Zqekt gij betrouwbaar I Personeel? I I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen S TA D S N I E U W S L Laatste Nieuws Wat de tonq streelt De spoorwegramp in België i Sport en spel WOENSDAG 20 MAART 1935 OPVOEDING TOT HET HUWELIJK Voordracht van prof. dr. Alph. Steger MOOI STUKJE HUISWERK Tentoongesteld op de „Flora" BACH-HERDENKING C.O.V. Matthaus-Passion MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE VAN STELEN EN HELERS Een motorfiets en een auto Burgerlijke Stand MODE-SHOW WEILL— MÜLLER Plannen voor „Flora IV" Kindervoeding F aillissementen VRAGENBUS Luchtvlootversterking in Engeland Momenteel staat Engeland op de vijfde plaats. Recordpogingen in het vooruitzicht C. Booy, Barrevoetestr. 17, Tel. 11489 Wegwerker hoorde geen signalen, omdat een goederentrein over een nabij viaduct reect Mist Oorzaak van het ongeluk DE „PRIMAVERA" GAAT TOCH DOOR WINKEL- EN WOONHUIS AFGEBRAND WIELRENNEN Parijsche Zesdaagsche Overleg tusschen Rome, Parijs en Londen? Incident in de Fransche Kamer Nieuw kabinet in Noor wegen EERSTE KAMER Wijziging Boterwet aanvaard Jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede Kwart-eeuw bestuurder der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart Dinsdagavond begonnen BOKSEN NederlandLuxemburg voor amateurs |llfllHfliilfllll!!llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll!l!llllllilll!lllllllllinilll!l!llllllllllllilllllllll!lllllllllli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Als slot van een kleine serie voordrachten, welke hij hield voor de Propagandaclub van de parochie van St. Jan, sprak prof. dr. Alph. Steger gisterenavond over het onderwerp: „Hij en zij, in de rijpere jeugd." Na een eenigszins ondeugende inleiding, waar in de laatste debatten van de Eerste Kamer naklonken, kwam de spreker tot zijn onder werp. De waarde van dit onderwerp wordt tegen woordig te dikwijls ontkend of minstens mis verstaan. De grond van deze misvattingen is voornamelijk daarin gelegen, dat men het be staand onderscheid tusschen man en vrouw langzamerhand geheel over het hoofd is gaan zien. Physisch, maar ook geestelijk op velerlei gebied, heeft God de twee geslachten als el- kaars aanvulling geschapen; een eerlijke ob servatie erkent de juistheid der duidelijke tra ditie, die in de H. Schrift en Kerkleer werd vastgelegd. Reeds wat het eerste huwelijksdoel betreft, is de vrouw, als geen invloeden van buiten werken, sterk passief. Hebben we deze misvattingen voldoende ge signaleerd, dan nemen we verschillende opvat tingen waar, die na de vorige een juiste, prac- tische oplossing voor verkeeringstijd en huwelijk onmogelijk dreigen te maken. Van den eenen kant ontkent men de overduidelijke mensche- lijke zwakheid, den val van het paradijs, waar van we nooit geheel zijn opgestaan. Van den anderen kant de puriteinsche mee ning, dat de ontvankelijkheid van den jongen man en de behaagzucht van het meisje uit zich zondig zouden zijn. Na cjeze noodzakelijke preliminaire beschou wingen kwam prof. Steger te spreken over de practische moeilijkheden, die zich voordoen bij den omgang voor het huwelijk. Het meisje wil behagen, maar zal dikwijls zelf niet zien hoe een onbeheerschte behaagzucht noodlottig kan worden. Verschillende omstandigheden zijn in zich gevaarlijk, zelfs voor hen die sterk meenen te staan, want allen zijn zwak juist op dit punt. Verschillende voorbeelden konden deze alge- meene stellingen gemakkelijk illustreeren. Bij te vroege connecties leidt de volstrekt an ders gerichte genegenheid bij het meisje tot groote ontgoochelingen. De jongeman, die niet