STADSNIEUWS I Laatste Nieuws Haarlem, 19 Maart RADIO SITTERSemSKAR NATIONAAL VERBOND K.J.M. V. DINSDAG 19 MAART 1935 I Nationale bakkerij tentoonstelling Van 28 Juni6 Juli a.s. te Haarlem Nevenbedrijven 50 pet. korting RONDOM DE FLORA Een misverstand opgehelderd Hooge gasten TE HOOGE STRAATBELASTING Adres van „Het Eigendom" ONTVLUCHTE GEVANGENE GEVAT Na drie weken vacantie Kunst in ieders woning Comité Winterhulp Binnenbrandje In memoriam G. Hoogeveen Motorsport Surséance van betaling HET BROKKENHUIS Wederom verplaatst naar Donkere Spaarne Men schrijft ons: „ZIET WAT HEEMSTEDE U BIEDT" De auto en de chauffeur Boekenweek V oordracht-avond Personalia UIT DEN OMTREK Verwondering in Heemskerk BLOEMENDAAL T betaling Ï.O' KRUISWEG 60 Tel.16659 HEEMSTEDE VELSEN Jubileum H. J. Zeeman ZAANDAM Voor het orgaan is een solieder basis noodig Venizelos te Napels Gesmokkelde pistolen en munitie Toestand in het mijn bedrijf Tweede Kamer verwerpt motie- Wijnkoop 'T GEVAAR LANGS DEN WEG Auto-inzittende bij botsing gedood AGENDA 20 Maart RONDOM FLORA INSTELLINGEN TELEGRAM VAN HITLER AAN KARD. SCHULTE Naar aanleiding van zijn zilveren bisschopsjubileum HOCKEY Onderlinge wedstrijden H.H.C. „H.B.S." KEGELEN HAARL. KEGELBOND Algemeene vergadering SCHAKEN H.S.C. 3—H.S.G. 4 wandelsport JAN PASSTOORS Bloembollenmarsch De bekende wandelsportvereeniging „Jan Pas" stoors" organiseert op 14 April as. een „bloem bollenmarsch" in de omgeving van Haarlem- Voor hen, die uit principieele overwegingen Ue' ver niet op Zondag loopen, zal op Zaterdag 13 April gelegenheid bestaan dezen marsch te vol brengen. T De Ved1. Bakkers bond, een organisatie van 5000 bakkers, houdt zijn algemeene vergadering te Haarlem en ter gelegenheid daarvan heeft de Haarlemsche afd., de Haarlemsche Brood bakkers Patroonsverecniging, besloten van 28 Juni tot 6 Juli a-s. een nationale Bakkerfóten- toonsteillng te organiseeren, welke de grootste en de meest indrukwekkende zal zjjn in 25 jaar tjjds in Noord- en Zuid-Holland gehouden. Deze tentoonstelling zal een evenement worden op dit gebied. Er worden groote vakwedstrijden gehouden. Ongeveer duizend deelnemers zijn reeds inge schreven! Men heeft ze onderverdeeld in maar even 22 klassen. Voor de tentoonstelling heeft men het geheele veilinggebouw aan den Kleine Houtweg te Haarlem en het daarbij behoorende complex afgehuurd. Het derde gedeelte van de expositieruimte is beschikbaar voor standhouders. Voorts zijn er tal van bedrijven in werking te zien, zooals een meelfabriek, een gistfabriek, een chocoladefabriek en een bakkerij. In de maalderij kan men het geheele proces van korrel tot meel bewonderen. Moderne bak kerijmachines kan men er bezichtigen, demon straties met grondstoffen bijwonen en in het restaurant kan men consumeeren wat men even te voren op de tentoonstelling heeft zien fabri- ceeren! En dat tegen zéér lage prijzen! Ook het entrée tot de tentoonstelling heeft men in overeenstemming met de tijdsomstandigheden gebracht en dus zéér laag gesteld. Voor de nevenbedrijven heeft men eveneens een groote plaats ingeruimd. Stands zullen de nieuwste snufjes van verpakkingsartikelen, bak- kersfietsen en derg. toonen. De banketbakkers van Haarlem komen met een collectieve inzending, evenals de Haarlem sche bakkerijen. Aan de tentoonstelling zijn vele attracties verbonden, waarvan we b.v. de vakwedstrijden reeds genoemd hebben. Verder muziek van een strijkje, jazz-band, enz. Medewerking heeft men nog verkregen van de N. Z. H. T. M., die voor de bezoekers van de tentoonstelling de enkele reis-prijzen van re tourbiljetten zal laten gelden. Men krijgt dan, als men voor den gang heen en terug naar de expositie van de tram gebruik maakt, 50 okrting op de ritprijzen. De Ned. Spoorwegen hebben erin toegestemd, dat de reclame-affiches voor de tentoonstelling gratis op de stations opgehangen mogen wor den. De expositie zal officieel geopend worden door den heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, die het eere-voorzitterschap van de H.A.B.A.T. (de populaire naam van de bakkerij- tentoonstelling) aanvaard heeft. Het dagelijksch bestuur van de H.A.B.A.T. bestaat uit de heeren H. C. Kloet, voorzitter; P. C. Bruyn, vice-voorzitter; J. Scholtens, secretaris en H. v. Zilt, penningmeester. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat voor fijn proevers van 28 Juni tot 6 Juli in het Veiling gebouw aan den Kleine Houtweg te Haarlem een eldorado zullen vinden. Maar niet alleen fijnproevers, ook zij voor wie brood dagelijksche kost is (en voor wie is het dat niet?) zullen on getwijfeld eveneens met groote belangstelling het geëxposeerde komen bezichtigen, want wie zal nu niet eens willen zien hoe zijn dagelijksch voedsel gefabriceerd wordt? En bovendien: voor weinig geld kan men veel genieten! Menigeen zal zich dó.t geen tweemaal laten zeggen! Ongecorrigeerd) Hoe geruchten ontstaan is niet na te gaan, doch verteld wprdt, dat een bezoeker van .Flora" voor het bezoeken van de tentoonstel ling in het bloemenpaleis nog eens extra en tree zou moeten betalen. Niets is minder waar gebleken. Bij de ingangen koopt men zijn entree-be wijs, dat toegang geeft tot het geheele terrein en alle daarop geplaatste gebouwen. Natuurlijk ook het bloemenpaleis. Het is juist de groote aantrekkelijkheid van de tentoonstellingen, die de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur organiseert, dat de tentoonstelling twee belangrijke exposi ties omvat; de groote permanente tentoonstel ling buiten en een serie van, ditmaal vijf tel kens andere tentoonstellingen in het hoofdge bouw. De eerste tijdelijke Flora één uit ver vroegde bloeiende bolgewassen opgebouwd, duurt nog tot en met Zondag 24 Maart en kan dus door eiken bezoeker die den ingang is gepasseerd zonder eenige verdere kosten bezocht worden. Voor het bijwonen der voorstelling van de cultureele films: „Flora's groei" en „Van bol tot bloem" moet, zooals begrijpelijk een kleinen entree-prijs betaald worden. Aan den ingang bij het Molentje zijn borden opgesteld waarop de aanvang der filmvoorstelling is aange geven. Maandag bracht de Engelsche Gezant een bezoek aan de tentoonstelling. Vandaag zal de kunstenares mevr. Liesbeth Sander-Hertzbergen „Flora" bezoeken, terwijl Woensdagmorgen oud-minister T. J. Ver schuur met echtgenoote de tentoonstelling met een bezoek zullen vereeren. Woensdagmiddag drie uur gaan de prijswinnaars en winnaressen var. de Heemsteedsche scholen naar „Flora" om hun eigen gekweekte bolgewassen en de geheele tentoonstelling te bezichtigen. hoogen leeftijd! Altijd met dezelfde blijmoedig heid, vol vertrouwen op zijn Patroon, den H. Gerardus Majella! Nu is hij heengegaan, zoo plotseling, zoo ge heel onverwachts! Zijn heengaan heeft voor ons allen iets van een tragiek; wij kunnen ons nauwelijks inden ken. dat hij er niet meer is! Juist op zijn verjaardag as. Woensdag zal hij de eeuwige rust mogen genieten om nog daar boven in den hemel onze voorspraak te zijn bij God. Bertus, we missen je, je ontzaglijke goedhar tigheid, die zich soms bijna naief gaf, je oprechte vriendschap en ridderlijkheid, je liefde voor den evenmensch dat alles zullen wij nooit verge ten. Bertus, je was bemind ook in niet-Katholieke dringen, je leven was een voorbeeld van ver draagzaamheid Bertus, we zullen allen aan je blijven denken; we weten, dat jij onze pionier waart. Jij, die ons geleerd hebt, wat vriendschap is, moge God je in Zijn eeuwige vriendschap aannemen. Wij, je vrienden, zullen voor je bidden! Namens het bestuur der R. K. Esperanto- vereeniging, J. M. B. ELIAS, Voorz. Door de vereeniging van huiseigenaren „Het Eigendom" is aan den Haarlemschen gemeen teraad een adres gericht, waarin herinnerd wordt aan het feit, dat de straatbelasting de huurwaarde der aangeslagen perceelen op het bedrag van den jaarlijkschen huurprijs volgens de overeenkomst die in werking is bij het begin van het tijdvak, waarover de belasting wordt ge heven. Hieruit blijkt, volgens het adres, dat de opzet is geweest, den belastingplichtige een be lasting op te leggen gebaseerd op een opbrengst, welke hij werkelijk genoten heeft uit het be trokken onroerend goed. In de tegenwoordige omstandigheden wordt echter die bedoeling niet verwezenlijkt, aangezien