„Behoud van de natuur een primair belang" CAL9UIMAL POKON L Martelaren van Alkmaar De strijd tusschen Botwinnik en Flohr VERLIES EN WINST IN HET AFGELOOPEN JAAR WINTER handen HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl HUN PARTIJ IN DE 18e RONDE Kerkelijk leven ZATERDAG 16 MAART 1935 Algemeene ledenvergadering Natuurmonumenten te Amsterdam van Beter begrip groeiend Uitbreiding bezit Joodsche vluchtelingen Hun vestiging in de W ieringermeer De nieuwe Minister van Waterstaat afdoend middel TABLETTEN en voetei^. NATUURLIJK KALKPRODUCT H.M. de Koningin in het Westland „Ik leef ten volle met utü moeilijk heden mee Het heiligverklaringsproces VERZEKERINGSTERREUR Een ,jnan op den achtergrond" aangehouden TEGEN ZEDELIJKE VER WILDERING De Brabantsche Actie UIT KEERINGEN VAN 'T N.C.C. WIJZIGING INVALIDITEITS WET Niet minder dan 5000 toeschouwers vulden de zalen, toen beide meesters den strijd aanbonden Remise na 27 zetten Ontwerp zou geen bezuiniging brengen ACTIE DE KLEINE BOER Groote meeting te Huissen STEUN VOOR ERWTENTEELT DE HYPOTHEEK-COMMISSIE H.H. WIJDINGEN In het bisdom Den Bosch Broeder Siardus Nieuw klooster te Venray JULIANAKANAAL De algeheele openstelling ZOMERPOSTZEGELS Comité van aanbeveling „Vele natuurterreinen gingen in het afgeloopen jaar verloren, of worden ernstig bedreigd, en nog steeds zijn er velen, die niet beseffen dat dit natuurschoon en de wetenschappe- V lijke waarde ervan aan deze gene ratie is toevertrouwd, doch tevens behoort aan hen, die na ons zullen komen en die ons terecht zouden kunnen verwijten, dat wij in luttele jaren hebben laten ondergaan wat tot de hoogste goederen van ons volk behoort. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat het getij kentert, en meer en meer groeit de over tuiging, dat het behoud van de natuur als een primair belang moet worden beschouwd. Dit geeft hoop, dat in vele gevallen in onderling overleg overbrugd zal kunnen worden de schijn bare tegenstrijdigheid, gelegen tusschen ont ginning, werkverschaffing, normaliseering van beken enz. eenerzijds, en het behoud van het karakter van ons landschap aan den anderen kant. Niet alleen de technische of economische doelstelling mag richtsnoer zijn, doch ook het verlies aan schoonheid moet als een niet te verwaarloozen factor worden beschouwd. Ook van economisch standpunt is het behoud der natuur te verdedigen. Hoe dikwijls blijkt het niet, dat de verandering van het landschap hiet de financieele opbrengsten geeft die ervan Verwacht worden, terwijl voor den natuuronder zoeker, voor den natuurvriend en voor de re creatie van het volk verloren gaat wat men el ders zal moeten zoeken enmisschien niet meer kan vinden!" Aldus Mr. P. G. van Tienhoven ijl zijn ope ningswoord op de algemeene ledenvergadering Van de Vereeniging tot behoud van Natuurmo numenten, hedenmiddag te Amsterdam gehou den. De heer van Tïenhoven bracht nog wee moedige hulde aan de nagedachtenis van wijlen H m. de Koningin Moeder, beschermvrouwe, en aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, beschermheer der Vereeniging. Tegenover de vele verliezen aan natuurschoon konden dikwijls aanwinsten worden geboekt, al dus het jaarverslag, uitgebracht door Jac. P. Thijsse. Het duinengebied van Voorne ging in eigendom aan de vereeniging over. Menig bosch kon tijdig van kaalslag worden gered, hier en daar kon een heidegebied worden bewaard en allerlei andere terreinen konden onder de be zittingen der Vereeniging worden