begrijpt wat het meisje van hem verlangt, is in staat de helaas klassiek geworden „gebroken harten" te maken. Alleen een sterk karakter, een mannelijke geest, die niet geheel egoïstisch wil zijn en tracht te begrijpen wat het meisje van hem wil, is de voldoende voorwaarde voor een goed en gelukkig huwelijk. Ook natuurlijk en psycho logisch gezien, zijn de christelijke raadgevingen voor den verlovingstijd de eenig juiste. En van deze raadgevingen blijven die, welke op wils vorming wijzen, de voornaamste. Voor ons, katholieken, heeft de Kerk den steun der H.H. Sacramenten, ook voor verloofden. De voorzitter van de Propagandaclub „St. Jan", de heer J. Felix, sprak namens allen een hartelijk dankwoord. In het „Volendammer Bierhuis" op de bloe mententoonstelling te Heemstede is heden op gehangen een model (een tiende der ware grootte) van de Fokker 12, de P.H.—A.I.H., of te wel de „Havik". Dit model is geheel natuur getrouw vervaardigd naar teekening, welwil lend verstrekt door de K.L.M. Alleen van het type motoren is afgeweken, doordat er bij het model gebruik is gemaakt van 3 electro-moto- ren. Stuurinrichting, in- en uitwendige ver lichting, binnenbekleedmg van de cabine, be schildering, verdeeling in cockpit, cabine en bagageruimten, alles is geheel overeenkomstig de origineele „Havik". De middelste motor is ontleend aan een stofzuiger. Zelfs de wielen zijn voorzien van afneembare rubberbanden, af komstig van een veelgebruikt model reclame- aschbak. De directie van de K.L.M. heeft het model waardig gekeurd als reclame voor de maat schappij op te laten hangen op de Heemsteed- sche tentoonstelling. De vervaardiger van dit mooie stukje vlieg tuigtechniek is de jeugdige werklooze W. de V. uit Overveen. gesp, de bijbehoorende hoed 'n paar roode sier spelden. Er zijn verschillende mantelcostumes met 'n kleurige zijden casaque, welke precies onder den mantel blijft en waarvan het materiaal in de garneering van den mantel wordt terugge vonden. Zeer elegante japonnen wekken de algemeene bewondering: een creatie van champagne-kleu rige crêpe met zeer wijde half lange mouwen, fijn ingerimpeld doorloopend tot over de schou ders, waar ze zich in een ruche tegen den hals aanvleien en bolero-vormig naar beneden gol ven. Een donkerblauwe japon is versierd met applicatie-werk van zachte pasteltinten. Ge bloemde japonnen hebben effen mouwen en donkere japonnen zijn met wijde gebloemde mouwen versierd. Een avondjapon van gebloem de zijde heeft 'n ceintuur hoog aangehecht van voren en van achteren in 'n strik laag neer hangend. Een andere gebloemde japon heeft 'n strak zwart lijfje met beige kraag en 'n zeer wijden en langen golvenden rok. Een avond japon van champagne kantstof heeft 'n paar mouwen van opgesteven ruches, een japon van zwarte tafzijde heeft 'n hoogen stuartkraag met 'n ruche van wit organdie het is niet mogelijk alles op te noemen, wat hier de aan dacht der dames geboeid houdt. Even nog releveeren dit modenieuwtje: re vers van bont, niet doorloopend naar 'n kraag, maar op de schouders naar binnen omgerold. En de halsafwerking bij 'n bizonder fraaie ja pon van 'n fijne ruche, welke zich rondom den hals vleit. Over het algemeen zijn de rokken iets kor ter en iets nauwer, alleen de avondjaponnen zijn zeer lang en zeer wijd. De taille is weer 'n ietsje lager. Er zijn geen mouwlooze en geen ruglooze japonnen meer. Maar er zijn veel me talen en glazen knoopen en veel groote strik ken, vooral bij mantelcostumes en complets. Er zijn veel groote hoeden, veel kleine hoed jes ook, meestal met uitstaande voile en alle modellen