Regeling voor uitverkoopen 'jjeginxóódm dag.. fcs wsfty. De Noord-Oost- polder V ervalsching REGEERINGSBELEID VAN CURACAO WERKVERSCHAFFING V00RL00PIG VERSLAG VRIJDAG 15 MAART 1935 Van propaganda Bezwaren tegen het wetsontwerp tot herziening van het reglement Loonen bij particuliere mijnen Weekloonen van tien tot vijftien gulden geen regel RETRAITEN WARDENIER'S MOTOR Nederland in den Vreemde Faillissementen in 1934 Stuurlieden-examen ■NUi Geologisch Bureau voor Mijnwezen Gerucht betreffende zijn verdwij ning tegengesproken HET AANPASSINGSONTWERP Vele Tweede Kamerleden hebben met instemming van de indie ning van dit wetsontwerp kennis genomen Wie moet beslissingen nemen? Niet voldoende waarborg? Masseer gelaat en hals met het overvloedige schuim. 1 .de zeep der jeugd! 2 voor 25 cf. JAARBEURS TE UTRECHT De nieuwe minister eere-voorzitter Bezoek van Prinses Hermine 'T CONFLICT TE ROTTERDAM PROF. TITUS BRANDSMA Geestelijk adviseur der R. K. Jour- nalisten-vereeniging NAAR HUURVERLAGING Adres van den at ionalen Woningraad Kerkelijk leven Pater Stumpel O.C. f Rotterdams hoofdkerk ÏOO jaar Audiëntie De Tribune is bezig, een campagne te houden ook onder katholieke arbei ders aan den zelfkant der parochies in de groote steden. Ze gaat daarbij na tuurlijk weinig kieskeurig te werk. „Het is onze taak schrijt het Sovjet orgaan den katholieken arbeiders duide lijk te maken, dat zij niet. door het com munisme in hun godsdienst bestrijd wor den." En hoe legt het blad het daarvoor aan? Ziehier: „Onophoudelijk kan men in de Katho lieke pers allerlei verhalen lezen over gods dienstvervolging in de Sowjet-Unie. Mocht men deze berichten geloven, dan zouden alle priesters in de Sowjet-Unie gemarteld worden, iedere gelovige zou doodhongeren enz. enz. Des te opmerkelijker is het, dat thans in de Maasbode een uitvoerig artikel is te lezen, geschreven door P. Hendriks, dat een kerkdienst in Moskou beschrijft. Het artikel heet: „Een Zondag in het Rode Moskou", en is belangrijk genoeg om er enige passages uit aan te halen, die duidelijk aantonen, wat er waar is van de praatjes over de godsdienstvervolgingen in de Sowjet-Unie. (Volgen de citaten Red. T.) Ziehier nu wat overblijft van de gruwel verhalen over godsdienstvervolging in de Sowjet-Unie. De katholiek P. Hendriks moet in zijn artikel erkennen: Ten eerste: het bezoek aan kerken is vol komen vrij. Wanneer er vreemdelingen bin nenkomen, valt dit niet eens op! Ten tweede: Gelovigen zijn volkomen vrij hun doden te begraven zonder dat dit op zien baart! Ten derde: In de Sowjet-Unie heerst een groeiende welvaart! Ten vierde: De jeugd heeft zich voor het allergrootste deel van de godsdienst af gewend! De Tribune, die deze propaganda in ka tholieke arbeiderskringen draagt, verzwijgt intusschen, dat de heer P. Hendriks ook in de „N.R.Ct." artikelen publiceerde en dat hij in dit blad schreef: Het is blijkbaar de bedoeling de city van Moskou, de ontmuurde Kitaj-Gorod en daaromheen als een halven kring zich aan sluitende Bjely-Gorod geheel kerkloos te maken. De vreemdeling, die zich uitslui tend door Intourist, het staatsreisbureau laat leiden, krijgt op zijn vraag, of er nog open kerken zijn, ten antwoord, dat die nog slechts te vinden zijn in de buitenwij ken buiten de Sadowaja's. Geheel juist is dit evenwel niet. Het is heel moeilijk het juiste getal te weten te komen van de nog geopende ker ken en kapellen in de stad, waar vroeger „veertigmaal veertig" kerken met haar gouden en sterren-bezaaide kronenkoepels triomfeerden rondom het Kreml, den ker ken- en paleizenburcht, midden in de exo tische kerkenstad. Alles bij elkander, ook heel kleine kapelletjes meegerekend, zal het nu niet veel meer zijn dan een twintig tal. De Tribune zet de propaganda voort met hetzelfde soort valsche voorstellingen als Wij herhaaldelijk signaleerden bij de recla me-vergaderingen