de eigenaar zich her haaldelijk genoodzaakt ziet ondanks bestaande overeenkomsten toe te stemmen in een tus- schentijdsche huurverlaging van den huurprijs. De vermindering van de opbrengst is ook door leegstaan en wanbetaling enorm toegenomen. Door genoemde factoren geniet de eigenaar bij lange na niet die opbrengst uit het hem toebe- hoorend onroerend goed, als de hem opgelegde aanslag zou doen veronderstellen. Weliswaar maakt artikel 7 van genoemde verordening restitutie van teveel betaalde be lasting mogelijk, maar deze bepaling biedt voor al in dezer zeer bijzondere tijdsomstandigheden veel te weinig mogelijkheden om het rechtgevoe) te kunnen bevredigen. Adressant verzoekt dringend, de genoemde verordening zoodanig te wijzigen, dat de hef fing kan geschieden naar de werkelijk genoten opbrengst in het vorig jaar en dat de mogelijk heid wordt geschapen, dat het in evenredigheid te veel betaalde bedrag aan hem wordt geres titueerd. De rijksveldwacht heeft in IJmuiden de hand weten te leggen op den IJmuidenaar, die enkele weken geleden, toen hij van Haarlem naar de Scheveningsche strafgevangenis werd ver voerd, op het Haarlemsche station wist te ont snappen. De man is, na deze drie vacantie- weken in het huis van bewaring ingesloten, om zijn tijd, een verzameling van kleine straf fen voor kleine misdrijven de rü ksveld wacht hoopt: nu verder zonder onderbreking uit te zitten. De heer Jan Wiegman uit Heemstede zal Donderdag 21 Maart in het gebouw St. Bavo des avonds acht uur voor alle leden van den R. K. Volksbond met hun dames behandelen het on derwerp: „Kunst in ieders woning." De R. K. commissie voor Arbeidersontwikkeling doet een beroep op de dames van de leden om in grooten getale tegenwoordig te zijn, omdat dit een on derwerp is, wat haar zeker moet interesseeren. Vrijdag 22 Maart des avonds acht uur zal in het gebouw St. Bavo een vergadering plaats hebben van het comité Winterhulp. De comité leden worden verzocht, allen daarbij tegenwoor dig te willen zijn. Maandagavond brak in de Esschilderstraat een binnenbrandje uit. Oorzaak was het pe troleumstel in de keuken. De bewoners wisten zelf het vuur met een paar emmers water te blusschen, nadat een loopertje en fragmenten van gordijnen een prooi der vlammen waren geworden. De brandweer arriveerde weliswaar, maar be hoefde geen dienst te doen. De inboedel was niet verzekerd. Nog een paar weken geleden was hü bü ens in onze vereeniging en als hij bü ons was, waren wü gelukkig! Zoo geestig kon hü uit den hoek komen en zoo vol belangstelling kon hij voor alles zün wat onze Katholieke Esperanto-bewe- ging betrof. Altud vol werklust, ondanks zijn Op het drukke middaguur maakte de politie Maandag proces-verbaal op tegen een los werk man uit Wormerveer, die op de Jansbrug reed met een motor met open uitlaat. Op de duo zat een broer van den motorrijder. Beide personen gedroegen zich zeer onbehoorlük en betwistten de juistheid van het proces-verbaal. Daarom werden zij naar het bureau van politie ge bracht. Om te voorkomen, dat de motor in be slag genomen zou worden, probeerden zü er van door te gaan. Met dit oogmerk bedreigden zü een agent met een stoel en gaven zü een anderen een klap in het gezicht. Gelukkig was er nog een derde agent, die met een revolver Er is een stevig proces-verbaal opgemaakt, het tweetal in bedwang kon houden. De motor moesten de Wormerveerders in Haar lem achterlaten. Bü de firma H. D. Tjeenk Willink te Haar lem heeft onze stadgenoot de heer mr. L. G. van Dam een uitgebreide verhandeling laten verschünen over „de surséance van betaling en het accoord buiten faillissement." Op grooter schaal dan tot nu toe het geval was zal van het instituut der surséance van betaling gebruik worden gemaakt, meent de schrtiver. nu de wet gever voor schuldenaren de gelegenheid heeft geopend om buiten faillissement een accoord aan hunne schuldeischers aan te bieden. Daarom zal het uitstekend gedocumenteerde werk, in hoofdzaak ontleend aan de bü de totstandko ming der wet gewisselde stukken, aan de juris prudentie, aan de literatuur v last not least aangevuld met beschouwingen van den