STADSNIEUWS HEEREN COSTUMES Laatste Nieuws STOFZUIGERS SITTERS 15 Haarlem, 20 Maart REMBRANDT WOENSDAG 20 MAART 1935 OP UW MAAT GESNEDEN Exclusief -niet duur GR.HOUT5TR.HorK GR MARKT HAARLEM AGENDA TOONEEL, FILM EN MUZIEK Theater PERSONEELSCONFERENTIE N.Z.H. De doorgaande dienst Haarlem Den Haag TENTOONSTELLING JEUGDWERK In de parochie van St. Johan de Dooper BERTUS HOOGEVEEN t Groote en hooge belangstelling bij zijn begrafenis DE JULIANABOOM MINISTERIEEL BEZOEK AAN FLORA Centraal Comité voor werkloozen Haarlem Bouw hekwerk heden begonnen HAARLEMSCHE VOORJAARS BEURS Eenige byzonderheden Het verleden van een melkventer De Emmabloemcollecte GEVAARLIJKE GOEDAARDIG HEID Moorddadige gevoelens Federatie van Haarl. Woning- bouwvereeni gingen Distributie goedkoope groenten Haarlemsche Amateur-Fotografen- vereeniging Oranjebond „Prinses Juliana" DAMMEN Kampioenschappen van Noord-Holland Clubkampioenschappen 1934/'35 Haarlemsche Damclub UIT DEN OMTREK DE NIEUWE PASTOOR VAN VELSEN-DRIEHUIS Oefenrit Katholiek Spoorwijk ziet hem noode vertrekken HAARLEMMERMEER SANTPOORT Candidaatstelling gemeenteraad SPAARNWOUDE VIJFHUIZEN WIJK AAN ZEE KRUISWEG 60 Tel.16655 Deken J. M. Lucassen 21 Maart RONDOM FLORA KATHOLIEKE ONDERWIJZERS ZAANDAM Verbondsbestuur vergadert te Utrecht RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN EERSTE KAMER Onderwi j sbegr ooting VRIJDAG: L0SC0USCHE NACHTEN MET HARRY BAUR EN ANNABELLA Dinsdagmiddag had in het hoofdkantoor van de Nocrd-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij te Haarlem de gebruikelijke driemaan- delijksche conferentie met de personeel-vakver- eenl gingen plaats. In de eerste plaats kwam ter sprake eenige uitbreiding van het kosteloos vervoer per auto bus der Maatschappij in den vacantietijd; we gens de beperkte plaatsruimte per eenheid ver klaarde de directie dit verzoek, mede in ver band met de geringe ervaring te dezer zake, voorshands niet voor inwilliging vatbaar. Na uitvoerige wederzijdsche besprekingen ver klaarde de directie zich bereid, om poetsers, die voor rijdienst werden aangewezen, den reglemen- tairen toeslag te geven, indien en zoodra zij ge durende 3 dagen of langer in een kalenderweek als zoodanig hebben dienst gedaan in de plaats van het thans geldende gedurende 14 dagen of meer in een kalendermaand. Bovendien zal nader worden bezien, welk aan tal arbeidsuren in dit opzicht als een „dag" zal worden beschouwd. In aansluiting met het vorenstaande ver klaarde de directie, dat het in de bedoeling ligt, om gaandeweg de functie „remisebeamb te" te doen verdwijnen en derhalve vacatures in die functie niet aan te vullen. Uitvoerig werden besproken de voor- en de nadeelen van een doorgaanden dienst Den Haag-Haarlem, gedurende de Flora wordt een zoodanige dienst gedeeltelijk gereden; daarme de zal eenige ervaring in de bedoelde richting worden verkregen, zoodat op grond van die er varing te gelegener tijd een meer juiste beslis sing dan thans, te dezer zake zal kunnen wor den genomen. Na behandeling van een tweetal onderwer pen van minder belang en na de gebruikelijke rcndvraag werd de bijeenkomst gesloten. Op 30 en 31 Maart zal in het Jeugdgebouw aan het Teylerplein de jaarlijksche tentoon stelling worden gehouden van het mannelijk jeugdwerk in de Parochie van St. Jan. Dezen keer is niet, zooals andere jaren de tentoonstelling gecombineerd met een fancy fair. Deze laatste is reeds eenige weken ge leden vóór de Vasten gehouden, en heeft een prachtig succes geoogst. De tentoonstelling echter, die meer tot doel heeft iets te laten zien van het werken in en door de verschillende vereenigingen, kan, door dat ze nu geheel apart wordt gehouden, veel uitgebreider zijn en daardoor ook meer te zien geven. Het is niet de bedoeling, dat alleen de ouders van de jongens die inzenden komen kijken, maar vooral ook de ouders, wier jongens zich binnenkort bij het jeugdwerk zullen aanslui ten. Zij