ELIXIR D'ANVERSI Omroepers komen in j 80.000 gezinnen H. K. H. Prinses Juliana' opent de nieuwe vleugel van het sanatorium „Julianaoord" te Laren. HET DAMSPEL lininnnninii!iiniiiiiniiiiiiiniHiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiniiiii!iiiini!iiiiiiiinii!iiiiiiiiiniiiii!iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiig DINSDAG 19 MAART 1935 HOOGFIJNE LIKEUR F. X. DE BEUKELAER - ANVERS Wh - E'ü....:.... H. K. H. Prinses Juliana heeft Maandag het tweede paviljoen van het sanatorium Julianaoord te Laren officieel geopend 11HÉfHWW. WANDELSPORT Vierdaagsche afstandsmarschen Aan de vhegboot de toekomst? Landbouw Crisisorganisatie BOEK EN BLAD Hongaarsche gezant ^iiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinimiiniiis FOTOREPORTAGE De Internationale voetbalwedstrijd Frankrijk DuKsehland, Zondag te Parijs ge- ^Vat tijdens de gevechten In speeld, eindigde in een 3 1 overwinning voor het Duitsche team. Een spel- Griekenland verwoest werd. moment Ean kerkgebouw nabij Seres, dat geheel platgeschoten werd De 150 000 volt-lijn tusschen Lutterade en Roermond, 5 de eerste in Nederland, zal waarschijnlijk begin April door den commissaris der Koningin in Limburg oHicieet geopend worden. Een kijkje op de isolatoren Bij hun terugkeer op Fransoh.n bodem M(. Mt .Gelderland* is na geruimen tijd opgelegd te zijn geweest; werden de be.de Fransche av.ateurs Codos Maandag w.er voor dan actieven dienst beschikbaar gesteld, waarbij en Rossi, die het traject Porto Praia-Parijs tavan, aan kapitein ter zee J. J. Dikkers het commando over het schip zonder tu.sch.^and.ng^ailegden. gee.tdnf- w.rd opgedragen. - Het hij.chen der vlag Traditiegetrouw hebben leder jaar omstreeks half Maart in Limburg de groote verhuizingen van de eene bos.derij naar de andere plaats. Hoog beladen karren op weg door het Limburgsche land Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den damredacteur van dit blad. Hieronder eenige critieke momenten uit het toumooi van het kampioenschap van Parijs. In een volgende rubriek zullen wij een der belangrijkste partijen plaatsen. Zwart: Marius Fabre Wit: GiorceUi Wits laatste zet was 12. 37—32? en Pabre won nu zeer eenvoudig, maar toch wel verras send door: 12. 2430! 13. 35:12 (meer- slag gaat voor!) 13. 8:46! Zwart: H. de Jongh Wit: Ir. P. Sonier. Wits laatste zet was 36. 3329 en indien «wart nu 11—17? dan zou volgen: 36. 373430! 38. 47—42 39. 32—28 40. 38:40 41. 27—21 11—17 25 of 23:45 23 of 25:34 22:33 45:34 16:27 42. 31:2! en wit wint steeds minstens een «chjjf of de partij. Zwart liep echter niet ha de val en speelde 36.510! dat tot be langrijk voordeel leidde. Zwart: Fabre Wit: Bizot Wit speelde 41. 3631? en verloor als volgt: 41. 36—31? 42. 40 29 43. 22 2 44. 2 30 29—34! 13—18 12—17 25 41! Zwart: Fabre Wit: M. Verschoub Verschoub, een der jongste deelnemers, had zich geruimen tijd als een leeuw verdedigd, doch tenslotte spraken vermoeidheid en routine een woordje mee en de Fransche kampioen won nog juist: 47. 31—26 48. 39 50 49. 22—17? 35:44 19—24 De fout: zwart wint nu door een aardige finesse. 49 .24—30! Even eenvoudig als verrassend. 50. 17—12 Indien 50. 33—29, 30:39 51. 29:9, 7—12! enz. Deze variant heeft wit vermoedelijk te laat gezien. 50 . 51. 121 52. 27—22 30 37 12—18 Wit had hier kunnen opgeven, want het eindspel is geforceerd verloren. 52 . 53. 134 54. 34—18 55. 