schrij ver zelf, stellig zün weg wel vinden Niet alleen voor rechtskundigen is de lectuur leerzaam, maar ook voor anderen en daarom verdient het boek een plaatsje in elke bibliotheek. Het Brokkenhuis, dat gelyk bekend, de laatste 2 jaar gevestigd was in de school Spaarnwou- derstraat, ingang Beeksteeg, is een dezer dagen wederom verplaatst naar Donkere Spaarne 34, hetzelfde gebouw waar het 10 jaar geleden bij de oprichting van de vereeniging werd onder gebracht. Deze laatste verhuizing was noodza- kelü'k aangezien de afgestane lokalen weder in gebruik zün genomen voor het oorspronkelijke doel. Voor een goede ontwikkeling van het Brokkenhuiswerk zou een definitieve en vaste huisvesting noodzakelük zün temeer, daar de lo kalen steeds opnieuw voor het beoogde doel moeten worden ingericht en dienstbaar gemaakt. Het bestuur, dat het gemeentebestuur inmiddels dankbaar is voor het steeds weer beschikbaar stellen van een ander gebouw, hoopt nog eens voldoende gelden büeen te kunnen krügen voor het stichten van een eigen onderkomen. Het is in den loop der jaren toch wel duidelük geble ken, dat het Brokkenhuis in een groote behoefte voorziet en voor hen met aardsche goe deren de minst bedeelden een ware uitkomst is, om nog eens op gemakkelüke wüze in het bezit te komen van datgene waaraan groote be hoefte is. Vrüwel iedere week worden er gemid deld 20 gezinnen geholpen met kleeding, bedde- goed e.d., doch 't aantal zou nog grooter zijn, wanneer er steeds voldoende voorraad aanwezig was. Het bestuur wordt als 't ware overstroomd met verzoeken om hulp. Met het oog op den grooten schoonmaaktüd, den tijd v. „den grooten uithaal", doet het bestuur nogmaals 'n krachtig beroep op de ingezetenen van Haarlem en om streken ter verkrijging van de noodige kleeding etc. De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelük opgegeven worden aan het adres Duinoordstraat 18, tel. 23676 of bij Mevr. v. d. Vangstde Gilde, Brederodestraat 14, tel. 11702. Heemstede staat thans in het middelpunt der belangstelling. Juist op dit moment is een ty pografisch keurig uitgevoerd boekje verschenen, dat een volledig overzicht biedt over den toe stand, zooals die op het oogenblik in Heemstede is. Het is een nuttige en practische uitgave van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer. Heemsteedsch burgemeester schrüft een op wekkend voorwoord, terwül de motiveering van de uitgave te vinden is in de inleiding, door het bestuur van genoemde vereeniging. „Ziet wat Heemstede u biedt als woonplaats en lustoord" staat te lezen op de fraaie band- teekening van Jan Wiegman. Een betere titel voor dit boekje kon niet gekozen worden. Systematisch gerangschikt vinden we hierin een volledige uiteenzetting van alles wat de ge meente Heemstede betreft, zooals: gemeente bestuur, belastingen, onderwüs, gemeentelijke bedrüven, kerkgenootschappen, sport en spel en en aantal aardige wandelingen in de omgeving van deze bekoorlüke woonplaats. Tot slot wordt een uitvoerige beschrüving van de gemeente Bennebroek gegeven, met haar prachtige ligging tusschen de bollenvelden. „Evenals zün voorgangers zal ook deze gids zijn weg wel weer vinden en, naar wij hopen, velen den weg wüzen naar Heemstede," zoo ein digt de burgemeester zijn voorwoord en wü slui ten ons hierbü gaarne aan. Maandagmorgen gebeurde het een autobe stuurder uit Amsterdam, dat op de Lange brug, toen hü zich juist op de tramrails t>evond, zijn motor afsloeg. Met behulp van eenige omstan ders probeerde hü het onwillige vehikel van de tramrails te duwen, zonder evenwel de motor vrij te zetten. Plotseling sloeg de motor aan en zett ede auto zich, zonder bestuurder, in bewe ging. Eerst verbrijzelde de vluchteling het wiel van een passeerende kinderwagen, vervolgens botste hij tegen den gevel van het perceel op den hoek van de Lieve Vrouwegracht. De auto was aan de voorzü'de dermate beschadigd, dat hü moest worden weggesleept. De bestuurder was in de consternatie komen te vallen en liep ontvellingen aan gezicht en hanen op. O. D. verbond hem. de politie maakte van het gebeurde proces-verbaal op. De Haarlemsche Boekhandelaren zullen ter gelegenheid van de Boekenweek, welke dit jaar zal worden gehouden van 30 Maart tot 6 April, een lezing organiseeren. Onderhandelingen zün loopende met den K. L. M.