Zoekt gij betrouwbaar g Personeel? I Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Albert van Dalsum jubileert Proefvlucht van de F 36 boven Nederland. Ajax afdeelingskampioen. pi* mm?,.- x^ Medische kroniek O ®Hl lliilll MAANDAG 18 MAART 1935 De rondvlucht van de F 36 boven Nederland. Het vliegtuig verscheen Zaterdag boven de kathedraal te den Bosch Het Deensche vrachtschip .Afrika" is Zaterdag tusschen de pieren te Hoek van Holland aan den grond geloopen. Door niet minder dan zeven sleepbooten werd hulp verleend Het Ajax-elftal, dat Zondag met een overwinning op R.C.H. wederom het klassekampioenschap veroverdè Beenzweren Touringcars naar België WETSONTWERP OP VERKOOP- AUTOMATEN R.K. Middenstandsbond dringt op afdoening aan Eieren naar Duitschland Overdracht aula Landbouw- hoogeschool Mutaties Spoorwegen 't--, - Im hm CLEARING MET DUITSCH LAND Stand der clearingen per 15 Maart 1935 Ned. Zuivelbereiding Demonstratie op de Brusselschc W ereldtentoonstelling Klachten over „Superbe" „Hoe leer ik duiken?" Vereeniging van Gemeente» FOTOREPORTAGE 99 3 Albert van Dalsum, de bekende tooneelspeler, Is Zaterdagavond, bij gelegenheid van zijn 25-jarig tooneeljubileum, In den Amster damsehen Stadsschouwburg gehuldigd De Jubilaris wordt toege sproken door Cor Ruys en Dolf Bouwmeester Het nieuwe Pruisische schip .Tannenberg* is Zaterdag door een kleindochter van wijlen president Von Hindenburg te water gelaten Da haar C. L van Balan, diractaur van da Gam. Kweekschool voor Onderwijzers ta Amsterdam, zal zijn functie neerleggen in varband mat het bereiken van den 65-jarigen leeftijd Er is geen huiselijker en prozaïscher onder werp denkbaar dan beenzweren of, zooals de volksmond zegt, open beenen. Maar juist deze prozaïsche aandoeningen zijn blijkbaar van zulk een groot belang, dat er telkens middelen tegen worden aangeprezen en dat er zelfs men- schen zijn, die zich als specialisten tegen dit lijden opwerpen. Maar, wil men zich van den aard en van de behandeling van beenzweren een goed idee vor men, dan moet men eerst de oorzaak kennen. Het ontstaan nu van deze aandoening ontwik kelt zich op de volgende wijze: De beenzweren ontstaan, omdat de huid en de daaronder liggende weefsels van de beenen vaak niet goed door bloed gevoed worden. Het bloed stroomt daar niet sterk genoeg, maar blijft min of meer staan; daardoor, wordt het bloed niet genoeg ververscht en dus laat de voedings toestand van de beenen te wenschen over. De natuurlijke geneeskracht vermindert en bi) de geringste gelegenheid ontstaat een wond. die al spoedig in een zweer ontaardt. Het bloed stroomt naar 't hart uit de aderen; van het hart stroomt het naar de slagaderen; vandaar verdeelt het zich in de dunne haar vaten, die weer tezamen komen in de aderen. Dat is de bloedsomloop. Welke krachten houden nu dezen bloedsomloop in stand? Vooreerst de kracht van het hart, dat als een zuig- en pers pomp werkt; verder de elastische kracht van de slagaderen. Wanneer het bloed in het hart is, wordt het door de samentrekking van het hart met kracht uitgestooten. Vlak bi) het hart is deze druk hoog, maar verderop zinkt hij; in de haarvaten is de druk al zeer gering en in de aderen is hij vrijwel gelijk nul geworden. Er zit dus geen vaart meer in. Dit bloed stroomt naar het hart slechts daardoor, dat het door t hart wordt aangezogen. Nu gaat dat aan de bovenste deelen van het lichaam gemakkelijk, omdat daar door de zwaartekracht het bloed vanzelf naar het hart zakt. Maar in de uiterste deelen van het lichaam, dus voornamelijk in de .bee nen, gaat dat moeilijker. En wanneer daar nu omstandigheden optreden, die het terugstroo- men van het bloed naar het hart verzwaren, dan ziet men afwijkingen optreden. Wanneer b.v. het hart ziek is, dan wordt het bloed niet meer zoo goed opgezogen, er komt stagnatie en het gevolg is dan meestal water zucht in de beenen. Doordat de aderen n.l. overvuld worden, wordt 't gewone weefselvocht niet meer in de bloedbaan opgenomen en er ontstaat waterzucht. Maar beenzweren ziet men in 't geheel niet steeds ontstaan bij hartkwalen en ook zijn de meeste lijders aan beenzweren geen hartlijders. Deze aandoening wordt n.l. veroorzaakt door een uitzetting aan de aderen. Wanneer de