Ongewone eensgezindheid der Fransche Kamer Verkiezingscoalitie en kieswetsherziening Persstrijd in het Derde Rijk Het nieuws van heden Speciale opdracht aan Theunis Wat Duitschland zal eischen EE RAADSZITTING BEGIN APRIL DE BAROMETER INZAKE DE ACCOORDEN VAN ROME HET RECHTSCHE BLOK HERNIEUWD? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REÖACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 23 MAART 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19250 Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| illinium „In de lucht gelijkheid met Frank rijk, ter zee 1/3 van de Engelsche sterkte" Verklaring van Neurath Maatregel van Rome Kolenprijzen in België verhoogd Ook de invoer verder belast? Japan waarschuwt Tegen Duitsche mandaat-eischen haar karretje op stap Vooral hebben de Nazi's het op de voormalige Centrums bladen gemunt Lord Eden in Parijs aangekomen Het onverwachte Laval's overeenkomsten met Mus solini bijna eenstemmig goedgekeurd Duel met Franklin- Bouillon Laval Onderzoek bij de groote partijen omtrent een economisch programma Geen kabinetsforma teur Zooals wij reeds hebben geseind heeft de ko ning, nadat de beeren Franck en Brunet ge weigerd hadden de opdracht om een nieuwe De Engelsche leg er-kapitein J- Lane heeft in zijn tuin als versiering veel oorlogs tuig. Hij staat er op, dat een en ander ochtends arondig wordt gereinigd Gil Robles Gil Robles' houding NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek H Verwachting: Meest matige, tijdelijk 3 wellicht toenemende Zuidelijke tot Weste- ij lijken wind, half tot zwaar bewolkt, en- kele regenbuien, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Buiig weer. fj STORMWAARSCHUWINGSDIENST I |j Geseind Vrijdagavond 22 Maart te 20.00 S aan de posten van Delfzjjl tot Hoek van S Holland: „Weest op Uw hoede!" LONDEN, 22 Maart. De diplomatieke corres pondent van de „Daily Telegraph" meent te weten dat Duitschland bij het bezoek van Simon en Eden aan Berlijn de volgende drie mini- mum-eischen voor zijn bewapening zal stellen. Te land een leger van 500.000 man; In de lucht gelijke sterkte met Frankrijk; Ter zee niet muider dan 1/3 van de Britsche vloot. Reuter meldt verder, dat de meening, als zou Simon in zijn gisteren gehouden rede gedoeld hebben op deelneming van Duitschland aan de in Noord-Italië te houden internationale be spreking, onjuist is. Simon's gedachte was dat, indien de besprekingen te Berlijn en in Noord- Italië leiden tot een basis voor vruchtbare be sprekingen, nieuwe besprekingen gehouden zou den kunnen worden, waaraan alle betrokkenen deelnemen, dus ook Duitschland, vermoedelijk ook de betrokkenen bij het Oost-pact en het Donau-pact. Uit Berlijn wordt gemeld, dat rijksminister von Neurath heden aan een vertegenwoordiger van een Amerikaansch nieuwsagentschap ver klaarde, dat de rijksregeering het bezoek van de Engelsche regeeringsvertegenwoordigers met belangstelling en voldoening tegemoet ziet. Met het oog op de ontwikkeling der laatste dagen kan een openhartige Duitsch-Engelsche gedach- tenwisseling slechts profijt geven en wel voor alle Europeesche staten. Wanneer eerst een maal het volle begrip van onze rechtsgelijkheid is doorgedrongen, moet het niet moeilijk vallen de zaken een goed stuk vooruit te brengen. Tenslotte werd het woord gevoerd door mi nister Laval, die zich allereerst bezig hield met de Afrikaansche problemen van de accoorden van Rome. Hij antwoordde op een interruptie, dat deze accoorden niets bevatten, dat schade lijk zou zijn voor de onafhankelijkheid en de integriteit van Abessinië. regeering te vormen te aanvaarden, opnieuw den heer Theunis bij zich geroepen. De heer Theunis heeft thans de speciale op dracht ontvangen een onderzoek te doen bij de groote partijen naar een economisch program ma. ROME, 22 Maart. De Italiaansche regeering heeft besloten dat 200.000 dienstplichtigen, die 1 April den dienst zouden verlaten, onder de wapenen zullen blijven in verband met den politieleen toestand in Europa. Doodvonnissen in Semarangsche moordzaak veranderd in levenslange gevangenisstraf. De bekende chirurg prof. dr. Otto Lanz plotse ling te Amsterdam overleden. Het terugnemen van den post van twee milliocn voor de drooglegging van den N.O.