Duitschland neemt zijn „recht" Dobbelmamn lekker., man! Rijksmiddelen in Februari I CONSEQUENTMAAR GEVAARLIJK FLORA TE HEEMSTEDE m MAANDAG 18 MAART 1935 Een streep door het „Dictaat" Gevaren van het verkeer Felle brand Accijnzen en omzetbelasting stellen teleur Kerkelijk Leven Mgr. dr. Lemmens te Laren br, Prachtige vluchten hoven de bollenvelden Bekroningen 71-jarige man aangereden en gedood Tegen een boom VOOR KATHOLIEKE FILMS Motie van de R.K. Journalisten" vereeniging Stoomspinnerij te V eenend aal geheel verwoest Aan de gevolgen overleden Burgemeester Godschalx gaat heen Belangstelling voor de F 36 De postvluchten Waardeering voor het werk der katholieke pers JUBILEUM KRUISHEEREN 25 jaar Amerikaansche missie BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem MGR. N. VLIET HEISTELLING GEVALLEN Arbeider ernstig gewond De plotselinge afkondiging van de Wet, waarbij het formeel nog aan de bepalin gen van het Verdrag van Versailles ge bonden Duitschland den militairen dienstplicht invoert, heeft een ontzaglijke beroering te weeg gebracht bij allen die nog hoop hadden Duitschland aan het verdragslijn tje te houden. Of deze beroering even echt gemeend is, mag betwijfeld worden. Want degenen, die wezenlijk nog in de illusie geloofden, dat het door Hitier gewekte, van eer-gevoel en rassenwaan vervulde Derde Rijk zich zou laten dwingen tot een diplomatieken koehandel, waarbij de practische toekenning van de principieel reeds erkende rechtsgelijk heid van Duitschland als ruilobject voor pact concessies zou moeten dienst doen, zijn den laatsten tijd steeds zeldzamer geworden, ook in Frankrijk. Zoowel in Frankrijk, Engeland, Ita lië, Sovjet-Rusland, als in de Vereenigde Sta ten doet men alsof men alles eerder verwacht had dan dit en toch vormt dit besluit van de Rijksregeering de laatste trede van de trap, welke zij sinds de overwinning van het natio- naal-socialisme in een versneld tempo beklom om uit den staat van „onduldbare vernedering" te geraken. Sinds jaar en dag hebben de „Füh- rer" en zijn nationaal-socialistische ministers het van de daken geschreeuwd, dat Duitsch land vóór alles rechtsgelijkheid op bewapenings- gebied eischte als een „conditio sine qua non" voor een Weer deelnemen van Duitschland aan de internationale samenwerking tot behoud en waarborging van den vrede in Europa. Dit blijkt geen demagogische lyriek voor het binnenland te zijn geweest, doch bittere ernst van een ster hen, doordrijverigen wil. Het was algemeen be kend, dat Duitschland in het geheim de als hatelijk en onwaardig gevoelde militaire clau sules van het Verdrag van Versailles ontdook en zich met groeienden ijver herbewapende. Het toeende daartoe het recht te hebben, omdat de andere mogendheden, welke bij het Verdrag van Versailles een geleidelijke bewapeningsvermin dering tot op het niveau, waartoe Duitschland Verplicht werd, hadden toegezegd of althans hadden gesuggereerd, geen ernstige aanstalten maakten aan die verwachting te voldoen. In de breedvoerige motiveering van het thans geval len besluit heeft Dr. Goebbels deze opvatting hog eens met nadruk uiteengezet. Duitschland had ten volle aan de ontwapeningsverplichtin gen van Versailles voldaan, zooals de inter- geallieerde contróle-commissie zelf had gecon stateerd, en heeft vergeefs gewacht op de be wapeningsbeperking der anderen. Toen deze Uitbleef en de ontwapeningsconferentie, Welke met zooveel idealistische en pacifistische lyriek Werd ingezet, ontaardde