Stille weken Beroepswet - mm» „Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar welf VREEMDELINGEN MOGEN BLIJVEN HYPOTHEEKCOMMISSIE p ZONDAG 17 MAART 1935 IDEEËN Memorie van antwoord in zake wetsvoorstel tot wijziging ARBEID AAN WERKLOOZE INTELLECTUEELEN Van een ontbinding van 't Comité is geen sprake V '4 immmmm* Advocaat te Arnhem geschorst Klachten steekhoudend bevonden T arief sverlagïng Op de HollandIndië-lijn der K.L.M. VER. TOT VEREDELING VAN HET AMBACHT BEZUINIGING TE NIJMEGEN STEENLEGGING HERV. KERK Eerste algemeene ledenvergade ring na de reorganisatie Dreigende staking Bij de bouwvakken te Apeldoorn DIENSTBODE VAT VLAM In een sloot gesprongen, maar spoedig op het droge gebracht DUITSCHER BEROOFD Vier verdachten aangehouden Flora te Heemstede Wat de bezoeker weten moet Geen uitwijzingen van Oost-Euro- peesche immigranten Zaterdag door minister Steen- berghe geïnstalleerd Antwoord voorzitter HULP AAN OUD-ZEELIEDEN GOUVERNEMENT BENADEELD De fraude met f 75.000 aan handelszegels ZWAVEL-UITBARSTINGEN Menigeen zal zich nog wel herinneren, dat er verscheidene jaren geleden een beweging opkwam tegen de nervositeit van onze eeuw. Onder het motto: „Rust een weinig" trachtten de propagandisten der nieuwe idee hun tydgenooten er van te overtuigen hoe noodzakelijk het was van tijd tot tijd halt te houden in den maalstroom van het moderne leven, om geestelijk en lichamelijk uit te rusten en tot bezinning te komen. De strijd tegen de vermoeienissen van het moderne leven is inmiddels op velerlei wijzen voort-gezet. Een der laatste middelen was de anti-lawaaicampagne, in het buitenland begon nen en hier te lande overgenomen; de strijd tegen het onnoodige straatrumoer, het strafbaar stellen van het misbruik van auto-claxons en dergelijke. Dit zijn teekenen, dat de moderne mensch tot zichzelf begint te komen. Er was een tijd, dat de groot-stedeling het gejakker van snelle voertuigen, het lawaai van rollende wielen, het rumoer van roepende stemmen en fluitende signalen, mèt de helle reclamelichten tot de sfeer van de city reken de, zonder welke hij niet kon leven en welke den buitenman met magnetische kracht aan trok. Maar de bekoorlijkheid van het straat leven nam spoedig af; rondom de kern der groo te steden ontstonden villawijken en rustige 6 tra ten, waar men zich na den dagelijkschen arbeid in kantoor, fabriek, winkel of maga zijn 's avonds kon terugtrekken. De rust is echter ook daar slechts zeer betrekkelijk. Het verkeer van auto's, trams en omnibussen en de brutale telefoon houden de verbinding met het straatlawaai en stadsleven in stand. En de laat ste jaren kwam daarbij nog de radio met zijn misbruiken. In een neutraal dagblad was voor kort deze zeer goede teekening van de „radio- zieken" te lezen: Er zijn gezinnen, wien het een levensbehoefte geworden is, om van 's morgens vroeg tot 's avonds laat door radiogeluiden omringd te zijn. Zij beginnen met ochtend-gymnastielc; ont bijt en lunch worden door gramofoonplaten of strijkje opgeluisterd, en tusschenbeide zingt de stofzuiger zijn dreunend lied bij een stichtelijke toespraak of orgelmuziek; voordrachten, kinder- üurtje, knipcursus, plantenverzorging schallen vruchteloos hun wijze lessen door de woonka mer; wie terugkeert van school of kantoor, vindt thuis geluid in plaats van stilte. En inderdaad het eenige wat voor deze menschen van de radio uitgaat, is: geluid. Zij onderscheiden nauwelijks meer, of hetgeen zii hooren muziek is of een lezing; zij weten alleen, dat zij omgeven zijn door klanken en zij