-polder in de Tweede Kamer betreurd. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 22 Maart; Met ingang van April zullen door een beslis sing van het Centraal Nationaal Kolenbureau de prijzen van nijverheidskolen en huiskolen verhoogd worden en naar verluidt zouden ook maatregelen worden getroffen inzake de ge- importeerde kolen uit Duitschland en Neder land. Deze maatregelen zouden hierop neerkomen, dat de vreemde kolen nog meer zouden worden belast. Vooral voor huiskolen zouden deze maatregelen worden toegepast. Sedert de oprichting van het Centraal Na tionaal Kolenbureau waren de prijzen en de in- en uitvoer geheel door dit bureau geregle menteerd. De belasting op den invoer werd geheel afgestaan voor de ondersteuning van de kolenindustrie. Hieraan is het vooral te danken dat in den laatsten tijd de gevaarlijke loonsconflicten konden vermeden worden. Om deze nieuwe maatregelen te wettigen wordt gezegd, dat men van de Duitsche kolen niet veel voordeel heeft en dat de Belgische mijnen zich in deze tijden in benarde moeilijk heden bevinden. TOKIO, 22 Maart (V.D.) Van officieele zijde verluidt, dat de houding' van Japan in verband met den toestand, die is geschapen door de Duitsche aankondiging inzake de her bewapening van Duitschland ongewijzigd zal blijven. Japan zal zijn afwachtende houding handhaven. Tot nog toe hebben noch Duitsch land, noch de andere onderteekenaars van het Verdrag van Versailles officieele mededeelingen gedaan aan de Japansche diplomatieke verte genwoordigers in het buitenland. In Japan hecht men in officieele kringen weinig geloof aan de geruchten, dat Duitsch land de kwestie van het beheer van mandaat eilanden aan de orde zal stellen, aangezien men niet gelooft, dat Duitschland een kwestie zal aanroeren, die ertoe zou kunnen leiden, dat de vriendschappelijke betrekkingen, die tegenwoor dig tusschen Duitschland en Japan bestaan, verstoord zouden kunnen worden. „Opoe" Tjaden te Groningen, Nederlands oudste inwoonster, wordt 29 Maart 106 jaar. Ondanks haar hoogen leeftijd gaat de oude mouw nog dagelijks met De gouwleider van KeulenAken Toni Winkelnkemper heeft volgend rondschrijven ge publiceerd; Bij verordening van de Rijksperskamer van 13 December 1933 werd de pers van het Cen trum, van de Democraten en andere partijen in bescherming genomen en haar verder verschijnen gewaarborgd. De Rijksleiding der N. S. D. A. P. keurde deze verordening goed. Meer dan een jaar lang hebben deze kranten tijo gehad om zich te beteren en metterdaad te bewijzen, dat de door hen voorgewende gewijzigde mentali teit ook echt was. Waarmee heeft men thans die grootmoedig heid der Nationaal Socialistische beweging en der regeering beloond? Terwijl men in de eerste weken en maanden na de gelijkschakeling uit angst en omwille van de smeer heel luid „Heil Hitier!" riep, is men intusschen reeds lang tot bezinning gekomen. Het aantal heimelijke aan vallen op het Nationaal Socialisme en zijn we reldbeschouwing wordt met den dag grooter. In steeds driester vorm tracht de heele voor malige partijpers in haar berichtgeving een be paalde strekking te leggen, die noodzakelijker wijze op een vernieling van de jonge Duitsche volksgemeenschap moet leiden. Bij deze nega tieve berichtgeving spant vooral de Centrum pers de kroon. De lezers dezer bladen moeten den indruk krijgen, dat ook thans nog de gods dienstige belangen den voorrang hebben boven het belang der natie. De politieke gebeurtenis sen worden niet belicht van het totaal-Duit- sche, maar van het eenzijdig-godsdienstige standpunt, zoodat noodzakelijkerwijze nieuwe confessioneele geschillen moeten ontstaan. Sy stematisch tracht men de katholieke bevolking voor te praten dat het Christendom in Duitsch land wordt vervolgd. Om dit doel te bereiken worden onbenulligheden op een onjuiste manier uitgebuit, feiten verdraaid of uit hun verband gerukt en een soort journalistiek^gepraktiseerd, die op den duur een groote onrust onder de bevolking moet teweeg brengen. De Rijksregeering en de N. S. D. A P. kunnen hierbij niet werkeloos toezien. De voorzitter der Rijks perskamer Amann heeft daarom paragraaf GENEVE, 22 Maart. De voorzitter van den Volkenbondsraad, dr. Aras, minister van Bui- tenlandsche Zaken van Turkije, heeft besloten, dat de Volkenbondsraad in de eerste week van April bijeen zal komen in een buitengewone zitting, teneinde het voorstel van de Fransche regeering te bespreken. De juiste datum van bijeenroeping van den Volkenbondsraad zal later worden bekend ge maakt. 