Zandvoorts kampeerterrein Gemeenteraad van Bloemendaal Stadsnieuws UITBREIDINGSPLAN AANGENOMEN BESLUIT GEHANDHAAFD VRIJDAG 22 MAART 1935 Salarisherziening Ziekenhuisverpleging Na uitvoerige discussie werd Bloe- mendaal-Zee met wegen en an dere plannen in de richting IJ muiden geschapen Een commissie Over een kapstok De salarissen FRITZ HIRSCH-OPERETTE „Mein Liebchen wohnt am Donaustrand" UT TEGEN AUTO OPGELOOPEN Aan de bekomen verwondingen overleden DE BLOEMENDAALSCHE RAAD Twee R.K. leden keeren niet terug GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Met de gemeente Bloemendaal zal alsnog overeenstemming gezocht worden over enkele punten naar het aantal tenten van verleden jaar. Er Huurverlaging gemeente woningen LUXOR-THEATER Eskimo R.K. ORATORIUMVER. De Symphonia Passionis UITVOER VAN KOOL NAAR DUITSCHLAND De hoeveelheden in Maart VAN ONZE RECHTBANK Vertegenwoordigerv Omkooping Uitspraken van Donderdag Haarlemsche kampeerders naar Heemskerk Nederlandsche Veehouderij centrale De gemeenteraad van Bloemendaal kwam Donderdagmiddag om twee uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. Mr. C. J. den Tex. Aan de orde kwam onmiddellijk de defini tieve vaststelling van het uitbreidingsplan eind punt Zeeweg. In de vorige vergadering werd dit punt aan gehouden, omdat een architect voor „Bloemen- daals Bloei" een lezing over deze plannen zou houden en de raad daar eerst iets van wilde hooren. Hoewel de voorloopige vaststelling weinig tegenstand ondervond en het definitieve besluit louter formeel had moeten zijn, wilden de vroede vaderen met een meerderheid van 87 stemmen afwachten. Mén weet, dat een aantal Bloemendalers daarna een request zond met het verzoek geen besluit te nemen alvorens bij eenige stedebouw kundigen van naam voorlichting geraadpleegd te hebben. De hotelbond „Horecaf" verzocht Ged. Sta ten het daarheen te willen leiden, dat aan het uitbreidingsplan, voor zoover betreft het daarin opgenomen nieuw te bouwen hotel, geen uit voering wordt gegeven. Gisteren zou de slag in eerste instantie val len. De heer FLEMMING was dankbaar voor de lezing, die „Bloemendaal's Bloei" over deze ma terie liet houden. Hij is daardoor tot de con clusie gekomen, dat het uitbreidingsplan inder daad geen doorgang moet vinden. Ten opzichte van de stedenbouwkunde heeft de gemeente groote verantwoording. Natuurschoon en eco nomische beteekenis moeten wel degelijk het zwaartepunt uitmaken. Spr. zou een commissie van voorbereiding voor de bebouwing aan het eind van den Zee weg in het leven willen roepen. In deze com missie moet dan o.a. ook een middenstands- deskundige en 'n financieele specialiteit, geheel vrijstaand van elke beïnvloeding, plaats nemen. Bloemendaal aan Zee moet door de commissie uit het niet ontstaan, het verleden moet ver geten worden. De heer SCHULTZ merkte op, dat de archi tect, die voor Bloemendaal's Bloei sprak, inte ressante mededeelingen heeft gedaan o.a. op financieel terrein. Toch is spr. niet van stand punt veranderd. In de lezing kwam het bezwaar voor een boulevard naar IJmuiden sterk naar voren. Architectonische opmerkingen waren er niet, alleen brak de inleider een lans voor be houd van natuurschoon. Openleggen van na tuurschoon is taak van de overheid. De Zee- Weg heeft voor velen het prachtige landschap geopend. Men heeft ook daartegen geprotes teerd, maar nu denkt men er wel anders over. De aanleg van den weg langs het Brouwers kolkje heeft een storm van verontwaardiging gewekt. Maar door dezen weg is weer een flink stuk natuurschoon vrij gekomen. Het uitbrei dingsplan aan zee behoeft niet onmiddellijk geheel uitgevoerd te worden. Spr. haalde het zwarte verleden inzake be paalde Bloemendaalsche plannen nog eens op. Het verzet in deze kwestie is wel wat laat ge komen. Spr. drong met klem aan op defini tieve vaststelling van het plan. De heer ENSCHEDé verklaarde zich voor de gedachte-Flemming om een commissie te be noemen. De hr. POSTHUMUS MEYES bleef