STADSNIEUWS Laatste Nieuws MARKIEZEN DIEFSTAL?! ~Jmw kovd/fêk^ex0nA méMimimJraa,d Britsche kabinet bijeen Haarlem, 18 Maart SIKAR RIJWIELEN SITTERSenv/d kar THEUNIS' BEZOEK AAN PARIJS MAANDAG 18 MAART 1935 Advertentienieuws BERTUS HOOGEVEEN In de Mariastichting overleden DE „FLORA" TE HEEMSTEDE De drukte van den eersten Zondag VOOR DE STILLE ARMEN Leerlingen-uitvoering Tentoonstelling R.K. Leeszaal Gevonden dieren en voorwerpen Gewetensgeld HAARL. R.K. DAMBOND Wijlen de heer G. Hoogeveen De clubcompetitie 2e klasse afd. Noord Examens Nederl. Natuurhist. Vereeniging KRUISWEG 60 HAARLEM DANKBETUIGING öÉÉllwlli BRIDGEN De „Culbertson-olympiade" UIT DEN OMTREK GEMEENTERAADSVERKI&. ZINGEN De candidatenlijst van Velsen BEVERWIJK Rector Boonekamp pastoor te De Cocksdorp HEEMSTEDE Houding van Engeland tegenover Hitier'8 besluit zal heden middag worden bekend gemaakt Frankrijk wil naar Genéve HAARL. JALOUZIEËNFABRIEK TUINPARASOLS TEL. 10743 NASSAULAAN 76 J. P. SEN FT AGENDA 19 Maart RONDOM FLORA Resultaat der onderhandelingen in Kabinetsraad besproken AMSTERDAM Communisten hinderen den Stillen Omgang DOOR J. S. FLETCHER Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat volgens een besluit van de Nederlandsche Dagbladpers in de redactioneele kolommen der dagbladen geen berichten mogen worden opge nomen, welke het karakter van advertentie dragen. Hieruit volgt, dat de redactioneele ko lommen ook alle aanbevelende beschrijvingen van industrieele ondernemingen, warenhuizen en winkels moeten worden geweerd, welke het karakter van algemeen nieuws en publieke voorlichting missen en waardoor een speciale zaak boven een ndere bevoordeeld wordt. Waar in het jongste verleden ten deze een enkele maal, het begrijpelijke ontstemming van den georganiseerden middenstand, een en an der door de mazen van boven aangegeven voor schriften is heengeglipt daar verklaren wij, dat voortaan scherper zal worden toegezien. Zondagmiddag om vijf uur is in de Maria stichting te Haarlem overleden de heer Bnrtus Hoogeveen, vele jaren knecht van Mgr. Botte- lnanne en Mgr. Callier. Zaterdagavond kreeg de heer Hoogeveen plot seling een inzinking, geraakte buiten bewustzijn en is daaruit niet meer bijgekomen. Men weet dat de neer Hoogeveen verleden week Dinsdag, bij het oversteken van het Ken- nemerplein, werd aangereden door 'n zwai en met zand geladen vrachtauto. Hij liep daardoor een wond aan het linker onderbeen od terwijl tevens eenige ribben gebroken bitken te zijn. Ee.uge dagen na het ongeval leek het alsof de krasse oude heer de gevolgen van het ongeluk nog te boven zou komen, zoodat zijn heengaan betrek kelijk nog onverwachts kwam. Bertus Hoogeveen, beter bekend als Bertus van den Bisschop, werd 79 jaar. Hij werd 20 Maart 1856 te Zoeterwoudei geboren en kwam na zijn schooljaren in "net landbouwbedrijf Later heeft hij 10 jaar een kapperszaak te Stompwijk gehad. Op een goeden dag kwam de kapelaan van Stompwijk, de tegenwoordige pastoor van Naaldwijk, de Zeereerw. heer F. J. A. M. Wier- dels, bij hem, om hem te vertellen, dat Mgr. Bottemanne 'n nieuwen bediende noodig had. Kapelaan Wierdels vond dat juist tets voor den jongen Bertus en deze vond dat ook. Het resultaat was dus, dat Bertus sollici leerde. Mgr. Bottemanne was geen onbekende voor hem, want toen Mgr. nog deken en pastoor was te Zoeterwoude, was Bertus 8 jaar lang mis dienaar bij hem geweest. Mgr. Bottemanne kende hem dus op cn top en zoo was het niet te verwonderen, dat Bertus in zijn sollicitatie slaagde