150 luchtverbindingen daags 2 Toestand in den tuinbouw 2 maal per week naar Indië Dieseltreinen OSRAM-COUPONS GOUDBASIS DE NIEUWE VERKEERS- UITBREIDINGEN VRIJDAG 22 MAART 1935 Rede van regeeringscommissaris Valstar Besllising der Amsterdamsche rechtbank Met nieuw materieel op de lijn wordt de dienst op 12 Juni verdubbeld Perspectief in de West Kunstige omstandigheden aangevangen. De lijn Luchtvaartmuseum te Rotterdam Als eerste in Nederland in het Scheepvaartkundig Insti tuut geopend GECOMPLICEERDE BOTSING Opheffing locomotievendepöt Zij zullen ook gaan rijden op het traject UtrechtLeiden VERGIFTIGING VASTGESTELD Het plotseling overlijden van twee jongens te Nederweert Prijsvraag brievenbussen aan portiekwoningen Schepen naar Rusland Wanneer komt de steun aan de koopvaardij? HET ONGELUK TE DOMMELEN 120 M. tunnel voor de Zuiderringvaart Aanbesteding van het werk, waar mee ongeveer een jaar gemoeid zal zijn In één dag zijn vanuit Nederland 80 voorname steden met 45 millioen menschen bereikbaar Spoedig sneller naar Schiphol Films van J. C. Mol Op de bloemententoonstelling te Heemstede NIEUWE STAKING DREIGT In de bouwbedrijven te Maastricht SCHIPBRUG AANGEVAREN Ernstige verkeersstremming te Doesburg BRANDSTICHTING Drie jaar gevangenisstraf DE STEEKPARTIJ ONDER STAPHORST Een jaar geëischt Kerkelijk leven Audiëntie De Veilingvereenigingen in Nederland heb ben heden te Utrecht in het Jaarbeursgebouw de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van het Centraal Bureau van Vei lingen in Nederland, tevens Regeeringscommis saris voor den Tuinbouw, den heer F. V. Val star uit Naaldwijk. Deze hield een uitvoerige openingsrede, waarin hü opmerkte dat de toe stand er voor den tuinbouw donkerder uitziet dan ooit. De export van tomaten, het zoo belangrijke exportartikel voor den tuinbouw is door het prohibitieve invoerrecht dat Engeland stelde, in twee jaar tijds teruggeloopen van 28.377.000 K.G. in 1932 tot 14.494.000 K.G. in 1934. De nog steeds verder afnemende export heeft het effect van de teeltbeperking weer voor een belangrijk gedeelte opgeheven. Om die reden was het noodzakelijk de teeltbeperking, waar zulks mogelijk scheen, te verscherpen. Een nog verdere kunstmatige beperking der tuinbouw- cultuur stuit op schier onoverkomelijke moei lijkheden. De vaste lasten die op den tuinbouw drukken, zijn te hoog om de vraagstukken tot een oplos sing te brengen. Een zucht van verlichting is er geslaakt in tuinbouwkringen, toen de Minister van Econ. Zaken bij de behandeling van het Landbouwcrisisfonds in de Tweede Kamer de Regeeringsverklaring aflegde t.a.v. de vaste las ten en de niet noodzakelijke executies. In hoe verre deze maatregelen aan den tuinbouw be scherming en verlichting zullen brengen, waar zulks noodzakelijk wordt geacht, laat zich moei lijk vaststellen. Hier rijzen tal van vragen en moeilijkheden, die nader moeten worden be zien. Voor zoover het producten betreft, die in hoofdzaak worden geëxporteerd, kan niets wor den bereikt met verhooging van den prijs voor het binnenland, omdat dit geen rol speelt voor de gemiddelde opbrengst van het product. Een ernstig onderzoek naar de mogelijkheden die er in deze richting zouden kunnen zijn, heeft nog niet aangetoond, dat hier iets van beteekenis zou zijn te bereiken. Of er moge lijkheden zijn, kan spr. niet zien. De heer Valstar wekte ten slotte op tot een heid in den tuinbouw. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de vordering, die liet Amsterdamsch Effectenblad aanhangig heeft gemaakt tegen de Osram G. m. b. H. Ten aanzien van de rente betaling op de coupons stelde de rechtbank eischer ontvankelijk in zijn vordering en be slist, dat de betaling dezer coupons zaï moeten geschieden in goud of een daarmede equivalente waarde. Het betreft hier de coupons der 7 hypohte- caire dollarobligaties waarvan Osram in 1925 een tranche, groot drie millioen dollar in ons land heeft ondergebracht. Op de luchtlijn AmsterdamBata via zal, ingaande 12 Juni a.s., de dienst worden verdubbeld, d.w.z. zal voortaan twee maal per week worden gevlogen. De dienst wordt dan onderhouden uitsluitend met Douglas-toestellen, die over het tra ject 5% dag vliegen. Het is volgens de algemeene vervoerwetten, zoo zeide ons de heer A. Plesman, directeur van de KLM. op de Vrijdag te 's Gravenhage gehouden persconferentie, dat bij grooter snel heid ook hoogere frequentie noodzakelijk is. De moderne vloot, welke binnenkort de Indië- route zal bevliegen, is aanmerkelijk sneller dan het huidige materiaal, vandaar dus de belang rijke stap vooruit, welke een verdubbeling van den dienst beteekent. Verantwoord is deze stap allereerst door het feit, dat in 1934 op de Indië-route nog 1.400.000 passagier-kilometer wegens plaatsgebrek moest worden geweigerd, terwijl de bezettingsgraad 79 pCt. bedroeg. Bovendien wordt de overgang naar een tweemaal wekelijkschen dienst met het grootere materiaal, waarover men eerlang de beschikking hoopt te hebben, veel gemak kelijker. De vertrektijden zijn thans bepaald op Woensdag en Zaterdag van beide zijden, de tijden van aankomst op Maandag en Donder dag aan beide zijden. De omlooptijd van een brief is dus verkort tot 13 dagen, hetgeen 9 da gen korter is dan thans. Ook het tusschenge- legen vervoer is met den verdubbelden dienst zeer gebaat. Ter bevordering van het passa giersvervoer is eindelijk het tarief verlaagd. Van 3 April af kost een enkele reis Amsterdam Batavia f 1350 (thans f 1500) en een retour f2430. In sommige kringen, zoowel in Indië als hier, staat men nog sceptisch tegenover het nut van deze hoogere frequentie. Reeds het volgend jaar echter aldus de heer Plesman zal men het voelen als een onmisbaar iets. De exploitatie in West-Indië is onder zeer CurasaoAruba v.v. is goed bezet en dit jaar boekte men reeds over de f 100.000 aan inkom sten. Gevlogen wordt twee maal per week, ter wijl zich reeds de behoefte doet gevoelen dit te verhoogen tot drie maal per week. Men moet echter voorzichtig zijn met het eene toestel. Pas wanneer van den zomer meer materiaal wordt gezonden, kan men aan uitbreiding denken. Met één eenheid is rendabel exploitatie trouwens niet denkbaar. Heden is de afdeeling Luchtvaart van het Scheepvaartkundig Instituut te Rotterdam het eerste luchtvaartmuseum in den lande door generaal Snijders geopend. De opzet van de nieuwe afdeeling is niet een historisch museum; de geschiedenis van de luchtvaart is nog te jong, maar wel ligt het in de bedoeling histori- schen voorwerpen, die anders te loor zouden gaan, 'n plaats in het museum te geven. Voor alles wil het luchtvaartmuseum zijn een instituut waar men het nieuwste op luchtvaartgebied kan vinden. De afdeeling is ondergebracht in een hall en twee zalen. Boven de trap, die tot de verdie ping toegang geeft, hangt een groot model van de F. 7. Aan de wanden van de hall zijn cartho- grafische voorstellingen opgehangen van de be langrijkste internationale luchtvaartverbindin