STADSNIEUWS Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen J Laatste Nieuws de tonq streelt Ri j wielbelasting Ook een protest van Italië PUBLICATIES RADIO PROGRAMMA'S MARKTEN CONTINGENTEERING VAN MANUFACTUREN PIELAGE EN CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 giininnninnmininininimimmiiinniiiiiiiniiiiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiniiniiiiiniiiiiiiinii VRIJDAG 22 MAART 1935 Zwanenburg uit zijn isolement Bestuurder van „Eigen Huis en Tuin" voor de Rechtbank Strenge consignes DE OPHOOGING VAN DE SPOORBAAN Een conferentie van belang hebbenden N.V. DE HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK De opvolging van mr. Miedema CONCERT HAARL. MOTET- EN MADRIGAAL VEREENIGING Ten bate van het Concertgebouw orkest HAARLEM—ZANDVOORT Spoedige electrificatie van dit baanvak? REORGANISATIE VAN HET VERWULFT Ondergrondsche mandenmakerij verdwijnt Toiletten in de plaats RONDOM FLORA 1935 Richtingwijzers ARBEIDERSONTWIKKELING Omroepvereenigingen contra „Spaarnestad" De bollenvelden Burgerlijke Stand SANTPOORT R. K. Volksbond HET TENTENKAMP TE ZANDVOORT Aanbesteding Opheffing winkelsluiting De klachten over het Crisis-I nvoer- Bureau overdreven en ge deeltelijk onjuist Smokkeldrama FIJNE KAAS IS EEN HEERLIJKHEID Wij verkoopen ze met succes Voor afwisseling een heerlijke plak HAM op Zondag is ook niet te versmaden. 2 ons HAM voor 1 kwartje is goedkoop en lekker Verlaging acht de Minister van Financiën niet gewenscht Administratieve boete Rijksminister Von Neurath wijst de nota evenals de Fransche van de hand R. K. LANDBOUWSCHOOL TE VOORHOUT A. Jacobs tot nieuwe directeur benoemd Donderdag is bericht ontvangen van de be noeming van den directeur der R. K. Land bouw winterschool. Wegens vertrek van den heer J. G. Heijmeijer, l.i. was er aan deze school een vacature ontstaan, welke thans zal worden aangevuld door den heer Adr. Jacobs, 1.1. Bouw Douglas-vlieg- tuigen Uiteenzetting van Aviolanda HOOFDRED. VAN KÖLN. ZTG. IN VRIJHEID GESTELD WIELRENNEN Zesdaagsche te Parijs PijnenburgWals op de derde plaats NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimii iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Voor de Haarlemsche rechtbank heeft Don derdag in hooger beroep terecht gestaan een bestuurslid van de vereeniging „Eigen Huis en Tuin" te Zwanenburg, verdacht van exploitatie van een autobusdienst tusschen Zwanenburg en Amsterdam zonder officieele vergunning daar toe. Het bestuurslid was op 24 December j.l. door den kantonrechter te Haarlem tot 50 boete veroordeeld. De verdediger, mr. F. v. d. Goot, had prij- spraak gepleit. Op een vraag van den president bevestigde verdachte, dat de vereeniging tot doel heeft Zwanenburg tot bloei te brengen. De vereeniging heeft een aparte vervoersafdeeling. die den autobusdienst exploiteerde. Alleen leden van de vereeniging en niemand anders mochten met dc autobussen van de vereeniging vervoerd worden. Echter was de politie gebleken, dat ook eenige niet-inwoners van Zwanenburg vervoerd wa ren en op grond daarvan was het proces-verbaal opgemaakt'. Er was geen vergunning aan Ged. Staten van Noord-Holland aangevraagd. Thans onderhoudt een andere onderneming den bus dienst. Een loodgieter uit Amsterdam deelde mede, dat hij ook lid van de vereeniging was geworden en op grond daarvan met de bussen vervoerd werd. Hij had in de aangehouden bus gezeten. Toen het bestuur bemerkte dat hij in Amster dam woonde, was hij geroyeerd. De chauffeur van de aangehouden bus zeide, dat hij strenge consignes had om alleen leden der vereeniging te vervoeren. Verscheidene ma len had hij dan ook menschen, die aan den kant van den weg stonden en mee wilden reizen, maar geen lid waren, moeten teleurstellen. Om dat hij zelf geen lid was van de