schijnen er aan verslaafd, alsof het opium was. Zij zijn als lieden, die de ééne sigaret na de andere opsteken, bijna zonder het te merken, zonder dat zij iets meer proeven; hun smaak stompt af door den eeuwigen rooksmaak in hun mond, en zoo kunnen ook deze radio-zieken geen behoorlijk gesprek meer voeren, geen boek meer lezen, en geen muziek meer maken! Zij hebben immers maar aan den knop te draaien, en de heerlijkste muziek stroomt hün kamer binnen; trouwens, zij klinkt voor ondankbaren, want deze menschen brengen niet genoeg ge duld op om een concert of ook maar een sym- phonie ten einde te hooren. Zij verwaarloozen zelfs de eenvoudigste omgangsvormen; komt er bezoek, dan schettert de radio extra hard; zij is de eenige, die kans ziet, een volzin ongehin derd ten einde te brengen. Zoo heeft een <jer schitterendste uitvindingen van onzen tijd, de draadlooze geluidsoverbren- Bing, door verkeerd gebruik de lawaaizickte van het straatrumoer der groote steden binnen de huiskamers gebracht en zelfs in de gezinnen van de meest afgelegen dorpen. En het is wel teeke nend voor de menschelijke mentaliteit dat de leiders der omroepvereenigingen by voortduring hun luisteraars moeten waarschuwen tegen mis bruik van de radio, tegen het binnenlaten van geluid in de huiskamer zonder regeling, zonder controle. Wy vreezen, dat de pogingen van Rust-een weinig-propagandisten van een anti-lawaai- campagne, van opvoeders van radioluisteraars enz. op den duur niet zoo heel veel zullen ba ten. De ware rust krygt de mensch eerst, wan- heer hy rust heeft met zichzelf. En de fout van den modernen mensch is juist, dat hij de gele genheid ontvlucht om met zichzelf alleen te zijn en tot inneriyke rustte komen. Zeker, het jachtende leven van den tegen- Woordigen tyd kan inwerken op de zenuwen en daardoor onrustige menschen maken. Maar er is hier een gevaariyke kringloop. Het gemecha niseerde bedrüfsleven, het inspannende zaken leven, dat bü een scherpe en vaak weinig nobele concurrentie voortdurende concentratie van den geest eischt, leidt er toe, dat de werkman, los van de geestdoodende machine; de jongen of 't tneisje, na het sluiten der fabriek verlost van den loopenden band; dat de kantoorbediende. Van zyn schryf- of telmachine bevryd; dat de zakenman, eindelijk den rug toegekeerd aan de enerveerende zakengesprekken, dat zij naar de draagkracht van hun beurs de verlokkingen van de ontspanningslokalen zoeken in theater of bioscoop, in danszaal of restaurant. Dat heb ik noodig, is het moderne slagwoord, anders houd ik het niet uit! Dat noemt men uitrusten van den geest. In werkelükheid valt men van de eene inspanning in de andere: filmband, jazz muziek, dansen, een overdadige tafel prikkelen opnieuw maag en hersenen. Hieruit biykt, dat er in onzen tijd zoo weinig menschen alleen kunnen zyn, alleen met zichzelf. Honderd maal kunt ge het hooren: als ik thuis ben, moet ik menschen hebben of tenminste flinke muziek door de radio: van stilte zou ik gek worden. Dit wyst op een algemeen overspanningsverschijn sel by ons tegenwoordig geslacht en het eenige hoopvolle is, dat men zich daarvan bewust wordt en in de vrije natuur, in het buitenleven naar een remedie gaat zoeken. Toch ligt het middel ter verbetering dicht by de hand. De mensch moet komen tot zelfbezin ning, tot overweging van de zeer betrekkeiyke Waarde der dingen om ons heen, de broosheid Van zhn bezit, de ydelheid van menscheiyken roem, de vergankeiykheid van geld, goed, ver-( maak en zelfs van het eigen leven. Deze over tuiging is de