Verklaringen van Gil Robles 1 G. De falsificaties te Borne Koningin Emma herdacht Bouw der Douglas- machines OVER CORPORATIEVEN STAAT HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout VOOR DE RECHTBANK Kerkelijk leven WOENSDAG 20 MAART 1935 Vernietiging van 't Marxisme en 't klassenstrijd-dogma is noodzakelijk Verkiezingen voor de gemeenteraden Treffende huldebetuigingen te s-Gravenhage en Delft Herdenking te Delft TEGEN MECHANISATIE Een adres van organisaties uit de sigaren ind ustrie Conflict particuliere mijnen R.K. Mijnwerkersbond ter be spreking door minister uitgenoodigd REGEERINGSPERSONEN BELEEDIGD BOERDERIJBRAND BERGHEM TE MAASWERKEN HERVAT Twee maanden tegen verdachte geëischt De „Pelikaan" naar Indië Postvluchten NED. SPOORWEGEN Aanbestedingen Kruising Twentekanaal MENGPERCENTAGE BOTER IN MARGARINE Gedurende eenige jaren bijna f 6000 aan steungelden verduisterd Nooit controle gehad Het verhoor van verdachte Het getuigenverhoor Het requisitoir De verdediging Had „Aviolanda" te Papendrecht de opdracht kunnen uitvoeren? Niet gereflecteerd! DE HAVEN TE MAASSLUIS Minister zegt bijdrage uit Verkeersfonds toe EEN BUS MET SCHERPE PATRONEN GEVONDEN DE MARIAFEESTEN TE OISTERWIJK Opvoering van „De sevenste Bliscap" RECTOR J. NIEUWENHUIS t (Bijzondere correspondentie) De positie van Lerroux, Spanje's minister president, en bijgevolg die van zijn kabi net, wordt met den dag moeilijker. Men vraagt zich af hoe lang de coalitie, die voor het oogenblik Spanje regeert, nog intact zal blijven voortbestaan. Intact is eigenlijk een tvoord, dat in dit verband bezwaarlijk kan ge bruikt worden. Ministers van het kabinet-Ler- roux komen en verdwijnen; het ministerie is altijd in staat van afbrokkeling en bijpleiste- fing; de crisis, de totale crisis, is sinds maan den latent. Tot dusver is het steeds gelukt een nieuwen titularis voor een „onbeheerde" por tefeuille te vinden, maar dit kan niet eeuwig zoo doorgaan. Er moet een tijd komen waarop Gi] Robles en Martinez de Velasco zich genoopt zien de samenwerking met de radicalen, die zij Van zwakheid beschuldigen, op te zeggen. Hoe eerder dat gebeurt hoe beter het voor Spanje zijn zal. Tot dusver aarzelen de leiders van de C.E.D.A., omdat zij het land niet aan de gevol gen van een chaos willen blootstellen, maar vroeger dan men denkt kan het oogenblik déAr zijn om nieuwe wegen in te slaan. De monar chisten, wier aanvoerders Goicoechea en Calvo Sotelo zijn, maken handig van de gebonden heid der groote rechtsche partijen gebruik om hun aanhang in het land uit te breiden en naarmate die pogingen met grooter welslagen bekroond worden, wordt het voor de C.E.D.A. zaak haar beginselen sterker te laten spreken dan het politieke opportuniteits-moment. Gil Robles weet volkomen goed wat hij wil. Dezer dagen heeft hij in de Club der Madridsche Kooplieden een groote redevoering gehouden, waarin hij de vraagstuk ken van den dag onder de loupe genomen heeft. Dit exposé liet aan duidelijkheid niets te wenschen. Over de Grondwet en de herziening van dit fundamenteele staatsstuk merkte de jeugdige leider van de CE.D.A. op, dat de aan te bren gen wijzigingen van ingrijpenden aard zullen moeten zijn. Aan de huidige Grondwet kleeft de groote fout, dat het zwaartepunt van de zeggenschap in den staat bij de wetgevende vergadering, de Cortes, blijft berusten, terwijl juist de uitvoerende macht de handen vrij heb ben moest om de maatregelen te nemen, die de huidige moeilijke tijdsomstandigheden eischen. Als zij niet over de noodige autoriteit beschikt, kan de regeering haar taak in het belang van land en natie niet ten volle verrichten. Maar hoe zou een ministerie, dat ieder oogenblik van de grootste zwakheid blijk geeft, voldoende autoriteit kunnen bezitten? Gil Robles heeft onomwonden verklaard dat hij een aanhanger van het corporatisme is. Het ls noodig dat de natie begrijpen leert wat on