en 31 Mei 1893 kwam hij als huisbe diende in het Bisschoppelijk Paleis. Mgr Cal- lier nam in 1903 den ijverigen bediende gaarne over en zoo heeft Bertus twee Bisschoptcn van het Haarlemsche diocees een reeks van jaren gediend. En tot November 1926 was hil nooit ziek geweest, had hij nooit een dag behoeven te verzuimen 98 Kerkconsecraties heeft hij mee gemaakt, helaas heeft hij de 100 niet kunnen volmaken. De eerste was die te Quintsheui, de laatste te Leiden (H. Joseph). De heer Hoogeveen heeft zich voorts verdien stelijk gemaakt door het componeeren van ver schillende muziekwerken, o.m. van een 3-stem- mige mis en van gezangen onder het Lof, waarop de kerkelijke goedkeuring verkregen is en welke in de Mariastichting geregeld uitgevoerc worden. De laatste jaren heeft Bertus 70 a 80 partitu ren met de partijen geschreven voor de Maria stichting en de muziekbibliotheek voor deze stichting in orde gemaakt. 31 Mei 1933 herdacht de heer Hoogeveen zijn 40-jarij jubileum als huisknecht-koster aan het Bisdom. Bij die gelegenheid kreeg hij het eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" van Z. H. den Paus en de zilveren eere-medaille verbon den aan de Oranje Nassau-orde als onderschei ding'van Hare Majesteit de Koningin. De laatste feestdag voor den heer Hoogeveen was die van het zilveren feest der El. K. Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson", afdeeling Haarlem. Tijdens de receptie werd de heer Hoogeveen „eere-voorzitter" na een 15-jarig voorzitterschap deer afdeeling, gehuldigd als zilveren jubilaris. Aan zijn werken is het te danken gewèest, dat de R. K. Esperantistenvereeniging van zooveel beteekenis in Haarlem geworden is. De stille H. Requiemmis wordt gelezen Woensdagmorgen om 7 uur en de Uitvaartdienst om 9 uur in de St. Josephkerk aan de Jans straat. De teraardebestelling geschiedt daarna op het R. K. kerkhof „St. Barbara". Het was te voorzien, dat de „Flora" op haar eersten Zondag veel belangstelling zou trekken. Het algemeene enthousiasme en het prachtige voorjaarsweer spanen samen om dit zonder veel moeite te bereiken. Maar dat er zooveel be zoekers zouden komen, als Zondag het geval was, had zelfs de grootste optimist niet durven verwachten. Op net ruime parkeerterrein von den niet minder dan 1000 auto's een plaatsje. Dank zij de goede regeling was het verkeer geen oogenblik gestagneerd. Verschillende auto's met de leters CD verklapten, dat er verschillende leden der gezantschappen onder de bezoekers waren. We merkten op Z. Exc. den gezant van Tsjecho-Slowakije, den burgemeester van Rot terdam, mr. P .Drooglever Rotruyn en den heer B. Heldring, voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. De terrassen waren den geheelen dag goed bezet. Het aantal bezoekers was naar schatting twee of driemaal zoo groot als op den eersten ten- toonstellngs-Zondag in 1925. IngekomenN. Nf -10. De Commissie v. d. Stille Armen meldt ons het inkomen van bovenstaande bijdrage en schrijft: Wij zijn zeer dankbaar voor deze bijdrage, die in haar eenzaamheid voor ons als een zonne straal aan donkeren hemel is. Arme armen! Met hoevelen roepen zij niet dagelijks onze hulp inen met hoe weinig moeten wij daaraan voldoen! Het wordt zwaar werk. Bij alle nieuwe „ordening" die zal komen, bij alle verandering die ons wacht, bij de aan houdende crisis, die maar steeds als een hee- te woestijnwind verzengend over ons gaat, en alles doet kwijnen en verschrompelen, valt het ons niet alleen zwaar, om onze arme vrienden te helpen, maar het wordt ons zooals de zaken nu gaan, haast onmogelijk. Wanhopig? Neen, wij roeren de trom, wij luiden de nood klok, wij bedelen voor onze armen, maar wan hopig zijn wij niet. Hoe zou dat kunnen na zulk een nacht, den „Grooten Nacht" dien wij pas hebben gevierd, waarin wij schouder aan schouder hebben ge staan met tienduizenden en gebeden, „In Te Domine speravi." „Wij bidden in dit noodgetij, Blijf Meester, blijf ons bij". Voort werken wij en wachten af wat komen zal. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau dezer courant en bij de leden onzer commissie waarvan penningmeester is de heer Busé, Gasthuissingel 64, Postrekening 13543. acht, houdt de heer Br. N. Tinbergen, een lezing met lichtbeelden over: „Een jaar op Groen land." Beide lezingen worden gehouden in de boven zaal van Brinkmann, Groote Markt. Zaterdag 23 Maart, des avonds om half acht zullen Marg. Korteweg en Jos. de Clerck een leerlingen-uitvoering geven in hotel-restaurant „Boekenroode" te Heemstede-Aerdenhout. Ter gelegenheid van „Flora" wordt in de R. K. Leeszaal een tentoonstelling gehouden van werken over planten en bloemen. De ex positie is dagelijks geopend van 105 uur en van 79 uur. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smede- straat 9, handschoenen, ceintuur, bril; De Jong Z. Brouwkerstraat, duif; Politiebureau, Sinede- straat 9, gewichten; Van Straten, Sophiastraat 6, Spaame Soundtheater, KI. Houtstraat en Kennel, Van 't Hoffstraat 93, honden; Van Looy, Raamsingel 20; Lensen, Vrouwehekstraat 65 en politiebureau, Smedestraat 9, portemon- naies; Metz, Barteljorisstraat 10 rijveibelas- tingplaatje; Politiebureau, Smedestraat 9. radiateurdop van auto; Van Roon, Teyierhof- jesstraat 2, kindertaschje; Van Waarden, Brou- wersvart 64, tasch met couranten; Nelissen, Spaarnwouderstraat 23, terryzadel. De Minister van Financiën maakt bekend, dat alhier, ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen f 100. Binnen niet al te langen tijd hoopt men het eindresultaat van deze afdeeling te verkrijgen. Zooals bekend, gaat hier de strijd voornamelijk tusschen Haarl. R.K. Damgenootschap 2, „Ge zellig Samenzijn 2" en „St. Joseph 1". Het oud ste 2e klas tiental S.D.O. 1 is in deze compe titie al bijzonder slecht op dreef, en zal mis schien wel bij den eindstand de laatste plaats bezetten. De belangrijkste wedstrijd van het moment is wel de retumwedstrijd tusschen St. Joseph 1 en H.R.K.D. 2. Deze zal plaats hebben op Zondag 24 Maart a.s. De verliezer van deze ontmoeting is terstond uitgeschakeld voor het afdeelingskampioenschap. Onderstaan de ranglijst ontvingen wij van de competitie lijder J. v. d. Kroft, en laat overduidelijk zien dat in deze afd. fel om de punten werdt ge streden. H.R.K.D. 2 Gez. Sam. 2 St. Josep 1 T. E. P. 2 S. D. O. 1 De R.K. damclub D.D.O. Deze nieuwe R.K. damvereeniging mag zich over een groeiende belangstelling verheugen. Sinds de oprichting hiervan zijn nog enkele damspelers toegetreden als lid, en de onderlinge competitie heeft een schitterend verloop. Met zeer veel animo wordt hieraan deelgenomen. Binnenkort zullen voor de leden van D.D.O. theorie-avonden worden georganiseerd. De be kende damspeler G. Zeeuwe heeft hiervoor zijn welwillende medewerking verleend. Ongetwijfeld zal een en ander het spelpeil van de leden aan merkelijk opvoeren. Voor belangstellenden dee- gsp. gw. gl. vrl. pnt 6 4 8 5 3 1 6 5 3 1 6 7 1 5 2 4 4 Aan de Mode Academie „Erkama", Th. Jan sen, Haarlem, Groote Houtstraat 3 rood en Am