2 van de verordening van 13 December 1933 gewijzigd. De N. S. D. A. P. en al haar instanties heb ben thans uitdrukkelijk het recht om hun le den, alsmede de ledender ambtenaarsvereeni- gingen te controleeren of ze een Nationaal-So- ciaiistisch blad lezen, omdat de meeste bladen der niet-nationaal-socialistische pers de kans, die geboden werd om blijk te geven van hun veranderde mentaliteit ten opzichte van de N. S.D. A. P., ongebruikt voorbij lieten gaan. N. B. Wie bovenbedoelde kranten leest, be wijst daardoor dat hij geen Nationaal-Socialis1 is! (Hetgeen een ambtenaar zijn betrekking kost. Red.) Commentaar overbodig. LONDEN, 22 Maart. Eden is hedenavond om half zeven op het vliegveld van Parijs aange komen. Hij zal morgen met Laval het dejeuner gebruiken. De besprekingen met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken en met den Italiaanschen onderstaatssecretaris Suvich zul len tot den middag duren. Dan begeeft Eden zich per vliegtuig naar Amsterdam. Hij zal vervol gens, gelijk reeds gemeld is, Zondagmorgen met Simon naar Berliin 'doorreizen. Theunis door koning Leopold belast met een onderzoek bij de drie groote partijen omtrent een economisch program. Laval's overeenkomsten met Mussolini nagenoeg eenstemmig door de Fransche Kamer goedge keurd. Lord Eden voor zijn besprekingen n^et de Fransche en Italiaansche vertegenwoordigers te Parijs aangekomen. De Volkenbondsraad komt In de eerste week van April in buitengewone zitting bijeen. Verder verklaarde Laval, dat in een onrustig Midden-Europa niets duurzaams kan ontstaan zonder vertrouwelijke samenwerking tusschen Italië en Joego-Slavië. Het is te nopen, dat Duitschland door zijn geste de organisatie van den Vrede slechts iets vertraagd heeft. Frank rijk wil niémand van de samenwerking uit sluiten. Laval legde er den nadruk op, dat hij ver trouwt op de ontwikkeling der internationale actie en hij wees op de bijeenkomst, die Zater dag zal worden gehouden door de vertegenwoor digers van Frankrijk, Italië en Engeland, als mede op de besprekingen, die in Noord-Italië en wel te Como zullen plaats vinden. Hij heeft slechts één streven en dat streven Wordt door de Kamer en door geheel Frankrijk gedeeld; de organisatie van den vrede in een sterk Frankrijk, dat overtuigd is van zijn vei ligheid, onder leiding van den Volkenbond. Laval verklaarde den vredesarbeid niet op te geven. Franklin Bouillon zeide daarop, dat de minjs- ter geen openhartige woorden heeft gesproken over de Duitsche bewapening. Hij zeide, dat de vooraanstaande Fransche politici niet den moed hebben de waarheid te zeggen en er niet ge noeg op bedacht zijn, de Fransche kaart uit te spelen. Laval antwoordde, dat hij deze Fransche kaart Wel uitspeelt, doch die kaart alleen vormt geen volledig spel. Het systeem van vriendschappen en bondgenootschappen moet gehandhaafd blij ven. Tot dusver werd deze opdracht steeds vol voerd door dengene, die door den koning als kabinetsformateur was aangewezen. Mogelijk heeft de koning hierbij de bedoeling, dat de heer Theunis zich tijdens de uitvoering van deze koninklijke opdracht met de leiders der partijen en de partijen zelf zou verzoenen. Misschien ook zoekt de koning tijd te. win nen, omdat, zooals blijkt uit het verloop van deze regeeringscrisis, het niet gemakkelijk is om den persoon aan te wijzen, die in deze netelige omstandigheden de man is, om een nieuwe re geering te vormen. Intusschen biedt de terreinverkenning dit practisch voordeel, dat zij den weg effent voor den aanstaanden formateur. Het is immers een zeer moeilijk werk, om de katholieke, liberale en socialistische opvattingen en economische pro gramma's met elkaar te verzoenen. In een korte verklaring, welke de heer Theu nis ons gaf, legde hij er bijzonder den nadruk op, dat hij geen kabinetsformateur was. Hij was slechts door den koning belast met een onder zoek, hetwelk een kleine verkenning was om trent de basis, waarop een