Zoekt gij betrouwbaar f(J 1 O Ivt FUIvI AAj L Haat» to een „Omroeper" Personeel? I voor 80.000 gezinnen E Italië en het Zwarte Rijk J&oceer-CUdcertjes GEEN SPRAKE VAN! EEN GEVAAR VOOR DEN VOLKENBOND Opi^uinid piiiii!!nn!iiiii!iiiniiii!iiniiiininiiii!iiiiiiniiit!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiinii!iini!iiiiiiiiiii!iii!iiiiiiiiini| 1 W%fMl M - f** 'B gniiiiiinntiiiiniiiiinininnnnniiiiintniniiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiia siiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiB ba bü 15 den niet gesr Ope Dire seer koo] raac ha J te i B voo beh de reit voo per Hei Per zoe zijr De nieuwe Moerdijkbrug In wording. Op de werf der firma Penn Bauduin te Dordrecht nadert de tweede overspanning voor de in aanbouw zijnde brug over den Moerdijk haar voltooiing. Een overzicht van de beide spanningen, waarvan de eerste gereed is voor het transport Een Brusselsche zilversmid heeft het stadhuis van Brussel in~~zïtver vervaardigd. Het kunststuk zal in het stadhuis ten toon worden gesteld Nadat het accoord met Frankrijk de koloniale expansiemogelijkheden in Lybië voor Italië heeft af gesneden, blijft alleen Oost- Afrika daarvoor open Revanche voor Adoea TTIqAjhtl Sc/ioofi Schip LANDGOED „RIJNHUIZEN" OPENGESTELD Onder de Natuurschoonwet 1928 gerangschikt Men kijkt naar Uw mond als U spreekt. Boldoot's Pasiol maakt Uw tanden blank! veri tot VOO oori met voo: Bchi pen opv D ovei gen léér van een Con het taal cooj het van vest als cp 1 wor plar pan tege mak V achi gebi J. c groi tege l de 1 imp terr het vooi te i hul] alsr raai den den niet flati gaa: will van Mae den tege pari gene spre beu: beu gen H van is, waa mee zou ecoi er zan B tinj ove: digi lani hee raa zoel niel N vere het zeg( nen aan D en voo gel: voo pos gen aar op kar mo „Ai het gra r spc Da wereldbloemententoonstelling .Flora 1935* te Heemstede. Een overzicht van het groote tentoonstellingsterrein. Linkshet fraaie expositiegebouw, waar de vele kostbare inzendingen een plaats vinden. Op het terrein onderscheidt men verder de zuil met den wereld bol, welke des avonds verlicht wordt en de monumentale lichtmasten verjaardag van den slag bij Adoea, die het einde van Itaiië's toenmalige koloniale aandrift betee- kende. In de bergdalen bij Adoea viel de helft van het Italiaansche expeditiecorps; in Italië viel de regeering van Crispi. Vele jaren lang bleef Adoea de herinnering aan een brandende vernedering, maar ook aan een politieke dwa ling. Dat alles is nu anders geworden. De nationa listen en de fascisten hebben in hun geschied schrijving zoowel de eer van de troepen als van hun leiders hersteld en de schuld van de neder laag op het defaitisme het woord is van lateren datum der democratie geworpen. Mussolini zelf heeft bij gelegenheid verklaard, zichzelf als erfgenaam en voortzetter van Crispi te beschouwen. Men ziet „Adoea" dan ook nu onbezorgd onder de oogen. lie generale staf is bezig met de pu blicatie van een driedeelig werk over de expe ditie. In afwachting daarvan liet kolonel Bron- zuoli dezer dagen een kleinere studie het licht zien, die de militaire geschiedenis van den slag beschrijft. Misschien kom ik daarop nog terug; hier volge slechts een zinsnede uit zijn besluit: „Tóen eerst (toen de regeering een roemloozen vrede sloot) en alleen door de schuld der re geerders werd Adoea een ware en zware neder laag, want.... niet alleen voor een leger, maar méér nog voor een natie, is er niets verschrik- kelijkers dan een nederlaag zonder revanche!" Beteekent dit alles nu, dat die revanche he den op komst is? In Italië is zeker de meening zeer