Frankrijks beroep op Genève Treinbotsing bij Dordrecht Alles per luchtpost Fransch protest te Berlijn Duitsche leger- effectief Het Engelsche bezoek aan Berlijn Het nieuws van heden ENGELAND ONTSTEMD UITBREIDING FRANSCHE LUCHTVLOOT DE GRONDSLAG DER BESPREKING GROOTE VERTRAGING HET GEVOLG DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: i yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 21 MAART 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19247 Eden zal Zaterdag te Parijs alles doen om de Fransche en Italiaansche ministers te kalmeeren Indruk van Flandïn's rede te Berlijn Nota hedenmorgen overhandigd BERLIJN, 21 Maart. (D. N. B.) De Fransche gezant te Berlijn is he denmorgen te 1 1 uur door Von Neurath ontvangen. wmmm ui i Minister Denain eischt een crediet van een milliard Het Weer Zou volgens Fransch blad in vredestijd 800.000 man bedragen Von Seekt terug naar Duitschland Waarom het Britsche protest zoo slap is uitgevallen en aanstoot wekt Pleegt Duitschland verdragschennis? Hevige zandstorm in de V.S. Vele menschen gestikt Machinist van stoomtrein reed door onveilig signaal en daar door was aanrijding met goederentrein niet te voorkomen Geen persoonlijke ongelukken Over enkel spoor Bijzondere maatregelen voor ver zending zijn niet meer noodig Negeronlusten in Har lem duren voort Schade tengevolge van het plun deren der winkels op een millioen dollars geschat REORGANISATIE GRIEKSCHE KABINET DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Amerika en de Sovjet- Unie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN. 21 Maart. (Reuter). Het besluit van de Fransche regee ring om de Duitsche proclamatie van den algemeenen dienstplicht aan den Volkenbond voor te leggen wordt door de Britsche pers veroor deeld. De Fransche bladen consta- teeren echter met genoegen dat gis teren in den intern, toestand een verbetering is ingetreden. Vooral het besluit van de Fransche, Engel- sche en Italiaansche regeeringen om Zaterdag te Parijs de situatie te be spreken, wordt toegejuicht. De „Petit Parisien" schrijft, dat Flandin in zfjn rede in den Senaat de stem van Frankrijk heeft doen hooren, welke in de wereld zal wor den herkend. De leiders van Frankrijk hebben geant woord, zooals het goede recht en de waardig heid van een groot land dit eischen. Verder schrijft het blad, dat de stap van Duitschland niet alleen Frankrijk raakt, doch de geheele wereld. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat Engeland slechts noode aan de wen- schen van Frankrijk heeft toegegeven. Simon heeft zich verontschuldigd omdat hij op een kiesvergadering moest spreken, daarom is Eden gezonden. Het blad is verder van oordeel, dat de tot nu toe getroffen maatregelen middelmatig zijn. Het eenfge antwoord op den Duitschen stap moest zijn de vorming van een blok, bestaande uit Frankrijk, Italië, de Kleine Entente, Sovjet-Rusland en Turkije. De „Times" schrijft boven zdjn hoofd artikel „Een goed en een slecht besluit". Het goede besluit is het bezoek van Eden aan Parijs, het slechte het beroep op den Volkenbond. Het blad is van meening, dat Eden te Parijs alles zal doen om de Fransche en Italiaansche ministers te kalmeeren. In het beroep op den Volkenbond ziet de „Times" weinig voordeelen en groo- te nadeelen: er bestaat in Europa een duidelijk streven Duitschland te bewe gen tot den Bond terug te keeren en niets is zoo geschikt om dit te belet ten als de Fransche stap. Bovendien kan de Volkenbondsraad niets meer doen, dan verklaren dat Duitschland het Verdrag van Versailles heeft overtreden, het geen een ieder reeds weet. De essentieele vraag is evenwel of Duitsch land in de afgeloopen 15 jaar eerlijk is behan deld en of het Verdrag van Versailles in zich wel fair was. Dit kan door geen scheidsgerecht ter wereld beantwoord worden. Het eenig resultaat van het beroep kan zijn den Volkenbond in de oogen van Duitschland nog meer Duitsch-vjjandig te doen schijnen; het besluit is daarom te betreuren. De bijeenkomst te Parijs op Zaterdag a.s. kan beschouwd worden als een compromis tusschen de Britsche politiek eenerzij ds, de Fransche en Italiaansche politiek anderzijds. Er bestaat reden om aan te nemen dat de tweede bijeenkomst, die na de bezoeken