vereeniging, had hij, toen hij eens alleen naar Amsterdam moest gaan, met de tram moeten reizen en niet met de bus mogen meerijden. De secretaris deelde vervolgens mede, dat in één week zich drieduizend personen voor het lidmaatschap hadden aangemeld. Hiervan wa ren er tien geweigerd. Op een vraag van mr. F. v. d. Goot antwoordde getuige, dat het op richten van den busdienst groote financieele offers van de vereeniging had gevraagd. In het begin was er zelfs met een verlies gewerkt. De volgende getuige een assistent-accountant, verklaarde, dat er controle zoowel op de chauf feurs als op de passagiers werd uitgeoefend. De chauffeur liet alleen personen in de bussen, die een liömaatschaps- en een vervoerkaart konden toonen. Hij had meegemaakt, dat iemand uit de bus was gezet omdat hij zijn kaart vergeten had. De vereeniging, aldus getuige, doet zeer veel voor Zwanenburg, door den busdienst haalt ze Zwanenburg uit zijn isolement. De president vroeg, waarom geen vergunning was aangevraagd. Het antwoord was, dat het bestuur meende, dat er geen vergunning noo- dig was. De Officier van Justitie herinnerde in zijn re quisitoir aan de uitspraken van de rechtbanken te Amsterdam en Leiden in soortgelijke zaken. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. F. v. d. Goot, zeide in zijn met een groot aantal voorbeelden en juridische uitspraken verduidelijkt pleidooi, dat de vereeni ging niet ten doel had een openbaren autobus dienst te scheppen en het gebruik daarvan quasi te bemoeilijken door den eisch van het lidmaat schap. Van begin af aan is 't de bedoeling ge weest, dat alleen inwoners van Zwanenburg, die allen forensen zijn en daardoor gelijkgerichte belangen hebben, te vervoeren. De Officier van Justitie acht dit geen prin- cipieele zaak. omdat er tien niet-Zwanenburgc s vervoerd zijn. Pleiter vond echter dat men uit dit vervoer nog niet mag concludeeren, dat de autobusdienst clandestien openbaar was, maar alleen dat de niet-Zwanenburgers zich clandes tien voor het lidmaatschap aangemeld hebben en in een onbewaakt oogenblik ook als lid zijn aangenomen. Dit ging echter geheel tegen het doel en den opzet van de vereeniging in, welke immers alleen aan Zwanenburgers toegang wil de verleenen. Men moet het openbare van den autobusdienst bewijzen en dat kan men niet afleiden uit iets, wat de vereeniging niet ge wild heeft, n.l. uit het vervoer van de tien niet- Zwanenburgers. De vereeniging heeft haar ka rakter en gesloten vorm steeds gehandhaafd. Pleiter hoopte dan ook dat hier een principi- eele beslissing en wel vrijspraak zal volgen. Uitspraak 4 April. Naar wij vernemen, is Donderdagmiddag ter Provinciale Griffie aan de Dreef een bijeen komst gehouden van de verschillende instan ties, die betrokken zijn bij de ophooging van de spoorbaan Haarlem—Rotterdam vanaf de Wes tergracht tot voorbij de Zandvoortschelaan. Onder de aanwezigen waren, naar wij verne men. vertegenwoordigers van het Rijk, de Spoorwegen, de Provincie Noord-Holland en verschillende gemeentebesturen. Voor de ge meente waren aanwezig de heer W. J. B. van Liemt, als waarnemend wethouder van Open bare Werken en Ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken. Zooals reeds vroeger gemeld is, zou de op hooging van de spoorbaan een prachtig object van werkverschaffing kunnen vormen. Het ge meentebestuur van Haarlem heeft daarom po gingen aangewend in Den Haag om steun te verkrijgen uit het zestig millioen fonds. In de gisteren gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. De Haarlem sche Hypotheekbank, werd het jaarverslag over 1934 ter tafel gebracht en de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op ƒ10.