en brochures van den zoogenaamden katholieken arbeider uit Tilburg en „de Katholieke chauffeuse", die in Sovjet-Rusland bij den neus waren rondgeleid en daardoor in Nederland het „arbeiders-paradijs" moesten komen ver heerlijken. Op het protest van mevrouw Roland Holst en prof. Mannoury tegen de „terreur in Sovjet-Unie" weet het blad ech ter evenmin antwoord als op de critiek van ooggetuigen als Knickerbocker en de citaten, die we uit in Rusland verschijnen de Sowjet-bladen afdrukten over de mise rabele toestanden aldaar. De Tribune stoft erop, dat in de mijn streek „door een paar arbeiders met behulp Van de afd. Heerlen door vrienden van de Sowjet-Unie een afdeeling dier Unie is op gericht met 19 leden". Als het waar is, dan kon het succesje alleen worden behaald öiet behulp van valschheden als boven ge signaleerd. Donderdagavond is te Den Haag de bespre king gehouden in de Groep West-lndië van het Indisch Genootschap, van het 19 November 1934 ingediende wetsontwerp tot herziening van het reglement op het beleid der regeering van Curagao, als vereischt door de artikelen 6062 Van de Grondwet 1922. Als inleider trad op mr. H. G. Eskes, oud lid Van den Kolonialen Raad van Curacao. Een groot bezwaar tegen het ontwerp is, vol gens inleider, dat een belangrijke verschuiving van rechten en bevoegdheden plaats heeft van de Kroon naar den Gouverneur. Bovendien Wordt den Gouverneur niet voorgeschreven, zooals wel aan den G.G. van lled.-Indië, dat hij verplicht is, bij de uitoefening van zijn Waardigheid 's Konings aanwijzigingen te vol ken. Hij is aan de Kroon slechts verantwoording Verschuldigd, dus rekenschap achteraf. Dit is een ernstige leemte in het ontwerp. Door een en ander wordt de band tus- schen Holland en Curagao losser gemaakt, hetgeen een gevaar inhoudt voor de Rijks- eenheid. Nederland moet de leiding behou den in het Nederlandsch imperium. Voorgesteld wordt van de 15 leden van de Koloniale Staten, het nieuwe vertegenwoordi gend lichaam, er 8 te doen kiezen volgens een beperkt kiesrecht en 7 te doen benoemen door den Gouverneur. Gegronde bezwaren tegen het verkiezen van Wie 15 leden door de kiezers zijn er bij een be perkt kiesrecht met een zekere evenredige ver tegenwoordiging niet. Wil men echter een deel der leden benoemd zien, dan behoort dit als tot dusver door de Kroon te geschieden, in keen geval door den Gouverneur. Ook bij de invoering van de zgn. conflic ten-regeling tusschen Gouverneur en Koloniale Staten, neemt de Gouverneur een overwegende Positie in tegenover de Staten. Het is aan den Kolonialen Raad, dat de be faamde sluitende begrooting van Curagao te danken is. Er is dan ook alleszins reden, het vertegenwoordigend lichaam van Curagao met vertrouwen tegemoet te treden en er kan geen bezwaar tegen zijn, aldus inleider, diens be voegdheden eerder uit te breiden dan in te krimpen. In het aanhangig wetsontwerp is het evenwel de Gouverneur, wiens rechten en bevoegdheden aanzienlijk worden uitgebreid, eenerzijds ten koste van de Kroon, anderzijds ten koste van de Staten. Het is de vraag, of dit de bedoeling zal zijn geweest bij de Grondwetsherziening van 1922, waarop de Memorie van Toelichting zich beroept. Spr. eindigde met de woorden: „Moge het „gemeen overleg" tusschen regeering en Staten Generaal leiden tot een zoodanige Staatsrege ling in Curagao, dat de Rijkseenheid daardoor wordt bevorderd en het waarachtig belang van Curagao daardoor wordt gediend". Vanwege de Vereeniging tot behartiging van de belangen der Limburgsche Mijnindustrie te Heerlen wordt een mededeeling verstrekt, waar in wordt opgemerkt dat omtrent de loonen van de arbeiders der Particuliere Mijnen in den laatsten tijd meermalen onjuiste en onvolledige voorstellingen zijn gegeven. De indruk is gewekt als zouden weekloonen van 10 tot 15 gulden regel zijn. Blijkens het overzicht van de gemiddelde