LAATSTE NIEUWS Bloembollencultuur Dienstplicht in Duitschland OPENING TENTOON STELLING Abessinië—Italië Flandin's rede in de kamer ZONDAG 17 MAART 1935 Koningin van Denemar ken geopereerd STADSNIEUWS Veel nieuwe variëteiten Effectieven zouden een half mil- lioen bedragen. Ook toepas selijk op vloot en luchtvaart Burgemeester Maarschalk vertelt interessante gebeurtenissen uit vroeger tijden op 't gebied van de bloembollen Conflict voor den Volkenbond gebracht DE STILLE OMGANG Naar schatting waren er 1500 deelnemers Duitschland zeer verontwaardigd AUTOBUSDIENST KORS Graalnieuws voor volgende week Het apostolaat van de moeder VOOR UW, CR. HOUTSTR.16© De huldiging Interessante feiten De moderne tooneelkunstenaar koos Shakespeare voor zijn zilveren jubileumspel EERELEDEN VAN BLOEM BOLLENCULTUUR De gezanten in Washington en Kopenhagen i. gint. Een tweede draagkracht in het leven Is het goed-begrepen volgen van de roeping, die ons door Christus' woord aangewezen wordt. Het zal aan de vrouwen, die gehoorzaam zijn aan haar roeping, licht vallen recht op haar doel af te gaan in haar leven. Hier open baart zich de tweede eigenschap van haar bij zondere bestemming: in den goeden zin te kunnen dienen. De katholieke actie voor de vrouwen, kan juist in haar optreden naar buiten een betere plaats innemen dan die der mannen, omdat zij zich minder door intellectueele bezwaren belemmerd zullen gevoelen bij een demonstra tief optrekken. In eiken stand of betrekking kan de vrouw „moeder" zijn, door om zich heen overvloedig den dienst Gods uit te dra gen, bij alles geleid door haar innerlijke tact. Bij alle actie moet men bijtijds weten te zwij gen, zooals de vrouw uit het Evangelie, die bij den put te Sichem den Heiland ontmoette en haar stadgenooten tot hem deed gaan. De vrouw moet zijn een zuurdeesem, die alles doortrekt; altijd moet zij tot het offer bereid zijn, waar zij haar roeping ook heeft gevonden. Na deze rede volgde een onderlinge bespre king, waarna de bijeenkomst in huiselijken kring voortgezet werd. gen naar het Sophia Hemmetsziekenhuis te Stockholm overgebracht, waar geconstateerd werd dat een darmoperatie noodzakelijk was. De operatie heeft een goed verloop gehad. De narcose is goed doorstaan, de pols is normaal. De koning is onmiddellijk naar Stockholm ver trokken. De koningin vertoefde in verband met de verloving van den Deenschen kroonprins te Stockholm. Deze wordt gevormd door golvendd gazons op het weideterrein, terzijde van den hoofdverbin dingsweg van den hoofdingang met het hof- terrein. De gazons zijn onderbroken met groe pen coniferen, heesters en boomen, welke, voor zoover zij groenblijvend zijn, gekozen zijn uit de variëteiten, die in kleur bij de zeer aparte tinten die de crocussen te zien geven, passen. Als gordels van purper, violet, zachtblauw, geel en wit liggen de crocusveldjes gegroepeerd om de boschages van donkergroene hulsten, staal blauwe ceders en sparren en de tinten contras teeren of harmonieeren wondergoed met den kleurengloed die uit de tienduizenden bloemkel ken oprijst. De groepeering werd „los" gehouden, de gren zen der vakken zijn vervaagd door de los in het gras uitgestrooide exemplaren. Men overziet 200.000 crocussen in meer dan vijftig verschil lende soorten. Het nieuwe crocus-sortiment dat te danken is aan den Nederlandschen kweeker Eldering, heeft in de laatste tien jaar vasten voet ge kregen in de kweekerijen; geleidelijk worden de oudere variëteiten verdrongen, althans in de witte en blauwe kleuren. De reden ervoor is gemakkelijk te begrijpen: de bloemen zijn immers veel grooter, de plan ten