der corporatisme wordt verstaan. Er is geen sprake van fascisme, noch van dictatuur, maar het is noodig, dat de levende krachten der na tie zeggenschap verkrijgen, waar hun levens belangen in het spel zijn. Het leven in het land mag niet geheel afhankelijk zijn van de opvat tingen van politici, die vaak alleen hun elec torale belangen in het oog houden of die hun ner partij. En Gil Robles vervolgde: „Ik bied den vollen steun van de Populaire Actie aan om tot de stichting van den corporatieven staat te komen. Wij eischen niet voor onze partij het recht op dien staat te verwezenlijken; het is ons onverschillig welke partij of welke combi natie van partijen de groote verandering tot stand brengt. Maar als het plan door anderen niet verwezenlijkt wordt zal onvermijdelijk het oogenblik komen, waarop wij gedwongen zullen zijn die verwezenlijking te eischen. Als anderen zich niet bij machte toonen de behoeften van het land te zien en de middelen, Welke deze behoeften zullen bevredigen, niet durven toe- Passen, zullen wij onzen plicht weten te doen. Tegenover het revolutionnaire gevaar past slechts één houding: een energieke, die er op uit is het gezag hoog te houden. Iedere zwak heid, ook die, welke ingegeven wordt door te respecteeren gevoelens van medelijden en hu maniteit, is uit den booze. Want de tegenstan ders waardeeren volstrekt geen menschlievende gebaren; zij zoeken er slechts het bewijs voor de zwakheid der regeerders in." Deze laatste passages hebben rechtstreeks be trekking op een kwestie van taktiek, ten aan zien waarvan de Lerrouxistische opvattingen en de opinies van de rechtsche partijen lijn recht tegenover elkaar staan. De krijgsraden gaan voort doodvonnissen uit te spreken, maar - V de regeering laat die niet uitvoeren. Zelfs het vonnis tegen Gonzalez Pena, die door de ge- heele rechterzijde als de aanvoerder der rebel len van Asturië beschouwd wordt en wiens groote schuld ontwijfelbaar vaststaat, is tot dusver niet ten uitvoer gelegd. Het opperste Gerechtshof heeft zich voor gratie-verleening uitgesproken en het ziet er naar uit, dat de president der republiek een aan dit advies con forme beslissing nemen zal. Dat zal opnieuw tot groote moeilijkheden leiden, want de recht sche partijen blijven van oordeel dat het mi nisterie het gezag, waarover het na het neer slaan van den opstand in October beschikte, op deze wijze meer en meer verspeelt. De werkloosheid is een ander probleem waarover de meeningen verdeeld zijn. Het aantal werkloozen neemt van maand tot maand toe. Op 31 Januari van het vorige jaar bedroeg het aantal werklooze arbeiders 625.097, dit jaar, op denzelfden datum, was dit cijfer tot 711.184 gestegen. In het landbouwbedrijf alléén zijn er 451.319 werkloozen, terwijl in de bouwbedrijven bijna honderdduizend werklieden geen arbeid kunnen vinden. Het vraagstuk is er dus een van de eerste grootte. Maar het komt niet tot inderdaad ingrijpende maatrege len, omdat men aarzelt omtrent den te volgen weg. Gil Robles Wil een groot bedrag hon derd millioen pesetas ter beschikking van werkgevers stellen, die werkloozen in hun dienst nemen aan wie zij productieven arbeid kunnen opdragen. Lerroux evenwel wil voor deze som groote openbare werken doen uitvoe ren, daarbij niet in het oog houdend, dat lang niet alle werklooze arbeiders geschikt zijn voor het verrichten van grondwerk. Met kracht heeft Gil Robles zich verdedigd tegen de beweringen van hen, die in den leider van de CE.D.A. eep vijand van het Parlement zien. De chef van de Populaire Actie is geen tegenstander van het Parlementarisme, hij wil er alleen de uitwassen van bestrijden. In veel opzichten is hij het met dr. Seipel en diens op volgers en met prof. Salazar volkomen eens. Zoowel in Oostenrijk als in Portugal heeft de regeering aan de mythe van den klassenstrijd een allergevaarlijkst dogma een einde weten te maken. Hetzelfde wil Gil