opgenomen, dank zij den steun, van vele zijden ondervon den. De Staat stichtte belangrijke reservaten, Vooral in het duinengebied der Noordzee-eilan- den. Thans staat de Vereeniging voor vele moei lijkheden. Voor werkverschaffing en werkver ruiming worden overal werken ondernomen, die in normale tijden in langzamer tempo, op beperkter schaal of in het geheel niet zouden zijn uitgevoerd. In het verslag over den land bouw in Nederland over 1932, welk verslag on langs verscheen, wordt gemeld, dat een belang rijk gedeelte van de Rijkswerkverschaffing ont gonnen terreinen, ongecultiveerd moesten wor den gelaten, daar zij onverpachtbaar bleken, terwijl om verschillende redenen van exploitatie hiet eigen middelen werd afgezien. In het afgeloopen jaar werden weer twee Provinciale Stichtingen voor Natuurbescher ming opgericht, n.l. „Het Drentsche Land schap" en „Het Zuid-Hollandsche Landschap", dergelijke organisaties ontbreken thans alleen dog in Groningen, Noord-Holland en Zeeland. Het ledental liep eenigszins achteruit, doch bet stemt tot verheugenis, dat er zich telkens hieuwe leden aanmelden. In 1934 werden 1129 hieuwe leden ingeschreven. Verschillende lega ten tot een bedrag van f 11.500 werden aan de Vereeniging vermaakt. Wijlen Mevr. L. D. C. Blaauw-Six, bezield met groote liefde voor hatuurbescherming en voor het imposante landschap langs den Westrand van het Gooi, Vermaakte, behoudens enkele legaten, haar ver mogen aan de Vereeniging. Ondanks de moeilijkheden kon het bezit der Vereeniging worden uitgebreid. Een ling gekoesterde wensch is in vervulling Begaan, n.l. aankoop van den aalscholversbroed- Plaats onder Wanneperveen, met het omliggen de terrein. Dit gebied met zijn rijke vogelkolo- hie bezit een karakteristieke moerasflora, o.a. Vtoeraswolfsmelk, moerasviooltjes en Spaansche ï'uiter. De aankoop heeft hier en daar wat stof opgejaagd, omdat de aalscholvers geen wette lijke bescherming genieten. Het bestuur der Vereeniging is ervan overtuigd, dat een rustig, bydro-biologisch onderzoek zal leiden tot alge meene waardeering van deze merkwaardige Vogels. De bezitting het Noordlaarder bosch werd Uitgebreid met een oppervlakte van ongeveer 54 H.A., terwijl ook verschillende perceelen aan bet Balinger en Mantinger Zand konden wor den toegevoegd, evenals aan het heidereservaat bij Dwingeloo. Ook ter afronding van het na tuurmonument Loonsche en Drunensche dui- ben werden verschillende perceelen aangekocht. Met het bestuur van den polder Eyerland op Texel werd een huurovereenkomst gesloten voor den tijd van 10 jaren, waarbij het grootste deel der gronden achter den polder Eendracht, 1173 H.A. schorren, slikken en wadden, aan de Vereeniging werd verpacht. De vereeniging verleende steun aan de Ge westelijke Priesche Vereeniging „It Pryske Gea" voor den aankoop van het Prinsenhof. De vereeniging wendde zich tot het Depar tement van Waterstaat in verband met de ge varen, die allerwegen dreigen voor de z.g. wie- len of walen, waterpartijen dikwijls van de blootste waarde. Het gepleegde overleg leidde ®r reeds toe, dat het bekende Soldatenwiel bij bith behouden blijft. In het natuurmonument Voome's Duin ves tigden zich voor het eerst een paar lepelaars, uat er wel een nest maakte, doch geen jongen Lepelaars, die thans ook in het Voornsche duin nestelen groot bracht. Dit natuurmonument wordt nog altijd bedreigd door plannen tot uitbreiding van de Brielsche waterleiding. Verschillende natuurmonumenten