den *troo- halm, door hem in de vorige vergadering ge noemd, vasthouden en zich verzetten tegen een bebouwingsplan aan den kop van den Zeeweg. Het gaat hier om een belang van nationalen aard. De heer v. RIESSEN zeide, dat hij reeds 2 jaar geleden heeft aangedrongen op een deskundige commissie, het verheugt hem dus nu, dac er opnieuw op wordt aangedrongen. De heer HOGENBIRK vroeg of het niet beter was een klein plan vast te stellen, waar door de gemeente op eigen terrein blijft. Wethouder PRINSENBERG zétte de geschie denis van dit plan uiteen. Januari 1934 werd een afzonderlijke raadsvergadering voor dit doel bijeen geroepen. Vier denkbeelden kwamen in stemming, daarna werd een voorloopig plan goedgekeurd, waaraan B. en W. houvast meen den te hebben. Dit blijkt echter niet begrepen te zijn. De gevraagde commissie moet een voudig dienen als kapstok voor hernieuwd uit stel. En dan krijgen we weer dezelfde geschie denis als met het raadhuis, die de gemeente Weer handen met geld zal kosten. De VOORZITTER hekelde de houding van den heer Posthumus Meyes. die behoorliik wer ken onmogelijk maakt en den geest van de raad huisplannen weer doet herleven. Uitstel van het plan kost de gemeente geld, daar er allang behoefte is aan een centrum aan Zee. Men moet het natuurbeschermen niet over drijven. De heeren, die altijd over bezuinigen spreken en niets van belastingverhooglng wil len weten, moeten wel beseffen, dat niet-aan- nemen van het huidige plan en uitstel tot on- bepaalden tijd geld zal kosten, waarvan ze straks de wrange vruchten zullen plukken. De kosten van den Zeeweg zijn niet te dragen als Sr geen andere inkomsten aan zee gezocht Worden. De heer QUARLES VAN UFFORD vroeg of H. en W. door de voordracht alleen het wegen- Plan willen uitvoeren en of ten aanzien van de bebouwing nadere voorstellen komen. Een com missie achtte spr. uitstekend. Spr. meende ove rigens. dat Ged. Staten niet voor het plan zul len zijn. Na repliek, waarbij de voor- en tegenstanders hog eens hun standpunt uiteen zetten, verde digde wethouder PRINSENBERG nogmaals de Voordracht. Een commissie is volstrekt niet hoodig, er zullen geen verschrikkelijke dingen gebeuren als de uitbreiding er komt. Alle be bouwingsplannen komen afzonderlijk in den raad. De heer LESTRIEUX HENDRICH3 heeft de consequenties van het plan destijds niet over zien, voornamelijk omdat de voordracht te so ber door B. en W. is ingediend. De VOORZITTER verklaarde nog, dat hi) Zeeweg en duinen aan den kop daarvan het liefst onbebouwd had gelaten. De kosten van den Zeeweg kunnen echter niet meer worden ■opgebracht en daarom is een centrum aan zee ■e eenige oplossing. Spr. zeide, dat het wel zeker is, dat Ged. Staten de plannen niet zonder meer zullen Aanvaarden. Dan komen ze opnieuw in den raad en dan kan nadere toelichting en nader advies van deskundigen nut hebben. Het pres tige van den raad is daardoor behouden. De heer SCHULTZ zou beroep bij de Kroon, na afwijzing door Ged. Staten, het beste vin den. De VOORZITTER meende, dat het beter zou zijn geschut tegenover geschut te stellen. De architect Tersteeg zou dan raad kunnen ver schaffen. In stemming kwam dan het voorstel tot de finitieve vaststelling van het groote plan. De architect Tersteeg zal van advies dienen, wan neer Ged. Staten het plan niet mochten goed keuren. Dit voorstel werd aangenomen met 114 stemmen. Tegen de heeren Flemming, Enschedé, Pos thumus Meyes en Hogenbirk. Bij het voorstel tot instelling van een com missie voor de salarisherziening merkte de heer SCHULTZ op, dat eerst moet worden uitge maakt of die commissie wel noodig is. De ge meentelijke salarissen zijn voor het meeren- deel gelijk aan de onlangs provinciaal vastge stelde. De heer WITTEMAN wenschte de commissie, omdat tot nu toe geen rekening is gehouden met de grootte van het gezin. De VOORZITTER zeide, dat de salarissen van Heemstede en Bloemendaal het beste vergeleaen kunnen worden. Herziening is wel noodig. Het