SIMON'S BEZOEK AAN BERLIJN VINDT DOORGANG België's monetaire crisis Duitschland terug naar Genève? Kardinaal Schulte EEN INTERVIEW MET HITLER Het nieuws van heden DOEL VAN DE REIS ONGEWIJZIGD „OORLOGSGEVAAR NIET VERHOOGD" DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 19 MAART 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19242 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per p^l^pefkwarta^Ts.S^b^vooruitbetahng DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Protest der Engelsche regeering tegen de eenzijdige actie van het Hitler-regiem Interpellaties in het Lagerhuis Vragen van Lansbury Fransche uitlatingen Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiu Van Maandag tot Vrijdag werd de Nat. Belg. Bank voor 480 mil- lioen goud afgekocht „Banque de Paris" steunt Aangrijpende woorden van Z.Em Kard. Pacelli, Staatssecretaris des Pausen, over den Duit- schen Kerkvorst 25-jarig bisschops jubileum Een groote delegatie officieren van het Belgische leger is naar Frankrijk vertrokken om eenige scholen en kazernes te bezoeken VATICAANSTAD, 18 Maart Ter gelegen heid van het jubileum van kardinaal Schulte heeft de Paus den kardinaal een zeer waardee- rend schrijven gezonden, waarin Z. H. een toe speling maakt op den ernstigen godsdienstigen toestand in Duitschland en den aartsbisschop De territoriale bepalingen van Versailles kunnen niet een zijdig worden gewijzigd, verklaart hij Tot onderhandelen bereid Communist ter dood veroordeeld Duitsche kerkstrijd Kard. Schulte NOG ALTIJD TROTZKY c.s. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 18 Maart. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Eric Phipps, overhandigde hedenmid dag omstreeks 6 uur aan Minister Von Neurath, de nota, waarin de Engelsche regeering tegen de instel ling van den militairen dienstplicht in Duitschland protesteert. Aan het einde van deze nota wordt de vraag herhaald, of de Duitsche regeering bereid is, naar aanleiding van het aangekondigde be zoek van Sir John Simon aan Berlijn, de in het communiqué van Londen van 3 Februari Vervatte punten te bespreken. Minister von Neurath heeft deze vraag in bevestigenden zin beantwoord. Nader meldt Reuter, dat sir John Simon en Eden Zondag a s. hun reis naar Berlijn zullen aanvahgen. In de Britsche nota wordt er vooreerst op gewezen dat de Engelsche regeering zich ver- Plicht acht, om aan de Duitsche regeering haar Protest mede te deelen tegen de Zaterdag j.l. afgekondigde beslissing, om in Duitschland den militairen dienstplicht in te voeren en 't Duit sche leger in vredestijd in 36 divisies in te deelen. Komende na de aankondiging eener Duitsche luchtmacht, vormt deze verklaring een nieuw Voorbeeld van een eenzijdige actie, welke afgezien nog val de principieele zijde der kwes tie de onrust in Europa ernstig moet doen toenemen. Het voorstel tot het bezoek van sir John Simon aan Berlijn, is voortgevloeid uit het EranschEngelsche communiqué van 3 Fe bruari, en het Duitsche antwoord daarop van 14 Februari d.a.v., aangevuld door nieuwe we- derzijdsche mededeelingen tusschen Londen en Eerlijn. Na verder te hebben gewezen op het effect, dat deze documenten hebben teweeg gebracht, verklaart de nota, dat er gezocht zou worden haar een algemeene regeling, waarover door Euitschland en de andere mogendheden vrije lijk zou zijn onderhandeld. Verder zou worden gestreefd naar overeenkomsten betreffende de bewapeningen, welke, wat Duitschland betreft, dienden ter vervanging van de militaire bepa- ungen van het Verdrag van Versailles, iets wat steeds het doel der Engelsche regeering is ge weest. Een dergelijke overeenkomst wordt echter niet vergemakkelijkt door alsof er reeds een beslissing was genomen het avan ceeren van militaire effectieven, welke de voorgestelde troepensterkte verre te boven gaan, effectieven die, zoo er aan vast wordt