in een hoop- en uit- Zichtsloos debat, achtte Duitschland zich mo tel ontslagen van de eenmaal onderteekende Verplichtingen. Tegen deze redeneering kan men aanvoeren, dat het nimmer geoorloofd is Eenzijdig een verdrag te schenden, maar dan dient eerst vastgesteld te worden of het be treffende verdrag rechtvaardig is geweest en hog is, of het niet door overmacht werd afge dwongen en of het nog aan de sinds de sluiting totaal gewijzigde omstandigheden zuiver beant woordde. Zeker is, dat in het Verdrag van Ver sailles de mogelijkheid van herziening voorzien Was, maar dat deze mogelijkheid door de hou ding vooral van Frankrijk moeilijk en in ieder Beval voor het ongeduld van Duitschland in een Veel te langzaam tempo te verwezenlijken bleek Hitier heeft thans eigenmachtig genomen, wat de overwinnaars van 1918 Duitsch land stelselmatig trachtten te onthou den. Graaf de Broqueville heeft, toen hij nog bremier van België was, dit voorzien, toen hij, gealarmeerd door de Fransche onthullingen over den stand der Duitsche herbewapeningen, be toogde, dat de militaire clausules van Versailles Practisch onhoudbaar waren geworden en dat bet verstandiger zou zijn dit ronduit te erken den en te trachten met Duitschland tot een deze herbewapeningen beperkend vergelijk te bomen. Generaal Smuts heeft een soortgelijk bleidooi gehouden, dat algemeen instemming Wekte, behalve in Frankrijk, dat den Belgischen hdnister van buitenlandsche zaken, Hijmans, bad gedwongen weer in te slikken, wat zijn pre bier had gesproken. Het is een feit, dat zoowel Italië als Enge- ^®nd geneigd zijn geweest Duitschland op dit o&rdinale punt tegemoet te komen en Frankrijk bi een zorgvolle geïsoleerde positie heeft ver boerd. Door zijn ongelukkige en „draufgange- *isch" „Anschlusz"-politiek tegen Oostenrijk beeft Duitschland echter Italië, dat naar een boiitieken evenwichtstoestand in Europa streeft, kgen zich in het harnas gejaagd en in de armen van Frankrijk gedreven. Engeland maakte het bopschuw door zijn uitgesproken verlangen naar ®en luchtmacht, zoodat Baldwin zijn vermaarde Verklaring aflegde, dat Engelands grenzen ei genlijk aan den Rijn liggen. Sindsdien heeft frankrijk, tot op het uiterste bezorgd voor zijn Veiügheid, een netwerk van pacten ontworpen °öi het zich herbewapenende Duitschland, waar den het geen preventieven oorlog wilde voer- ïeh, in bedwang te houden, en vond daarvoor ben steun van Engeland, Italië en Sovjet-Rus- *ahd. Sovjet-Rusland werd den volkenbond bin- bengeloodst, waaruit Duitschland met een kwa- b^n kop was weggeloopen, en het Oostpact ge projecteerd. Laval kwam met Mussolini te Ro- tot een accoord, waarbij een non-interven- ie-verdrag ten gunste van Oostenrijks onafhan- elt)kheid werd uitgestippeld en te Londen werd b°nr de Fransche en Engelsche ministers een ^htmuniqué opgesteld, waarin de verschillende bacti ten, vermeerderd met een luchtpact ter uit- 'eiding van de Locamo-garanties voor het es ten, als een ondeelbaar complex aan Duitschland werd geoffreerd. Duitschland trachtte tevergeefs de verschillende onderdeelen van dit complex te splitsen door met opval lende tegemoetkomendheid in te gaan op het voor Engeland zoo belangrijke luchtpact, doch deze toeleg mislukte. Het Engelsch-Fransch- Italiaansch-Russisch front bleef vast aaneenge sloten. Toen accepteerde Berlijn, dat met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon het geheel zou worden bespro ken. Op den vooravond van het Engelsche be