gen; nationaliteitskenmerken van de burgerlijke en militaire luchtvaart; van de hoogten, die ver schillende vliegtuigen kunnen bereiken, e.a. Het licht in deze hall valt naar binnen door ramen, waarin kaarten met luchtverbindingen zijn ge brand. In zaal I is in de eerse plaats de technische ontwikkeling van de verschillende soorten vlieg tuigen te aanschouwen. Achter een vitrine zien wij bijv. een model van een Fokkervliegtuig uit 1911, waarvan de spanningen der vliegdekken uit bamboe zijn samengesteld. De hekkesluiters van deze collectie zijn de modellen van de Papegaai en de Arend. Aviolanda voegt er dan nog en kele modellen aan toe. In het midden van zaal I staan diverse soor ten vliegtuigmotoren; bij het tot stand komen van deze collectie is vooral de technische dienst der K.L.M. zeer ter wille geweest. Daar staan o.a. een watergekoelde motor van het oudste ty pe en de allerniewstte Wasp-Tidi, die in de F. 22 is gemontêerd. Aan den linkerwand bevinden zich grafische voorstellingen van de ontwikkeling der Natio nale Luchtvaart School, het passagiersvervoer der K.L.M. (1920: 345; 1934: 85.969) e.a. Zaal II toont ons allereerst een collectie in strumenten, die voor de navigatie van belang zijn. Voorts een vitrine met allerlei modellen van vliegtuigen, van de auto-giro tot de Dou glas en Cornet, de winnaars van de Melbourne- race. Als een aardige bijzonderheid vermelden wij de demonstratie-tafel, waarop met behulp van primitieve instrumenten de luchtdruk, de afwijkingen van het compas, enz. kunnen worden gemeten. Vermelden wij tenslotte een inzending van den rijksstudiedienst van de luchtvaart, een complete radio-installatie en een radio-peilkaart. Donderdagmiddag omstreeks twee uur heeft in de Witte de Withstraat te Rotterdam een botsing plaats gehad tusschen een motorwagen van lijn 11, een railzuigmachine en een vrachtauto. De vrachtauto werd bijna totaal vernield, terwijl van den tramwagen en van de railzuigmachine eenige ruiten werden in gedrukt. De 15-jarige H. V., die naast den chauffeur van den vrachtauto had gezeten, bekwam eeni ge snijwonden. Hij is ter plaatse verbonden. De tramwagen had een kwartier oponthoud. Naar wij vernemen zal met ingang van 15 Mei a.s. het locomotievendepöt van de Ned. Spoorweg te Tilburg worden opgeheven. Ongeveer 25 man personeel zal hierdoor naar elders worden overgeplaatst. Acht en tachtig van deze palen worden er in den spoordijk te Woensdrecht geheid, ter fundeering van den tunnel in den nieuwen verkeersweg van Noord-Brabant naar Zeeland Met ingang van de a.s. zomerdienstregeling zullen ook op het traject UtrechtLeiden de stoomtreinen door Dieseltreinen worden ver vangen. De rijtijd tusschen beide stations, welke thans ongeveer een uur bedraagt, zal daardoor tot 50 minuten kunnen worden teruggebracht, hetgeen o. m. ook dit voordeel zal hebben, dat te Utrecht een betere aansluiting wordt ver kregen op de treinen in de richting Amersfoort en 's-Hertogenbosch. Donderdag heeft dr. Hulst uit Leiden in het St. Jansziekenhuis te Weert de gerechtelijke sectie verricht op de lijken van de beide jongens uit Nederweert, bij wie zich zooals gemeld, Maandagavond plotseling ernstige vergiftigings verschijnselen hebben voorgedaan, waaraan zij overleden zijn. Bij de sectie werd het reeds door de plaatse lijke doktoren uitgesproken vermoeden bevestigd, dat de beide kinderen tengevolge van het inne men van vergift om het leven zijn gekomen. Over den aard van het vergift tast men nog in het