verbreid, dat de oorlog met den Negus on vermijdelijk zal blijken, zij het tengevolge van nieuwe incidenten, zij het omdat de Abessiniërs de gevorderde satisfactie blijven weigeren. Door gaans verwacht men dien oorlog echter eerst in October, wanneer de regentijd voorbij zal zijn. Op dat punt valt echter op te merken, dat in het hooge gebied tusschen Abessinië en Erythrea het klimaat de krijgsoperaties ook in andere seizoenen niet uitsluit. Voor Italië ligt daar het gunstigste oorlogsgebied, zoowel wegens het kli maat, als omdat de troepen zich hier in het eigen gebied reeds op de hoogvlakte bevinden, terwijl bovendien de meer verwondbare deelen van Abessinië dichtbij zijn. Het schijnt, dat het meerendeel der Italiaansche troepen ook naar Erythrea gedirigeerd wordt. Daarentegen zou voor de Abessiniërs een inval in Somaliland ge makkelijker zijn uit te voeren. Vandaar dat Ita lië zich zoo bezorgd toonde voor zijn Somalische grens, waar de Negus een aanzienlijke troepen macht zou geconcentreerd hebben. Intusschen toont het uitblijven van verdere ongevallen, dat die bezorgdheid misschien onnoodig was, terwijl het ook het vermogen van den Negus, om inci denten te vermijden, in een gunstiger licht stelt. Beteekent het aecoord over de neutrale zone nu een gunstig voorteeken voor een accoord over de grens en over de door Italië gevorderde satisfactie voor de Incidenten van Oeal Oeal? Of is de oorlog, zooals velen gelooven. onver mijdelijk? In plaats van een antwoord op deze vraag, dat nog niemand geven kan, moge hier opgemerkt worden, dat de koloniale penetratie, vreedzaam of gewapend, in elk geval een ding van langen duur is. De wegenbouwers gaan voorop, hetzij er ploegen of kanonnen volgen. In de Inleiding van het bovengenoemde boekje schrijft Bronzuoli, dat „het werk der kolonisee ring een gedicht is, waaraan groote en kleine werkers dag aan dag hun versje bijdragen". Minder dichterlijk werd eenzelfde gedachte uit gedrukt door Cavour, toen hij zijn groote poli tieke onderneming vergeleek met een artisjok, die blaadje voor blaadje gegeten wordt. Indien Italië van den Negus de erkenning van zijn langzamerhand bezette grensuitbreiding en het noodige prestlgeherstel verkrijgen kan, zou Admiraal Kelly brengt het saluut na zijn bezoek aan den Zweedschen oorlogsbodem .Oscar II', welke in Engeland Is aange komen en ligplaats heeft genomen In de haven van Portsmouth (Van onzen correspondent te Rome) Het kleine succes van het accoord over de neutrale zes-kilometer-zone, die de Italiaansche en Abessinische voorposten aan de Somali-grens van elkan der zal scheiden, is door de Italianen vrij wel als een bagatel afgedaan. De fascistische bladen vermelden het ergens onder aan de bladzijde, die overigens met groote titels en vele kolommen gewijd is aan geestdriftige beschrijvingen van het vertrek der troepen naar Oost-Afrika. Over zulk een kleinigheid maakt men zich blijkbaar warm noch koud. De waarde van die neutrale zone is dan ook twijfelachtig. Zij hangt geheel af van de hoeveelheid goede wil, die aan beide zijden bestaat. Wil men werkelijk aan beide zijden vijandelijkheden vermijden, dan is de neutrale strook een speelplaats van vrede. Maar zoo dat niet het geval zou zijn, dan is diezelfde neutrale zone een proefveld van „In cidenten". Eén van de nomaden, die volgens de overeenkomst het recht hebben, ongewapend aan de bronnen in 't neutrale gebied hun dorst te komen lesschen, behoeft slechts een pistool of een mes onder zijn bumous te dragen, en het incident is er. Wat nu dien goeden wil betreft, gelooft leder een gaarne het beste. Maar een zekere twijfel is