worden nog min of meer schuin ge dragen. En wat hier vooral de oogen streelt, is de harmonie van elk geheel, welke van japon en mantel en hoed, alles precies zóó bij elkaar behoorend, een kunstwerk maakt. Het bestuur der C.O.V. deelt ons mede, dat van verschillende zijden werd gevraagd, wan neer de generale repetitie voor de uitvoering van de Matthaus-Passion op Donderdagavond a.s. wordt gehouden. Naar aanleiding hiervan wordt aan belang stellenden medegedeeld, dat voor deze uitvoe ring geen voor het publiek toegankelijke ge nerale repetitie wordt gehouden. Zij die de Mat- thaues-Passion willen hooren zijn dus uitslui tend aangewezen op de uitvoering vant Donder dagavond. In verband met den omvang' van het werk zal deze te kwart voor acht aanvangen. Er zal een korte pauze worden gehouden. Deze autobus met restaurant, plaats biedend aan 30 passagiers maakt thans een propagandatocht door Amerika. De wagen is 16 meter lang, terwijl de chauffeur in een „kraaiennest" zit ongeveer 5 meter boven den grond Voor het Amsterdamsche Hof heeft in hooger beroep terechtgestaan de dertigjarige garage houder C. G., wonende te Haarlemmermeer, die wegens heling was veroordeeld tot elf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk De verdachte had voor 160 gulden een motor fiets gekocht, die op 11 April aan de Prinsen gracht te Amsterdam was gestolen door V. en G. Het tweetal had een week tevoren een auto verkocht aan den garagehouder en toen ze met de motorfiets kwamen hadden ze hem gedreigd: „Als je deze motorfiets niet koopt zeggen we, dat je wist, dat ook de auto gestolen was en.... dan „hang" je." De garagehouder had zoo verklaarde hij voor het Hof niet durven weigeren en ten 'slotte de motorfiets gekocht voor 160 gulden; hij had er slechts negentig gulden op betaald. De procureur-generaal, irir. Bauduin, achtte de straf te hoog; spr. requireerde een gevange nisstraf van zes maanden. De verdediger, mr. Hartog de Vries, pleitte mede met het oog op het gunstige reclassee- ringsrapport clementie in den vorm van een voorwaardelijke veroordeeling. Arrest 2 April. Geboren: 15 Maart d. van A. Strijbosch Dekker; 16 Maart z. van.M. A. Spanjaardv. Geel; 17 Maart z. van J. Nalesv. d. Meij; d. van C. A. W. Meijerv. d. Vliet; 18 Maart z. van M. C. KunisKool; d. van E. J. Bosch-- Schapenk; d. van L. F. M. DaamsOster.dorf. Overleden: 16 Maart C. van Nieuwenhuizen 65 jaar, M. v. Heemskerkstraat; 17 Maart C., 2 mnd., d. van J. J. Broers, Gasthuisvest; a. M. Terstal—v. d. Pol, 82 jaar, Vrouwefrekstraat; 18 Maart H.PolakP olak, 78 jaar, Schotersingel; A. v, d. Groef, 66 jaar, Diepenbrockstraat. Lenteweer daar buiten en lentestemming hier binnen, waar de nieuwste scheppingen van de modehuizen Weill en Müller worden gedemon streerd in de met 'n belangstellend publiek ge vulde bovenzaal van „De Kroon". De show wordt geopend met 'n serie huis- pyama's, zéér wijde donkere pantalons met 'n gebloemde zijde blouse, 'n casaque of 'n happy- coat. Fraaie mantels, mantelcostumes en complets worden gedemonstreerd met hier en daar nog eenige bontgarneering. Dan schijnt het zomer te worden. Strand-pyama's, luchtige zomer japonnetjes, complets met ragdunne mantel tjes, waarvan de bestemming meer is iets „ge kleeds" te geven dan meerdere warmte. Sportieve vlotte %antels passeeren de revue, mantels van suède of van tweed, met groote opgezette zakken; er zijn korte manteltjes bij, half lange, driekwart lange en geheel lange jas sen. De meer „gekleede" modellen zijn meestal zéér eenvoudig van garneering, maar onberis pelijk van coupe en daardoor uiterst gedistin