forscher en veel rijk-bloeiender, de tinten dieper en de groei veel krachtiger. De namen der variëteiten staan er alle bij, vele namen geven een aanduiding van de kleur en de ver wachtingen, die de kweekers ervan koesteren. Het is duidelijk dat Snowstorm een witte is, bestemd om de Maartsche buien te trotseeren, dat Heraut een der vroegsten is, dat Nigger Boy de tint heeft van bijna zwart indigo-blauw enz. Bij Agnes denkt men aan de hemelsblauwe tint van meisjesoogen, bij Amethyst aan de steenen van dien naam, en Remembrance ver zoekt niet te worden vergeten, als haar prachtig purper is verbleekt. In goudgeel is de gewone gele nog onover troffen, zij is een der oudste en haar kleur is onweerstaanbaar. Purpurea grandiflora hand haaft haar ouden roem als de beste in 't licht- purper, vanwege haar groote bloeirijkheid. Langs den Vaartzoom zet zich de crocus- beplanting voort. Hier vindt men de later uit de zaailijnen van Eldering nagelezen variëteiten en ook de bonte met de bijzondere pasteltinten. Elke overgang van licht tot donkerpaars vindt men in deze collectie, die wel geheel volledig is en het gansche kleurengamma der crocussen omvat. Hier is ook de naar Prinses Juliana ge noemde groote violette schoonheid. De zon speelt met al die tinten en kleuren en onze blijdschap over de komende lente wordt volledig weerkaatst in die naar het Zjonlicht uitgespreide harten. De crocustuin zal de eerste week, misschien tien dagen, de blikken van de bezoekers vangen en vasthouden tot haar doel verwelkt zal zijn omdat het voorjaar nieuwe schatten zal hebben gebracht. Pot uit het Frans Halsmuseum, „Flora's Mal- lewagen" getiteld, met de daarnaar vervaardigde prent van Crispijn de Passé; voorts de teeke- ning van Pieter Nolpe „Floraes Gecks-kap" ge naamd, met de daarbij behoorende gravure van Cornells Danckerts en het schilderij van Brue ghel, waarop apen tulpen verhandelen. Schilders als Jacob Marrel en Judith Leys- ter vervaardigden bloembtllenboeken, catalogi voor de kweekers, die meer uitmunten door pre ciesheid van uitbeelding dan door aesthetische qualiteiten. Zulke aquarellen werden dikwijls gecopiëerd, zoodat eenzelfde bloemportret in verschillende dezer boeken voorkomt. Naar de teekeningen maakte Marrel zijn fraai geschilderde bloem stukken. Als bloemschilders hadden verder de Bos- schaerts, Jan Brueghel, Roeland Savery, Ra chel Ruysch, (Maria van Oosterwijk en Hans Bollongier, een Haarlemsch meester, vermaard heid, om slechts enkelen te noemen. Na den windhandel werden er nog steeds goede prijzen voor de tulpen betaald; eerst later kwamen de hyacinthen in de mode, waar van Madame de Pompadour een groot bewon deraarster was. In de eerste helft der achttien de eeuw kwam het tot een windhandel ook in deze bloemen, ofschoon deze minder groote afmetingen aannam dan de tulipomanie van honderd jaar tevoren. Als waarschuwing werd toen de samenspraak tusschen Waarmond en Gaargoed herdrukt. Gedurende de gëheele verdere achttiende eeuw stonden de bolgewassen in hoog aanzien en sierden zjj de in Le Nótre-stijl gehouden tui nen, met hun geschoren hagen en gekunstel- den aanleg, waarin schelpengrotten en doolho ven veelvuldig werden aangewend. Eerst in den aanvang der negentiende eeuw deed de dahlia haar intree in de tuinen, over gebracht uit Mexico. Daarop volgde de iris, door van Siebold in het midden der vorige eeuw uit Japan inge voerd, tenslotte de witte lelie, eveneens uit het land van den Mikado geïmporteerd, waar de tuinbouw tot een ware kunst was opgevoerd. Door kruising zijn sindsdien producten ver kregen, die de oorspronkelijke vormen