zoek verscheen evenwel het Britsehe Witboek, waarin de Duitsche herbewapening werd uitge speeld als een dwingend motief voor de defen sie-plannen, waardoor Engeland practisch zijn principieel gehandhaafde ontwapeningspolitiek laat varen. Hitler was verkouden en veront waardigd en de reis van Simon naar Berlijn moest worden uitgesteld. Bij het daarop gevolg de Lagerhuis-debat gaf de Britsehe regeering zich alle moeite den voor Duitschland pijnlijken indruk van het Witboek te verzachten, maar niettemin kondigde Goering de instelling van een militaire luchtmacht aan. Groot was weer de ontsteltenis, niet zoozeer over 't feit zelf als wel over de openhartige wijze, waarop het werd medegedeeld en bekend. In het Fransche parle ment kwam de tijdelijke verlenging van den diensttijd ter aanvulling van de magere oorlogs lichtingen ter tafel en de regeering-Flandin haalde haar voorstellen er glad door. Daarop heeft thans Duitschland geantwoord met het afkondigen van den algemeenen dienstplicht. De wereld zit nu in zak en asch. Men vraagt zich bezorgd af, of nu het zoo belangrijke bezoek van Sir John Simon aan Berlijn weer zal worden uitgesteld of misschien geheel zal worden afge last. In Frankrijk herinnert men aan het „vod je papier" en verklaart men, dat verdragen met een land, als Duitschland blijkt te zijn, niet de geringste waarde hebben. De stemming in Eu ropa is voor de zooveelste maal weer eens alles behalve verkwikkelijk. Voor zoover Duitschland zijn houding ba seert op hetzelfde recht op veiligheid en zelfverdediging als Frankrijk en Engeland de hunne, kan men het moeilijk geheel ongelijk geven, ook al zou het door minder voortvarend heid en meer tact heel wat internationale ont stemming en achterdocht hebben kunnen voor komen. Het loopt thans het risico, dat buiten Duitschland om het pacten-net toch wordt vol tooid en toegehaald. Erg groot is dat risico evenwel niet. Wanneer de opwinding wat ge luwd is, zal men wel weer tot praten komen, want zonder de medewerking van het zich thans openlijk herbewapenende en daardoor meer te duchten Duitschland is een stabiele vredestoestand in Europa niet goed moge lijk. Door de „fait-accompli"-politiek van Hitier zien Engeland en Frankrijk zich beroofd van een sterke troefkaart. Practisch is Duitschlands ge lijkgerechtigdheid thans een feit geworden en H. M. de Koningin heeft Zaterdag den eersten steen gelegd voor de Oranjekerk aan de Jan Wapstraat te 's Gravenhage een streep door het Verdrag van Versailles ge zet, waarvan de financieele en economische hoofdstukken over de herstelbetalingen en oor logsschulden reeds vroeger waren geannuleerd. Het is mogelijk, dat Hitier door deze radicale daad het Duitsche volk zichtbaar zijn gelijkge rechtigdheid heeft willen teruggeven om straks geen aanmerking te zullen krijgen, wanneer hij op' het pacten-complex mocht willen ingaan. Indien dit zijn geheime bedoeling mocht zijn geweest, ziet de toekomst er niet zoo angstwek kend uit als zij op het oogenblik schijnt. In ieder geval zijn thans de laatste sluiers gevallen van benauwende geheimen en weten de partijen pre cies, wat zij aan elkander hebben. Het kiekeboe- spelen is ten einde en dat is voor de geheime diplomatie een kans minder op listige knoeierij, maar voor de zoo gewenschte internationale toe nadering nog geen onoverkomelijke belemmering. Van den anderen kant is het evenzeer mogelijk, dat Hitier nooit van plan is geweest op het geprojecteerde pactenstelsel in te