Zaterdagmiddag afgekondigd Wêê Hitier verklaart zich er toe gedwongen te zien door de toenemende bewapening in de andere landen Groote proclamatie aan het volk Uit Vaticaanstad Uiterst ernstige beslissing Het nieuws van heden DIPLOMA TEN IN KENNIS GESTELD 3 P. A. M. KAT DE BAROMETER „Nu verder dan ooit van een Europeesch accoord1 Vliegtuig vermist VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 1386é ZONDAG 17 MAART 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19240 BERLIJN, 1.6 Mjaart. (Reuter). De Duitsche rijksminister dr. Goebbels deelde hedenmiddag aan de vertegenwoor digers van de Berlijnsche pers en van de buitenlandsebe bladen mede, dat Duitscliland zal overgaan tot onmiddel lijke invoering van den militairen dienstplicht. Goebbels las aan de persvertegenwoordigers een desbe treffende proclamatie voor van Hitier en de Duitsche regee ring aan ln t Dr itsche volk. De betreffende wet, welke door Hitier en alle leden van het Kabinet is onderteekend, bevat de drie volgende para grafen: 1. De dienst in de weermacht geschiedt op den grondslag van den algemeenen dienstplicht. 2. Het Duitsche vredesleger, met inbegrip van de daarin opgenomen politietroepen, is verdeeld in 12 legercorpsen én 36 divisies. 3. De aanvullende wetsontwerpen ter regeling van den algemeenen dienstplicht zullen zoo spoedig mogelijk worden ingediend door den minister van Rijksweer. tfitler heeft zijn ziekteverlof tijde' lijk onderbroken. Vrijdag arri veerde hij in Berlijn De proclamatie v 'r°cn in November 1918 het Duitsche volk ®rtrouwend op de In de 14 punten van Wilson ®eSeven belofte na 4 'A jaar van roemvollen ®erstand in een oorlog, welks uitbreken het bPhier heeft gewild, de wapenen neerlegde, m^nde het niet alleen aan de gekwelde J:ebschheid, maar ook aan een groote idee een Hitier wmm~ Onder leiding van dr. Schuschnigg is te Weenen een bijeenkomst gehouden, waar op de mogelijkheid is besproken om de veiligheidscorpsen in één militie samen te voegen Hitier ontvangt Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Koningin Elisabeth niet ziek SNEEUWSTORMEN IN SPANJE De gouverneur van Equatoriaal Fransch Afrika en zijn vrouw bevinden zich aan boord Ny gaar ds void Noorsch kabinetsformateur Schip in de lucht gevlogen Vier opvarenden gedood De vier opvarenden zijn om het leven geko- ACCOUNTANTSKANTOOR DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN „Enfin" „Enfin", zegt de Franschman, en de Hollander zegt het hem na, als hij tenminste niet affijnzegt. Er zi weinig ivoorden, die zoo dikwijls wor den gebruikt, den heelen dag door, in positieven zin en in negatieven, 's morgens, 's middags en 's avonds. „Enjin", en men besluit iets te beëin digen. Het kan een uiting van op standigheid zijn, of een woord van berusting; het kan een aanval inlei den, of een verweer aankondigen, het kan van slapheid getuigen, maar ook van kracht en vastberadenheid. Het is een stopwoord, rijk aan intonatie, variaties en schakeering. Over zijn waarde kan men van meening verschillen. Men kan er zelfs over disputeeren. Waartoe? Het moge al eens te onpas, uit sleur en gedach teloos worden gebruikt, 't is in elk geval geen onvertogen ivoord- En laten wij nu achter dit morgen praatje maar weer ten besluite een \uiit, een streep of een uitroepings- eeken zetten. Enfin! CHINEESCH PROTEST INZAKE OOSTER SPOORWEG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; tdem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 4 De ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Italië, alsmede de diplomatieke vertegenwoor digers van de andere staten, die het verdrag van Versailles hebben onderteekend, werden Zaterdagmiddag om 5 uur door de Duitsche re dering in kennis gesteld van de bovenbedoelde Proclamatie aan het Duitsche volk, alsmede van de heden afgekondigde „wet voor den