Tegen versnippering van het parlement KNAPPE REDE VAN Mr. DE WILDE Toen de scheidsmuur viel Tweede brandstof- looze motor Het mysterie van Wolvega De loonen van de sigarenmakers DRAMA TE PUTBROEK Spellingbeleid VRIJDAG 22 MAART 1935 TWEEDE KAMER ,Jdet districtenstelsel tast de even redige vertegenwoordiging veel meer aan" Het amendement-Bon- gaerts ingetrokken Ongrondwettig door ISABEL C CLARKE Minister De Wilde Een correctief Districtenstelsel LANDELIJKE C. A O. VOOR DE STUKADOORS Nu een die op gecompliceerde lucht al tien minuten heeft geloopen „De verbruikte lucht circuleert door den motor en komt weer in het reservoir terug, om nogmaals dienst te doen!" War denier geeft een uiteenzetting Is er bezuiniging? De opzegging uitgesteld tot 22 April Civiele vordering tegen den jacht opziener toegewezen Schepen naar Rusland Onderhandelingen met andere reed er ij en EERSTE KAMER De motie-De Savornin Lohman met 23 tegen 17 stemmen verworpen Men scheidde in vrede Dreigend conflict in de meubelindustrie Alle stakingen en loonsverlagin gen een week uitgesteld UIT DE STAATSCOURANT POGING TOT STRAATROOF? Vreemde geschiedenis om een anti-N. S. B.-brochure Den Haag, 21 Maart 1935. Nadat eerst nog de Katholieke afgevaar digde VAN POLL zijn bedenkingen tegen minister de Wilde's kiesrechtwijziging geop perd had hij leverde ook een verdienste lijk tegenbetoog tegen prof. Visscher's requi sitoir aan het adres der groote partijen heeft dan eindelijk de cordate bewindsman van Binnenlandsche Zaken de geweldige overmacht van zijn tegenstanders getrot seerd en zijn verdedigingsrede gehouden. Er zal wel niemand in de Kamer geweest zijn, die niet van bewondering werd vervuld voor de knappe manier, waarop de minister zich van deze taak kweet. Zijn vechtersnatuur groeide erin, dat zij zich eens in een geducht staats rechtelijk debat kon uitleven. En met het en thousiaste gebaar en den levendigen betoog trant, dien we van hem gewend zijn, heeft de heer de Wilde anderhalf uur lang de Kamer met zijn argumenten bekogeld en geboeid. De minister zette voorop en hij had daar volkomen gelijk in dat uit de Kamer zelf aanhoudend pleidooien gehouden zijn voor maatregelen tegen de verregaande partijversplintering, welke bij iedere verkie zing een bonter samengestelde volksver tegenwoordiging opleverde. Hij heeft de ge grondheid van dien wensch erkend en ge poogd, een middel te verzinnen tegen de „slingerplanten", welke op den duur den gezonden boom van het parlementaire stel sel dreigen te overwoekeren en te verstikken. Men kon hier een oplossing bereiken langs den rechten weg en langs den omweg van het districtenstelsel. Den laatsten weg heeft de mi nister niet gekozen, omdat het aantal voor standers daarvan geslonken is in de S.D A.P. zwaaide men om en de kans van slagen dus niet zoo groot was. Hij koos dus de eerste methode, waarbij een partij pas recht op vertegenwoordiging in de Kamer krijgt, indien zij niet éénmaal, maar driemaal den kiesdeeler heeft behaald. Dat deze eisch door de Kamer in strijd met art. 82 van de Grondwet werd geacht, vond volgens den minister zijn oorzaak in het feit, dat men het in dit artikel genoemde begrip „evenredige vertegenwoordiging" verkeerd in terpreteert. Men legt te veel den nadruk op de „even redigheid" en werkt die evenredigheid te mathe matisch uit, terwijl men de „vertegenwoordi ging", waarbij staatkundige overwegingen den boventoon voeren, uit het oog verliest. Dit strijdt, aldus minister de Wilde, met de vóórgeschiedenis. De Staatscommissie, die de evenredige vertegenwoordiging voorbereidde, had in prof. Oppenheim een staatsrechtdeskundige, geen wiskundige, tot voorzitter. Cort van der Linden zeide bij de parlementaire behandeling uitdrukkelijk, dat het stelsel practisch uitvoer baar was en dat de uitwerking, welke de Kies wet aan art. 82 der Grondwet gaf, voor wijzi ging vatbaar moest