gaan, en daar om de basis der besprekingen ondergraaft. Duitschland is sinds de overwinning in het Saar- gebied nog zelfbewuster geworden dan vroeger. Het is nu maar de vraag met welke legermacht en welke luchtvloot het zich tevreden zal stel len. Houdt het zich aan het bevredigen van zuiver defensieve behoeften dan bestaat er nog een redelijke kans op overeenstemming met zijn tegenspelers, matigt het zich echter méér aan, dan wordt het voor de toestand in Europa hachelijk. Wat zal er overblijven van de demi- litarisatie aan den Rijn? Wat van Locamo? Materieel en moreel is er veel voor Duitschlands standpunt te zeggen, maar de nieuwe geest, wel ke nog gevaarlijker dan de oude lijkt, maakt het voor de anderen uit wel te begrijpen zucht naar zelfbehoud moeilijk dit te erkennen. Gedurende de maanden, dat de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 te Heem stede geopend is, zal de K. L. M. rondvluchten organiseeren boven het terrein en boven de bloeiende bollenvelden. Dit wordt den bezoekers van Flora zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt: op het tentoonstellingsterrein bevindt zich het Verkeershuis, waar o. a. de K. L. M. vertegen woordigd is, en waar men zich voor een rond vlucht kan opgeven. Men wordt dan per bus naar Schiphol gebracht en na de vlucht weer terug naar Flora, die men op vertoon van den uitgereikten K. L. M.-bon weer kan betreden De primeur van deze vluchten is voor ge- noodigden geweest, waaronder wij opmerkten het Uitvoerend Comité van Flora, de heeren T. M. H. van Waveren, Ernst H. Krelage en H. J. Voors met hunne echtgenooten, de hee ren Brandt en Duchateau, architect van de gebouwen en van de verlichting en jhr. Quarles van Ufford, voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in Heemstede. Zij toonden zich opgetogen over de prachtige vlucht, die onder leiding stond van den heer A. v. d. Paauw, chef der afd. Handel en Verkeer der K. L. M. De jury van de eerste tiendaagsche tentoon stelling „Flora" I heeft de volgende bekronin gen toegekend: Eere-prijs 250 met lof van de jury, eere- prijs verg. zilv. medaille van den burgemeester van Heemstede aan de afdeeling Heemstede voor tuinbeplanting met gefarceerde bolgewassen, hyacinten, tulpen, narcissen en andere gewas sen. Eeere-prijs 250 met lof van de jury, eere- prijs groot zilv. medaille van H. M. de Konin gin, afdeeling Overveen-Bloemendaal, met ,,de Hyacint" voor 12000 hyacinten in manden op gesteld. Firma Ant. v. d. Vlugt Zn., Lisse: groote gouden medaille (ƒ50.fa. C. Soeteman, Noordwijk: kleine gouden medaille (ƒ25. firma L. Stassen Junior N. V., Hillegom: verg. zilveren medaille 15.Afdeeling Benne- broek, R.K. Landarb. Ver. St. Deus Dedit: iaêm; firma C. A. v. d. Wereld, Roelof-Arends veen: zilveren medaille (ƒ10.firma J. Dix Jr., Heemstede: kleine gouden medaille (ƒ25. firma P. van Reisen Zonen, Voorhout: verg. zilveren medaille 15.firma J. G. Eldering &Co., O verveen: kleine gouden medaille (ƒ25.firma W. S. Warmenhoven W. Warmenhoven Zoon, Hillegom: groote gouden medaille 50.en eereprijs van 100.