op- Pouw der weermacht". Rijkskanselier Hitler had in verband met het belangrijke besluit der Duitsche regeering Vrij dagmiddag zijn ziekteverlof onderbroken en ^as naar Berlijn teruggekeerd. In den loop van Vrijdagavond ontbood hij een aantal rijks ministers ter bespreking van den internatio nalen toestand bij zich. In aansluiting daarop n'erd voor Zaterdagmiddag 1 uur den minis terraad bijeengeroepen, waarin het betreffen de besluit is genomen. De rijkskanselier zal Zondagmiddag nog deelnemen aan de rouwplechtigheid in de taatsopera en aanwezig zijn bij het défilé. Daarna zal hij naar Muenchen teruggaan tot Verder herstel zijner gezondheid. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt verder, dat de indruk welke te weeg werd gebracht, toen Hitier Zaterdagmiddag aan het volk in d«n kabinetsraad voorlas, zeer groot was. De leden van het kabinet verhieven zich spontaan van hun zetels en Rijks- k'eerministcr von Blomberg bracht een drievoudig Heil op den Führer uit, ver bonden met een belofte van verdere on verbrekelijke trouw en verknochtheid. Het Duitsche bureau voegt hieraan toe, dat ook het Duitsche volk vol be geestering is over dezen „eersten groo- *en liquidatiemaatregel van het Ver drag van Versailles, waardoor de ergste Schande van dit verdrag definitief ver dwenen is." .Aan de proclamatie tot het Duitsche volk, elke door minister Goebbels aan de pers werd °°rgelezen, ontleenen wij het volgende: Aan het Duitsche volk. ®bst te hebben bewezen. "Oorwaarden, welke historisch de zwaarste arcn, welke ooit een volk zijn opgelegd, kwa- men daarom velen Duitschers voor alsbijna noodzakelijke offers, teneinde voor goed de we reld van dergelijke verschrikkingen te verlos sen. De gedachte van den Volkenbond heeft misschien in geen natie warmer instemming gevonden als in het van alle aardscne geluk verstoken Duitsche volk. Alleen onder deze belichting was het te be grijpen, dat de in menig opzicht nagenoeg zin- nelooze voorwaarden nopens vernieling' van elke weermacht en eer-mogelijkheid door het Duit sche volk niet alleen zijn aangenomen, maar ook ten uitvoer gelegd. Het Duitsche volk en inzonderheid zijn toen malige regeeringen waren ervan overtuigd dat, door de vervulling van de in het Verdrag van Versailles voorgeschreven ontwapeningsbepalin gen, overeenkomstig de belofte van dit verdrag een begin zou worden gemaakt met een inter nationale ontwapening. Vervolgens wordt een volledige opsomming gegeven van het oorlogsmateriaal, dat over eenkomstig de bevestigende verklaringen van de ge-inter-allieerde controle-commissie is ver nield of uitgeleverd: 59.897 stukken geschut en roeren, 130.558 machine-geweren enz. enz. enz. Na deze voorbeeldige vervulling van het verdrag had het Duitsche volk het recht, van de andere zijde te verlangen, dat ook daar de aangegane verplichtingen zouden worden nagekomen. Het Duitsche volk was zoowel in zijn regee ringen als in zijn partijen in dien tijd vervuld van een geest, die volkomen in overeen stemming was met de pacifistisch-democrati- sche idealen van den Volkenbond en zijn stichters. De nakoming van de andere zij de bleef echter uit, d. w. z. de hoogc contractanten der overwinnende sta ten hebben zich eenzijdig vrijgemaakt van de verplichtingen van het Verdrag van Versailles! Het was niet genoeg, dat iedere ontwapening in een omvang, die vergelijkbaar zou zijn met de vernietiging der Duitsche wapenen, uit bleef, neen integendeel wat in den oorlog aan nieuwe vernietigings-machines was uitgevon den, beleefde thans in den vrede in metho- disch-wetenschappelijken arbeid zijn vol tooiing. Op het gebied van het scheppen van machtige pantserwagens zoowel als op het ter rein van nieuwe ja^ht- en bombardements vliegtuigen, vonden ononderbroken verschrikke lijke verbeteringen plaats. Nieuwe stukken reu- zengeschut