hebben hier een prachtige gelegenheid cm eens kennis te maken met de verschillende richtingen, die in de K(atholieke) J(ongens) C(entrale) bestaan, zooals bijv. de Kruisvaart en de Verkennners. Op de tentoonstelling zullen geregeld leideri aanwezig zijn om de bezoekers in te lichten en, wanneer ze dat wenschen, iets naders te ver tellen over een bepaalden tak van jeugd werk. Wij kunnen u aanraden op Zaterdag 30 of Zondag 31 Maart een uurtje te reserveeren. Het beloofd iets goeds te worden. U kunt u opgeven aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41, waar tevens afgespro ken kan worden welke taak gij op u wilt nemen op den collectedag. Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van Bertus Hoogeveen, populair bekend als den „knecht van den Bisschop", ter aarde besteld. Tijdens zijn verpleging in de Mariastiohting, na het noodlottig ongeval, dat den heer Hoogeveen trof en aan de gevolgen waarvan hij is over leden, ondervond de heer Hoogeveen de harte lijkste belangstelling uit vele kringen der be volking en ook nu bij zijn uitvaart bewezen velen hem de laatste eer; op de eerste plaats de hoogste kerkelijke autoriteiten uit het Bis dom: Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, de vicarissen-generaal Mgr. M. P. J. Möllmann en Mgr. Th. W. Pichot, de hoogeerw. heeren H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, J. M. v. d. Tuijn, Deken van Den Haag, J. C. Aalberse, Officiaal van het Bisdom, voorts de beide secretarissen van den Bisschop de weleerw. heeren H. W. Agterof en F. Bank, de zeereerw. heer pastoor J. Kok en andere zeereerw. en weleerw. heeren. Mede waren in de St. Jozefkerk in de Jans straat, waar hedenmorgen om 9 uur de pastoor der parochie, de zeereerw. heer F. v. Beukering de plechtige H. Mis van Requiem opdroeg, ver tegenwoordigers van de R.K. Esperantistenver- eeniging „Abbé Richardson" en van andere or ganisaties en instellingen aanwezig. De absoute in de kerk werd verricht door pastoor v. Beukering. Die op het Kerkhof „St. Barbara", waar hierna de begrafenis plaats vond, werd verricht door kapelaan P. L. J. M. Schip tien. Ook op het kerkhof was de belang' stelling zeer groot. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jbr. mr. de Graeff heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan de internationale bloemententoon stelling te Heemstede. Ook is de tentoonstelling hedenmorgen bezichtigd door oud-minister mr. T. J. Verschuur. Maandag werd door de leerlingen van de school voor volwassen werkloozen, onder leiding van bovengenoemd comité, een tocht gemaakt naar de Zuiderzeewerken. Om 8 uur werd de tocht aangevangen in de richting Alkmaar. Hier werd de technische leiding overgenomen door den heer Verkerk, oud-amrtenaar der Zuiderzeewerken te Bergen. Eerst via het mooie Bergen, Schoorl en Cam perduin een bezoek gebracht aan het wrak van den Engelschen kruiser „King George" te Pet ten. Daarna werd gereden via Kooysluis en Balgzandkanaai naar de basculebrug te Ewijck- sluis. De motoren en kelderwerken werden al hier bezichtigd. Verder werden de sluis er brugwerken van den afsluitdijk tot aan de Vlieter bezichtigd. Op den terugweg werd nog een bezoek ge bracht aan het prachtige Dieselgemaal „Lee mans". Verder werd na een mooien tocht door den Wieringermeer via Middelmeer, nog een bezoek gebracht aan het electrisch gemaal „Lely". In de beste stemming kwam het geze'schap na een genotvollen en leerzamen dag te Haar lem terug. Vanmorgen het Kennemerplein passeerend troffen wij om het driehoekig plantsoentje te genover het viaduct van den Kruisweg een groot aantal personen, nieuwsgierig toekijkend naar eenige mannen, die aldaar naarstig aan het metselen waren. De vragen: „Wat gebeurt hier' en „Wat is men daar aan het doen?" lagen op veler gezicht te lezen, afgezien nog van het feit, dat men dat onbegrijpelijk gemetsel ook druk onder elkaar besprak. Wij vernamen hieromtrent dat op het drie hoekig plantsoentje op 30 April a.s. de Juliana- boom geplant zal worden. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van den heer A. Kurvers, die ook het hekwerk rondom den boom ontworpen heeft. Met het metselwerk van het hek is men hedenmorgen begonnen. Het hek zelf zal dezer dagen geplaatst worden op dat op 30 April alles gereed zal zijn. Het geheel staat onder auspiciën van het Centrum-comité van de vereeniging „Koninginnedag". Het hekwerk wordt geheel door Haarlemmers vervaardigd onder toezicht van den heer Kur vers. show geheel kosteloos één japon beschikbaar, waarvan bijzonderheden op de toegangskaart zijn vermeld. Burgemeester C. Maarschalk zal Zaterdag middag de Voorjaarsbeurs openen. Drie uur 's middags is de Voorjaarsbeurs voor ieder toe gankelijk. Voor de Voorjaarsbeurs van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de derde reeds, van 23 tot 31 Maart, bestaat weder groote belangstelling en alle plaatsen in het Gewestelijk Concertge bouw zijn dan ook weder bezet. De Beurs, welke verleden jaar Mei is gehou den, is nu belangrijk vervroegd, omdat de meeste firma's daar prijs op stelden, met het oog op het a.s. nieuwe seizoen. Behalve dat de beurs op zichzelf een bezoek reeds ten volle waard is, zijn voor tal van attracties gezorgd. De Zeepfabriek „Het Klaver blad", die een nieuw stuk zeep in den handel brengt, zal eiken lOden bezoeker hierop ver rassen. De N. V. Stoutenbeek's Woninginrichting te Beverwijk stelt niet minder als een geheel modern slaapkamer-ameublement beschikbaar, waarmede zij op de Voorjaarsbeurs demon streert. Het N. V. Technisch Bureau J. van den Berg, Zijlstraat 87 a te Haarlem heeft een com pleet Philips Radio-toestel beschikbaar gesteld; de firma Kort een 2 persoons Epeda matras, terwijl de firma Swaanswijk een compleet tuin- ameublement een der bezoekers aanbiedt. Naast het nuttige is ook voor het aangename gezorgd. Op de bovenzaal zal een Brabantsche poppen- tentoonstelling plaats hebben, waarmede zeer zeker veel succes zal worden bereikt, gezien de ervaringen in andere steden. In de tuinzaal treden 's avonds diverse artis- ten op. Voor Zaterdag en Zondag zullen dit zijn Tholen en van Lier. Ook voor de kinderen is gezorgd. Woensdag 27 Maart treeds Prof. Antonini op, terwijl Za terdag 30 Maart onze stagenoot de heer Her man Smits de kinderen leuk zal bezighouden. Kook- en bakdemonstraties worden door het Gemeentelijk gasbedrijf gehouden in samenwer king met de Vereeniging tot bevordering van het vischverbruik in Nederland, gevestigd te IJmuiden. De Modeshow's van de firma Van der Laan op Dinsdag 26 en Vrijdag 29 Maart zoowel des middags als des avonds beloven iets bijzonders te worden. Bovendien stelt deze firma op elke Dinsdagmiddag meldde zich bij de politie een 21-jarige melkventer om mede te deelen, dat hij ten nadeele van zijn patroon, een Haarlemschen melkhandelaar, een bedrag van ongeveer 115 verduisterd had. Van het geld, dat hij bij kleine beetjes in anderhalf jaar achterhield, had hij niets meer over. De politie heeft aan de hand van deze be kentenissen een proces-verbaal opgemaakt. Het Emma-bloem-comité schrijft ons: Wederom roept het Comité voor de Emma bloemcollecte hulp in voor den Emmabloemen- dag die te Haarlem en Bloemendaal gehouden zal worden op Woensdag 3 April as. Dames, helpt als bloemverkoopster de op brengst der collecte groot maken. Als velen helpen, wordt voor niemand de taak te zwaar en kan ieder met een paar uur hulp verleenen volstaan. De tuberculose-bestrijding is een zaak voor ons allen, want hoe intensiever de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose haar werk kan aoen, hoe minder besmettingskans voor ons gezonden bestaat. Bedenkt tevens dat gij door te helpen aan de Emmabloemcollecte, medewerkt gezondheid en arbeidskracht terug te geven aan de slacht offers der tuberculose, en deze gedachte alleen zal u er zeker toe dwingen uw hulp te verlee nen aan deze schoone zaak. Een gedetineerde los werkman was in ver zet gekomen tegen een vonnis van den Haar lemschen Kantonrechter voor een overtreding van de wapenwet, waarbij hij veroordeeld was tot ƒ12.