voorstel-SCHULTZ werd verworpen met 123 stemmen. De commissie bestaat uit de volgende leden: Hogenbirk, Schultz, Enschedé, Prinsenberg en v. Riessen. Op advies van de Commissie voor Georgani seerd Overleg besloot de raad het hoofd van den Plantsoenendienst den titel van hoofdopzich ter te geven. De functionaris zal ondergeschikt zijn aan den Directeur van den Dienst van Pu blieke Werken en een salaris ontvangen van 3000—3500. Besloten werd om met Haarlem een over eenkomst te sluiten teneinde tot verlaging van het viaduct bij den Tetterodeweg over te kun nen gaan. Alsnog werd besloten voor rekening der ge meente een clubhuis te bouwen ten behoeve van de Bloemendaalsche Hockeyclub „Bloemen daal". Het huis zal ƒ3500 kosten en de club zal 7 pet. per jaar in den kostprijs van het gebouw als huur betalen. De heer POSTHUMUS MEYES wenschte te zien vastgelegd, dat een particulier architect het gebouw ontworpen heeft. Wethouder PRINSENBERG voegde daarbij, dat de gemeente het clubhuis echter zal aan besteden en dat geen honorarium aan den ar chitect zal worden betaald. Nadat een kleine woordenwisseling tusschen deze sprekers eenigen tijd in beslag had geno men, sloot de VOORZITTER de vergadering. Na met zeer veel succes in den Princesse- Sehouwburg te Den Haag hun nieuwe operette „Mein Liebchen wohnt am Donaustrand" te hebben opgevoerd, komt Fritz Hirsch met zijn gezelschap naar Haarlem, waar zij slechts een enkele opvoering zullen geven van dit werk. Deze voorstelling vindt plaats op Zaterdag 30 Maart a.s. in den Stadsschouwburg. Den tekst voor deze operette schreven Hermann Fei- ner en Bruno Hardt-Warden. De muziek is van Walter Kollo, den komponist van „Wenn der weisse Flieder wieder blüht". De algeheele ar tistieke leiding berust bij Fritz Hirsch. Hans Lichtenstein dirigeert het orkest. De costuum- ontwerpen zijn van de Weensche artiste Gerda Gerdago, ze zijn op eigen atelier vervaardigd onder leiding van Sophie Degenhardt en E. Helsen. Dansstudies van Arpaö Latabar en Susi Kramer. Gezien het feit, dat deze operette een voorspel heeft en drie bedrijven, welke zich te Weenen afspelen ir, 1849, in 1879 en in 1890, heeft Gerard Vroom gelegenheid gekregen de verschillende stijlen voor de ontwerpen van zijn decors toe te passen. In deze operette werken de drie voornaamste vrouwelijke krach ten van de Fritz Hirsch Operette in eenzelfde opvoering mede: Maria Eisner, Claire Clairy en Martha Wagner vervullen hier de rollen van drie jonge freules, de dochtertjes van een hooggeplaatst Oostenrijksch officier. Deze rol speelt Fritz Hirsch. Hij krijgt hier gelegenheid zijn fijn genuanceerd komisch talent te ont plooien. Paul Harden is zijn vriend, die hem ir. al zijn wederwaardigheden terzijde staat. Arpad Latabar, de lange Hongaarsche komiek, die zich al dansende een groote plaats in veler hart heeft weten te veroveren, heeft hier eveneens een rol naar zijn gading gevonden. Ook Wal ter Triebei en Leo Reicher. in gezelschap van Gustav Protsch, een nieuwe komische kracht, zijn van de partij. Zoodat deze operette ook nog het unicum heeft, dat al de humoristische medewerkers van het ensemble er deel aan hebben. In de overige rollen van dit zeer uit gebreid bezette stuk spelen ook nog: Mady Math, Trude Ploy, Susi Kramer, Sophie Degen- hardt, Gertie Wolter en de heeren Albert May, Simon Jongsma, Willy Witte, Oscar Schmidt en Hans Blume. Het voorspel speelt in 1849. in het Keizer- 5-ÏWv'ï::;- De eenzaamheid der Poolstreken. Uit de film Eskimo" van W- S- van Dijke Het verlovingsfeest op het grafelijk slot in „Mein Liebchen wohnt am Donau strand" lijk Hoftheater in Schönbrunn, gedurende de opvoering van Mozarts „Zauberföte". Het eer ste bedrijf speelt dertig jaar later, in 1879. Nog heerscht in Weenen de geest van zorgeloosheid. De muziek behoudt de groote plaats in het hart van de bewoners. Deze acte toont een bin nenplaats van een oud huis aan den rand van Weenen. Het tweede bedrijf speelt in het