-— met lof van de jury; D. W. Lefeber Co. N. V., Lisse: kleine gouden medaille (ƒ25.N. V. Gebrs. Eggink, Voorschoten: verg. zilveren me daille 15.firma J. C. RoozenHaver kamp, Haarlem: kleine gouden medaille (ƒ25.firma G. van der Miey's Zonen, Lisse: idem; Afd. Friesland A. V. v. B. C.: verg. zil veren medaille 15.firma M. Beelen, Lis- Zaterdag heeft Z. Exc. minister mr. M. PL. Steenberghe op het departement van Economische Zaken de Hypotheek-commissie geïnstalleerd se: idem; Bloemist Winkeliersvereeniging Haar lem en Omstreken: eereprijs; firma G. Zand bergenTerwegen, Sassenheim: groote gouden medaille (ƒ50.eereprijs zilveren bollenkist met lof van de jury; de firma G. Lubbe Zoon, Oegstgeest: groote gouden medaille (ƒ50.P. Hopman en Zn. N. V., Hillegom: zilveren medaille 15.firma J. W. A. Le feber, Lisse: verg. zilveren medaille (ƒ15. fa. P. v. Deursen, Sassenheim: zilveren medail le 10.—)N. V. Gebrs. A. en P. Nijssen, Sant poort, J. F. van de nBerg en C. Alkemade Azn.: groote gouden medaille en eereprijs v. ƒ100. met lof van de jury; N. V. P. Bijvoet Co., Overveen: idem; firma J. Pijnacker Zonen, Lisse: kleine gouden medaille (ƒ25.Afdee ling Heemstede R.K. Landarb. Ver. St. Deus Dedit: idem; N.V. Kweekerij „Enchantress", voorh. H. Carlée, Haarlem: verg. zilv. med. (ƒ15.firma Eug. v. d, Schoot, Hillegom: eervolle vermelding. Zaterdagavond heeft op den Tilburgschenweg even buiten de gemeente Moergestel een ernstig ongeval plaats gehad. De 71-jarige heer H. van Dijk uit Moergestel keerde per rijwiel huis waarts. Vermoedelijk door de verblindende lich ten van een tegemoetkomenden auto heeft de heer S., die den ouden man per auto achterop reed, den wielrijder niet gezien. De heer Van Dijk werd door den auto gegrepen, eenige meters medegesleurd en in een naast den weg liggende sloot geslingerd. De inzittenden van den auto brachten hem op het droge en vervoerden hem naar het R. K. Ziekenhuis te Tilburg. Daar is hij later aan de bekomen verwondingen overleden. Zondag is de 33-jarige motorfietsrijder N. uit Bussum in de bocht nabij café Blanke te 's-Gra- veland, toen hij wilde uitwijken voor een van de tegenovergestelde richting komenden auto, tegen een boom gereden, waarbij hij ernstig werd gewond. Na ter plaatse te zijn verbonden, is net slachtoffer naar zijn woning vervoerd. IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere! Op de jongste bestuursvergadering van de Ned. R. K. Joumalistenvereeniging is de vol gende motie aangenomen: Het bestuur van de Ned. R. K. Joumalisten vereeniging, in vergadering bijeen te Utrecht op 9 Maart 1935, verklaart het optreden van den Nederlandschen Bioscoopbond tegen een integreerend onderdeel van de katholieke film actie te beschouwen als tegen deze actie in haar geheel gericht en als een bedreiging van de vrijheid der katholieken op het voor deze uit ideëel en cultureel oogpunt zoo belangrijke ge bied der films. Zondagmorgen heeft te Veenendaal in de vier verdiepingen hooge fabriek van de Vee- nendaalsche Stoomspinnerij en Weverij een felle brand gewoed, waardoor het pand bijna geheel is uitgebrand. Omstreeks half tien werd de brand ontdekt, waarna onmiddellijk alarm werd gegeven. De brandweer was spoedig ter plaatse en bepaalde zich tot het nathouden van de perceelen in de omgeving. Tegen de vuurzee viel weinig uit te richten. De band- en lintweverij zijn geheel uitgebrand. De brand is uitgebroken in de bandweverij. De rubberafdeeling, welke hieraan grenst, is gespaard gebleven. Overigens is de fabriek vrij wel geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De fabriek, waar veertig menschen arbeid vonden, is op beurspolis verzekerd. Eigenaren dezer fabriek zijn de heeren Bon- niken en Bottenheim. De belangstelling voor den brand was groot. De vuurzee was in een uur tijds bedwongen. De 18-jarige dienstbode te Vinkeveen, die Za terdag in brand geraakte en naar Utrecht is vervoerd, is kort na haar aankomst in het St. Antoniusgesticht aldaar aan de bekomen ver wondingen overleden. Burgemeester C. J. M. Godschalx der ge meente Berlicum (N.