Frankrijk organiseert verzet V Stofzuiger tegen gasaanval WEER VAT OP ENGELAND VERBLUFFEND VAN EENVOUD" Kerkelijk leven MGR. C. A. W. DE GRUYTER DONDERDAG 21 MAART 1935 Italië geheel aan de zijde van Frankrijk Prof. Dr. Ude Nieuw gerucht om zijn persoon FILMCONCOURS GEEN ANNEXATIE VAN BAARLE-NASSAU BELEEDIGING VAN DE TWEEDE KAMER - Prof. dr. G. Hondius Boldingh heeft 'n demonstratie gegeven van een naar zijn meening zeer gemakkelijke methode Luchtverplaatsing is voldoende Een proef I -• I lil KREUGER TOLL Een schadevergoedingsactie Conflict in sigaren- industrie Ruim 10.000 arbeiders er bij betrokken Kranslegging niet toegestaan TUCHTRECHT BESTAAT NIET Mishandeling door 'n onderwijzer FRAUDULEUS MARGARINE VERVOERD Conflicten in de bouw vakken Staking te Wageningen duurt voort Te Zeist WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD Adres aan den minister SCHADEVERGOEDING GEËISCHT Na het Rotterdamsche bouw- conflict GEARRESTEERD Nederlander in het hol van den leeuw GESLAAGDE PROEVEN MET RAKETTEN Veertig jaar priester Zoo simplistisch als Hitier het zich blijkbaar heeft voorgesteld, is de oplossing van DuitsehlancLs gelijkgerechtigdheidskwestie toch niet. Hij meende slechts openlijk het vol ledige en met zorg samengestelde spel zijner herbewapeningstroeven op tafel te hoeven leg gen om zijn tegenspelers te overbluffen en in het onvermijdelijke te doen schikken. De eenige echter, die zwaar onder den indruk van deze geste kwam, was Engeland. Tegenover het on aangename „fait accompli" stelde het een voor Duitschland geenszins onaangename protest nota om toch vooral maar niet het contact met Duitschland te verliezen, het odium van het veroorzaken van een breuk te ontgaan en te trachten te redden, wat er nog te redden zou zijn. Engeland hield daarmee zijn bemiddelaars traditie hoog, maar rekende buiten den Fran- schen waard. Indien het Engelands bedoeling is geweest en dit is meer dan waarschijnlijk om door een individueel protest in gematig de termen een gemeenschappelijk optreden der vroegere geallieerden tegen Duitschland te voor komen, dan schijnt die opzet niet geheel te zul len gelukken. De Fransche verontwaardiging over Duitschlands eigenmachtig optreden in strijd nfet het Verdrag van Versailles is te groot, mede onder invloed van het zich ernstig bedreigd voelende Sovjet-Rusland, van de Kleine Entente en van de in het Balkanpact veteenigde landen. Frankrijk is niet van zins het bij een vermoedelijk zeer scherp gestelde en bondige protestnota aan Berlijn te laten, maar wil bovendien de instelling van den militairen dienstplicht tot een punt van discussie maken in den Volkenbond. De in Duitschland gekoes terde hoop, dat Italië zich zou herinneren, hoe het vroeger met ijver gepleit heeft voor Duitsch lands gelijkgerechtigdheid, is niet in vervulling gegaan. Indertijd speelde Italië Duitschland gaarne uit om aan de Fransche politieke en militaire hegemonie afbreuk te doen, maar sinds Duitschland zijn agressieve Hetze-politiek tegen Oostenrijk begon en daardoor het gevaar ont stond, dat Duitschland aan den Brenner zou verschijnen, is de situatie volkomen veranderd. Italië Wierp zich op tot den meest actieven ver dediger van Oostenrijks onafhankelijkheid, zocht en vond toenadering tot Frankrijk en is op het oogenblik zelfs ernstig bezig zich met Joego-Slavië, dat nog tijdens den Griekschen op stand van een sterk anti-Italiaansche gezind heid blük gaf, te verzoenen. Houdt Hitler van krachtig en radicaal optreden, Mussolini doet dit eveneens. Dat hebben de troepenconcentra ties aan de Oostenrljksche grens na den moord op Dollfuss en zijn houding tegenover Abessynië bewezen. Italië is het op het oogenblik geheel met Frankrijk en Sovjet-Rusland eens en keurt de houding van Engeland tegenover Duitschland af. Wanneer straks de