— per aandeel (vorig jaar ƒ15.De verliezen werden uit de winst afgeschreven en 44.238.03 op nieuwe rekening overgebracht. De aftredende commissarissen jhr. mr. C. F. K. Verheeyen en mr. dr. W. P. Vis werden her kozen en mr. Vis opnieuw benoemd tot lid van den Raad van Toezicht. Door den president commissaris werd mededeeling gedaan, van den wensch van den directeur mr. Miedema om aan het einde des jaars zijn functie neer te leggen. Op een vraag uit de vergadering of er een aangewezen candidaat was, dan wel of er een oproeping zou geschieden werd geant woord, dat er geen aangewezen candidaat was, doch gezien ook de zich reeds aanmeldende sol licitanten, voorloopig een oproeping niet noo- dig werd geacht. In verschillende steden reeds gaf de Haar lemsche Motet- en Madrigaalvereeniging onder leiding van Sem Dresden, den directeur van het Conservatorium, concerten ten bate van het Amsterdamsch Concertgebouworkest en de ver schillende plaatselijke orkesten. Ook te Amster dam zal een dergelijk concert worden gegeven op Zaterdag 23 Maart a.s. in het Concertge bouw en nu gehéél ten bate van het Concert gebouworkest. Daar een aanbeveling uit ar tistiek oogpunt geheel overbodig is aarzelen wij niet uit een oogpunt van medeleven met ons Concertgebouworkest een ieder aan te sporen hiervan blijk te geven, temeer daar de Haar lemsche Motet- en Madrigaalvereeniging hier van zelf het voorbeeld gegeven heeft door haar medewerking geheel belangeloos te schenken. Dat Dresden's ensemble geen propaganda meer behoeft niet alleen in binnen- maar ook niet in buitenland, blijkt uit de persbeoordee- lingen, waarvan wij er enkele laten volgen: De hoofdredacteur van de Revue Musicale schreef indertijd in „Le Temps": Sinds ik in ieder opzicht Europa doorkruis, had ik nimmer iets gehoord wat volmaakter was dan dit ensemble. Dit onvergetelijke koor moet zeker naar- Parijs komen. Olivier Koop schreef o.m. in het verslag van het te Haarlem gegeven concert, hetwelk zeer druk bezocht werd: Muzikale ontwikkeling bü de beoefenaars! Daarvan geeft Dresden's koor een onomstoot- baar bewijs. Maakte het bij zijn eerste optreden in Haarlem (na ruim twee jaar uiterst serieuze studie) reeds een goed figuur, stond het toen direct al in de rij der beste a cappella-koren, thans, na vijf jaren, bewees het nog een hoo- geren graad van volmaaktheid te hebben be reikt. De burgemeester van Zandvoort heeft in be sloten zitting aan den Raad medegedeeld, dat na gehouden conferentie tusschen gemeente bestuur en de directie der Ned. Spoorwegen is komen vast te staan, dat de mogelijkheid tot electrificatie van het baanvak Haarlem—Zand voort naderbij ligt dan kan worden verwacht. Door de reorganisatie van het Verwulft wordt deze straat in den letterlijken zin als het ware binnenste buiten gekeerd. De straat, beter ge zegd het gewelf waaruit de straat bestaat (Ver wulft beteekent gewelf) wordt n.l. geheel afge broken en daardoor komt wat zich onder het gewelf bevindt, te voorschijn. Dit is een groote opslagplaats van manden, tot nu toe in gebruik bij de firma Brinkman, die aan het Verwulft een zaak in rietwerk, enz. heeft. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat in de onderaardsche ruimte onder het Verwulft mandenmakers aan het werk waren. Ze zaten daar heel rustig, terwijl boven hen het verkeer daverde. De kelder had een lengte van ongeveer 10 M. en strekte zich tot onder de tramrails uit. Lucht en licht konden Jot den kelder toetreden door een rooster in de straat oppervlakte aangebracht en waardoor degenen, die het Verwulft passeerden, konden kijken wat zich in de onderaardsche mandenmakerij af speelde. De gemeente heeft thans deze opslagplaats gekocht en de ruimte zal worden dichtgegooid, met dien verstande dat er weer een onderaard sche ruimte komt, n.l. voor de toiletten, welke onder de middenvluchtheuvel van het Verwulft gebouwd zullen