-Br.) heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Circa 30 jaar heeft de heer Godschalx aan het hoofd der ge noemde gemeente gestaan en zich steeds als een goed burgemeester doen kennen. Ondanks het gure weer in het begin van den middag hebben niet minder dan 3300 personen te Rotterdam van de gelegenheid gebruik ge maakt de Fokker F. 36 op Waalhaven te be zichtigen. De „Havik" op de uitreis is te Bandoeng aan gekomen. De „Rijstvogel" (uitreis) vertrok heden van Athene en landde te Cairo. De „Kwartel" (thuisreis) is te Karachi aange komen. Indien er nog optimisten mochten zijn, die de voorgenomen bezuinigings- of aanpas singsmaatregelen van de regeering prae- matuur hebben geacht, zullen zij na de twee eerste maandstaten der rijksmiddelen wel van hun kwaal genezen zijn. Het eerste zesde deel van 1935 immers geeft op het evenredig deel de raming Aeds een tekort van bijna zes mil- lioen, of rond 10 pet. En dit zonder dat er bij een of ander middel een aanwijsbare veront schuldiging is aan te geven. Integendeel de altijd wisselvallige successierechten paraisseeren met twee millioen overschot op de raming, zoodat het tekort op de overige middelen zelfs een acht millioen groot is. In ons Januari-overzicht hebben we voor deze ontstellende cijfers de twee hoofdschuldigen aangewezen, het zijn de invoerrechten en de omzetbelasting. De Februari-staat verschilt in dezen al heel weinig van die van Januari. Zelfs is het decres bij de invoerrechten nog heel wat grooter ge worden. De afgeloopen maand immers bracht via dit middel slechts 5,7 millioen in de schat kist, tegen een raming van 81/4 millioen. Na de Januari-opbrengst ad 6,8 millioen is dit een tegenvaller, welke niet enkel verklaard kan worden uit het feit, dat de afgeloopen maand 3 dagen minder telde. Eerder nemen we aan, dat de algemeene slap te in de industrie (minder invoer van grond stoffen en halffabrikaten) en de steeds verder ingrijpende contingenteeringen hier van invloed zijn geweest. Steeds meer onbegrijpelijk wordt het ons daarom, hoe minister Oud dit alles toch beter wetende dan wie ook dit middel zooveel hooger heeft durven ramen. Of, we herhalen het nog eens, het moets zijn, dat een verhooging der invoerrechten in het voornemen ligt. Dan de omzetbelasting. Eerlijk gezegd is de Februari-opbrengst hiervan ons geweldig tegen gevallen. Wel is waar is de opbrengst ad 5 mil lioen ruim 9 ton grooter dan in Januari, maar ze blijft altijd nog ruim 114 millioen beneden de raming. We vreezen, dat ook dit jaar dit middel niet aan de verwachtingen zal beant woorden. Zelfs als alles normaal is gaan loopen, d.w.z. wanneer alle kwesties over de inning, zooals er nu nog heel wat schijnen te zijn, uit de wereld zijn, dan nog ziet het er naar uit, dat de Minister van Financiën met zijn raming van deze belasting te hoog heeft gemikt. En waar dit verschillen zijn, die dadelijk in de millioenen loopen, kon deze misrekening alleen al, het sub tiele bouwwerk der begrooting wel eens leelijk uit het lood brengen. Misschien echter geven de Maartcijfers, (in welke maand weer kwartaal-inningen binnen komen) aanleiding om deze zaak wat optimis tischer te bezien. De derde groep middelen, welke speciale aan dacht vragen, zijn de accijnzen. Laten we eerst maar even de gunstige be schouwen. Daar is eerst de suikeraccjjns, welke 4,6 millioen opbracht, dat is twee ton meer dan de maandraming. Vergeleken met vorig jaar is er zelfs een verhooging van 11 ton. 