werden geconstrueerd; nieuwe ex plosie-, brand- en gasbommen werden samen gesteld. De wereld heeft sedert dien weder weer klonken van oorlogsgeschreeuw, alsof er nooit een "wereldoorlog was geweest en nooit een Ver drag van Versailles was gesloten. Temidden van deze zwaar bewapende en steeds meer gemoderniseerde oorlogsstaten was Duitschland een machtelooze leege ruimte, die was overgeleverd aan ieder dreigement en iede re bedreiging. Het Duitsche volk herinnert zich het ongeluk en het lijden van vijftien jaren eco nomische verarming en politieke en moreele deemoediging. Vervolgens herinnert de proclamatie aan de verschillende conferenties, welke gehouden zijn. Gereleveerd wordt MacDonald's plan voor een ontwapeningsconventie, dat Duitschland als ba sis wilde aanvaarden, doch dat strandde op de weigering van andere staten. Verder wordt her innerd aan Duitschlands heengaan uit Genève. Toen tenslotte de Duitsche voorstellen van eind 1933, om de Rijksweer te veranderen in een leger met korteren diensttijd, zijnde meer uitsluitend geschikt voor vreedzame verdedi ging, evenals de Italiaansche en Engelsche ont werpen werden afgewezen, was er aanleiding voor de conclusie, dat er geen geneigdheid meer bestond tot een doelmatige nakoming der ont wapeningsbepalingen van het Verdrag van Versailles bij de andere partij. Na verklaard te hebben, dat Duitschland al het mogelijke gedaan heeft om den vrede te bevorderen, waarbij gewezen wordt op de door Duitschland aan zijn nabuurstaten aangeboden non-agressiepacten en op het verdrag van Po len, wordt vastgesteld, dat sedert maanden een voortdurend toenemende bewapening in de overige wereld plaats vindt. Duitschland ziet in de vorming van een Sovjet-Russisch leger van 101 devisies, d. w. z. 960.000 man vredes- sterkte, een element, dat men bij het sluiten van het Verdrag van Versailles niet heeft kun nen vooruit zien. Het ziet in het forceeren van soortgelijke maatregelen in de andere staten nieuwe bewijzen voor de afwijzing der ontwa- penings-idee. De Duitsche regeering wil niet den een of anderen staat een verwijt maken. Maar zij moet thans vaststellen, dat door de invoering van den twee-jarigen diensttijd in Frankrijk de idee van de vorming van kort dienende legers ls opgegeven ten gunste yan die van legers met langen diensttijd. De Duitsche regeering acht het onder deze omstandigheden een onmogelijkheid, de maat regelen, die noodig zijn voor de veiligheid van het Rijk, nog langer uit te stellen of te ver bergen voor het oog van de wereld. Zij gaat daarbij uit van dezelfde overwegin gen, die minister Baldwin in zijn laatste rede zoo duidelijk kenmerkte: „Een land, dat niet bereid is, de noodige voorzorgsmaatregelen voor zijn eigen verdediging te nemen, zal nooit macht in deze wereld hebben, noch moreele, noch materieele macht." Indien zij daarom thans voldoet aan den in de rede van Baldwin uitgesproken wensch naar opheldering der Duitsche bedoelingen, dan ge schiedt dat: 1. Om het Duitsche volk de overtuiging en den anderen staten de wetenschap te verstrek ken, dat de handhaving van de eer en de veilig heid van het Duitsche Rijk van nu af aan weer wordt toevertrouwd aan de eigen kracht der Duitsche natie. 2. Om door het vaststellen van den omvang der Duitsche maatregelen de beweringen te ont zenuwen, die het Duitsche volk het streven naar een overheerschende militaire positie in Europa willen insinueeren. Wat de Duitsche regeering als beschermster van de eer en de belangen van het Duitsche volk wenscht, is het veilig stellen van den om vang der machtsmiddelen, die niet slechts noo dig zijn voor de handhaving der integriteit van het Duitsche Rijk, maar ook voor het inter nationale respecteeren en waardeeren van Duitschland als medegarant van den algemee nen vrede. Want in dit uur verzekert de Duitsche re geering