uit zetting gering is, dan ziet men de aderen wat dikker dan gewoonlijk door de huid schemeren; wordt de uitzetting grooter, dan ziet men op sommige plaatsen groote blauwe knobbels, die op het gevoel week en zacht zijn. Deze uitzetting heeft in hoofzaak twee oor zaken. Voor den leek zijn het meest opvallend de z.g. gelegenheidsoorzaken, vooral de zwan gerschap. En inderdaar zijn ook niet weinig lij- Iers aan beenzweren moeders van vele kinde ren. Maar ziet men nauwkeuriger toe, dan wordt het duidelijk, dat deze oorzaken niet doorslaand zijn, m.a.w. niet de eigenlijke oor zaken zijn. Want hoevele vrouwen zijn er niet, die veel kinderen hebben en toch in 't geheel geen last hebben, noch van uitzettingen van de aderen, krampaderen, spataderen, noch ook van beenzweren. En anderzijds komt het geregeld voor dat deze klachten reeds bij de eerste of tweede zwangerschap optreden. Blijkbaar krijgt de eene dus veel vlugger dan de andere deze afwijkingen: het is dus een kwestie van aanleg. Maar het zou mij te ver voeren, hierop nader in te gaan. De spataderen brengen niet altijd veel be zwaren met zich; er zijn er die er niet veel last van hebben, behalve dan dat ze bij lang staan wat zwaar in de beenen zijn. Vaak echter is het gevolg een beenzweer. Een ander vaak voorkomend gevolg is ae thrombose van deze aderen, verbonden met een ontsteking. Dit is een lastige complicatie, om dat zij tot wekenlange rust dwingt en ook is deze complicatie niet zonder gevaar, omdat er een enkele maal een embolie uit voortkomt. Behalve de beenzweren en de thrombosen, komt ook nog als gevolg van deze spataderen voor het eczeem van de onderbeenen, al of niet gepaard met een zweer. Dat zijn dus teza men genoeg aandoeningen, om het geheele com plex van spatader-verschijnselen ernstig ta nemen. Om deze klachten weg te nemen of althans te verlichten, zijn verschillende methoden uit gewerkt. Daar is ten eerste de operatieve methode van het wegnemen van zulk een geheele ader. De geheele zieke ader wordt er eenvoudig in mootjes uitgenomen. Wanneer er slechts één of hoog stens twee zulke uitgezette aderen zijn, is deze operatie niet onpractisch. Wanneer er echter meerdere uitwendige spataderen, of ook wan neer men vermoedt dat er ook dieper gelegene, z.g. inwendige spataderen zijn, dan wordt een dergelijke operatie door den chirurg natuurlijk niet uitgevoerd. Deze ingreep wordt niet meer zooveel ver richt als vroeger; want er is nog een andere overweging, om de operatie niet te doen, n.l. wanneer men vermoedt, dat er later weer nieu we spataderen zullen komen, want elke ader kan in een spatader ontaarden. De tweede chirurgische ingreep is thans veel meer in zwang. Het is nJ. mogelijk gebleken, om door het inspuiten van stoffen in de ader deze ader te doen samenvallen. Wanneer deze stoffen in een ader of spatader worden inge spoten, dan trekt zich deze ader tezamen en wordt dus nauw: bovendien stolt daarin 't bloed. Het gevolg is, dat de spatader opdroogt: het is geen ader meer, het is niets anders dan een droge streng. Niemand zal ontkennen, dat dit een zeer eenvoudige en effectieve methode is. Echter vindt ook deze operatie hare grenzen. Op sommige tijden kan zij niet uitgevoerd wor den, n.l. wanneer er een ontsteking is. Verder: wanneer de aderen aan het omliggende weefsel stijf vastzitten, is het succes gering, evenals een binnenbal, die aan een buitenbal vastgekleefd is, niet geheel samenvalt. Wanneer er te veel spataderen zijn, is het eveneens moeilijk, deze methode toe te passen. Ten laatste vindt de methode nog steeds te genstanders. In het begin is men met de keuze dezer stoffen niet altijd even gelukkig geweest en er zijn wel eens slechte gevolgen van onder vonden. Dit alles maakt, dat de conservatieve metho de van behandeling nog altijd groot belang heeft. Deze bestaat daarin, dat het been op een zoodanige wijze omwikkeld wordt, dat daardoor het blijven staan en het zakken van het bloed onmogelijk gemaakt wordt, m.a.w. dat de bloeds omloop in de beenen op kunstmatige wijze her steld wordt. Deze methoden zijn zonder twijfel uimuntend. Sommigen geven de voorkeur aan elastieken kousen; anderen prefereeren bepaal de, speciaal voor dit doel vervaardige, zwachtels Deze zwachtels