weekloonen der arbeiders van een der Particu liere Mijnen over het tijdvak Augustus/Decem ber 1934 bij een gemiddelde werkweek van 4,62 dagen zijn de gemiddelde weekloonen voor ar beid ondergronds: voor meester-houwers, ploegbazen, schudgootmeesters en schietmees- ters ƒ25.23 minimaal; voor houwers ƒ23.75; voor overige arbeiders boven 21 jaar 16.59 tot 23.75 en voor arbeiders beneden 21 jaar ƒ9.38 tot 14.23. Voor allen bovengronds zijn de loonen: eerste vakgroep (geschoolden) ƒ21.25; tweede vak groep (geoefenden) ƒ18.39; derde vakgroep (on geschoolden) ƒ16.03; arbeiders van 2122 jaar ƒ13.31; arbeiders van 1920 jaar ƒ9.93; ar beiders van 1618 jaar 6.98; arbeiders bene den 16 jaar ƒ4.94. Over het geheele jaar 1934 bedroeg het ge middelde loon per dienst van alle onder- en bovengrondsche arbeiders der Particuliere Mij nen 4.44. Retraitenhuis „Cenakel" Tilburg Van 2630 Maart as. zal in het Retraitenhuis „Cenakel" te Tilburg een retraite gegeven wor den voor ongehuwde dames door een Pater Jesuiet. Van 1720 April a.s. zal er in het Retraiten huis „Cenakel" te Tilburg een retraite gegeven worden voor onderwijzeressen en andere dames, door een Pater Jesuiet. De Retraitanten zullen in de gelegenheid zijn, de plechtigheden der Goede Week bü te wo nen, volgens Dominicaanschen Ritus, met nachtwake bij het H. Graf, van Witten Donder dag op Goeden Vrijdag. Bericht van deelname aan de Directie v. h. Cenakel, Tilburg. Dient thans als onderpand voor schuld In verband met de „demonstratie" van den motor van Wardenier in het café Dragt te Wolvega, verneemt de „Leeuw. Crt.", dat de motor nog steeds in genoemd café staat. De caféhouder wil de machine niet vrij geven al vorens Wardenier eenige schulden, o.m. tele foonkosten heeft betaald. Twee jaar geleden was dr. Guido Angelo Pacchini uit Ferrara, directeur van het „Insti- tuto Fascista di Cultura", gast van de vereeni ging „Dante Alighieri", afdeeling Amsterdam. Gedurende zijn verblijf hier te lande heeft dr. Facchini zich van Nederlandsche toestanden en omstandigheden op de hoogte gesteld en, ge holpen door geschriften en lantaarnplaatjes, hem door de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" ter beschikking gesteld, houdt hij nu overal in Italië voordrachten over ons land. Uitvaart Eerw. Zuster Maria Triduana te Den Haag In de kapel van het St. Willibrordusgesticht te 's-Gravenhage had Woensdag j.l. de plech tige uitvaart plaats van de eerw. Zuster Maria Triduana, in de wereld mej. A. C. de Haan. van Amsterdam, die in den leeftijd van 55 jaar in dit gesticht overleden was. Nadat des morgens te negen uur de H. Mis van Requiem was opgedragen door den rector van 't gesticht, den weleerw. heer W. Witteman, had te elf uur de begrafenis plaats op het R. K. Kerkhof aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhags. waarbij rector Witteman de liturgische plech tigheden verrichtte. Op het kerkhof waren voorts aanweizg de hoogeerw. deken J. M. van der Tuyn, de pas- stoors W. van Adrichem, J. H. F. Root en C. G. A. van Baaren, rector Th. van den Burg, wethouder F. N. V. Quant, mr. A. C. F. de Groot en verschillende familieleden van den overledene. Deken van der Tuyn verrichtte de beaarding. R. I. P. Uit de in December 1934 verschenen Faillisse mentsstatistiek over 1933 bleek, dat, na een voortdurende stijging der cijfers sedert 1929, het totaal aantal uitgesproken vonnissen van fail lietverklaring van 1933 nagenoeg gelijk bleef aan dat van 1932 (resp. 4556 en 4539). Uit de voorloopige cijfers betreffende de uit gesproken faillissementen over het geheele jaar 1934 blijkt, dat van een teruggang geen sprake is, doch integendeel een zij het vrij geringe stijging wordt opgemerkt (1933 4.583, 1934 4.645). Volgens de cijfers der verschillende maar den van 1934 was het aantal faillissementen in 7 maanden hooger en in 5 maanden lager dan in de overeenkomstige maanden van 1933. Hst totaal aantal uitgesproken faillissementen was voor het jaar 1934 62 hooger dan voor 1933. DEN HAAG. Geslaagd voor stuurman kleine stoomvaart de heer D. Veenma. «IMMWMrifeMaMMmij I Een overzicht van de terreinen, waarop de Brusselsche wereldtentoonstelling haar voltooiing nadert Op 11 Maart j.l., toen de Regeering de Me morie van Antwoord bij de begrooting van het Zuiderzeefonds inzond en verklaarde, met de inpoldering van den N.