Robles en willen ook zijn agrarische medestanders, en zelfs de monarchisten voor Spanje bereiken. Vandaar dat er geen verzoening met de marxis ten, wier geheele actie juist op dit dogma geba seerd is, mogelijk is. In deze controverse, de belangrijkste haast die zich in een georganiseerden staat kan voor doen, zal het volk binnenkort van zijn meening kunnen blijk geven. In Mei toch zal de Spaan- sche natie wederom ter stembus geroepen wor den. De dan te houden gemeenteraadsverkie zingen zullen een goeden maatstaf vormen voor de richting, waarin de politieke voorkeur van het Spaansche volk gaat. Het is nog te vroeg om de positie der partijen te belichten. Het staat volstrekt niet vast, dat de rechtsche par tijen gezamenlijk zullen optrekken. Evenmin is er reeds sprake van een linksch blok, dat de burgerlijke partijen en de socialisten omvatten zal. Het is zelfs niet waarschijnlijk dat dit zich vormt, want de burgerlijke partijen, die links &e Engelsche spoorwegen hebben de expres- locomotief .flenry VII" in stroomlijnmodel omgebouwd Miss Evans sloeg bij de eerste race- wedstrijden voor auto's in Engeland al haar mannelijke concurrenten vaii Lerroux en zijn radicalen leven, zullen er weinig voor voelen haar politieke toekomst aan het lot van het Marxisme te verbinden. Zij we ten maar al te goed, dat het socialisme in Spanje een donkere toekomst tegemoet gaat! Hedenochtend om negen uur heeft op het Regentesseplein te 'sGravenhage een eenvou dige doch treffende plechtigheid plaats gehad. Een deputatie van het Haagsche gemeentebe stuur met den burgemeester aan het hoofd be gaf zich vanuit de consistoriekamer van de Regentessekerk naar het Emma-monument, aan den voet waarvan een krans, welke door boden van het stadhuis werd gedragen, werd neergelegd, als een stille hulde aan de nage dachtenis van wijlen H. M. de Koningin-Moe der, die heden een jaar geleden is overleden. Van de zijde van het publiek bestond er veel belangstelling voor deze eenvoudige, doch tref fende plechtigheid. Vervolgens werd te half tien bij hetzelfde monument een krans neergelegd door het Haagsch Comité voor Volksfeesten. Te elf uur heeft het vroeger personeel van wijlen H.M. de Koningin-Moeder een krans ge legd op het graf in de Nieuwe Kerk te Delft. De oud-huismeester, de heer J. Lodder, gaf in een toespraak uiting van het gevoelen van weemoed dat het personeel op dezen gedenk- waardigen dag bezielt. Wü danken God, aldus spr., voor alles wat Hij door en in haar ons heeft geschonken. Na deze rede bleef men eenige oogenblikken in stilte bij het graf. Voorts is een krans gebracht vanwege den ex-keizer en namens de Vereeniging Oranje dag te Delft. Een comité, gevormd uit de organisaties van sigarenfabrikanten tabaksbewerkers en ta bakshandelaars heeft zich gewend tot den mi nister-president en de ministers van Financiën, Sociale Zaken en Economische Zaken met een adres inzake de beperking der mechanisatie in de sigarenindustrie. Het comité stelt zich ten doel te komen tot een doeltreffende beperking van machinale vervaardiging van het tabaksproduct. Betoogd wordt, dat, afgezien van een kleine minder heid, die aan mechanisatie geheel of gedeelte lijk den vrijen loop wil laten, alle betrokken organsaties, met het oog voornamelijk op de werkloosheid, inperking der mechanisatie wil len bevorderen, of althans daartegen geen be zwaar hebben. Het comité dringt aan op een spoedig ingrijpen van de regeering, en stelt voor een wijziging in de tabakswet te brengen, zoodanig, dat een verschil in accijnsheffing van 1% pet. ontstaat tusschen met de hand ge maakte, half machinaal en geheel machinaal vervaardigde sigaren. Engelsche koloniale troepen bij hun oefeningen. De ruiters houden het zadel in hun rechterhand omhoog Bij den R. K. Mijnwerkersbond is een schrij ven binnengekomen van den Minister van Wa terstaat, inhoudende, dat het bestuur van den bond wordt