KWIEK EN VIEF Bekende Duitsche bergspoorlijnen I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? De bloemententoonstelling te Heemstede. Engelsche vlootmanoeuvres. I Plaats dan een „Omroeper" j j voor 80.000 gezinnen •- VOLKOMEN VEILIG Onder het voorbijglijden ziet men de edelweiss tusschen de rotsen bloeien Naar ongekend natuur schoon DONDERDAG 21 MAART 1935 pininiinnimninnmiinnninniinnnninnninnnin!nniiiniiniininnnnnnnnnnnnmniiiiiiiiiiiiiiimiiii| Een .vijandelijk gevechtsvliegtuig doet een aanval op de .Eagle* tijdens de manoeuvres £en groepje Haarlemsche schoolkinderen die Woensdag een bezoek brachten aan de bloemententoonstelling .Flora 1935" ta der Engelsche vloot in den Atlantischen Oceaan Heemstede, bezichtigt een pracht inzending tulpen INVOER IN ITALIË Tijdelijke contingenteering tot 100 pet. EEN A.N.W.B.-TOCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING Geen sportverrichting, maar zuiver toeristische rit HYPOTHEEKCOMMISSIE NOODTOESTAND MUZIEK- BEDRIJVEN I.V.C.B. De kampioens competitie A.s. Zondag de eerste wedstrijden DE MEIHOF Paaschvacantie-cursu» Leening St. Gregoriusstichting Met eigen krachtsinspanning bergen te be stijgen en dan van den top over de wijde wereld uit te kijken dat zal voor menigeen steeds blijven behooren tot de, hoogtepunten van het leven! Intusschen, niet iedereen is zoo gelukkig zelf bergen te kunnen beklimmen. Dan echter komen de moderne bergsporen ons te hulp. De meest ontoeganke lijke Alpentoppen, welker bestijging nog tien jaar geleden het voorrecht was van slechts wei nige, geoefende bergbeklimmers, zijn thans door de techniek overmeesterd. Voor de berg sporen van onzen tijd bestaan geen hindemissen meer! Reeds 60 jaar geleden heeft Duitschland zijn buurlanden in den aanleg van gedurfde berg sporen een voorbeeld gegeven; het behoorde tot de eerste landen, waar deze tot stand gebracht werden. Heden ten dage bezit het een aanzien lijk aantal bergspoorlijnen, op verschillende wijze aangelegd, welke zoowel uit technisch oogpunt als wegens hun landschapsschoon be zienswaard zijn. Zij ontsluiten voor dengene, die er van houdt om op hooge bergtoppen de eenzaamheid op te zoeken, een menigte schoon heden Van het gebergte. Zelfs Duitschlands hoogste berg, de 2963 M. hooge Zugspitze, is thans op gemakkelijke en daarbij volkomen veilige wijze door een bergspoor toegankelijk gemaakt. In het prachtige Beiersche Alpenland, het land van de „Schuhplattler" en de „Schnada- hüpfl" (boerendansen), het boerentheater en de Passiespelen, zijn alleen al in de laatste tien jaren vijf nieuwe bergsporen geopend. De tech niek heeft op meesterlijke wijze het probleem om den top der bergen zonder ffibeite te be reiken opgelost. Een bestijging, welke nog wei nige jaren geleden aan geoefende bergbeklim mers vier tot vijf uren kostte, geschiedt nu met de bergspoor in 10 minuten; een beklimming, waarvoor men eens twee dagen van de grootste krachtinspanning noodig had, doet men thans met de Zugspitzbahn zonder inspanning in 112 minuten! In het westelijke deel van de Beiersche Al pen, de Allgau, vindt men bij het veelbezochte plaatsje Oberstdorf de langste kabelspoor voor passagiersvervoer der wereld, welke naar den Nebelhorn gaat. De cabines, die 25 personen kunnen bevatten, gaan langs een kabel ter lengte van 4850 M. van uit het dal (843 M.) in 18 minuten tijds over bergwouden, rotsen en ravijnen, met slechts een kort oponthoud bij de Seealp, tot het 1932 M. hooge bergstation, van waar talrijke tochten naar het gebied van den 2225 M. hoogen Nebelhorn gemaakt kunnen worden. Een andere kabelspoor voert in het oostelijke deel van de Beiersche Alpen van het welbeken de zonnebad Reichenhall aan den ingang van het Berchtesgadaner land naar de stijde rots punt van den Predigtstuhl. In 10 minuten wordt hier een hoogteverschil van 1200 M. over wonnen, waarbij de omlaag gaande cabine de omhoog gaande