't Is wel eigenaardig, dat dit middel de laat ste maanden vrij behoorlijk loopt. Is dit ondanks de afschaffing per 1 Juli vorig jaar van de 20 crisisopcenten of juist daardoor? Wij voor ons hellen over tot de meening welke echter niet te bewijzen is dat het afschaffen van deze zwaar drukkende opcenten, het gebruik heeft bevorderd, en zoodoende ook de opbrengst van dit middel is ten goede gekomen. Eerlijkheidshalve moeten wij hier tegenover stellen, dat bij den tabaksaccijns 't omgekeerde is waar te nemen. Vorig jaar Maart is deze ac cijns verhoogd en ook de opbrengst is gestegen, n.l. van 2.3 millioen in Februari 1934 tot 2.7 mil lioen in de overeenkomstige maand van dit jaar. Men houde hierbij echter in het oog, dat bij sigaren enz. fraude en smokkelarij op groote schaal niet voorkomen, wat bij suiker en gedis tilleerd wel het geval is. Bedroevend natuurlijk alleen uit fiscaal oogpunt zijn de cijfers der accijnzen op al cohol houdende dranken. Wijn daalde van 113 mille op 63 mille, bier van 605 mille op 493 mille, en gedistilleerd van 2.296 mille op 2104 mille. Dezer dagen heeft men kunnen „genieten" van een bloemlezing bestaande uit allerlei smok kel- en fraud-affaires, en al willen we dezen niet alleen de schuld geven de gedaalde koop kracht bij de massa uit zich gelukkig al lereerst in het laten staan van bier, wijn en borrel toch is het niet voor tegenspraak vat baar, dat de zeer hooge heffingen als 't ware tot smokkelen en fraude uitlokken. Zouden deze accijnzen verlaagd worden, wellicht waren de baten dezer wetsovertredingen dan niet meer evenredig aan de groote risico's, en zou de wet tige handel opleven zonder dat het verbruik zooveel vergrootte. 't Is nu al weer een paar maanden geleden, dat by geruchte vernomen werd, dat minister Oud in deze richting een proef zou wagen. Zou de tijd er nu niet langzamerhand rijp voor zijn? De dividend- en tantièmebelasting, evenals die op coupons, loopen niet kwaad. Al is de eer ste nog lang niet aan de raming, toch wijzen de cijfers der eerste maanden wel uit, dat de komende maanden geen decres zullen opleve ren, terwijl de nieuwe couponbelasting, welke evenrediger over het jaar verdeeld is, reeds met twee ton de raming heeft overschreden. Het groote zakenleven schijnt dus zij het op veel lager niveau, wel weer rendabel te zijn geworden. Daarop wijzen ook de ietwat hoogere cijfers van registratie- en zegelrechten. Minder gunstig doen de loodsgelden ana, wel ke na een opleving vorig jaar, de laatste maan den opnieuw een dalende tendenz vertoonen. Wat de kohierbelastingen betreft zij opge merkt, dat ultimo Februari op den dienst 1935 geboekt stond 28.6 millioen, tegen vorig jaar 35.9 millioen. Men houde er echter rekening mee, dat vorig jaar in dit bedrag begrepen was 1% millioen aan grondbelasting. Door toeval lige omstandigheden worden dit jaar de ko hieren van deze heffing later uitgereikt, zoodat hierop nog maar 1,7 millioen is geboekt. Een verschil alzoo van 5.8 millioen. Zoodat per saldo het te kort nog maar 1 millioen is, wat in de gegeven omstandigheden niet angstwekkend mag genoemd worden. Z.H. Exc. Mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft Zondagmiddag een niet-offi- cieel bezoek gebracht aan het St. Janszieken huis. Mgr. Lemmens, die aan het hoofd