gehouden, de toestemming van de onmid dellijk betrokken mogendheden moeilijker, zoo niet onmogelijk maken. De Engelsche regeering wil niet de gelegenheid voorbij laten gaan, welke het vastgestelde be- 2°ek van sir John Simon zou kunnen bieden °m een algemeene overeenstemming voor te bereiden. Zij acht zich onder de gegeven om standigheden echter gehouden, om de Duitsche regeering eerst te vragen of deze nog wenscht, 'lat het bezoek plaats heeft met de portée en bet doel, zooals deze boven bedoeld zijn. Zooals boven gemeld heeft von Neurath op beze vraag bevestigend geantwoord. LONDEN, IS Maart. De leider der oppositie *h het Lagerhuis, Lansbury, vroeg neden aan hünister Simon, of het met het oog op de door Duitsche regeering aangekondigde invoering •an den algemeenen dienstplicht in het voor nemen lag, den toestand te bespreken met de egeering der Vereenigde Staten en andere on- ^rteekenaars van het vredesverdrag en of een itting van de Volkenbondsvergadering over wogen is. Sir John Simon antwoordde hierop: kan Lansbury verzekeren, dat deze beide a^en op het oogenblik worden overwogen." Toen Simon mededeelde dat Duitschland de ®Ugelsche voorwaarde voor zijn bezoek aan Ber- 'lu had aanvaard, werd deze verklaring met applaus begroet. Een afgevaardigde stelde met betrekking tot Pet voorgestelde luchtpact de vraag, of aan jjankrük de belofte was gegeven, dat Engeland "Teid is met Frankrijk alleen een wederzijdsch ?efensief accoord aan te gaan ingeval het on- Jbogeljjk zou zijn een uitgebreider pact met m- T^grip van Duitschland af te sluiten. De Lord- ^ootzegelbewaarder antwoordde hierop: „Neen." .Ook op de verdere vraag: Gelooft gij, dat het jPgeval van een mislukking van een samenwer- met Duitschland wenschelyk is, zooveel JPugelük de tot een samenwerking in een col lectief systeem bereide landen aaneen te slui- antwoordde Eden: „Dat is een andere Westie. Deze is thans niet aan de orde." Parijs, 18 Maart. In tegenstelling met de ^spronkelyke verwachting zal de eerstvolgen de ministerraad niet Dinsdag, maar Woensdag morgen om tien uur bijeenkomen. Laval zal dan rapport uitbrengen over het resultaat van zijn contact met de Engelsche en Italiaansche regeering, waarna de ministerraad zijn stand punt zal bepalen betreffende den door de in voering van den dienstplicht ontstanen toe stand. PARIJS, 18 Maart. De „Liberté" publiceert een aantal korte verklaringen van Fransche persoonlijkheden. De voorzitter van de leger- commissie van den senaat, generaal Bourgeois, die evenals senator Lemery de Fransche regee ring Woensdag in den senaat zal interpelleeren, verklaarde: Engeland, Frankrijk en Italië moe ten gemeenschappelijk de middelen bestudeeren ter handhaving van den vrede en ter bescher ming tegen de door maarschalk Pétain \*>or- spelde 100 Duitsche divisies. Generaal Niessel verklaarde, dat de invoering van den algemeenen dienstplicht de logische consequentie is van den in Duitschland heer- schenden geestestoestand. Het monster Duitsch land heeft thans tanden gekregen. Er bestaat nog slechts één afweermiddel: het te toonen, dat onze slagtanden evenzeer gescherpt en even krachtig zijn als de zijne om het op deze wijze den last te benemen zich van zijn tanden te bedienen. Het lid van de legercommissie van de Kamer, afgevaardigde Ferry, schrijft dat de duivelsche bewapeningswedloop weer aanvangt. De vrije en vreedzame volkeren zijn gedwongen te vol gen wanneer zij zich niet zelf willen veroor- deelen tot de slavernij of ter dood. PARIJS, 18 Maart (Reuter). Be richten, welke te Parijs uit Berlijn zijn ontvangen, melden dat Duitsch land nu het de militaire gelijk heid verkregen heeft, welke het eischte geen enkel bezwaar meer ziet om zijn plaats in den Volken bond weer in te nemen. Dit bericht is niet van officieele zijde bevestigd- Verwachting: Zwakke veranderlijken wind, later uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk kouder. j| Verdere vooruitzichten: toenemende wind uit Zuidelijke richting, later kans EZ op regen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 18 Maart: Maandagavond kunnen wij den monetairen en politieken toestand te Brussel als volgt samen vatten: De regeering heeft twee bijeenkomsten gehouden. Tijdens de eerste werd de gevolgde gedragslijn besproken van de 's morgens ge publiceerde maatregelen tot reglementeering van den gouduitvoer, practisch dus tot het verbod van goudopkoop voor thesaurisatie en specu latie en tot reglementeering van den geheele wisselmarkt door een centralen wisseldienst. Tengevolge van deze maatregelen was de beurs te Brussel gedecentraliseerd. De regeering van Luxemburg had gelijksoortige maatregelen gepubliceerd. De wisselkoersen waren Maandag op de beurs iets voordeeliger dan de laatste dagen van de vorige week. De meeste bladen leggen er dezen nadruk op, dat de eerste maatregelen voor de redding van den franc algemeene goedkeuring verdie nen, omdat zij de speculatie bestrijden maar dat het probleem der goudpariteit blijft. Intusschen worden er dezen nacht besluiten verwacht tot verruiming van het krediet aan kleine middelmatige handelsfirma's die den ban ken moet ten goede komen. De Belgische Spoorwegen zullen voor een half milliard niet geprivillgieerde aandeelen overmaken aan den staat, die deze zal ge bruiken als garantie bij de Nationale Maat schappij voor krediet aan industrie. In sommige kringen ziet men in deze opera tie een begin van inflatie van het krediet. Men verwacht, dat de premier Theunis in de kamerzitting van Dinsdagmiddag een ver klaring zal afleggen over de economische en monetaire politiek en dat Hijmans zal worden ondervraagd over de gebeurtenissen in Duitsch land. De vlucht van het goud moge blijken uit het volgende Van Maandagochtend tot Vrijdagavond van de vorige week werd voor 480 millioen francs aan goud opgekocht van de Nationale Bank van Bel gië. Uit verklaringen van Theunis blijkt, dat de Banque de Paris haar steun heeft toegezegd om den aanval, die den laatsten tijd op de gcud- bloc-landen wordt gedaan, af te slaan. Dit is des te opmerkelijker en van belang, omdat deze speculatie juist uitging' van Parijs. Verder blijkt uit verklaringen van Theunis dat België zijn muntpolitiek kan voortzetten. De heer Theunis heeft sommige Brusselsche ban ken in het gedrang gebracht door de beschul diging, dat zij aan den aanval op den franc hebben deelgenomen, omdat zij in devaluatie uitkomst zagen in deze slechte tijden. De overtreding van het decreet betreffende de reglementeering van goud- en deviezen-uit voer wordt zwaar gestraft met 'gevangenisstraf fen van acht dagen tot een jaar en met een geldboete van 100.00 frs. of met een van deze beide straffen. Z. E. Kardinaal Karl Joseph Schulte, Aarts bisschop van Keulen, viert zijn 25-jarig jubi leum als Bisschop. Op 19 Maart 1910 werd hij op den jeugdigen leeftijd van 38 jaar Bisschop van Paderborn. Tien jaar later, 25 Maart 1920, werd hij geïntroniseerd als Aartsbisschop van Keulen, metropoliet der Keulsche Kerkprovin cie en geboren Pauselijk legaat. In 1921 benoemde Z. H. Paus Benedictus XV hem in het H. Col lege der Kardinalen. Z. E. is thans 64 jaar. Het leven en werken van den Kardinaal heb ben wij reeds herhaaldelijk herdacht. By ge legenheid van het huidige jubileum wijdt de „Köln. Volksz." eenige feestpagina's aan den Kardinaal, aan zqn Apostolischen arbeid, aan zijn werken als Duitsch Kerkvorst en aan zijn beteekenis voor de Theologische wetenschap, die hU op vruchtbare wüze had gediend eerst als repetent en dan als professor der Apologie aan de Theologische Faculteit van Paderborn. Het feestnummer van het genoemde Rynsche blad wordt ingeleid door een hooggestemd feest artikel van niemand minder dan 's Pausen Staatssecretaris, Z. E. Kard. Pacelli