-gezagvoerder W. van Veenendaal, die aangezocht werd om een cau serie te houden over het vliegvrezen en vlteg- literatuur. Dinsdag 26 Maart zal in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, des avonds 8 uur, een voordracht gehouden worden over het on derwerp „De Organisatie van Gasreddings- diensten." Deze voordracht wordt verzorgd door het Technisch Bureau J. Duiker en wordt toegelicht met lantaarnplaatjes en een studiefilm. Aan dé Mode Academie „Erhama", Haarlem, Groote Houtstr. 3 rood en Amsterdam, Konin ginneweg 216, suaagden nog voor coupeuse: O. Slieker en C. v. Maarle te Haarlem. Voor leerares: mevr. Schitnzv. Esveld, Heemstede. Men schTÜft ons van bevoegde züde: Met verwondering is in de gemeente Heems kerk de berichtgeving gelezen betreffende het kampeeren aan het strand. Men vraagt zich af, welke instantie n.l. bevoegd is, deze kam peer- vergunningen te verleenen. De wethouders zijn van deze zaak onknudiv. Wie onderhandelen, zoo vraagt men zich af te Heemskerk, met kampeerverenigingen? Burgerlijke Stand. Geboren: C. E. Witte— Kooüman z.; A. Bleeker—Hartog d.; J. M. C. PrinsW'ijnands d.; G. Duineveldde Vos d. Getrouwd; P. C. Adrian en A. Adam; A. Perfors en G. M. Rieuwerts. PER WEEK Bloembollencultuur. Maandagavond verga derde de afdeeling Heemstede van de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur in Café-Res taurant Lommeroord. In zün openingswoord zinspeelde de voor zitter, de heer Jos. M. J. Braam, op het groote succes der afdeeling op de Internationale bloemententoonstelling Flora, waar de afdee ling met haar collectieve inzending twee eere- prüzen behaald heeft. Naast een algemeen dankwoord aan de medewerking, wilde spr. een büzonder woord van dank brengen aan de fir maC. Nelis en Zn. en de firma G. C. v. Meeuwen, die zoo büzonder aan het succes hebben bügedragen. Spr. sprak een opwekkend woord, meer speciaal tot de jongere leden, zich wat meer toe te leggen op de kunst van broeien, opdat bij een volgende gelegenheid de afdee ling nog beter uit zou kunnen komen. De secretaris, de heer C. Treüde, wilde naast de twee speciaal genoemde firma's nog noemen de firma Braam Zn., die niet minder deelt in het succes der afdeeling. Hierna volgde de behandeling van den be- schouwingsbrief van de te houden 176e Alge meene Vergadering op 25 Maart a.s. Over de rekening en verantwoording over 1934 werden geen op- of aanmerkingen gemaakt. Vervolgens kwamen in behandeling de verschil lende moties, ingediend door enkele afdeeiin- gen. De motie inhoudende den wensch tot de valuatie, door de afdeeling Hillegom ingediend, met prae-advies van het hoofdbestuur, deze niet te behandelen, zal niet gesteund worden, die van de afd. Bennebroek—Vogelenzang, om de regeering te verzoeken de roebelasting niet in te voeren, maar de kosten van het overschot leverbaar voor haar rekening te nemen, zal wel gesteund worden. De vergadering ging accoord met het prae-advies van het Hoofdbestuur te gen een voorstel van Bovencarspel om bü de regeering aan te dringen op verlaging van de z.g.n. vaste lasten en niet te steunen een voor stel van de afd. Berkhout tegen de samenstel ling van een z.g.n. zwarte lüst. Als afgevaar digden werden benoemd de heeren A. J. Braam en C. Kapitein, en als plaatsvervanger de heer J. Roozen Mzn. Bij de rondvraag vroeg een der leden wat er waar was van de praatjes onder de burgerü, dat bezoekers der „Flora" niet alleen af waren met de betaling van 60 cents entree, maar dat men voor allerhande bezienswaardigheden extra moest betalen. Zoo had deze vragensteller van een conducteur op de tram hooren verkondigen, dat voor het bezoeken van het bloemenpaleis, het bezichtigen der gebrandschilderde ramen enz., extra betaald moest worden, zoodat men, met een glaasje bier in de bierhal zeker 10 gulden kwüt was. De voorzitter deelde mede, dat dit praatjes waren en men eenmaal door de centrale alles gratis kan bezichtigen. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 11 tot en met 16 Maart genomen 661 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 27 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 69 volwassenen gebruik gemaakt. De directeur van de Nüverheidsschool alhier, de heer H. J. Zeeman, zal 1 April 25 jaar bü het onderwüs werkzaam zün. De heer Zeeman Is als paedagoog een bizon- dere figuur, met een aangeboren aanleg voor zün werkkring. Aanvankelijk was hü machine- teekenaar. In deze hoedanigheid verwierf hü o.m. een bekroning van de Rotterdamsche Academie van Beeldende Kunsten. Zün naam gestand heeft de heer Zeeman ook „gevaren", als werktuigkundige op de Holland Amerika-Lün. In 1910 solliciteerde de heer Zeeman met suc ces naar een betrekking aan de Ambachtsscho l te Appingedam. Reeds spoedig trad hier de pae- dagogische aanleg van den heer Zeeman aan 't licht. Na in zijn geboorteplaats, Den Briel, de func tie van directeur der Ambachts- en Avondschool te hebben bekleed, volgde in 1919 zijn benoe ming te Velsen. Sedert dien hebben de energieke leiding en pro paganda van den heer Zeeman de school doen uitgroeien van een primitieve instelling on dergebracht in afgedankte militaire barakken tot een modelschool, die beschikken kan over een der fraaiste en meest monumentale gebouwen uit de gemeente. De inrichting geniet alom een goede reputa tie. De school levert o.m. door heel den lande schoolmeubelen, terwül het onderhoud van het enorme gebouw steeds door leerlingen onder leiding verricht wordt Moge de Nüverheidsschool, onder leiding van haar energieken directeur, nog tallooze bruikbare vaklieden afleveren aan de maatschappü- Burgerlüke Stand. Geboren: Jacob Chris- tiaan, z. van H. van Delft en O. van Vliet; Maarten, z. van J. Koomen en A. J. Venema; Jan, z. van W. de Carpentier en M. Graauw; Rudi, z. van C. J. Kee en A. J. Staarman; Jan Michiel, z. van J. M. Schut en J. G. v. d. Werf; Elizabeth Corenlis, z. van W. Machielse en A. Kaal; Jelle, z. van P. G. van den Hooff en O. P. Trap; Erria, d. van J. Bouwhuis en F. J. Grader van der Maas; Teunis, z. van R. Lager- weü en C. H. Rep; Petronella Maria, d. van D. Stevens en M. C. Scheffer. Ondertrouwd; A. J. Ephaim en H. H. C. Jan sen; C. A. Blokker en A. M. van Ederen. Gehuwd: T. M. de Krüger met A. Burger; J. J. Kabel met J. Drüsten; J. P. Taanman met j. Cammenga. Overleden: Elizabeth Hekelaax, 62 j., geh. met J. Weeteling; Margaretha Cordes, 89 j., weduwe van G. N. van Eükem; Greta Alida Harma Reit, 30 j„ geh. met K. Spoeistra; Anna, 1 j„ d. van J. de Graaf en F. de Smit; Comelis de Boer, 83 j., weduwnaar van T. van den Berg; Cornelia Alida Anthonia, 23 d., d. van A. J. Mooü en W. M. den Hollander; Aafje van Dük, 69 j., weduwe van P. L. Moes; Margaretha Blee ker; 39 J„ geh. met C. Groot. Levenloos aangegeveneen kind van J. Klaas- sen en N. Lubbes. Een vreemdeling? Een automobilist, die blükbaar in Zaandam den weg niet kende, is met een vaart tegen een üzeren hek van het Volkspark gereden, waardoor dit is bezweken. De auto zelf liep bü de botsing een gebroken as op- Bovendien loopt de automobilist nog de kans op een proces-verbaal, wanneer hü zich zou aanmelden. Dit heeft hü tot nog toe niet ge daan. De politie zoekt naar den dader. Jongen vermist Sedert Maandag wordt een 16-jarige jongen vermist, die een standje van zün vader had gehad, omdat hü stil van de avond school was weggebleven. Van de vermissing is bü de politie aangifte gedaan. De afgevaardigden der vijf bisdommen waar een Bond der K.J.M.V. gevestigd is kwamen te Utrecht büeen op de algemeene vergadering van het Nationaal Verbond. De heer Engels, verbondsvoorzitter, wenschte in zün openings woord rector Mol geluk met zün benoeming tot nationaal moderator en heette rector Beune uit het Haarlemsche en aalmoezenier Roncken uit het Limburgsche welkom in den kring. Mr. Bach, directeur van het Nat. Hanze-Bureau, toonde op deze vergadering ook zün belangstel ling voor het werk der jongeren. De Voorzitter wees er op, dat de innerlüke be- teekenis der K.J.M.V. steeds grooter wordt en dat eenheid in de diocesane organisaties onder ling meer doorgevoerd zal worden dan ooit. De vorming van den jongeman uit den midden stand zal flink en volgens forsch gestipuleerde lünen ter hand worden genomen. In dit verband bracht spr. hulde aan pastoor Timp, die de K.J.M.V.