STADSNIEUWS DE ENGELSCHE KAPERS DIEFSTAL?! RADIO M Haarlem, 14 Maart SITTERSehdKAR WmM I DONDERDAG 14 MAART 1935 ST. VINCENTIUSVEREENIGING Sprekende cijfers GRAALNIEUWS Tennis ORGELBESPELINGEN GROOTE KERK Eiken Vrijdagmiddag Roodvonk Statuten De zoete inval R. K. Vrouwenbond Candidaatstelling voor de Provin ciale Staten HET JUBILEUM VAN BLOEM BOLLENCULTUUR Gelukwensch van Haarlems burgemeester MOTOR OVER DEN KOP KRUISWEG 60Ta.16659 TOONEEL MOTORDIENST Uitreiking zilveren medaille VAN ONZE RECHTBANK Benzine-accijns Sigaretten-accijns Kennemer Fotokring Orgelbespeling R. K. Vereeniging voor Slagerszoons Weer benzine-accijns Geheime distilleerderij AGENDA 15 Maart Personalia Een Brabantsche Vereeniging EERSTE KAMER Het spellingvraagstuk aan de orde DOOR J. S. FLETCHER |er aan toe, wijzend op een klein sluitmandje, Blijkens het verslag van de werkzaamheden der Haarlemsche St. Vincentius-Vereeniging over het jaar 1935 telt de St. Vincentius-Ver eeniging te Haarlem 145 werkende leden, werk zaam over de 9 Haarlemsche parochiën, boven dien beoefent zij 5 liefdewerken wier werk zaamheden de geheele stad omvatten. Gedurende het jaar 1934 werden 475 gezinnen daadwerkelijk gesteund en werd door de paro chiale Conferentiën daaraan een som van f 18761.43 ten koste gelegd. Op godsdienstig terrein werd bereikt, dat 32 kinderen gedoopt werden, 17 personen tot hun kerkelijke plichten terugkeerden en 13 huwelij ken kerkelijk werden ingezegend en aldus ge wettigd. Algemeen wordt de ,,N. H. Courant" gratis ter lezing bezorgd, bij de bezochte huisgezinnen. Het Liefdewerk voor „Kinderbescherming'' heeft 66 jongens onder zijn voogdij en ver zorgt de opvoeding van 7 meisjes. De uitgaven bedroegen f 19844.42. Het Liefdewerk „Stille Armen" verleende ge regelde hulp en steun aan 40 familiën, men kan een bedrag van f 7799.21 hiervoor besteden. Meerdere malen werd voor eenmaal of tijdelijk geldelijke hulp verstrekt. De bibliotheken, thans werkzaam in 5 af dee lingen in de stad, verstrekten aan 1054 lezers 4S457 boeken, 35 lezers en 2004 boeken meer dan gedurende 1933. De bekende „Spijskokerij" onzer vereeniging bereidde en verdeelde gedurende 1934 186500 liter-portiën warme spijs, zijnde ruim 30.000 portiën meer dan het vorig seizoen 19331934. De uitgaven bedroegen f 19777.43. Ons „Algemeen magazijn" verstrekte in het afgeloopen jaar voor een bedrag van f 1154.51 aan nieuwe onder- en bovenkleeding. Bovendien werden 735 stuks gedragen kleeding ontvangen en uitgedeeld. De totale uitgaven der vereeni ging over het jaar 1934 bedroegen f 76481.42. Het bestuur schrijft ten slotte: Naast onzen dank aan God, brengen wij onze hartelijke dankzegging aan onze weldoeners, die, in welken vorm ook, ons steunden. De Haarlemsche St. Vincentius-Vereeniging zij in uwe liefde en belangstelling aanbevolen. 't Tennis-seizoen gaat eerstdaags beginnen. Evenals vorig jaar organiseert de Sportraad van de Graalbeweging verschillende clubs voor geoefenden en minder geoefenden. Hierbij wordt de inschrijving geopend. Ook niet-Graalleden, die veel voor deze heer lijke zomersport voelen, kunnen zich opgeven en informaties inwinnen aan Graalhuis Spaar- ne 29 en de andere huizen. tfJaar wij vernemen zullen gedurende den duur der Intematlon. Bloemententoonstelling „Flora" orgelbespelingen in de Groote of St. Bavokerk worden gehouden op eiken Vrijdag, aanvangen de 15 Maart 1935 des namiddags van 34 uur. In verband daarmede vervallen met April as. tot 15 Mei d.a.v. de bespelingen op Donderdag middag. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Algemeene Noord-Hollandsche Maat schappij van Levensverzekering alhier. Woensdagavond omstreeks 11 uur heeft men in de groote winkelruit van het filiaal van Albert Hein aan de Oranjebooomstraat een gat gemaakt, waarschijnlijk met minder edele be doelingen. Uit de etalage zijn (goed geteld) ontvreemd: 8 reepen chocolade, 3 zakjes peper munt en 1 y, pond toffee's. De politie zoekt naar daders en lekkernijen. Donderdag 21 Maart om 8 uur des avonds, wordt in de zaal van de St. Elisabethvereenl- ging, Jansstraat 49, een lezing met lichtbeelden gehouden over het „Herstel van de Abdij van Egmond" door prof. dr. Alphons Steger. Introductie is toegestaan. De voorzitter van het Hoofdstemburéau in den Kieskring V (Haarlem) maakt bekend: dat de openbare zitting, waarin door genoemd bureau over de geldigheid der ingeleverde lijsten, en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten wordt beslist, zal wor den gehouden ten Raadhuize der gemeente Haarlem, op Maandag 18 Maart a.s. des voor middags ten 11 ure; en dat ingevolge artikel 45 der Kieswet, binnen twee dagen daarna, ieder kiezer van die be slissing in beroep kan komen bij de Gedepu teerde Staten der provincie. El<jers in dit nummer vinden onze lezers een uitvoerig verslag van de herdenking van het 75-jarig bestaan der Alg. Ver. voor Bloemenbol- lencultuur. Van de vele gelukwenschen die het bestuur In ontvangst had te nemen, verdient die van den burgemeester van Haarlem bijzondere aan dacht. De burgemeester zei gelukwenschen aan te bieden namens den raad en het dagelljksch be stuur der gemeente, maar ook namens de gan- sche burgerij, van wie hij zich in dezen de tolk wist te zijn en die zich Haarlem niet kan denken zonder de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Er zijn tijden geweest, aldus spr., waarin het scheen, alsof de band, die uw vereeniging aan onze stad bond, niet meer van die hechtheid was, welke wij in den loop der jaren ais gewoon waren gaan beschouwen. Tijden waarin stormen kwamen aanrazen, die uw vereeniging uit onze stad schenen te willen wegvagen. Maar een verstandig beleid heeft alles ten goede gekeerd en ik verheug mij erin, dat wy ook dit jubileum weder mogen herdenken ir het gebouw waarin het hart klopt uwer vereeni ging en waarin uw zetel, naar het mij wil voor komen, hechter dan ooit thans is vastgeklonken. Het doet mij voor uw bestuur oprecht genoe gen, dat het voor het grootsche bloemenfeest wederom kan beschikken over het schitterende terrein van onzen bevrienden nabuur, een ter rein, dat reeds bewezen heeft zoo volkomen te voldoen aan de hooge eischen, welke de groote stijl uwer tentoonstelling vanzelfsprekend stelt. Maar laat ik niet vooruitloopen op hetgeen ons morgen te wachten staat. Ik zie achter mij en vraag mij af: heeft de vereeniging gedurende haar bestaan ooit zwaardere tijden beleefd, heb ben haar leden ooit drukkender zorgen gekend dan in de laatste jaren het geval is geweest? Hebben zij ooit dergelijke moeilijkheden onder vonden met den uitvoer als in dezen tijd, nu een onvaste steeds zwevende muntpariteit den exoort terugbrengt tot een kansspel? Niets ware mij liever geweest dan op dezen dag een juichtoon te kunnen laten hooren, maar de mogelijkheid daartoe ligt verre. En daarom te meer bewonder ik het optimisme, dat uw bestuur toont te bezitten door ondanks den nood der tijden, dit jubileum luisterrijk en waar dig te herdenken. Het bewijst daarmede niet alleen, dat het met gerechtvaardigden trots op een roemrijk ver leden wil terugblikken, maar