gemeenscnappelijke regeering kon worden opgebouwd en waaraan hij twee dagen wilde besteden. „De economie moet nu de politiek beheerschen", zoo zeide de heer Theunis. Intusschen heeft Theunis gesproken met den socialistischen partijleider Vandervelde, met den katholieken leider Poullet en met den afgetreden minister van Financiën Gutt. Hierna nog met de drie socialisten Spaak, Wauters en Henri de Man. Ook heeft de heer Theunis nog gesproken met den Antwerpschen reeder Dens. Deze gesprekken over een economisch pro gramma zullen Zaterdag worden voortgezet. Wijziging der Kieswet door de Tweede Kamer afgehandeld; Woensdag stemming. De tweede „Statendam" zal vrijwel zeker in ons land worden gebouwd. Uitnoodiging tot staking van den spellingstrijd: open brief van mr. dr. Catz aan prof. Taverne Zuivelexport wekt bezorgdheid. Cursus voor huishoudelijke voorlichting te Os- sendrecht door minister Marchant geopend. New-Yorksche Beurs: Opening zwakker, gelei delijk herstel, slot op hoogste punt. O In ons leven speelt steeds het on verwachte een groote rolGeluk en droefheid komen soms op een onge dacht oogenblik. We moeten dan ge reed zijn het geluk te grijpen en het niet aan ons te laten voorbij gaanwe moeten dan ook krach tig zijn om het ongeluk te dragen. Christus zelf waarschuwde ons: we kennen dag noch uurVoor hoevelen onzer zal het einde onverwacht zijn? Toch dienen we dan gereed te zijn, gereed om de straf te dragen die de dood nu eenmaal sedert Adam's val inhoudt gereed ook om het geluk te ontvangen waarvoor we gescha pen zijn. Laat het onverwachte nooit onver wachts, maar altijd verwacht zijn! PARIJS, 22 Maart. Met een ongekend groote eerderheid, n-L. met 555 tegen 9 stem men, heeft de Fransche Kamer heden haar goedkeuring gehecht aan de z.g. accoorden van Rome. Men herinnert zich dat deze accoorden in het Begin van dit jaar bij het bezoek van Laval aan Mussolini waren overeengekomen. De beide staatslieden kwamen destijds o.a. overeen, dat het Italiaansch grondgebied in Noord-Afrika zou worden uitgebreid met een strook gronds van Fransch-Somaliland. Aan de stemming ging een debat vooraf, waar in de rechtsche afgev. Franklin Bouillon weer scherpe aanvallen deed op het beleid der Fran sche regeering op het stuk der buitenlandsche politiek. Frankrijk heeft, volgens spreker, teveel ver trouwd op de houding van Engelana. Het was echter geen gemeenschappelijke politiek, wan neer van Engelsche zijde de terugkeer van Duitschland naar Genève verlangd wordt en door Frankrijk een nota wordt gezonden, die een dergelijken terugkeer onmogelijk maakt. Men moet niet langer schuchter tegenover En geland zijn. Duitschland heeft door zijn be wapening de beschaafde wereld den oorlog ver klaard. De vraag is nu, of men moet toegeven of weèrstand zal bieden. De vredelievende naties, aldus Bouillon, moe ten militair gegroepeerd worden en dan behoeft men geen angst te hebben. Duitschland en Hongarije tezamen zijn 80 millioen menschen, die de vernietiging der verdragen en den oorlog wenschen. Daartegenover staan 400 millioen menschen, die de handhaving der vredesver dragen verlangen. Indien men afziet van Poien en Engeland en aanneemt, dat deze neutraal zijn, blijven er toch nog 320 millioen menschen over. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 22 Maart: De huidige Belgische crisis heeft ons al meer dan een nieuwigheid gebracht en ook thans staan wij weer voor een verrassing. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 757.5 Vorige stand: 759.2 melijk, dat deze houding van Gil Robles nauw samenhangt met de kwestie der kieswetwijzi ging, die hangende is en waartoe in het kabi net reeds een ontwerp is uitgewerkt. Het tot nu toe gevolgde kiesstelsel is een z.g. meer derheidssysteem, in afwijking van het systeem der evenredige vertegenwoordiging, dat wij ken nen. Men karakteriseert het het best door te zeggen, dat de partij of de verbonden partijen, die in een district de meerderheid behaalden, niet een evenredig groot deel der zetels van bet district toegewezen krijgen maar een zeer onevenredig groot deel. De minderheden ko men danig in het gedrang. Het is naar zijn aard een stelsel van onevenredige vertegen woordiging. /Vandaar de noodzaak, dat verwante