voor het Duitsche volk en voor de ge- heele wereld opnieuw, dat zij vastbesloten is nooit verder te gaan dan noodig is voor de handhaving der Duitsche eer en der vrijheid van het Rijk en speciaal in de Duitsche be wapening geen instrument van oorlogszuchtlgen aanval te willen vormen. De Duitsche regeering vertrouwt en hoopt, dat het het Duitsche volk, dat thans zijn eer terug krijgt, in onafhankelijke rechtsgelijkheid vergund moge zijn, bij te dragen tot de beves tiging van den wereldvrede in vrije en open hartige samenwerking met de andere volken en hun regeeringen. Rijkskanselier Hitier heeft vanmiddag in te genwoordigheid van den minister van buitea- landsche zaken de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland, Italië en Polen ontvangen, om hun het besluit der Rijksregeering tot invoering van den algemeenen dienstplicht mede te deelen. De oproep der Rijksregeering is te Berlijn door extra-edities bekend gemaakt. Toen de eerste bladen op straat verschenen, vormden zich om de verkoopers dichte groepen, die den verkoopers de kranten letterlijk uit de handen rukten. j| Verwachting: Zwakke tot matigen Zui- H delijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar H bewolkt tot betrokken, kans op regen, |j vooral in het Westen, aanvankelijk zach- j§ ter, later kouder. |l Verdere vooruitzichten; Tijdelijk opkla- rend en vrij zacht. ee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sommige Iersche en Engelsche bladen heb ben gemeld, dat het Vaticaan binnenkort tus- schenbeiden zou komen in de aangelegenheden, aie Engeland en Ierland nog scheiden. De Hei lige Stoel zou op de Valera druk uitoefenen om een regeling van deze aangelegenheden te aan vaarden. Een bijzondere missie zou tot dat doel naar Ierland worden gezonden. De „Osservatore Romano" verklaarde echter Zaterdag officieel, dat deze berichten geheel van allen grond ontbloot zijn. Evenals het vorig jaar, toen Paschen de sluiting van het Heilig Jaar was, zal de Paus ook dit jaar op Paschen een solemneele Hoog mis opdragen in den St. Pieter en daarna van uit de loggia de menigte op het plein zegenen. In de Goede Week zal de Heilige Vader deel nemen aan de liturgische plechtigheden van Witten Donderdag en Goeden Vrijdag in de Sixtijnsche kapel. BRUSSEL, 16 Maart (Reuter) Het Belgisch pers-agentschap Belga deelt mede dat de be richten, voorkomende in buitenlandsche bladen over een ernstige ziekte van de Koningin-We duwe Elisabeth als uit de lucht gegrepen be schouwd dienen te worden. MADRID, 16 Maart Tengevolge van de sneeuwstormen der laatste dagen is de Noord Spaansche stad Seode Urgel geheel geïsoleerd. Op de toegangswegen zijn vier omnibussen in de sneeuw blijven steken. Het verkeer is op de wegen sedert vier dagen gestremd. Het verkeer in de straten der stad geschiedt op sneeuw- schoenen en slden. iff Blijkens de telegrammen uit Parijs, Londen, Genève, Brussel en Praag, heeft het bericht over de afkondiging van den militairen dienstplicht in Duitschland in genoemde steden groo- ten indruk gemaakt. In buitenlandsch-diplomatieke kringen te Londen merkt men op, dat de proclamatie ge publiceerd is aan den vooravond van het be zoek van Simon aan Berlijn, die besprekingen zou gaan voeren met als een van de voor naamste onderwerpen: het zoeken naar een accoord ter vervanging van de Versaiiles-bepa- lingen inzake de ontwapening van Duitsch land. Te Genève geeft men er zich rekenschap van, dat de Duitsche beslissing een storm van vij andigheid en kritiek zal doen opgaan, welke Europa verder dan ooit van het vooruitzicht eener algemeene overeenstemming zal verwij deren. Alleen in Italië toont men zich niet zoo bui tengewoon verrast en had men de Duitsche be slissing zien aankomen. Gezicht op den crocustuin van de flora-tentoonstelling-te Heemstede PARIJS, 16 Maart. (Reuter). Het