eenige, die ware zielerust geven kan, ook onder ongunstige levensomstandighe den, wanneer alles schynt tegen te loopen, wan neer het lot hard treft en naar den mensch gesproken, in de meest hopelooze omstandighe den er geen uitkomst lijkt: ook dan is het mo gelijk zielerust en innerlijken vrede te bewa ren, wanneer er in den mensch groeit de vrucht van het werkdadige christendom, nameiyk het vertrouwen op God. Dit is het geheim, waarom men van tijd tot tijd menschen ontmoet, die wij groote zielen noemen; zy zyn als Job beproefd: fortuin is hun ontnomen; de dood heeft dier baren ontroofd; ziekte heeft hen neergeworpen; gieren in menschengedaante hebben aan hun eer en goeden naam, aan hun levensgeluk ge knaagd: toch hebben zy hun geestkracht be houden en hun zielerust. Ziedaar, wat den modernen mensch tot vrucht bare overweging kan strekken in de stille weken van den Vastentijd. Wanneer men zegt, dat de ouderwetsche, lichamelijke boetepleging voor dit zwakke geslacht zoo moeilijk is toe te passen, dan is die andere kant van den boetetijd, n.m. de zelfinkeer des te meer voor hem toepasselijk. Immers door zelfinkeer kan hy tot zelfinzicht komen en hierdoor tot dat, wat hy zoo hard noodig heeft: zielevrede en inneriyke rust. LIBRA. Naschrift. Naar aanleiding van ons artikel van j.l. Zondag ontvingen wy enkele brieven, die ons tot een nadere verklaring no pen. wy gaven aan, dat in verschillende landèn nieuwe maatschappelijke vormen aan het groeien zyn en schetsten vluchtig de mogelykheid van een organisatie van het bedrijfsleven op dén grondslag van bedrijfschappen .Een citaat uit Q. A. zou den indruk kunnen wekken, alsof deze schets overeenkwam met het model, in de pauseiyke encycliek te vinden, wat onjuist is. In Q. A. wordt geen pasklaar systeem voor een nieuwe maatschappelyke organisatie aangege ven; de Paus trekt slechts algemeene richt- ïynen. Aan de Memorie van Antwoord is het vol gende ontleend: Ofschoon erkend moet worden, aan de Tweede Kamer inzake de wijziging der Beroepswet, dat de eenigszins beperkte strekking van het ont werp niet in de considerans tot uitdrukking is gebracht, is het inderdaad de bedoeling ge weest, dat een niet te uitgebreid gebied aan een herziening zou worden onderworpen. In de eerste plaats heeft men aandacht ge schonken aan de benoeming van leden en plaatsvervangende leden van de raden van be roep. De minister heeft bezwaar een bepaling in de wet op te nemen, welke aan de vakorgani saties een groote bevoegdheid verleent, de be voegdheid toch om uit te maken, welke per sonen eventueel in een rechterlijke functie zul len kunnen worden benoemd. Hij heeft er geen bedenking tegen, dat het Overheidsorgaan, de Ged. Staten, zich door de organisaties doet voorlichten, gelyk ook hy het wenscheiyk acht, dat de leeken-rechters contact hebben met hét bedryfsleven, doch het komt hem óngewenscht voor, dat het Overheidsorgaan door een voor dracht zou worden gebonden. In verband hiermede wordt voorgesteld een nieuw artikel 13, luidende: „Aan vakvereeni- gingen van werkgevers en van werklieden kan op by algemeenen maatregel van bestuur te regelen voet de bevoegdheid worden verleend personen voor plaatsing als lid of als plaats vervangend lid op de lysten der leden van de raden van beroep voor te dragen. Aanvulling van art. 52 acht de minister niet opportuun. Ten aanzien van verruiming van de gelegen heid voor partyen tot het inzien van de op het geding betrekking hebbende stukken heeft de minister niet de overtuiging verkregen, dat aan een dergeiyke