Kabinet van Nationale in België? Unie Abessinië den beroept zich Volkenbond op PROTECTOR Droevige vondst Duitschland terug naar Genève? Het nieuws van heden MEERDERHEID VOORDEN GOUDEN FRANC 1100 BALLINGEN NAAR SIBERIË „TERSTOND DREIGEND GEVAAR" Het bloedbad in Karachi DUITSCHE DOMINEE'S IN VRIJHEID DE BAROMETER INBRAAK-VERZEKERING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 20 MAART 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19244 Koning Leopold heeft verschillen de staatsministers en de leiders der drie groote partijen ontvangen Radio-rede van Theunïs VanderVelde Drastische maatregel der Sovjets tegen adel en ambtenaren uit den Czarentijd ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK Het Weeri II I Gouverneur Renard, zijn vrouw, drie officieren en twee vlie gers dood aangetroffen Japansch stoomschip gezonken Drukke diplomatieke gedachten- wisselingen Addis Abeba verklaart, dat de onafhankelijkheid van het land op het spel staat Repliek van de zijde van Italië Het aantal dooden en gewonden te zamen meer dan twee honderd Het arrest der Zondag in hechtenis genomen geestelijken ten einde Militaire opleiding der Russische dorpsjeugd Recht op geluk WAT DE TONG STREELT (P,g. 4) Inbeslagnemingen in Griekenland Het aftreden van Metaxas NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 19 Maart: Na het aftreden van de regeering- Theunis, hebben de partijleiders Poulet, Devèze en Vandervelde onmiddellijk beraadslaagd en er blijkt, dat men den koning, wan neer hij het ontslag der regeering- Theunis zal hebben aanvaard, zal mededeelen, dat de drie partijen accoord gaan een poging te doen tot het tot stand brengen van een kabinet, zoogenaamd van Natio nale Unie, waarin slechts vertegen woordigers van de verdediging van den franc op zijn huidige goudpari teit worden opgenomen en waarin ook de socialisten geen andere ver tegenwoordigers zullen tellen, dan zulke, die niet voor devaluatie zijn opgetreden. Dit beteekent dus uitsluiting van de fractie-Henri de Man, den ont werper van het plan van den arbeid, daar deze herhaalde malen voor het nut van devaluatie op veertig pro cent van de huidige waarde van den franc is opgetreden. Dit beteekent dus uitsluiting van de fractie- ïtenri de Man, den ontwerper van het plan van "len arbeid, daar deze herhaalde malen voor het nut van devaluatie op veertig procent van de huidige waarde van den franc is opgetreden. Men neemt echter aan, dat de val van het habinet-Theunis psychologisch heel slechte ge- volgen zal hebben, namelijk wat het vertrou wen betreft in de huidige muntpolitiek van Bel gië en in de leiders van deze muntpolitiek, zoo- Jat, terwijl eenerzijds wordt getracht een ka binet van de nationale, unie te vormen met een Program tot verdediging van den franc, ander zijds de partijgangers van de devaluatie groot voordeel zullen halen uit de instorting van de Zegeering-Theunis-Francqui. Er wordt verder verwacht, dat slecht enkele Politieke vertegenwoordigers in de nieuwe re dering zullen zetelen, welke er meer als een Zakenkabinet zal uitzien. In Kamer en Senaat heeft de heer Theunis het ontslag der regeering in hoofdzaak gemo tiveerd door te constateeren dat de regeering he medewerking in den geest van offer en ver trouwen, die haar in staat moest stellen om haar essentieel economische taak te vervullen, hiet heeft genoten. De zedelijke en stoffelijke, harde maar doelmatige voorwaarde tot het eco nomisch herstel kon niet bereikt worden, het hertrouwen zelfs van de meerderheid of althans van een deel der meerderheid werd op sommige Ogenblikken maar ternauwernood geschonken. Daardoor hebben de leden van de regeering ^en voortdurenden strijd gevoerd en vol moeten houden en niet kunnen beletten dat de bedrei ging tegen den franc zich in den loop der laatste Weken heeft gemanifesteerd. In die omstandigheden bleef aan de regeering hechts over het mandaat, dat de Koning haar had toevertrouwd, op te zeggen. Het ontslag verwekte groote sensatie in Ka- bier en