van ruim 1000 Limburgers Zondagnacht te Amsterdam den Stillen Omgang had gemaakt, arriveerde te half een, per auto en vergezeld van zijn secre taris, den zeereerw. heer Moonen, aan het zie kenhuis. Een groot en fraai bloemstuk was ter ver welkoming in het midden der hal geplaatst. Mgr. onderhield zich een oogenblik met elk der zusters. Wij hadden een kort onderhoud met Z. H. Exc. Mgr. Lemmens sprak zijn groote- waardeering uit voor het werk der Katholieke Pers, in het bijzonder voor „De Tijd" en de bladen van de Vereenigde Kath. Pers. Na een bezoek aan de kapel begaf Mgr. zich naar de ziekenzalen, bracht bij eiken zieke een bezoek en sprak hun woorden van opbeuring en vertroosting toe. Ter begroeting waren hier aanwezig de leden van het bestuur van het St. Jansziekenhuis, de heeren J. Campman en A. A. Ph. Thöne. Na het bezoek aan de zieken heeft Mgr. zich onderhouden met de eerw. zusters en heeft hij eenigen tijd in den grooten tuin van 't zie kenhuis vertoefd. Inmiddels had zich de tijding van de aanwe zigheid van Mgr. Lemmensin het St. Jans ziekenhuis verspreid, zoodat toen Mgr. te on geveer kwart over vier uit Laren vertrok, zich talrijke belangstellenden langs den weg had den opgesteld. Uitgeleide gedaan door de Moeder-Overste en de Zusters, vertrok Mgr. naar Hilversum, vanwaar hij verder zijn reis naar Roermond per trein voortzette. Op 20 Maart 1910 kwam de hoogw. heer Mgr. W. H. van Dinter, thans Mag. Gen. van de Orde van het H. Kruis, vergezeld van pater IJzermans en broeder v. d. Aa, in Minnesota aan, om er den grondslag te leggen voor de bloeiende Amerikaansche Missie der Kruis- heeren welke thans haar zilveren jubileum viert. „De Echo van het Land van Cuyck" heeft een feestnummer doen verschijnen o.a. met een kor te geschiedenis van de Amerikaansche Missie. Gelet op de tijdsomstandigheden zal van een grootsche herdenking van het missiejubileum in Nederland worden afgezien. Donderdag 21 Maart zal de hoogwaardige heer W. H. van Dinter, te St. Agatha, een plechtige H. Mis van dankbaar heid opdragen voor de gunsten en zegeningen welke God in die afgeloopen jaren aan de Missie der Kruisheeren in Amerika geschon ken heeft. irf Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Velsen-Driehuis den wel- eerw. heer B. de Jong; tot pastoor te 's-Gra- venhage (St. Jeroen) den weleerw. heer C. Kroft en tot pastoor te de Cocksdorp den wel eerw. heer Th. Boonekamp, thans rector van 't Rustoord „St. Joseph" te Beverwijk. Onze landgenoot, Mgr. N. van der Vliet, archi mandriet van de Oostersche kerk te Jerusalem, die reeds sinds 1901 onafgebroken professor al daar is aan het seminarie „Sainte Anne" voor inlandsche priesters, zal, volgens de „Msb.", be gin Mei een bezoek aan ons land brengen. Zondagochtend waren vier arbeiders aan de Zuwebrug tusschen Kortenhoef en Vreeland bezig met het inslaan van een heipaal. Ter wille van deze werkzaamheden tot herstel van de brug was verlof gegeven op Zondag te arbei den. De werklieden stonden op een schuit, toen plotseling de heistelling in beweging geraakte. Zy maakten zich uit de voeten, doch een hun ner, de 44-jarige A. Bosman, wonende te Uit hoorn, werd op het hoofd getroffen door een der neerstortende stutpalen. Hij bleef bloedend en bewusteloos liggen en is in hopeloozen toe stand naar een der ziekenhuizen te Hilversum vervoerd. Z. H- Exc. Mgr. Dr. J. H. G- Lemmens in den stoet van den Stillen Omgang te Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5