geerd. I Het valt moeilijk een keuze te doen. Daar is 'n exquise beige mantelcostuum met bruine blouse; de groote bruine hoed, die erbij gedra gen wordt, heeft een beige garneering tegen den omgeslagen rand. Daar is 'n licht groen man telcostuum, 'n los kort jasje met zeer elegante half lange mouwen en 'n bonte zijden blouse. Daar is 'n donkerblauw mantelcostuum met beige zijden blouse, waarvan de fijn geplisseer- de strookjes bij de mouwen te voorschijn ko men tot aan de elleboogen en 'n groote touffe vormen bij den hals. Daar is 'n elegante com binatie van groen met zwart en 'n andere van lichtblauw en donkerblauw en weer 'n andere van champagne met zwart. Daar is 'n costuum met bolero in de nieuwe zandkleur, gegarneerd met heele rijen miniatuur-knoopjes en gecom pleteerd door 'n grooten hoed in dezelfde tint. Daar is 'n donkerblauw complet met 'n en kel rood toetsje de ceintuur heeft 'n roode In de gisteravond gehouden vergadering van de Haarlemsche afdeeling van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn breedvoerig de plannen besproken voor de inrichting der vierde „Flora"-tentoonstelling. Deze tentoon stelling zal gehouden worden in het hoofdge bouw op het „Flora"-terrein van 26 April tot 5 Mei. De afdeeling heeft een ruimte van 1200 vierk. meter te verzorgen, welke verzorging werd opgedragen aan den heer A. Koper. Na deze besprekingen gaf de heer A. Martens aan de hand van een select aantal lantaarn plaatjes, een uiteenzetting over gebroeide bol gewassen, zooals die te zien waren op de groote tentoonstelling te New-York, te Philadelphia en te Zagreb. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoe- testraat 1189 porties, Overtonstraat 1308 por ties, Byzantiumstraat 762 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 115 porties verstrekt. De Arrondissements-Rechtbank heeft op 19 Maart failliet verklaard: De firma N. S. Bogaard Co., bloembollen handelaarster, gevestigd te Heemskerk, Rijks' straatweg 9 en hare firmanten: Adriaan B<> gaard, bloembollenhandelaar, wonende a'.daar en Nico Simon Bogaard, bloembollenhandelaar, we nend e te Beverwijk, Arendsweg 50. Curator mr. E- van Tuinen te Beverwijk. C. Janssen, kruidenier, wonende te Hillegom, Burg. Pontstraat 20. Curatrice mevr. L. M. I. L. van TaalingenDols, alhier. J. Koren, schilder, wonende te Heemstede, Havensraat 63. Curator mr. A. Klein, alhier. Rechter-Commissaris jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, alhier. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de volgende faillissementen van: de firma Den Otter Castien, gevestigd te Zandvoort en één harer firmanten E. M. Steen- kist h.v. den Otter, wonende te Zandvoort. Cu rator mr. G. E. Mellema, alhier. P. H. van Outersterp, koopman in roerende goederen, wonende te Haarlem, Reyer Anslo- straat 14huis. Curator mr. B. W. Stomps, alhier. W. de Graaff, grondwerker, wonende te Wor- merveer, Timorstraat 5. Curatrice mevr. mr. C. L. VisSanders, alhier. N. van Polanen, koopman .wonende te Bloe- mendaal, Verbindingsweg 37. Curator mr. H. J. M. Tonino, alhier. Geëindigd door het verbindend worden van de eenige uitdeelingslijst de faillissementen van: N. J. Postma, behanger en stoffeerder, we nende te Haarlem, vroeger Ged. Oude Gracht 72 Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. Dirk Groot, kruidenier, wonende te IJmuiden. Curator mr. K. van Giffen, alhier. J. Visch, firma Administratiekantoor „Inter media", vroeger wonende te Santpoort, thans te Hilversum. Curator mr. A. Bruch, alhier. P. de Witt, schoenhandelaar, wonende te Haarlem, vroeger Paul Krugerstraat 