18—31 56. 31—48 57. 26—21 WH geeft op. 18 :27 37—41 27—32 32—38! 41—46 46—23 CORRESPONDENTIE G. E. te A. en J. E. te B. Brieven in dank ontvangen; kom er binnenkort op terug. Verschenen is het reglement voor de Neder- landsche deelnemers aan de internationale vier daagsche afstandsmarschen 1935, uitgeschreven door den Nederlandschen Bond voor Lichame lijke Opvoeding. Het boekje, dat verschillende aardige illus traties bevat en waarin voorts een aanmel dingsformulier voor deelname is opgenomen, is voorzien van een voorwoord van den leider der vierdaagsche marschen, jhr. mr. J. W. Schorer, waaraan wij het volgende ontleenen: „De door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding uitgeschreven vierdaag sche marschen hebben niet ten doel de deel nemers aan te sporen tot het afleggen van een zoo groot mogelijken afstand of tot het afleggen van een bepaalden afstand in zoo kort mogelij ken tijd, maar wel hen zoodanig te oefenen, dat dagelijks een vrij aanzienlijke afstand kan wor den afgelegd, zonder dat de vermoeienis zóó groot is, dat daardoor de gezondheid geschaad wordt. De marschen beoogen derhalve geen wed strijd" Alle inschrijvingen moeten uiterlijk 29 Juni as. in het bezit zijn van den secretaris, den heer J. N. Breunesse, Tamarindestraat 3, 's-Graven- hage, waar alle verdere inlichtingen zullen wor den verstrekt. Het jongste nummer van de „Vliegwereld", het luchtvaartblad, waarvan de inhoud elke week interessanter wordt, bevat een belangwekkend artikel van den redacteur J. A. Bach over de toekomst der vliegbooten. Een moderne vlieg- boot zal over het traject AmsterdamAzoren BermudaNew York niet langer dan 35 tot 40 uur behoeven te vliegen. In comfort kunnen deze vliegbooten de luchtschepen evenaren, zoo dat zij voor het oceaanverkeer het Ideale ver voermiddel zijn. De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot lid van het Dagelijksch Bestuur van de Stichting Landbouw Crisis-Organisatie voor Noord-Holland, Am. Kuylaars te wester hoven. WIE LEEST MEE? en LEZEN lenhoff, Amsterdam. Twee leuke boekjes voor het jonge volkje, dat gretig grijpen zal naar de korte verhaaltjes, versjes, raadsels en rebussen, die elkaar daarin afwisselen. Het eerste is samengesteld door Hermanna Fredhie Langelen en mevr Vierhardt, het twee de is geheel van de hand van mevr. E. Hess Binger. Beide zijn in de nieuwe spelling geschreven. DE H. PAULUS OVER HET HU WELIJK, door P. van Grinsven. G.G-G. 414- Verzendingshuis Mariënburg, Den Bosch. Een vroeger gehouden lezing voor den K.R.C. Op verzoek van katholieke en niet-katholieke luisteraars werd deze rede in druk gegeven. Titel dekt den inhoud. L. B. ZWART SCHAAPJE, door F. Trautwein. Jeugduitgave „De Spaamestad", Haarlem- Dit is het verhaal van een meisje dat op school geplaagd wordt en voor „Saaie piet" wordt gescholden. De ondeugende schoolmak kertjes weten echter niet dat Elsje voor haar leeftijd zoo ernstig is, omdat zij thuis de taak vart haar gestorven moeder heeft te vervullen. Als ze daar eenmaal achter komen tijdens een ziekte van Elsje krijgen ze ineens een heel an deren kijk op het verkeerd beoordeelde kame raadje, dat dan hartelijk in den kring van vriendinnen wordt opgenomen. Het met penteekeningen geïllustreerde boekje draagt den stempel van den Keunaad. „EEN AVONTUURLIJKE ZO MER" door Charles Kuenen- Uitgave Höllandia Drukkerij, Baarn. Een jongensboek