in de •schaduw gesteld hebben. Op de „Flora" wordt hiervan op schitterende wijze getuigenis afge legd. Oorspronkelijk werd het bloembollenvak door een beperkt aantal kweekers beoefend, waar onder de naam Voorhelm tot de meest bekende behoort; later breidde zich dit aantal sterk uit en nam de bollenteelt geweldig toe. Daarmee ging een steeds omvangrijker re clame gepaard, waartoe men de eenvoudige prijscouranten uit het begin der negentiende eeuw met de prachtig verluchte catalogi van heden slechts vergelijke. Daar verschillende lijsten bewaard zijn ge bleven met prijzen, welke de bollen in de afge- loopen eeuw hebben opgebracht, kan men zich een juist beeld vormen van hun waarde in dat tijdperk. Dat het vereenigingsleven gelijken tred hield met de ontwikkeling van het bedrijf, behoeft geen betoog. Steeds meer werd tot organisatie overgegaan, waardoor op krachtige wijze de vakbelangen verdedigd konden worden. Op deze tentoonstelling zult gij de ontwik keling van de bloembollencultuur en -handel kunnen gadeslaan. Gij zult hier vele belangrij ke stukken verzameld vinden, waarvan een groot aantal óf slechts zeer moeilijk ter inzage te verkrijgen is, óf slechts in het buitenland geraadpleegd kan worden. Dank zij de bereid willigheid van vele particulieren en van bui- teïïlandsche en binnenlandsche Archieven, Bi bliotheken en Musea, kon deze tentoonstelling worden samengesteld. Ongetwijfeld verdient deze medewerking groote waardeering. Een uitgebeide catalogus strekt u tot gids, een catalogus, die ook in latere jaren de her innering aan deze expositie levendig kan hou den. Een woord van dank richt ik tot de Com missie die zich geen moeite gespaard heeft bij de voorbereiding dezer tentoonstelling en met den wensch dat zij druk bezocht moge worden, verklaar ik haar en de expositie in het Tey- ler Museum voor geopend. ROME, 16 Maart. (Reuter) De Ethiopische legatie meldt, dat de Abessnische keizer zijn vertegenwoordiger te Genève last heeft gege ven, de regeling van het Italiaansch-Abessi- nisch geschil toe te vertrouwen aan den Vol kenbond. LONDEN, 16 Maart. (Reuter.) Het bericht over de afkondiging van den dienstplicht in Duitschland, dat door extra-edities werd ver spreid, wordt te Londen druk besproken. Naar vernomen wordt heeft von Neurath aan den Britschen ambassadeur te Berlijn me degedeeld, dat de effectieven der Duitsche weermacht 14 millioen zullen bedragen. Minister Simon is onverwacht te Londen te ruggekeerd en heeft zich naar het Foreign Of fice begeven. Reuter heeft in een interview met minister Goebbels vernomen, dat de dienstplicht be trekking heeft zoowel op leger en vloot als op de luchtvaart. Overigens is over de uit breiding der vlootmacht nog niets bekend. Te Warschau acht men de beslissing van Berlijn het resultaat van de politiek van con cessies der Westersche mogendheden, waaruit Warschau zich gelukkig prijst bijtijds de noo- dige consequenties te hebben getrokken. Ove rigens acht Polen het vooruitzicht van een geschokt Europeesch evenwicht echter niet ge compenseerd door het betrekkelijke gevoel van veiligheid, dat Polen heeft gekregen door zijn non-agressiepact met Berlijn. Uit Berlijn wordt nog gemeld, dat de pro clamatie over den dienstplicht Zaterdagavond door Goebbels voor een geestdriftige Sport- palastvergadering is voorgelezen. In de Wilhelmstrasse had een huldebetooging voor Hitier plaats, die aan het venster ver scheen. Zaterdagmiddag om half drie is de tentoon stelling Geschiedenis Bloembollencultuur in het Frans Hals Museum, geopend. De heer E. H. Krelage, voorzitter der Alg. ver. voor Bloembollencultuur