aan Ber lijn, Moskou en Warschau, zal worden gehou den op voorstel van Mussolini persoonlijk, en Waaraan Simon, Mussolini en Laval zullen deel nemen, in een stad in Noord-Italië, misschien Stresa, zal plaats vinden. Ten aanzien van de conclusies, die hij van den Volkenbond verwacht, heeft Laval zich nog niet uitgelaten. Het Deutsche Nachrichtenbureau meldt, dat de eerste indruk van de nu nog slechts in Uittreksel ontvangen redevoering van den Fran schen minister-president er op neerkomt, dat Flandin zich er door toepassing van bekende en vaak aangewende en even dikwijls weerlegde argumenten (zooals de kwestie van de schuld aan den oorlog, welke reeds lang door objectief historisch onderzoek is weerlegd) van af maakt, Duitschland ongelijk te geven met zijn besluit van 16 Maart; aan de andere zijde mist men ook slechts de geringste referte aan de jaren lange verzuimen der anderen. Zoo ontstaat de indruk alsof Frankrijk wilde vasthouden aan zijn oude politieke ideologie, waaraan tot nu toe iedere stap voorwaarts moest mislukken. Het moet worden betreurd, dat de rede van Flandin er niet op wijst, dat de op 3 Februari te Londen ingezette politiek van de zijde der Franschen werkelijk ernstig werd gewenscht in de richting van een Europeesche ontspanning. Frankrijk kan zich er blijkbaar nog niet in schikken, dat met een rechtsgelijk Duitschland op vrije wijze moet worden onderhandeld. Indien Frankrijk werkelijk, zooals Flandin Zegt, „bezorgd is voor den op de gerechtigdheid en de eer berustenden vrede", moet men zich ftfvrasen. of deze rede van den Franschen De gezant heeft den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken tijdens dit bezoek de Fransche pro testnota tegen het besluit der Rijks- regeering om den algemeenen dienstplicht in Duitschland in te voeren, overhandigd. Von Neurath heeft den Franschen gezant er op gewezen dat de door de Fransche regee- nng gegeven motiveering van haar protest met een feitelijken toestand geen rekening houdt en van Duitsche zijde derhalve moet worden afgewezen. staatsman en zfjn stap te Genève werkelijk de juiste weg daarvoor is. GENèVE, 21 Maart (Reuter) Het Secretariaat van den Volkenbond heeft hedenmorgen een telegram ontvangen van de Fransche regeering, gericht aan den Secretaris-Generaal, waarin ver zocht wordt om de bijeenroeping van den Volkenbond. De Fransche regeering beroept zich daarbij op art. 11 van het Volkenbonds pact en verzoekt om bijeenroeping van een buitengewone zitting van den raad, wegens de Duitsche verklaring van 16 Maart j.l. De voorzitter van den Raad, de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Ar as, zal de raadsleden ervan in kennis stellen en zich met hen verstaan over de vaststelling van den datum. In het Volkenbonds-secretariaat verluidt he den, dat de vroegste termijn Voor de raadszitting eind volgende week zal zijn. X jpamM Bommen op Berlijn! In allerijl stormen d e reddingsploegen aan om hulp te bieden. Een schitterende actie-joto van de onder leiding van den luchtvaarminister Göring te Berlijn gehoude n luchtafweer-oefeningen PARIJS, 21 Maart (Reuter) In de gis teren gehouden vergadering van de Lucht vaartcommissie der Fransche Kamer heeft de Minister voor de Luchtvaart, generaal Denain aangekondigd, dat hij onmiddellijk een wetsontwerp zal indienen dat hem mo gelijk maakt de hem voor het komende jaar toegestane credieten voor de militaire lucht vaart, ter hoogte van een milliard francs onmiddellijk te gebruiken voor de uitbrei ding van de Fransche luchtvloot. Bovendien zullen de toegestane credieten met een half milliard verhoogd moeten worden, zoodat het Ministerie voor de Luchtvaart tezamen met het voor 1935 reeds beschikbaar gestel de crediet van 2 milliard kan beschikken over een totaal bedrag van 3'A milliard francs. De afgetreden Belgische minister-president Theunis tijdens zijn radio-rede over den binnenla ndschen toestand van België iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig §j VERWACHTING: Zwakke tot matigen E Zuidelijke tot Westelijken wind, aanvan- kelijk licht tot half bewolkt, later toe- EE EE nemende bewolking, weinig of geen re- =E j= gen, aanvankelijk weinig verandering in EE temperatuur; later wellicht iets kouder. EE Hoogste