sterdam, Koninginneweg 216, slaagden 15—16 Maart j.l. voor Coupeuse: Rr. Telkamp, Hille- gom; Jo Nlepoort, Velsen; M. Duivenvoorden, Zilk; A. Res, Castricum; L. Beurskens, C. v. Ha- braken, C. Bynagte, allen te Haarlem; C. de Boer, Heemstede; A. Snel, Mevr. Leenders, v. d Linden te Haarlem; B. v. d. Peet, Haarlemmer meer; M. Bodt, J. v. Geffen, T. Umans, te Am sterdam; Ant. Hofmann, Zaandam; M. Been tjes, Heemskerk; H. Spilker, Hillegom; M. v. Iterson, Nieuwe Wetering. Voor Coupeuse-Tailleuse: Ria Bos te Over veen; Ant. Wust te Zandvoort. Woensdag 20 Maart om kwart over acht houdt de heer Dr. A. L. Buschkiel, Dir. Zoetwatervis- scherijstation, Buitenzorg, voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederl. Natuur historische Vereeniging, een lezing met licht beelden over: Het zoete water en zijn bevolking in Ned. O. Indië. M:\indag 25 Maart, eveneens om kwart over. w Amsterdam, 16 Maart 1935 Aan de Firma SITTERS v. d. KAR, Ceintuurbaan 428, A'dam Mijne Heeren, Ik kan niet nalaten U bij dezen mijn hartelijken dank te betuigen voor de vlugge en coulante wijze, waarop door U mijn Rijwiel, dat gisteravond om 8 uur werd gestolen, hedenmorgen door een nieuwe werd vervangen. Dit, dank zij Uw gratis polis. Hoogachtend, A. NIEUWENHUIS. Javastraat III1 SiSS Deelneemsters aan den cursus van het Ap ostalaat van de moeder in het Nationaal Graalhuis te Scheveningen len wij mede dat de clubavonden van D.D.O. plaats hebben in het gebouw van den R.K. Volksbond aan den Rijkssraatweg te Velzen- Noord, en wel op Woensdagavond. Het adres van de clubsecretaris, den heer H. v. d. Ham is: Koningsweg 60, Velzen. De stand op heden van de onderstaande competitie is als volgt: gsp. gw. gl- vrl. pnt Th. Kortekaas 5 4 1 9 Chr. Bakker 6 4 1 1 9 Beentjes 6 4 1 1 9 Alders 5 4 1 8 Glesberts 6 3 2 1 8 Scheffer 4 2 1 1 5 de Reus 7 3 1 3 7 Bakker 2 2 4 Oud 5 2 1 2 5 Morlang 3 1 2 1 van Zon 6 1 1 4 3 Groot 6 I 5 2 Smolenaars 4 1 3 1 v. d. Ham 7 X 6 1 Van den wedstrijd voor het bieden en afspe len van zestien uitgezochte spellen de z.g. Culbertson-olympiade worden de resultaten ook beoordeeld per land. De spellen waren voor alle spelers, overal ter wereld, dezelfde en' dus speelden alle Noord-Zuid paren tegen elkaar en alle Oost-West-paren tegen elkaar. Wat Neder land betreft zijn de winnaar in de Noord-Zuid- lijn blijkens een hier te lande ontvangen be richt de heeren dr. Th. Koot te Haarlem en mr. N. C. J. Steffelaar te Heemstede. De winnaars in de O.W.-lijn voor Nederland waren de heeren dr. M. van Rees en P. N. van Os uit Rotterdam. Zondagavond heeft de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" vergaderd in het vereeni- gingsgebouw. De opkomst was goed, o.m. wa ren aanwezig pastoor J. Schoenmaker en ka pelaan G. de Beer. Voorzitter was de heer G. Brakenhof. Van het gemeenteraadslid Laurent was be richt ingekomen dat hij voor een hernieuwde candidatuur bedankte, in verband met veran dering van werkkring. Voor een candidatuur H. H. Meijer werd een Hjst ingeleverd ondersteund door 76 handtee- keningen. De heer Laurent beveelt enkele candidaten voor Velsen-Noord aan. De heer Meyer geeft een toelichting betref fende de. schriftelijk aanbevolen candidaat Sanders van de R. K. Bouwvakpatroons. Spr. brandmerkte dit als een onorganisatorische daad, daar bedoelde heer als secretaris van de Hanze opdracht had de heer Stevens naar vo ren te brengen. Deze candidatuur wordt dan ook niet ge steund. Ten slotte werd de volgende candidatenlijst vastgesteld. 1. H. H. Meyer. 