16. Curator mr. W. de Rijke, alhier. J. Tyssen, voorheen winkelier, wonende te Lisse. Curatrice mevr. mr. E. J. Scheltema— Conradi, alhier, vroeger mr. J. van der Hagen, alhier. Vraag van J. M. B. te Hoofddorp. Antw.: U moet een briefje schrijven aan de directie van die loterij of u wenden tot den agent. Krijgt u geen voldoening, dan zouden wij de politie van het gebeurde in kennis stellen. Vraag: Wat is het adres van de mevrouw van de Marthavereeniging, die te Heemstede woont? Antw.: U bedoelt waarschijnlijk het adres van mevrouw Droog. Dat is Raadhuisplein 8, Heem stede. Vraag: Waar is het secretariaat van de voet- balvereeniging H S.V. gevestigd? Antw.: W. Zoet, Kritzingerstraat 4, Haarlem. Vraag': Zijn de nummers 58935894 van de Groote Purmerender Verloting reeds uitgeloot? De trekking heeft plaats gehad 25 October 1934. Is er ook een prijs op gevallen? Antw.: Op deze nummers is geen prijs ge vallen. Vraag: Hoe kan men witte hortensia's blauw kleuren? Antw.: Wij begrijpen uw vraag niet. Wil haar s.v.p. wat duidelijker herhalen. Vraag: Ik bezit al eenigen tijd 'n kleinen palm. Deze groeit goed. Nu bij ik tot de ontdekking gekomen, dat er kleine witte diertjes van bui ten op het bloempotje loopen, niet op de plant en op de aarde. »ok zitten ze in het bakje, waar de plant in staat. Het zijn geen kruipende dier tjes. Wat zou ik hiertegen moeten doen? Antw.: Vermoedelijk moet de aarde vernieuwd worden Raadpleeg daarover eens een tuinman Vraag: Iemand zonder nationaliteit, 23 jaar oud en in Nederland wonende, heeft al dien tijd aan alle verplichtingen voldaan. Heeft hij recht op steun of iets anders, als hij geen middelen van bestaan meer heeft? Hij is lid geweest van den Ned. R. K. Middenstandsbond, maar op het oogenblik is hij geen lid meer, daar hij de kos ten niet kan betalen. Antw.: Hij kan zich wenden tot Maatschap pelijk Hulpbetoon. Vraag: Zijn de uitgevers van couranten en tijdschriften in Nederland in 'n bond vereenigd? Zoo ja, geeft deze bond dan een vakblad uit, dat onder de leden circuleert? Zoo neen, bestaat er in Nederland een blad, dat speciaal voor der gelijke uitgevers bestemd is en onder deze ca tegorie haar lezers heeft? Antw.: De uitgevers van kranten en tijdschrif ten zijn o.m. vereenigd in „De Nederlandsche Dagbladpers" en in de „Katholieke Nederland sche Dagbladpers". Beide vereenigingen geven een eigen orgaan uit. Vraag: Ik heb een paar koerduiven in een kooi zitten. Het vrouwtje daarvan verliest do veeren aan de vleugels, zoodat zij kaal worden. Wat moet ik daar tegen doen? Ik voer ze met hennepzaad en 's morgens een theelepel be schuitkruimels. Antw.: Maakt u zich daar maar niet onge rust over. Het is de overgang van het ruien. Mocht het na eenigen tijd niet ophouden, her haal dan nog eens uw vraag Vraag: Ik ben aangeslagen over het belas tingjaar 19341935 voor 68.04. Mijn inkom sten bedragen f 1500. Ik ben ongehuwd, 25 jaar en bij mijn ouders inwonend te Haarlem. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja. Vraag: Voor wiens rekening is het onderhoud van een terreinafscheiding (schutting) tusschen twee achtererven van verschillende eigenaars? Is dat ook omschreven in het Burgerlijk Wet boek? In de koopacte staat niets vermeld. Antw.: De kosten worden door de eigenaars der aangrenzende terreinen gedragen. Vraag: Wat is het particuliere adrets van de directie der K.N.S.M.? Antw.: Ons niet bekend. LONDEN, 19 Maart (Reuter). Bij de indie ning van de begrooting van luchtvaart in het Lagerhuis hield onderstaatssecretaris Sassoon een rede, waarin hij verklaarde dat Groot-Brit- tannië