optrekt. Onder het voorbijglij den zien wij edelweiss, dat uiterst zeldzaam voorkomende alpenbloempje, tusschen de rotsen bloeien. Wanneer we ten slotte onder het kruis op den top staan, aanschouwen we een over- rijke alpenwereld, met talrijke rotspunten, graten, tinnen, bergwanden, bosschen en mee- ren, van de Berchtesgadaner tot de Salzburger en Zillertaler Alpen toe. Als wij met den laat- sten avond„trein" naar het dal terugkeeren, zien we in de diepte neer op de sprookjesachtige lichten van Reichenhall en Salzburg. Garmisch-Partenkirchen, het welbekende Oberbeiersche alpenplaatsje, waar in 1936 de winterwedstrijden van de Olympische Spelen zul len worden gehouden, bezit alleen reeds drie bergspoorlijnen. In 10 minuten gaan de cabines naar den Wank (1765 M.), die den geheelen dag door de bergzon beschenen wordt, en naar den Kreuzeck (1652 M.), waar idyllische berg weiden de bezoekers wachten en vanwaar zij kunnen afdalen naar het huiveringwekkende Höllental. Men wordt echter door de derde bergspoorlijn van Garmisch-Partenkirchen in staat gesteld de allerschoonste indrukken van het Duitsche alpenland op te doen, n.l. door de Zugspitzbahn. Deze maakt voor iedereen het bezoek aan den zoo ontoegankelijk schijnenden hoogsten berg van Duitschland, de Zugspitze (2963 M.) mogelijk. Deze lijn is wel bij uitstek een technisch meesterstukje. Zij is aangelegd in de jaren 19281930 en vereenigt in zich een spoorlijn met gewone rails, een tandradbaan en een kabelspoor. De beweegkracht wordt geleverd door 1500 volt-gelijkstroom, en de spoor bezit een vijfvoudig remsysteem, dat den passagier volledige veiligheid waarborgt. Langs deze iijn kunnen dagelijks 7200 passagiers bergop- en -afwaarts vervoerd worden. Het stuk met ge wone rails met 45 M. stijging is 1% K.M. lang; de tandradbaan, met 1898 M. stijging, 11 K.M. en de kabelspoor met 300 M. stijging, 702 M. Terwijl langs de rails een snelheid van 50 K.M. per uur kan worden ontwikkeld, bedraagt de maximum-snelheid op de tandradbaan slechts 9 K.M. per uur. De lijn maakt 68 bochten en gaat onder 6 verschillende bruggen door. Bij de halte Riffelriss (1640 M.) doorboort de lijn het rotsgevaarte van de Zugspitze in een tunnel van 4470 M. lengte, met een rijtijd van 33 mi nuten. De stijging in den tunnel bedraagt 1009 M. Bij het Schneefemhotel (2650 M.) eindigt de lijn in het rijk van de eeuwige sneeuw. Men stapt daar in de kabelspoor over, waarmede men in 4 minuten tijds omhoog zweeft naar den top van de Zugspitze, waar zich tusschen den wes telijken en den oostelijken top de alpenhut „Miinchner Haus" en het observatorium van de Zugspitze bevinden. Op den oostelijken top, waarop een kruis staat, wordt men verrast door een vergezicht, dat zich van de Hohe Tauern tot de Allgauer Alpen uitstrekt, het schoonste, dat men in Duitschland op een bergtop kan ge nieten en dat in zijn grootschheid onvergetelijk blijft. Wij hebben ons binnen het kader van dit ar tikel moeten beperken tot enkele korte aandui dingen. Wil men over het landschapsschoon, de Het eenige spoortje, dat de reizigers tot op den top van de Zugspitze 2963 MJ brengt (nabij Garmisch-Partenkirchen) üiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii FOTOREPORTAGE Oud-minister Verschuur bracht Woensdag in gezelschap van zijn echtgenoote aan ba- zoele aan de^groote bloemententoonstelling •Flora 1935 ta Haamstada. Da minister bezichtigt de expositie op het terrein eigenaardigheden van de cultuur, de mogelijk heden van tourisme en wintersport, welke elk der Duitsche bergspoorlijnen opent, uitvoeriger schrijven, dan zou men daarmede boekdeelen kunne» vullen. Duitschland is een aantal uiterst interessante bergsporen rijk, welke zoowel in den zomer als In den winter de mogelijkheid openen tot het opdoen van ervaringen, welke vroeger voor vreemdelingen verborgen bleven. Zelfs de hardnekkigste leden van het gilde der bergbeklimmers, die vóór