Mi nisterie van Luchtvaart maakt bekend dat een vliegtuig, aan boord waarvan de Gou verneur van Equatoriaal Fransch Afrika, Renard, Vrijdag vertrokken was uit Braz zaville, vermist wordt. De heer Renard werd vergezeld door zijn echtgenoote, en zou een inspectietocht ondernemen in de streek van het Tsjaadmeer. Behalve de heer en mevrouw Renard bevonden zich aan boord drie officieren, een marconist en een werktuigkundige. Het laatste wat men van het vliegtuig ver nam, was een radiobericht, opgevangen door het station Coquilthaville in Belgisch Congo. Volgens dit bericht had de reis een normaal verloop ondanks dat men nogal met mist had te kampen, terwijl reeds twee-derde van den afstand BrazzavilleCoquilthaville wats afge legd. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat het toestel hier of daar in een afgelegen gebied een noodlanding heeft moeten maken. Naar „United Press" aan de Tel. seint,' is mevrouw Renard een Nederlandsche van af komst. Haar meisjesnaam luidt Marie Kalker. OSLO, 16 Maart Minister-president Mo- winckel heeft heden in den kabinetsraad be kend gemaakt, dat hij den Koning het ontslag der regeering heeft aangeboden. De Koning heeft het ontslag aanvaard en den voorzitter van het Storting, den leider der Arbeiderspartij Nygaardsvold, belast met de vorming van een nieuw kabinet. Nygaardsvold heeft de opdracht aangenomen. ATHENE, 16 Maart (Reuter) Een schip met 70 ton benzine aan boord wilde niettegen staande de signalen den verboden doorgang voor het arsenaal van Salamis passeeren; het schip stiet op een mijn en vloog in de lucht. OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 DE DUITSCHE REGEERING HEEFT DEN MILITAIREN DIENSTPLICHT AFGEKON DIGD. De Duitsche beslissing' maakt grooten indruk in Europa's hoofdsteden. „Thans verder dan ooit van een Europeesch accoord." Het schijnt, dat 9 April a-s. bij gelegenheid van Ludendorff's 70s"en verjaardag, Hitier zich officieel met den ouden veldheer verzoenen zal. Een vliegtuig met aan boord den gouverneur van Equatoriaal Fransch Afrika wordt vermist. Belgische ministers gisteren naar Parijs ver trokken; vermoedelijke eischen; drie milliard franken en 10 pet. verhooging der contingenten; vermoedelijk resultaat: nul op het request en devaluatie. China protesteert bü de ondertcckenaars van het Negen Mogendheden Verdrag tegen den ver koop van den Ooster Spoorweg. De geruchten omtrent de ziekte van Koningin Elisabeth officieel tegengesproken. Nygaardsvold belast met de vorming eener nieuwe Noorsche regeering. Bijna zestig duizend deelnemers aan den twee den nacht van den Stillen Omgang te Amster dam. Advocaat te Arnhem voor den tijd van acht maanden geschorst als advocaat en procureur. Geen verdere uitwijzing van Poolsche of andere Oos"-Europeesche vreemdelingen. Geen ontbinding van het Nationaal Comité voor Arbeid aan Werklooze Intellectueelen- Prijzen van gezouten rugspek met z>even cent per Kilogram verlaagd. Bü de fraude met handelszegels in Indië is het Gouvemêment voor f 75-000 benadeeld. Luchttarief AmsterdamBatavia van f 1500 *ot f 1350 verlaagd. Hypotheckcommissie geïnstalleerd. Memorie van Antwoord in zake het wetsvoor stel tot wijziging der Beroeps wet. Sheffield Wednesday in den eindstrijd om do Engelsche Cup. In de Engelsche League behaalde Chelsea een groote overwinning; ook Arsenal en Sunder land wonnen. NANKING, 16 Maart. (Reuter.) De CM- neesche regeering' heeft aan de regeeringen van Nederland, Engeland, Amerika, Frankrijk, Japan, Italië, Portugal en België een memoran dum geadresseerd, waarin zü" protest aantee- kent tegen den verkoop van den Chineeschen Ooster Spoorweg en verklaart deze „illegale transactie" niet te erkennen. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 752 Vorige stand: 752.4 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1