richtte allereerst een welkomstwoord in het bijzonder tot den burgemeester van Haarlem en zeide daarna o.m. Toen voor deze tentoonstelling een gepaste haam verzonnen moest worden, is gedacht aan een slagzin, als: „Drie eeuwen bloembollen export", maar wij zouden dan het slechte voor beeld van de herdenking van de uitvinding der boekdrukkunst in 1823 hebben gevolgd, waarbij, zooals later bewezen is, een volmaakt fiktief jaar als historisch juist werd aangenomen. Gaan Wij drie eeuwen in onze gedachten terug, dan belanden we midden in den tulpenwindhandel, maar het ging niet aan, aan deze zwakheid van het voorgeslacht een eervolle herdenking te wijden. Dies werd een kleurlooze titel gekozen, die, al moge hij in zijn algemeenheid eenigszins aanmatigend klinken, inderdaad aanspraak maakt op juistheid. Dank zij toch de geestdriftige medewerking van velen en de welwillende beschikkingen van directeuren van binnen- en buitenlandsche mu sea en bibliotheken is het inderdaad mogelijk gebleken om hier in zeer bevredigende volledig heid de documenten bijeen te brengen, die de geschiedenis der bloembollenteelt toelichten van het jaar 1559 toen de tulp als een wonder bloem voor 't eerst in West-Europa bloeide tot op onze dagen. Spr. bracht dank aan degenen, die hun eigen dommen voor de expositie wilden afstaan, aan het gemeentebestuur, aan de heeren Gratama en Westermann. Zoo moge, aldus spr., dan de tentoonstelling „Geschiedenis Bloembollenteelt" een aanschou welijk beeld geven van de ontwikkeling van dit merkwaardige bedrijf, en een bron van studie zijn voor de vakmannen, waarin zij de lotwisse lingen van hun bedrijf gedurende meer dan drie en een halve eeuw weerspiegeld zien. Tegelijk met deze historische tentoonstelling wordt, dank zij de goede zorgen van den heer Buisman, conservator van Teyler's Stichting, met sympathieke instemming van heeren direc teuren, een kunsttentoonstelling gehouden van Bloemschilderwerken, die evenals de historische samenvalt met de Bloemententoonstelling „Flo ra". Ook hier heeft men over medewerking niet te klagen gehad. Dank zij de welwilendheid van de hoofd-directie van het Rijksmuseum en van anderen is in Teyler's Museum een kernverza meling van bloemschilderijen bijeen gebracht, die vier eeuwen omvat en waard is in deze da gen de algemeene belangstelling te wekken. Deze tentoonstelling zal niet afzonderlijk offi cieel worden geopend, maar de opening van de historische tentoonstelling zal beschouwd wor den als tevens te gelden voor de Kunsttentoon stelling in Teyler's Museum. In groot aantal hebben de Haarlemmers weer deelgenomen aan den Stillen Omgang. De kerk aan de Amsterdamstraat, waar om 11.30 uur het plechtig Lof werd gecelebreerd, was tot in den uitersten hoek gevuld met honderden mannen. Pastoor Roovers hield een opwekkende predi katie en precies 12 uur aanvaardde de eerste groep voetgangers de reis naar de H. Stede. Naar schatting namen dit jaar ongeveer 1500 bedevaartgangers aan den Stillen Omgang deel. In tallooze groepen schreden zij biddend langs den Amsterdamschen straatweg. Het weer was prachtig. Later in den nacht volgden de fietsers en nog later zij, die per tram gingen. Ook was het druk in Haarlem van bedevaart gangers uit den omtrek en van hen, die hier den tocht aanvingen. Alle Berlijnsche ochtendbladen maken heden de rede, die de Fransche minister-president gisteren in de Kamer gehouden heeft, groot op. Reeds de koppen karakteriseeren den indruk, welken de rede op de DuitSchers gemaakt heeft. Frankrijk geeft de ontwapeningspolitiek den doodsteek;" „Frankrijk, de doodgraver der