Abbessyni- sche kwestie aan Genève zal worden voorgelegd, zal Italië meer baat vinden bij een goedgunstig gezind dan bij een gefroisseerd Frankrijk en Sovjet-Rusland. Immers mocht de Volkenbond een afkeuring over Italië in verband met de Abessynische kwestie uitspreken, dan zou er voor Italië's prestige niet veel anders op over schieten dan den Volkenbond den rug toe te keeren en daardoor zou het natuurlijk leelijk in de anti-Geneefsche kaart van Duitschland en Japan spelen. Italië wenscht Duitschland even als Japan op een afstand te houden van zijn territoir. Zooals het zich verzet tegen een uit breiding van de Duitsche. machtssfeer over Oostenrijk, zoo verzet het zich ook tegen een uitbreiding van de invloedssfeer van Japan in Abessynië. Deze motieven hebben waarschijnlijk krachtig meegesproken, toen Mussolini geheel de zijde van Frankrijk koos in de kwestie der Duit sche herbewapening en wederinvoering van den dienstplicht. In Engeland moet men niets van de Fransche en Italiaansehe opgewondenheid hebben, omdat men daarvan ernstige complica ties vreest. Volgens de Engelsche opvatting zou het het beste zijn, indien men door zich neer te leggen bij het feit der Duitsche herbewape ning en de instelling van een volksleger Berlijn er toe zou kunnen brengen deze herbewapening en dit volksleger zoo veel mogelijk te beperken en terug te keeren naar den Volkenbond. Ver schillende Duitsche uitlatingen van de laatste dagen wekten den indruk, dat dit niet geheel onmogelijk zou zijn. Frankrijk echter is van hieening, dat men niet in een eenzijdige ver dragschennis zonder meer mag berusten, wil men tenminste niet alle verdragen tot „vodjes Papier" maken. Het stelt niet zoo'n buitengewo nen prijs op een terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond, wanneer er op de afspra ken met het Derde Rijk toch geen staat valt te maken. Bovendien zal een machtig Duitsch land in den Volkenbond een ernstige belemme ring vormen voor de Fransche internationale Politiek, waarvan de Volkenbond zoo vaak een dienstig instrument Is geweest. oor Sir John Simon naar Berlijn gaat, zal er nog een bespreking tusschen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië plaats hebben, en daarna zullen de drie mogendheden wederom overleg plegen. Eden zal van Berlijn naar Moskou door reizen en daarna een bezoek brengen aan War schau en Laval heeft in principe de uitnoodi- ging van Sovjet-Rusland aanvaard om naar het Kremlin te komen. Dit alles heeft kennelijk de bedoeling om Duitschland aan te toonen, dat de "Engelsch-Fransch-Italiaansch-Russische samenwerking intact is gebleven en zich bij een blijvende Duitsche recalcitrantie gemakke lijk tot een hecht aaneengesloten front tegen Duitschland zal kunnen consolideeren. Aan En geland wordt echter de opzet toegeschreven frankrijk en Italië ervan te overtuigen, dat thiitschland niet vóór den Volkenbond moet worden gedaagd, maar in den Volkenbond moet worden teruggebracht. Het zou zelfs bij de ge meenschappelijke bespreking aan den voor. avond van Simon's bezoek aan Berlijn daartoe een krachtige poging wagen. In Berlijn, waar de aanvankelijk enthousiaste stemming over Hitler's aan overmoed grenzenden moed is om geslagen tot een zekere beduchtheid voor de buitenlandsche reacties, heeft men reeds te kennen gegeven, dat Duitschland, nu het zijn gelijkgerechtigdheid heeft hernomen, er niet aan denkt in de beklaagdenbank te Genève plaats te nemen. Alleen als volkomen gelijke der andere vrije mogendheden wil het eventueel weer aan de Volkenbondszittingen deelnemen. Frankrijk, dat op het oogenblik een gemeenschappelijke pro testactie tegen Duitschland organiseert, heeft blijkbaar weer meer vat op Engeland gekregen. De parlementaire „communis opinio" in Frank rijk staat geheel achter Flandin, die na zijn scherpe rede in den