stand: 768.6 te Zürich. EE Laagste stand: 744.7 te Doruat. E Zon op 6.04 - onder 6.12 - Licht op 6.42 EE EE Maan op n.m. 8.10 onder v.m. 5.53 EE Laatste kwartier 27 Maart PARIJS, 21 Maart (Reuter). De Lon- densche correspondent van de „Echo de Pa ris" bericht, dat het Duitsche Ieger-effectief in vredestijd niet 500-000 doch 800.000 man zal bedragen. De SS en SA zullen drie zoogenaamde veilig heids-corpsen vormen; het huicorps-Noord, West en Zuid, met als centra respectievelijk Berlijn, Frankfort en München. Deze corpsen zullen in totaal zes divisies met een regiment luchtvaarttroepen en een regiment spoorweg troepen omvatten. Met ingang van 1 April 1935 zal het Oosten- rijksche Legioen „tweede brigade van de zesde divisie van het hulp-corps-Zuid" heeten. De staf zal zetelen te Bad Aibling. TOKIO, 21 Maart (V.D.). Uit China wordt gemeld, dat de Duitsche generaal Von Seekt, die geruimen tijd belast was met de leiding van de organisaties van het Chineesche leger, naar Duitschland zal terugkeeren, aangezien zijn missie in China beëindigd is. (Van onzen Londenschen correspondent) De houding der Britsche regeering tegen over de bruuske herbewapening van Duitschland, heeft in politieke en diplo matieke kringen ongetwijfeld eenige verwonde ring gebaard. „In politieke kringen," schrijft de „Morning Post", „erkent men dat ondanks de in de nota's gewisselde verzekeringen de En- gelsch-Duitsche besprekingen niet kun nen plaats hebben op den vroeger overeenge komen grondslag. Zelfs in regeeringskringen geeft men toe dat er weinig hoop meer bestaat dat de besprekingen eenig nut zullen stichten. Men wijst er evenwel op dat het In leder geval goed is het contact met Duitschland te hand haven." Deze laatste overweging verklaart grooten- deels de houding der Britsche regeering. Zij wil in geen geval verantwoordelijk zijn voor het afbreken van het contact. Dit niet alleen, want zij wil er met alle middelen naar streven het in stand te houden, ofschoon er in de heele Londensche pers niet één beschouwing versche nen is welker schrijver gepoogd heeft, of er in geslaagd is, aan te toónen hoe dit op den „ou den grondslag" mogelijk is. Zou Engeland dan dien ouden, door Duitsch land feitelijk reeds verbrijzelden grondslag des noods willen opgeven, ofschoon in de nota aan Berlijn door het in diplomatieke stukken eenigs- zins ongewone hulpmiddel van cursiveering, bij zondere nadruk gelegd wordt op de bespreking van alle zaken, vervat in het Engelsch-Fran- sche communiqué (van 3 Februari)? Diegenen, die zich niet kunnen voorstellen dat Sir John Simon en Mr. Eden tóch naar Ber lijn reizen, uitsluitend opdat de schuld voor een onvermijdelijk-lijkende mislukking op Duitsch- lands rekening kome, zijn geneigd hierop beves tigend te antwoorden. Engeland zal formeel vasthouden aan den „ouden grondslag", dus aan het Fransch-Engelsche program volgens hetwelk Hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles in ruil voor Duitsche veiligheidsconcessies zal wor den Ingetrokken. Feitelijk daarentegen zou het geneigd zijn een nieuwen grondslag te aanvaar den; het zou erkennen dat Hoofdstuk V prak tisch niet langer bestaat, en dus ook als onder- handelings-object geen dienst meer bewijzen kan. Zou dit kwade trouw zijn tegenover Frank rijk? Zou het gelijk staan aan een schen ding van de overeenkomst van 3 Febru ari? Wij willen niet op de gebeurtenissen vooruit- loopen, maar wü gelooven toch de inzichten in bevoegde Engelsche kringen juist weer te geven wanneer wij er de aandacht op vestigen dat verwerping van een verdrag of van een deel daarvan geen verdragschennis, geen on rechtmatige daad is. Het voortdurend overtre den van Hoofdstuk V, zonder de formeele ver werping van het verdrag, was onrechtmatig, niet daarentegen de verloochening, de opzegging van het Verdrag. Moeten Frankrijk, Engeland en andere on derteekenaars dit dan gedoogen? Neen, dit m o e t e n zij niet. Zij hebben ten volle het recht een ultimatum naar Berlijn te zenden; ze hebben zelfs 't recht de naleving van •het verdrag met militaire middelen te verzeke ren. Maar maken zij van dit recht n i e t ge bruik, dan kunnen zij ook niet beweren, dat er iets onrechtmatigs is in hetgeen Duitschland thans gedaan heeft. Het