—. Rustig zat hij op de getuigenbank, den rijksveldwachter naast hem. Hij gluurde eens van de publieke tribune naar zijn buur man, zonder aandacht aan andere zaken te schenken. Dan wordt zijn naam afgeroepen. „Morge heeren" en hij steekt meteen van wal „Wat U daar heb (de kantonrechter had een mes in de hand) is geen wapen, dat is geen padvindersmes"; zoo ratelde hij twee minuten door en eindigde zijn eerste betoog met: „Een padvindersmes is wel driemaal zoo lang". „Waarom droeg U dat mes?" vroeg de Kan tonrechter. „Ik draag een mes omdat ikke me nie over hoop laat steken. Asser gestoke mot worden dan zal ik dat wel doen. Ik steek liever een ander overhoop. Asik in de bajes kom, kom ikker ook wel uit, maar assik onder de kluiten lig, heb ik er niks an. O ja, meheer, ik heb in dertijd die jongen famme een oplawaai gegeven en daarvoor heb ik nog twaalf gulden van U gehad; daar moet ik U nog voor bedanken (groote hilariteit). „Loopt U meer met messen?" was de vraag van den Ambtenaar van het O.M. „Altijd! heb ik toch gezegd en die zijn wel drie keer zoo lang." Het mes dat op de tafel lag was ongeveer 18 c.M. De Ambtenaar van het O.M. zei, dat eenigen tijd geleden iemand met een dergelijk mes was vrijgesproken. De Rechtbank kon waarschijn lijk dezen verdachte ook vrijspreken, maar de Rechtbank kon ook zeggen, dat een dergelijk mes niet in de handen van verdachte hoorde. Spr. was de laatste meening toegedaan en vroeg bekrachtiging van het gewezen vonnis. De Kantonrechter was echter van een andere meening. Spr. gaf verd. gelijk, meende 't mes niet onder de Wapenwet te kunnen rekenen en sprak verd. vrij. Met de hand aan het hoofd en met diepe buigingen verdween verdachte tusschen twee veldwachters met de woorden: „Wel bedankt hoor, wel bedankt" en dan tot de veldwachters: „Ik loop niet weg hoor, morgen ben ik weer uit de bajes!" De Federatie van Haarlemsche Woningbouw vereenigingen heeft een huishoudelijke bijeen komst gehouden in de „Sociëteit De Nijver heid" voor haar leden. De heer J. Bommer, secretaris van den Nationalen Woningraad, gaf hier een lezing met het onderwerp „De Huur- politiek". Momenteel is er een gebrek aan goedkoope arbeiderswoningen, die tegen kostprijs worden verhuurd. De kostprijs is op het oogenblik bui tengewoon laag en men schijnt er langzamer hand ook wei van doordrongen te zijn, dat der gelijke woningen niet te verwachten zijn van de particuliere bouwnijverheid, ook al geeft men die particulieren allerlei faciliteiten in den vorm van tweede hypotheek met verlaagde ren te, etc. Verschillende middelen zijn besproken om tot verdere huurverlaging te kunnen geraken, waarvan tevens de voor- en nadeelen onder het oog zijn gebracht, o. a. mogelijke renteverla ging tot 3 lA pet., annuïteitsverlenging tot 75 jaar e. a. Op de inleiding van den spreker volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. Een circulaire van het Gemeentebestuur werd terloops even besproken. Uit de discussie bleek, dat genoem de circulaire algemeene verbittering in de be sturen heeft gebracht. Maatschappelijk Hulpbetoon van Haarlem brengt onder de aandacht van belanghebben den, dat, ingevolge kennisgeving van de Neder- landsche Groenten- en Frultcentrale te 's-Gra- venhage, bons, geldig voor roode kool, vanaf 21 Maart a.s., niet langer verkrijgbaar zullen zijn. Op den a.s. Donderdag te houden lezingavond van de H. A. F. V. zal de heer J. H. v. d. Velden, secretaris van de A. F. R. „Rotterdam" spreken over het onderwerp „Kleurenfotografie." Eveneens zal dien avond een projectie van pl.m. 150 autochrooms plaatsvinden. Belangstellenden zijn van harte welkom. De avond wordt gehouden in het Vereenigingslokaal der „Haarlemsche" Gedempte