Senaat. Een lid der regeeringszijde riep: .,Dit is de sertie." In den Senaat riep men: „Dat komt er van Sis een voorstander van devaluatie in de regee- ïing van den goud-franc zetelt." Na de beraadslagingen van de leiders der drie hartijen zijn ook de drie parlementsgroepen bij eengekomen en heeft in elke partijgroep de Meerderheid zich voor de handhaving van de Gevolgde politiek inzake de handhaving van den ®°Ud-franc uitgesproken. Öe heer Pierlot, de afgetreden minister van ^'nnenlandsche Zaken, bekende openlijk dat het bezoek aan Parijs vele teleurstellingen had ^bracht. Hedenavond om 8 uur heeft de heer Theunis Mch voor de radio verantwoord over de taak ?er regeering, wat zij had volbracht en over het ontslag. Theunis wees erop dat alleen zui- economische doeleinden de regeering hadden ®edwongen af te treden. ..Maar", aldus de heer Theunis: „de politiek. Sb wel, de politiek in de minder goede beteekenis ah het woord, had zich van de regeering mees- er gemaakt. VooV sommige medeburgers leek sommige oogenblikken het algemeen belang fjet meer te bestaan. En zoodoende leed het Sbeqiet van het land zwaar onder deze twisten. Krediet en vertrouwen, wat hetzelfde betee rt, bestond voor velen niet meer. Men heeft land geschaad door het vertrouwen weg te bstnen." He heer Theunis zeide vervolgens nog: .Alleen j^h politiek van aanpassing der productiekosten de Belgische economie redden en de goud- aarde behouden." Na de omstandigheden waarin hij heeft moe- Mi regeeren in bittere termen te hebben be dreven, stelde de heer Theunis vast: „Dit is geen regiem van vertrouwen en dat hadden wij juist noodig. Omdat vertrouwen ontbrak is de campagne voor devaluatie ontstaan. Deze cam pagne is niet de oorzaak van den toestand die geschapen werd, zij is er een gevolg van. Onze munt werd rechtstreeks aangevallen. Men is geld gaan uitvoeren, eerst bij kleine hoeveelf heden, later in groote massa's. De controle op de wisselmarkt heeft allen uit voer stopgezet en heeft o.m. dit resultaat gehad dat de rente steeg." „Maar dat wij dezen maatregel hebben moeten nemen, bewijst dat wij niet het psychologische resultaat hebben bereikt dat noodig was." „Controle op de wisselmarkt beteekent tij delijke schorsing van de vrije geldbeweging, steunende op goudbasis. Onze regeering kwam niet tot stand om zulke maatregelen te nemen. Hierna bleef ons slechts een dubbele taak over. Eerst de beurs te sluiten om verderen gouduit- voer te verhinderen. De beurs is op slot en de sleutel is in veilige handen, in die van den gou verneur van de Nationale Bank van België. Hierna hadden wij aan den Koning het man daat terug te geven, dat wij. dank zij het ko ninklijk vertrouwen, hadden aanvaard." De Koning heeft hedenmiddag en -avond het advies ingewonnen van vooraanstaande leden van Kamer en Senaat, van verschillende staats ministers en van de leiders der drie groote par tijen. In de leidende kringen neemt men aan, dat er, politiek gesproken, drie uitwegen bestaan: 1. Een nieuwe regeering-Theunis, met slechts drie of vier politici, waaronder een vertegen woordiger van de anti-devaluationisten der so cialistische partij. 2. Een regeering-Francqui, die niet aan deva luatie zou doen, maar aan uitbreiding van kre diet, wat op inflatie zou neerkomen. 3. Een regeering zonder Theunis of Francqui, los van 't parlement en dat den strijd voor den franc op goudbasis zal trachten voort te zetten. LENINGRAD, 19 Maart. Officieel wordt medegedeeld, dat 1 100 per sonen, leden van de aristocratie van Leningrad, gearresteerd zijn en naar Siberië zijn verbannen wegens deelneming aan een anti-Sowjet- beweging. Reuter spreekt van 1094 personen, o.w. 41 prinsen, 33 graven, 76 baronnen, 142 oud-minis ters en staatssecretarissen van het Czaren- regiem en de Kerenski-regeering, 147 leden van leger en vloot en 113 politie-functionarissen uit den tijd van den Czaar. De maatregel wordt gemotiveerd met de ver klaring, dat de betrokkenen een groep van ontevredenen vormden, welke vijandig gezind was