Grootsche heldenherdenking te Berlijn Belgische regeering houdt goudbloc vast aan Het besluit der Duitsche regeering 1 Fransch-Britsch protest Het nieuws van heden L PLECHTIGHEID INDE STAATSOPERA Venizelos naar Napels NAT WISSELKANTOOR INGESTELD DE REACTIE IN HET BUITENLAND De Kerkstrijd in Duitschland Het conflict met Abessinië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 18 MAART 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19241 Met stormachtige ovaties werd de Führer door de Berlijnsche bevolking toegejuicht Hitier weer te München Von Mackensen Hitier voor de S.A. niet te spreken Mat dit thans nog niet toe. Tegen het besluit der Duitsche regeering Het Weer Mislukking van den opstand aan aarzeling van leger en vloot te wijten Berechting der muiters Regeering zal wel met alle be schikbare middelen vechten voor het behoud van den franc Steun van Frankrijk lilll Theunis DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN In officieele Fransche en Engelsche kringen was men op het besluit voorbereid De harde werkelijkheid Vele predikanten gearresteerd? Japan maakt zich bezorgd over de Italiaansche activiteit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 1 7 Maart. Heden heeft te Berlijn de jaarlijksche „Helden herdenking" voor de gevallenen in den wereldoorlog plaats gehad op grootschere wijze dan sedert langen tijd het geval is geweest en zicht baar beïnvloed door het belangrijke besluit, dat de Rijksregeering giste ren heeft genomen door het instellen van een weermacht- Het gebouw van de Staatsopera was geheel gevuld met burgerlijke en militaire autoriteiten en leden der partijleiding, terwijl in de eere- loge o. a. als vertegenwoordiger van de oude weermacht de Generaal-Veldmaarschalk Von Mackensen had plaats genomen. Te 12 uur werd het licht in de zaal gedoofd en ging het gordijn open. Op het tooneel straalde, zwart- omlijst en tegen een bruinen achtergrond een reusachtig ijzeren kruis, en daaromheen ston den tachtig officieren met stalen helm en getrokken degen met de 80 in den Lustgarten gedecoreerde vaandels. Terwijl de schijnwer pers opvlamden verscheen Adolf Hitler in de zaal, vergezeld o. a. door den Rijksweerminis- ter Generaal Von Blomberg en Minister-presi dent Goering. Rijksweerminister Von Blomberg hield de herdenkingsrede, waarin hij de dooden her dacht, die waren gevallen voor de. eer en de vrijheid van Duitschland. Veertien jaar lang heeft men bij den rouw om het verlies van het beste Duitsche bloed de smart gevoeid, dat hun heldhaftig sterven te vergeefsch is ge weest. Aan den vooravond van den dag, waar op men voor de zeventiende maal bijeenkomt, is echter de zin van hun sterven vervuld. De bijeenkomst werd met het zingen van het Duitschland- en het Horst Wessel-lied be sloten. Inmiddels had zich in den Lustgarten een groot aantal troepen opgesteld, die door Hitier geïnspecteerd zouden worden. Viermaal schreed de Rijkskanselier langs het front der troepen, elke formatie met opgeheven arm groetend. Vervolgens werden de oude oorlogsvaandels ge decoreerd. Hitier zelf, de oude Generaal-Veld maarschalk Von Mackensen, Generaal Goering, Rijksweermin. von Blomberg, de chef van de le gerleiding Generaal Von Fritsch en Admiraal Rader hechtten de zwart-wit-roode linten met eerekruis op 80 vaandels van het oude leger. Te voet begaven Hitier en zijn gevolg zich van den Lustgarten naar het gedenkteeken voor de in den oorlog gevallenen. Eenige minuten werden hier in stilte en met ont bloot hoofd doorgebracht, waarna Hitier plaats nam op een met dennegroen versierd podium en de troepen, die hij in den Lust garten had geïnspecteerd, voorbij défileer- den. Na het défilé dankte Hitier den Rijks weerminister en hechtte persoonlijk den ge- neraal-veldmaarschalk Von Mackensen het eere-kruis op de borst. Onder storm achtige ovaties van het publiek keerde Hit- Ier naar de Rijkskanselarij terug. Toen Zaterdagavond, na het bekend worden van het historische besluit, dat de Rijksregee ring ten aanzien van de instelling van een Duit sche weermacht had genomen, bekend werd, dat Hitler, die zich voor deze aangelegenheid naar Berlijn had begeven, in den loop van den Zondag te München zou aankomen, werden al le partij-groepeeringen nog gisteravond gemobi liseerd om den Führer een grootsche ontvangst te berijden. Reeds tegen den middag bevonden sich dan ook honderd-duizenden in de omgeving van het vliegveld Oberwiesenfeld en voortdu rend kwamen nieuwe S.S.