Senaat, waarin hij duide. lijk het Fransche standpunt naar aanleiding van de wederinstelling van den dienstplicht in Duitschland uiteenzette, een meerderheid van meer dan negentig percent der stemmen ver wierf. Dat Duitschland zou terugkomen op het eens genomen besluit, is natuurlijk hoogst on waarschijnlijk. Het eenige, wat een krachtig stellingnemen van de vroegere geallieerden misschien zou kunnen bereiken, is dat Hitier wat voorzichtiger zal worden met radicale op lossingen en wat zal inbinden bij de stelsel, matige afwerking van zijn wenschenlijstje, waarop behalve Memel, Dantzig en Eupen en Malmedy, ook nog Oostenrijk en koloniën staan. De professor der Theologie te Graz, Dr. Ude. die op sociaal-politiek gebied altijd min of meer revolutionnaire ideeën heeft verkondigd, heeft altijd een zekere luidruchtigheid om zijn per soon verwekt. In verschillende landen werd hem verboden te spreken. Ook het Nederlandsche episcopaat zag zich daartoe genoopt een paar jaar geleden. Ook in zijn eigen land was het den professor niet toegestaan van kerkelijke zijde, om in het openbaar op te treden. Na een duur van twee jaar heeft de Oostenrijksche bisschopsconferentie dit verbod opgeheven. Ude begon meteen weer in vergaderingen te spreken en gebruikte de nieuwe situatie, om zijn vroe gere brochures, die het politiek-sociale hervor mingsterrein bestrijken, te doen herdrukken. Wegens verschillende zinswendingen in deze geschriften heeft nu weer het Openbaar Mi nisterie van Weenen een aanklacht wegens op ruiing ingediend, zoodat de omstredene persoon lijkheid van prof. dr. Ude al direct weer het middelpunt van een nieuwe affaire is geworden. Ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Brussel zal een concours plaats hebben van artistieke films op landbouwgebied van 2327 Juli 1935. Iedere deelnemer kan ten hoogste twee films ter inschrijving aanbieden. Voor nadere inlichtingen omtrent de voor waarden van deelneming wende men zich tot den heer Lambilliotte, Secrétaire de l'Exposition Temporaire de la Cinématographie Rurale, 15 Rue de Ligne, Bruxelles. In antwoord op de vraag van een Kamerlid of er sprake was van de annexatie van de Bel gische enclave Baerle-Hartog door Nederland, verklaarde minister Hijmans, dat aan de Bel gische regeering nooit een dergelijk voorstel is gedaan. Indien een dergelijk voorstel zou wor den gedaan, zou het niet in overweging kunnen worden genomen. H. Th. R., slager te Rotterdam, heeft in een vergadering te Colmschate, de Tweede Kamer een poppenkast genoemd. Toen hy daarvoor zich voor den politierechter had te verantwoor. den werd hy vrijgesproken, waartegen de offi cier van Justitie in hooger beroep kwam. Het gerechtshof te Arnhem achtte beleedi- ging van een openbaar lichaam als de Tweede Kamer zeer goed mogelijk en was verder van oordeel dat het geiyk stellen van die Kamer met een poppenkast, ook al geschiedt dit door een spreker in een politieke vergadering, is een uiting van minachting, die een ontzegging aan dat lichaam van ernst en waarachtigheid in houdt en dus eene beleediging vormt. Het Hof nam echter bij de bepaling van de strafmate ook in aanmerking dat het hier geldt de toepassing van een strafbepaling, die toen het feit gepleegd werd nog slechts enkele dagen van kracht was, en veroordeelde verdachte tot f 5 boete subsidiair een dag hechtenis. v ->v S - - V ,xj! Het voormalig personeel van wijlen H-M. Koningin-Moeder heeft Woensdag bij de herdenking van den sterfdag der vorstin een krans gelegd bij het monument der Oranjes in de Nieuwe Kerk te DelftDe heer Lodder, huismeester van wijlen H-M. Koningin Emma, legt de krans Het door Prof. Dr. Hondius Boldingh, oud- hoogleeraar in de toegepaste scheikunde aan de Amsterdamsche Universiteit, ontwikkelde systeem van kunstmatige ventilatie ter bevei liging