op het terrein van de militaire lucht vaart op de vijfde plaats was gezonken. Wij hebben onze verdedigingsmiddelen afge takeld tot op het been; onze zwakheid is niet alleen een gevaar geworden voor ons zelf, maar ook voor de zaak van den vrede. Zoolang de andere naties niet tot ontwape ning overgaan, kan alleen een sterke luchtvaart ons in staat stellen, om op meer daadwerkelijke wijze onze rol te spelen bij het luchtpact, dat tusschen de Westersche mogendheden besproken wordt. De luchtstrijdkrachten van Frankrijk en Rus land overtreffen de onze aanzienlijk in aantal; anderzijds staat de Fransche (en ook de Ita- liaansche) luchtvloot op een niet zoo hooge trap van techniek als de onze. De V.S. en Italië overtreffen ons in aantal niet veel, terwijl wij meer bevoegde piloten tellen dan deze twee landen. De civiele luchtvaart in Engeland bestaat vol gens Sassoon uit degelijk gebouwde toestellen, welke een goede basis voor de toekomst bieden. Verder deelde Sassoon mede, dat het Engel- sche ministerie van Luchtvaart een premie van 25.000 pond sterling wil uitloven voor het beste vliegtuig, dat binnen een bepaalden tijd door een firma in Engeland wordt gebouwd en dat voldoet aan de behoeften van genoemd minis terie. Verder wil men een vliegtuig bouwen voor hoogte-vluchten en een voor lange-afstar.as- vluchten, waarmede men zoo mogelijk wereld records wil vestigen. Volgens de jongste inlichtingen der Engel- sche regeering was het onjuist, dat Duitschland reeds de gelijke was van Engeland op het ge bied van militaire luchtvaart. Churchill eischte voor Engeland een lucht vloot, welke even sterk is als die van de sterk ste luchtmogendheid. Churchill achtte den huidigen toestand nog erger dan dien in 1914. Steeds ons twaalf uurtje 1 ONS HAM, 1 ONS LEVERWORST, 1 ONS ROOKWORST 25 CENT Eigen gebraden Kalfsgehakt IETS FIJNS PER ONS 12 CENTS GEBRADEN ROSBIEF p. ons 16 ct. OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 19 Maart: Omtrent het vreeselijk spoorwegongeluk op de lijn Antwerpen-Brussel kan volgens de be vindingen van het onderzoek nog het volgen de worden medegedeeld: De groep spoorwegarbeiders, 36 in getal, was werkzaam op den spoordijk tusschen Mechelen en Weerde. De menschen konden wegens den zwaren grondmist den trein niet zien aanko men. Daarom werden wachters opgesteld op eenigen afstand van de plaats waar de arbei ders aan het werk warén. Dezen hebben bij aankomst in de verte van den trein uit Ant werpen, even na acht uur, Ijet fluitsignaal tij dig gegeven, maar dit hebben de arbeiders niet gehoord, omdat juist op dat oogenblik een goederentrein over een nabij gelegen viaduct reed. Eenige arbeiders konden wegspringen toen de trein met groote snelheid naderde. Zeven arbeiders zijn gedood en zoo vreeselijk verminkt dat men groote moeite had de lijken te iden- tificeeren. Twee arbeiders zijn doodelijk en twee licht gewond en werden naar de hospitalen van Me chelen overgebracht. De identificatie der slacht offers is ook nog daardoor bemoeilijkt, doordat een deel der arbeiders als waanzinnigen de velden zijn ingevlucht en op het oogenblik nog niet zijn teruggevonden. De machinist en de stoker van de locomotief hebben op het oogenblik zelf niets van het ongeluk bemerkt. Alleen voeiden zij een schok en enkele kilometers verder stelden zij vast, dat de remmen niet normaal werkten. Daarop brachten zij den trein tot stilstand. Toen ontdekten zij drie bebloede petten en gescheurde bebloede kleedingstukken tusschen de wielen van de machine en groote bloedspat- ten op de locomotief. ruim 250 handteekeningen der