uitgenoodigd naar Den Haag te ko men om de voorstellen van de particuliere mij nen te bespreken. De datum voor deze bespre kingen is nog niet vastgesteld. Hedenmorgen te circa elf uur is brand uit gebroken in de boerderij, bewoond door den heer J. v. Roodijnen te Berghem. De boerderij brandde tot den grond toe af. Eet vee en de landbouwgereedschappen kon den worden gered. De brandweer was niet ver schenen, daar geen water gegeven kon worden. Verzekering dekt de schade. De door hoog water en vorst gedurende lan gen tijd onderbroken werken aan de Brabant- sche Maas zijn thans weder ter hand geno men. Ongeveer 500 arbeiders zijn opnieuw te werk gesteld. Dinsdagmorgen heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan de veertig-jarige varkenskoopman A. T„ wonende te Zwijndrecht, terzake van het feit, dat hij beleedigende woor den zou hebben geuit aan het adres van regee- ringspersonen. Op een bijeenkomst van varkenshouders te Sommelsdijk heeft hij o. a. gezegd „Wij zijn aan een gauwdievenbende overgeleverd." „Dat hebben de smvoorzien, dat is de grootste dievenbende, die de regeering sanc- tionneert." „Minister Verschuur zegt, dat Zwanenberg on kreukbaar is, die woorden moeten wel met goud betaald zijn." De Officier van Justitie, mr. Hoeffelman, achtte de ten laste gelegde beschuldiging be wezen en eischte twee maanden gevangenis straf. In dezelfde vergadering had ook de 30-jarige slager-propagandist H. T. R., uit Rotterdam, beleedigingen geuit tegen het openbaar gezag. Verdachte was niet aanwezig. Bij verstek werd ook tegen hem twee maan den geëischt. Uitspraak in beide zaken 2 April. Donderdagmorgen a.s. vertrekt het K.L.M.- vliegtuig de „Pelikaan" van Amsterdam naar Batavia. De post voor dit toestel moet uiterlijk heden avond te Amsterdam zijn. De bemanning van de „Pelikaan" zal bestaan uit de heeren L. Brugman, eerste bestuurder; A. van der Sijde, tweede bestuurder; T. J. Hoo- geveen, werktuigkundige, en H. Prins, marco nist. De ,Rijstvogel" (heenreis) vloog van Jodhpur naar Calcutta. De „Kwartel" (thuisreis) vertrok Dinsdag uit Caïro en landde te Athene. Poets met wat goeds, met I V O ROL, de ivoor tandpasta Per tube 40 en 60 cU, doos 20 ct. Tijdelijk een tube Amilda mat cream gratis ter kennismaking. Wat Mijnhardt maakt is goed De directie der Ned. Spoorwegen heeft Dins dag te Utrecht in het openbaar aanbesteed: het verven van spoorwegbruggen, draaischijven enz. pro dienstjaar 1935. De aanbiedingen moes ten 2 prijzen aangeven: a. met schilderen 2 lagen in loodwitverf; b. met 1 laag in loodwit- verf en tweede laag in van de Nederlandschc Spoorwegen te betrekken aluminiumverf. Ingekomen waren 24 biljetten. Laagste in schrijver: volgens a: L. v. Trigt te Dordrecht voor 11.840; volgens b. H. Pothoff te Gronin gen voor 14.980. Voorts werd in het openbaar aanbesteed: bestek no. 1521 HS. (voor rekening van het Rijk). Het leggen van sporen en wissels met ballastbed op een gereed gemaakt baanlichaam, met bijkomende werken, ten behoeve van de kruising Twentekanaal met de spoorbaan HengeloBoekelo nabij Hengelo. Raming 15.000. Ingekomen 19 biljetten. De laagste inschrij ver is de N.V. vh. Hillen en Rosen en Betonbouw „Trio" te Amsterdam voor de somma van 10.759. Naar wij vernemen zal het mengpercentage van boter in margarine binnenkort, vermoede lijk reeds a.s. Maandag weer van 15 op 25 wor den gebracht. Onder groote publieke belangstelling heeft de rechtbank te Almelo Dinsdag de zaak be handeld tegen den gemeente-ambtenaar te Borne, die ongeveer ƒ5500 aan steungelden verduisterde door het invullen van te hooge bedragen en het plaatsen van valsche hand- teekeningen. Verdachte is in Juni 1932 vast aangesteld als ambtenaar ter secretarie, voorheen was hij tij delijk aangesteld. Later werd hij benoemd tot secretaris van de Commissie voor Steunverlee- ning en besliste naar de feitelijke gegevens over het verleenen