van de burgerbevolking in de huizen van steden tegen oorlogsgassen, biykt in bree- den kring groote belangstelling te hebben ge wekt. Prof. Boldiiigh heeft uit alle deelen van het land brieven ontvangen, welke biyk geven van groote instemming met zyn denkbeeld, vooral ook omdat de toepassing eenvoudig is en met weinig kosten gepaard gaat. In enkele brieven wordt hem ook gevraagd of hy zich by de ontwikkeling van zyn idee wel op den bodem der werkeiykheid heeft geplaatst. Bij een aan val van vliegtuigen op steden zullen, zoo zeg gen de schryvers, naast gasbommen ook brand en explosiebommen worden uitgeworpen, waar door zoowel huizen als groote gebouwen geheel of gedeelteiyk zullen worden verwoest. Prof. Boldingh nu geeft dit onmiddeliyk toe, doch wil er in dit verband met nadruk de aan dacht op vestigen, dat de bewoners van de hui zen, die aan de geheele of gedeeltelüke ver woesting ontsnapt zijn, gevaar loopen, dat zy dan toch nog het slachtoffer worden van de uitwerking van zich verspreidende gassen, zoo dat de grootst mogeiyke beveiling daartegen te allen tyde geboden bhjft. Het publiek dient goed te begrijpen dat by aanvallen uit de lucht er immer gevaarsfactoren te over zyn; het gaat er slechts om, geen enkelen maatregel te verzuimen, welke nog eenige kans op behoud biedt. Onder andere brieven, die Prof. Boldingh ontvangen heeft, zyn er enkele, waarin hem, volledig in overeenstemming met zyn systeem, een suggestie aan de hand wordt gedaan, wel ke hy zelf verbluffend van eenvoud acht. De aanzuiging van de lucht boven het dak zoo schreef men behoeft niet bepaald door mid del van een ventilator te geschieden. Goedkoo- per en nog gemakkeiyker kan men een stofzui ger gebruiken, waarvan men de zuigslang aan sluit op een tevoren in den schoorsteen ge maakte opening of in het schoorsteengat zelf. Aangezien een stofzuiger zoowel zuigen als per sen kan, laat men de aangezogen lucht, welke ingeval 'van een gasaanval nog een geringe concentratie van het schadeiyke gas bevat, door actieve kool filtreeren en vry in het ver trek uitblazen. Dat deze idee gemakkeiyk en met weinig kosten in elk huis te verwezeniyken is, heeft Prof. Boldingh gedemonstreerd. De werkzaamheden aan de opgravingen te Zuidwolde vorderen goed. De blootge legde graven, welke van ongeveer 2000 jaar voor Christus dateeren, bevatten urnen uit dien tijd. In een op de tweede verdieping van zyn huis gelegen vertrek, had hij in den schoorsteen een gat doen maken dat uitkwam op een rook kanaal en daarop de zuigslang van een stofzui ger aangesloten. Deze slang zoog, toen de op een laag kastje geplaatste stofzuiger werd in geschakeld, ammoniak-dampen aan van een hoeveelheid 27-percentige ammoniak, die in een der benedenvertrekken voor het daar aanwe zige schoorsteengat was geplaatst. In een oog wenk verspreidde zich de neus en oogen prik kelende damp via de aan het andere einde van den stofzuiger bevestigde slang door de kamer, waar de proef werd genomen. Nadat de motor van den stofzuiger was afgezet, vulde Prof. Boldingh den stofzak met een sterk absorbeerend koelpoeder, waarna het apparaat weer werd ingeschakeld. On middeliyk kon worden geconstateerd, dat de lucht, die in het vertrek werd uitgebla zen, volkomen vry was van ammoniak-dam pen; deze waren door het koolpoeder geab sorbeerd. Prof. Boldingh deed nog uitkomen, dat aan den perskant van den stofzuiger een tweede filter, byv. in den vorm van een cy linder, kan worden aangebracht, welk filter dan gevuld kan worden met andere absor- beerende stoffen, teneinde de aangezogen lucht ook van eventueele restanten gas of vloeistofdruppels te zuiveren. Prof. Boldingh gaf als zyn meening te ken nen, dat de bewoners moeten verzameld worden in een vertrek met zoo min mogelyk ramen, opdat het binnendringen van de buitenlucht met schadelijk