zijn. En thans is gebleken, dat de Staatscommissie-Oppenheim het begin sel der „evenredigheid" zóó tot in het uiterste heeft uitgewerkt, dat de „vertegenwoordiging" er door in het gedrang komt. Men had in 1917 de bedoeling, aan groote figuren, die alléén staan, den weg naar de Kamer te openen, maar reeds toen waarschuwde de heer Vliegen, dat langs dezen weg wel eens afgevaardigden van matiger allure, die alleen een bepaald belange tje vertegenwoordigen, zouden kunnen binnen komen. Ook Struycken schreef reeds in 1914, dat het begrip „evenredigheid" een gevaar in hield, dat de rekenmeester wel eens de plaats zou kunnen innemen van den staatsman en dat de practische uitvoerbaarheid meer waarde heeft dan de theoretische volkomenheid van de uitwerking der evenredigheid. Dat hy met zijn vooj'stel iets introduceerde, wat andere landen niet kennen, erkende minis ter de Wilde. Maar, voegde hy er aan toe, die andere landen hebben het districtenstelsel en bereiken langs dien weg, dat de evenredige ver tegenwoordiging niet vergezeld gaat van een 13 „Neen Öym, ik ga er niet met je heen. En ik ben erg biy, dat grootvader niet geweten heeft, waar je geweest bent, want het zou hem nog veel boozer gemaakt hebben. Hy heeft ja ren geleden met Sir Roger ruzie gehad. Het is een heel verhaal en ik kan het je nu niet vertellen, alleen maar dit, dat in zyn opinie Sir Roger zich heel leelijk gedragen heeft te genover een van de Harrimans. Sinds dien tijd kyken de twee families elkaar niet aan. Ik wist heel goed, dat Lady Weste op Valleylands woonde. Als kinderen waren wü met elkaar be vriend en zy ook met Dick. Maar onder deze omstandigheden voelde ik wel, dat het voor my niet aanging om de vriendschap te vernieuwen." „Wat kunnen my de ruzietjes van grootva der schelen," riep Cymbeline boos uit. „Die gaan my toch niet aan?" „jy bent ook een Harriman, je kunt er niet aan ontsnappen." bracht ze hem te binnen. De ongewone hardheid van haar optreden verbaasde den jongen. Het gebeurde maar zel den, dat ze zoo sprak, maar als ze het deed, dan wist hy, dat het uit was en dat het tegen overgestelde in haar oogen verkeerd was. En toen voelde hy, na deze nederlaag, hoe vree- zoo verregaande splitsing van het Parlement als in Nederland te constateeren valt. De minister verwierp de gedachte, dat by aanvaarding van zijn voorstel kleine partyen met een echt levensbeginsel geen kans meer zouden hebben. Want het verleden heeft be wezen, dat die partijen er tóch komen, omdat haar groei zich ook buiten de Kamer voltrekt. Het districtenstelsel, aldus de heer de Wilde, tast de methematische evenredige vertegenwoordiging veel meer aan. De Staatscommissie-Oppenheim verwierp het, maarliet niettemin de mogelijkheid daar van open in de Kieswet. Mag men dan, waar de Staatscommissie dit meerdere toeliet, het mindere niet als middel van correctie toepas sen? u Dat zy'n voorstel een gevaarlyk precedent zou zyn, heeft minister de Wilde met nadruk ont kend. Men zal niet over ©enigen tyd een vyfvoud of een tienvoud van den kiesdeeler eischen, om dat men tenslotte gezond verstand heeft en het correctief aan natuurlyke begrenzingen gebon den is. Men zet toch ook niet den kiesgerech tigden leeftijd op b.v. 45 jaar. Het is echter duidelyk, dat dit het punt is, waar de schoen wringt. De minister is er dan ook niet in ge slaagd aan te toonen, dat die „natuurlijke be grenzing" objectief vaststaat. Hy kon wel zeg gen, dat de Kamer de kwestie te rekenkundig beziet, maar het vaststellen van dié grens in de Kieswet is een staatkundige kwestie. En daarom dat valt niet te ontkennen ligt hier een gevaar voor willekeur. Aan het eind zijner zeer bekwame rede heeft Minister de Wilde ge zegd, dat hij, bij mislukking van zijn initiatief^ slechts hopen kan, dat het gezond verstand van het Nederlandsche volk zelf tenslotte paal en perk zal stellen aan het versplinteringswerk, dat