partijen zich aaneensluiten, vandaar ook dat de aan eengesloten verwante partijen van rechts in 1933 hun verdeelde tegenstanders nagenoeg verpletterden. Nu is Gil Robles openlijk voor stander van de evenredige vertegenwoordiging en het schijnt, dat zijn criterium in het ka binet de overhand heeft behaald. Wanneer de verkiezingen op grondslag van evenredige vertegenwoordiging gehouden wor den, vervalt eigenlijk de voornaamste grond voor verkiezingscoalities en gemeenschappelijke candidatenlijsten. Dit eenerzijds. Anderzijds is het bekend, dat Gil Robles een groot inconvenient der rechtsche coalitie daarin ziet, dat deze hem belet met het integraal eigen, scherp omlijnde program zijner partij de verkiezingen in te gaan en hem daarentegen gebiedt een weinig begeesterend, vaag mini mum-program aller rechtsche partijen te ver dedigen. Bovendien meent de Ceda-leider, dat de coalitie van 1933 zijn partij het offer van verscheidene zetels ten gunste der monarchis tische partijen heeft gekost. De veronderstelling ligt dus voor de hand, dat Gil Robles, hangende de kieswetwijziging, inzake coalities de handen vrij wil houden. Een en ander neemt niet weg, dat bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen de plaatselijke co- mité's een groote mate van vrijheid zullen heb ben, naar behoefte plaatselijke verbonden aan te gaan, met rechts maar ook met links, in zooverre men de radicalen nog linksch kan noe men. De rechtsche partijleiders, die vóór het her stel van het rechtsche blok zijn, beroepen zich op het gevaar van links. Wanneer aldus hun argument de staat van beleg resp. van alarm wordt opgeheven, ontstaat een gunstige atmos feer voor de propaganda der linkerpartijen. En daar het zeker is, dat de linkerpartijen van de communisten tot de radicaal-democraten van den loge-grootmeester Martinez Barrios, gemeenschappelijk den verkiezingsstrijd zullen ingaan, is hun overwinning zeker, indien hun niet het rechtsche blok tegenover gesteld wordt. Het argument geeft in alle scherpte weer, welke belangen op het spel staan. De Ceda-lei der zal zijn beslissing dan ook zeker niet licht zinnig namen. Men dient echter te bedenken: lo. Dat de staat van oorlog resp. beleg nog niet is opgeheven, en wanneer de regeering wil, kan deze handicap voor de propaganda van links tot op den dag der verkiezingen voort duren. 2o. De vereeniging van alle linksche partijen hieronder niet de radicalen te rekenen is vooralsnog geen feit. 3o. De kieswetwijziging kan het aangaan van coalities min of meer overbodig maken. (Bijzondere correspondentie) Wat de pennen der politieke redacteu ren en de tongen der politieke rede naars dezer dagen het meest in be roering brengt, zijn de aan te gane coalities tusschen de verwante partijen van rechts en tusschen de verwante partijen van links. Coa lities met het oog op de gemeenteraadsverkie zingen van April a.s. en op de in een latere maand van het jaar te verwachten algemeene verkiezingen, na de ontbinding van de huidige Cortes. Een machtig voorbeeld van zulk een verkie zingscoalitie hebben in November en Decem ber van 1933 de rech terpartij en gegeven, die onder aanvoering van den leider der Ceda, Gil Robles, het anti-maxistisch front hadden ge vormd en haar propaganda-kruistocht bekroond zagen met de bijna totale verbanning uit het politieke leven van de sectarische linksch-rep- blikeinsche partijen, die verantwoordelijk wa ren voor het tweejarig Azana-bewind. Logischerwijze had op dit groote, gezamenlijk behaalde negatieve succes een gemeenschappe lijke positieve, constructieve regeeringsarbeid moeten volgen. De verkiezingscoalitie, die de overwinning had behaald, zette zich echter niet om in een regeeringscoaliteie. Üiterlijke om standigheden hielden zulks tegen, maar meer nog innerlijke tegenstrijdigheden binnen het rechter blok zelve. Op het oogenblik wordt gesproken over de noodzaak het anti-marxistisch verkiezingsfront te vernieuwen, liever gezegd opnieuw aan te gaan. Merkwaardigerwijs zijn stemmen hiertoe reeds opgegaan uit alle partijen, die deel uit maakten van het blok van 1933, behalve juist uit de partij der popular-agrariërs. Volgens onze informaties is het zeer aanne-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1