kunnen vaak weken lang, of een maand, blijven liggen, zoodat deze behande ling nauwelijks .duurder is, dan die met de elas tieken kousen. Deze behandeling met bepaalde zwachtels (zinklijm-, varicosan-zwachtels) is meteen ook in vele gevallen de beste voor de beenzweren. Er zijn echter beenzweren, die door een plaat selijke behandeling te genezen zijn; maar bi) de meeste vindt men duidelijke en sterke spat aderen. Dan zijn de meeste zalven waardeloos; zonder verbetering van den bloedsomloop gaat de zweer dan niet dicht. Ik ken zelfs een bekende kwak- zalfster, die zalf geeft, waardoor de beenen „open gaan" en de pijn vermindert. Natuurlijk vermin dert de pijn, die door de spanning veroorzaakt wordt; maar deze methode is zeer gevaarlijk, want zulk een beenzweer is weer moeilijk dicht te krijgen. Belangrijk echter is vooral, dat men deze spat aderen op tijd behandelen laat door een me thode, die als dat mogelijk is de spat aderen geheel wegneemt, of door een of andere soort omzwachteling, waaronder ik ook de min der effectieve elastieken kousen reken. Door op tijd er bij te zijn, bespaart men zich ontzaglijk veel leed en ellende. TH. H. SCHLICHTING De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, bericht ons, zich, naar aanleiding van elkander tegensprekende geruchten over de betaling van wegenbelasting voor touringcars in België, om inlichtingen tot de Belgische Belas tingadministratie te hebben gewend. Medegedeeld wordt nu, dat tusschen Neder land en België onderhandelingen zijn aange knoopt, om het verkeer met touringcars van het eene land naar het andere te regelen. In afwachting van te treffen regeling zijn bedoelde voertuigen in België vrij van verkeers belasting. De nog steeds bestaande, onbeperkte vrijheid op het gebied van den verkoop door middel van automaten en de voortdurende dreiging van een teugellooze uitbreiding van deze verkogpwijze, met de ernstige gevolgen daarvan voor den handeldrijvenden middenstand, is voor het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstands bond aanleiding geweest, bij den minister van Economische Zaken aan te dringen op afdoe ning van dit wetsontwerp. De minimum-ver koopprijzen voor eieren naar Duitschland inclusief verpakking, franco grens, zijn voor de periode van heden tot 19 Maart vastgesteld op: B-klasse (57/58 K.G.) f 2.90—3.10; A-klasse (62/63 K.G.) f 3.20—3.40; S-klasse (boven 65 KG.) f 3.50—3.70 per 100 stuks. De monopolie-heffing voor kippen eieren bedraagt f 0.30; voor eendeneieren f 0.40. Naar wij vernemen zal op 5 April as. de overdracht aan het Rijk plaats vinden van de aula voor de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen, voor welk geschenk de gelden ter ge legenheid van het halve eeuwfeest van het Rijkslandbouwonderwijs zijn bijeengebracht. J. J. Visser, Stationschef 3e kl. te Baarle-Nas- sau, met ingang van 1 Febr. verplaatst naar Borculo. fijsss -V De Zweedsche ski-sportbeoefenaars overnachten op hun groote tochten in sneeuw- hutten, die op dezelfde wijze worden gebouwd als de, woningen der Eskimo's G. P. van Pruissen, Opzichter 3e kl. te Win terswijk, ing. 15 Febr. overgeplaatst naar Utrecht HGB. L. G. Hoogenboom, Opzichter-teekenaar te Utrecht HGB, ing. 1 Maart benoemd tot tech nisch ambtenaar aldaar. M. J. Dijkman, Stationschef 3e kl. te Epe, in gaande 14 Maart ontslagen wegens invaliditeit- 1. Stortingen ln Nederl. waarvan bestemd voor: a) achterstall. vorder. b) rentedienst Dawes- en Youngleen. en Stillhalte; Rente transfer c) vrije rek. Reichsb. d) nieuwe onder de clearing vallende vorderingen 2. Stortingen ln Duitsch land (nieuwe onder de Clearing vallende vor deringen) (inclus. sal do '34 ad f 11.501.466) 3. Uitbetaling in Nederl. op nieuwe vorderingen (in mindering komend van het bedrag onder 1. d.) 15-3-'35. 