-O.-polder te willen wachten tot na de „groote bezuiniging", is de droogleggingshistorie in een nieuw stqdium ge treden. Het blijkt dat de belangen, waarom men vóór en tegen voortzetting van het groote werk gestreden heeft, geheel en al van karakter ver anderd zijn. Oorspronkelijk stond op den voor grond: de winst aan cultuurgrond, vermeerde- ling der agrarische productie en land voor de boeren. Wij, Hollanders, hebben ons tot voor zéér kort, terwijl we reeds lang industrieland geworden waren, een volk van boeren gevoeld, en we gingen daar grootsch op. Toen dan ook ir 1922 een commissie-Lovink werd ingesteld, belast met „het instellen van een hernieuwd onderzoek naar de baten, welke van de afslui ting en droogmaking der Zuiderzee mogen wor den verwacht", kwam haar geheele rapport neer op een verwijzing naar het groote belang voor den land- en tuinbouw. De werken zijn sindsdien voortgezet, de af sluitdijk is gereed, de Wieringermeer in cultuur gebracht ennu weten we al geen raad met onze landbouwproducten. De boeren verwen- schen hun land dat hun reeds veel minder op brengt dan de vaste lasten die er op rusten. Degenen die tegen de drooglegging streden, waren allereerst de visschers, en al degenen die aan de binnenzee hun bestaan vonden, zooals de vischmeel- en kalkzandsteenfabrieken te Harderwijk. Daarnaast de natuurvrienden, die de schooneoeverlanden en de schilderachtige stadjes aan de oevers van de binnenzee lief hadden. Thans komt, na veel weifeling, de regeering met de aankondiging, dat zij eerst eens wil af wachten hoe het met de Staatsfinanciën zal loopen. De aanvraag der 2 millioen, die dit jaar besteed zouden worden aan de inpoldering van het IJselmeer tusschen Lemmer, Urk en Vol lenhoven, wordt teruggenomen. Van alle zijden komen protesten. Niet echter van de boeren die het hun toegezegde land vor derden. Doch van de bevolking der voormalige Zuiderzeedorpen, die zich door den afsluitdijk haar eerste bestaan ziet ontnomen en thans de werkgelegenheid die de aanleg der dijken en het in cultuur brengen der gronden haar be loofden, ziet verdwijnen. De gemeentebesturen van die dorpen zijn naar Den Haag getogen om den minister-ad-interim voortzetting der werken te verzoeken. Waarop de minister zeide: houdt goeden moed, maar wacht eerst tot ik mijn bezuiniging er door heb. Dus blijkt dat de Zuiderzee-inpoldering thans een zaak van werkverschaffing is geworden. Een sociale aangelegenheid, waarbij echter de economische zijde niet uit het oog verloren mag worden. Dat beteekent, dat men er wel méér voor mag uitgeven dan men anders zou doen, en met name dat men er geleend geld in mag steken, doch alleen wanneer men kan ver wachten, dat het werk met name de in cul tuur gebrachte polders eens zooveel zal op brengen dat deze leeningen daaruit kunnen worden terugbetaald. Dus blijft het noodzake lijk. bij de beslissing de vooruitzichten voor den landbouw in de nieuwe polders de beslissende rol te laten spelen. Het is ons daarom eenigszins onbegrijpelijk waarom de regeering thans de zaak gaat vast- knoopen aan haar bezuinigingsontwerp. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat het gerucht, als zou het Geologisch Bureau voor het Nederlandsche Mijnwezen te Heerlen tengevolge van den noodlijdenden toestand worden opgeheven, onjuist is. Wel werd ons medegedeeld, dat door het in trekken van de rijkssubsidie het bureau in groo te moeilijkheden komt te verkeeren, wat be treft den technischen dienst, daar onthouding van de rijkssubsidie inkrimping van het per soneel ten gevolge zal hebben. Het aanpassingsontwerp is, naar wij verne men thans naar den Raad van State verzon den. Verschenen is het Voorloopig Verslag no pens het wetsontwerp houdende regeling be treffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Vele leden verklaarden met instemming van de indiening van dit wetsontwerp te hebben kennis genomen en konden zich met de strekking daarvan vereenigen. Zij zagen in de voorgestelde regeling betreffen de uitverkoopen en opruimen een, zij het bescheiden, poging om aan de groote moei lijkheden, waarmede de handeldrijvende middenstand in den tegenwoordigen tijd ontegenzeglijk te kampen heeft, eenigszins tegemoet te komen. Een aantal leden betoogde, dat het onge twijfeld een algemeen belang is dat oneerlijke practijken bij uitverkoopen en opruimingen zoo goed mogelijk tegengegaan worden. Voor zoo ver het inderdaad niet mogelijk mocht zijn met de bestaande wettelijke bepalingen dit euvel afdoende te bestrijden, zouden deze leden kun nen medewerken aan de tot standbrenging van nieuwe wettelijke maatregelen. Het wetsontwerp gaat echter verder. Het bevat ook een regeling van het uitverkoopen en opruimen in het algemeen, welke er op ge richt is, een einde te maken aan een geheel andere concurrentie, een concurrentie zonder bedrieglijk karakter, welke slechts berust op andere inzichten omtrent de bedrijfsvoering dan bij de meerderheid der winkeliers be staan. Tegen deze poging tot „ordening" had den deze leden bezwaar. Overheidsbemoeiing met hetgeen de meerderheid der belangheb benden wellicht ongewenschte concurrentie ge lieft te noemen, wezen zij af. Eenige andere leden meenden, dat voors hands kan worden volstaan met maatregelen tegen het euvel der vliegende winkels. Tal van misbruiken zouden reeds daardoor worden af gesneden. Verscheidene leden vroegen zich af, of de in houd van het wetsontwerp niet te beperkt is. Verscheidene leden waren niet geheel gerust, dat de samenstelling van de Kamers van Koop handel steeds waarborgen zal geven, dat de beslissingen uitsluitend naar objectieve normen zullen worden genomen. In het algemeen is het zeker niet juist, aan beslissingen te laten mee werken door personen die daarbij belang heb ben. In ieder geval scheen dezen leden de mo gelijkheid van boekenonderzoek door wellicht belanghebbende leden van de Kamers van Koophandel bedenkelijk. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, zouden eenige leden imperatief willen voorschrijven, dat het nemen van be slissingen krachtens deze wet moet wor den opgedragen aan (vaste) commissies uit de Kamers van Koophandel, doch dan sa mengesteld uit leden, die bij de te nemen beslissing geen belang hebben. Vrij algemeen zou men vetder een beroeps instantie willen zien ingesteld. Enkele leden kwam het wenschelijk voor, de taak, welke in het ontwerp aan de Kamers van Koophandel wordt toebedeeld, op te dra gen aan mede met het oog hierop nieuw in te stellen organen, waarin naast vertegenwoor digers van den handeldrijvenden middenstand ook vertegenwoordigers van de verbruikers en van de overheid zitting zouden hebben. Bij artikel 2 meenden sommige leden, dat het noodig zal zijn zoo scherp mogelijk begrips omschrijvingen te geven. Het voorgestelde arti kel voldoet aan dien eisch naar hun oordeel niet. Niet geoorloofd Men zou gaarne een nadere uiteenzetting van de Regeering ontvangen; sommige leden zouden daarbij omtrent een aantal aankondi gingen in het bijzonder willen vernemen of de regeering deze zonder vergunning toelaatbaar acht. Genoemd werden: verkoop wegens fail lissement, wegens sterfgeval, wegens vertrek naar het buitenland, verkoop door de Amster- damsche kooplieden; op alle goederen 25 pet. korting. Men