worden. Iedere afdeeling krijgt een afzonderlijke toe- gangstrap, lang 16'/2 M, Met het oog op het drukke verkeer langs den Rijksstraatweg te Bennebroek, dat zich thans wel het meest in de richting Heemstede be weegt, naar de tentoonstelling „Flora", zullen ten dienste van de vreemdelingen, op den Vier sprong, hoek Rijksstraatweg en Bennebroeker- laan te Bennebroek, verkeersborden en richting wijzers worden geplaatst. Gisteravond is in het gebouw „St. Bavo" een bijeenkomst gehouden van de R.K. Commis sie voor arbeidersontwikkeling. Na een inleiding en een opwekking om de bijeenkomsten te be zoeken, was het woord aan den heer J. Wieg- mann uit Heemstede. Spr. gaf een historisch overzicht van de kunst, en besprak de kunst der Oostersche vol ken, de Grieksche kunst (een der voornaam ste), de kunst der Romeinen, (ook wel de oud ste kunst genoemd), de kerkelijke kunst, de kunst der catacomben, de middeleeuwsche, de Romaansche, welke ontstond in de elfde eeuw, dan volgden de Gothische. de Duitsche en Fransche (die schatten geld over gehad hebben voor hun kerken), de kunst van het geschre ven woord door de monniken met gekleurde sierletters, de schilder- en de grafische kunst. De zestiende eeuw stond in het teeken der schilderkunst; vooral de Italianen, met name Michel Angelo, die niet alleen beeldhouwer maar ook schilder was, blonken er in uit. De zeventiende eeuw was Nederland het land van de schilderkunst. Namen als Rembrandt, Frans Hals, Jan Steen enz., zeggen reeds voldoende. Aan de hand van tentoongestelde modellen van schilderkunst, gravures en etsej» gaf spr. een uiteenzetting over kunst en nagemaakte kunst. Hij zette uiteen hoe een cliché gemaakt wordt en demonstreerde dit met medegebracht ma teriaal. Spr. besprak ook den steendruk en liet daarna eenige steendrukken zien. Eenige mo dellen van houtsnede en linoleumsnede werden uitgewerkt en besproken. Verschillende mooi uitgevoerde fotografische werken in kleuren uitgevoerd, werden tentoongesteld. In het tweede gedeelte van zijn lezing schetste spr. de Fransche kunst in de negentiende eeuw waaruit de Haagsche school is ontstaan, welke bekwame kunstenaars heeft voortgebracht. Tenslotte kwam de wandversiering in onze huiskamers ter sprake en welke lijsten wij om de platen gebruiken moeten, oin tenslotte een juist beeld te geven van wat beeldende kunst is. Donderdag werd wederom de vraag van het auteursrecht op radioprogramma's aan het oor deel van den rechter onderworpen. De drukkerij „De Spaarnestad", uitgeef ster van „De Humorist", had in dat week blad verkorte radioprogramma's gepubli ceerd. hetgeen zij op bevel van den presi dent der rechtbank te Haarlem moest sta ken. De verschillende radio-omroepveree- nigingen hadden n.l. in kort geding deze zaak aanhangig gemaakt en betoogd, dat die publicatie van het verkorte programma een overtreding opleverde van de auteurs wet. De president heeft de radio-omroepver- eenigingen in het gelijk gesteld en een dwangsom van f 1000.voor iedere even- tueele overtreding opgelegd. De drukkerij „De Spaarnestad" is van deze beslissing in beroep gegaan en vandaag diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam. Voor „De Spaarnestad" trad op Mr. Vrij, voor de omroepvereenigingen Mr. Dr. Witte- man. In zijn pleidooi ging Mr. Vrij uitvoerig de voorgeschiedenis van deze zaak na. Zeven jaar lang hebben de omroep-vereenigingen „De Hu morist" haar gang laten gaan en genoemd blad reclame laten maken voor de radio in het al gemeen. Met klem ontkent pleiter het spoed- eischende karakter van deze zaak. Inderdaad is door de radio-omroepvereeni- gingen met succes geageerd tegen de „Aether- gids" en tegen „Rusland van Heden". Doch van beide bladen was de opzet geheel anders en werden de programma's veel uitvoeriger gege