kan ongewenscht, het kan laakbaar zijn om politieke redenen, maar zijn Frankrijk en Engeland niet bereid of niet in staat het verloochende hoofdstuk van het verdrag te doen eerbiedigen, dan hebben zij ook den nieuwen toestand te aanvaarden. Voor zoover men hier weet zou zelfs Frank rijk thans niet met militaire middelen eerbied voor het verdrag willen afdwingen. Alleen wanneer een verdrag, dat voor bepaal den tijd is aangegaan, voor het verstrijken van den termijn verloochend wordt, is er sprake van een onrechtmatige daad, van verdragsbreuk. Het bovenstaande verklaart de uiterste slap heid van het eerste deel der Britsche nota aan Berlijn, waarin het „protest" vervat is. Dit pro test is zoodanig geformuleerd dat het feitelijk niet gericht is tegen de verloochening van Hoofdstuk V van het Vredesverdrag, doch hier tegen dat Duitschland door die verloochening den overeengekomen grondslag der aanstaande Engelsch-Duitsche besprekingen ondermijnd heeft. NEW YORK, 21 Maart (Reuter)De staten Kansas, Oklahama en Nebraska zijn door een hevigen zandstorm geteisterd. Sinds menschen- heugenis heeft men niet zoo'n geweldigen or kaan gehad. Men vreest dat talrijke menschen den verstikkingsdood gestorven zijn. De inwoners hebben overal bevel gekregen in de huizen te blijven en natte doeken voor deu ren en ramen te hangen. Officieel wordt de schade, welke aan den graanoogst van Oklahama is toegebracht op 10 millioen dollar geschat. Landbouwdeskundigen in Nebraska zijn van oordeel, dat tengevolge van de verwoesting, welke de storm hier heeft aangericht, het win terkoren opnieuw moet worden uitgezaaid. Hedenochtend vroeg is even voor het sta tion Dordrecht een botsing geweest tus schen een personentrein uit Rotterdam en een uit Dordrecht vertrekkenden goederen trein. Bij dit ongeval zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen, doch daar ten ge volge van de botsing de hoofdsporen naar Rotterdam versperd werden, ontstond be langrijke stagnatie in het treinverkeer. De personentrein nr. 3001, de eerste stoom trein, die des morgens van Rotterdam naar Roosendaal rijdt en die te 5.20 uur te Dor drecht moest arriveeren, reed over de spoor wegbrug over de Maas even voor het station Dordrecht door onveilig signaal. De machinist van den trein zag te Iaat, dat het signaal on veilig stond. Hij bemerkte het echter nog tijdig genoeg om een groot onheil te voorkomen. Toen hij door het onveilig signaal heen was remde bh doch dit was te laat om een botsing met een uit Dordrecht naar Rotterdam vertrekken den goederentrein te voorkomen. De personen trein reed den goederentrein ongeveer op de helft aan de linkerzijde aan. Ten gevolge van de botsing werden vier ko lenwagens van den goederentrein gedeeltelijk uit elkaar geslagen. De wagens, die geladen waren, ontspoorden. De aanrijdende locomotief en de daarachter gekoppelde bagagewagens en personenwagens bleven In de rails en geen der reizigers, noch iemand van het treinpersoneel kreeg eenig let sel. Ten gevolge van de ontsporing waren echter de beide hoofdlijnen tusschen Dordrecht en Rotterdam geheel versperd. De chef van het station Dordrecht heeft on middellijk maatregelen genomen om het trein verkeer zoo goed mogelijk te doen functionee- ren. De reizigers van den gestranden trein moesten hun reis tot het station Dordrecht verder te voet afleggen, vanwaar zij later per trein naar hun verdere bestemming werden overgebracht. De volgende treinen werden ge leid tot Zwijndrecht, vanwaar de passagiers tot over de brug over de Maas moesten wan delen. Daar konden zij overstappen in gereed staande auto's, die de reizigers naar het station Dordrecht vervoerden, waar nieuwe treinen voor het Zuiden werden klaargemaakt. Zoo spoedig mogelijk na. de botsing werd een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. De eerste trein voor Vlissingen en Antwerpen aie te 6.50 uur des morgens uit Amsterdam ver trekt moest over Utrecht geleid worden. Met inspanning van alle krachten gelukte het ech ter het uitgaande spoor van Dordrecht naar Rotterdam tegen 9 uur vrij te maken zoodat, zij het met eenige vertraging, de Edelweiss weer kon passeeren. Zoolang beide sporen versperd waren, werden de doorgaande treinen heen en weer over