-, S.A.-, militaire en Politie-formaties aangemarcheerd om op het vliegveld een eerewacht te vormen of om zich als eerewacht langs den weg van het vliegveld haar de stad te scharen. Tegen drie uur waren ook alle Beiersche autoriteiten op het vliegveld aanwezig. Doch pas tegen kwart voor vijf kwam In het Noorden het vliegtuig van Hitler in zicht. Als de wielen even later den grond raken Wordt het Duitschland-lied door allen aangehe ven en de Rijksstadhouder Generaal Von Epp is de eerste, die den Rijkskanselier begroet. Met een korte rede dankte Hitier voor de nar- teljjke ontvangst. Nadat de op het vliegveld op gestelde troepen geïnspecteerd waren ging het toet een lange file van auto's naar de stad, met aan het hoofd de auto van Hitler, die o. a. ver gezeld werd door den Rijksperschef Dr. Die trich en den gevolmachtigde van Hitier voor Ontwapenings-aangelegenheden Von Ribben- trop. BERLIJN, 17 Maart. (D.N.B.) In verband Met de ongesteldheid van Hitler is de opmarsch Van de oudste SA-lieden, welke 21 en 22 Maart s. zou plaats hebben, uitgesteld tot nader Mder. Hitier wenscht de mannen persoonlijk joe te spreken, doch zijn gezondheidstoestand LONDEN, 17 Maart (Reuter) De Brit- sche en de Fransche ambassadeur te Ber lijn hebben, naar Reuter verneemt, on middellijk, nadat zij op de hoogte waren gesteld van het besluit der Duitsche regee ring om den dienstplicht weer in te voeren, ais vertegenwoordigers der twee mogend heden, die mede het Verdrag van Versailles hebben onderteekend, hiertegen geprotes teerd. Naar aanleiding van het besluit der Duitsche regeering, den algemeenen dienstplicht weder in te voeren, hebben de betrokken ministers Zondagmorgen een bespreking gehouden, ter wijl zij den geheelen dag met elkaar in contact zijn gebleven. De Fransche regeering heeft door bemidde ling van haar ambassadeur een nota aan de Britsche regeering overhandigd, waarin het standpunt van Frankrijk inzake den door Duitschland genomen stap wordt uiteengezet. Aan Italië zijn soortgelijke mededeelingen ge daan. De vraag of de kwestie voor den Volken bond zal worden gebracht, is nog niet over wogen. i Wat er ook ten aanzien van het bezoek van sir John Simon aan Berlijn besloten mocht worden, het bezoek van Eden aan Moskou en Warschau zal, naar men meent te weten, overeenkomstig de afspraak plaats vinden. De toekomst van het verdrag van Locarno is het onderwerp van besprekingen in de diplo matieke kringen geweest. Personen, die met in ternationale aangelegenheden goed op de hoog te zijn, achten het onvermijdelijk, dat, nu een maal het verdrag van Versailles geschonden is, het Locarnopact eveneens zijn waarde zal ver liezen. Verwachting: Aanvankelijk zwakke wind uit Westelijke richtingen, later toe- nemende en krimpende wind, half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewol- king, weinig of geen regen, zelfde tempe- raluur. Hoogste barometerstand: 768.5 te Jan Mayen. Laagste barometerstand: 750.8 te Hapa- randa. Zon op 6.11 - onder 6.07 - Licht op 6.37 Maan op n.m. 4.39 onder v.m. 5.17 Volle Maan 20 Maart ATHENE, 18 Maart. (V. D.) De leider van den Griekschen opstand, Venizelos, is gis teren met zijn familie van Rhodes naar Napels vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Venizelos, dat het mislukken van den opstand voornamelijk te wijten was aan de aarzeling van leger en vloot. De vloot had meer dan 84 uur verloren alvorens in actie te komen en daardoor was het voordeel van de verrassing, die de overwinning zou hebben kunnen brengen, verloren gegaan. Morgen begint het werk der krijgsraden ter berechting van de gevangen genomen opstan delingen. Naar verluidt zal Minister-President Tsaldaris bij de vonnissen der krijgsraden op clementie aandringen, teneinde 'n verzoenende stemming tusschen de verschillende groepen der bevolking te bevorderen. Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 18 Maart: Maandagochtend kan de Belgische toestand in monetair en politiek op zicht als volgt worden samengevat: Uit de verklaringen door de ministers Theunis en Gutt afgelegd, bij hun te rugkeer uit Parijs blijkt, dat de Fran sche regeering er ten sterkste op heeft aangedrongen, dat de Belgische regee ring het goudbloc trouw zou blijven. Frankrijk vreest ten zeerste de gevolgen van een vrijwillige devaluatie van den franc in België vooral op het oogenblik, dat de inter nationale horizon versombert, tengevolge van de invoering van den militairen dienstplicht in Duitschland. De heer Theunis heeft medegedeeld, dat de Belgische regeering opnieuw bereid is met be slistheid in te gaan tegen de ondermijners van de Belgische valuta, indien er werkelijk blijk 12.-1— -. -y De hertog van Gloucester, de derde zoon van den Engelschen honing, bracht op zijn reis door de Zuidzee een bezoek aan Suva, de hoofdstad van de Fidsji-eilan- dengroep. De hertog inspecteert de politietroepen wordt gegeven van practische solidariteit onder de landen van het goudbloc. Anders zouden nieuwe Belgische maatregelen tot behoud van den huidigen franc nutteloos zijn. Frankrijk moet daarop de stellige verzekering hebben gegeven, de munten van het goudbloc te zullen verdedigen tegen de speculatie indien Brussel stand houdt. Of er kans is, dat de groote leening van 3 milliard franc zal worden toegestaan, is op het oogenblik nog niet bekend. Wel heeft Frankrijk alles toegestaan, wat de Belgische ministers noodzakelijk achtten voor de uitbreiding van de handelsrelaties onder de landen, die openstaan voor de gestabiliseerde valuta. De Belgische Staatscourant publiceert twee koninklijke besluiten, bedoeld paal en perk te stellen aan de speculaties, waarvan de Belgische franc in de laatste dagen het slachtoffer is. Overeenkomstig een gemeenschappelijke verklaring van de Fransche en Belgische regeering, welke binnenkort zal worden ge publiceerd, verklaren de K. B. dat geen en kele wijziging zal worden aangebracht in het monetair statuut van het land, noch aan de goud-pariteit van den franc. Volgens het eerste K. B. wordt een nationaal wissel-kantoor ingesteld, bij het tweede wordt dit kantoor het toezicht op alle operaties in buitenlandsche deviezen toevertrouwd. Het kantoor werkt onder garantie van den staat en heeft ten doel alle noodzakelijke trans acties vrij te laten, doch een einde te maken aan speculaties. Een Parijsch blad heeft Zondagavond een verklaring van minister Hijmans gepubliceerd volgens welke deze gezegd zou hebben: „De Belgische franc is gered", welke woorden Zon dagavond door Brusselsche bladen werden over genomen. Onmiddellijk daarop is echter van regeerings- wege Zondagnacht een communiqué versche- Fransche en Britsche ambassadeurs hebben ge. protesteerd tegen het besluit der Duitsche re geering om den militairen dienstplicht in te voeren. Grootsche viering van den Heldenherdenkings dag te Berlijn; plechtigheid in de Staatsopera. Geen devaluatie in België Sovjet-regeering nbodigt Laval uit voor een bezoek aan Moskou. Venizelos naar Napels vertrokken. De regeering heeft het adres van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg inzake de herclassificatie overgenomen; uitvoering op I Juli a.s. Prinses Juliana heeft te Laren een nieuw pa viljoen voor de verpleging van lijders aan ge- wrichts-tuberculose geopend. Te Kortenhoef is een heistelling omgevallen, waarbij een arbeider ernstig werd gewond. Bij een feilen brand is een stoomspinnerij te Veenendaal geheel verwoest. nen, waarin geloogensttraft wordt, dat minis ter Hijmans zulks zou hebben verklaard. Van betrouwbare zijde wordt Maandagoch tend om tien uur de situatie als volgt samen gevat: De heer Theunis zal in den ministerraad voorstellen de resultaten der Fransche be loften af te wachten en met alle beschik bare middelen te vechten voor het behoud