van den ouden trant in al te statige taal geschreven en hier en daar nog al eens wijdloopig. De „humor" veelal bestaan de uit gezochte woordspelingen is aan den flauwen kant. Bovendien hebben de „avontu ren" van de vier schoolkameraden bitter weinig om het lijf. „BIJ OOM IN INDIë", door Zr. M. Dolores. Jeugduitgave ,JDe Spaarnestad"Haarlem. Kleine Leo, een Nederlandsch jongetje, dat vroeg zijn ouders verliest, wordt dan toever trouwd aan de zorgen van een oom in Indië, die daar kapitein is. Eerst is het hem heel onwennig, maar al gauw raakt hij op goeden voet met een flink stel speelgenooten met wie hij heel wat avonturen beleeft. De Nederlandsche lezertjes zullen daar stel lig even veel schik in hebben als Leo en meteen al lezend, op de hoogte komen van verschil lende bijzonderheden over het leven in Indië. Het boekje, dat den stempel van den Keur- raad draagt, is door Rob Graafland fraai ge ïllustreerd. „PRACTISCHE PREEKEN" door W .van Neylen. Derde reeks. De derde reeks practische preeken van pastoor v. Neyen Is verschenen. Zij zijn vooral be stemd voor bestuurders van kloosterzusters. Wie de eerste twee kent, zal ook deze weten te waardeeren. L. B. DE NEDERIGHEID DES HAR TEN, door Cajetanus Maria van Bergamo O-MC.. Uit het Ita- liaansch vertaald door Dr. P. Silverius van Vee hel O.M.C. Uitgave Kruisvaarders van St. Jan, Rijswijk Z-H Een honderdtal bladzijden over de deugd van nederigheid van den bekenden pater van Ber gamo. In verscheidene talen is het uitgegeven; o. a. verzorgde' Kardinaal Vaughan een uit gave in het Engelsch en vermeldde bij die geie- gen, dat hij de laatste jaren nooit naar een ander boek voor geestelijke lezing gegrepen had. Aanbeveling genoeg. L. B. FRANCISCAANSCHE HEILI GEN ter overweging voorge steld. D. O. Bibliotheek No. 21. Uitgave Centr. Bureau Derde Orde, Weert en Tilburg. No. 21 van de Derde Orde Bibliotheek opent een serie overwegingen over heiligen uit een der drie Orden van St. Franciscus, voor eiken dag een of meer. Van meerderen van hen is het proces der heiligverklaring nog aanhan gig- Na een kort overzicht van leven en werken, volgt tegens een overweging over een practische toepassing. „HET MEETSNOER" Lijdens meditaties van H. de Greeve, pr. Uitg.: A- N. Govers, Den Haag 1935 217 blz- Henri de Greeve's lijdensmeditaties zijn schoon om te hooren, niet minder schoon ech ter om te lezen. Zij vertegenwoordigen in ons land een heel eigen genre. Een genre dat in Duitschland reeds vasten voet vond in de schetsen van een Sonnenschein en de boeken van een Fiedler. Henri de Greeve is op en top een kind van de grootstad. Hij kent haar door en door. Haar leed en haar vreugde. Haar de cadentie en haar moreele krachten. Zoozeer hij de gewetenloosheid, die er vrij in speelt, veraf schuwt, zoozeer houdt hij van de grootstad. Hij plaatst er Christus en allen die hem om geven midden in en toetst haar deugden en on deugden aan Zijn Lijden en aan de deugden en ondeugden van zijn discipelen en van allen, die Hem leed aandeden. Daarbij grijpt hij af en toe gevoelig in de snaren van het menschelijk sentiment zóó dat een stedeling erdoor gepakt wordt. Hij raakt in het hart van een moeder even fijn als hij krachtig grijpt in dat van een motor-maniak, een beursmagnaat, een voetbalheld. Gods ge nade speurt hij in de fijnste détails. Het beeld van Christus' Lijden in de meest eigentijdsche