Oude Gracht 104. Na de geboorte van H. K. H. Prinses Ju liana Is in h©t Amsterdamseh kwartier een comité gevormd!, waaruit het volgend jaar de Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" is ont staan. Deze bond bestaat dus dit jaar 25 jaar. Eenige leden hebben het Initiatief genomen om aan het te houden feest luister bij te zet ten uit dankbaarheid jegens het bestuur voor het steeds levendig houden van den Oranje-zin bij de bevolking. Een eere-comité wordt samen gesteld. De burgemeester heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden. In hotel „Royal" te Haarlem vingen de jaar lijksche wedstrijden om de persoonlijke dam kampioenschappen van Noord-Holland (Afdee- ling Haarlem/IJmuiden) aan. Hieronder volgden de uitslagen der eerste ronde: lste klasse: A. de Jong wint van E. van Lu nenburg Jr.; J. van Looij—Ph. G. Amelung Jr. afgebroken. 2de klasse: B. Henneke wint van A. Smit. In hotel „Royal" te Haarlem werden de wed strijden om de clubkampioenschappen 1934/1935 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen lulden als volgt: Hoofdklasse: J. Poppen wint van P. J. van Dartelen. Tweede klasse: J. Zurel remise met L. Kisch. Aan den 24 uurs oefenrit van de Am sterdam sche Burgerwacht welke van 22 op 23 Maart a.s. wordt gehouden zal de Motordienst deelnemen met een autoteam bestaande uit ma joor A. M. M. van Loon, kapitein C. F. A. Mil- ders en len luitenant C. J. Schreuder en een motorteam bestaande uit len luitenant L. W. Haberkom, len luitenant W. van Hulst en ser geant J. Krediet. Dinsdag herdacht moeder-overste Isora (links) en zuster Vivina (rechts) haar 25-jarig klooster jubileum te Beverwijk. E r achter staandezuster Pelugia, die haar 12 V.i jarig jubileum vierde Tot opvolger van den Zeereerwaarden heer J. F. van der Meer is, zooals reeds gemeia, door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem be noemd de Zeereerwaarde heer B. P. de Jong, uit Den Haag. Een redacteur van „De Residentiebode" had een kort onderhoud met den uit de St. Jeroen- paróchie (Spoorwijk) vertrekkënden herder, en daarbij zei pastoor De Jong o. m.: „Ik ga met een dankbaar gevoel vah hier heen In het besef de mij opgedragen taak naar best vermogen te hebben vervuld. Juist gisteravond heb ik, als ik het zoo noe men mag, de kroon op mijn herderlijk werk mogen zetten door de oprichting van een afd. der St. Jozefgezellenvereeniging, het eenige wat er nog aan het jeugdwerk ln deze parochie ont brak. Nogmaals ik ben hoogst dankbaar, dat God! mU de kracht heeft gelaten mijn herderlijke taak, welke mede door de moeilijke tijdsomstan digheden mij wel zwaar begon te vallen, tot een zoodanig einde te kunnen brengen. 't Is een mooie werkkring voor een jonge kracht, die er frisch voor komt te staan. De oprichting van deze parochie heeft heel wat van mijn physiek geëischt. Toen ik er onlangs met Mgr. over sprak, liet hij duidelijk verstaan dat het zoo niet langer mocht. Nu kom ik ln een veel rustiger en meer landelijke omgeving, waar ik nog vele jaren hoop te kunnen arbeiden. Als u het zoo wilt mededeelen aan mijn pa rochianen, die mijn heengaan wel als een ver lies zullen beschouwen, dan zullen ook zij vol komen begrijpen dat de door den Bisschop geno men maatregel een zeer wijs besluit inhoudt, dat zoowel de parochie, die straks wederom een energieke kracht aan haar hoofd ziet geplaatst, als voor mij persoonlijk ten gunste zal wezen." Ten slotte moeten wij aldus het blad, vol doen aan een dringenden wensch van den scheidenden herder om niet breedvoerig uit te weiden over zijn werk hier te stede tot stand gebracht. Vooral geen heiligverklaring in de courant, voegde Pastoor de Jong er uiteinde Hjk nog aan toe. Wij meenen daarom te kunnen volstaan met een zakelijk resumé betreffende den bijna 27- jarigen priesterlijken arbeid van Pastoor De Jong. Pastoor B. P. de Jong, die in September 1.1. vijftig jaar is geworden is Haarlemmer van