gas zoo langzaam mogelijk plaats heeft, waardoor tyd gewonnen wordt voor het verwaaien op het dak. In dien tyd heeft men gelegenheid, den stof zuiger met de zuigslang aan te sluiten aan de vooraf gemaakte opening in den schoorsten, die in de kamer aanwezig is en waarvan het vuur moet worden gedoofd. De stofzuiger moet worden ingeschakeld. De stofzuiger geeft krachtens zyn bestem ming voldoende zuiging en een voldoende hoe veelheid luchtverplaatsing om voor dit doel ge schikt te zyn. Er ontstaat in de kamer een zekere overdruk, voldoende -om het binnen dringen van de buitenlucht tegen te gaan. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft haar leden een rondschrijven doen toe komen, waarby wordt herinnerd aan de cir culaire van 21 Januari 1935, toen den leden ge legenheid werd geboden, de vereeniging mach tiging te verleenen om een vordering wegens schade in te dienen in het faillissement van de Kreuger Toll Aktiebolaget. Tegen de sedert dien ingediende vorderingen is door curatoren van den boedel voorloopig op formeele gronden bezwaar gemaakt. Intusschen is de zaak in een nieuw stadium gekomen, doordat het Hoog gerechtshof te Stockholm heeft kenbaar ge maakt, dat het in de zaak, welke door Zweed- sche houders van winstdeelende obligatiën aanhangig was gemaakt over hetzelfde punt, namelijk schadevergoeding op grond van onjuist prospectus, niet zou beslissen voordat alle vor deringen, welke door de in de verschillende landen gevormde beschermingscomité's waren ingediend, in hetzelfde stadium zouden zyn ge komen. Daar dit wellicht jaren zou vergen, is de advocaat van de diverse comité's in overleg getreden met de curatoren, met het resultaat, dat de vordering van de Zweedsche houders voor zoover noodig in overleg met den advocaat der Vereeniging is aangevuld en dat de curato ren zich bereid verklaard hebben om de door de comité's vertegenwoordigde houders een zelfde behandeling te doen ondergaan als de Zweedsche houders. Wordt de eisch der Zweed sche houders afgewezen, dan is ook die der door de comité's vertegenwoordigde houders vervallen; wordt de eisch toegewezen, dan heb ben zij wat schadevergoeding betreft dezelfde rechten. Gezien den spoed, waarmee deze zaak moest worden behandeld, heeft de Vereeniging, nadat de noodige waarborgen waren getroffen, haar advocaat gemachtigd, de vordering in te trekken. Het Hooggerechtshof zal thans bin nenkort uitspraak doen. Verder bestaat de gelegenheid, een vordering in te dienen wegens schadevergoeding ten op zichte van den boedel van wylen den heer Ivar Kreuger privé. Deze vorderingen moeten vóór 30 Maart a.s. zijn ingediend. Degenen, die hun vordering aan de Vereeniging wenschen over te dragen, moeten zorgen, dat de vordering uiterlijk Maandagmorgen 25 Maart in het bezit der Vereeniging is. Ook voor deze schadever goedingsvordering geldt, dat de stukken vóór 12 Maart 1932 in het bezit der leden moesten zyn. Intusschen zal het bedrag der schadever goeding, waarop de houders eventueel recht zul len hebben, gering zyn, gezien het feit, dat de uitkeering, welke aan de crediteuren van den boedel van Ivar Kreuger waarschynlyk zal wor den gedaan, op het oogenblik op een half pro cent wordt getaxeerd. Aandeelhouders in de Kreuger en Toll A.B. kunnen op dezelfde voorwaarden hun vorderin gen wegens schadevergoeding indienen. Daar echter aandeelhouders naar het oordeel der Vereeniging niet kunnen verwachten, nog eeni ge bate te verkrijgen, acht de Vereeniging geen termen aanwezig om haar bemiddeling te ver leenen by het indienen der vorderingen van de aandeelhouders. By het dreigende conflict in de sigarenin- dustrie zyn ongeveer 12.000 arbeiders betrok ken. De katholieke bond telt 6000 leden, de mo derne bond 2500, de christelyke bond en de fe deratie 2000 leden. By dit conflict werken