2. P. Kee. 3. J. P. Nijssen. 4. C. P. J. Maas. 5. J. Heeremans. 6. J. Zwanenburg. 7. C. Diependaal. 8. C. Post. Sombroek. 10. v. Zutphen. De heer J. H. Kuiper, Haarlemsch Gemeen teraadslid, hield tijdens de controle van het stembureau een gedocumenteerde rede. over de taak der R. K. Staatsparty in verband met de ophanden zynde verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraden. Sprekend over de gezinspolitiek hekelde spr. de laffe houding der S.D.A.P. Ook sprak hij over het Bisschoppeiyk man dement, over de N.S.B. en andere fascistische organisaties. Allen aanmanend tot vurige propaganda voor de katholieke idealen, besloot spreker zyn suc cesvolle rede. Tot slot werden eenige vragen naar genoe gen beantwoord. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te De Cocksdorp op Texel den zeereerw. heer Th. Boonekamp, rector van het St. Jozef Rustoord alhier. Dit bericht zal vooral in de kringen van het katholieke organisatieleven met leedwezen wor den vernomen. Rector Boonekamp immers was behalve met het rectoraat van het St. Jozef Rustoord hoofd- zakeiyk belast met de zorg voor de katholieke organisaties in Kennemerland. waarvan hy de geesteiyke adviseur is in de volle beteekenis van het woord. Met groote energie heeft rector Boonekamp zich aan deze omvangryke taak gewyd. Hy is qr de stuwende kracht, die veel tot stand bracht, vooral ook op het gebied van het ont wikkelingswerk. In dit opzicht behoeven wij slechts te herinneren aan de ontwikkelings cursussen, terwijl hy in tallooze vergaderin gen op zijn bekende degelijke wyze allerlei on derwerpen behandelde, die leerzaam en inte ressant waren. Ieder herinnert zich nog den grooten rijwiel- tocht der katholieke werkloozen naar Rome, waarvoor rector Boonekamp het initiatief had genomen en welke reis onder zyn leiding tot een prachtig einde is gebracht. Onze katholieke beweging in Kennemerland ziet dezen socialen priester dan ook noode ver trekken. De beste wenschen vergezellen pastoor Boo nekamp naar het nieuwe arbeidsveld. Brandalarm Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een heidebrandje in de buitenplaats „Meer en Berg" aan den Heerenweg. Blijkbaar hadden jongens in het hooge droge gras met vuur gespeeld. De bewoners van Meer en Berg en enkele omstanders konden het vuur dooven, zoodat de brandweer onverrichter zake naar de garage kon terugkeeren. (Gedeeltelijk, gecorrigeerd) LONDEN, 18 Maart. (Reuter). Heden, ongeveer te half elf, is de Engelsche minis terraad bijeengekomen, om de Duitsche pro clamatie te bespreken alsmede de nota, welke Sir John Simon gisteravond heeft opgesteld om naar Duitschland te zenden- Het standpunt der Britsch regeering ten aanzien van den nieuw geschapen toestand zal hedenmiddag in het Lagerhuis, wanneer de regeering de interpellatie van den leider der oppositie, Lansbury, zal beantworden, worden bekend gemaakt. De zitting van het kabinet was de. 12.07 uur beëindigd. Er werd geen communiqué uitgege ven. In Fransche kringe Is men van meening, dat Duitschlands besluit alle onderteekenaars van het verdrag van Versailles betreft. Dientenge volge gelooft men, dat 't het beste is, de kwestie te Genève te behandelen. Een geheele nieuwe Gebouw „St. Bavo" Proza, 8 uur; R. K. Be volkingsregister, 8 uur. Brinkmann Alg. verg. Groote Houtstraatver., 8.30 uur. Gebouw „St. Bavo" Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; Trampersoneel: 8 uur; —St. Caecilia, 8 uur; R. K. Rechtskun digbureau, 8 uur; Cursus R. K. Volksbond, 8 