-gedachte zoo zuiver neerlegde in den oriëntatie-cursus, die door alle aspirantleden eerst moet worden doorgewerkt. Een enquête onder de jonge middenstanders ten aanzien van het aantal werkloozen in en buiten de organisatie, had niet het gewenschte resultaat. In het diocees Haarlem zijn echter 20.000 steunbonnen van 5 cent in roulatie ge bracht om den werkloozen jongeman althans eenlgszins tegemoet te kunnen komen. Mededeeling werd gedaan over de verhouding die ten opzichte van de nieuwe organisatie „De Werknemende Middenstand" bestaat. Men hoopt na nieuwe conferenties tot een bevredigende op lossing te komen. Teneinde het vereenigingsorgaan „De Keten" een soliedere basis en de mogelijkheid tot uit breiding te geven werd een Stichting „Keten fonds" opgericht en als gevolg daarvan een aan tal obligaties uitgegeven. Enkele reglementen voor de verzorgers van het maandblad werden vastgesteld. Besloten werd de contributie-afdracht van het Verbond te verhoogen van 10 tot 20 cent per lid en per jaar. Er zal een uniform-vlag komen. Uitvoerig wordt het concept-program met daaraan verbonden een concept-winterprogram door de afgevaardigden besproken. Goedgekeurd werden de concepten moderator-studiedagen en Nat. Leidersstudiedagen. Op voorstel van aalmoe zenier Roncken uit Limburg werd besloten ook eenige economische punten aan het program toe te voegen en dit te combineeren met het so ciaal programma. De uitvoering in détails werd aan de dioce sane moderatoren overgelaten. Door deze beslisingen zal, te beginnen met het volgend winterseizoen, over heel Nederland in groote trekken één gemeenschappelijk program door de K.J.M.V. worden behandeld. Het pro gram is in drie deelen gesplitst, t.w. een gods- dienstig-, een sociaal-economisch- en een cul tureel program. In verband hiermede werd de noodzakelijkheid van een Centraal Leidersblad aangevoeld. NAPELS, 19 Maart (Reuter) Venizelos, zün echtgenoote en 118 aanhangers, oud-mi nisters, officieren en andere opstandelingen, zün hier aan boord van het mailschip „Rex" aangekomen. Venizelos zal enkele dagen te Napels blüven en dan vermoedelijk doorreizen naar Parüs. Hedennacht is het personeel van de Kon. Marechaussee te Nijkerk er in geslaagd op den Ryksstraatweg onder die gemeente een auto aan te houden, welke een groote partü auto matische pistolen bevatte en de daarbü behoo rende munitie. Reeds eenige maanden werd vermoed, dat per auto werd gesmokkeld, aan gezien meermalen manschappen van de brigade op het kantje af konden ontsnappen aan aan rijdingen door chauffeurs, die op den weg op een gegeven stopsignaal, door vol gas te geven, zich aan controle wisten te onttrekken. De chauffeur van den auto is aangehouden en in de kazerne ingesloten. De gesmokkelde pistolen zün vermoedelük uit België afkomstig. In de heden gehouden vergadering der Twee de Kamer was aan de orde de stemming over de motie-Wünkoop. waarin de Kamer ver klaart, dat de aangekondigde verslechteringen voor de arbeiders bü de particuliere münen ingetrokken en verdere ontslagen tegengegaan moeten worden, en dat de zeven- en zes-uri- ge arbeidsdag in het münbedrüf In Limburg moeten worden ingevoerd zonder verlaging van net weekloon. Deze motie werd verworpen met 65 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de communisten en Snee vliet. Hedenmorgen half negen reed de heer v. d. L-, uit Zwündrecht, met zün auto over den nieu wen Straatweg, in de richting Rotterdam. Onder de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht, wilde hü een auto passeeren. Terwül hü naast dezen wagen reed, kwam een groote Chrysler, met drie inzittenden, plotse ling uit den mist te voorschün. Een botsing was onvermüdelük. Tengevolge van deze botsing werd een der Inzittenden van den Chrysler, de heer G. W. J. Beerden, uit Rotterdam, vrüwel opslag gedood. De beide andere inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Zü