ont wapening;" „Flandins parool: Einde der ont wapening" enz. kenis van de te Versailles door de mogendheden aangegane verplichting was, dat de ontwape ning aan alle naties een gelijke veiligheid moet verschaffen. Frankrijk kwam deze verplichting niet na en schond daardoor het verdrag van Versailles. Frankrijk bleef de zwaar bewapende staat, terwijl Duitschland zich tot volkomen weerloosheid ontwapend had. Met het nieuwe besluit verklaart de Fransche regeering dat zij ook in de toekomst met haar bewapening zal voortgaan. Frankrijk geeft daarmede aan de ontwapening den doodsteek. Frankrijk, de levende vesting van Europa, heeft steeds alle ontwapeningsgedachte in de kiem gesmoord. De „Deutsche AUgemeine Zeitung" beschouwt de rede als een slecht voorspel voor de Berlijn sche besprekingen met de Britsche ministers. Nader wordt uit Londen gemeld, dat Mac- Donald een beperkte kabinetszitting heeft bij eengeroepen voor Zondagochtend 11 uur, ten einde de Duitsche besüssing te bespreken. Ged. Staten hebben niet ontvankelijk ver klaard L. A. Kors, te Heemstede, in zijn ver zoek om een tijdelijke wijziging (uitbreiding) van de route van zijn autobusdienst van Am sterdam over Haarlem naar Zandvoort en terug. (In verband met de bloemententoonstel ling). Algemeen Neiuws Zondag 12.15 uur gaat de dadenclub van de Kadetten toch door. Maandag. Centrumvergadering te 7 uur, voor alle Graalwachtleidsters van Haarlem en Om streken. Graalhuis Spaarne. Maandag 8 uur Repe titie Ouderavond. 9 uur. Dadenclub de Korenaar. Vrijdag van 7.30 tot 8.30 uur reidansclub voor Aspiranten, daarna voor de oudere leden. Denken alle leden aan de Alg. H. Communies? Woensdag voor de Jansstr. parochie. Vrijdag voor de Amsterdams straatparochie en Zaterdag voor het Spaarne. Ook is er Donderdags om 7,30 uur altijd een H. Mis in de Graalkapel. Graalhuis Rijksstraatweg. Zondag 12 uur De Elfen. Half 1 De Populieren. 2 uur Wandel club. 's Avonds na de meditatie is het clubhuis alleen geopend voor de leden van de Spreek koorclub. Hieronder volgt de wekelijksche Clubrooster: MAANDAG 8 tot 9.30 uur: Zangclub; idem Tooneelclub voor meisjes ben. 16 jaar; 8 tot 9.30 uur Charitatief breien voor par. Bavo Noord; idem Naaien voor par. St. Lidwina. DINSDAG: Congregatie-avond. Clubhuis ge sloten. WOENSDAG: 6.30 tot 8 uur Hujsvlijijclub; 8 tot 9.30 uur Houtzaagclub; idem Charitatieve Naaiclub par. St. Elis. en Barbara; idem Missie- Actie voor de St. Lidwinaparochie; kwart voor 8 Inwijdingscursus. DONDERDAG: Kwart voor 8 Inkleedings- cursus; 8 uur Missie-Actie par. St. Elis. en Bar bara. Tooneelclub voor leden bov. 16 jaar. Hout zaagclub. Naaiclub. VRIJDAG: Charitatieve Naaiclub par. Bavo Het was een bonte schare leidsters die de Graal Zaterdagmiddag uit het geheele Bisdom Haarlem voor een week-end in het Nationaal Graalhuis te 's Gravenhage bijeen geroepen had. KOPENHAGEN, 16 Maart. (Reuter.) Offi cieel wordt medegedeeld: De koningin van Denemarken is hedenmor- Onder leiding van mej. I. Seijbel, presidente van de Graal in dit diocees, werd deze bijeen komst om zes uur voor meer dan 200 deel neemsters geopend. Daarbij deelde zij mede, dat de deelname nog grooter geweest zou zijn, wanneer er voor de bijeenkomst maar meer ruimte in het Graalhuis beschikbaar was ge weest. Door den zeereerw. heer A. M. A. Vollaerts, directeur van het Vrouwelijk Jeugdwerk in dit diocees, werd hierna het onderwerp „Ons le vensideaal" behandeld. Hij wees allereerst op de beteekenis, die de Graal als vrouwelijk jeugdwerk had, 'n beteekenis die hij zou willen schetsen als: het Apostolaat van de moeder Welke richting