de Kamer bedreigt. Wat er nu van het ontwerp terecht zal komen, hangt geheel af van het lot, dat de amendementen wacht. De Kamer is na eenige replieken, die geen nieuws opleverden, reeds met de behandeling dier amendementen begonnen. Het eerste amendement, dat aan de orde kwam, is intusschen al van de baan. Het was van ir. Bongaerts en beoogde invoering van een vierdistrictenstelsel. Omdat he t weinig kans maakte en omdat minister de Wilde be loofd had, deze oplossing, die ook andere voor deden heeft b.v. het aanhalen van den band tusschen kiezers en gekozene nog eens te zullenoverwegen, los van het vraagstuk der kleine partijen, heft de voorsteller dit amen dement ingetrokken. De Nederlandsche Stucadoorspatroonsbond en de R. K. Bond van Stucadoorspatroons St. Antonius hebben aan de betrokken gezellen- bonden het besluit van de door beide bonden gehouden bondsvergaderingen inzake het af sluiten van een vernieuwd landelijk collectief contract doen toekomen, zy^deelen, volgens de „N. R. Crt." mede, dat de patroons de verla- selyk hy deze willekeurige scheiding van An gela vond. Dus zou hy zyn belofte niet kunnen nakomen? Nooit meer naar Valleylands gaan, haar nooit meer zien? Nooit meer mishooren in het kleine kapelletje waar het roode lampje flikkerde als een levende robyn? Zyn stem was onzeker toen hij weer sprak: „Mam, waarom doet u toch altyd wat hy wil? Waarom doet u niet wat u zelf het liefste doet?" Zy keek hem rustig en vol ernst aan. „Dat kan niemand," zei ze. „En als het met zich zou brengen, zooals in dit geval, dat ik de gevoelens van een ander zou moeten kwet sen, komt de vraag of het goed of kwaad ts, dadelijk aan de orde. Het is het verschil tus schen zelfzuchtig en onzelfzuchtig zijn en dat zegt heel wat in dit leven." zy fronste haar wenkbrauwen een weinig, zy moest hem niet laten zien, dat het haar ook moeite kostte. Zy had het wel geleerd, op de Towers, zy moest hem niet zóóveel toegeven, dat zy hem bedierf. Van zijn onnadenkend egoïs me droeg zy de schuld. „Alles wat ik je draaglykerwyze kan toestaan, sta ik je toe, Cym. Maar ik kan je gewoon niet naar de Westes laten gaan. Begryp dat goed en laten we er dan niet verder over spreken." Zy vond het vreeseiyk hem zoo te moeten plagen. Hy liet haar hand een beetje los, scheen zich terug te trekken. „Maarik heb het Angela beloofd," zei hy mokkend. Opstandigheid flikkerde in zyn oogen. Hij dacht aan dien kus by het poortje en hoe bij ging van 3 cent per uur boven een uurloon van 70 cent en van 2 cent per uur by een loon van 70 cent of lager hebben geaccepteerd. De ver laging van het tarief moet de volle 5 procent van het geheele tarief bedragen. Het verplicht geven van aangenomen werk wordt afgeschaft en de clausule zooals die in een vroeger con tract gestaan heeft nml.: „ook kan in aange nomen werk worden gearbeid enz." moet weer in het nieuwe contract worden opgenomen. De waarde van de vacantiebon wordt gesteld op X gulden voor de eerste klasse en voor de tweede en derde klasse naar verhouding lager. Ten aanzien van deze bonnen zijn nog ver scheidene bepalingen getroffen. Een vrye ziekteverzekering kon voorshands de goedkeuring niet wegdragen. In beide bondsvergaderingen is uitdrukkelijk besloten om, indien geen overeenstemming wordt verkregen, het contract na 31 Maart niet te laten voortduren. De heer A. M. Verwey te Berg en Dal heeft Donderdag een demonstratie gegeven van een door hem uitgevonden brandstofloozen motor. De „Gelderlander" vertelt daarover het vol gende: De krachtbron voor de beweging is volgens den heer Verwey samengeperste lucht. De eerste samenpersing geschiedt door een handbewe ging. Als hoofdzaak van zyn motor moet de luchtcompressor worden beschouwd, die zich be vindt in een reservoir met kleppenkast. Gecommandeerde kleppen zorgen er voor, dat de lucht in den werkcylinder terecht komt. De