niet ongeoorloofd. Het doet bijv. zonderling aan, dat Italiaansche bladen die niets doen wat niet van boven af gewenscht wordt met instemming de beschouwingen van een Ame- rikaansch journalist citeeren, die zegt, dat Italië ongetwijfeld de bedoeling heeft Abessinië te veroveren en dat de Volkenbond beter doet zich daarbuiten te houden. De Italiaansche pers noemt dat „de klare visie van een Amerikaansch 6Chrijver". Wat de andere zijde betreft, het Zwarte Rijk geniet op het oogenblik de sympathie van de genen, die romantisch voelen en in Ethyoplë een soort van Idealen zwarten ridderstaat zien, die door de zwaargewapende en nuchtere heb zucht van het blanke ras wordt bedreigd. De feodale inrichting van den Abessinischen staat, die eenigszins overeenkomt met de Europeesche toestanden omstreeks het jaar 1000; de geheim zinnige geslotenheid van het gebied met zijn krljgsvaardige opperhoofden; de roem van Me- nelik, die een vermaardheid verwierf zooals geen zwarten koning sinds Caspar ooit ten deel viel; de oeroude geschiedenis van het land, dat zijn oorsprong van 4000 jaren hèr telt en den Leeuw van Juda als nationaal symbool heeft; de schil derachtige oud-christelijke klank van namen als Hailé Sellasié, dat „macht der drievuldig heid" beteekent; dat alles geeft aan het rijk van den Negus een Idealen glans, die de verbeel ding aantrekt. De Italianen toonen zich echter ongevoelig voor deze aantrekkelijkheden. Zij betoogen veel eer, dat Abessinië een barbaarsch land is, waar de blanke beschaver nog nuttig werk to doen vindt. In het bijzonder wijzen zij op de slaver nij, die daarginds nog welig tiert, en op het feit, dat de Negus zelf slechts een zeer gebrekkige heerschappij over het land uitoefent, zoodat hy zijn buren niet voor Incidenten kan vrijwaren. Deze beide argumenten dienen als steun voor de Italiaansche opvatting, dat Abessinië eigeniyk niet in den Volkenbond thuishoort en daar slechts by vergissing zetelt. Een feit is, dat dit Volkenbondslidmaatschap van het Zwarte Ryk in de huidige politieke con stellatie een bijzonder belangryke rol speelt. Zonder dat volkenbondslidmaatschap zou het conflict tusschen Abessinië en Italië zich met welnemen van Frankrijk en Engeland waar- schijniyk hebben afgespeeld volgens het be kende rhythme der koloniale expansie: inci- dent-opmarsch, incident-opmarsch. Doch sedert 1924 is Abessinië door toedoen van Frankryk dat daarmee Engeland en Italië een steentje in den schoen wou schuiven lid van het Geneef- sche rechtsinstituut en de Negus Hailé Sellasié weet zyn vertrouwen In den Volkenbond en zyn verwachtingen, die hy van dit instituut koestert voor de verbreiding (ter Westersche beschaving in zyn land uit te spreken met een ontroerende aanhankelijkheid, die Wilson nog in zyn graf een traan moet ontlokken. Kan de Volkenbond in dit conflict nog weer eens schitteren door afwezigheid? Juist op heden heeft hy zyn prestige meer dan ooit noodig, niet alleen om de afvalsbeweging tot staan te brengen, maar vooral ook, omdat men Duitschland weer in het bandshuis wil binnenleiden. Maar wat te zeggen van een bond, die genoegiyk toeziet, hoe een groot lid aanstal ten maakt om een klein lid op te peuzelen? Van den anderen kant zou een uittreden van Italië uit den Bond ook een zware slag voor Genève beteekenen. Men herinnert zich, dat Mussolini een goed jaar geleden met die ge dachte speelde en dat de Groote Raad van het Fascisme destyds zelfs een soort van ultimatum losliet, waarin een herziening van het statuut werd gevorderd. Sinsdien is echter de gedachte aan samenwerking met den on-Geneefschen Hitier op den achtergrond