uur. Jeugdgebouw Teylerplein Prof. dr. Alph. Steger over „Hij en Zij, in de rypende jeugd", 8.15 uur. Lion D'or Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw Mannenkoor „Proza en Poëzie", 8.15 uur. Lion d'or N.V. My. tot Expl. van Onroeren de Goederen „Door Eendracht Sterk", Alg. verg. van Aandeelhouders, 8 uur. Flora Bloemententoonstelling iederen dag van 9 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Knnstzaal Reeker Bloemschilderyen van Haarlemsche schilders. Iederen dag van 107 uur. Alleen op Zondagen van 24 uur tot en met 14 April. Teyler-Museum Bloemschilderyen van Haar lemsche schilders. Iederen werkdag van 104 uur. De Zondagen 7 April van 13 uur en 5 Mei van 14 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling geschie denis Bloembollencultuur, iederen werkdag v. 104 uur. Zondags van 103 uur. situati is ontstaan en Groot Brittannië, Frank- krijk en Iallë zullen haar opnieuw moeten on derzoeken. Engeland zal natuurlijk zelf moeten beslissen of Slmon naar Berlijn zal gaan of niet. Wanneer hy dit echter doet moeten hierover eerst ondrehandelingen met Frankryk gevoerd worden BRUSSEL, 18 Maart, (Reuter). Th den mi nisterraad is het resultaat van de besprekin gen te Farys behandeld. De besprekingen be-" troffen den economischen en financieelen toe stand van België en de maatregelen, welke ten aanzien hiervan genomen moesten worden. Verder is de internationale toestand bespro ken, vooral wat betreft de gebeurtenissen in Duitschland. De konlnkiyke besluiten welke zyn afgekon digd zyn hedenochtend reeds gepubliceerd. Aan de Nationale Bank zal geen goud wor den ontrokken. De regeering van het Groothertogdom Luxem burg heeft besloten twee decreten uit te vaar digen van gelijken inhoud als de Belgische koninkiyke besluiten, welke vanochjtend zyn gepubleerd. De communisten schynen niemand met rust te kunnen laten. Zondagnacht omstreeks twee uur verzamelde zich een groep van ongeveer dertig man op den hoek van Martelaarsgracht en Neuwendijk en begon de deelnemers aan den Stillen Om gang te hinderen. Hoewel Stille Omgang en fascisme al heel weinig met elkaar uitstaan de hebben, werd door de communisten in spreek koor aangeheven, dat fascisme moord betee- kende. Toen men met dit spreekkoor weinig succes had, probeerden de heeren zich tusschen de deelnemers aan den Omgang te dringen. Er bevonden zich juist op dit oogenblik eenige re chercheurs en agenten ter plaatse, die dadeiyk met sabel en gummistok ingrepen. De commu nisten liepen klappen op "en namen zoo spoedig mogfiyk de vlucht. De orde was daarmee her steld. De politie bleef verder in de omgeving scherp toezien, dat zich niet opnieuw onge- wenschte elementen konden verzamelen. 16 Nou, dan, ma'amselle? riep hy uit. Be grijp ik goed, dat u myn kaas, mijn heeriyke Michaelmas kaas, het seizoengeschenk van Madame, uw meesteres, myn geachte schoon zuster! toevertrouwt aan de zorgen van een vreemdeling. Het is ongelöofiyk, het is Eva Walsden zag Jimmie. Haar blik ging van hem naar de assistente, die met een non chalant en onverschillig gebaar zich omkeerde. Eva trachtte den woedenden stroom van woor den van den kleinen man te onderbreken. Monsieur! zei ze. Als u me alleen maar toestonat, u uit te leggen; indien Uitleggen, mamselle! Hoe kan iets uitge legd worden, dat geen verklaring toestaat? Uw Instructies, m'amselle, luidden, dat u de kaas my, my zelf, moest overhandigen! In plaats daarvan geeft u myn kaas aan ah, mon clel als ik maar wist aan wien u haar had toe