den aanleg van deze spoorlijnen hun afkeer daarvan niet onder stoelen of banken staken, daar zij hierin een bedreiging van de eenzaamheid van hun berg- toppenwereld zagen, zijn sedert lang vrienden van deze bergsporen geworden, nadat zij zelf daarvan de onschatbare voordeelen hebben lee- ren inzien. te Februari j.l. is nagenoeg de geheele invoer in Italië beperkt tot 10 A 35 pCt. van den in voer gedurende 1934. Thans kan worden mede gedeeld, dat voor den tijd tot 30 April a.s. een regeling is getroffen, krachtens welke voor alle uit Nederland ingevoerde Nederlandsche en ko loniale goederen, waarvan de invoer bij decreet van 19 'Februari Is gecontingenteerd, de invoer wordt toegestaan tot 100 pCt. van den invoer tusschen 16 Februari en 30 April 1934. Voor het verkrijgen van een invoervergunning moet een bewijs worden overgelegd van inklaring gedu rende genoemd tijdvak Mn 1934. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland organiseert een origineelen tocht, die doet den ken aan de tochten onzer zeevaarders, die het zeegat uitstevenden met verzegelde orders aan boord. Op Zaterdag 11 Mei a.s. houdt de Bond n.l. een auto- en motortocht met onbekende be stemming, waarbij de deelnemers zullen kun nen vertrekken van een aantal plaatsen in het midden van het land, waarschijnlijk van Utrecht, Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn, Zwolle, Deventer, Almelo en Arnhem, waar hun de tocht wordt aangegeven. Op welke wijze deze aangegeven wordt, zal tijdig worden bekend gemaakt, maar den dag tevoren weet, behalve de hoofdleiding, niemand welke weg gevolgd zal worden en op den dag zelf zijn ook de houders van de controleposten nog onbekend met den loop van de te volgen route. De deelnemers kunnen dus vooraf geen plannen maken, waar zij In den loop van den dag zullen koffiedrinken of middagmalen en zy zullen er dus goed aan doen, hun Hand boekje mede te nemen, om bij het zoeken naar een pleisterplaats een goede keus te kunnen doen. Echter kan leder, die deelneemt aan de zen rit, welke pl.m. 300 K.M. lang is, er zeker van zyn, dat de weg voert langs goede auto wegen met veel natuurschoon en dat men we»r terugkomt op de plaats van vertrek. Deze tocht is geen sportverrichting, maar een zuiver toeristische rit, waarvoor geen verplicht tempo is voorgeschreven, zoodat allen ruim schoots gelegenheid hebben net parcours af te leggen in het tempo, dat men zelf wil kiezen, mits men maar zorgt 's avond vóór 9 uur op ae contrólepost te zijn. Er hebben zich al tal van deelnemers opge geven, maar waarschijnlijk zal hun aantal be perkt moeten worden om mogelijke opstoppin-s gen in het verkeer te vermijden. Tot 1 April a.s. wordt door de Directie Toe risme van den A.N.W.B., Parkstraat 1820, Den Haag, een voorloopige inschrijving geopend. De voorloopige Inschrijvers ontvangen tijdig alle nadere gegevens betreffende den tocht. In verband met het feit, dat belanghebben den zich herhaaldeiyk tot het bekomen van in lichtingen wenden tot verkeerde adressen, wordt er hierbij nog eens de aandacht op ge vestigd, dat het Secretariaat van de Hypotheek commissie, welke den Minister van Economi sche Zaken adviseert inzake de bekende execu tiegeschillen, wordt waargenomen door het Landbouw-Crisis-Bureau van het Departement van Economische Zaken, Lange Voorhout 1, 's-Gravenhage. Belanghebbenden kunnen aldaar inlichtingen bekomen bij Mr. G. H. van Herwaarden, werk zaam op gemeld bureau, die met het Secreta riaat is belast. De precaire toestand, waarin vele café-res- taurantbedryven met muziek verkeeren, heeft er toe geleid dat tusschen de besturen van de eehigen tyd geleden opgerichte vereeniging van ondernemers van zulke bedryven en van den Ned. Toonkunstenaarsbond overleg Is ge pleegd over hetgeen dient te geschieden tot be houd dier zaken en van de werkgelegenheid der musici. In ampele besprekingen werd overeen- glfkomen verschillende lasten en misstanden gemeenschappelijk te bekampen. De druk der belastingen, in het bijzonder die op de openbare vermakeiykheden, de arbeidsbe middeling voor musici, enz., vormen de eerste objecten, waaromtrent zal worden samenge werkt. De besprekingen worden voortgezet; na dere mededeelingen zullen binnenkort volgen. De kampioenscompetitie van den I.V.C.B. vangt Zondag a.s. aan. De volgende wedstrij den worden dan gespeeld: Kolping—HBC. KerkradeSDOUC. Op Zondag 31 Maart wordt gespeeld: V olendamKolping. H.B.C.