 's paters verdien ste tydens den wereldoorlog, de milde straf van twee jaar gevangenis. Het gerecht sprak na twee uur beraadslaging pater Spiecker vrij. Maar alléén uit gebrek aan bewys. Reden, om trotsch te zyn op die vrijspraak mocht hij niet hebben, want hij bleef politiek verdacht. Niettegenstaande de vrijspraak bleef pater Spiecker S. J. in „Schutzhaft", Italië stuurt nog steeds troepen naar AbessiniëHet vertrek van 6000 manschappen uit Genua In de Eerste Kamer heeft minis ter Van Schaik medegedeeld, dat het beter is, de beperking van het zitting hebben van revolutionnairen in vertegenwoordigende colleges in de Grondwet te regelen, al stemde hij niet in met het betoog van prof. Kranenburg, als zouden de voor stellen van de commissie-Kooien strijdig met de Grondwet zijn. De regeering is bezig, een Grond wetsherziening op dit punt voor te bereiden. Geza Bornemisza, minister van Nijver heid in het door Goemboes gereorgani seerde Hongaarsche Kabinet Het gemis aan discipline en samenwerking in de hoogere rangen van de Nazi-party blijkt weer eens duidelijk uit de jongste maatregelen, die door Goering zijn geschapen tegen 't anti- semietische blad „Der Stürmer", uitgegeven door den jodenhater Streicher te Neurenberg. Terwijl Streicher door Hitier wordt aangemoe digd men herinnert zich, dat de Führer in hoogst eigen persoon Streicher bij zijn 60en ver jaardag kwam gelukwenschen heeft de ge heime politie in Pruisen, onder de meer ver standige leiding van generaal Goering, gemerkt, dat „Der Stürmer" misschien wel het belang- rykste instrument is, waardoor het prestige van Duitschland in het buitenland wordt geschaad. Zij heeft daarom, aldus de Berlynsche corr. van de „Daily Tel.", niet alleen den uitvoer er van verboden, maar heeft ook stappen gedaan om te verhinderen, dat reizigers naar het bui tenland exemplaren meenemen. Passagiers die bijvoorbeeld van Berlijn naar Engeland vliegen zijn verplicht vóór hun vertrek uit Duitschland de nummers, die zij in hun bezit hebben, af te geven. PARIJS, 13 Maart De Commissie voor het verkeer op den weg van de Internationale Kamer vani Koophandel, is deze week te Parijs bijeengekomen, onder voorzitterschap van den heer Agnelli, vice-president van de Fiat-fabrie ken te Turijn. Nederland was vertegenwoordigd door den heer De Bruyn, van den A. N. W. B. De discussies hielden zich o. a. bezig met de ontwikkeling der speciale autowegen, voor namelijk in Duitschland en Italië, en met de methoden, die aanvaard konden worden, voor het financieren van deze nieuwe verkeerswe gen. De Commissie was overtuigd van het be lang van het organiseeren van een dergelijk wegennet op internationaal plan. Ervaringen, die in sommige landen zyn opgedaan, hebben tot de conclusiegeleid, dat faciliteiten, voor namelijk op fiscaal gebied, aan het autoverkeer gedaan, een gunstigen invloed hebben op den omvang van het verkeer, op den algemeen economischen toestand en zelfs op de op brengst der fiscale middelen. Een rapport met de resultaten van de werk zaamheden der commissie zal worden over gelegd aan het Internationaal Congres van de Internationale Kamer van Koophandel, dat in Juli a.s. te Parijs zal worden gehouden. WEENEN, 13 Maart. Bij de voortzetting van het proces tegen dr. Rintelen was de verde diger, dr. Klee zelf weer aanwezig. Bij den aanvang der zitting verzocht de verdediger nogmaals den beklaagde door den gerechts arts te laten onderzoeken met consulteering van den leider der psychiatrische kliniek, hetgeen werd afgewezen. De voormalige kamerdienaar van Rintelen, Ripoldi, verklaarde, dat 6 a 7 maal een heer, die zich Williams noemde, met dr. Rintelen lange gesprekken was komen voeren. Of deze Williams dezelfde was als Weidenhammer werd echter niet vastgesteld. Verder werd een verklaring voorgelezen van den legatieraad bij het Oostenrijksch gezant schap te Rome Rotter, volgens wien c(e rela ties tusschen Dollfuss en Rintelen tot het laatst betrekkelyk goed waren. Slechts een maal had Rintelen gezegd, dat men de nat. socialisten aan de regeering moest laten deel nemen en dat de wijze, waarop ze bestreden werden, onjuist was. Morgen wordt het requisitoir en het slot- pleidooi gehouden. Het oordeel is morgenmid dag tusschen 4 en 5 uur te verwachten. BUENOS AIRES, 13 Maart. Nu de senaat van de provincie Buenos Aires besloten heeft den gouverneur der provincie, Martinez de Hoz, uit zijn functie te ontheffen, heeft ook de pro vinciale kamer van afgevaardigden met alge- meene stemmen het besluit tot afzetting aan vaard. In het door de nationaal-democraten in gediende voorstel wordt den gouverneur slecht beheer, verduistering en grondwetsverraad ver weten. Aan den anderen kant ging de gouver neur tot dusverre in geheel Argentinië door voor een voorbeeldig ambtenaar van volkomen integer karakter, zoodat het er wel eenigszins den schyn van heeft, dat de aanvallen tegen hem op zuiver politieke motieven steunen. Kolonel Kinkelin heeft met zijn legionaires, welkeT aantal intusschen is opgeloopen tot 500, zijn intrek genomen in het regeeringspaleis in La Plata. Nog 500 legionaires patrouilleeren door de stad. De politie, die achter den gou verneur staat, heeft zich uit het regeerings paleis teruggetrokken. De uitzonderingstoestand is tot dusverre niet afgekondigd. De legionai res behooren allen tot fascistische groepen. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 13 Maart: Als opvolger van den heer Van Cauwelaert, oud-minister van Landbouw, zal Donderdag morgen worden benoemd de heer De Schrijver uit Gent, Vlaamsch katholiek Kamerlid en vroeger advocaat by het Hof van Beroep te Gent. De heer De Schrijver is het jongste lid van het kabinet-Theunis. Hij is slechts 37 jaar oud. SOFIA 13 Maart (V. D.)Het militaire ge rechtshof in de Macedonische stad Gorna— Djumaja heeft heden vonnis geveld in het pro ces tegen 26 Macedonische revolutionnairen, die wegens veemmoord op politieke tegenstanders voor het gerecht gedaagd waren. Vier beklaagden werden veroordeeld tot den dood door den strop. Onder hen bevindt zich de naar Turkye gevluchte leider der I. M. R. O., Iwan Michailoff, die by verstek werd veroor deeld. Zes beklaagden werden veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. De overigen kregen straffen tot 15 jaar. Tegen Iwan Michailoff hangen nog een reeks verdere aanklachten wegens zware misdaden, waarvoor de wet eveneens de doodstraf be paalt. HERZIENING VAN DE GRONDWET IN ZAKE REVOLUTIONNAIRE VERTEGENWOORDI GERS IN OPENBARE LICHAMEN IS IN VOORBEREIDING. Dankdiensten in de Grieksche kerken. Zuive ring der regeeringsdiensten van ontrouwe elementen. De Chaco-oorlog. Uruguay tegen een eenzijdig wapen-embargo tegen Paraguay. Vonnis in het proces-Rintelen hedenmiddag te verwachten. De volmachten-verlenging voor de Belgische regeering door de Kamer goedgekeurd. De Schrijver volgt van Cauwelaert als minis ter op. Simon en Eden op 24 Maart naar Berlijn. De Tweede Kamer heeft Woensdag voortgezet de behandeling van het Landbouwcrisisfonds 1935. De Eerste Kamer heeft de z.h.s. aangenomen. Justitiebegrooting Incidenten bij de N.S.B.-vergadering te 's-Her- tcgenbosch. Ieder der buitenlandsche communisten, die geen inlichtingen over hun woon- of verblijfplaats wilden geven, is door den Amsterdamschen kantonrechter tot vier weken hechtenis veroor deeld. Te Dommelen (N.-Br.) zijn twee arbeiders on der een neerstortenden muur op slag gedood; één arbeider werd zwaar gewond. De benoeming der Hypotheek-commissie is thans in de „Staatscourant" verschenen. Vast gesteld is ook de „Hypotheck-commissic- beschikking". Commissie tot onderzoek van de mogelijkheid der stichting eener industriebank in Gelderland geïnstalleerd. New-Yorksche Beurs: Bij weinig veranderde stemming lagere koersen. Ontstellend zoo klein als velen van begrip ztjh. Niet alleen, dat ze iets niet snappen maar erger is dat ze iets verkeerd opvatten. Zoovelen zoe ken achter tal van dingen iets wat er niet achter zit. Uit woorden en ge dragingen worden soms leelijke con clusies getrokken waarvoor geen rede lijke aanleiding aanwezig is. Men leert niet breed te denken en te be grijpen. En bovendien is het soms be nauwend angstig hoe achter eenvou dige aardigheden of vertellingen be- domde naturen allerlei dubbelzinnig heden zoeken. Het heeft er soms veel van of de hersens van sommigen als 't ivare doortrokken zijn van allerlei akelige gedachten zoodat ze bij alles wat een normaal mensch doet of zegt iets verkeerds zoeken. Ze puren als 't ware naar bedenkelijkheden, naar dubbelzinnigheden liefst, om er eerst over te gnuiven misschien en ze dan met een akelig gezicht af te keuren en bovendien eens anders goeden naam nog aan te tasten. Past op voor zulke menschen. Naby Rio de Janeiro is een autobus door een tiein aangereden. Naar tot nu toe werd gemeld zijn zes personen gedood en 20 gewond. De vroegere inspecteur van politie Bonny, die thans door de politie wordt gezocht, heeft aan gekondigd, dat hy voornemens is in het bui tenland een toevluchtsoord te zoeken. In het Noorden van Spanje heerscht hevige koude. In Huesca ligt dikke sneeuw, in Avila vertoonen zich wolven in de dorpen. Hevige sneeuwstormen hebben het geheele spoorwegverkeer op de Siberische spoorwegen gestremd. Niet minder dan veertien treinen zyn in den sneeuw blijven steken. Elf duizend man en tweeduizend voertuigen verleenen as sistentie. Tot nog toe konden zes treinen wor den uitgegraven. WARMOESSTRAAT 111 TELEFOON 41836 AMSTERDAM Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 766 Vorige stand; 772

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1