slot van een grafelijke familie. Tot de geschiedenis haar eindpunt vindt in 1890. Johann Strauss, de walskoning, viert triomfen. Weenen leeft in car navalsstemming. Nog eenmaal verschijnen dc voornaamste personen van deze handeling ten tooneele, om het geluk alsnog te achterhalen. De keus van Fritz Hirsch viel op dit werk, omdat het gelegenheid biedt een drietal epi soden uit het muzikale leven in Weenen, uit de tweede helft der 19e eeuw hierin te behandelen en de vele regie-mogelijkheden, die het biedt, uit te werken. Een liefdesband van een tweetal generaties houdt het geheel als met een kleurig lint omwonden. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is de vischhandelaar Van T. uit Rijnsburg bij het oversteken van den Heerenweg te Lisse nabij het pand Marseille, tegen een auto opgeioopen, waardoor hij kwam te vallen en ernstig ge wond werd. De politie was terstond ter plaatse, alsmede geneeskundige hulp. die overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk oordeelde. Naar wij vernemen, is Van T. Donderdag aan de bekomen verwon dingen overleden. Den chauffeur van den auto, die doorgereden is, treft, naar wij verne men, geen schuld. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen zullen de heeren Mr. dr. P. J. Witteman en Mr. Th. F. M. de Lestneux Hendrichs, die beiden voor de R. K. Staats partij zitting hebben in den Bloemendaalschen raad, zich niet meer herkiesbaar stellen. Drukke zaken zijn daartoe de aanleiding. Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemees ter van Alphen. Bij de ingekomen stukken stelt de voorzitter aan de orde de bespreking van den van de gemeente Bloemendaal ontvangen brief inzake de verplaatsing van het tentenkamp te Zand- voort van het strand-Zuid naar het noordelijk gedeelte. B. en W. hebben gemeend, geen voor stel dienaangaande te moeten doen, doch hand haven hun standpunt. Toch wil de voorzitter enkele punten uit het schrijven belichten. Het in het schrijven genoemde aantal van 800 ten ten is niet juist. Spr. zegt, dat volgens de ge gevens er 235 permanente tenten hoogstens zijn geweest, en meent, dat ook Bloemendaal een ongeveer gelijk aantal als maximum heeft aangenomen- voor zijn strand. Verder meent spr. te weten, dat niet een verkeerde voorlich ting de basis is geweest, waarop het raads besluit van Zandvoort werd genomen. De heer GROEN zegt, dat bij hem het finan cieele gedeelte van het vraagstuk een groote iol speelt, ƒ10.000 aan ontvangsten voor kam- peergelden kan niet worden gemist. Hij is niet voor intrekking van het besluit, doch stelt voor de uitvoering voor één seizoen op te schorten, opdat het vraagstuk breeder kan worden be studeerd en de mogelijkheid kan worden over wogen van een provinciale regeling. De heer PAAP verwondert zich waarom Bloe mendaal het tentenkamp daar liever niet zag. Er staat geen enkel huis. Hij is niet voor in trekking. De heer VAN RIJNBERK is voor opschor ting, wil mondeling overleg met Bloemendaal en wenscht een raadscommissie hiervoor in het leven te roepen. De heer v. d. MOOLEN gaat met hem mee. Ook wethouder MOLENAAR is voor opschor ting De VOORZITTER beantwoordt de sprekers. De raming der inkomsten van de kampeergel- den is genomen met een ruime speling en niet blijft altijd de groote factor van het weer. Het aantal dagkampeerders is alleen maar groot van half Juli tot half Augustus, dus slechts vier weken. Spreker wijst er op dat er altijd een strook van ruim 50 meter van de grens van Bloemendaal blijft, die verpacht is en waar geen tenten zullen komen. Ook de tenthouders, wier grens in de nabijheid van het komende kampeerterrein ligt, hebben geen bezwaren. Laat het genomen raadsbesluit zooals het is en tracht met de gemeente Bloemendaal alsnog overeenstemming te krijgen over enkele pun ten. De heer SLEGERS brengt in het midden, dat er wel meer besprekingen met Bloemendaal zijn gehouden, waarbij voor Zandvoort geen enkel voordeel als resultaat kon worden geboekt. Hij