verschijnselen Zijn bespotting bijvoorbeeld in het moderne nachtleven culmineerend in een Jazz-mop: „good-night". Naarmate men zelf het grootstadleven kent, zal men dit boek waardeeren. EN LUISTERENUitg.: Meu- TUSSCHEN KEULEN EN PA- NIEUWE UITGAVEN In de bekende serie „Les meilleurs auteurs francais" van de firma J. M. Meulenhoff te Am sterdam verschenen: „Trois chefs-d'oeuvre", Victor Hugo: Une Re- présentation de Mystère en 1482; Balzac: Le démarquement de Vautrin; Flaubert: Uh coeur simple van notities, voorzien door G. G. Elier- broek, leeraar aan het stedelijk lyceum te En schede Jacques l'aviateur", roman van J. M. Hein- merie de Kuenheim, van notities voorlien door Rosine J. Simons, leerares te Amsterdam. In de serie „Meulenhoffs Sammlung deut- scher Schriftsteller" zijn verschenen: „Pik reist nach Amerika", door Franz Wemer Schmidt, van notities voorzien door I. Cavalho, leeraar te Amsterdam; „Das Buch vom Fliegen", door J. H. Schou ten, leeraar aan het Christelijk gymnasium te Den Haag. Voorts verscheen bij dezelfde uitgeefster: „IA francais de tous les jours", par Y. Dubosq et O- H. van Dam, een boekje bestemd voor Lycea. Hoogere Burgerscholen, Handelsscholen en Mulo. BROEDER KOENRAAD Dit boekje, uitgegeven door de Paters Capu- cijnen, bij de Heiligverklaring van den H. Koen- raad van Parzham in 1934, bevat, naast een voorwoord van den H.E.P. Provinciaal en eenig® artikelen over de feesten in Altütting enz. een levensgeschiedenis van den Heilige. Geïllu streerd door een aantal zeer mooie foto's en eenige teekeningen, zal het werkje zeker wel kom zijn aan alle vereerders van dezen popu- lairen Heilige en aan alien, die iets meer wille® weten van Broeder Koenraad. Het werkje verkrijgbaar bij de Uitgeefster de N.V. „De Gel derlander" Nijmegen, en in den Boekhandel. HERDRUKKEN Bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam zijn ver schenen: „Een bundel Romantiek", balladen» proza, drama, verzameld en ingeleid door dr. Arn. Saalbom, tweede geheel omgewerkte druk! „Lettres de mon moulin", van A. Daudet» derde druk; „Die Biene Maja und ihre Abenteuer", door Waldema Bonsels, 5e druk; „Das Wirtshaus im Spessart" door Wïlb. Hauff, vijfde druk; „Maria Stuart"; Trauerspiel in fünf Aufzü- gen, van Friedrich von Schiller, vijfde druk. Al deze werkjes zijn uit de bekende Meulen- hoff-series, geschikt ten gebruike bij het on derwijs. De N.V. „De Vries Robbé en Co." te Gorin- chem (Arkel) gaf een modern verzorgd bockj3 in het licht, waarin kort, maar zakelijk en dui delijk, een geïllustreerd overzicht wordt ge" geven van de uitgebreide werkzaamheden e° fabrikaten dezer fabriek. Bij Desclée de Brouwer et Cie, rue des Saints Pères, Paris, kwamen uit: „Traité de l'Oraison Mantale" par la Mét® Marguerite d'Arbouze, abbesse du Val-de-Grace. nouvelle édition par D. B. Soder. Een werkje m®t vele practische wenken omtrent het inwendig gebed van genoemde abdis. „Les Deux Amis" per Albert Hublet, s.j., eeSl verhaal van twee jongenszielen, die hartelij^e vriendschap hebben met elkander en vriend schap sluiten met een missionaris. Beide soorten vriendschap behoedt hen voor veel vallen sterkt hen in de deugd. De nieuwbenoemde Hongaarsche gezant, heer Antoine Magyary de Kis-Solymos, heeltv Maandagmiddag zijn opwachting gemaakt o» den minister van Buitenlandsche Zaken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4