ge> boorte. Na in 1908 priester te zijn gewijd, werkte hij vanaf September van genoemd jaar als ka pelaan te Sloten-Osdorp-tot 1910, waarna hij ais zoodanig naar de O. L. Vrouwekerk aan den Kleiweg te Gouda werd overgeplaatst. In 1910 kwam kapelaan De Jong naar Den Haag in de toenmaals kort opgerichte St. Li- duina-parochie. Het was te Lourdes 16 Augustus 1926 dat kapelaan De Jong de mededeeling ont ving, dat hem opdracht werd verleend tot stich ting eener nieuwe parochie in het voor 10 jaar geleden nog geheel in opkomst verkeereria stadskwartier Spoorwijk. Na afscheid te hebben genomen van de Haagsche St. Liduina-parochie, vestigde hij zich, met den eervollen titel van bouwpastoor begiftigd, in de pastorie van de St. BonifaciuS' parochie te Rijswijk. Hiermede zijn wij genaderd aan het begin van een bijna tienjarige werkperiode, waarvan ware het niet, dat Pastoor De Jong ons na drukkelijk het zwijgen had opgelegd kolom men vol over den noesten arbeid van Spoor- .wijks kerk- en scholenbouwer zouden te vullen zijn geweest. Maar als dan te dezer plaatse het zwijgen is opgelegd, dan zullen ongetwijfeld de steeneti van de bouwwerken en stichtingen in Spoor wijk gedurende dit laatste decennium verrezen, gewagen van hetgeen Pastoor De Jong daar ter eere Gods en tot heil der hem toevertrouw den en niet het minst voor de toekomst zijner parochie heeft tot stand gebracht. Aan Pastoor B. P. de Jong zal Katholiek 's-Gravenhage, doch niet het minst Katholiek Spoorwijk, mooie herinneringen bewaren. cassen door Z. Hoogw. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd werd tot Deken van Bever wijk en pastoor van de parochie van St. Agatha. Been gebroken. Terwijl mej. K. wonende te Haarlem Maandag per rijwiel op den Kruis weg alhier reed, moest zij ter hoogte van den spoorwegovergang te Hoofddorp uitwijken voor een op het rijwielpad spelend kind. Het pedaal van haar rijwiel kwam daardoor tegen den trottoirband terecht, waardoor zij op den grond viel en zóó ongelukkig terecht kwam, dat zij een beenbreuk bekwam. Mej. K. moest naar een ziekeninrichting in Haarlem worden overgebracht. De R.K. Kiesver. Santpoort II vergadert Vrij dagavond 8 uur in café Dikker. De agenda ver meldt o.a. candidaatstelling voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. Het bestuur rekent op groote opkomst. él Verloting ten bate van het Studentenfonds Het bestuur van de R. K. Tooneelvereeniging „St. Jacobus" verzoekt ons te willen mededee len, dat door B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude vergunning is verleend tot het houden eener loterij ten bate van het Studen tenfonds. Het bestuur vertrouwt, dat de loten spoedig zullen zijn verkocht voor dit mooie doel. Candidaatstelling voor den gemeenteraad. De R. K. Staatspartij, afd. Vijfhuizen, zal Don derdagavond een ledenvergadering houden. Behalve de gewone punten bevat de agenda candidaatstelling voor den gemeenteraad. Conflict in de R.K. Kiesvereeniging Dinsdagavond hield de R.K. Kiesvereeniging een druk bezochte ledenvergadering onder voor zitterschap van den heer van den heer C. Zui derduin, naar aanleiding van het plotseling uitschrijven van de vorige ledenvergadering op denzelfden avond, dat het anti-fusie-comlté van 36 leden een schrijven had gezonden aan het bestuur, waarin geprotesteerd werd tegen dezen gang van zaken. Zooals bekend, is die vergadering doorge gaan, terwijl het protest voor kennisgeving werd aangenomen. Dinsdagavond stelde de heer Schelvis, mede namens andere leden voor dit schrijven te behandelen. Nadat het bestuur aanvankelijk had geweigerd, kwam het protest toch in behandeling, waarbij het echter zoo ru moerig toeging, dat discussie onmogelijk was. Daarop werd door den heer Schelvis een motie ingediend, waarin afkeuring werd uitgesproken over de houding van het bestuur, en waarin het uitgenoodigd werd het mandaat neer te leggen. De motie, ofschoon voldoende ondersteund werd