—Kerkrade. Op Zondag 7 April: SDOUCVolendam. Kolping—Kerkrade. Op „De Meihof" te Oosterbeek zal het Ned. Centraal Bureau voor Volksdansen (N.C.B.V.) van Dinsdag 23 tot Maandag 29 April wederom een cursus houden in Contra-, Zwaard- en Mor- risdansen, melodieleer, zang en blokfluitspel. De algemeene leiding berust by mevr. dr. Elise van der Ven—ten Bensel, terwyi Engel sche examinatoren en leerkrachten der „Eng lish Folk Dance and Song Society" mede ais docenten optreden. Tydens den cursus zullen ook voordrachten gehouden worden o.a. door den acteur Cruijs Voorbergh over: „Tooneel en Volksdansen" en den folklorist D. j. van der Ven over: „De Tech niek van het Feestvieren". Op Zaterdag 28 April kunnen practykexamens worden afgelegd tot het behalen van verschillende diploma's in volksdansen. Ook wordt weder te Oosterbeek bezoek ver wacht van een gezelschap Engelschen, leden der „English Folk Dance and Song Society", die aan hun cursus te Oosterbeek tevens op de beide Paaschdagen een rondreis door mooi Ne derland zullen verbinden. Voor de zomervacantie staan op het pro gramma een onderwyscursus bestemd voor ge diplomeerde onderwüskrachten en voor hen, die het wenschen te worden een vrije volksdanscur- sus hoofdzakeiyk voor beginnelingen, en een werkcursus voor mannendansen morris en zwaard). Van Maandag 25 Maart zal de inschrijving op de 4 y, pet. 30-jarige Obligatieleening groot f 350.000 (zijnde de eerste tranche eener leening in totaal groot f 700.000) conversteleening 1935 ten laste van de Congregatie der Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart Moederhuis (St. Gregorlushuis) Utrecht, (Rechtspersoon: „St- Gregoriusstichting" Utrecht) in stukken van f 1000, f 500, en f 100 nom. aan Toonder tot den koers van 99k pet. zyn opengesteld by: Nederlandsche Landbouwbank N.V., te An)' sterdam, by Lentjes en Drossaerts en by he» bestuur der St. Gregoriusstichting te Utrecht- De storting zal plaats nebben Woensdag 1 M®1 1935, ten kantore van inschrijving tegen afgifte der toegewezen obligaties. By eventueel latere storting moet 414 pet. rente vanaf 1 Mei 1935 tot den dag van storting wor den bybetaald. De looptyd der leening zal ten hoogste 30 jaar bedragen. Te beginnen 1 Mei 1936 zal van de eerste tranche ad f 350.000 tenminste een bedrag van f 12.000 per jaar a pari worden af gelost, doch eeret nadat de geheele uitstaand® 5 <4 pet. obligatieleening, oorspronkelijk groot f 700.000 is afgelost. De Congregatie heeft het recht te allen tyde tot vervroegde geheele ol gedeelteiyke aflossing der leening over te gaan- De uitlotingen zullen geschieden in de maand April van leder jaar, te beginnen April 1936, d® aflossing 1 Mei d.a.v. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opmeuW spreekt hy In 80.000 gezinnen, waar hy steed® een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. P*3' regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden® 10 ct. per regeL Een moment voor het Hollandsere doel tijdens den voetbalwedstrijd tusschen het voorloopig Nederlandsch elftal en het Engelsche Cardiff City, welke Woensdag te Rotterdam werd gespeeld en door de onzen met 2 1 werd gewonnen Max, burgemeester van Brussel en leider der Belgische liberale partij, ward na zijn audiëntie bij den Koning in verband met de kabinetscrisis door de journalisten onder vuur genomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4