ook, dat de toe komst moedig in de oogen wordt gezien, over tuigd als gij zijt, dat ook na dezen langdurigen regen de zonneschijn eenmaal zal komen. Moge dit tijdperk niet al te ver verwijderd meer zijn! Woensdagavond sloeg op den Hoofdweg een motorrijwiel over den kop. De berijder, een in woner uit Haarlem, kreeg een beenfractuur en VOORUITBETALING werd met een particulieren auto naar Haarlem vervoerd. Het zwaar beschadigde motorrijwiel werd door manschappen van de motorbrigade naar het posthuis aan de Jacob Marisstraat te Amsterdam gebracht. DE FAKIR. Non-stop-spel in 20 tafereelen, door Jan Lamers en S. de Vries Jr. Nieuw Schouwtooneel, Stadsschouwburg. Twee Nederlandsche journalisten hebben zich aan het schrijven van een tooneelstuk ge zet en terwijl zij daarbij buitenlandsche voor beelden indachtig waren vooral voorbeelden die op film en revue zijn geïnspireerd slaag den zij er in, met een non-stop-spel een ver dienstelijk resultaat te bereiken. Al is dan dit stuk of deze stukken-reeks zeker niet Neder- landsch geaard door zijn samenstelling, dat is het wèl door de plaats van handeling en tal rijke details, die vertrouwd aandoen. In ieder geval is het in zijn soort knap werk, dat in de vlotte uitvoering door het Nieuw Schouwtooneel, onder regie van Lou Ezerman, van begin tot einde interesseert. De fakir een voortreffelijk gespeelde rol van Ko van Dijk is een zoogenaamde helder ziende, die misbruik maakt van de onnoozel- heid zijner klanten om geld te verdienen, op de eerste plaats, maar ook om de kuren van zijn ordinairen geest uit te vieren. De journa list, levendig door Frits Bouwmeester weerge geven, ziet „copie" in dat sinister bedrijf, krijgt tegen betaling verlof om achter een gordijn n aantal zittingen bij te wonen en neemt daar door waar, hoe de raadgevingen en toespelin gen van den waarzegger van grooten invloed zijn op het leven der cliënten. Zelfs komt het bij sommigen tot tragische ontknooping. Als 't particuliere leven van den journalist daarbij in de knel raakt, zal hij den „fakir" in een dagbladartikel ontmaskeren. Het gevolg hier van, dat we kunnen opmerken, is geen ander dan dat de schrijver wegens smaad door de rechtbank wordt veroordeeld dat hij den charlatan niet in de luren kan leggen om de eenvoudige reden dat hij zelf niet vast in zijn moreele schoenen staat, waardoor de helder ziende bedrieger, na de nederlaag van zijn aanvaller, lachend kan zeggen: „Wij gaan er mee door". Dit was nu eens een spel in tafereelen, dat niet leed aan de kinderlijke eigenaardigheid der snelle verbrekingen. De ruimte tusschen de verschillende schetsen werd kostelijk aangevuld door het optreden van den accordeonist Jan Volmer, die met den onbetaalbaar kalmen en karakteristieken Amsterdamschen politieagent Lou Ezerman het leven er in hield, nog bij gestaan, en wel buitengewoon rap, door de straatzangeres Dogi Rugani. Naast zijn natuurgetrouwe typeering van personen, zijn afwisselende en toch in één lijn doorgevoerde handeling, zijn vlotten en meer malen geestigen dialoog, heeft het spel nog verdienste door zijn tendenz. Het stelt de prak tijken van een schaamtelooze „waarzeggerij" te kijk en kan als waarschuwing tegen dat be denkelijke bedrijf gelden. Misschien zijn er nog onnoozelen, die er voor zichzelf iets uit leeren. Van dëh andeïen kant zijn de schrijvers niet- zuinig geweest mèt hun schetsen van het leven in een bepaald milieu, dat men maar beter van de planken weert en ook daarin geven zij toe aan hun zucht om door de charge heen een stuk werkelijkheid uit te