werkcylinder brengt een zuigstang in wer king en deze staat in verbinding met een trekstang,' die het vliegwiel voortdrijft. Dit laatste geschiedt weer doordat een hefboom de beweging op een krukas brengt. Doordat de motor „teveel energie levert", moeten nog eenige wyzigingen worden aange bracht, waarmee de heer Verwey spoedig hoopt klaar te zijn. Verwey heeft menschen voor zijn plannen ge ïnteresseerd, die zioh spontaan bereid verklaar den gezamenlijk de kosten te dragen. Wanneer de motor eenmaal bedryfszeker zal zyn, hopen zij eventueel hun voorschotten te kunnen te rugontvangen. De uitvinder maake den indruk van iemand, die met de grootste eerlijkheid arbeidt voor een zaak, waarvan hij het nut als vaststaand aan neemt. Reeds vroeger heeft hy enkele uit vindingen gedaan, waarop ook patent verkregen werd. U kunt, zoo besloot de heer Verwey, den brandstofloozen motor niet beter schetsen dan als een machine, die beweegt doordat de lucht anders wordt gecomprimeerd dan geëxpandeerd. Weliswaar zyn er menschen, die den motor 10 minuten hebben zien loopen, maar daarmede is nog niet aangetoond, dat hy tot ononderbro ken beweging in staat blijkt. Verwey is er echter zeker van, dat hy het zoover brengt. verlangde, dat nog eens te beleven. Hy wist nog hoe zijn hart had geklopt en hoe hy had gebeefd, toen hy den weg af draafde. En nu werd hem gezegd, dat hy nooit meer op Valleylands zou komen. Voor een Harri man was het verboden grond. „Dat kunt u niet meenen," klaagde hij. „Het is wreed, ik moet haar nog eens spreken." Hy smoorde een snik en was te bedroefd om er zich over te schamen. „Ik vond het zoo heerlyk om mis te hooren, het was zoo prachtig." Viola stond op. Zij schrok van zyn emotie, zyn zeldzame tranen. Zy boog zich over hem om hem te kussen. „Nu ga je slapen," zei ze bevelend. „En denk nu maar, dat je me iets gevraagd hebt, wat- ik niet kan geven. Je behoort tot de Harrimans en je moet de wenschen van je grootvader eer biedigen, of je ze prettig vindt of niet. Je moet maar niet meer aan dat kleine meisje denken. Het is toch wel een beetje gek, dat je gaat huilen, omdat je je zin niet krijgt." Er lag iets van spottende minachting in haar stem. zy vond het maar beter, haar taak goed te doen nu ze er toch eenmaal mee bezig was. Toch was het ellendig om hem zoo aan zyn lot over te laten, ze was bang, dat hy heusch zou gaan huilen, zoodra zy de kamer uit zou zynAl was zyn temperatuur al lager dan gisteren, hy was toch eigeniyk nog ziek, je moest hem nog een beetje ontzien Zy sloop de kamer uit en ontmoette Lam bert in de hal, hy kwam juist terug van een wandelingetje met Prim, Donderdagmiddag heeft Wardenier, de „uitvinder" van Wolvega, te Utrecht in hotel „de L'Europe" een uiteenzetting ge geven over zijn motor. Onder zyn auditorium waren verschei dene technici, die naar deze bijeenkomst gegaan waren, om zooals was toege staan Wardenier vragen te stellen over zyn uitvijiding. Op het podium stond het apparaat op gesteld, dat reeds zooveel gemoeflferen in beweging heeft gebracht. Wardenier verhaalde eerst zyn wedervaren, sinds hy zyn uitvinding had gedaan, welk verhaal wij reeds publiceerden, nadat een on zer redacteuren een onderhoud had met War denier. Daarna kwam Wardenier tot de quintessens van de zaak: den motor zelf. Op het podium stond een zwaar motorblok, waaraan een vliegwiel en daarop enkele alu- minium-gekleurde buizen gemonteerd. Naast het blok een cylinder, waarop een buis, een ventiel en een pyrometer. De cylinder was nog niet aan den motor verbonden. Het geheel is groen geverfd. Deze motor is een van de stationnaire motoren, waarvan Wardenier er twee heeft, terwyl hy ook nog een motor heeft, bestemd voor auto's. De ketel van den motor weegt 200 pond; ook de motor zelf is een zeer zwaar apparaat. Het omhulsel van den motor is van de fabriek „Mon sieur" te Steenwyk; de onderdeelen werden in