ven. Het is den omroepvereenigingen eigenlijk alleen maar te doen om de reclame, die aan het „kort geding" vastzit. PI. bestrijdt de bewering van de tegenpartij, dat deze een onherstelbaar nadeel zou lijden door de publicatie in de dagbladen. Voorts ontkent pl. op feitelijke en juridische gronden de schending van het auteursrecht der omroepvereenigingen. Tenslotte bestrijdt pl. dat een radioprogramma een werk van wetenschap of kunst zou zijn, in den zin van de auteurswet. De programma's missen het karakter van een geestelijke schepping. Ook is in deze publicaties van „De Humo rist" niets onbehoorlijks te bespeuren. Pl. meent veeleer, dat de houding der omroepvereenigin gen in deze zaak onbehoorlijk is. Dan is het woord aan Mr. Dr. Witteman, die optreedt voor de radioorganisatie. Pl. betoogt allereerst het spoedeischende van deze rechtszaak. De bijzondere omstandigheid, die voerde tot het inröepen van een beslissing van den president in kort geding, is gelegen in het feit, dat in 1934 verschillende andere week bladen met de verkorte radioprogramma's uit kwamen, waardoor het debiet van de orn- roepgidsen dreigde te worden onder mijnd. De Humorist heeft een zeer groote oplaag. Onjuist is ook, dat de omroepvereeni gingen in de publicatie door De Humorist ooit hebben berust. Er waren voorheen slechts onvoldoende termen om een proces te beginnen Pl. voerde voorts aan, dat het zeer zeker de bedoeling van de wet is om dergelijke pro gramma's te beschermen. Het Hof zal 16 Mei arrest wijzen. De stand van de bollenvelden te Bennebroek is uitstekend en de tijd breekt weer spoedig aan, dat de bloemenliefhebbers komen opdagen zooals we dat elk jaar gewend zijn. Dit jaar wordt er natuurlijk meer drukte verwacht dan gewoonlijk, met het oog op de groote tentoon stelling te Heemstede, waarvoor de belangstel ling zoo bijzonder groot is. Reeds thans kan men van de narcissen profiteeren, waarvan er velen in bloei staan, doch lang nog niet allen. Geboren: 19 Maart: z. van M. T. Kuijer Bartels; z. van J. C. de Bie—Scholten; 20 Maart: z. van M. A. Speev. d. Laan; z. van A. Kempkesv. d. Vossen. Ondertrouwd: 21 Maart: H. C. Stam en G. Wildschut; F. Warlé en H. Kenzbock; C. Rijke- boer en M. J. M. v. Gammeren; H. C. Zonne veld en G. v. Steenbergen. Getrouwd: 21 Maart: P. Goosens en G. M. Cramer; G. Hoogeveen en M. Duinkerken. Overleden: 18 Maart: C. A., 3 j., z. van C. A. Schagen, Byzantiumstraat; 19 Maart: D. Ham stra, 69 j., Tweede Hoogerwoerddwarsstraat; 20 Maart: G. v. Thijnv. d. Horst, 54 j., Prin sen Bolwerk; G. W. Peteri, 72 j., Reitzstraat; C. J. v. Schooten, 69 j., Nachtegaalstraat; J. H. M„ 3 j., d. van J. J. Schelvis, Kamperlaan. De vergadering van den R. K. Volksbond van heden (Vrijdag) avond is uitgesteld tot Vrijdag 29 Maart a.s. HAARLEM, 20 Maart Groenten Knak- peen 810, per K.G. Lof 715, Veldsla 824, Boerenkool 301 per Kist, Gele kool 30—60, An dijvie 3565, Spinazie 0.250.90 per kist. Roode Kool 0.120.19 per stuk, Knolselderie 48 per stuk, Spruiten 12.45 per zak. Prei 3lo per bos, Selderie 310 per bos, Pieterselie 310, per bos, Raapstelen 601.00 per 100. De gemeenteraad van Zandvoort heeft be sloten dat het raadsbesluit inzake de verplaat sing van het tentenkamp naar de grens van Bloemendaal niet wordt opgeschort, maar zal worden doorgevoerd. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed de bouw van een duikerbrug met bijbehoo- rende werken in den Rijksweg no. 8, Haarlem— Sassenheim, ter vernieuwing van de Beekbrug onder de gemeente Lisse, nabij KM 25. Raming 12.800. Laagste: N.V. „Enka", Den Haag, voor 10658. B. en W. van Haarlem hebben ten aanzien van de winkels op de door de 'afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen van 23 tot en met 30 Maart 1935 in het Gemeentelijk Concertgebouw te houden Derde Haarlemsche Voorjaarsbeurs ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 ontheffing ver leend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zaterdag 23 en 30 Maart 1935 na des avonds 10 uur tot des avonds 11 uur, op Zondag 24 Maart 1935 des namiddags van 1.30 tot 5.30 uur en van 7.30 tot 11 uur en op de overige dagen van des avonds 8 uur tot des avonds 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, met dien verstande echter, dat geen artikelen mogen worden af geleverd op den Zondag, op de Zaterdagen na des avonds 10 uur en op de overige dagen na des avonds 8 uur. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer no pens het wetsontwerp tot regeling van den in voer van kunstzijden manufacturen, kousen en sokken, linnen en halflihnen manufacturen en tapijten enz. Hieraan is het volgende ontleend: Dat de Minister zooveel mogelijk rekening houdt met de belangen van den handel, blijkt o.m. hieruit, dat voor den invoer uit verschil lende landen toewijzingen met een langeren geldigheidsduur zullen worden gegeven. Zoo zuilen de toewijzingen voor Duitscliland, te be ginnen met 1 April a.s. voor een tijdvak van resp. 5 of 6 maanden ter beschikking worden gesteld. Hierop volgt dit jaar nog een derde en laatste periode van 4 resp. 3 maanden. Voor Engeland is besloten de tot 1 Augustus a.s. ter beschikking staande consenten reeds vanaf 1 Maart uit te geven. Voor de landen, die alleen aanspraak hebben op de proportioneele contin genten, worden de toewijzingen voor de ge- heele contingenteeringsperiode verstrekt. Steeds zal worden getracht belanghebbenden zoo spoe dig mogelijk in te lichten. In het algemeen is het niet mogelijk toe te staan, dat ongebruikte gedeelten van consenten in een volgende periode worden benut. Voorts deelt de Minister mede, dat ten aan zien van de landen, waarmede geen handels verdragen zijn gesloten, de contingenten aan de hand van de aanspraken der importeurs worden bepaald. Het is de plicht der Regeering er voor te zorgen, dat de omvang van de verschillende crisisbureaux niet grooter wordt dan strikt noodzakelijk is. De regeling betreffende den verschillenden looptijd der contingenteeringen, waartoe op verzoek van den handel besloten is en die, betrekking hebbende op den invoer uit Duitschland, waardoor met seizoeninvloeden kan rekening worden gehouden, hebben een uitgebreider administratie noodig gemaakt en daardoor de werkzaamheden van het Crisis In voer Bureau verzwaard. Een reorganisatie van dit bureau was derhalve noodzakelijk. De Mi nister is zeker van oordeel, dat deze reorgani satie een betere administratie en een vlotteren gang van zaken ten gevolge zal hebben. De klachten, welke in de pers werden geuit, zijn over het algemeen ten zeerste overdreven en in sommige gevallen bepaald onjuist. Door de reorganisatie zal niet alleen worden voor komen, dat de begrooting van het Crisis In voer IJureau door de uitbreiding der werk zaamheden wordt overschreden, maar er zal zelfs een belangrijke vermindering van de uit gaven kunnen worden verkregen. Op den duur zal de bezuiniging aan den handel geheel ten goede komen. Een wijziging van de Crisis Invoerwet in den zin, dat de indiening van wetsontwerpen als dit voortaan achterwege zou kunnen blijven, ont moet bij den Minister geen bezwaar. In den nacht van Dinsdag op Woensdag stiet een groep smokkelaars uit Tilburg onder de ge meente Goirle op kommiezen. De smokkelaars werden verdreven. Bü dit treffen moet ge schoten zün. De 30-jarige gehuwde F. Schwagten, wonen de in de Oude Kerkstraat te Tilburg, kwam eisteren niet thuis. Donderdagmorgen is men gaan zoeken en om elf uur heeft men het lijk van Schwagten in de Rechte Lelde te Goirle ge- Het parket uit Breda was gisteren ter plaat se voor het