worden wetenschappelijk onderzocht o.a. het Naarder- meer, het eilandje Griend, het Korenburger- veen en de Oisterwüksche vennen. Vervolgens was het woord aan Prof. Dr. V. van Straelen, directeur van het Koninklijk Na tuurhistorisch Museum te Brussel en voorzitter van het Instituut der Nationale Parken in Bel gisch Congo, voor het uitspreken van zijn rede over „Internationale Natuurbescherming en wat bereikt is in Belgisch Congo". Tenslotte werd Burdet's nieuwe vogelfilm vertoond. Op vragen van den heer van Citters betreffen de de vestiging en huisvesting van Joodsche vluchtelingen in de Wieringermeer heeft mi nister Colijn geantwoord dat aan de Stichting „Joodsche Arbeid" cultuurland is verpacht voor het tijdvak 1 Maart 19341 November 1936. Inderdaad zal tusschen het houten-gebou wencomplex door en voor rekening van de Stichting een steenen gebouw worden opgericht, dat gedurende het verblijf van de Joodsche ko lonie in de Wieringermeer als gemeenschaps huis dienst zal doen. De constructie van dit gebouw is evenwel zoo gekozen, dat het bij ont ruiming met geringe kosten tot een normale boerderij kan worden ingericht, terwijl het ge bouw wordt gesticht op een plaats, waar voor een normale exploitatie van de gronden een bedrijfsgebouw was gedacht. Het is niet gebleken, dat behalve vluchtelin gen, ook vrijwillig zich aanmeldende vreemde lingen in het werkdorp worden opgenomen. Op de personen, die in het werkdorp worden opgenomen of daaruit vertrekken, wordt nauw lettend toezicht gehouden. Levende haven, werktuigen, enz. werden van Rijkswege niet kosteloos ter beschikking ge steld. De minister van Staat, minister van Water staat a.i. heeft in verband met zijn benoeming tot minister van Waterstaat en op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag ver leend als lid van den Spoorwegraad aan Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude te Baarn, met dankbetuiging voor de diensten als zoodanig bewezen. Bij Apothekers en Drogisten BUISJE 70 TABLETTEN I. 0.50 - DOOS 100 TABLETTEN I. 2.- \een preparaat van de N.V.. AMSTERDAMSCHE CHININEFABRIEK Het niet-officieele bezoek, dat zooals gemeld, H.M. de Koningin Vrijdagmorgen plotseling bracht aan het Westland en zijn veilingen, heeft in deze streek, die zoozeer door de crisis is getroffen, groote dankbaarheid verwekt voor hetgeen de Landsvrouwe toonde. Nauwelijks terug uit het buitenland, is Haar eerste tocht geweest naar het Westland, de nijvere tuin bouwstreek, die in de laatste jaren reeds meer malen de Vorstelijke belangstelling heeft mo gen ervaren. „Ik leef ten volle met Uw moeilijkheden mee", verklaarde de Koningin Vrijdag aan het bestuur der Centr. Westl. Bloemenveiling te Honse- lersdijk. Eerst heeft H.M., die slechts van enkele le den der Hofhouding vergezeld was, op de groen, tenveiling Naaldwijk met kooplieden en expor teurs ongedwongen gesproken. Zij vroeg naar de exportbelemmeringen en naar de uitkomsten in de bouwbedrijven. Op de Bloemenveiling sprak Zij met de kooplieden; een straatventer. Zoo uit zijn werk weggeroepen, in zijn sjofele kleeren, met net nog even vlug gewasschen handen verscheen hij voor de Landsvrouwe. Ook over dezen tak van handel wenschte de Koningin ingelicht te worden. En zonder veel omhaal van woorden, zonder dat de etiquette geheel in acht werd genomen, liet H.M. de menschen, die bij Haar werden ont boden, praten. „U zult het wel druk hebben," zoo meende H.M. van een exporteur, die bij Haar was ge roepen, en