over „Apos- telwtirde und Apostelbürde", waarin geschetst worden de hooge waardigheid van het bisschop- peiyk ambt en de zware lasten, die dit ambt, vooral ook weer in onzen tijd, medebrengt. De aangrijpende slotalinea's van Kard. Pacelli, die in verband staan met de huidige tqdsomstan- digheden in Duitschland, mogen hieronder kort volgen: „Het geschenk van den Eeuwigen God aan de menschheid is Zijn Zoon Jezus Christus. Het geschenk van Christus aan de wereld is de Kerk, die gebouwd is op de steenrots Petrus. Het levende leerambt dezer Kerk is belichaamd in den Paus en in de met Hem vereenigde Bis schoppen. Wie aan deze steenrots, aan deze zuilen raakt, raakt aan de bovennatuuriyke bouworde Gods. Herder en kudde. Bisschop en volk de harmonie tusschen beiden berust op het Eeuwige en Goddelijke. De diepste grond slagen van hun genadevolle verbondenheid zijn den aardschen greep onttrokken. De inspectie der troepen in den Lustgarten te Berlijn door Rijkskan selier Adolf Hitler. Een overzicht der formaties. Simon's bezoek aan de Duitsche hoofdstad vindt doorgang. Het Engelsche protest te Berlijn. van Keulen opwekt tot verdediging van het ge loof en van de gewoonten volgens de traditie, die in den loop der eeuwen de beschaving ge bracht heeft aan volkeren van alle rassen. BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) De byzondere correspondent van de „Daily Mail", Ward Price, heeft te Mtinchen met Hitier een interview gehad over de instelling van' den algemeenen dienstplicht. Hitier zeide daarin o.m., dat het Duitsche volk geen oorlog wenscht. Het wil in vrede en geluk leven. Voor alles wil het echter achting De strijd en het lqden van heden mogen het voorhoofd der geloovigen omwolken. Hun zielen biyven onbewolkt. Over hem, wiens ziel leeft in de harmonie van het Eeuwige, hebben de lokkingen en dreigementen van het wereldsche geen macht. „GallUaeër, GU hebt overwonnen" dit woord van een nieuw-heiden van het verleden zal eenmaal ook de bekentenis worden der tegenwoordige nieuw-heidenen. Dit bewustzün moge den trouwen Katholieken van het Aartsbisdom Keulen en van heel Duitschland tot troost strekken, wanneer de klokken van den Ke.ulschen Dom de blijde boodschap van het bisschopsjubileum dragen over de vel den en bergen van den Rijn. Ook in Nederland telt Kard. Schulte vele vrienden, nog van het Eucharistisch Congres te Amsterdam, waar zijn zoo minzaam optreden aller harten won. Eerbiedige gelukwenschen leggen de Nederlandsche Katholieken heden neder aan zyn Bisschoppelijken Troon. Van hun gebeden voor Hem, vooral in den stryd dezer dagen, kan Hy verzekerd zyn. zy mogen zqn een kostbaar geschenk. HAMBURG, 18 Maart (V.D.l Hedenmia- dag is vonnis gewezen in de zaak tegen den voormaligen leider van den Roodfrontstrijders- bond in Hamburg, Fiete Schulze. De man vera wegens voorbereiding tot hoogverraad tezamen met ten uitvoer gelegden gemeenschappelqken moord in drie gevallen en wegens poging tot I gemeenschappelijken moord ter dood veroordeel en tot levenslang eerverlies. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.; 764 Vorige stand: 763.6 voor zichzelf hebben en kan het derhalve niet langer onder den vernederenden druk van het Vredesverdrag leven. Heden is er in de harten der Duitschers vreugde, omdat zy bevrijd zijn van hun verne deringen. Duitschland is thans vrij. „Geloof mij echter," zei Hitier, „dat deze vreugde geen gevoel insluit om tot den aanval over te gaan en geen verhooging van het oorlogsgevaar be- teekent." Op de vraag van Ward Price of Duitschland bereid blijft om met Engeland en Frankrijk te onderhandelen, antwoordde Hitier: „Het herstel der Duitsche nationale autoriteit in zake de bewapening beteekent een herstel der geschonden autoriteit van een groote mo gendheid. Het zou absurd zqn om te gaan meenen, dat een staat, die zijn souvereiniteit