verruiming wezenlüke behoefte 'bestaat, terwyl hij ook moeilük kan aannemen, dat zij tot meer intrekking van beroepen zou leiden. Tegen toekenning aan de klagers van eeni- gen invloed op de benoeming van deskundigen bestaan bij den minister overwegende beden kingen. De minister acht het raadzaam alsnog een nieuwe voorziening op te nemen, t.w. aanvul ling van art. 6a der Beroepswet met een be paling, welke de mogelykheden van opdracht van de waarneming van het griffierschap van een raad van beroep eenigszins uitbreidt. Het vervallen van de verplichting, den inzen der van het klaagschrift te wyzen op het rechts middel, dat tegen de beschikking kan worden aangewend, acht de minister geraden. Ter voldoening aan het verlangen van som mige leden wordt nader voorgesteld te bepalen, dat tijd en' plaats van het „verhoor", bedoeld in art. 87. zesde lid, nieuw, den opposant ten minste drie dagen te voren worden bericht, echter met dien verstande, dat hy niet ver plicht is te verschijnen. Daarom is er ook geen reden reiskosten te vergoeden. Naar aanleiding van berichten, als zoude het Nationaal Comité voor Arbeid aan Werklooze Intellectueelen ontbonden worden in verband met het feit, dat twee bestuursleden zyn afge treden, wordt van de zijde van het Comité medegedeeld, dat deze berichten geheel uit de lucht zijn gegrepen. Het Comité denkt er niet aan zich te ontbinden en stelt zich voor binnen ofzienbaren tyd nadere mededeelingen te deen, omtrent den stand van zaken en de ontwikkeling van den arbeid van het Comité. jpMMB De Raad van Toezicht en Discipline der orde van advocaten, heeft, volgens de „Telegraaf", het disciplinair besluit genomen om mr. R., te Arnhem, die o. m. van zich deed spreken in de Ossche moordzaak De B„ voor den tyd van acht maanden de bevoegdheid te ontzeggen tot het verrichten van werkzaamheden als advocaat en procureur. Voor den betrokkene bestaat nog gelegen heid van dit besluit in hooger beroep te gaan by het gerechtshof te Arnhem. Het besluit is genomen op grond van een reeks tegen den betrokkene ingediende klach ten, die steekhoudend zijn bevonden. BATAVIA, 16 Maart. (Aneta). Met ingang van 1 April a.s. zal de K. L. M. de tarieven op de Holland—Indië-lijn opnieuw verlagen en wel voor de route AmsterdamBatavia van f 1500 tot f 1350- By het gemeentebestuur van Nümegen is een voorstel ingediend tot reorganisatie van het politiecorps, dat een bezuiniging meebrengt van 50.000. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag op een terrein aan de Jan Wapstraat bij de Gou verneurlaan te 's Gravenhage den eersten steen gelegd voor de daar te bouwen Oranjekerk van de Haagsche Hervormde Gemeente. De Vereeniging ter Veredeling van het Am bacht hield Zaterdag te Utrecht in hotel Ter minus haar eerste Algemeene Ledenvergadering na de reorganisatie. De voorzitter, ir. J. van der Waerden (Amsterdam) herdacht in zyn ope ningswoord het aftreden als voorzitter van ir. •F. A. Brandt. De voorzitter memoreerde voorts wat in het afgeloopen jaar tot stand is gekomen: de re geering heeft, ten einde meer eenheid te brengen in de bestaande en nog in te stellen vak-exa mens, de vereeniging met de leiding belast. Er zal thans in de eerste plaats naar gestreefd worden om de examens, welke thans reeds door andere vereenigingen of lichamen worden afge nomen, onder controle van de V.V.A. te bren gen, terwyi voor nog in te stellen vak-examens .corporaties" zullen worden gesticht, die onder opperleiding van de V.V.A. de examens zullen afnemen. Medegedeeld werd dat het