duister. Omtrent de herkomst er van is eveneens nog niets bekend. Vermoed wordt dat de knaapjes het bij het spelen hebben ingeno men. Naar aanleiding van de onlangs uitgeschreven prijsvraag voor brievenbussen aan portiekwonin gen, hebben verscheidene belangstellenden in verband met eventueele mededinging nadere in lichtingen verzocht. De jury heeft de vragen beantwoord; vragen en antwoorden worden bovendien opgenomen in het Bouwkundig weekblad „Architectura" van 23 dezer en in het Centraal Orgaan voor de Bouwwereld van 22 dezer, waardoor ook anderen de gelegenheid hebben van eenige nadere bijzonderheden betreffende deze prijs vraag kennis te nemen. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Brautigam heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd, of het hem bekend is, dat wederom onderhandelingen gaande zijn over den verkoop van een twintigtal Nederlandsche koopvaardij schepen naar het buitenland, en dat de ver koop van een zevental dezer schepen reeds vast zou staan? Is het den Minister bekend, wordt verder ge vraagd, dat van geen enkele natie de teruggang van het aantal schepen en de tonnage door sloop en verkoop zoo groot is als van de Ne derlandsche? Is het den Minister ook bekend, dat van de z.g. home-vloot, die vanuit Nederlandsche ha ven het bedrijf uitoefent, het verlies aan sche pen en tonnage reeds een kwart te boven gaat? Acht de Minister een verdere vervreemding van de vloot met het oog op de Nederlandsche belangen bij een eigen koopvaardij toelaatbaar en zoo niet, is hij dan bereid door middel van een scheepsuitvoerverbod een verderen onge- breidelden verkoop tegen te gaan? Kan de Minister meöedeelen op welke wijze en met ingang van welk tijdstip de Regeering den steun aan de koopvaardij zal" verleenen, die door haar reeds lang in uitzicht is gesteld? Het parket van Den Bosch heeft verlof ge geven de werkzaamheden aan de Dommelsche Bierbrouwerij te Dommelen, waar de vorige week het ongeluk is gebeurd, dat aan drie ar beiders het leven heeft gekost, voort te zetten. Tusschen Amsterdam en Weesp, bü K.M. 6.150, loopt de Zuiderringvaart onder den spoorweg door. Daar ter plaatse is een overweg en een kleine spoorbrug voor de beide hoofdsporen, die voorzien in het geheele spoorwegverkeer. De verbreeding en verlenging van het rangeer terrein in de Watergraafsmeer dat aldaar (met de hoofdsporen) een breedte krijgt van 18 paar sporen, maken het noodig, dat een onderdoor gang naast de Ringvaart komt en dat de boven bedoelde brug verbreed wordt. Deze wordt in gericht voor drie paar sporen, terwijl de onder doorgang, bij een breedte van 6.50 M„ een lengte krijgt van 120 M-, en dus wel aanspraak kan jnaken op den naam van tunnel. Voor dit werk zal de Zuiderringvaart eenigen tijd moeten worden afgedamd, wat niet be zwaarlijk wordt geacht. Daarentegen moet de aannemer zorgen, dat het verkeer over den Zui derringdijk, gedurende de uitvoering van het werk, niet wordt belemmerd. Met de uitvoering der werken zal ongeveer een jaar gemoeid zijn. De aanbesteding geschiedt voor rekening van het Rijk, op 2 April a.s. in een der hoofdgebou wen van de Ned. Spoorwegen te Utrecht, en wel in twee gedeelten nl.: Het leveren en stellen van drie enkelsporige ijzeren bovenbouwen ten behoeve van de over brugging van de Zuiderringvaart, waarvan de kosten worden geraamd op f 11.000 en het ma ken van een tunnel van gewapend beton en het wijzigen van den onderbouw der bestaande overbrugging met bijkomende werken. De