van steun. Formeel was dat ech ter in handen van B. en W., die last gaven tot verstrekking van gelden voor steuntrekkenden. Verdachte bekent het ten laste gelegde. Hij had wel eens tekorten; doordat hij te veel werk had liep de zaak wel eens in de war. De President: Dat was uw slordigheid, want u hebt de zaak van uw voorganger gekregen en die had ze in orde. Verdachte bekent ook de valsche handtee- keningen geplaatst te hebben en van menschen, die uit den steun waren gevallen, de staten te hebben laten doorloopen. In 1933 is hij be gonnen met zichzelf gelden toe te eigenen. Om dat hij vreesde, dat de zaak zou uitkomen, wilde hij weg naar Duitschland. Later kreeg hij idee om naar Canada te gaan. De President: Dat was toch geen nieuw idee van u? Verdachte beaamt dat. Het bedrag dat hij verduisterd heeft, schat hij op 5500 tot 6000 gulden. Hij kan dat berekenen naar het be drag dat hij voor zichzelf en zijn gezin ge bruikt heeft. In Amerika heeft hij 'n 4000. noodig gehad en toen hij gearresteerd werd, had hij nog circa 600. De andere misdrijven zooals valschheid in geschrifte bedreef hij om zijn tekorten te dek ken. De President: Hoe is U in de gemeente-admi nistratie gekomen? Verdachte: Ik was werkloos, maar stond in verbinding met de vereeniging „Unitas" en dat was de oorzaak. De President: Hebt u nooit geklaagd dat u het werk niet aankon? Verdachte: Ik heb meermalen gezegd dat er hulp bij moest komen. Uit een vraag van den Officier blijkt, dat verdachte 1500 salaris had. De President vraagt naar aanleiding van die vraag of zijn gezin van zijn verduisteringen wat ten goede is gekomen. Verdachte ontkent dat. In deze zaak wordt een 12-tal getuigen ge hoord. De burgemeester van Borne P. A. Schaepman verklaart dat verdachte's voorganger de zaken in orde had. Verder verklaart getuige dat ver dachte het geld kreeg van den ontvanger na zijn opdracht daartoe. Verdachte heeft wel eens gevraagd om hulp, die hij toen kreeg van een volontair. De PresidentHet is gebleken dat hij het werk niet aankon en dat het een janboel was. Getuige beaamt dat en zegt geen moment ge twijfeld te hebben aan verdachte, die zijn volle vertrouwen had. Achteraf gezien was scherper contróle beter geweest. De President: Wist U niet dat verdachte in Den Haag, waar hij ook 'n positie had, waarbij hij met financiën te doen had, 'n mislukking geweest is? Getuige zegt van niet. De President: Is er nooit naar hem geïnfor meerd? Getuige: Neen. De President: Is er nooit gewaarschuwd door zekeren boekdrukker Over? Getuige: Dat kan ik mij niet herinneren. De President: Waren er aanmerkingen op verdachte's gedrag? Getuige: Volgens mij niet. De President: De gelden die verdachte van den Ontvanger kreeg, waren gemeentegelden? Getuige: Ja. Wethouder Hofte teekende de mandaten die hij kreeg, nadat zij eerst door den burge meester waren geteekend. De accountant H. G. Hootsen heeft op ver zoek van den Officier van Justitie de zaak on derzocht en de verduistering en vervalsching geconstateerd. Secretaris Hoppen verklaart dat de burge meester en verdachte de zaken behandelden. Ge tuige zelf had daarover geen contröle. Maar bij een ziekte van verdachte, toen hij ver vangen werd door den ambtenaar Dik, bleek dat het bij verdachte's administratie een jan boel en chaos was. De ambtenaar A. Dik, die verdachte 'n tijd lang heeft vervangen, zegt dat hem de tijd ontbrak, om hem te controleeren, omdat de zaak moest doorgaan. Wel waren er wel eens telfouten. Joh. ter Haar, houtzager te Borne, is 'n tijd lang werkloos geweest en kreeg per week 5.47 uitgekeerd door verdachte, die daarvoor ƒ15.47 op den staat invulde, en dit zoolang getuige werkloos geweest is. G. Oude Munnik, metselaar te Bome, kreeg als hij werkloos was van verdachte een bedrag van nooit boven de ƒ7.terwijl op den staat hoogere bedragen ingevuld zijn door verdachte, terwijl ook een paar keer 'n valsche handteeke- ning er op voorkwam. G. J. Beune, venter te Bome, kreeg zijn steun middels zijn organisatie en wel hoogstens 3.54, terwijl verdachte op zijn staat 13.54 invulde. R. J. Grob, metaalarbeider te Bome, kreeg als hij werkloos was om de ƒ16.