beelden, al is he* meer in dialoog dan in handeling Een en ander maakt de bijwoning door anderen dan volwas senen zeker niet gewenscht. En dan neme men deze beperking niet te ruim. De verschillende leden van het gezelschap, de reeds genoemde prominenten en ook Mies Versteeg, Jetty van Dijk—Riecker, Jacqueline Royaards-Sandberg, Ferd. Koolbergen, Sam de Vries, Ben Aerden en anderen maken van meer dan één rol veel werk en met een sobere too- neelaankleeding en handig toegepaste verlich ting worden dikwijls aardige effecten verkregen. Het geheel ging er dan ook vlot in bij een niet bijzonder talrijk publiek, dat voor een deel te sterk op den humor van het geval scheen in gesteld, zoodat er gelachen werd op momenten, die dat zeker niet vroegen, ofschoon voor die ontspanning in het algemeen gelegenheid ge noeg werd gegeven. Komt het Nieuw Schouwtooneel na de Groote Vasten nog eens met dit interessante spel te rug, dan is er voldoende motief om aan volwas senen een bezoek aan den Schouwburg aan te bevelen. H. B. v. d. S. Op 15 Maart zal door den commandant van de Schoolcompagnie van den Motordienst aan den sergeant majoor instructeur G. Ouwer- kerk de zilveren medaille, het onderscheidings- teeken voor 24-jarigen dienst worden uitge reikt. D, uitreiking zal plaats vinden om 11% uur voor het front van den troep. Voor de Haarlemsche Rechtbank werden Don derdagmorgen eenige zaken van accijnsontdui king behandeld. Bij een Zaandammer had in 1932 een onder zoek naar benzine plaats gehad door een ambte naar van de belasting en een rijksveldwachter. Men vond er acht vaten benzine, inhoudende 1457 L., waarvan geen aangifte was gedaan. Bij het onderzoek hadden eenige bewoners van een woonwagenkamp gezegd, dat zij de benzine had den gekocht bij verdachte, hetgeen niet de waar heid bleek te zijn. De Rijks-advocaat eischte f 100 boete. De Of ficier voegde hieraan toe een vervangende straf van 15 dagen hechtenis. Mr. Stomps pleitte clementie met het oog op den financiee'en toestand van verdachte. Uitspraak 28 Maart. Woensdagavond werd in de bestuurskamer van de Sociëteit Vereeniging een bijeenkomst gehouden, waar de heer G. Berman een film draaide, betrekking hebbend op de Contax- camera. Het was aardig de werking van het toestel van begin tot eind gedemonstreerd te zien, alsmede de objectieven en andere toebe- hooren in den ruimsten zin. Hierop volgde een komische film, gemaakt met een smalfilmapparaat, om aan te toonen dat ook amateurs zich wel aan deze materie kunnen wagen. Na beoordeeling van lantaarnplaten voor den 50-puntenwedstrijd, proefprojectie en bespre king van een foto-collectie werd de bijeenkomst gesloten. Programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Vrijdag 15 Maart, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert: 1. Toccata et Fuga d kl. t. J. S. Bach 2. Adagio IHe Sonate J. S. Bach 3. Andante maestoso G. F. Handel 4. a Choral b. Arabesque L. Vieme 5. Fantaisie C. Saint-Saë'is 6. Grand Choeur A. Guilmant Op initiatief van de R. K. Slagerspatroons- vereepiging „St. Bavo" is dezer dagen opgericht eeri Vereeniging van Slagerszoons, onder den naam „Jong St. Bavo". Het dagelijksch bestuur van deze nieuwe ver eeniging bestaat uit de heeren Th. Frenken Jr, voorzitter; N. Broekhof, secretaris en H. Höls- ken Jr., penningmeester. Ook stond terecht een 28-jarige IJmuidenaar. In Juni 1932 stonden bij het station in IJmui- den een ambtenaar van de belastingen en een veldwachter. Zij zagen een- persoon uit het sta tion komen, die een groot pak op den schouder