ra ming bedraagt f 250.000. Voor de ijzerconstructie der bruggen, is ook hier wederom de voorwaarde gesteld, dat al het ijzerwerk in Nederlandsche constructiewerk plaatsen moet worden vervaardigd. Op 15 Mei a.s. zal men vanuit Ne derland via 150 luchtverbindingen, 80 der voornaamste Europeesche steden binnen één dag kunnen be reiken, wat neerkomt op een dage- lijksch contact met 45 millioen menschen. Vanaf dien datum zul len reizigers die 's morgens per vlieg tuig van Stamboel, Athene, Boe karest, Leningrad, Moskou of Al giers vertrokken, 's avonds in Am sterdam of Londen zijn. Dit is de beteekenis van de algemeene ver- keersuitbreiding in de lucht, welke met de nieuwe dienstperiode in gaat. Over deze verkeersuitbreiding heeft de heer A. Plesman, directeur der K.L.M., in een pers conferentie te 'si Gravenhage, nadere mede- deelingen gedaan. De verhoogde snelheid en vergroote frequentie op het geheele Europee sche luchtnet, aldus de heer Plesman, heeft dezen zomer tallooze voortreffelijke aansluitin gen geschapen. De mogelijkheden van thans stellen elke vroegere ontwikkeling in de schaduw. In deze verhoogde snelheid en frequentie op het Europeesche net heeft de K.L.M. haar deel door een aanzienlijke uitbreiding van haar luchtvloot, welke tegen half Mei zal zijn ver kregen. De Fokker F 36 is zoo juist door de K.L.M. overgenomen. Thans volgen nog de drie Fokkers F 22, terwijl nog vóór Mei de 14 Douglas DC2-toestellen op de Nederlandsche velden zullen zijn verschenen. De Fokker-vliegtuigen kunnen resp. 32 en 22 passagiers vervoeren. Men kan er in lun chen of het middagmaal gebruiken. De Douglas- toestellen zijn bekend als het laatste en beste in gerief. Londen is dezen zomer zesmaal per dag met Nederland verbonden. Het laatste vliegtuig ver trekt 's avonds 9.20 van Amsterdam. Op de KL.M.-lijn LondenAmsterdam—Berlijn v.v. wordt Maandag a.s. de F 36 ingezet. Deze ver binding blijkt een groot succes. Een Londensch zakenman verlaat 7 uur 's morgens Londen, is reeds om 11.55 te Berlijn, heeft daar tijd tot 17.30, dineert op de terugreis in de F 36, is om 20.50 te Amsterdam en te 22.50 te Lon den. Op de lijnen naar Scandinavië komen de nieuwe Fokkers F 22, terwijl ook deze verbin ding is verbeterd. Naar Parijs bestaan dezen zomer weer vier diensten. Zij geven tal van doorverbindingen, o. a. binnen één dag naar Ma drid. De dienst op Hull en Liverpool, waarvan de regeling zeer gunstig is uitgevallen, zal op 1 Mei worden heropend. Nieuw is de K.L.M.-dienst ingaande I April mmms tijnen van da K. t.M. «n d* m«r baar samenwerkend* moaf»choppijen. i lijnen geheel uitgevoerd door buita» iondsche Luchtvaartmaatschappijen. ■■Vee Amsterdam-Bofaviolijn (tot 12 Juni wako» lijksche dienst via Morseille-Rome) Van 12 Juni of tweemaol per week via Molle/Leipzig. Bratislava/Boedapest. Amsterdam 0 - f*"» »ott.,.W dog bereikboor zijn en vanwaar me» dïj T»°iw*j°r dog bereiken kan. Amsterdam naar Praag, via Rotterdam, EssenMühlheim en HallLeipzig. Op deze lijn, welke doorver binding heeft naar Weenen, Boedapest, enz., vliegen de Fokkers F 18. Tot dusver vloog de Tsjechische maatschappij deze route alléén. Vanaf 1 April geschiedt dit in samenwerking. Geheel nieuw is eindelijk de lijn Amsterdam FrankfortMilaan, ingaande 1 Mei, voor welke verbinding de K.L.M. Douglas-vliegtuigen zal gebruiken. Deze dienst wordt gevlogen in samenwerking met de Deutsche Lufthansa en later in het seizoen ook met de Avio Linco Italiano. Men verlaat om 13-50 