dagelyksch be stuur na de mutaties die plaats vonden thans als volgt is samengesteld: ir. J. van der Waer den, jhr. ir. E. van Heemskerck van Beest, mr. Smeenge, ir. de Klerk, L. de Groot, dr. H. Jan sen en ir. Braat. De aftredende en herkiesbare leden van het hoofdbestuur werden herkozen. Gekozen werden tot lid van het hoofdbestuur: ir. W. Cool. D. L. Braakman. J. Veldman. T. A. Lubberding, ver tegenwoordiger van de Federatie van Prov. kleermakers-patroonsbonden in Nederland. In het jaarverslag, dat werd uitgebracht door den secretaris-penningmeester jhr. ir. E. van Heemskerck van Beest werd o.a. gememoreerd dat de Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons in zyn jaarvergadering van Juli 1934 besloot zyn leden te adviseeren by het aannemen van werklieden, aan hen, die een diploma V.V.A. behaalden de voorkeur te geven. Het jaar 1934 eindigde met een batig saldo van 1115.36. Mededeelingen werden gedaan over de proef aflegging in 1935. Tot ryksgecommitteerde is benoemd ir. K. Kortland. Na rondvraag volgde sluiting. De vergadering werd o.a. bygewoond door ir. L. Hesselfelt, inspecteur N.O. In verband met het loonconflict te Apeldoorn, dat in de bouwvakken aldaar ontstaan is door de voorgenomen verlagingen van het uurloon van 55 op 53 ct., hebben de partyen Vrydag met den Ryksbemiddelaar, prof. mr. C. A. Josephus Jitta, geconfereerd. De vertegenwoordigers der drie bouwvakar beidersbanden eischten handhaving van 55 cent per uur. De bemiddelingsvoorstellen van den ryksbemiddelaar werden door de partyen niet aanvaard. Verwacht wordt dat Maandag a.s. een staking onder de betrokken bouwvakarbeiders zal uit breken, waarbij 150 a 200 arbeiders betrokken zyn. Zaterdagmorgen ongeveer te 8 uur geraakte mejuffrouw M. Schepers, dienstbode bü de fa milie P. van Grieken te Vinkeveen plotseling geheel in brand. zy had de tegenwoordigheid van geest zich onmiddellyk te water te begeven, doch daarby viel het haar moeilyk wederom op het droge te komen. Dit werd opgemerkt door R. van Z., die on middellyk te hulp snelde en er in slaagde met een haak haar weder op het droge te brenger- De onmiddellük ontboden geneesheeren slaag den er in de levensgeesten op te wekken. In deerniswekkenden toestand is zy vervol gens naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd. Vrydagnacht deelde de 41-jarige Dultschcr J. F. aan twee surveillerende agenten op de Noordblaak te Rotterdam mede, dat hU in een pand aan het zyi beroofd was van een bedrag van f 1000. De agenten begaven zich terstond op weg naar het bewuste pand en hielden daar drie vrouwen en een man aan. Het viertal is in arrest gesteld. De politie heeft het geheele huis doorzocht, maar de gestolen f 1000niet kunnen vinden. De Internationale Bloemententoonstelling Flora, in en nabij het Wandelbosch Grornen- daal te Heemstede, zal van Vrydag 15 Maart af, onafgebroken eiken dag geopend zyn van 's morgens negen tot 's avonds twaalf uur. Zy wordt dus niet gesloten tegen donker, zoo als in 1925; slechts wordt dan net niet ver- iichte gedeelte ontruimd en den oezoekers ver zocht zich over de bruggen te begeven naar het hofterrein, Waar tegen schemer, eiker, dag de verlichting wordt ontstoken. Heeft men het terrein overdag b.v. door den hoofdingang betreden en wenscht men te olijven om de verlichting te zien, dan verlaat mer. na zyn bezoek de tentoonstelling door den ingang aan de tegenovergestelde zijde ais van waai men het binnengekomen is. Men komt dan dicht bij de tramhalte of de geparkeerde auto car uit, die na donker oprij