deelnemers. Spr. hoopte, dat de vereeniging ook in de toekomst van de diensten van den jubilaris zal mogen profiteerën. De heer v. d. Berch v. Heemstede dankte hierna voor de gebrachte hulde. Alle gebrachte hulde droeg spr. over aan de Kon. Ned. Ver eeniging voor Luchtvaart, een onpartijdig lichaam zonder eenig bijbelang. Hierna hield de jubilaris een drukbezochte receptie, waarop ook de burgemeester van Den Haag, mr. De Monchy, verscheen. Des avonds werd in Hotel Witte Brug een diner gegeven, waaraan t-al van bekende per soonlijkheden uit de vliegwereld mede aan zaten. Gingen er eerst geruchten, dat, wegens de „Flora" te Heemstede, dit jaar de „Primavera"- tentoonstelling dit jaar niet zou doorgaan, thans wordt bekend, dat definitief is besloten deze tentoonstelling toch te houden en wel in de maand September te Rotterdam. Dinsdagavond omstreeks half negen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het winkel- en woonhuis van den banketbakker, den heer Maaskant te Hillegom. De bewoners waren afwezig; buren waarschuwden onmiddellijk de brandweer, die met vier stralen op de waterlei ding het vuur aantastte. Het huis brandde zoo goed als geheel af, niets kon worden gered. De schade wordt door ver zekering gedekt. Het naastgelegen huis van den héér Huisz bekwam ernstige waterschade. ROME, 19 Maart (Reuter) Volgens ge loofwaardige berichten wordt bij de huidige di plomatieke gedachtenwisselingen tusschen Ro me, Parijs en Londen de mogelijkheid overwo gen van een overleg tusschen de drie respectie velijke regeeringen, alvorens Simon en Eden naar Berlijn vertrekken. Uit Parijs wordt een parlementair incident gemeld. De nationalistische afgevaardigde Franklin Bouillon eischte in de Kamer onmid dellijke vaststelling van het tijdstip van be handeling voor zijn interpellatie over de „poli tiek van nalatigheid" der Fransche regeering. Toen Flandin zweeg, begon Franklin Bouillon te spreken, zonder dat hem daartoe verlof was gegeven. Hij wenschta de stem van Frankrijk in de Kamer te laten weerklinken, nu in Ber lijn het lot van den vrede zou worden bezegeld. Links ontketende echter een oorverdoovend la waai, waarop de zitting geschorst werd. OSLO, 19 Maart (Reuter). De leider der Ar beiderspartij, en Voorzitter van het Storting, Nygaardsvold, heeft heden den koning de lijst van het nieuwe Noorsche kabinet voorgelegd. Nygaardsvold neemt behalve het minister presidentschap ook het ministerie van Arbeid op zich. Minister van buitenlandsche zaken wordt Koht, minister van financiën Indreboe, minister van handel M a d s o n, minister van sociale zaken Bergsvik, minister van onder wijs Hjelmtpeit, minister van defensie M o n s e n, minister van landbouw Y s t g a a r d, minister van justitie Lie. 0 In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer waren de volgende wets ontwerpen aan de orde: Wijziging van de begrooting van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds voor 1935 (kas- tenbouw kantoorgebouw Pensioenraad) Wijziging van de Comptabiliteitswet 1927; Wijziging van art. 3 der Boterwet; Regeling van den invoer van linoleum; Regeling van den invoer van naaigaren; Regeling van de aanspraken op wachtgeld van de gewezen secretarissen en de gewezen ambtenaren in den zin der Ambtenarenwet 1929 in vasten- en tijdelijken dienst bij de voorma lige Gezondheidscommissies. Deze wetsontwerpen werden zonder debat en z.hst. aangenomen. Benoemd zijn tot voorzitters der afdeelingen de heeren v. Lanschot, Smeenge, Ter Haar, Rugge en Wibaut; tot ondervoorzitters de hee ren v. Sasse van IJsselt, Fock, De Gijselaar, De Zeeuw en