Zij stak hem ten afscheid de hand toe. Aan de tentoonstelling, welke H.M. in 1933 te Honselersdijk bezocht, verklaarde Zij nog de aangenaamste herinneringen te hebben be waard, en over de a.s. tentoonstelling, die weer in Honselersdijk wordt gehouden, liet H.M. Zich uitvoerig inlichten. Wel tweemaal wandelde Zij de groote veiling hal in en liep langs de talrijke roltafels met bloemen. Bijzonder verrast was H.M. door de eenvou dige hulde, welke door de leerlingen der Vak school voor Meisjes werd gebracht. De school ligt recht tegenover de bloemenveiling, en nog in haar schoolschorten waren de meisjes naar de veiling gedraafd, waar zij twee coupletten van het „Wilhelmus" zongen. Dit onverwachte bezoek der Vorstin heeft indruk gemaakt in de harten van de West landers. de oplosbare Kunstmest voor kamerplanten, f 0.40 p. flesch m. gratis ver- sorgingsaanwijzing, bij Bloem- en Zaadwinkels. De nieuwe Belgische minister De minister van Landbouw in het Schrijver, die Van Cauwelaert als kabinet-Theunis is opgevolgd Naar wij vernemen zal de Historische Commissie van de H. Congregatie der Riten te Rome nog dit jaar het proces tot heilig verklaring der Alkmaarsche Martelaren, dat door de kerkelijke rechtbank te Haar lem werd gevoerd, in studie nemen. Zooals gemeld, heeft de politie te Rotterdam de vorige week vier personen gearresteerd, die geruimen tijd een ware terreur uitoefenden op concurrenten, die in het verzekeringsbedrijf werkzaam zijn. Op aanstichting van den „assu- Het Brabantsche comité van Actie tegen Re delijke Volksverwildering in Noord-Brabant heeft dezer dagen aan de Organisaties, die steun en medewerking aan deze commissie heb ben toegezegd, een opwekkend schrijven tot deelname aan de Pinkster Katholiekendagen te Breda en Tilburg toegezonden, waarin het co mité o.m. zegt: Deze Katholiekendagen zullen geheel en al gewijd zijn aan de zedelijke volksverheffing! Dit is een gelegenheid als nooit te voren werd geboden, om openlijk te toonen, dat het 't Bra bantsche volk ernst, hooge ernst is met de be strijding der alom voortwoekerende openbare zedenverwildering. Ter gelegenheid van de opening der ten toonstelling ,JFlora 1935", werd aan H.M. de Koningin op Huis ten Bosch een ruiker tulpen aangeboden radeur" M. B. werden door diens helpers ver schillende slachtoffers mishandeld, bedreigd of op andere wijze benadeeld. Uit het onderzoek, dat de Rotterdamsche po litie instelde, kreeg men de overtuiging, dat B. niet de eigenlijke initiatiefnemer van alle ter reurdaden was, niettegenstaande hij beweerde geen opdrachtgever te hebben. Uit verschillen de uitlatingen kwam evenwel vast te staan, dat de verbittering tegen den hoofdinspecteur van de OLVEH, den heer Van der M., te Den Haag, «eer groot was. Vandaar, dat het onderzoek na de arrestatie van de vier Rotterdammers niet werd beëindigd, maar in Den Haag voortgezet. Volgens „Het Volk" is het resultaat niet uit gebleven. S., die vroeger ook aan de OLVEH ver bonden was, doch door toedoen van den hoofd inspecteur Van der M. werd ontslagen, is thans gearresteerd. Hij zou de man zijn, die M. B. en zijn helpers te Rotterdam tot de terreur aan zette. Bovendien schijnt men ontdekt te hebben, dat S. bij een uitgebreide oplichtingsafiaire betrok ken is en niet alleen deze S., maar ook een groot aantal verzekeringsagenten in de provin cie Zuid-Holland. Later is nog een Hagenaar, die bij deze uit gebreide zaak betrokken is, G. W„ aangehouden, terwijl tenslotte een