meende dat deze uitdrukkingen niet geoorloofd zullen zijn. Wel toegestaan acht te men daarentegen uitdrukkingen als: witte week, huishoudweek en dergelijke. Van an dere uitdrukkingen als: speciale goedkoope aanbieding, Februari-aanbieding, bijzondere koopjes en dergelijke achtte men de geoorloofd heid dubieus. Eenige leden zouden in verband met de te genstelling, welke in sommige opzichten be staat tusschen het groot- en het kleinbedrijf in den middenstand, willen zien voorgeschre ven, dat in de in artikel 10 bedoelde commis sies de afdeelingen grootbedrijf en kleinbedrijf zooveel mogelijk gelijkelijk vertegenwoordigd behooren te zijn. Verscheidene leden twijfelden er aan of de in artikel 11 genoemde tijdvakken van 1 Ja nuari tot 1 Februari en van 15 Juli tot 15 Augustus wel juist gekozen zijn. U denkt er niet aan Uw haar te verwaar- loozen! Ofschoon het veel van Uw tijd vergt er iederen dag flink den borstel door te halen die opoffering getroost U zich graag Een der beste cosmetische middelen is de olijfolie. Zij reinigt de poriën en maakt de huid zacht en soepel. In Palmolive zeep wordt een groote hoeveelheid van olie verwerkt Zoudt U dan voor de verzorging van Uw huid daags geen vier minuten kunnen vin den? 's Morgens en 's avonds twee minuten Palmolive massage is het behoud van een jeugdig en frisch uiterlijk. De Minister van Waterstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude heeft als Eere-Voorzitter zit ting genomen in het Eere-Comité van de Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. Donderdag heeft de gemalin van den Duit- schen ex-keizer, prinses Hermine, een bezoek aan de Jaarbeurs gebracht. Zij toonde vooral veel belangstelling voor de Duitsche afdeeling, die, zooals men weet, bij zonder mooi is ingericht. Zij werd rondgeleid door den heer G., K. Franke, president van de Deutsche Handelskammer für die Niederlande en door den heer W. H. Graadt van Roggen, secretaris-generaal van de Jaarbeurs. Voorstel van den Rijks bemiddelaar Donderdagmiddag is ten Stadhuize te Rot terdam een conferentie gehouden tusschen de partijen, betrokken bij het conflict in het bouw bedrijf en den rijksbemiddelaar prof. dr. Jo- sephus Jitta. Zooals men weet hebben de R. K„ de Alge- meene en de Chr. Bouwvakarbeidersbond eener zijds en de R. K. en Christelijke Patroonsbond anderzijds een contract, dat bepaalt aan de geschoolde arbeiders ƒ0.67 per uur en de on geschoolde arbeiders 0.62 per uur uit te be talen. Naar wij vernemen heeft de Rijksbemiddelaar vastgesteld, dat dit contract door den Alge- meenen Patroonsbond zou worden ondertee kend. De bond heeft dan het recht een onder zoek in te stellen in overleg met de werkne mers om na te gaan of er te Rotterdam aan het contractueele loon de hand gehouden wordt. Indien dit niet zoo is zal nader overleg wor den gepleegd. Over dit voorstel zal vergaderd worden door de betrokken partijen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop heeft als opvol ger van pater dr. B. Kruitwagen O. F. M. be noemd tot geestelijk adviseur der R. K. Jour- nalistenvereeniging prof. dr. Titus Brandsma, hoogleeraar in de wijsbegeerte en in de geschie denis der Ned. mystiek aan de R. K. Universi teit te Nijmegen. Het bestuur van den Nationalen Woningraad heeft een uitvoerig adres gezonden aan de Ministers van Sociale Zaken en van Financiën met betrekking tot de huurverlaging voor ver- eenigings- en gemeentewoningen. In dit adres wordt betoogd, dat de huren der bestaande woningen zich hebben aan te passen bij den sterk gedaalden kostprijs voor nieuw te bouwen vereenigings- en gemeentewoningen. Het beste ware het huurverschil tusschen be staande en nieuwe woningen uit den weg te ruimen door een afschrijving van een deel der stichtingskosten der bestaande woningen. Mocht de Regeering hiertoe onverhoopt niet willen overgaan, dan is een verlenging