vertrouwd. Maar, Monsieur Charles, de heer Is hier, en hy komt ongetwijfeld zeggen, dat uw kaas terecht ls, riep Eva uit. zy keerde zich tot Jimmie met een hoopvollen blik in haar oogen. Mijnteer. Trickettl vervolgde gij, fis mand- koffer is gisterenavond niet geiyk met de andere dingen hier bezorgd. Weet u daar Iets van? Monsieur Charles kwam om de kaas en. Jimmie keek kalm naar het woedende man netje, dat zich opeens tot hem gekeerd had. Monsieur is zoo ontdaan over het ver lies vdn zyn kaas? zei hy koel en met zyn beste Fransch. Brengt het hem in groote ver legenheid? Monsieur Charles keek den jongen En- gelschman met een vluggen, onvriendeiyken blik aan, hetgeen Jimmie maar weinig appre cieerde. Dit was niet de blik zei hy by zichzelf, van een ontgoochelden lekkerbek; hij was te scherp, verraadde te veel de onrust. Monsieur Charles' volgende woorden waren minder on- vriendeiyk van toon. Monsieur! zei hy. Myn schoonzuster zond my een klein geschenk door middel var. haar bediende, deze jonge dame, die de opdracht kreeg het my te overhandigen. In plaats.... In plaats, viel Jimmie hem, even koel als te voren, ln de rede, in plaats daarvan, mon sieur, gaf deze jonge dame my de opdracht haar bagage naar dit adres te verzenden. En lk, monsieur, gaf die opdracht verder aan een kruier. By dien man begint de fout. De mand werd verkeerd bezorgd. Maar fouten, monsieur worden steeds gemaakt, ondanks de vele voor zorgen die men neemt. En per saldo, het is maar een kaas. Monsieur Charles keek den jongeman op nieuw aan. U vergeet, monsieur, dat we spreken over een geschenk yaa zyn schoonzuster aas güj.zei hy. Een geschenk, monsieur, dat my persoonlek moest gegeven worden door de persoon, die het by zich droeg. Ik kom om de kaas zy is niet hier. Hy schudde zijn hoofd, alsof hij bericht ont vangen had, dat er een nationaal gevaar dreig de; zyn stem sloeg een beetje over. Als u toch wist hoezeer het my spyt, Mon sieur Charles, zei Eva bedroefd. Ik vind het ver- schrikkeiyk. Monsieur, zei Jimmy, het is mijn schuld. Ma'amselle mag in dit opzicht geen blaam tref fen. Ik sta er voor in, dat ik gezien heb, dat haar bagage, inclusief de mand, aan den kruier gege ven werd, want, zooals ik u reeds zei, ik deed het zelf. Nu is de koffer hier niet afgegeven. Daar uit vloeit voort dat ik de eigeniyke oorzaak ben van alles. Ik hoop, dat Monsieur myn veront schuldigingen zal willen aannemen. En, met den dlepsten eerbied, zou lk Monsieur willen verzoe ken van my de fynste en vetste kaas, die ooit Parys gezien heeft te willen acoeptseren; in plaats, monsieur, van die, welke verloren is ge raakt. Monsieur Charles boog, maar schudde zyn hoofd afwyzend. Ik dank u. Maar, Monsieur, het zal niet de zelfde kaas zün. Monsieur zal myn gevoelen wat dit betreft wel kunnen respecteeren? De kaas, die monsieur mij zoo edelmoedig aanbiedt, zal echter niet zoo'n voldoening schenken als die van myn schoonzuster gedaan zou hebben; het is een kwestie van sentiment, van appreciatie. Tot myn spyt moet ik het vriendelijke aanbod afwyzen. Maar.. Hier keek Monsieur Charles Jimmy scherp aan als monsieur my een dienst zou willen bewyzen.... Met het grootste genoegen, monsieur, zei Jimmie. U behoeft het slechts te zeggen en ik zal myn uiterste best doen. Zou monsieur my dan naar het station wil len vergezellen, waar de koffer aan de zorgen van een niet te snuggeren kruier werd toever trouwd? U zoudt my daarmee zeer aan u ver plichten en misschien zal de kaas nog myn arme tafel sieren. Met