Polak. De vergadering is verdaagd tot heden elf uur. In hotel Witte Brug te Den Haag is Dins dagmiddag een buitengewone algemeene ver gadering gehouden van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, uit sluitend ter huldiging van jhr. I. L. v. d. Berch v Heemstede, die gedurende 25 jaren bestuurs lid dier vereeniging is geweest. De voorzitter, ir. J. F. de Vogel, wees o. m. op de werkzaamheid van den jubilaris op in ternationaal luchtvaartgebied. Spr. kwijtte zich van een opdracht van H. K. H. de Prinses, die spr, verzocht Haar hartelijke gelukwenschen over te brengen. Als onderscheiding overhandigde ir. de Vogel eer. jubilaris de gouden medaille van het hoofdbestuur. Hierop voerde generaal Snijders het woord namens het comité, dat gevormd was ter voor bereiding van deze huldiging. Öp groote schaal heeft men willen bijdragen1 aan het aan te bieden geschenk. Dit geschenk, bestaande uit een zilveren schrijftafelgarnituur, bood spr. aan, vergezeld van een album met Er was betrekkelijk veel publiek, toen heden avond in het Velodrome d'Hiver de voorwed strijden begonnen voor den zeventienden Zes- daagschen wielerwedstrijd van Parijs. Om kwart voor elf werd begonnen met het voorstellen van de koppels en vooral de Fran sche ploegen mochten een luid applaus in ont vangt nemen. Maar bovenal waren A. Magne— Leducq favoriet, die enthousiast werden toege juicht. Ook onze landgenooten PijnenburgWals wer den hartelijk begroet. Om elf uur precies gaf de bekende Fransche vlieger Raymond Delmotte het signaal voor ver trek en de volgende 15 koppels kwamen in be weging: PijnenburgWals (Nederland), Char- lierDeneef (België), van Vlockhovenvan Buggenhout (België), HillDempsey (Ameri ka), LinariDipaco (Italië), SchönLohmann (Duitschand), Jean AertsFalck Hansen (Bel giëDenemarken), BouchardSamyn (Frank rijkBelgië) en de Fransche koppels Magne Leducq, BroccardoGuimbretière, Lemoine Dayen, G. WambstRaynaud, ChouryFabre, IgnatDiot en CoupryPecquex. In het eerste half uur werd reeds dadelijk een goed gangetje ingezet doch gejaagd werd er nog niet. Enkele premies werden er uitge loofd en den grootsten buit haalden hier natuur lijk de Fransche koppels. Eerst tegen half 12 (Franschen tijd) kwam er meer beweging in het veld. Behalve om 1 uur des nachts zullen om 3 en 5 uur des middags en om 9 uur des avonds klassementsprints worden verreden; die van den middag bestaan uit vijf, die van den avond en den nacht uit tien sprints. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Den Haag werd Maandagavond onder groote belangstelling de landenontmoeting Ne derlandLuxemburg voor amateurboksers Se' houden. Onze landgenooten waren over het al gemeen sterker en het einde kwam dan ook met een 52 overwinning voor de onzen bij een partij onbeslist. De resultaten waren als volgt: Weltergewicht: G. Dekkers (Den Haag) wint van Wellbrich (Luxemburg) door technische knock out in de tweede ronde. Lichtgewicht: D Baan (Rotterdam) bokst on beslist tegen Wollscheid (Lux.). Vlieggewicht: Lambilion (Rotterdam) w. o. P* van Ciatti (Luxemburg) BantamgewichtJ. Nieuwenburg (Den Haag) wint van Boessen (Luxemburg) door niet vol doen van laatstgenoemde aan de gewichts- grens. Middengewicht: Th. Reintjes (Den Haag) w. o. p. van Wolters Victor (Luxemburg). Vlieggewicht: Corny (Luxemburg) w. o. p. van J. Nicolaas (Den Haag) Half zwaargewicht; Grasser (Luxemburg) wint door technischen k.o. van C. Castrop in de le ronde. Zwaargewicht: H. de Gooyer (Den Haag) wint door k.o. in de eerste ronde van Cassali (Lu xemburg),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4