geraakt en vond Italië toenadering tot het Volkenbond-minnende Frankryk. Van uittreden werd in Rome niet meer gesproken. Maar zoo de Volkenbond den Negus onder zyn vleugels zou willen beschermen tegen hetgeen Italië als rechtvaardige eischen beschouwt, zou Mussolini allicht in staat zijn, Genève gebelgd den rug te keeren. Voor Italië ligt in Oost-Afrika een vitaal be lang. Nadat de onlangs gesloten accoorden met Frankrijk, de verdere koloniale expansiemoge- ïykheden in Lybië hebben afgesneden, blijft al leen Oost-Afrika over voor de uitbreiding van het Italiaansche ryk. Abessinië, waaraan Italië met zyn twee koloniën Erythrea en Somaliland grenst, biedt trouwens voor Italië veel gunstiger mogeiykheden dan Lybië. De economische bron nen van Abessinië kunnen juist datgene geven, waaraan de Italiaansche economie behoefte heeft, terwül bovendien de vruchtbare hoog vlakte veel meer gelegenheid biedt tot volks planting dan het Lybische woestijngebied. Het is dan ook niet te verwonderen, zoo de Italianen, die zichzelf plegen te beklagen, wyi zy het laatst aan den kolonialen disch gekomen zijn, nu vast besloten hebben, om zich althans dit gerecht niet te laten ontgaan. En evenmin twyfelt het fascistische Italië aan zyn vermogen om zulk een program tot een goed einde te brengen. Juist dezer dagen, den len Maart, viel de 39e Altijd welge moed en vol ener gie I Op hem heeft de slechte tijd dus blijkbaar géén invloed! Hoe dat komt? Hij maakt „Schoon Schip" De meeste menschen lijden onder de ge volgen van „verstopping" of hardlijvigheid en soms weten zij dat zelf niet. Wellicht zijt Gij zelf een slachtoffer daarvan I Ge voelt U lusteloos en teneergeslagen, lijdt aan hoofdpijn of opgeblazenheid. Uw maag is in de war, Uw eetlust is gering. Ophooping van etens-reslen in de darmen, waardoor gistings-bacillen Uw gestel aan tasten, is daarvan de oorzaak. Maak dan „Schoon Schip" met de nieuwe vinding van Apotheker Dumont: „Laxeer-Akkerljes". Ze werken zacht, regelen Uw stoelgang en brengen Uw ingewanden weer in staat hun laak op normale wijze te hervatten. Ze verbeteren Uw geheele gestel door hun bijzondere samenstelling. Ge zult Uw eer gezond, opgeruimd en vol energie gevoelen. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. dat al een vet blaadje van den artisjok zyn- Maar zoo het daarentegen tot oorlog komt, zal ook een voorzichtige oorlogvoering, iets behou den van het tempo, dat in Cavour's vergelijking ligt uitgedrukt. Het landgoed „Rynhuizen" te Jutphaas is hi) beschikking van de ministers van Economische Zaken en van Financiën onder de Natuur schoonwet 1928 gerangschikt. Met uitzondering van de omgeving van he' kasteel en den moestuin is het geheele land goed van zonsop- tot zonsondergang voor he' publiek opengesteld op vertoon van wandelkaar- ten, welke gedurende een kalenderjaar voor eeh gezin geldig zijn tegen betaling van 0.25, ter- wyi dagkaarten voor een gezin als voor een per soon geldig zullen zijn tegen betaling van 0.1°' alleen verkrijgbaar by den tuinbaas. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" 16 kosten. Plaats maar eens een Omroeper 1 Rubri- oeering en gelükvormige zetwijze. Billijk haO". delstarief. Mr. B. G. A. Smeats, directeur der tucht school te Nijmegen, die belast Is met het treffen ven voorzieningen voor de Inrichting van fort Honswijk tot Interneerlngskamp voor ongawenschte vreemdelingen Gevaarlijke scheuren door mijnverzakklngen ^ijn ontdekt aan de kerk te Heerlerbaan. Men Is direct begonnen met herstelwerk zaamheden in de gewelven, om instortingen te voorkomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4