droeg. Zij sommeerden hem mee te gaan, doch de man deed een poging om te ontvluchten. Dit gelukte hem niet. De inhoud van het pak bleek uit ongeveer 6000 pakjes sigarettenpapier te bestaan. De IJmuidenaar zei, dat hij de pakjes had overge nomen van een „onbekenden" reiziger, die hem gevraagd had, ze naar een huis te willen bren gen. De belastingambtenaar maakte proces-ver- baal op. De Rijks-advocaat wees er op, dat het smok kelen van sigarettenpapier schrikbarende afme tingen gaat aannemen. Spr. eischte f 50 boete voor reeds eerder gesmokkelde doozen sigaretten papier en vroeg voor het bovenvermelde feit, aan den Officier, een gevangenisstraf te eischen De Officier van Justitie vroeg voor het eerste feit een vervangende hechtenis van 15 dagen en voor het tweede feit een gevangenisstraf van 1 maand. Uitspraak 28 Maart. In het begin van 1932 visiteerden eenige amb tenaren bij M. R. te Oostzaan. De ambtenaar ging met den zoon van verdachte naar diens erf en zag daar onbedekt 9 vaten met een in houd van 690 L. benzine liggen, waarvan geen aangifte was gedaan. Verdachte zei, dat hij de benzine eerst kort op zijn erf had gehad en dat hij de overtreding beschouwde als een nalatigheid zijnerzijds. De rijks-advocaat vond hier geen opzet in het spel, maar verdachte was verregaand zorgeloos geweest. Spr. eischte f 125. De Officier van Justitie vroeg een subsidiaire straf van 30 dagen. Uitspraak 28 Maart. Vervolgens werd een zaak behandeld tegen 2 landbouwers, n.l. den 53-jarigen E. S. en diens zoon P. S. In Mei 1933 hadden enkele ambtenaren huis zoeking gedaan. Zij vonden in een broeikas een complete distilleerderij, waarvoor geen vergun ning was gegeven en in het huis in de bedstee onder de dekens enkele zakken gist en suiker. S. Sr. ontkende hardnekkig iets van dat toe stel af te weten. Zijn zoon echter verklaarde, dat hij ongeveer 14 dagen voor de huiszoeking het toestel van een „onbekend" persoon gekocht had en buiten het weten van zijn vader om het toestel op het erf gebracht. De gist en suiker had de „onbekende" man gebracht, volgens ver dachte. Hij zeide niets van de manier van stoken af 511 I1S Alhier ztin van 3 tot en met 9 Maart 5 ge vallen van roodvonk geconstateerd. „Volg dit pad door de vallei en u zult de zee be reiken," zei de rennende Beer. „Maar wees voorzich tig, want de Spanjaarden hebben een stad in de baai en hun koopvaardijschepen liggen voor anker op de zee. De stad heet Ailenso". Kapitein Gay en Hal keken over de naburige vallei naar de zee. „Nu moet ik terugkeeren naar mijn stad", ver volgde de rennende Beer. „Keizer Montezuma waar schuwde me, niet verder te gaan dan dit punt en ik durf niet ongehoorzaam zijn aan z'n orders. Ik wensch u het beste." Terwijl hij dit zeide, hief de gids z'n hand op, om te groeten. Kapitein Gay druk te hem hartelijk de hand en dankte hem voor z'n hulp. Ook de anderen namen afscheid van den trou wen gids, die den terugtocht aanvaardde. De ande ren gingen verder bergafwaarts, tot ze eindelijk den gordel van boschjes op de lagere hellingen bereik ten. 51 AAN GROOT in KLEIN fo.6o.vOLQ.vooa i maamd NEDERL FABRIKAAT HET IDEALE VERSTERKINGSMIDDEL! Gebouw „St. Bavo'' Bestuur Volksbond, 8 uur. Bestuur Onderling Belang, 8 uur. Be stuur Winterhulp, 8 uur. Bakkers, 7 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw De Nijverheid Federatie Haarl. Woningbouwver. Lezing over „Huurpolitiek", 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Bestuur Postpersoneel, half negen Metaalbewerkers, 8 uur r. k. Bevolkings bureau, 8 uur. Groote Kerk