vorengenoemde bon den samen. Zy hebben besloten, dat de onge organiseerde arbeiders, die zich voor Zondag a.s. als lid van een der bonden opgeven, dezelfde rechten zullen hebben als de georganiseerde stakers. Deze maatregel is getroffen, om het den patroons onmogelyk te maken met onge organiseerde arbeiders het werk voort te zet ten. Hoewel over de houding der ongeorganiseer de patroons niets te zeggen valt, neemt men aan, dat zy niet tot loonsverlaging zullen over gaan. Zooals bekend, heeft een der grootste ongeorganiseerde bedrijven, de Aidafabrieken te Eindhoven dat tot nu toe loonen be taalde, die gelyk waren aan het contractloon, reeds medegedeeld, dat geen loonsverlaging zal worden toegepast. Woensdagmorgen begaven eenige N. S. B.-ers uit Baam zich naar de Nieuwe Kerk te Delft, met de bedoeling om by het graf van wylen Koningin Emma een krans te leggen. Men wees hun er op, dat daartoe toestemming vereischt was van den commissaris van den grafkelder, den burgemeester van Delft. De N. S. B.-ers hebben zich daarop tot den burgemeester, mr. G. van Baren, gewend met het verzoek den krans op het graf van de Ko ningin-Moeder te mogen neerleggen. Mr. van Baren heeft zyn toestemming echter geweigerd, waarop het gezelschap onverrichterzake naar Baam terug keerde. Volgens „Het Volk" had de burgemeester als motief opgegeven, dat hy deze kranslegging aan de N. S.B., een politieke party, niet wilde toe staan, zeker niet, nu van tevoren geen verzoek daartoe was binnengekomen. De onderwyzer P. te Deventer had een negen jarige leerling in de school tegen het hoofd geslagen en aan de ooren getrokken. De Politie rechter te Zutphen veroordeelde hem wegens mishandeling tot 40.boete suibsidair 40 dagen hechtenis, waartegen de veroordeelde appèl aanteekende. De verdachte erkende het ten laste gelegde, doch beriep zich op het aan den onderwyzer toekomend tuchtrecht en zeide slechts een lichamelijke tuchtiging van eenvoudigen aard te hebben toegepast. Het Hof heeft daaromtrent overwogen dat het het bestaan van een dergelijk tuchtrecht niet aanneemt als geen steun vindende in de wet. Dat er wel gevallen denkbaar zyn, waarin een pyn veroorzakende tuchtiging met de bedoeling om een weerbarstigen leerling tot rede te bren gen geen mishandeling oplevert, doch dat de verdachte den onderwerpelijken jeugdigen leer ling tegen het hoofd heeft geslagen en aan de oogen getrokken, hetwelk de grenzen der rede lijkheid overschreed. Het. Hof vond evenwel, in verband met den aard en de omstandigheden van de feiten, aan leiding de door de Politierechter opgelegde straf te verminderen tot 20.subsidiair 10 dagen. De marechaussee te Moerdyk heeft Woens dagmorgen een inwoner van Dordrecht aange houden. De man had een koffer by zich, waarin zich een flinke hoeveelheid Belgische margarine be vond, welke frauduleus vanuit België ons land was ingevoerd. De man is ter beschikking gesteld van den brigade-commandant. Woensdagmiddag heeft te Wageningen de Ryksbemiddelaar Prof. Mr. Josephus Jitta ten gemeentehuize een bespreking gehouden met partyen betrokken by de staking in het bouw- bedryf aldaar. Aanwezig waren het feestuur der Wagening'sche patróonsvereeniging met een lid van het hoofdbestuur en bestuursleden der drie arbeidersorganisaties en leden van hun hoofdbesturen. De langdurige vergadering had geen resul taat. geen der beide partyen was tot eenige tegemoetkoming bereid. Verwacht wordt, dat de staking geruifhen tyd zal duren. Te Zeist zijn Woensdagmorgen ongeveer 120 bouwvakarbeiders in staking gegaan. By het werk wordt gepost, terwyl zoogenaamde onder kruipers door een stakersescorte naar huis wor den geleid, waarby ook de politie niet ont breekt. Het landelyk contract gaf voor Zeist een loonsverlaging van 2 cent per uur, zoodat het uurloon 58 cent bedraagt. Door R. K. en