tweetal anderen, J. M. uit Hoek van Holland, en M. v. d. H. uit Zwarte- waal, zijn gearresteerd. Alle aangehoudenen zijn voorloopig opgeslo ten. Het Nationaal Crisis Comité deelt mede; In de periode van 1 tot en met 15 Maart 1935 werd door het N.C.C. en plaatselijke comi- té's 'n uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van 30.116.68 waarvan een bedrag van 12.846 in den vorm van natura en brandstof fen. Voor 34 bijzondere gevallen werd voorts dooi- tusschenkomst van de plaatselijke comité's een bedrag van 2.267.50 verstrekt. Uit de gift van H. M. de Koningin, speciaal bestemd voor kleeding en dekking werd voor extra-uitkeeringen in dezen vorm een bedrag van ƒ2.200 geput. MOSKOU, 13 Maart 1935 Er zijn thans 18 ronden gespeeld en slechts een enkele ronde scheidt ons nog van het ein de. Om het eindresultaat niet onzuiver te be ïnvloeden, worden voor den aanvang van de laatste partijen alle nog afgebroken partijen uitgespeeld. Het staat echter thans wel reeds vast, dat Botwinnik of Flohr of mogelijk beiden den eerepalm zullen wegdragen. Nadat Flohr door een inzinking van zijn rivaal met dezen gelijk gekomen was, hebben zij elkaar broeder lijk op de ranglijst gezelschap gehouden, en moet de laatste ronde de beslissing brengen, In dit verband is het begrijpelijk dat de ontmoe ting BotwinnikFlohr in de 18e ronde het evenement van den dag was en een enormen toeloop van het publiek tengevolge had. Niet minder dan 5000 toeschouwers vulden de zalen en gangen, terwijl ook op straat velen bleven wachten om zoo mogelijk iets van het verloop te weten te komen. De partij verliep wel zoo ongeveer als men verwacht had. De weten schap dat een misstap fataal en van beslissenden invloed op den einduitslag zou zijn, weerhield beide spelers ervan ook maar iets te riskeeren, en het natuurlijke gevolg was dan ook remise na 27 zetten. Botwinnik opende met e2—e4, waarop Flohr de ScUiaansche verdediging koos, hoewel zijn lievelingsopening Caro-Karm is, een bewijs, dat hij blijkbaar bevreesd was voor een of ander snufje van zijn tegenstander. In de 16e ronde won Botwinnik een formida bele partij tegen Tschechower. Hij offerde 2 paarden en de kwaliteit en joeg vervolgens den zwarten koning over het geheele bord naar b2, waar hij tenslotte matgezet werd. In de 17e ronde speelde hij een tamme remise met Li- lienthal. Flohr won zijn afgebroken partij tegen Ro- manowski op fijne wijze. In de 16e ronde speel de hij remise met Löwenfisch, terwijl de 17e een afgebroken partij opleverde met Rjumin. Bewonderenswaardig was de eindspurt van den ouden Lasker. In de laatste drie ronden scoorde hij niet minder dan IK punt plus een gewonnen staande hangparty. Hierdoor was zijn achterstand tot K punt gereduceerd, en moesten Botwinnik en Flohr oppassen dat hij hen niet opzij streefde. Het begon met een over winning op Goglidse, die in het eindspel door een verrassende combinatie een stuk verloor. In de 17e ronde volgde een remise met Lissitzin, terwijl de 18e ronde een afgebroken partij met Ragosin opleverde. Het was een orthodox dame gambiet, waarin Ragosin aanvankelijk Tiet bes te stond. Hij verloor echter in het middenspel de kwaliteit en kreeg een verloren stelling. Capablanca voegde 2 punten aan zijn totaal toe en neemt thans de vierde plaats in. Hij schoof in de 16e ronde een snelle remise met Stahlberg, won op fraaie wijze van miss Men- chik in de volgende ronde en speelde tenslotte weer remise met Romanowski. Löwenfisch