Orgelconcert, 34 uur. Brinkmann Alg. Forensenbond afd. Haarlem ledenvergadering, 8.30 uur. „Flora" Bloemententoonstelling Heemstede 212 uur n.m. F'ans Halsmuseum Tentoonstelling Geschie denis Bloembollencultuur, 3 uur opening. Gouvernementsgebouw Receptie Ged. Staten ter gelegenheid van „Flora", 9 uur n.m. te weten. De „onbekende" Zou het hem leeren. Verdachte had 10 betaald. De President, mr. Maarssen, wees verdachte cp zijn verwarde verklaringen. De ambtenaar, die als getuige gehoord werd, verklaarde, sporen geroken te hebben van het stoken, hetgeen verdachte Jr. ten sterkste te gensprak. De Rijksadvocaat meende, dat er nog twijfel kon bestaan, of de verdachten het toestel wilden gebruiken voor het stoken. Voor den jongsten verdachte geeft hij het toe, doch de oudste ontkende steeds iets van het toestel af te weten. Spr. wees op het gevaar van een dergeiijken toestand. Spr. vroeg ten aanzien van beide ver dachten een gevangenisstraf, voor S. Sr. even tueel een geldboete van 300; door den Officier te vervangen door 30 dagen. De Officier vroeg voor S. Jr. een maand ge vangenisstraf. Uitspraak 28 Maart. Aan den heer P. F. Heeremans is met ingang van 18 April a.s. eervol ontslag verleend als agent van politie in de gemeente Haarlem. Woensdagavond is alhier opgericht een Bra bantsche Vereeniging, die zich ten doel stelt ge noeglijke avondjes te beleggen voor de hier gevestigde Brabanters. Besloten is tweemaal per maand bijeen te ko men bij Brinkmann. Zaterdag 30 Maart begint de vereeniging haar loopbaan met het houden van een Brabantschen worstebrood-avond. In de vergadering van de Eerste Kamer legde heden mr. C. KOLFF (C.-H.), benoemd in de vacature van den heer J. J. W. baron de Vos van Steenwijk, de voorgeschreven eeden af en nam zitting. Aan de orde is de begrooting van het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen voor 1935. De heer VAN CITTERS (A.-R.) hoopt dat de regeering zal terugkomen op haar beleid in het spellingvraagstuk. Het gaat hier niet alleen om het onderwijs, doch om een geestelijk goed van heel het volk. Spr. vraagt waarom deze zaak buiten de Sta- ten-Generaal om is behandeld en of dat de ware democratie is. Spr. betoogt, dat de taalstrijd nog geenszins uit is. De heer POLAK (S.D.A.P.) betoogt, dat de minister de taal en haar wezen zelfe heelt aangetast. Om den chaos der spelling te voorkomen hadden achtereenvolgende ministers strenger moeten optreden tegen vereenvoudigers er. hen, die onze taal saboteerden, n.l. een aantal on derwijzers, leeraren, zelfs hoogleeraren. De samenstelling der commissie van advies was ondeugdelijk, n.l. uitsluitend philologen, terwijl ze bovendien in meerderheid uit voor standers van vereenvoudiging bestond en geen rekening werd gehouden met de behoeften van letterkundigen e.d. Moet het gemak van onderwijzers en leerlin gen richtsnoer zijn, dan zouden we nog pas aan het begin staan van een nog veel radicaler spel linghervorming. Men spreke wat men wil, er zij één taal vooi ons volk volgens vaste regels. De heer OSSENDORP (S.D.A.P.) bepleit ver vroegde pensionpeering van onderwijzers. Spr. begrijpt den tegenzin om kinderen op school het „Wilhelmus" te laten zingen. 