het meisje zich in de toekomst ook kiezen zal, bij alles is de geestelijke basis van haar leven van het hoogste belang. Waar niet gebouwd wordt op Gods wil, is alle ontwik keling een oppervlakkige, een levensgang die niet gedragen en verheven wordt door: het Kruis. Het leven zal een teleurstelling blijken, in dien men zonder dezen grooten grondslag be velen, die van de bloeiende pracht op de „Flora" te Heemstede hebben genoten, aldus de burgemeester, zullen belangstelling gevoelen voor de geschiedenis van de teelt der bloemen daar aanschouwd en voor den handel in bolge wassen, die meer dan drie eeuwen lang in Haarlem en omstreken wordt uitgeoefend. Bekend is, dat in de tweede helft der zes tiende eeuw de tulp. toen tulipaen of tulpaen genoemd, voor het eerst in Europa werd inge voerd. In de middeleeuwen kwam deze bloem hier hooit voor, wel de narcis en de hyacinth. Augerius Gislenius, heer van Busbecq, afge zant van keizer Ferdinand I aan het hof van Sultan Soliman den Schitterenden van Turkije, bracht de tulp in reeds gecultiveerden vorm vanuit dit land over naar West-Europa. De Turken hadden de bloem uit Perzië gekregen; tulp-afbeeldingen op Oud-Perzisch aardewerk zijn geen zeldzaamheid. „De commissie moest de verschillende gedra gingen, welke onder haar aandacht werden ge bracht, toetsen aan den eisch der politieke mo raliteit. Het is haar een voldoening te kunnen verklaren, dat, afgezien van misdragingen van enkele personen van lageren rang, tegen wie óf de justitie öf de leiding van de Ned. Varkens centrale öf beide zijn opgetreden, haar ook bij haar voortgezet onderzoek niet is gebleken, dat door of vanwege de Ned. Varkenscentrale han delingen zijn gepleegd, welke, uit een oogpunt van politieke moraliteit, afkeuring verdienen." toegepast. Van Gordon Craig's ontwerp van Eduard Verkade's eerste Hamlet in Odeon zijn enkele afbeeldingen te zien. Van de latere ja ren toonen illustraties het experiment: Ham jet in modern costuum: te Londen, te Am sterdam bij het Vereenigd Tooneei; te Berlijn; en zelfs in Rusland. Een afbeelding van Gar- rick als Macbeth laat zien, dat reeds in de 18de eeuw Shakespeares drama's in modern costuum werden gespeeld! Ook aan de opvoering van dit drama door de Meiningers, door de Bouw meesters, door Verkade, wordt herinnerd. De buitengewone distinctie van Enny Vrede's Sha- kespearerollen een foto van haar als Lady Mac beth. „Koning Lear" werd omstreeks 1830 door Jeigerhuis gespeeld; in onzen tijd door Hu- bert Laroche. De tooneei- en décorvemieuwing van Immermann, (reeds in 1832) en Lauten- schlager, 50 jaar later, vormden het begin der moderne ensceneeringswijzen van Shakespeare's drama's. Tenslotte zijn in deze vitrine nog enkele afbeeldingen van „Romeo en Julia", bij Verkade, in Engeland en Amerika, en van en kele andere drama's, waarbij opvallend is: een ensceneering voor „Henry VIII" van gegalva niseerd staal In de derde vitrine vindt men Frits Lens- velts fijne ontwerpen voor Shakespeare's blij spelen. Verder ziet men hier verschillende op vattingen van Driekoningenavond: te Stratford, in Amerika; in Moskou en bij Copeau. Het eenige stuk van Shakespeare, dat in de 17e eeuw in het Nederlandsch werd vertaald, is De Getemde Feeks, waarvan hier ook nog en kele afbeeldingen; daarnaast verschillende Ne- derlandsche Shylocken enz. Langs de wanden zijn dan o.a. nog foto's van een andere be roemde Shakespeare-rol van Louis Bouwmees ter: Richard III; foto's van Stratford; Sha kespeare's geboorteplaats en het Memorial Theatre; een maquette van een Duitsche op voering van Timon van Athene door onzen