Amsterdam en is om 17.45 te Milaan. Evenals vroeger, onderhouden de Deutsche Lufthansa en Swissair den dienst Amsterdam KeulenFrankfortBazelZurich. Nieuw is aansluiting te Frankfort naar en van Venetië en naar Rome. Een groot aantal van deze diensten wordt bij nacht gevlogen, o.a. de avonddiensten op Londen, Parijs en Berlijn. Zij zijn als voor- loopers te beschouwen van een regelmatig luchtverkeer bij nacht. Deze internationale verbindingen van het luchtverkeer met al hun mogelijkheden, zijn wel in schrille tegenstelling met de politieke en handelsbetrekkingen van het oogen- blik. Trouwens, zoo zei in dit ver band de heer Plesman, hadden wij vandaag vrijhandel, gisteren waren we reeds rendeerend. In het binnenlandsch luchtverkeer zullen dezen zomer de lijnen Amsterdam—Twente en Amsterdam—Zeeland—Knocke met Douglas- vliegtuigen worden gevlogen. Op de Groning- sche lijn is dit nog niet mogelijk, omdat de luchthaven Eelde nog niet geschikt is voor deze vliegtuigen. Verder komt er van 1 Juni tot 6 October een nieuwe lijn Eindhoven- Brussel. Op Brussel komt trouwens tijdens den duur van de wereldtentoonstelling een hoog frequente dienst vanaf Amsterdam—Rotter dam. In verband met den groei van het luchtver keer wees de heer Plesman nog op de verbe terde verbindingen met het vliegveld Schiphol, waaraan op het oogenblik hard wordt gewerkt. Begin volgend jaar zal Schiphol, uitgebreid in de richting van het viaduct over de Ringvaart, ideaal komen te liggen op het meest belang rijke kruispunt van het wegverkeer. In 16 mi nuten is het dan bereikbaar vanuit Amsterdam, in 20 minuten vanuit Haarlem, in ruim 20 mi nuten vanuit 't Gooi en hl 40 minuten vanuit 's Gravenhage^ Op de bloemententoonstelling te Heemstede ontbreekt ook de film niet. De heer J. C. Mol uit Haarlem, vervaardiger van vele zeer ver dienstelijke documentaire films over bloemen, kristallen, enz., heeft de leiding in een apart gevormde filmzaal, waarin een reeks films wor den vertoond, welke op bloemen en kristallen betrekking hebben. De nieuwste film is getiteld, .Flora's groei", zijnde de groei van deze groot- sche tentoonstelling. De film legt den voorbereidingsarbeid vast van ruim anderhalf jaar. In November 1933 werd de eerste spade in den grond gestoken. Toen waren de ontwerpen reeds geheel gereed. Het voor Flora in gebruik genomen terrein is het noordelijk deel van het wandelbosch. Groenendaal, dat voor meer dan 100 jaren werd geplant op den uitersten uitlooper der duinen, waarvan de voet toen nog bespoeld werd door het water van de Haarlemmermeer. De film volgt de werkzaamheden gedurende anderhalf jaar op den voet, de zorgvuldige bewerking van den bodem, het optrekken van de velschillende gebouwen, alles in vlot tempo en op moderne wijze opgenomen. Men krijgt in korten onder houdenden vorm een idee van den geweldigen voorbereidingsarbeid, die voor den opbouw van een tentoonstelling van den omvang van „Flora" is noodig geweest. Ook op de bekende film „Van bol tot bloem" willen wij gaarne nog even de aandacht ves tigen. Deze film geeft op vlotte en onderhoudende wijze een volledig overzicht van het bloem- bollenbedrijf. Het bevat verder een groot aan tal versnelde filmopnamen, waarop men het wonder van de openbloeiende bloem in enkele seconden zich op het doek ziet voltrekken en die een beeld geven van de vormenschoonheid der bolbloemen, zooals dit op geen enkele an dere wijze mogelijk zou zijn. Het is het resultaat van jarenlangen arbeid en het vormt