verspeelde zijn kans door in de 17e ronde van Rabinowitsch te verliezen, die in een toreneindspel het eerst tot een pionnenop- marsch kwam en verdiend won. De beide an dere ronden leverden remises op met Flohr en Spielmann. Op deze leidende groep volgt een groote groep van spelers, die ongeveer 50 pCt. gescoord heb ben. Hiertoe behoort in de eerste plaats Spiel mann met 9 K Pt en een hangpartij, die dus de beste kans maakt op den vierden dollarprijs, met op zijn hielen Lilienthal, die 9 punten heeft en eveneens nog 'n hangpartij. Had Spielmann niet eenige malen op onfortuinlijke wijze ver loren, een gevolg van zijn spreekwoordelijke pech, dan zou hij zeker tot de allereersten be hoord hebben. Hij heeft nog een hangpartij met Romanowski, waarin hij een pion voor is en dus nog winstkansen heeft. Gelijk met Spielmann staat Kann, die van de Russen nummer drie is. Ragosin, Lilienthal en Romanowski hebben elk 9 punten en een hangpartij. Lilienthal heeft zich na zijn slechte begin eenigszins her steld en krijgt van de buitenlanders vrij zeker den laatsten, d.i. den 5en prijs. Hij won op uit stekende wijze van Rjumin in de 16e ronde en heeft nog een afgebroken partij, die vermoede lijk remise wordt. Stahlberg heeft zich eveneens omhoog ge werkt, zij het dan met een flinke portie geluk, want in de 18de ronde stond hij op verlies te gen miss Menchik, die hier de kans van haar leven miste, en tenslotte nog verloor. Pirc loopt het niet mee in dit toumooi. Hl) heeft thans 7 punten en een hangpartij en neemt de op twee na laatste plaats in. Een excuus voor hem is dat hij op het oogenblik niet al te goed gezond is en last van koorts aanvallen heeft. Miss Menchik tenslotte heeft aan haar IK punt geen nieuwe lauweren mogen toevoegen, zoodat ze op grooten afstand onderaan hangt, met Tschechower als naaste buurman, die 5 punten heeft en dus ook niet aan zijn „Meister- drittel" toekomt. Hier volgt de partij Botwinnik—Flohr uit de 18e ronde. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van artikel 20 der Invaliditeitswet. Eenige leden meenden, dat het beter geweest ware, verband te leggen tusschen dit ontwerp en het dekkingsplan voor 1935; nu dit niet het geval is, zouden zij met uitstelling van de be handeling kunnen instemmen. Andere leden zouden tegen dadelijke behan deling van het ontwerp, dat zij als een conser- vatoiren maatregel beschouwden, geen bezwaar hebben, pan behoort echter vast te staan, dat door een eventueele aanvaarding van het wets ontwerp in geenen deele gepraejudicieerd wordt ten aanzien van de toekomstige beslissing om trent de wijze van financiering der invalidi teitsverzekering. In dit opzicht wilde men zich uitdrukkelijk alle vrijheid voorbehouden, en men zou gaarne zien, dat de Regeering deze opvat ting onderschreef. Het ontwerp brengt geen werkelijke bezuini ging, het heeft slechts verschuiving van lasten naar de toekomst tengevolge. Deze leden waren overtuigd, dat alleen by behoorlijke fondsvor ming volledig behoud en mogelijkheid van ver deren uitbouw der invaliditeits- en ouderdoms- verzekering gewaarborgd zijn, hetgeen zü een volksbelang van den eersten rang achtten, dat vóór alles in stand gehouden dient te worden. Daarom zouden zy zich tegen dit voorstel, dat de positie van het Invaliditeitsfonds verder ver zwakt, moeten verzetten. Op Tweeden Paaschdag zal op de weide „Het Rozendaal" te Huissen de groote meeting worden gehouden van de actie voor den kleinen boer. Men verwacht 15.000 betoogers. Het zal geen politieke vergadering zyn, daar niet over politieke kwesties mag worden gespro ken. Het programma zal nog nader worden vast gesteld. Wit: Botwinnik Zwart: Flohr Siciliaansche party. 