— steun, ter wijl verdachte een veel hooger bedrag noteerde en enkele valsche handteekeningen plaatste. Th. J. v. d. Locht, houtvormer te Bome, kreeg bij werkloosheid steun, echter niet zoo veel als verdachte op zijn staat noteerde. Ook staan op dezen staat valsche handteekeningen. De Ambtenaar der Reclasseering, de heer van der Horst heeft 'n rapport over verdachte's le ven uitgebracht en komt daarin tot de slotsom dat hier 'n gedeeltelijk voorwaardelijke veroor deeling op haar plaats zou zijn in t belang van verdachte en zijn gezin. Als getuige a décharge wordt gehoord D. van Leeuwen, landbouwer en wethouder van Bome, die verklaart dat ver dachte een ijverig werker was en zegt nog dat deze meermalen om hulp heeft gevraagd, omdat hij twerk niet aankon. Hij wilde hiervoor wel ƒ100.— salaris laten vallen. Wel was verdachte wat slordig met geld, dat hij soms achteloos in zijn zak stak. De Officier van Justitie zegt dat verdachte de eerste verduisteringen pleegde om gaten te kun nen stoppen en toen ging het berg af met hem Hij maakte toen valsche staten en valsche handteekeningen. De drie feiten aan verdachte ten laste gelegd zijn alle bewezen. Van de zijde die over verdachte ging, was het beter geweest dat er inlichtingen over hem gevraagd waren en ook de contröle had scherper moeten zijn. De Officier is het niet eens met het rapport van den Ambtenaar der Reclasseering om een gedeeltelijk voorwaardelijke veroordee ling op te leggen, daar zijn de gepleegde feiten te erg voor, en daarom eischt de Officier 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Mlej. Mr. H. G. Veth zegt dat verduistering en oplichting niet bewezen kunnen worden. Pleit- ster gaat dan het Reclasseeringsrapport na, waar ze het niet geheel mee eens is. Verdachte heeft zich zelf nooit opgedrongen, maar kwam door omstandigheden in zijn verschillende werkkringen, waarvoor hij dikwijls niet geschikt was, met de gevolgen daarvan. Verdachte heeft lang in grooten angst geleefd en dikwijls ge dacht: Kwam de zaak maar uit. Om echter te bekennen, miste hij den moed. Hij was over spannen en moe en kon tegen de zaak niet meer op en toen kwam de vlucht naar Canada. De bedoeling hiervan was om het onrecht te her stellen. Verdachte heeft alles bekend en nie mand andgrs beschuldigd. Hij heeft een groot berouw en veel schuldbesef en altijd het idee gehad dat hij voor zijn fout boeten moest. Ten slotte pleit de Raadsvrouw clementie, omdat zij de straf te zwaar acht en hij al zeer veel ge leden heeft. Zij acht hier een gedeeltelijk voor waardelijke straf op haar plaats. Uitspraak over 14 dagen. Veertien Douglas-viiegtuigen heeft de K.L.M. in Amerika besteld, terwijl de Maatschappij voor Vliegtuigbouw „Aviolanda" te Papendrecht tot dezen bouw volkomen in staat zou zijn geweest, aldus haar directie. En zonder daarmede cri- tiek op de Regeering of de K. L. M. te willen uitoefenen, zegt zij het zeer te betreuren, dat deze opdracht voor Holland en speciaal voor Aviolanda verloren was gegaan. Drie jaar had de fabriek op opdrachten gewacht en hier was een pracht opdracht, geheel metaalbouw. Daar Aviolanda de eenige fabriek in Nederland is, compleet geoutilleerd en ook thans nog voor zien van specialisten voor metaalbouw, ware deze opdracht zeer welkom geweest. Men herinnert er in dit velband aan, dat deze fabriek in de eerste zeven jaren van haar bestaan 41 geheel van metaal vervaardigde Domier-Vliegbooten voor de Nederiandsch- Indische Marine heeft geleverd, terwijl zij in dien tijd tevens 6 Curtis-jagers bouwde voor het Nederlandsch-Indische leger. In de laatste drie jaren is de fabriek niet meer van voldoende opdrachten