België vervaardigd. Door middel van een compressor wordt in den stalen cylinder lucht samengeperst tot een zekere spanning aldus begon War denier zyn toelichting. Dan wordt er een soort waterstofgas toegevoegd. In den mo tor bevinden zich verschillende cellen, waarin de samengeperste lucht, vermengd met het waterstofgas, wordt verwarmd en afgekoeld, waardoor de benoodigde energie wordt geleverd. De verbruikte lucht circuleert door den motor en komt weer in het reservoir terug, Zij ging hem tegemoet en legde haar handen op zijn schouders. Vragend zag hij haar aan. Samen gingen ze zijn studeerkamer binnen. De haard was aan, de gordynen al gesloten en de groote, wanordelijke kamer had iets huiselyks en beslotens. Het deed hem denken aan den eersten keer, toen zy als bruid en bruidegom op het Oude Huis gekomen waren. „En, Vi?" zei hy, een tikje ongerust. „Ach, hij heeft me alles verteld. Ik zal het jou ook maar allemaal zeggen. Het is erger dan we dachten. Hij heeft dat meisje van Weste by de Frent ontmoet. Waadde er door en vatte zoo natuurlijk kou. Zij heeft hem meegenomen naar het huis en hij heeft daar Mis gehoord. Lambert, als het niet zoo vreeselijk gek klonk, zou ik zeggen dat hy verliefd op haar is." Lambert lachte. „O, hoopen jongens hebben een vlaag van kalverliefde op zyn leeftijd." „Maar hy schijnt dien dienst iets prachtigs te vinden," zei zy, nog verbaasd. Lambert onderdrukte een grimmig lachje. „Als myn vader dót ook nog eens wist." „Ik heb hem onderhanden moeten nemen," zuchtte zy, want het verstoorde altyd haar evenwicht als zy een meeningsverschil had met Cymbeline, of hem zijn zin niet kon geven. „Ik moest hem wel verbieden, daar nog ooit heen te gaan, hem zeggen dat hy er geen con nectie mee kan aanknoopen. Hy huilde byna, Lambert! Een vent van zeventien!" „Idioot." „Jawel, maar Cym is anders dan andere jon gens. Hy scheen er zyn hart op gezet te heb- om weer gebruikt te worden. Er gaat hoe- genaamd niets verloren. Wanneer de motor ongeveer acht uren heeft geloopen op vyftien atmospheer, moet er worden bygevuld. Ook is er een weinig olie noodig, dienen de gedeeltelyk voor smering en verwar- jning. Het hierboven aangehaalde is ongeveer woor delijk de uiteenzetting van Wardenier over de werking van zyn motor. Voor de inwerkingstelling van den motor is ongeveer tien atmospheer benoodigd. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. Een van de eerste vragen was, of het ren dement van den motor grooter is, dan van welken bestaanden motor ook. Hierop kwam geen concreet antwoord. War denier vertelde, dat deze motor ongeveer der tig gulden onkosten vraagt voor inbrenging van energie, maar daar komt nog wel wat bij. „Ik heb nog niet precies berekend hoeveel besparing de motor geeft; maar ik denk on geveer 80 pet." Mén sloeg aan het rekenen en kwam tot de conclusie, dat bij de verstrekte gegevens de be sparing minstens 500 a 1000 pet. bedraagt. Ook meende men uit zijn woorden te kunnen af leiden, dat Wardenier verbruikte energie weer in theorie wil aanwenden! Er ontspon zich weldra een levendig debat. Technische vragen werden er in groote ver scheidenheid gesteld. De gegeven antwoorden konden niet iedereen bevredigen. Verschillende debaters maakten Wardenier er op attent, dat hij méér energie uit zijn mo tor haalde (althans volgens zyn beweringen), dan hy er in gedaan had. Toen wij aan een der technisch onderlegden, die aan de debatten had deelgenomen, vroegen of hier werkelijk sprake zou zijn van bespa ring, gaf hy ons te kennen den indruk gekre gen te hebben, dat Wardenier dat zelf nog niet berekend had. En dit is toch de kern van de zaak waar het om gaat. Het is best mogelyk, dat de motor loopt op samengeperste lucht, maar dat is niets nieuws. De praktijk heeft al uitgewezen, dat deze me thode geen besparing geeft. Maar zoo ver volgde onze zegsman er is natuurlijk ook een