een prachtige propaganda voor het bloembollenbedrijf en voor de schoonheid der bolbloemen. In één woord: „Van Bod tot Bloem", is een bedrijfsfilm met een bijzonder cachet, die zoowel voor leek als vakman veel zijdig interessant is, die de stof op moderne, vlotte wijze behandelt, die geen moment ver veelt en steeds de aandacht gespannen houdt. Geen wonder, dat deze film overal, waar zij werd vertoond, zoowel in binnen- als buitenland, een groot succes oogstte en door de pers unaniem schitterend werd beoordeeld. Van deze film wordt het eerste gedeelte vertoond. Tenslotte zij ook nog gememoreerd de be faamde kristallenfilm. Een der bekende natuur films van J. C. Mol. Het microscoop ontsluit ons hier een wereld vol schoonheid. Iedere chemische stof heeft haar eigen karakteristieke kristalvorm, die men onder het microscoop zich ziet samenweven tot patronen van sprookjes achtige schoonheid. Een aantal kristalvormen van allerlei chemische stoffen wordt aclfter- eenvolgens op het doek getoond. Ook bij één zelfde chemische stof is ieder volgend beeld weer verschillend van het vorige, maar de grondvorm blijft bij één zout steeds hetzelfde. Het zijn als het ware oneindige variaties op een zelfde thema. Sommige zouten schijnen hun motieven te ontleenen aan de plantenwereld, men ziet bloemen zich ontwikkelen en spart e- boomen opgroeien. Andere vormen fantastische patronen, soms merkwaardig „modern" van op bouw. Maar steeds ontwikkelt zich een vlak vulling, een lijnenspel vol harmonie. Bü deze film componeerde mevr. B. Tideman-Wijers toepasselüke muziek. Al deze films, stuk voor stuk juweeltjes ea^ voor iedereen hoogst aantrekkelijk, vormen een büzondere attractie voor de bezoekers der ten toonstelling. Hier riet men naast de natuur zelf een technische détailleering daarvan en wel nooit kwam duidelijker het indringend vermo gen van de film aan den dag dan in deze prachtige studies, die de natuur in haar gehei men attrappeert. Men verzuime niet zich daar. van te overtuigen. Donderdagmiddag vergaderden de R.K. en de Neutrale Bouwvakarbeiders ter bespreking van het in te nemen standpunt omtrent de bekende troebelen in hun werkkring. Aan beide zijden werd met algemeene stem men besloten de voorstellen van de Bouwvakpa troons niet te aanvaarden en met ingang van Maandag as. te staken. Deze staking zal ongeveer 200 personen om vatten. Donderdagmiddag werd de schipbrug te Does burg aangevaren en zoodanig beschadigd, dat zü moest worden uitgenomen. Voetgangers en wielrijders werden per roei boot overgezet, doch het overige verkeer moest over Zutphen worden geleid. De rechtbank te Groningen heeft een 32- jarigen arbeider-telegrafist, die in den nacht van 12 op 13 November brand had gesticht in het coor hem in huur bewoonde huis te Wil- dervank, veroordeeld conrcrm den eisch tot drie jaren gevangenisstraf. De officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle eischte Donderdag tegen den landbou wer H. D. te IJhorsterveld, gemeente Staphorst, een jaar gevangenisstraf, ter zake dat hü op Maandag 7 Januari jj. onder Staphorst den landbouwer J. Kuyper, eveneens uit IJhorster veld, met een mes gestoken en deze levensge- vaarlyk gewond heeft. De aanleiding tot deze vechtpartü was een kwestie over een dam in het weiland van Kuyper, die D. daarin had gebracht. Uitspraak over veertien dagen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, zal tifc volgende week alleen Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5