van den aflossingstermijn der voor de betrokken woningen verleende bouwvoorschotten onvermij delijk. Aangedrongen wordt op financieele hulp van rijkswege voor huurverlaging van die woningen waarvoor geen rijksvoorschot loopende is. Plotseling op het Centraal Station te Amsterdam overleden De Weleerwaarde pater Stumpel O.Carm. assistent der parochie v. d. H. Joannes den Dooper te Laren is gisteravond om streeks negen uur op het Centraal-Staiion te Amsterdam door een beroerte getroffen en plotseling overleden. "j De pater keerde van Lisse terug en wilde de»ï trein naar Hilversum nemen toen hij op het eerste perron in elkander zakte. De perronchef werd gewaarschuwd en daar pater Stumpel nog aan omstanders te kennen had gegeven dat hij zich naar de pastorie te Laren oegaf. meende men aanvankelijk dat men met den pastoor van Laren te doen had. Later, toen mne met de Larensche pastorie had getelefo neerd kwam de identiteit vast te staan. Onmiddellijk is de Geneeskundige Dienst op gebeld en werd de pastorie v. d. Posthoorn ge waarschuwd. Kap. G. Jongejan verscheen on geveer tegelijkertijd met den geneesheer. De getroffene werd in 'n ziekenauto gedragen en naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. In den ziekenauto heeft kapelaan Jongejan nog het H. Oliesel toegediend. Menscheljjke hulp mocht intusschen niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar de Hjken- kamer van het O. L. Vr. Gasthuis gebracht. Op 18 Nov. a.s. zal het 100 jaar geleden zijn dat de hoofdkerk van Rotterdam, de „St. Lau- rentiuskerk" aan den Houttuin, is ingewijd. On getwijfeld zal Katholiek Rotterdam dit feest niet ongemerkt voorbij laten gaan, temeer daar de pastoor dezer kerk de deken van Rotterdam is. De omstandigheden waaronder de Houttuin- sche kerk tot stand is gekomen, geven typisch de toestanden van die tijden weer. De komst van de Franschen maakte de stichting van de Houttuinsche statie mogelijk. Theoretisch heeft men toen de bevoorrechting der hervormde kerk opgeheven, practisch heeft men er nog vele ja ren voor moeten strijden. Tijdens het Jansenisme hadden de seculieren zich van de Moederkerk losgescheurd, waar door de parochies, die de wereldheeren bedien den, voor de Katholieken verloren waren ge gaan. Rotterdam bezat voor 1800 slechts de Leeuwenstraat en de Steiger. De Rotterdammers vonden het noodzakelijk dat er een parochie kwam, welke door wereldheeren bediend werd. Daartoe werd een commissie opgericht en op 11 Juni 1799 slaagde men er in, voor den prijs van f 7000 van de familie Roomers een geschikt pand te koopen. In korten tijd waren de noodige inté rieursveranderingen aangebracht. Het extérieur bleef zooals het was. Tot pastoor werd benoemd Antonius Wilhelmus Roomers. In 1833 kon het huiskerkje worden vervangen. Voor den prijs van f 32.50(L werden particuliere panden aangekocht. Hiervoor was f 20.000 door particulieren bijeengebracht. Nadat een leening van f 40.000 was uitgeschreven kon tot aan vrage voor den bouw bij de regeering worden overgegaan. Door tusschenkomst van Willem I stelde de regeering f 20.000 ter beschikking. De regeering keurde de bouwplannen van den ar chitect goed en daardoor is het een z.g. „wa terstaatsgebouw" geworden. Op 18 November 1835 is de nieuwe kerk door Baron C. L. van Wijckerslooth, bisschop van Curium i.p.i. geconsacreerd. Als wij de archieven doorbladeren, vinden wij vele namen van bejeende Rotterdammers, die hier gedoopt, gevormd of getrouwd zijn. En dit maakt dit feest juist het meest interessant, als wij bedenken, welk intiem Rotterdamsch leven zich in die eeuw van haar bestaan, in en rond om haar muren heeft afgespeeld. Moge bij de viering van het eeuwfeest de kerk weer haar oude glorie herkrijgen. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag géén audiëntie verlee- nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5