voorzien, daar door de crisis vele regeeringsopdrachten werden uitgesteld. De directie heeft, in overleg met commissarissen en aandeelhouders zich als plicht gesteld de fabriek in bedrijf te houden, teneinde dagelijks gereed te staan voor het leveren van vervangingsmaterieel en het doen van reparaties, welke dan ook, zij het in gerin gen omvang, geregeld worden opgedragen. Zoo doende bleef het bedrijf intact, teneinde indien er wederom opdrachten op vliegtuigen mochten binnenkomen, deze onverwijld te kunnen uit voeren. Omtrent het bovenstaande informeerde wij te bevoegder plaatse in 's Gravenhage. Hier achtte men het niet duidelijk, waarom Avio landa, indien zij voor de K. L. M. Douglas- viiegtuigen had! willen bouwen, niet de noodige stappen heeft gedaan bij de K. L. M. en bij Fokker, om een opdracht te verkrijgen. Ruim vijf jaar geleden bleek een groot ge deelte van den kademuur langs de haven te Maassluis zoodanig in verval te geraken, dat in opdracht van het Gemeentebestuur plannen werden ontworpen tot verbetering van den muur. De kosten werden toen geraamd op 146.640. Besloten werd toen aan den Minister van Wa terstaat te verzoeken een subsidie te willen verleenen, hetwelk evenwel werd geweigerd. In- tusschen is de toestand langs de haven zoo danig geworden, dat in Januari j.l. moest wor den overgegaan het betreffende gedeelte af te sluiten voor het verkeer, daar het wegdek steeds meer naar het water ging hellen. Deze onhoud bare toestand heeft gemaakt, dat thans op nieuw besprekingen zijn gevoerd. De Minister van Sociale Zaken heeft nu me degedeeld bereid te zijn een bijdrage te ver leenen uit het Verkeersfonds. De totale kosten van de werkzaamheden worden geraamd op 115.000, waarvan de Provincie 31.000 bij draagt, het Rijk ƒ4500 uit Verkeersfonds en 32.000 wordt aan loon uitbetaald, waarvoor eveneens subsidie wordt verleend. Aan den gemeenteraad wordt nu voorgesteld dit voor Maassluis zeer belangrijke plan ten uitvoer te brengen. Toen de landbouwer J. E. aan den Reuthen- weg te Venlo Dinsdagmiddag in den tuin achter zijn woning aan het spitten was, stiet hij plot seling in den grond op een blikken bus, welke zestig scherpe patronen bleek te bevatten, welke gewikkeld waren in een Duitsche krant van het jaar 1914. De landbouwer heeft zijn vondst, waarvan de herkomst onbekend is, ter beschik king van de politie gesteld. Eenigen tijd geleden werd reeds melding ge maakt van de dezen zomer te Oisterwijk te vieren feesten ter gelegenheid van het jubi leum ter eere van Onze Lieve Vrouw Ter Linde (Maria Vreugderijke). Thans valt te melden, dat bij die gelegen heid door ruim 130 medespelenden een open luchtspel zal worden vertoond onder leiding van Pierre Balledux. Opgevoerd wordt „De sevenste Bliscap". Voor het openluchtspel wordt een amphitheater gereed gemaakt, dat cirkelvor mig opgetrokken, aan ongeveer 15 1600 toe schouwers zitplaats zal bieden. Dinsdag overleed in het Missiehuis te Berg en Dal de W. E. Pater Joh. Nieuwenhuis, M. S. C. Pater Nieuwenhuis werd geboren te Amster dam den 27en Jan. 1869. Op twintigjarigen leeftijd trad hij in de Congregatie der Mis sionarissen vaiu*het H. Hart en werd op 2 Ju ni 1895 priester gewijd. Na zijn Priesterwijding werd hü werkzaam gesteld op de Apostolische School te Tilburg en later te Borgerhout. Eerst zeven jaar later mocht hij naar het Apostolisch Vicariaat van Rabaul in Oceanië vertrekken. Gedurende twintig jaar bleef hij daar werkzaam, totdat hij in 1922 door ziekte genoodzaakt werd naar het vaderland terug te keeren. Zöover als zijn ondermijnde krachten het toelieten, bleef hij steeds zeer werkzaam, eerst te Stein en Overhoven-Sittard en eindelijk te Berg en Dal, waar hij ook het Rectoraatschap waarnam van het sanatorium Kalorama. Na een korte ziekte overleed hij, voorzien van de H. Sacramenten der stervenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5