oen tot bij dien (avond)ingang, gelegen aan de Van Merlenlaan. zy die per auto of rijwiel komen, kunnen het terrein verlaten langs den ingang waardoor zy waren binnengekomen. De ingang Heerenweg gelegen aan het parkeer- en rijwielstalion der Flora. Vóór men'de ingangshekken doorgaat die van tourniquets zyn voorzien, koopt men aan de verspreid op den weg geplaatste kassahuisjes zün entreebiljet, dat den geheelen dag geldig is, mits men het terrein niet verlaat. Daarvoor bestaat geen aanleiding in zooverre dat op het terrein voldoende gelegenheid is om iets te gebruiken. De entreeprijs is uniform, ieder betalend bezoeker betaalt denzelfden toegangsprijs. Bezoekers die b.v. bij de verkeersonderneming die hen vervoerde zich van biljetten met inbegrip van entreepiys hebben voorzien, be hoeven zich natuurlijk niet aan de kassa huisjes te vervoegen. Hun speciaal biljet geeft hen' via het loket met opschrift „Speciale biljetten" aan eiken ingang direct toegang. Hun speciaal biljet wordt ingewisseld tegen een geldig entreebewys. De Regeering heeft bepaald, dat de thans nog in ons land verblyvende Poolsche of andere Oost-Europeesche vreemdelingen, niet vallende onder de categorie vluchtelingen, die zich hier te lande gevestigd hebben, na zich een visum voor toelating te hebben verschaft, onder invulling op de consulaire vragenlijst ter ver krijging van dit visum, van een anderen grond dan vestiging, en die deswege voor verblyfsont- zegging in aanmerking zouden komen, ter zake niet meer zullen wordt uitgewezen. Deze beslissing komt dus hierop neer, dat verdere uitwyzing van deze categorie Oost-Euro peanen niet meer zal geschieden; aan de hier te lande nog aanwezigen zal voorloopig ver der verblijf toegestaan worden. Mochten :n bepaalde gevallen de betrokkenen reeds niet zijn vertrokken, dan zal deze aanzegging worden teruggenomen en voorloopig verder verblyf worden toegestaan. Heeft het vertrek uit ons land plaats gehaa, dan blijft de verblyfsontzegging uiteraard ge handhaafd. De Minister van Economische Zaken heeft Zaterdagmiddag op het Departement van Eco nomische Zaken de Hypotheek-commissie ge ïnstalleerd. Minister Steenberghe zette daarby uiteen, dat het noodzakelijk bleek, reeds thans maatre gelen te treffen tegen onredelyke executies. Daarby doet zich de vraag voor, of het wel gewettigd is, dat een hypothecaire schuld- eischer, zonder dat de noodzakelykheid zich voordoet, zyn hypothecairen schuldenaar met executie van zyn landelyk eigendom gaat be dreigen, of tot executie daarvan overgaat. Terecht kan men zich afvragen of het wel billyk is, dat, in dat geval, een nieuwe gebruiker van dat landelyk eigendom van de getroffen Regeeringssteunmaatregelen kan profiteeren. De Regeering heeft deze vraag ontkennend beantwoord. Niets zou echter gevaarlijker zijn, dan wanneer zelfs maar de indruk zou wor den gewekt, dat het thans den land bouwers vrijstond hun hypotheekrente niet meer te betalen en dat de Regeering dan de mogelykheid van executie zou afsnijden. Het behoeft geen betoog, dat dit geenszins de bedoeling is, dat de Regeering alleen hun wil tegemoet komen, die buiten hun schuld door de moeiiyke tijdsomstandigheden hun verplich tingen nie.t kunnen nakomen en dan nog al leen in die gevallen, waarby aan het belang van den hypothecairen schuldeischer niet de voorkeur moet worden gegeven. Daarnaast opent de regeling de mogelykheid een betalings- of uiistelregeling ook met de niet hypothecaire schuldeischers te treffen. Deze regeling zal echter geheel vrijwillig moe ten tot