instellen van een onderzoek. ^yj WIJ HEBBEN HAM IN VERSCHILLENDE PRIJZEN Verschenen is het Verslag van de Vaste Com missie voor Belastingen uit de Tweede Kamer in wier handen het wetsontwerp tot Wijziging van de Rijwielbelastingwet is gesteld. De com missie heeft met den Minister van Financiën schriftelijk overleg gepleegd. In het algemeen kan de éommissie zich met de bij dit ontwerp voorgestelde wijzigingen van de Rijwielbelastingwet zeer goed vereenigen. Echter werd uit haar midden de vraag gesteld of het maximum der administratieve boete niet tot 3 zou kunnen worden verlaagd. Voorts werd de bijzondere aandacht ge vraagd voor de omstandigheid, dat in menig geval de belastingplaatjes door meer dan een persoon worden gebezigd. Zelfs schijnen er thans gelegenheden te zün, waar men die plaat jes kan huren. De Minister wees in zün antwoord er op, dat de administratie bij de bepaling van het be drag der boete nauwkeurig rekening zal houden met de omstandigheden, waaronder de over treding is begaan. Er behoeft niet gevreesd te worden, dat de administratie in den regel de maximale boete zal opleggen. In antwoord op de vraag, of de regeering zou willen overwegen het bedrag van de belasting te verlagen, om op deze wüze dep verkoop van een grooter aantal plaatjes te bevorderen, deelt de Minister mede, dat een zoodanige maatregel hem niet wenschelijk voorkomt. Indiër*! de ver laging eenigszins belangrijk zou zijn dan zou het daardoor voor het Ryk ontstane verlies wellicht ettelü'ke malen het voordeel overtref fen, dat door den verkoop van een grooter aan tal merken zou worden bereikt. t BERLIJN, 21 Maart (D.N-B.) De Ita- liaansche gezant te Berlijn, Cerrutl, heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Za ken en hem dc nota van de Italiaansche re geering overhandigd. Hierin wordt geprotesteerd tegén de beslui ten van de Duitsche regeering om den alge- meenen dienstplicht weer in te voeren. Ook hierop heeft minister von Neurath ge antwoord, dat Duitschland dit protest van de hand moet wijzen, aangezien de overige staten hun belofte van ontwapening, vervat in het Verdrag van Versailles, niet hebben gehouden. GENèVE, 21 Maart (Reuter) Het secreta riaat van den Volkenbond heeft hedenmiddag den tekst van het Fransche telegram, waarin de bijeenroeping van den Raad wordt gevraagd, ge publiceerd. Door de op 16 Maart gepubliceerde wet heeft Duitschland den dienstplicht weer hersteld, al dus het telegram. Bovendien hebben de Duitsche autoriteiten eenige dagen tevoren de instelling van een Duitsche militaire luchtvaart openbaar gemaakt. In beide gevallen heeft de Duitsche regeering eenzydig de verplichtingen van de verdragen overtreden, welke het bij zün intreden in oen Volkenbond plechtig heeft beloofd te zullen na komen. Onder deze omstandigheden en met beroep op paragraaf II van artikel 11 verzoekt de Fran sche regeering den Volkenbondsraad zich bezig te houden met den toestand, welke geschapen is door de houding van de Duitsche regeering. Frankrijk verzoekt hiertoe een buitengewone zitting van den Raad bijeen te roepen. Adriaan Jacobs, geboren te Ooltgensplaat, in 1903, volgde de H.B.S. aan het Canisius College te Nijmegen, waarna hü de Landbouw Hooge- school te Wageningen bezocht. Hier wist hü in 1026 den titel van Landbouwkundig Ingenieur te behaiep, waarna zün aanstelling volgde aan diverse Landbouwscholen in het Zuiden des lands, voornamelük in Limburg, hierna volgde zün benoeming tot ingenieur aan het Rijksbu reau voor ontwatering in Den Haag, welke functie hij sedert 1933 vervulde, toen hü als leeraar aan de Landbouwwinterschool te Voor hout benoemd werd in de vacature van Ir. J. G. Bles l.i. Naar aanleiding van het commentaar, dat van bevoegde züde te Den H&ag is geleverd op de uiteenzetting van