13 Dit alles werkte er toe mee, dat, toen zij hun kuiken geconsumeerd hadden en van den lichten Bordeaux hadden geproefd, juffrouw Walsden den heer Jimmle Tricket een charmanten, vrien delijken jongeman vond', die even oplettend en zorgzaam was als beleefd- En zij toonde geen verrassing en maakte geen tegenwerpingen,,, toen zij zich zelf even later met hem vls-A-vis bevond In een compartiment, waar niemand anders meer een plaats scheen te zullen zoeken. En dus, zei Jimmle, teiwijl de trein lang zaam het station ultstoomde, gaat u regelmatig naar Prijs? Ten minste eens per maand. Om te zien, hoe nieuwe hoeden worden gemaakt? Juist om te zien, hoe nieuwe hoeden worden gemaakt. Soms ook om de menschen in de Rue de la Paix te vertellen, wat wü doen in South Molton Street. Nu en dan hebben wij in Londen een schiterend en orgineel ontwerp, waarvan wij denken, dat het met succes naar Parijs zal kunnen worden overgebracht wil toonen daarmee tevens, dat zij in Parijs niet de eenige zijn, die hersens hebben. Daar, bij voorbeeld, in die hoedendoos u herinnert zich dat ik tegen den kruier zei, daar speciaal zorg voor te dragenis een creatie die Madame Charles en mij eenige slapelooze nachten heeft bezorgd morgen zal zij in onze etalage in de Rue de la Paix tentoongesteld worden en bin nen een week zal een half dozijn dames van de beau monde dien hoed dragen. Waarom slechts een half dozijn? vroeg Jimmle. Omdat iedere hoed, dien wij maken een afzonderlijke creatie is en wij garandeeren dat we nooit twee hoeden eender zuilen maken. Daarom zei ik, dat slechts 'n half dozijn van onze cliënten een hoed zullen dragen, die onge veer 't zelfde is. Zij zullen vol bewondering zijn over het alge meene effect van de creatie en we maken dus een hoed, die in de hoofdpunten daarmee overeenkomt. U begrijpt, dat, als we ook maar twee hoeden hetzelfde maken het succes niet zoo groot zal zijn. Dat is dus juist het tegenovergestelde van hetgeen de mannen wenschen, merkte Jimmie op. Onze bedoeling is, dat wij zooveel mogelijk hetzelfde gekleed gaan. Ik veronderstel, vervolgde hij, Madame Charles is de dame, die ik gisteren in de zaak ontmoette? Madamme Charles is de dame, die u giste ren ontmoette ja. Deze leidt beide zaken, eh? zy leidt beide zaken, juist als u veronder stelt. Ah! Ja zij behoort tot het soort vrou- tven, dat Ik graag mag. Ik heb het idee, dat zij zich als artjste beschouwt hè? Oh, absoluut! Het vereischt ook kun stenaarsgevoel, zulke hoeden te kunnen maken. Natuurlijk, natuurlijk! riep Jimmie uit. Hoewel ik het niet wist, begrijp ik het nu toch wel. Ik herinner mij, dat er eens op een fancy-fair een wedstrijd gehouden werd in het maken van hoeden. Iemand haalde mij over om mee te doen men gaf mij wat zij noemden: een vorm, vilt, ziide en nog allerlei dingen, zooals draad en naald. Ik won den eersten prijs een heel mooien sigarettenkoker. En wat, vroeg juffrouw Walsden streng, wat deden zij met den hoed? Oh, ik weet het niet. Bij opbod verkoopen geloof ik. Hij zag er niet onaardig uit, die hoed. Hij was opgesierd met wat chrysanthemums kunstbloemen natuurlijk. En wat mooie veeren met gele uiteinden. Het moet dan wel een heel mooie geweest zijn, merkte zij op. Ik ben er zeker van, dat wij er wat voor gegeven zouden hebben om het voorrecht te verkrijgen, dien hoed tentoon te stellen in onze etalage in de Molton 3treet. Zij keerde zich om en keek onderzoekend naar de verschillende voorwerpen, aie zy als Dagage bij zich had. Laat eens kijken een, twee, drie, vier, vijf ik heb altijd zooveel van die klei» dingen by me, vervolgde zy. Op het laatste moment kwamen er weer eenige bij. Ik moest dat daar goed in het oog houden, voegde ze Het zou vreeseiyk zijn, als er iets mee ge beurde of als het verloren zou gaan. Wat is het? vroeg Jimmie onverschillig, Lunch-mand? Lunch-mand! Nee! Denkt u misschien dat ik tusschen hier en Parijs nog een lunch