stand komen, van dwang zal daarby geen sprake mogen zün. De minister spoorde de commissie tot groote voorzichtigheid aan. Met de bede, dat God Zyn zege moge schen ken op den door U te verrichten arbeid, ver klaar ik deze commissie geïnstalleerd, besloot Z. Exc. De voorzitter der Commissie, mr. dr. J. Don- ner. beantwoordde deze rede. Daarby zeide hij o.m.: Wat de zaak zelf betreft het voorkomen van onredelyke executies op landbouwgebied met volle instemming hebben wy Uwer Ex cellence's aansporing tot groote voorzichtig heid ontvangen. .Inderdaad zyn hier ernstige gevaren te vermyden. Het zal zaak zyn zich te hoeden, dat men niet op de korte baan tot het gemoed sprekende individueele verlichtin gen aanbrengt, die op de lange baan slechts een dan te laat tot het verstand doordringende schade aan het algemeen en ook aan den land bouwenden stand als geheel kunnen veroorzaken. Zoo stellen wij ons ook vooral in dezen tijd van elementairen burgerplicht gaarne beschikbaar om voor ons bescheiden deel op dit stuk de Regeering in haren naar beste weten uitgevoerden ontzagwekkenden arbeid by te staan. En God, Wiens barmhartigheid wy in deze zware tijden wel in zeer byzonderen zin over ons volk mogen inroepen, doe het ons wél gelukken. Onmiddellijk na de installatie heeft de Com missie hare werkzaamheden aanvaard. De Raad van Commissarissen van Het Natio naal Zeemansfonds heeft gisteren een vergade ring gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer M. J. van Alphen de Veer, in het ge bouw van Centraal Beheer, Zeestraat 71 b, te 's-Gravenhage. Uit het verslag over 1934 bleek, dat in to taal aan 446 gezinnen of alleenstaande personen een ondersteuning verleend werd. Voor onder steuning komen in aanmerking: oud-zeelieden van koopvaardy en visschery van 60-jarigen leeftyd en ouder, die tijdens den oorlog van 19141918 in het belang van het Nederlandsche volk zyn blijven varen en thans steun behoeven. Doordat de geldmiddelen schaarsch waren, moest van de reeds ondersteunden de uitkeering met een zeker percentage verminderd worden om aan nieuwe dringende gevallen te kunnen tegemoetkomen. Uit Oo6t-Indië werd veel belangstelling in het Fonds* getoond. Het bestuur doet een beroep op allen om ook hun belangstelling te toonen door een geld-zen- ding. President van den Raad van Commissaris sen is de heer M. J. van Alphen de Veer. De Raad van Beheer bestaat uit de heeren Z. G- P. Marcella, voorzitter; P. van Huizen en Mr. J. L. C. van Meerwijk, leden. Administrateur is de heer H. van der Slooten, Jozef Israëlsplein 5, Den Haag, Giro 14812, tele foon 116432. BATAVIA, 16 Maart. (Aneta). Na een lang durig onderzoek is thans uitgekomen dat het Gouvernement voor een bedrag van rond f 75.000 is benadeeld. De oppassers van de meeste makelaarskan toren te Batavia, n.l. kochten in plaats van geldige handelszegels reeds gebruikte schoon- geradeerde zegels en plakten deze in de con- tractenboeken in. De fiscus zal de geleden schade op de gedu peerde makelaars navorderen. Twee makelaars ontvingen reeds een na vordering, waaraan zy echter niet voldeden. Deze kwestie en het gevolg daarvan, nJ. de na-vordering, verwekten groote beroering in handelskringen aan den Kali Besar. KOEPANG, 16 Maart. (Aneta). Te Amarasi op Timor, onderaf deeling Babaoe zyn plotse ling zwaveluitbarstingen opgetreden, met veel rookvorming. De temperatuur van den omliggenden grond steeg tot boven de 100 graden. Zoo noodig zal de naby gelegen kampong worden ontruimd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5