mogelijkheid, dat hier iets is gevonden, dat wél besparing geeft. Wardenier is zoo vaag, en op hetgeen hy nu verteld heeft, kan nog geen conclusie getrokken worden. Het mysterie van Wolvega is dus nog niet opgelost. Binnen veertien dagen zal op een nog nader bekend te maken tijdstip de motor te Utrecht in werking worden gesteld. ben. Hy is er op gebrand, zooals ze zeggen, om Angela nog eens te spreken." Lambert keek haar ernstig aan. „Je hebt hem heusch verwend," zei hij, alsof hy het nu plotseling inzag. „Wy hebben afgesproken, dat wij hun een onbezorgde jeugd zouden geven, niet?" Zij legde haar hand in de zyne en boog zich over hem heen. Lambert vond haar verrukke- iyk, zoo zacht en fyn. Hij voelde de heerlyke samenhoorigheid, gesproten uit hun beider zorg voor die twee levens, die aan hen waren toever trouwd. „Ik heb hem goed aangepakt," zeide zij. „Ik heb gezegd, dat er een' oude veete bestond. Als hij tot bedaren komt, zal hy het wel inzien. Zooals de zaken nu staan, kan zyn grootvader hem niets schelen en wil hij niets, niemendal te doen hebben met de fabriek." „En dan nog een'Mis er boven op. We zullen onze handen vol krijgen met dien knaap." zeide Lambert en dacht aan de sombere voorspel lingen van Carnegie. „Dat trof ook heel ongelukkig. Maar ik ben er toch biy om, dat hy alles zoo eerlijk heeft gezegd. Ik zat er naar te springen, dat hy iets zeggen zou en toch was ik te trotsch, om er naar te vragen." „Vi, je bent overgevoelig." „Je weet wel beter," zy keek snel naar hem op. „Ik voel alleen maar wat alle moeders voe len, den eersten keer, dat zy meenen te zien dat hun kinderen hun ontgroeien." .Maar je hebt het hem toch goed aan zyn Na langdurige besprekingen werd döor den Rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, voorge steld, de beslissing over de loonen der sigaren makers aan te houden tot na de beslissing van de regeering over de breideling van de mechanisatie en te onderhandelen over een loonsverlaging voor de overigen. Dit voorstel werd door de werkgevers aan vaard, door drie arbeidersorganisaties afge wezen, terwyl de Ned. R.K. Tabaksbewerkers- bond bereid was het aan de betrokken instan ties voor te leggen. De opzegging dite tegen 1 April geschied was, werd in verband hiermede uitgesteld tot 22 April. De arrondissementsrechtbank te Maastricht heeft vonnis gewezen in de zaak van J. F. Wehrens, vader van een der slachtoffers van den geruchtmakenden moord te Putbroek-Echt in de maand November 1931, waarbij vier per sonen van het leven werden beroofd. J. F. Wehrens had een eisch tot schadever goeding ingediend tegen den veroordeelden jachtopziener v. d. E., eventueel tegen diens werkgever jhr. v. A., aangezien de vermoorde Frans Wehrens, zijn zoon, tevens kostwinner van het gezin was geweest. Zyn eisch tot scha deloosstelling was opgemaakt tot een bedrag van 14.000.—. De Civiele Kamer der rechtbank heeft Don derdag besloten, dat v. d. E. en eveneens zyn werkgever verplicht zyn, de geleden schade ts vergoeden, doch deze schade is bepaald op 1000.Tot betaling van deze schade is v. d. E. en, zoo deze niet betalen kan, jhr. v. A.. veroordeeld. SPECIAAL VOOR U DAMES u r-brieV WAT DE TONG STREELT <M9 4) verstand gebracht? Je hebt toch gezegd, dat het onmogelijk is?" „Ik heb er geen doekjes om gewonden, al vind ik het nog zoo naar om hard tegen hem te zyn. Maar hij gelooft er niets van." Lambert voelde zich ongeruster worden. Moest hy tusschen beide komen? „En hy zei, dat hy niets met de firma uit te staan wilde hebben? O, dat gaat wel over," Lam bert haalde zijn schouders op. „Op zyn leeftijd vond ik die fabriek ook afschuwelijk." „O, Lambert," zuchtte zy, voelende, dat zij haar hart eens voor hem moest uitstorten, „als hij nu eens opstandig wordt, als hy er nu toch heen gaat?" „Dan zullen we hem tegen moeten houden. Hoewel het nogal laat is, om nu met ons gezag te komen