landgenoot Louis van Westerhoven; portretten van de groote Shakespeareroilen uit onzen tijd: Verkade als Hamlet, Tourniaire als Bibberwang, en enkele affiches. Volledigheid is bij een tentoonstelling van dezen omvang helaas te enenmale uitgeslo ten. Hopenlijk draagt zij er echter eenigszins toe bi), de belangstelling voor de opvoeringen van Shakespeare's werken te verhoogen. Aan ai degenen, die door inzendingen aan dit doel hebben willen medewerken, zij- op deze plaats dank gezegd. Reeds bij zijn opkomst en gedurende de voor stelling was de feesteling warm toegejuicht. Maar aan 't slot van den avond, die o.a. door mevr. Mann-Bouwroeester werd bijgewoond, had de persoonlijke huldiging plaats op het in een bloemen tuin herschapen tooneei. L. V. d. B. In Holland was het de apotheker Walich Zieuwertsz. te Amsterdam, die het eerste een tulp bezat. De botanicus Carolus Clusius gaf meerdere bekendheid aan de nieuwe bloem. Spoedig vond zij groote bewondering, welke in den loop der jaren nog steeds toenam. Reeds in het begin der zeventiende eeuw Werden aanzienlijke prijzen voor zeldzame tul- Pen besteed, zoo in 1623 voor een semper Augustus, een rood met wit gestreepte tulp, Welke de heer Adriaen Pauw op het slot te Heemstede in dat jaar kocht, duizend gulden. Spoedig werd het een rage om tulpen te bezitten; de Parijsche mode om den dames eeh kostbare tulp als sieraad te schenken, inplaats van een bijou, bevorderde den verkoop van deze bloemen. Het is voorgekomen, dat een Amsterdammer voor een zeer aanzienlijk bedrag een tulp kocht, waarvan hij het tweede exemplaar reeds in zijn bezit had, uitsluitend om het te ver branden, opdat hij toch maar de eenige zou zijn, die deze variëteit bezat. In de jaren 1636 en 1637 dreef men den wind handel in tulpen, waarbij bollen, die nog in den grond waren, reeds verkocht werden, op goed vertrouwen, tegen geld, dat men niet bezat. De zelfde bollen werden weer aan anderen ver kocht op dezelfde condities, totdat het spaak liep en de overheid regelend moest optreden. Toen bleek het, dat er tulpen waren verhandeld, die in het geheel niet bestonden. De Vice Roy, een paars met wit gestreepte tulp, bracht in die periode de aanmerkelijk hooge som van 4200.op. Een huis in de Groote Houtstraat, dat tijdens de tulipomanie op de plaats van een afgebrand pand gebouwd Werd en in ruil gegeven voor één tulpenbol, droeg tot 1858 het volgende opschrift: „Toen men dit huis uit asch herbouwde, kocht menig mensch, dat hem berouwde." Wevers en andere handwerkslieden lieten hun vak in den steek om bollen te kweeken; een Ware speculatiezucht maakte zich van de be volking meester. Effen tulpen waren niet in tel, ze werden Per mand of per hoop verkocht en „vodderije" genaamd. De gestreepte tulpen waren gezocht, hoe fijner gestreept, des te mooier. Deze werden eerst per stuk, later per aas, d.i. het kleinste gewicht in het oude stelsel, berekend. Talrijk waren de pamfletten, die de dwaas heid van dezen windhandel hekelden, zooals de bekende „Samenspraeck tusschen Waermondt ende Gaergoedt", welke in 1637 te Haarlem het licht zag. Voorts noemen we: „Doodt-rolle ende Groefmael van Floortje-Floraes" en „Floraas Swijmel-Snicken", welke titelts reeds voor zich zelf spreken. Ook een aantal caricaturen bestaan er, die grootendeels op deze tentoonstelling aanwezig zijn, ni. het schilderij van Hendrik Gerrltsz. Het onderzoek naar de klacht van den heer Oppenheim eindigt aldus: „Het onderzoek van adressants klacht heeft niets opgeleverd, dat zou kunnen worden aangevoerd ten nadeele van den heer L. Bückmann of van den heer S. van Zwanenberg