jegens het Sovjet-bewind. Een locomotief is op Italiaansche spoorweg arbeiders ingereden, waarvan drie mannen wer den gedood en een vierde ernstig gewond. Verwachting: H Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- S Oosteiijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter over- §f dag. Verdere vooruitzichtenWeinig verande- i§ ring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIMIIHIIIIinilllllimilllllllllllllimiMIMMIIIIHI I ONDER L. VERZEKERING MIJ. f II DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 i Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN I UITSLUITEND voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiT BRUSSEL, 19 Maart (Reuter). De Belgi sche minister van Koloniën ontving heden een telegram vajn den gouverneur van de Belgische Congo volgens hetwelk het vlieg tuig van Renard, den gouverneur van Fransch Equatoriaal Afrika, dat verschei dene dagen vermist werd, door een Belgisch toestel gevonden is. Alle inzittenden, t.w. de heer en mevr. Renard, 3 officieren en Z leden der bemanning, zijn omgekomen. Het vliegtuig is tijdens een tornado met groote snelheid tegen den grond geslagen. Het was totaal versplinterd. PARIJS, 19 Maart. De gouverneur-generaal van Fransch. Equatoriaal-Afrika, Renard, die met zijn vrouw, majoor Bonninque, vlieger-kap. Gaulard, onderofficier-vlieger Ditte en twee le den van de bemanning in de Belgische Congo dood is aangetroffen, was vóór zijn benoeming prefect van het departement van de Seine. Hij is in 1883 in Oran geboren en heeft den groot sten tijd van zijn carrière- doorgebracht bij de prefectuur, doch heeft ook veel in het ministe rie van binhenlandsche zaken gewerkt. Hij was na de gebeurtenissen van 6 Februari 1934 uit solidariteit met den afgezetten prefect van po litie van Parijs, Chiappe, als prefect van de Seine afgetreden. TOKIO, 19 Maart (VD) Naar uit Sapporo gemeld wordt, is het Japansche s.s. „Tsjakoe- Maroe" op een rots geloopen en.gezonken. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zijn 19 leden der bemanning om het leven gekomen. Het verlovingsfeest aan het hof van ZwedenVan links naar rechts, staande; prinses Margaretha van Denemarken; prins Karei; kroonprinses Louisa, prinses Ingeborg en kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden. Zittend: prinses Helena Victoria, zuster van den koning van Engelandprinses Ingrid, kroonprins Fre- derik en koningin Alexandrina van Denemarken. Zooals men weet werd koningin Alexandrina plotseling ongesteld, waardoor de verlovingsfeesten moesten worden onderbroken LONDEN, 19 Maart. (Reuter). Men meent te weten, dat de Duitsche minister von Neu- rath bij zijn jongste onderhoud met den En- gelschen ambassadeur te Berlijn, sir Eric Phipps, de kwestie van den terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond heeft aange roerd. Aan Reuter verklaarde von Neurath dat de komende besprekingen met Engeland niet al le even gemakkelijk zouden zijn. De basis der besprekingen is echter veel duidelijker, zoo dat men over realiteiten zal spreken en niet over phrases. Te Londen heerscht momenteel een drukke diplomatieke activiteit. Sir John Simon heeft heden twee maal een bespreking gehouden met den Franschen ambassadeur. De sedert eenige dagen te Londen vertoevende Britsche ambas sadeur te Parijs heeft heden eveneens een on derhoud met Simon gehad. GENEVE, 19 Maart. Abessinip heeft thans in een nota een beroep gedaan op den Volken bond onder verwijzing naar de artikelen 10 en 15 van het Volkenbonds-handvest. Abessinië verlangt in deze nota, dat de Vol- eaeroefeninaen in Italië. Tanks nemen een steile helling kenbondsraad zich met het AbessinischItali- aansch conflict zal bezighouden en het geschil volledig zal onderzoeken. Ondanks de Abessinische pogingen in die richting aldus vervolgt de nota is Italië nooit ingegaan op werkelijke onderhandelingen; alvorens een onderzoek zou worden ingesteld, eischte Italië genoegdoening. Op die wijze moesten de directe besprekingen wel