aandragen. Toch vrees ik, dat het zal moeten. Wat heeft hij nog meer gezegd van dat meisje van Weste?" „Hy vond haar lief en aardig, hy smeekte me haast om er met hem heen te gaan. Lady Weste zei, dat ze me graag weer eens zou ontmoeten., en ze noemde Dick op. En Je weet, hoe dol Cym op Dick is. Maar ik weigerde. Ik sprak een beetje spottendLambert, dat doe ik nooit." „Het zal hem goed doen," zei Lambert. (Wordt vervolgd) DEN HAAG, 21 Maart 1935. Over het slot van het buitengewoon gerekte spellingsdebat in de Eerste Kamer kunnen wy kort zyn. Na eenige vrijzinnige staatsrechte- lyke schermutselingen tusschen den Christe- lyk-Historischen hoogleeraar uit Utrecht, Prof. DE SAVORNIN LOHMAN, en zyn Leid- schen collega KRANENBURG, na eenige re plieken, waarby Minister Marchant nog eens opnieuw door de anti-revolutionnairen Mr. BRIëT en Jhr. v. CITTERS en door den li beraal Mr. FOCK bezworen werd, een stap terug te doen, na een weigering van den MI NISTER op grond van de feiteiyke onmoge- lykheid, de spellingkwestie opnieuw op losse schroeven te zetten, is het debat geëindigd met de verwerping van een motie van de heeren de Savornin Lohman, Polak, van Citters en Fock, waarin de Eerste Kamer betreuren moest, dat de Regeering zonder voldoend voor afgaand overleg met de Staten-Generaal een eenzydig voorbereide spelling heeft ingevoerd, en waarby aan de Regeering de wensch te kennen gegeven werd, dat zy alsnog aan de daaruit voortvloeiende bezwaren zou tege moetkomen. De verwerping der motie werd een feit, doordat de aanwezige katholieken (met uitzondering van Jhr. v. Sassc van IJsselt) hun fractievoorzitter van Lanschot volg den, toen die verklaard had, dat de motie geen zin had na de verklaring van den Minister, dat hij haar naast zich zou moeten neerleggen. Mr. VAN LANSCHOT heeft nog op zoo sieriyk mogelyke wyze getracht, den voorstel ler der motie, Prof. Lohman, tot intrekking te bewegen. Door het feit, dat 29 senatoren lid zyn van de vereeniging van prof. Taverne, zoo luidde zijn betoog, was in ieder geval komen vast te staan, dat een meerderheid van de Eerste Kamer tegen de nieuwe spelling ge kant is. Aanneming van de motie zou geen gevolg hebben. En met verwerping te ris- queeren, liep men alleen maar kans, dat de voorstanders der nieuwe spelling in het vo tum der Kamer de bezegeling van hun vic torie zouden zien. Prof. DE SAVORNIN LOHMAN schudde echter hardnekkig het hoofd en waagde het erop. Met 23 tegen 17 stemmen werd de motie verworpen. Tegen de motie stemden de aanwezige katholieken (behalve Jhr. v. Sasse v. IJsselt), de sociaal-democraten (behalve de heeren Polak en Moltmaker) en de vryzinnig-democraten. De heer OSSENDORP had namens de tegen stemmende sociaal-democraten eene verkla ring voorgelezen, waarin den Minister niet minder dan „dictatoriale machtsuitoefening" verweten werd. Dit testimonium, gevoegd bij de wetenschap, dat tenminste 29 leden der Eerste Kamer de nieuwe spelling zelf afwijzen, zal den Minister sceptisch gestemd hebben ten opzichte van de waarde der door hem behaalde victorie. De heer MARCHANT, los van de styve vellen papier, waarvan hy gisteren braaf voorlas, was overigens vandaag weer aardig op dreef. HoeZeer deze parlementaire veteraan zich kind in huis voelt zelfs in den stijf-deftigen senaat, bleek b.v. uit het feit, dat hij den heer Lohman, die met de hand vooruit op hem af kwam, om een interruptie te lanceeren, tot een joviaal „shake hands" bracht. Al was men het na drie en een halve dag nog volmaakt oneens over de spelling, men scheidde in vrede. Donderdag had te 's-Gravenhage onder lei ding van den Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, opnieuw een bespreking plaats tusschen partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de meu belindustrie in Nederland. Ten einde te komen tot een nieuwe colloc- tieve arbeidsovereenkomst waren stakingen