noemt als voorbeeld den duinreep, welken Zand voort van Bloemendaal heeft willen koopen, voorzoover deze in de gemeente Zandvoort was gelegen. Als Bloemendaal bezwaren maakt te gen een tentenkamp in het Noorden van Zand voorts strand en meent, dat die plaats voor hem schadelijk is, dan volgt hieruit dat deze plaats ook voor Zandvoort schadelijk is. Dus rest de vraag: waar is de plaats van een ten tenkamp het minst schadelijk? Volgens hem dan in de Noord. De heer KONING zegt, dat als men inplaats van te luisteren naar Bloemendaal of de kam peerders, eens de meening van het grootste deel der bevolking van Zandvoort hoort, men zeer veel tevredenheid met het genomen raadsbe sluit verneemt. De VOORZITTER wenscht er den nadruk op te leggen, dat opschorting practisch beteekent, uat het tentenkamp weer verhuist naar de Zuid, en adviseert nogmaals handhaving van het besluit. In stemming wordt dan gebracht het voor stel van den heer van Rijnberk de uitvoering van het besluit vier weken op te schorten. Dit wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen, waar mee de discussies zijn geëindigd. Na eenige discussie wordt aangenomen een voorstel, waarbij o.a. bevorderd zal worden, dat op de werkverschaffing een verbandtrommel aanwezig is, en besloten, het opruimen van zand op de toegangspaden tot het strand per ceelsgewijze aan te besteden onder Zandvoort- sche inwoners, en slechts, indien de begrootings- post 1935 niet voldoende is, alle of eenige werk zaamheden tegen werkverschaffingsloon te doen uitvoeren. Besloten wordt ingaande 1 April a.s. de huur der gemeentewoningen te verlagen. Voor de woningen met een huur per week varieert de verlaging van 75 cent tot 1 gld.; de maand- huren van 150 tot pl.m. 11.50. De winkels aan den Strandweg zullen ver laagd worden van ƒ400 tot 350 per seizoen. Naar aanleiding van het rapport van de commissie voor onderwijs en sociale zaken be treffende een reorganisatie der ziekenhuisver pleging, zegt de heer ELFFERS de zaak zoo als ze wordt voorgesteld te gecompliceerd te vinden. Aangezien niemand verplicht kan wor den, toe te treden, blijft de gemeente dus voor gevallen komen, waarbij ze voor het volle pond de ziekenhuiskosten zal moeten dragen, tijj wil één particulier orgaan en niet de vier Zandvoortsche vereenigingen, die in het rap port worden genoemd, of anders een zuiver ge meentelijk ziekenfonds voor ziekenhuisverple ging. De heer BOLWIDT vreest, dat een gemeen telijk ziekenfonds fnuikend zal zijn voor de plaatselijke vereenigingen. De heer ELFFERS stelt voor het voorstel van de commissie niet te aanvaarden en de vraag te overwegen of het niet beter is over te gaan tot vorming van een gem. fonds voor ziekenhuisverpleging. Nadat de heer MOLENAAR breedvoerig uit eengezet heeft het werk der commissie waarbij rekening moet worden gehouden met plaat- selijKe factoren en tot geen andere slotsom is kunnen komen, vraagt de heer ELFFERS stem ming over zijn voorstel. Dit wordt met 11 tegen 2 stemmen verworpen. Door twee inwoners alhier, is tegen de ge meente een vordering tot schadevergoeding in gesteld op grond van het feit, dat de gemeente het vorig jaar niet aan hen als hoogste in schrijvers voor het pachten van een parkeer terrein de gunning heeft verleend. Voorge steld wordt te besluiten tot verweer tegen deze vordering. Aldus besloten. De raad bekrachtigt den aankoop van het perceel Haltestraat 4 naast het postkantoor voor den prijs van 20.000 plus onkosten. Na gehouden stemming worden benoemd tot vader en moeder van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis, alhier, het echtpaar Jan Zwemmer en Johanna Zwemmer-Hoogendijk. Conform het voorstel wordt vastgesteld de verordeningen op de classificatie (derde klas se) de opcenten der gemeentefondsbelasting (55) en de opcenten op de vermogensbelasting (40) voor het belastingjaar 1935/36. Van het automobielbedrijf Gebr. Kimman N.V. te Haarlem was een schrijven binnenge komen bij het