1. e2e4, c7c5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. d2— d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8—f6; 5. Pbl—c3, a7— a6; 6. Pd4xc6, d7xc6; 7. Ddlxd3, Ke8xd8; 8. Lel—f4, Kd8e8; 9. f2—f3, Lc8—e6; 10. a2—a4, a6a5; 11. Pc3e2, Le6c4; 12. 0—00, e7e6; 13 Pe2d4, Lc4xfl; 14. Thlxfl, Pf6—d7; 15. Lf4e3, Lf8c5; 16. Tfl—f2, Ke8—e7; 17. Tf2 dB, Th8d8; 18. c2—c3, Ke7—e8; 19. b2—b3, Lc5—b6; 20. Le3—g5, Pd7—f6; 21. Lg5—h4, Lb6c722. Lh4g3, Lc7xg3; 23. h2xg3, Ke8— e7; 24. g3—g4, h7—h6; 25. Fd4—c2, Td8xd2; 26. Tdlxd2, Pf6d7; 27. Pc2—e3, Pd7—b6, remise. Het Tweede Kamerlid Droesen heeft den mi nister van Economische Zaken gevraagd, of het hem bekend is, dat groene erwten, in bepaalde streken van ons land gegroeid, tengevolge van agrogeologische en klimatologische omstandig heden, bezwaarlijk kunnen voldoen aan de eischen, door de Nederlandsche Akkerbouw Cen trale voor overname gesteld en dat daaruit voortvloeit, dat zulke erwten, die zijn van een voor die streken normale kwaliteit, over het al gemeen niet voor steun in aanmerking komen en of de minister dan bereid is, te bevorderen, dat zoodanige erwten voor het oogstjaar 1935 ook gesteund zullen worden. Naar wy vernemen heeft de minister van Economische Zaken alsnog benoemd tot lid der Hypotheek-commissie mr. dr. G. van den Bergh, te Amsterdam, die deze benoeming heeft aan vaard. Heden heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, in de kapel der Bisschoppelijke Kweekschool te >s Hertogen bosch de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De Tonsuur aan de Eerw. Fraters Alexius Bors, Olympius Reichert, Marcellianus Douma, Ulfridus Hendriks, Rochus Beving, Castus Sön- tjens, Leonorus Schoorl, Cassius de Ruijter, Bertilo de Boer, Maurillius de Wolf, Adrianus Loff, Magnus van Buijtenen, Eucherius Ban nier, Rufus Meyer, Anno Galama, Terentianus Seesink, Getulius de Cliveira, Florentius Spruit, Quirillus Smeele, Gebhardus Voorvelt, Abel Duindam, Felicissimus Mattens, Bemordinus Maarschalkerweerd, Anatolius Hagenaars, Ro- manus Sutorius, Richardus Reijnen, Orlandus Alvares da Silva, Bertulphus van Leeuwen, Theodulphus Kamsma, Wilso van der Grinten, Abundantius Ysselmuiden, van de Orde der Franciscanen; aan de Eerw. Fraters P. de Boer, E. Welling, A. v. d. Zanden, A. van Houtert, P. v. Adrichem, A. Melis, M. van Duijnhoven, P. Strous, J. Tee- renstra, G. de Jager, A. Sleutjes, W. Engbers, H. Koren, H. Scheerder, W. Krijnen van de Congregatie der Paters van den H. Geest en van het Onbevlekt Hart van Maria; het H. Subdiaconaat aan den Eerw. Frater Caecilianus Steinhauer van de Orde der Augus tijnen; aan de Eerw. Fraters L. Mertens, A. Verste gen, J. Moors, J. de Boer, J. Glaudemans, J. Kehl, J. Poell, G. Schrama, W. v.d. Hout, J, Ver meulen, J. van Horrik, A. Jong, Ph. van Esch van de Congregatie der Paters van den H. Geest en van het Onbevlekt Hart van Maria; het H. Priesterschap aan den Eerw. Frater Johannes Overgaag van de Congregatie der Pa ters van den H. Geest en van het Onbevlekt Hart van Maria. In het Instituut St. Marie van de eerw. Broe ders te Huybergen is op zestig-jarigen leeftyd overleden Broeder Siardus (in de wereld de lieer Jac. Schellekens, uit Oosterhout), die geduren de vele jaren hier als broeder-schoenmaker werkzaam was voor de Broeders en weeskinde ren. Door de Eerw. Broeders van Liefde wordt te Venray een nieuw internaat gebouwd. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen,n mocht de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Limburgsche mijnstreek te Heer-, len, op haar brieftelegram van 28 December i 1934 aan den Minister van Waterstaat en haar requesten van 8 Maart j.l. aan den Minister van Buitenlandsche Zaken en Waterstaat, de na volgende antwoorden ontvangen: v „Ik heb de eer Uwe Kamer mede te deelen, dat de openstelling van het Julianakanaal eerst na de voltooiing der inrichtingen van de Ne derlandsche Spoorwegen voor overlading van steenkolen in de haven te Born ter overweging kan worden genomen. Inmiddels werd reeds eenigen tijd geleden de gelegenheid opengesteld om rechtstreeks van Maastricht naar Born en vice versa te varen. W.g. H. COLIJN" „In antwoord op het schrüven van de Kamer van Koophandel van 8 dezer heb ik de eer U te berichten, dat volgens van mün ambtgenoot van Waterstaat ontvangen ontvangen inlich tingen, reeds thans een zeer ruim gebruik van het Julianakanaal voor de scheepvaart gewaar borgd is. Wanneer de N.S. eenmaal de bewerk tuiging der haven van Born hebben voltooid, zal dit gebruik practisch even vrij zijn, als ware het kanaal officieel geopend. Ik acht het niet wenschelijk, op de in boven aangehaalden brief vermelde punten in te gaan." w.g. DE GRAAFF Minister van Buitenl. Zaken". Tot het Landeiyk Comité van Aanbeveling voor den verkoop van zomerpostzegels, waar van de extra-opbrengst dit jaar bestemd is voor de zeven gesubsidieerde orkesten en voor de Vereeniging „A.V.O." (Arbeid voor Onvol- waardigen) zyn bereids toegetreden: Mr. H. P. Marchant, Minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Sociale Za ken; Mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnen- landsche ZTaken; dr. J. P. Fockema Andreae, Comm. der Koningin in de prov. Groningen en voorzitter der Staatscommissie inzake bevorde ring der Toonkunst; mr. S. Baron van Heem stra, Commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland; mr. E. O. J. M. Baron van Hö- vell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg; jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, Commissaris dgr Koningin in de provincie Zeeland; jhr. mr. dr. A. Röell, com missaris der Koningin in de provincie Noord- Holland; jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch, Ridder van Rosenthal, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant; mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de provincie Overüsel; mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Konin gin in de provincie Drenthe; dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; mr. P. Droog - leever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam; mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage; mr. dr. G. A. W. ter Pelkwük, burgemeester van Utrecht; ir. M. H. Damme, directeur-generaal der Posteryen; mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, lid der Eerste Kamer, voorzitter der vereeniging „A.V.O."dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheids raad, Voorzitter der Staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten; prof. dr. W. Mengelberg, lid der Staatscommissie inzake be vordering der Toonkunst; dr. Joh. Wagenaar, lid der Staatscommissie inzake bevordering der Toonkunst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5