plezier, monsieur, antwbordde Trickett. Hy deed het natuuriyk voorkomen, alsof het in derdaad een plezier voor hem was, want hy zag wel in, dat er toch geen kans van ontvluchten was. Hy moest met Monsieur Charles naar het Gare du Nord en daar mee helpen zoeken en aan het geluk overlaten, hoe hy er zich uit kon redden. Zullen we nu direct maar naar het station gaan? vervolgde hy. Ik ben tot uw dienst. De hoed van uw zuster, mynheer Trickett? vroeg Eva bedeesd. Ah, ik stoor het zaken doen? U bent een van onze cliënten? riep Monsieur Charles uit. Mynheer Trickett, zei Eva, is een van onze Londensche cliënten. Monsieur Charles. Hy is vanmorgen speciaal gekomen om te praten over een hoed voor zyn zuster, die in Indië woont. Laten we dat maar even rusten, zei Jlmmy. Daar kunnen we later nog over praten. Gaat u met my mee, Monsieur Charles? Hy manoeu vreerde den Fraasctom naar de deur, daar keerde hy zich nog even snel om en gaf Eva een blik van verstandhouding. Vanmiddag kom ik op de zaken terug, merkte hy terloops op en om tyd te winnen riep hy een passeerende taxi aan en hielp zijn gezel instappen. Ik hoop, monsieur, dat onze expeditie niet zal blijken te zyn een Jacht op verdwenen wild. Monsieur Charles keek hem onrustig aan. Neen, neen, ik hoop van niet. Ik weet niet wat ik zal doen als ik het geschenk niet zal te rug vinden. Maar hoe zou het mogelyk zijn, dat wy niet slagen, monsieur? De zaak is toch zoo eenvoudig. U zult den kruier vinden, dien u de bagage gegeven hebt, u zult hem vragen.och Ja, dan zal alles rustig zyn oplossing vinden. Ik veronderstel echter, dat er veel kruiers aan het station zullen zyn, misschien wel een honderd. Ik heb niet zoo speciaal op myn man gelet. Het zou mogelyk kunnen zyn, dat ik hem niet herkende, weet ui Maar Monsieur Charles hield vol, dat de zaak heel eenvoudig op te lossen was. De auto draalde den hoek van een straat om en reed voor het Gare du Nord. Tot Jimmie's grooten schrik kwam de kruier, die zyn bagage had wegge bracht, naar het portier om het te openen. Toen hy Jimmie zag, herkende hy ln hem den gullen heer van den vorfgen dag, en behandelde hem daarom met meer beleefdheid dan zyn gewoonte was. Een pyniyke situatie!! HOOFDSTUK XI De Kruier en de Kaas. Ee.0 ffifiaëSt slechts had Jiaainlo het gevoel, of hy een verloren spel speelde, doch direct daar op beheerschte hij weer de situatie, en met een gemak, waarover hy zelf verbaasd stond. Hy hielp Monsieur Charles uitstappen, greep naar wat geld en duwde dit den chauffeur in de hand, zonder eigeniyk te weten of het veel of weinig was, wenkte den té voorkomenden en té vrien- deiyken kruier om opzy te gaan en haastte zich met Monsieur naar de hall, alsof er geen mo ment te verliezen viel. Maar Monsieur Charles keek nog eens oplettend achter zich, in de rich ting van den kruier. Die man daar, monsieur, zei hy. Hy scheen u goed te kennen. Is hy misschien de man, de domoor, dien u myn verloren kaas hebt toever trouwd? Neen, neen! riep Jimmie uit, terwyi hy een onverschilligen blik op den kruier wierp. Neen, niet dezelfde, neen, het was een ander. En u begrypt wel ik kom zoo dikwyis ln Parijs, dat veel kruiers my kennen ik eh ik geef meestal nog al ruime fooien en als ze dat een maal weten.... Enfin nu zijn we hier! Onwillekeurig had Jimmie de laatste woorden in het Engelsch gezegd. Tot zyn verbazing ant woordde Monsieur Charles in dezelfde taal. Ik ben hier, Monsieur Trickett. Wat nu? vroeg hy. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2