zonder resultaat blijven. Ook de bemiddeling van een derde regeering heeft Italië afgewezen. In verband met de militaire voorberei dingen van Italië, wijst Abessinië op het onmiddellijk dreigende gevaar. Een plaatse lijk incident zou momenteel reeds als voor wendsel voor een militaire actie kunnen dienen; de onafhankelijkheid van Abes sinië staat op het spel. Daarom roept de Abessinische regeering als lid van den Volkenbond de tusschenkomst van het Geneefsche instituut in, hetwelk de gren zen van zijn staten-leden garandeert. Te Reme wordt de Abessinische klacht met groote beslistheid van de hand gewezen. De openlijk uitgevoerde militaire maatregelen wor den zuiver defensief genoemd. Het zenden van Italiaansche vliegertroepen is slechts in over eenstemming met de normale samenstelling van de beide naar Oost-Afrika verscheepte twee divisies. Verder wordt te Rome verklaard, dat de mobilisatie van Abessinië tegen Italiaansch Somaliland sedert lang aan den gang is. vol gens de laatste berichten der Italiaansche con sulaten thans ook in Noord-Abessinië. Voorts verneemt men uit welingelichte bron dat het reeds naar Addis Abeba verzonden antwoord van Italië ongeveer den volgenden in_ houd heeft. Italië gelooft dat alleen door directe onder handelingen een snelle oplossing kan worden gevonden. Italië wijst de voorgestelde arbitrage commissie niet af, maar gelooft, dat dit pro cédé veel te langzaam en te bezwaarlijk is. Het doet derhalve het tegenvoorstel, dat de Abes sinische minister van buitenlandsche zaken en de Italiaansche gezant in Addis Abeba de ge- heele documentatie over de incidenten, hun voorgeschiedenis en hun gevolgen uitwisselen en gemeenschappelijk aan een grondig onder zoek onderwerpen, teneinde aldus de waarheid te kunnen vaststellen. Italië is van meening, dat deze weg van directe besprekingen, die overigens ook door den Volkenbond is voorge steld, de beste kansen biedt op een snelle, practische en effectieve oplossing. De gedachtenwisseling tusschen de Britsche en Italiaansche regeeringen duurt voort, via de wederzij dsche ambassadeurs. Uit Parijs wordt gemeld, dat Laval heden den Engelschen zaakgelastigde Campbell ontving. Anderzijds had Flandin een onderhoud met se nator generaal Bourgeois. De Duitsche minister van Rijksweer aldus meldt D. N. B. heeft uit alle kringen der Duitsche bevolking gelukwenschen ontvangen wegens de instelling van den dienstplicht. KARACHI, 19 Maart (Reuter). Omtrent de ongeregeldheden alhier, naar aanleiding van de terechtstelling van een Mahomedaan, wordt nog gemeld, dat de stoet van Muzelmannen op 100.000 wordt geschat. Zij hadden het lijk van den terechgestelde opgegraven. Onder bedreiging met vuurwapenen sloot de politie een straat voor den optocht af, doch de manifestanten drongen voorwaarts, waarop de politie vuurde. De politie wist zich weer mees ter te maken van het stoffelijk overschot van den terechtgestelde en begroef het weer. Momenteel patrouilleeren militairen met-de bajonet op het geweer door de havenstad, lm de orde te handhaven. Vrachtauto's vol gewonden rijden naar de ziekenhuizen. De terechtgestelde was de moordenaar van een Hindoe, die een beleedigend boek over Mo hammed zou hebben geschreven. Vermoedelijk bedraagt het aantal dooden en gewonden bij de schietpartij tusschen de politie en Mohammedanen meer dan 200. Het aantal dooden wordt met 27 aangegeven. BERLIJN, 19 Maart (Reuter). De Ber- lijnsche correspondent van Reuter werd er door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken van in kennis gesteld, dat alle pro testante geestelijken, die sinds Zondag huis arrest hadden of door de politie in ver zekerde bewaring waren gesteld, in vrijheid worden gesteld. De meesten van hen en met name Pastor Niemöller en Pastor Jacobi, die door de politie als leiders wor den beschouwd, bevinden zich reeds op vrije voeten. MOSKOU, 19 Maart (Reuter) Tusschen t bestuur der communistische jeugdorganisatie en de Russische luchtvaart-maatschappij Os- soaviachim is 'n