gemeentebestuur namens de cre diteuren van C. Kerkman, den pachter van eenige standplaatsen voor ijskarren, waaron der de bekende ijstent op het Tramplein. In dit schrijven is een voorstel vervat omtrent de afwikkeling der betaling van achterstallige pacht. De financieele commissie nam het stand punt in, dat alle achterstallige pacht vóór 1 April 1935 betaald moet zijn. In het advies van het college is de voorzitter van gelijke mee ning. De wethouders echter kunnen het billijken, dat ten aanzien van C. Kerkman dezelfde re geling zal worden getroffen als de raad nam ten opzichte der strandpachters. Het achter stallige bedrag zou dan in twee jaar aangezui verd moeten worden. Nadat in besloten zitting deze kwestie was besproken, werd door den raad bepaald, dat door genoemden C. Kerkman vóór 5 April as. betaald moet zijn 1000; op 1 Augustus van dit jaar 250 en het nog resteerende bedrag van ƒ485 vóór 1 Aug. 1936. Kort is de titel van de film, die van heden af in het Luxor Theater draait. Kort is de titel, maar veelzeggend het woord. De Eskimo is voor ons een vrijwel onbekend wezen; we weten, dat hij leeft van de vischvangst, van de jacht, dat hij weinig spraakzaam is tegen vreemden, dat hij vroolijk van aard is, dat hij zijn eigen op vattingen heeft van liefde en moraalAls amusante bijzonderheid weet deze of gene te vertellen, dat hij zijn geliefde geen kus geeft, maar zijn neus tegen de hare wrijft als hoogste uiting van genegenheid. Het zal niemand verwonderen, dat de groote Amerikaansche regisseur, W. S. van Dijke, van wien wij zulke voortreffelijke werken mochten zien, ook in het land van de Eskimo's zijn geluk wilde beproeven. Hij nam geen sterren met enorm veel bagage mede, hij maakte geen stu dio-werk maar trok met een kleine expeditie naar het Noorden om daar de Eskimo's zelf te laten spelen en spreken. Hij is daarin volkomen geslaagd, zóó goed zelfs, dat van het gesprokene ditmaal geen woord te verstaan is wij leer den de taal der Eskimo's nu eenmaal niet op de schoolbanken. Er treden in de film eenige leden van de Canadeesche politie op en een paar blanke mannen, die per schip naar het land van sneeuw en ijs komen, om voor een geweer en wat patronen voor duizenden guldens bontvel len mee naar huis te nemen. De blanke man speelt in dit verhaal niet de sympathiekste rol, hoewel alles tenslotte nog ten goede keert. „Eskimo" is geen documentaire film en door het gegeven en de liefdesintriges verre van ge schikt voor kinderen. De landschappen zijn van ongekende grootheid; de jachttafereelen zijn merkwaardig en spannend. Men ziet, hoe een walvisch met harpoenen gevangen wordt, hoe honderden rendieren in het nauw gedreven worden, hoe wolven en ijsberen den strijd tegen den mensch aanbinden. Dit alles is leerzaam en zeer zeker documentair. Maar dit alles is door den regisseur als aantrekkelijke achtergrond voor het verhaal gebruikt en het verhaal moge de karaktertrekken en de onschuldige opvattin gen van den Eskimo juist weergeven, het heeft alleen voor de meer ontwikkelden een diepere beteekenis. De gastvrijheid en de onwrikbare trouw aan het eens gegeven woord voeren den boventoon. Mala, de groote jager, die een heel dorp voor hongersnood behoedt, is de hoofd figuur in dit drama van het hooge Noorden. Hij is een sympathiek, innemend mensch, met een heerlijken lach en open oog. Hij stelt vertrou wen in de blanken, doorziet hun listen en lagen niet en wordt daaraoor hun slachtoffer. Omdat men hem zijn vrouw, die hij innig liefheeft, ont roofd heeft, doorboort hij het hart van een blanken onverlaat met zÜn harpoen en daar voor zal hij moeten boeten.... De film is afwisselend spannend, ontroerend èn uitermate geestig door de taal der Eskimo's, die in de vertaling niets van haar originaliteit mist. In Amerika stelt men de Hollanders als Vo- lendammers en Markers voor en wanneer een journalist uit het land der wolkenkrabbers zijn reisverhalen na een bezoek aan ons land publi ceert, moeten