of dat zou kunnen strekken als re den om hun zelf in eenigerlei vorm een tege moetkoming of schadevergoeding te verleenen." Tot eerelid van de Algemeene Vereeniging „Bloembollencultuur" zijn benoemd jhr. mr. H. M. van Haersma de With, gezant te Washing ton en de heer W. L. F. C. Rappard, gezant te Kopenhagen. Beide heeren hebben telegrafisch bericht, dat zij deze benoeming gaarne zullen aanvaarden. Ter gelegenheid, van zijn zilveren tooneei- jubileum is gisterenavond in den Stadsschouw burg te Amsterdam Albert van Dalsum gehul digd. Na den gerealiseerden Shakespeare van dr. Willem Royaards, den gedroomden Shakespeare van Eduard Verkade, den lachenden Shakespea re van Louis Saalborn hebben we met ver melding van den slechts ten deele geslaagde Shakespearevoorstelling van het oude Schouw- tooneel geen groote Shakespearevertooning meer gehad. Het zilveren tooneeljubileum van een onzer allerbeste acteurs Albert van Dal sum moest er de aanleiding toe worden. Wel kenschetsend. Hij die in Vondel's „Adam in Ballingschap" begon, koos „Othello" tot zijn jubileumstuk. Een onzer moderne spelers die immer nieuwe wegen zocht en nieuwe moge lijkheden,, grijpt naar een der grooten uit het verleden, naar Shakespeare, omdat waarach tige kunst van en voor alle tijden is, hoezeer óók brok van eigen tijd. En bij een mijlpaal aes levens voelde deze krachtige speler blijk baar behoefte om naar een grootmachtige als Shakespeare te grijpen ten einde zich zelf en zijn eigentijdsche kunst daaraan te sterken. Shakespeare geeft ons immers het al-men- schelvjke, geen abstracte begrippen, maar men- schen van vleesch en bloed, zooals de moderne speler die gaarne beeldt. Albert van Dalsum heeft dit zelf als volgt verantwoord. over: de bioscoop aan de Parklaan De schrijver van het artikel: „Uit den Gemeen teraad" in de rubriek „In en Om Haalem-" in het avondblad der Nieuwe Haarlemsche Courant van 14 Maart 1.1., laat mij bij bovengemelde kwestie van oordeel zijn. dat overwegingen betreffende het regelend en ordenend optreden der Overheid t.a.v. het aantal bioscopen momenteel buiten het terrein der gemeentebemoeiingen „kunnen" blijven en wekt den indruk, alsof ik mij in deze kwestie naast het lid van den Vrijheidsbond mevrouw Scheltema Conradi en tegenover de heeren Van Kessel en- Van Tetering stelde. Dit nu is onjuist; in geen enkel opzicht heb ik mij tegenover de ordeningsgedachte op dit terrein verklaard; lk heb slechts opgemerkt, dat bij den huldigen stand van de wetgeving de ge meente nog niet de bevoegdheid heeft ten deze regelend op te treden en dat het niet juist is, om een bepaling als de welstandsbepaling, tehan- teeren voor een ander doel dan waarvoor ze is geschreven. Ik meende goed te doen te voorkomen, dat door een onjuiste weergave Van het door mij be toogde de indruk zou worden gevestigd, dat ik t.a.v het punt in kwestie in principe stond naast een 'lid van den Vrijheidsbond en tegenover mijn fractiegenooten Van Kessel en Van Tetering. die ten deze beiden een regelend en ordenend op treden bepleitten. A. BiJVOET. En in dezen zin heeft Albert van Dalsum zijn jubileumrol van „Othello" gespeeld. "Reeds vroeger heeft hij den Othello gebeeld onder Gilhuys' regie met den meesterlijken Jago van Coen Hiszink. Hoeveel bezonkener en zuiverder werd nu na jaren deze Othello van hem. De doge van Venetië was Carpentier Alting, Des- cemona Othello's echtgenoote Willy Haak, Ben Royaards beeldde thans Cassio en Jules Ver- straeten de Jago, terwijl Frits van Dijk Rodrigo ,Het grondmotief, waarop Shakespeare zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3