Chr. georganiseerde patroons aanvaard, achtte de afdeeling Zeist van de Algemeene Patróonsvereeniging, onlangs gefu seerd met den Nederlandschen Aannemersbond, een uurloon van 55 cent en intrekking van den vacantiebon (terwaarde van 1.05 per week) noodzakelijk. In een drukbezochte vergadering van R. K., Chr. en modem georganiseerde werknemers werd, gelyk gezegd, besloten deze grootere loons verlaging niet te aanvaarden. De jeugdraad van het N. V. V., de Arbeiders Jeugdcentrale en de Nederlandsche Arbeiders Sportbond hebben een adres inzake de jeugd werkloosheid, dat door een aantal organisaties, die het congres „Jeugd in nood" hebben by ge woond, is geteekend, doen toekomen aan den minister van sociale zaken. De volgende maatregelen worden bepleit: Verlenging van den leerplicht met 1 jaar. Verkorting van den werktyd voor jonge ar beiders tot 40 uur per week. Vervroegde pensionneering, zoo noodig met overheidshulp, van oudere arbeiders en amb tenaren enz. Vaststelling van een maximum leeftydsgrens in de vrye beroepen, c.q. sterke progressieve belastingheffing van personen boven die leef. tydsgrens. Verder wordt in het adres ruimere subsi- dieering der werkkampen wenscheiyk geacht. Een zestal bouwpatroons te Rotterdam heeft naar aanleiding van de aldaar uitgebroken staking de drie arbeidersorganisaties in kort geding gedagvaard om schadevergoeding, daar de stakers de werkwilligen zouden hebben be lemmerd hun werk uit te voeren, en hen zelfs zouden hebben gemolesteerd. De rechtbank zal Vrijdag de zaak behandelen. Op de Nieuwstraat (Duitsch gedeelte) te Kerkrade, werd Woensdag door de Duitsche po litie gearresteerd de Nederlander W. Fuit, Bleyerheide, wien het verblyf in Duitschland was ontzegd. Voorts wordt hy verdacht poli tieke lectuur over de grens te hebben gebracht. Hy is naar Aken overgebracht. Woensdagavond zyn door de Stichting Ne derlandsche Rakettenbouw te Den Haag en de firma Kat uit Leiden in de duinen bij het kampeerterrein te Katwyk aan Zee wederom proeven genomen met postraketten. In totaal zyn drie raketten met post (600 brieven) afgeschoten. Door de politie waren uitgebreide maatregelen getroffen en het ter rein was met roode lantaarns afgezet, terwyi het publiek op grooten afstand werd gehouden. Even na acht uur werd de eerste raket afge schoten vanaf een rechtstandige startbaan. Na 40 sec. ging de raket met een flinke vaart omhoog en gooide toen, op zyn hoogste punt gekomen, een lichtkogel uit. Direct daarop werd een tweede afgestoken. Deze bleef eenige secon den steken, doch door de groote voortstu wingskracht werd deze moeilykheid overwonnen en daarna ging het raket recht omhoog onder het uitstooten van een vuurstraal. Daarna wedr de grootste en laatste raket beproefd. Het was er een, gebouwd volgens het systeem van den heer Roberti, met een lengte van 1.65 M. en geheel van aluminium, in stroomlyn en voorzien van groote vinnen. Het startgestel was van staal vervaardigd. Het ap paraat vloog in de juiste baan vooruit en het raket verdween zichtbaar door zyn vuurstraal over de duintoppen. Toen men ging zoeken vond men het raket K.M. van de startbaan. Het apparaat was tegen een dhintop gebotst, waardoor het even was blyven doorbranden, doch het werd byna onbeschadigd gevonden. Algemeen was men het er over eens, dat deze proeven de beste waren die tot nu toe genomen zijn. Binnenkort zullen nieuwe proeven worden gehouden. Op 30 Maart a.s. herdenkt Mgr. C. A. W. de Gruyter, Huisprelaat van Z. H. den Paus, rus tend te 's-Gravenhage, den dag, waarop hy vóór veertig jaar tót priester werd gewyd. Naar wy te zynen huize vernamen, ligt het in de bedoeling' van Mgr. om zich aan een feestelyke viering van dit jubileum te onttrek ken, daar hy eenigen tyd elders verbiyf zal houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5