heeft teruggekregen minder bereid zou zijn om onderhandelingen aan te knoopen, dan een staat, welke slechts beperkte souvereiniteit be zit. Integendeel het feit, dat wq souvereiniteit bezitten, maakt dat wq bereidwilliger zqn om met andere staten overleg te plegen. „Beschouwt Duitschland zich gebonden aan de territoriale bepalingen van het Verdrag van Versailles?" vroeg vervolgens Ward Price. Daarop antwoordde Hitier: „Het herstel der Duitsche souvereiniteit in zake militaire quaesties raakt het Vredesver drag alleen in zooverre als de weigering der andere mogendheden over hun verplichtingen inzake de ontwapening na te komen, de geldig heid van dit verdrag heeft te niet gedaan. De Duitsche regeering beseft volkomen, dat een revisie der territoriale bepalingen, welke op internationale verdragen steunen, nooit door eenzqdige maatregelen verkregen kan worden." BERLIJN, 18 Maart. Rijksminister Goebbels publiceert een beschouwing, waaraan wij het volgende ontleenen: De Duitsche openbare meening neemt met eenige verbazing kennis van de reactie, die in het buitenland gevolgd is op het publiceeren van de weg tot wederopbouw van de weermacht. Zij geloofde te kunnen vermoeden, dat de wereld met zekere opluchting en een gevoel van innerlijke bevrediging kennis zou hebben ge nomen van dit feit. Want vele malen is er op aangedrongen, dat Duitschland een einde zou maken aan alle geheimzinnigheid op militair politiek gebied, waar alleen uit duidelijkheid die realistische logica ontwikkeld kan worden, welke de innerlqke kracht heeft een verwarde situatie te ontwarren en daaruit de elementen van veiligheid en politieke stabiliteit te kristal- liseeren. Aan de onduidelqkheid nu is Zaterdag een einde gemaakt. De wereld weet nu waar zy aan toe is. Het bekende Amsterdamsche sensatieblad wist weer te berichten van de arrestatie en be moeilijking van „duizenden" predikanten. De „Daily Telegraph" meldt nu: „Ongeveer tweehonderd dominees der kerke- lqke oppositie werden Zaterdag en Zondag on der huisarrest geplaatst, om te verhinderen dat zy In hun kerken het manifest der Belqdenis- kerk zouden voorlezen. Het gerucht, dat domi nee Niemöller van Berlijn—Dahlem zou zijn gearresteerd, wordt niet bevestigd." Dat is alles. Onbevestigde geruchten over een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond. België blijft ijveren om den franc op goudkoers te houden. Wijziging Ambtenarenwet ingetrokken. Aan Lodewijk van Deyssel en Willem Kloos is het eere-doctoraat van de Universiteit van Amsterdam verleend. Verdere salariskorting in Ned.-Indië? Ruilverkaveling ten behoeve van den nieuwen KÜksweg UtrechtDen Haag. Kampioenscompetitie K.N.V.B.; het voorloopig program. New-Yorksche Beurs. Opening zwak, verloop onregelmatig, slot onzeker. O De partqleiding heeft een verordening uit gevaardigd, dat de portretten van Trotzky. Zinovjef en Kamenof, die nog steeds in tal van partijgebouwen schqnen te hangen, daaruit ver wijderd moetten worden. Te Cherson en eenige andere steden op de Krim zqn 38 leden wegens Trotzkistische afwijkingen uit de party ge royeerd. Wacht het oogenblik Een oude moeder gaf steeds aan de zwaartillende jeugd den wijzen raad: „maak je niet al te zeer bezorgd voor hetgeen je bedreigt.wacht het oogenblik af, dan is er tijd genoeg voor treuren Te weinigen leven alsof er niet ge schreven staat: „werp al uw bekom mernissen óp den Heer!" Een rijmpje zegt het zoo juist dat de vrees voor allerlei gevaar sowis erger is dan de werkelijkheid zelve en dat we aldus ons zelf méér te dragen geven dan God ons te dragen oplegtHeb levens moed en tob niet teveel over hetgeen kan gebeuren. God geeft kracht naar kruis en zooveel waarover we ons tevoren al te bezorgd maaktenwordt gelukkig niet eens werkelijkheid. Wacht het oogenblik afmet vertrouioen op God.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1