8-3-'35. f42.837.900 f 38.598.000 f 7.719.200 f 6.970.000 f 6.175.000 f 5A70.000 f 1.710.600 f 1.544.300 f 27.233.100 f 24.913.700 f49.829.000 f 46.779.000 f 25.382.100 f 22.434.700 Teneinde de Nederlandsche zuivelbereiding waardige wijze op de a.s. WereldtentoonstelÜ11^ te Brussel te doen vertegenwoordigen, is, 'L0°' als reeds gemeld, aldaar tot dit doel beslag legd op een ruimte van niet minder dan 25® M2., welke ruimte geleg enis naast het Nedeu landsche paviljoen. In het midden van bovep genoemde oppervlakte is naar het ontwerp va den architect ir. Denijs te 's-Gravenhage 66 Nederlandsche boerderij met hooiberg gebouw' In deze boerderij, die in uiterlijk zoowel wat de inwendige aankleeding aangaat, aan ee® ,rd* Laatst uitbetaald nummer van storting: 36081. Met Ingang van heden zal voor de verschil lende clearingen het dezerzijds laatst uitbetaalde nummer van storting bij het vereffeningsbureau in het andere land in de publicatie worden op genomen. Tevens wordt er nogmaals op gewezen, dat, overeenkomstig nader met de Deutsche Verrech- nungskasse gepleegd overleg, stortingen te Berlijn, nadat zij door het Claeringinstituut aan begun stigden zijn geadviseerd, niet zullen kunnen wor den teruggenomen, dan met toestemming dier be gunstigden. Voorts zal, Indien, om welke reden ook. de uitbetaling in Nederland wordt vertraagd, steeds het bij de storting te Berlijn ln Neder- landsch Courant vastgestelde bedrag tot uitbe taling worden gebracht. De commissaris van politie te Tilburg, bij wien herhaaldelijk verzoeken binnenkomen om inlichtingen betreffende de „Superbe", onder welken naam vergrootingen van foto's worden aangeboden, wijst belanghebbenden er op, dat de „Superbe" niet is gevestigd te Tilburg, doch te Baerle Hertog (België). Klachten of verzoeken om inlichtingen be treffende de „Superbe" dienen dan ook gericht te worden aan den burgemeester van Baerle Hertog (België). Na het groote succes van het boekje „Zwem men de ideale sport" heeft de N. V. „Tweka" Tricotfabrieken te Geldrop een nieuw werkje uitgegeven op het gebied van de zwemstfcfct, n.l. een boekje „Hoe leer ik duiken?", een hand leiding voor de diverse sprongen met illustra ties door S. P. J. Borsten. Evenals zijn voor ganger zal 0ok dit boekje zijn weg wel vinden en bij de talrijke beoefenaars van de zwem- sport een gunstig onthaal vinden. Nederlandsche boerderij zal doen denken, wor' een expositie-zaal, een gelegenheid voor kooK demonstraties en een restauratie ingericht. Bijzondere aandacht zal worden geschon1^ aan de controle, die door de kaas-, boter- e melkproducten-controlestations wordt ingest® op de bereiding der producten, waarvan de ff voer door Nederland slechts wordt toegestaan* indien zij aan hooge eischen voldoen. Met nadruk zal daarbij worden gewezen de groote beteekenis van de Nederlandsche Ru", kaasmerken en het Nederlandsche Rijksbot® merk, terwijl de wenschelijkheid zal worden pe' »uvin| uva ii yi uv< nou pleit om op de aanwezigheid en den aard hi®1 van bij aankoop speciaal te letten. Het oud-Hollandsche spreekwoord: ,.Onbefce^ maakt onbemind";, indachtig» worden in boerderij bovendien kookdemonstraties geg®v® waarbij vooral het maken van smakelijke scb tels en spijzen, bereid met zuivelproducten v" gens nieuwe recepten, op den voorgrond tre®° Tevens biedt deze zaal alsmede de hooib®*., gelegenheid tot een aardig zitje voor de langstellenden. aan wie dan beschuitjes Nederlandsche kaas, eventueel ook roomijs, reid met Nederlandsche producten en volle"1® heidshalve ook melk, door in nationale kleed®^ dracht gestoken personeel voor consumptie z worden verkocht. Verschenen is het Voorloopig Verslag nop®0* de wetsontwerpen tot vereeniging van de 6 meenten Lierop en Someren en tot vereenig10 van de gemeenten Zoetermeer en Zegwaart. Verscheidene leden wezen er op, dat ons nog rond 160 gemeenten telt met minder 1000 inwoners, waarvan samenvoeging 10 andere gemeenten overweging verdient. Wat betreft de vereeniging van de gemeen11® Lierop en Someren, meenden sommige le dat de Memorie van Toelichting weinig re doet wedervaren aan de bezwaren welke in e®() groot deel der bevolking der gemeente tegen de voorgestelde vereeniging leven. leden wezen er op, dat Lierop wel met Ast doch niet met Someren door een weg verb®° den is. Was een vereeniging met Asten daar0 niet te verkiezen geweest? e„ Ten aanzien van de vereeniging van de J meenten Zoetermeer en Zegwaart verklaar" vele leden tegen deze vereeniging geen bezwa^ te hebben omdat zoowel de historische o0j wikkeling als het karakter van deze gemeen®®^ zich in geen enkel opzicht tegen deze vereeP ging verzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4