wij maar al te dikwijls lachen om den onzin, die van onze zeden en gewoonten wordt opgedischt. Wat weten wij van de Eskimo's? Wat zouden zij zeggen, als ze deze film zagen? Laten we van Dijke geiooven en respect hebben voor de voortreffelijke wijze waarop hij documentatie en romantiek in een spannend geheel heeft sa mengevlochten. v. W. De R. K. Oratoriumvereeniging te Haarlem hoopt op Passiezondag, dat is op 7 April a.s., om kwart over twee in de Gemeentelijke Concert zaal, onder leiding van Hubert Cuypers, uit te voeren de „Symphonia Passionis" van Kuno Stierlin, een Passieverhaal van zeer bijzondere schoonheid. Dit is niet alleen de eerste uitvoering van genoemd werk in Haarlem, maar tevens een wereldpremière, die ongeveer tegelijkertijd in Amsterdam en Haarlem zal gaan. Aan de uit voering werken mede, het geheel volledig Utrechtsch Stedelijk Orkest, orgel, knapenkoor en de solisten Laurens Bogtman, Luc. Lou- man en Herman Hüulsmann. De Berlijnsche correspondent van de ,Msb." meldt: Door de gemengde commissie, ingesteld op grond van het Duitsch-Nederlandsche handels verdrag, is het volgende vastgesteld: 1. Er zullen in Maart 1935 van roode kool 35 pet. of 4.060.000 K.G., van witte kool 35 pet. of 6.060.000 K.G., van savooie-kooi 35 pet. of 2.170.000 K.G. van de in het verdrag vastge stelde contingent-hoeveelheden uit Nederland in Duitschland worden ingevoerd. 2. In overeenstemming met de tegenwoordige marktpositie zal voor binnen- en buitenland- sche kool niet beneden een prijs van R.M. 10.50 voor roode kool; R. M. 4.20 voor witte kool; RM. 4.20 voor savooiekool (geel) en R.M. 9 voor savooiekool (groen) worden gegaan. De prijs heeft betrekking op den groothandelsinkoop prijs per zentner eerste kwaliteit vrij station Duitschland. Door deze regeling wordt een regelmatige voorziening van de markt en een vaste ontwik keling van den prijs gewaarborgd, zegt het Duitsche communiqué, dat over deze aangele genheid wordt uitgegeven. Een koopman uit Amsterdam had op verschil lende tijdstippen in 1934, eenige schoenmakers opgelicht en stond deswege terecht. Als eerste getuige werd een 50-jarige schoen maker gehoord. Verdachte had zich bij dezen man als vertegenwoordiger voorgedaan van een Amsterdamsche firma. Getuige had 25 pCt. vooruit moeten betalen. Op 14 Augustus had ge tuige aan verdachte 30 betaalt en later 58.83. Hij had echter nimmer iets ontvangen Bij den tweeden schoenmaker had verdachte zich als een representant van een Duitsche fir ma voorgedaan. Ook deze getuige had verdach te op 14 October 1934, 6 ter hand gesteld. Verdachte bekende de feiten. Hij was inder daad vroeger bij de firma's als vertegenwoor diger in dienst geweest. De man zeide in nood gehandeld te hebben, hij liet de laatste voor hem noodlottige jaren de revue passeeren. De officier van Justitie meende dat het wet tig en overtuigend bewijs was geleverd. Spr. wees op het uitgebreide strafregister van ver dachte en eischte 1 jaar en 6 maanden. Hierna hield de verdediger, mr. Donino, zijn pleidooi. Hij herinnerde aan de ziekte van ver dachte en diens hopelooze omstandigheden. Verdachte gebruikte het geld (ongeveer 1000 in het geheel) voor het onderhoud van zijn vrouw en kind. Spr. vroeg dan ook een mildere straf. Uitspraak 4 April. Een 34-jarige Haarlemmer stond vervolgens terecht. Deze had omstreeks Juni 1934 een ambtenaar, chef van den Economischen Dienst aan het provinciaal ziekenhuis een brief ge stuurd met 50, om zoodoende een leverantie te krijgen. De ambtenaar had verdachte op zijn kantoor ontboden en hem de 50 teruggegeven. Verdachte bekende zich schuldig gemaakt te hebben aan omkooping. Hij zeide het reeds eer der bij een ander geprobeerd te hebben. Ver dachte zou die omkooping in Canada hebben opgemerkt en in praktijk gebracht. De officier van Justitie eischte een gevange nisstraf van 3 maanden. Wederom trad mr. Stumps als verdediger op. Hij meende niet, dat verdachte volledig verant woordelijk was