Aviolanda, Maatschappü voor Vliegtuigbouw N.V. te Papendrecht, betreffende den bouw van veertien Douglas-vliegtuigen voor de K.L.M., deelt de directie van Aviolanda mede, dat men ten onrechte heeft gemeend te kunnen concludeeren, dat Aviolanda niet de noodige stappen zou hebben gedaan om de op dracht van de Douglas-toestellen te verkrijgen. Dit is wel degelijk geschied en wel ongeveer 16 maanden geleden. Het bewijs hiervan kan, zoo men dit zou wenschen. te allen tijde wor den gegeven. De door Aviolanda ingestelde pogingen zijn echter zonder het gewenschte resultaat gebleven. De verklaring van dit feit blijft aldus de directie een open vraag, aangezien de bereidwilligheid van Aviolanda alle mogelijkheden, om tot een aecoord te ge raken, heeft open gelaten. Wat verder de conclusie betreft, dat Aviolanda zich over den gang van zaken bij het bestel len van de Douglas-vliegtuigen in Amerika niet te beklagen heeft, omdat zij tot nu toe buiten Koolhoven-toestellen geen verkeersvliegtuigen heeft gebouwd, merkt de directie op. dat aan de constructie van de militaire vliegtuigen, waar voor zü in den loop der jaren opdraait heeft gekregen van de marine en het leger, op haar minst genomen even hooge eischen zijn ge steld als het geval is met den bouw van ver- keerstoestellen, zoodat Aviolanda derhalve vol komen in-staat is om ook aan laatstgenoemde eischen naar behooren te voldoen. Ten slotte deelt de directie, naar aanleiding van de mededeeling dat het niet volkomen juist zou zün, dat Aviolanda ook eenige Koolhoven- vliegtuigen gebouwd heeft in overleg met de K.L.M., mede, dat zij deze vliegtuigen, op de vleugels na, geheel heeft gebouwd. Het niet bouwen van de vleugels houdt verband met het feit, dat Koolhoven, bü het teekenen van het contract, voor de constructie van deze vleugels zijn maatregelen reeds genomen had. BERLIJN, 21 Maart. (D.N.B.) De hoofd redacteur van de „Koelnische Zeitung", dr. Schaefer, die gisteren gearresteerd werd, is weer vrijgelaten. Het bleef Donderdagnamiddag tamelijk kalm tot half negen, toen Wambst er plotseling tus schen uitging. Er volgde een onophoudelijk jachten en het veld lag voortdurend op dus danige manier uit elkaar, dat er op den stand geen peil meer te trekken was. Het is tot heden een strüd zonder ongeluk ken, behalve een onbeteekenende valpartij in. den namiddag is er geen enkel ongeval voor gekomen. Ook zün alle koppels nog in de baan. Het is echter de vraag, hoe de situatie zal zün aan het einde van den derden nacht, die ge- woonlük de zwaarste is bü een Zesdaagsche. De sprintcontröle is verer van juist. De jury is totaal de kluts kwijt. Gedurende de laatste ronden van den achtsten sprint rüden Wals en de Australiër Dempsey alleen een halve ronde voor het groote peleton. Als de laatste ronde van dezen sprint ingaat vliegt Wals naar voren en passeert zeker een twintig Meter voor Demp sey de eindstreep. Toch heeft volgens de jury Dempsey dezen sprint gewonnen! En de Hol lander is noch op de tweede, noch op de derde of de vierde plaats gezet! Om 9.40 uur komen WalsPünenburg in het hoofdpeleton, dat thans behalve uit hen, nog bestaat uit de koppels LinariDi Paco, Char- lierDeneef en Van BuggenhoutVan Vlock- hoven. Om 10 uur, na 47 uur rüden, waren 1124 K.M. afgelegd. Om 10.55 uur was de stand als volgt: Aan den kop: 1. Broccardo—Guimbretière, 2. Charlier—Deneef, 3. PijnenburgWals, 4. Ignat Diot. Op 1 ronde: 5. Linari—Di Paco, 6. Van Vlockhoven—Van Buggenhout, 7. Schön—Loh- mann. Op 2 ronden: 8. Magne—Leducq, 9. Aerts— Falck Hansen. Op 3 ronden; 10. WambstRaynaud. Op 5 ronden: 11. ChouryPecqueux. Op 7 ronden: 12. Lemoine—Dayen. Op 8 ronden: 13. HillDempsey. Op 13 ronden: 14. CoupryFabre. Op 14 ronden: 15. BouchardSamyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4