aan gekondigd by de firma's Pander Mutters te Den Haag en by de Stoomhoutdraaiery en meu belfabriek te Wageningen, ofschoon aan deze fabrieken nog geen loonsverlaging was inge voerd. Het in een vorige vergadering door den Rijks bemiddelaar gedane voorstel van 10 pet. loons verlaging was destyds door de werkgevers aan vaard, door de werknemers verworpen. Als ant woord op de bovengenoemde stakingen hadden nu de overige leden van den Bond van Meubel fabrikanten tegen a.s. Maandag een loonsver laging van 10 pet. aangekondigd, waarop de werknemersorganisaties ook aan die fabrieken een werkstaking proclameerden. In deze om standigheden vond de Rijksbemiddelaar aan leiding om partyen nog eens samen te roepen. Na langdurige beraadslagingen heeft hij het voorstel gedaan tot een loonsverlaging van 6 pet. over de geheele lyn, waarvan •beide partyen verklaard hebben, dat zy het in haar organisaties zouden verdedigen. Aangezien de besprekingen in deze organi saties niet meer in deze week zouden kunnen plaats vinden, heeft de Ryksbemiddelaar partijen verzocht, om alle werkstakingen en alle loonsverlagingen nog een week uit te stellen, hetgeen beide partijen hebben toegezegd. Er schynt dus een redelyke kans te bestaan, dat dreigende werkstakingen zullen worden voorkomen en dat de oude collectieve arbeids overeenkomst weer voor een jaar zal worden aangegaan, doch met 6 pet. lagere loonen. Met 1 April benoemd tot commies by den radiodienst J. J. Koopmans, thans adj.-comm. Naar aanleiding van het bericht betreffende den verkoop van haar geheele handelsvloot door de „Ned. Lloyd" deelt men ons nog het volgende mede: Ook met andere reederyen wordt van Sovjet- Russische zijde over den verkoop van schepen onderhandeld. Ofschoon er de laatste jaren voor genoemde schepen weinig of geen emplooi is geweest, zal door verkoop van deze vloot een aanzienlijk aantal menschen werkloos worden. De „Nederlandsche Lloyd" is een oude vracht- vaartreederij, waarin een of meer schepen, be- hoorende tot het concern van de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappy te Rotterdam v.a- ren ingebracht, hetgeen in 1930 eveneens is geschied met de genoemde schepen. Te bevoegder plaatse vernemen wij, dat sinds het najaar van 1930 door verkoop en slooping niet minder dan 25 pet. van de Nederlandsche handelsvloot verloren is gegaan. In handen van een tegenstander der fascisten was, aldus het „Volk", door een vroeger lid van de N.S.B. betreffende de W.A. dezer beweging een dossier gesteld, dat in hooge mate compro- mitteerend is. Overeengekomen werd, dat de in dit dossier vermele feiten verwerkt zouden worden in een brochure, waarvan verwacht wordt, dat zij groot opzien zal baren. De brochure werd geschreven en met het manuscript begaf zich Woensdagmorgen de anti-fascist naar den oud-N.S.B.-er te Hilver sum, die het materiaal verstrekt had, doch nu achteraf spijt hierover gekregen schynt te heb ben. Vervolgens begaf de anti-fascist zich met den tasch, waarin het manuscript, naar den trein. Op weg daarheen werd hij in een tamelyk eenzame laan achterop gereden door een wiel rijder, die, bij hem gekomen, plotseling den tasch greep en poogde die in zijn bezit te krij gen. De eigenaar van de tasch viel, doch hield haar stevig vast, terwyl de wielrijder van zyn fiets sprong. Onmiddellijk was de ander weer op de been en diende met zyn wandelstok den aanvaller een paar stevige meppen toe, tevens roepende: „Zoo, luitenant, dacht je my op deze manier te pakken te nemen?" Deze luitenant bij de W.A. kring Gooi zou één van de in het manuscript genoemde N.S.B.- fuctionarissen zijn, wier handelingen daarin onthuld worden. De aanvaller nam de vlucht en de aangeval lene deed aangifte by de politie, die terstond een onderzoek instelde. De aanvaller zal ver volgd worden wegens poging tot diefstal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3