en kel spoor geleid. De electrische treinen reden echter, totdat de beide lijnen weer gebruikt konden worden, slechts tot Zwijndrecht. De stationschef van Dordrecht had ruim een uur na de botsing de beschikking over een treinstel gekregen, waarmede de passagiers van Zwijndrecht tot over de brug werden gebracht, waarna de verdere verbinding met het station Dordrecht per auto werd onderhouden. De materieele schade ten gevolge van het ongeval is vrij aanzienlijk. Met ingang van den a.s. zomerdienst op het Europeesche luchtnet, zal de ver zending van brieven en briefkaarten met Europeesche bestemming steeds per luchtpost geschieden, indien hier voor bespoediging in de overkomst kan worden verkregen. De afzenders behoeven derhalve geen bijzondere maatregelen meer te nemen voor verzending van brieven en brief- I kaarten per luchtpost binnen Europa. De luchtpostetiketten zijn overbodig en het luchtrecht vervalt. De nieuwe wijze van verzending door den postdienst zal een ingrijpende verandering bren gen in de expeditie van de correspondentie met Europeesche bestemmingen. In het belang van een vlotte en snelle be handeling door den postdienst, wordt dringend de medewerking van het publiek ingeroepen voor volledige en duidelijke adresseering. In het bijzonder is het van belang dat het adres ook bevat den naam van het land van bestemming, provincie (county, canton of departement) en voorts dat tijdige ter postbezorging plaats vindt. NEW YORK, 21 Maart. (Reuter). Hoewel een sterke politiemacht tracht een einde te maken aan den opstand in Harlem, duren de neger-onlusten voort. De zakenlieden in deze wijk, die vreezen dat hun winkels geplunderd worden, hebben den gouverneur verzocht mili tairen te zenden om de orde krachtdadig te herstellen. De schade, welke veroorzaakt is door 't plun deren van winkels en warenhuizen, wordt op een millioen dollar geschat. De zwarte winkeliers hebben hun winkels voor plundering beschermd, door een bord met .Kleurling" erop buiten te hangen. Een Chinees, die zich eveneens op deze wijze wilde beschermen, werd door de negers ge straft met onmiddellijke plundering. Van de meer dan 100 gewonden zijn intus- schen een blanke en een neger overleden. ATHENE, 21 Maart. In tegenwoordigheid van minister-president Tsaldaris heeft de presi dent van Griekenland Zaimis de volgende nieu we ministers beëedigd: Pemkles Rhallys (Binnenlandsche Zaken); Chloros (Justitie); Petros Mavromichalis (zon der portefeuille) en Theotokis (Landbouw), Volgens de „Echo de Paris" zou het Duitsche legereffectief in vredestijd 800.000 man bedragen Fransche minister Denain eischt een crediet van een milliard francs voor uitbreiding der lucht vloot. Fransche protestnota aan Von Neurath over handigd. Onlusten in de New-Yorksche Negerwijk Har lem duren voort. Stakingen in de bouwbedrijven te Wagenïngen en Zeist. Treinbotsing bij Dordrecht; geen persoonlijke ongelukken; treinverkeer ondervond ernstige vertraging. Post met Europeesche bestemming zal door de P. T. T. met ingang van zomertijd per vlieg tuig worden besteld. Nadere mededeelingen van prof. dr. G. Hondius Boidingh over maatregelen tegen gasaanvallen. In de Eerste Kamer is een motie ingediend, waarin de wenseheliikhcid geuit wordt, dat de regeering aan de bezwaren tegen de nieuwe spelling tegemoet komt. o MOSKOU, 21 Maart (Reuter). Hoewel na het afbreken van de onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Sovjet Rusland inzake de schulden een heftige campagne werd gevoerd tot het terugtrekken van de erkenning van de Sovjet-Unie, welke veel weerklank vond in het Congres, deelde Cordell Huil mede. dat de re geering niet voornemens is er van af te zien de Sovjet-Unie langer te erkennen. De volgende week zal Bullitt, de Amerikaan- sche ambassadeur, naar Moskou terugkeeren om zijn functie te hervatten. Uit Washington meldt Reuter echter, dat de commissie van Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden zich voor de behan deling van de resolutie-Tinkham heeft uitge sproken, waarin wordt voorgesteld de erkenning der Sovjet-Unie in te trekken. I N 'V \TT\Illlliimi'i Ti t 1 r t r A/yO Stand op Donderdag: 1 uur n.m.: 762.8 Vorige stand: 760.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1