voor zijn daden. Spr. vroeg een psychiatrisch rapport en een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 4 April. J. J. M. B., bleekersknecht, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vijf dagen hecht. o.v. F. S. W. G., loopknecht, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet'.' Vijf dagen hecht. o.v. J.' C., huisknecht, wonende te 's-Gravenhage, thans ged. „Diefstal." Acht maanden gevange nisstraf m. aftr. prev. hecht. o.v. C. L,. los werkman, zonder bekende woon plaats. Vrijgesproken. J. Th. V., fabrieksarbeider, wonende te Heemskerk. „Overtr. art. 247 W. v. Str." Zes maanden gevangenisstraf voorw. met een proef tijd van drie jaar en bijz. voorw. D. C. D., reiziger, wonende te Amsterdam. „Veroorzaken van lich. letsel door schuld." 30.— boete subs. 30 dagen hecht. o.v. E. v. d. V., zonder beroep, wonende te Haar lem. Vrijgesproken. A. J. v. H., koopman, wonende te Haarlem. Vrijgesproken. J. G. S., reiziger, wonende te Bergen. „Appèl overtr. Alg. Pol. verordening van Haarlem." Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. C. M. A.. monteur, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. J. J. A. O., banketbakker, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet." Von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. R. de G., groentenhandelaar, wonende te Heemskerk. „Appèl overtr. Landbouwcrisiswet." Vrijgesproken. M. B„ chaufeur, wonende te Haarlem. „Ap pèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. P. R., aannemer, wonende te Santpoort. „Ap pèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd met toewijzing civiele vordering. R. G., chauffeur, wonende te 's-Gravenhage. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Zeven dagen hecht., 5.boete subs. 5 dagen hecht, en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 3 maanden o.v. J. F. H., controleur, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." 30.— boete subs. 12 dagen hecht. o.v. I. A. v. Z., bloembollenkweeker, te Heems kerk. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. L. K„ koopman, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor en Rijwielwet." Vrijge sproken. Evenals de Amsterdamsche Vereeniging heeft ook de aHarlemsche Vereeniging voor kam peerders in een Donderdagavond gehouden vergadering besloten in het vervolg naar Heemskerk te trekken. Eerst zal men het gemeentebestuur van Zandvoort nog vragen, of het alsnog bereid is het kampeeren toe te saan onder de tot nu toe geldende voorwaarden. Men zoekt sa menwerking met de Amsterdamsche vereeni ging. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat in de week van 7 tot 13 April 1935 op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Maandag 8 April: Amsterdam, Breda, Cae- vorden, Drachten, Gorinchem, Middelburg, Nij- kerk, Nijmegen, Rijssen, Sittard, Steenwijk, Tiel. Dinsdag 9 April: Cuijk. Deventer, Doetinchem, Goes, Kortgene, Lichtenvoorde, Purmerend, Rotterdam, Sneek, Weert, Wijchen. Woensdag 10 April: Apeldoorn, Assen, Gro ningen, 's Hertogenbosch, Horst-Sevenum, Lo- chem, Scherpenisse, Venray, Wolvega, Zie- rikzee. Donderdag 11 April: Eist, Etten en Leur, Gouda, Hoogeveen, Hulst, Leeuwarden, Roer mond, Schagen, Tilburg, Zutphen, Zwolle. Vrijdag 12 April: Eindhoven, Emmen, Gulpen, Hengelo, Leiden, Oostburg, Utrecht, Winsoho- ten. Zaterdag 13 April: Hoorn. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn by de districtssecretarissen der Gewestehjke Landbouw-Crisis-rganisaties, moeten vóór Za terdag 30 Maart 1935 zyn ingezonden by de Gewesteiyke Landbouw-Crisis-Organisaties waaronder de betrokken veehouders ressortee ren. Voor levering op de Zeeuwsche plaatsen zullen de aangiftekaarten mogen worden in gezonden tot Dinsdag 2 April 1935. Met nadruk wordt er aan herinnerd, dat de week van 7 tot 13 April de laatste week van levering is en dat dus daarna geen gelegenheid tot levering meer zal worden geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9