zal gebruiken? Nee, dit mandje heeft met my gereisd van Londen naar Parijs en van Parys naar tonden, ik weet niet hoeveel malen. Sapristie! riep Jimmie uit. Hy keek naar het mandje met een plotseling ontwakende interesse. Is het heusch? Waarom?" Ah! Nu gaat u my uitvragen. Ik wil met u wedden om een paar handschoenen, dat u in drie keeren niet kunt raden, wat er in zit. Accoord. Een kat. Juffrouw Walsden schudde het hoofd. Dat is dom geraden. Want u zoudt die kat gehoord moeten hebben. Bloemen. Mis! Heelemaal mis! Jimmie wierp nog eens een langen blik op het mandje. Het herinnerde hem alleen aan eenige picnics, waaraan hy deel had geno men. Druiven uit de kas! Eh? Wel, u komt er dichter by, want het is iets om te eten. Maar u zoudt het nooit kunnen raden, daarom zal ik het maar zeggen. Het is een Michaelmas kaas! Een Michaelmas kaas! riep Jimmle uit. Waarom brengt u een Michaelmas kaas naar Parijs? Ik dacht wel, dat het u zou interesseeren. Het is een presentje een specifiek Engeisch seizoengeschenk, vindt u ook niet? Madame Charles heeft in Parys een zwager. Monsieur Charles, die waarschyniyk wat ouder is en die een dat is niet waarschijniyk, maar zeker echte gastronoom is. Monsieur Charles houdt veel van de Engelsche keuken daarom, als zy zelf naar Parys gaat, of wanneer Ik ga, neemt zij het altyd mee, of zy laat het mij meenemen, iets speciaals uit Engeland. Dat ligt aan het seizoen. Den eenen keer oesters, een anderen keer partijzen of fazanten; dan weer vroege asperges en zoo meer. Ik heb Monsieur Charles al zooveel van die eetwaren meegebracht. En als ik nu morgen in de Rue de la Paix kom, kan ik hem weer verrassen met deze mooie Michaelmas kaas een vette! zy lachte vrooiyk en Jimmie Trickett stond daarvoor weer in volle bewondering. Ik moet zeggen, lachte hy. Het maakt my allemaal erg hongerig ik verlang al weer naar het diner. Weet u wat? Laten we camen dineeren. Ik weet kent u het? het leuk ste, kleinste restaurant, op het eind van de Rue Royale zullen we daarheen gaan? Ja? Juffrouw Walsden maakte tegenwerpingen, doch liet zich ten slotte toch overhalen. Het klinkt me zoo aangenaam in de ooren, daarom! Ik dank u! Maar ik moet precies tien uur in de Rue de la Paix zijn. Na deze afspraak scheen het heel natuurlijk, dat Jimmie al haar zaken regelde. Zy stond hem toe, voor haar bagage te zorgen aan het Gare du Nord; zy aanvaardde zyn verzekering, dat zy alles in goeden staat zou vinden in de Rue de la Paix. En Jimmie die zyn instructies gaf, en menige fooi aan eenige kruiers, reed triomfanteiyk met haar naar de Rue Royale. Het was ongeveer middernacht, toen Jimmie ten zeerste voldaan over het werk, dat hy dien dag gedaan had, zijn kamer in Grand Hotel binnentrad. En daar, boven op zyn grooten koffer, zag hij het sluitmandje waarin de vette Michaelmas kaas voor den onbekenden heer Charles. HOOFDSTUK IX HET SLUITMANDJE By het zien van deze buitengewone ver meerdering van zün eigen zaken, was Jimmie's eerste opwelling, den kruier on te zoeken, door wiens domheid deze vergissing was begaan. Hy had by de vijf francs extra den man ook de meest nauwkeurige instructies gegeven omtrent de bezorging. Deze voorwerpen allé met een label had hy zelf precieus gescheiden ge houden. Aan den eenen kant die met het adres van Mademoiselle Walsden, Rue de Ia Paix; aan den anderen kant de koffers van Monsieur Trickett, Grand Hotel. Het kon niet eenvou diger de kruier had het dan ook volkomen begrepen, volgens zyn eigen verklaring. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2