van den franc. Intusschen zullen de onderhandelingen worden voortgezet voor de vorming van een nationale regeering, vermoedelijk samenge steld uit meer vertegenwoordigers uit het zakenleven dan politici, om den strijd voor de Belgische economische opleving voort te zetten. PARIJS, 18 Maart (Reuter). De Parijsche avondbladen hebben Za terdagavond het besluit der Duit sche regeering tot instelling van den algemeenen dienstplicht in Duitsch land met extra-edities bekend ge maakt. In officieele kringen heeft het be sluit geen buitengewone verrassing gebaard omdat men, naar men zegt, er reeds geruimen tijd op was voor bereid. In de jongste kabinetszitting zou Laval zijn collega's reeds be langrijke mededeelingen er over hebben gedaan. Reeds Zaterdag hebben Laval en Flandin overleg gepleegd en hebben de Fransche ambassadeurs te Londen en Rome opdracht gekregen, zich met de regeeringen aldaar in verbinding te stellen. In sommige kringen is men dan ook van meening, dat het besluit althans het voordeel heeft, een kwestie op te helderen, die in de laatste jaren op den Europeeschen toestand heeft gedrukt. Het „Journal" schrijft, dat Duitschland zijn woord heeft gebroken en verwacht, dat tegen over deze gewelddaad thans eindelijk de door de nieuwe Duitsche dreiging geboden veilig heidsmaatregelen genomen zullen worden. In de „Excelsior" vraagt Henri de Jouvenel, of de Franschen, Engelschen, Italianen enz. de oneindige onderhandelingen met Duitsch land denken voort te zetten. Naar zijn meening moesten de regeeringen en generale staven tot overeenstemming komen en onder hoogen druk de volledige entente met Sovjet-Rusland tot standbrengen. De wederzijdsche bijstand in Europa dient door de tot standkoming van een luchtpact georganiseerd te worden. Bovendien moeten de bij de handhaving van den vrede belanghebbende mogendheden met elkaar be raadslagen over 'de te nemen maatregelen. In Engeland is het bericht uit Berlijn als een bliksemschicht ingeslagen, hoewel men ook daar, volgens de „Observer," in officieele kringen er niet door verrast is. Genoemd blad schrijft, dat een paniek absurd zou zijn. Wat men niet kan verhinderen moet men op den koop toe nemen. Er wordt thans een schril licht op den feitelijken toestand geworpen, en men heeft tenslotte de harde werkelijkheid onder het oog. Misschien zal dit de snelste en betrouwbaar ste weg naar den vrede blijken te zijn. Welke uitwerking deze ontwikkeling op Simon's reis naar Berlijn zal hebben, is nog niet bekend. Wanneer Duitschland zijn aanspraken hand haaft, zal het echter zoo goed als onmogelijk zijn een bewapeningsovereenkomst te bereiken in den zin van de Engelsch-Fransche verklaring van 3 Februari j.l. f De „Sunday Times" acht het noodig, dat de reis naar Berlijn opnieuw overwogen zal wor den. Volgens dit blad zou het bericht uit Berlijn zelfs in de best ingelichte kringen ver bazing hebben gewekt. De „Sunday Express" schrijft dat men alge meen aanneemt, dat geen sancties zullen wor den toegepast of zelfs zullen worden overwo gen. Niettemin zullen de gevolgen in Groot- Brittannië reusachtig zijn. De pers publiceert nog twee korte ver klaringen van Britsche ministers. De minister van Oorlog, Lord Hailsham, verklaarde, dat het niet geheel waar zou zijn als hij beweerde, dat hij er door ver rast werd. Sir Austen Chamberlain riep uit, toen hij het telefonische bericht ontving: „O God....!" De „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat de deelnemers aan de onderhandelingen te Berlijn, welke thans meer dan ooit noodig zijn. nu precies weten, welk standpunt de anderen innemen en wel tengevolge van het Britsche Witboek en den twee-jarigen diensttijd in Frankrijk. Hoewel de Duitsche methode tamelijk grof is, is toch geen onherstelbare schade aange richt, de onderhandelingen kunnen worden voortgezet. Het bezoek van de Britsche ministers aan Berlijn moet doorgaan, zooals was vastgesteld, de Britsche politiek wankelt niet heen en weer, haar doel is een collectief veiligheids-systeem in Europa en dit doel zal worden nagestreefd. Het wordt evenwel