overeenkomst tot stand geko men, die uitgebreide maatregelen inhoudt voor de militaire en luchtvaartopleiding der Russi sche dorpsjeugd. In 1935 zullen 140.000 jonge boeren op de sovchozen en colchozen opgeleid worden. Bo vendien zullen 30.000 jonge meisjes verband- cursussen volgen en zijn voorts maatregelen overwogen om de belangstelling der boeren voor de luchtvaart te bevorderen. Met toestem ming der militaire sovjet-autoriteiten zullen in 1935 1100 luchtvaart-cellen gevormd worden, die tot taak hebben de boeren op de hoogte te stellen van de moderne ontwikkeling der lucht vaart en te trachten onder hen de krachten te vinden die voor het vliegen geschikt zijn. De regeering en de communistische partij hebben ruime geldmiddelen voor dit doel be schikbaar gesteld. Abessinië beroept zich op den Volkenbond we gens „onmiddellijk dreigend gevaar." Naar een kabinet van Nationale Unie in België? De gouden franc wordt verdedigd. Gouverneur Renard, zijn vrouw en 5 anderen blijken in de Belgische Congo te zijn veronge lukt. De Sovjet-regeering verbant 1100 menschen uit Leningrad naar Siberië. De bloedige onlusten in de Britsch-Indische havenstad Karachi. Kieswetwijziging aan de orde in de Tweede Kamer. Alle sigarenmakers ontslagen in verband met loonsverlaging. Ernstig vergiftigingsgeval te Nederweert; twee kinderen het slachtoffer. Fraudes in het grensgebied. Geen verbouwverbod voor de aardappelrassen Bravo, De Wet en Kampioen in het oogst jaar 1935. De zomertijd zal dit jaar 15 Mei beginnen en 6 October eindigen. Treinbotsing te Roosendaal; machinist ernstig gewond. Dreigend conflict in de kleedinginductrie te Rotterdam. Conflict bij de firma Jansen Tilanus te Vriezenveen geëindigd. Verkeersongeval te Hintham; twee gewonden. Brand in timmerfabriek te Haelen. New-Yorksche Beurs: Na vrij vaste opening konden verschillende fondsen in koers ver beteren. O Ieder onzer heeft in zekeren zin al thans recht op geluk en God zelf heeft dit recht in ons hart gelegd. Ons leven is één hunkering naar het beloofde landEn een afglans van dit eindelijke geluk zoeken we reeds hier op aarde. Heil al dengenen die in zich zelf die afstraling van het geluk vinden, die in eigen gemoed den vre de vinden welke slechts te bereiken is in en door den Eeuwige. Het hart blijft vol onrust tot het ruste vindt in Hem! Recht op gelukWe moeten dit ge luk op aarde zoeken in de kalmte van het geweten, in de blijheid van een gerust gemoed, in de vriendschap met den Schepper. Recht op geluk: we moeten het verdienen in een leven van strijd en offer. Het uiteindelijke geluk wacht ons in de eeuwigheid wanneer we den wil van den Vader volbrengen Die in den hemel is SPECIAAL VOOR U DAMES u A rubriek ATHENE, 19 Maart. Omtrent het aftreden van generaal Metaxas als minister neemt men in politieke kringen aan, dat Metaxas in het vervolg met vrij grooten nadruk zal optreden als tegenstander van de regeering-Tsaldaris. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat een reorganisatie van de regeering noodig zal wor den. De vroegere minister-president Kaphandaris, de leider der Progressisten, is gearresteerd. Het was hem al dien tijd gelukt zich verborgen te houden. Er worden nog 25 gevallen bekend, waarin het vermogen van personen, die met de opstan delingen betrekkingen hebben onderhouden, in beslag is genomen. Daaronder bevindt zich ook de vroegere minister van Financiën, Maris. Aan 150 andere personen, die voor verdacht door gaan, is door den minister het opzeggen van hun deposito's bij de banken verboden. Door dezen maatregel worden ook verscheidene mil- lionnairs getroffen. Naar hier voorts nog bekend wordt, heeft Venizelos op dringend verzoek van de Italiaan sche regeering het eiland Rhodos verlaten. Hij zou openlijk hebben verklaard, dat hij den strijd niet opgeeft en op een goeden dag naar Grie kenland zal terugkeeren. Lr"^ l V WWMwnimnmii 11 ïi/tr/ r Stand op Woensdag 1 uur vjn.: 763.6 .Vorige stand: 766.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1