zün naar het zieken huis te Dordrecht overgebracht. Hun toestand is niet ernstig en waarschün- lük zullen zü hedenavond naar hun - woning kunnen worden vervoerd. De politie van Hendrik-Ido-Ambacht, ge assisteerd door die van Zwündrecht, stelde onmiddellük een onderzoek in en nam het hik, alsmede den totaal vernielden wagen in be slag. Gebouw „St. Bavo" Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; Trampersoneel: 8 uur; —St. Caecilia, 8 uur; R. K. Rechtskun digbureau, 8 uur; Cursus R. K. Volksbond, 8 uur. Jeugdgebouw Teylerplein Prof. dr. Alph. Steger over „Hij en Zü, in de rypende jeugd", 8.15 uur. Lion D'or Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw Mannenkoor „Proza en Poëzie", 8.15 uur. Lion d'or N.V. Mü. tot Expl. van Onroeren de Goederen „Door Eendracht Sterk", Alg. verg. van Aandeelhouders, 8 uur. Gebonw „St. Bavo" Vertrouwensmannen metaalbewerkers 8 uur; bouwvakarbeiders, 8 uur. Stadsschouwburg Volksliederenavond van Harry van Os en Felix de Nobel voor „Kunst aan het Volk", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Ned. Natuurhist. Ver. en Haarlemsche Aquarium- vereeniging „De Natuur", kwart over 8. Café Brinkman Plein Afd. Haarlem der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, 8 uur. R. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken over planten en bloemen, dagelüks van 105 en 79 uur. Flora Bloemententoonstelling iederen dag van 9 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Kunstzaal Reeker Bloemschilderüen van Haarlemsche schilders. Iederen dag van 107 uur. Alleen op Zondagen van 24 uur tot en met 14 April. Teyler-Museum Bloemschilderüen van Haar lemsche schilders. Iederen werkdag van 104 uur. De Zondagen 7 April van 13 uur en 5 Mei van 14 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling geschie denis Bloembollencultuur, iederen werkdag v. 104 uur. Zondags van 103 uur. St. Etisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelüks van 10 tot 5 en. van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 erf van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bü mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1> Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag 10—12, i4. 8—9 uur Zaterdag 1012 uur. Adres: Bioemhofstraat l. Haar lem. Tel. 11671. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazün verplegingsartlkelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis (R. K Kraamhulp. 'Vükver pleging en Magazün Parklaan 75 (telel 16301). -39 BE1RLIJN, 19 Mtaart. (D.NB.) Naar aan leiding van het 25-jarig bisschopsjubileum van den Aartsbisschop van Keulen, Z. Em. Kardi naal Schulte, heeft de Führer en Rükskanse- lier een telegram gezonden, waarin hü zün op rechten gelukwensch uitspreekt. Als slot van de viering van het derde lus trum werd Zondag j.l. de door den heer Scha» lekamp geschonken wisselbeker verspeeld. Er waren 7 mixed elftallen samengesteld, ver deeld over 2 afdeelingen; in iedere afdeeling werd een halve competitie gespeeld. Daar de teams elkaar weinig in sterkte ontliepen, bleef de spanning er tot het einde toe in. Tenslotte hadden in de eene afdeeling zelfs 3 elftallen een gelyk aantal punten behaald, zoodat door doelschieten hier de beslissing moest vallen. Daarna kwam de finale, waarin de partüen elkaar weinig toegaven en die eindigde in een 10 overwinning van een uit voornamelülc oude getrouwen gevormde combinatie, nJ. de dames Blad, C., R. en I. van Hooyaonk en Piekern» en de heeren Bolland, Both, ten Brink, Rinkel, van der Wal en Zoll. Met een korte rede reikte na afloop de voor zitter, de heer Sikkes, den fraaien beker aan den aanvoerder uit. De jaarvergadering van den H. K. B. zal wor den gehouden op Dinsdag 28 Maart a.s„ des avonds 8.30 uur, in het H. K. B.-gebouw. Maandagavond vond bovenstaande compe titiewedstrijd plaats. Wegens ziekte van een der spelers werd de partü' aan het 5de bord een week uitgesteld. Het voorloopig resultaat luidt: 4—5. Ook wanneer de uitgestelde partü voer H. S. G. 4 verloren wordt, Is dit tiental nog kampioen in zün eigen afdeeling. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2