steeds meer noodzakelijk van Hitier zelf te vernemen of Duitschland voornemens is eerlijk zijn rol te spelen in dit systeem en met de overige mogendheden samen te werken aan de algemeene beperking van de bewapening. In een interview met een vertegenwoor diger van de „News Chronicle" verklaarde Lloyd George ten aanzien van de Duitsche besluiten, dat men het hoofd niet moet verliézeh. De mede-onderteekenaars van het Ver drag van Versailles hebben niet het recht die deelen van het verdrag door te drijven, welke zij zelf overtreden hebben. Na de publicatie van het Witboek heeft Engeland niet het recht over de Duitsche maatregelen te klagen. De „Daily Herald" het Labour-orgaan maant zijn lezers tot kalmte, in verband met het be richt van het weder invoeren van den dienst plicht in Duitschland en zegt, dat men hier niet kan spreken van een „donderslag bij hel deren hemel". Het Witboek heeft Duitschland de voorwend sels gegeven, terwijl ook het Fransche besluit den diensttijd te verlengen, de Russische groot spraak, dat het Sovjetleger van 400.000 op 900.000 man is gebracht en de verklaringen van Mussolini, dat Italië 8 millioen man in het veld kan brengen een rol hebben gespeeld; overal is bewapening de openlijke politiek. Bij zijn terugkomst uit Parijs heeft de Bel gische minister van Buitenlandsche Zaken Hymans op verzoek der aan het station aan wezige journalisten de volgende verklaring af gelegd over het besluit der Duitsche Rijksre geering tot invoering van dén algemeenen dienstplicht: „Deze gebeurtenis is van zeer ernstigen aard en vraagt groote aandacht van de re- geering. Door het optreden der Duitsche regeering kan het streven der leden van den Volkenbond om den vrede en de veiligheid te versterken, waartoe te Rome en te Lon den het initiatief is genomen, in gevaar worden gebracht, alhoewel misschien door dit optreden een toestand, die men wel ver moedde, niet wordt gewijzigd. Het is thans noodig dat de mogendheden elkaar raad. plegen. De Fransche minister van Buiten landsche Zaken heeft het initiatief daartoe genomen. De waarborging van den vrede eischt gemeen schappelijke actie der mogendheden. Tijdens ons verblijf te Parijs hebben wij ook besprekin gen gehad met de Fransche ministers over deze kwestie. De Fransche regeering beschouwt den toestand koelbloedig. De gedachtenwisse- ling er over is reeds gaande. Men zal begrijpen, dat ik me op het oogenblik moet onthouden van verder commentaar. België zal in nauw contact blijven met de an dere belanghebbende mogendheden." Naar nog oncontroleerbare berichten zouden gisteren in Duitschland eenige duizenden pre dikanten, onder wie ook de bekende Pfarrer Niemöller uit Berlijn-Dahlem, gearresteerd zijn op grond van het feit, dat zij tegen het bevel van de Gestapo het bekende kerkmanifest hebben voorgelezen. Wij geven dit bericht met alle voorbehoud. TOKIO, 18 Maart. (Reuter) De Japansche ambassadeur te Rome heeft de Italiaansche regeering een nota inzake het Etaliaansch- Abessinisch conflict overhandigd. De Japansche regeering maakt hierin Italië opmerkzaam op de Japansche belangen in Abessinië en wijst erop, dat in Japansche han delskringen een zekere spanning is ontstaan na het zenden van Italiaansche troepen naar Oost-Af rika. De Japansche regeering hoopt, dat de Ja pansche belangen in geen geval geschaad zullen worden. De Italiaansche onderstaats-secretaris voor de luchtvaart is heden na een inspectiereis naar Erytrea, waar hij de daar gestationneer- de luchtmacht-detachementen heeft geïnspec teerd, teruggekeerd. GENEVE, 16 Maart. (Reuter.) Het secre tariaat van den Volkenbond publiceert een me- dedeeling van den keizer van Abessynië waarin deze mededeelt, dat Abessynië toetreedt tot de verdragen van 1928, betreffende de regeling van internationale geschillen. De verdragen werden tot dusver onderteekend door 22 Staten, waaronder ook Italië, hetgeen, gezien het ge schil ItaliëAbessynië, van belang is. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 763.6 Vorige stand: 752.4 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1