niet ln behandeling gebracht, doch ter zijde gelegd met de verklaring: „daar hebben wij niets mede te maken." Een voorstel van den heer Schelvis om de ver gadering zich voor of tegen de fusie te laten uitspreken, werd eveneens niet in behandeling gebracht (in de vergadering van 4 December j.h, waarbij 35 leden tegenwoordig waren, heb ben zich 20 voor en 10 tegen de fusie verklaard, terwijl 5 blanco stemden). Hierna protesteerde de heer Schelvis tegen de handelwijze van het bestuur en deelde mede den centralen raad van een en ander in kennis te zullen stellen. Hij verliet daarop, in gezelschap van een groot aantal leden en twee bestuursleden de vergade ring. Voorts werd voor de gemeenteraadsverkiezing de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1. C. Zuiderduin 44 st., 2. H. Paap 40 st., 3. Alb. Schelvis 25 st., 4. B. Schelvis 16 st., 5. J. Holt- haus 13 st., 6. C. Kraakman 12 st Tenslotte werden als candidarat voor den dubbelen raad aangewezen de heeren C. Schaaper en G. Hee ren. ZONDER VOORUITBETALING Woensdag 27 Maart a.s. zal het tien jaar ge leden zijn, dat de HoogEerw heer J. M. Lu (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd.) Gebouw „St. Bavo" Vertrouwensmannen metaalbewerkers 8 uur; bouwvakarbeiders, 8 uur. Stadsschouwburg Volksliederenavond van Harry van Os en Felix de Nobel voor „Kunst aan het Volk", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmaan Ned. Natuurhist. Ver. en Haarlemsche Aquarium- vereeniging „De Natuur", kwart over 8. Café Brinkman Plein Afd. Haarlem der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, 8 uur. Gebouw „St. Bavo": Commissie voor Arbeids- ontwikkeling, 8 uur; R. K. Smedenpatroons, 8 u. R. K. Rechtskundig advies 78 uur; R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: C.O.V. „Mathaus Passion",' kwart voor 8. „St. Elisabeth Vereenigingsgebouw: Jansstr. 49: Lezing van Prof. Steger voor den R. K. Vrouwenbond, 8 uur. Raadhuis, Óverveen: Gemeenteraad Bloemen daal, 2 uur. Cafe-restanrant Gebr. Brinkmann: K.J.M.V. „St. Martinus", half 9. R. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken over planten en bloemen, dagelijks van 105 en 79 uur. Flora Bloemententoonstelling iederen dag van 9 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Kunstzaal Reeker Bloemschilderijen van Haarlemsche schilders. Iederen dag van 107 uur. Alleen op Zondagen van 2—4 uur tot en met 14 April. Teyler-Museum Bloemschilderijen van Haar lemsche schilders. Iederen werkdag van 104 uur. De Zondagen 7 April van 13 uur en 5 Mei van 14 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling geschie denis Bloembollencultuur, iederen werkdag v. 104 uur. Zondags van 10—3 uur. Nationale Reclasseeringsdag. Dezer dagen kwamen de verschillende afgevaardigden der reciasseerings-instellingen in de Zaanstreek bijeen voor het bespreken van den Nationalen Reclasseeringsdag op 18 Mei. Besloten werd de centrale leiding voor de Zaanstreek vanuit Zaandam te doen uitgaan. Een uitvoerend comité voor de gemeenten Zaandam, Koog/Zaandijk, Wormerveer en Wormer, alsmede voor Westzaan werd gevormd. Verscheidene autoriteiten uit de verschillende gemeenten zullen worden aangezocht zitting te nemen in &e comité's van aanbeveling. Verkeersongeval. Aan den Westzanerdijk heeft een automobilist twee voetgangers aan gereden met het gevolg, dat beiden wegens de bekomen verwondingen naar het ziekenhuis moesten gebracht worden, waarbij bleek, dat beiden een been hadden gebroken. Bakkerstentoonstelling. Heden en Don derdagavond wordt in het „Wapen van Amster dam" een bakkerstentoonstelling gehouden, wel ke op touw is gezet door de commissie voor vakonderwijs van de R. K. en Chr. Patroons en R. K. en Chr. Gezellenbonden. Aan deze tentoonstelling is een vakwedstrijd verbonden. Verschillende organisaties en firma's hebben hiervoor prijzen beschikbaar gesteld. De tentoonstelling wordt hedenavond om 7 uur door burgemeester ter Laan geopend. De toegang tot deze tentoonstelling is geheel vrij. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het be stuur van het Katholieke Onderwijzers Ver bond. Van den Minister van O. K. en W. was een schrijven ingekomen, waarin deze bericht, dat hij met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken overweegt, wat er te doen is inzake de werk- looze onderwijzers en daarom nominatieve op gave vraagt betreffende de bij het K. O. V. aangesloten afgestudeerde onderwijzers zonder betrekking. In verband hiermede is een oproep geplaatst in Het Kath. Schoolblad, waarop zich binnen een week ruim 700 onderwijzers zonder betrekking aanmeldden (alleen Katholieken). Besloten werd een nieuwen oproep te plaat sen, daar de eerste niet precies de juiste be doeling heeft weergegeven. Op voorstel van het Dagelijksch bestuur werd besloten er bij de Regeering op aan te dringen, dat een fonas gesticht wordt, waaruit werk- looze onderwijzers gesteund kunnen worden. De regeling van de afvloeiing der overtollige leerkrachten en de benoeming van nieuwe leer krachten blijft de voortdurende aandacht van het bestuur houden. Voor hen, die door militairen dienst gedu peerd zijn in het verkrijgen van een betrekking zal een actie bij den Minister worden gevoerd ten einde hen voor benoeming gelijk te stel len met wachtgelders. Vervolgens werden besprekingen gewijd aan de omvang van Het Katholieke Schoolblad, ter wijl de agenda voor de Verbondsvergadering, welke zal worden gehouden 24 April a.s. werd vastgesteld. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) IJMUIDEN, 20 Maart 1935 Tarbot per kg. 1.10 tot 0.35, griet per 50 kg. 29.tot 13.—, tong per kg. 1.30 tot 1.64, groote schol per 50 kg. 10.tot 9.—, middel schol per 50 kg. 14— tot 12.50, zetschol per 50 kg. 21.tot 18. kleine schol per 50 kg. 15.tot 3.30, bot per 50 kg. 2.30 tot 2.schar per 50 kg. 7.50 tot 1.65, tongschar per 50 kg. 23.tot i5-r°g' per 20 stuks 10.— tot 8.50, vleee per stuk 1.33 tot 1.pieterman en poon per 50 kg. 9.tot 5.—, groote schelvlsch per 50 kg. 18.tot 12. middel schelvisch per 50 kg. 18.tot 11. kleine middel schelvisch per 50 kg. 16.— tot 10.—, kleine schelvisch per 50 kg. 14.— tot 7.10, kabeljauw per 125 kg. 22tot 6.40, gullen per 50 kg. 6.40 tot 2.10, leng per stuk 1.— tot 0.30, heilbot per kg. 0.75 tot 0.47, wijting per 50 kg. 5.60 tot 3.80, koolvlsch per stuk 0.23 tot 0.04, makreel per 50 kg. 8.50 tot 7.versche haring per kist 3.40 tot 2.90. van de Woensdag aan den Rjjksvischafslag aangekomen stoomtrawlers: R.O. 46 Claesje 340 manden f 2200.—, IJsselmond 340 manden f 2070.—, Schoorl 450 manden f 2890.—, Vlos 4 80 manden f 1620.Ita 60 manden f 1040. Jabel 50 manden f 1020.—, J. S. Groen 800 manden f 1800.—, Liesbeth Bettie 280 manden f 1150.Gloria 420 manden f 2630.Chris. 500 manden f 2080.—, Zeehond 60 manden f 870.—. Kotters: E 99 f 750.—, E 61 f 260.—. Loggers: KW 3 f 170.—, KW 48 f 330.—, KW 98 f 320.—, KW 68 f 420.—, KW 91 f 340.—. KW 114 f 360—, KW 52 f 270—, In de beide Kamers is heden voortgezet de behandeling van de begrooting van het De partement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1935. De heer NIVARD (R. K.) geeft een regeling van het onderwijs voor schipperskinderen in overweging, waarbij alle schipperskinderen ge baat zijn. Spr. bepleit afvloeiing van oudere leerkrach ten ten behoeve van jeugdige onderwijzers. De onderwijsconcentratie mag het beginsel der ge" lijkstelling niet aantasten De heer FOCK (V.B.) verdedigt ministers radiorede over de Nederlandsche afdeeling der Cité Universitaire. Spreker schetst deze als een Nederlandsche belang.. Spreker critiseert de manier, waarop de mi" nister de vereenvoudigde spelling via het on" derwijs het volk tracht op te dringen. Men had het onderwijs in het Nederlandsch moeten ver beteren in plaats van voor de moeilijkheden uit den weg te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2