Kies wets wijziging afgehandeld Zuivelexport wekt bezorgdheid Tweede Staten dam GEEN UITSLUITING DER VRIJGESTELDEN Toen de scheidsmuur viel ZATERDAG 23 MAART 1935 TWEEDE KAMER Eenmaal de volle kiesdeeler noodig voor het bezetten van een Kamer-zetel Verdere inpoldering gewenscht Opkomstplicht blijft De vrijgestelden door ISABEL C. CLARKE Behoefte aan cultuurgrond Schepen naar het buitenland Strijd om de spelling Open brief van mr. dr. E. W. Catz, voorzitter van „Spellingvrede" aan prof. mr. B. M. Taverne Minister Steenberghe met verlof Toestand is aanmerkelijk ongun stiger dan eenigen tijd geleden Maatregelen noodig Beperking uitvoer naar Duitschland Nadeelig voor Nederlandsche reederijen Een debacle bij den afzet van groenten en fruit dient voorkomen Richtprijzen Prof. Dr. Otto Lanz overleden Chirurg van groote vermaardheid HULP AAN DEN SCHEEPS BOUW UIT DE SIGARENINDUSTRIE Houding van den R. K. Bond Bouu) zal vrijwel zeker in ons land geschieden Ongeluk bij proeven met een meetwagen De heer Stoet e te Zandvoort gewond UIT DE STAATSCOURANT Zeemacht Staatsmijnen Ontslag Onderscheiding Consulaire dienst Den Haag, 22 Maart 1935 Minister de Wilde's blozend gezicht stond niet al te vrooiyk, toen de Kamer de beraad slaging over zijn Kiesrechtontwerp (waarover Dinsdag a.s. zal worden gestemd) sloot: het had ook inderdaad weinig van den inhoud, waarmede het in den zomer van het vorig jaar werd ingediend. De Minister is zoo verstandig geweest, zijn Verlies te nemen. Hij gedroeg zich zoo soepel mogelijk, liet de Kamer rustig haar lust tot amendeeren botvieren en dacht blijkbaar: lie ver weinig dan niets. Het veruit belangrijkste onderdeel de eisch, dat een partij driemaal den kiesdee ler moest hebben behaald, wilde zij recht op vertegenwoordiging in de Kamer krij gen is uit het ontwerp gelicht door aan vaarding bü zitten en opstaan van het amendement-DE GEER, waardoor alleen die partijen geen recht op een zetel krijgen, die niet éénmaal den vollen kiesdeeler zul len hebben behaald. Het debat hierover was niet belangrijk meer. Men had bü de Algemeene Beschouwingen reeds van beide zijden zijn kruit verschoten. De MINISTER her haalde, dat de heer DE GEER, die met zijn ma thematische wetsinter pretatie grondwetschen nis gezien had in het Regeeringsvoorstel, ook zijn eigen amendement met precies dezelfde overwegingen veroordee- len moest. Van zijn (de Geer's) standpunt rede- heerend, kon men, aldus Minister de Wilde, niet anders concludeeren dan dat dit amendement schuldig stond aan „een beetje Grondwetschen- his", al had de Minister zelf, die het meerdere (den eisch van driemaal den kiesdeeler) oir- baar had geacht, uiteraard tegen het mindere geen bezwaar. Bij zitten en opstaan Waarom niet zonder hoofdelijke stetnming met aanteekening van wie tegen waren? is het amendement toen aanvaard- Ir. BOOGAERTS had reeds tevoren wegens 's Ministers toezegging, dat hij de vraag van het districtenstelsel nog eens overwegen zou, zijn amendement ingetrokken volgens hetwelk in de Kamer, wat het aantal partijen betreft, de status quo zou worden vastgelegd als een Vaste norm voor de toekomst." Jhr. de Geer Het Regeeringsvoorstel stelde hiervoor den eisch, dat éénmaal de volle kiesdeeler gehaald werd. De nieuwe poging ditmaal van den sociaal-democraat DREES om den op komstplicht uit de Kieswet te schrappen, is mislukt door de verwerping van het desbetreffend amendement met 44 tegen 39 (anti-revolutionnairen, staatkundig-gerefor meerden en roode) stemmen. De MINISTER, die zelf dit voorstel niet had gedaan, om geen onnoodige tegenstellingen in het leven te roepen, liet de beslissing aan de Kamer over. En deze, hoewel erkennende som mige bezwaren, aan den opkomstpiicht ver bonden, wees ook ditmaal de afschaffing van tie hand. De opkomstplicht aldus mr. BOON is hog steeds het noodzakelijk complement van tie evenredige vertegenwoordiging. Mr. JOEKES achtte haar in dezen tijd ook een wellicht wen- schelfjk tegenwicht tegen terreurpogingen, om kiesgerechtigden te nopen van hun kiesrecht geen gebruik te maken. Maar lokt men door handhaving de heer Drees voerde dit argu ment aan niet uit, dat degenen, die tegen hun zin naar het stemlocaal gaan en vroeger misschien blanco stemden, thans hun stem zul len geven aan anti-democratische partijen? Overgenomen zijn door den Minister een timendement-van den Heuvel, waardoor dege- hen, die gebruik maken van de bevoegdheid, om bij volmacht te stemmen, zich zullen kun- hen melden op de secretarie van iedere gemeen te, en een amendement-Vliegen, waardoor de Waarborgsom, die voortaan bij indiening eener lijst moet worden gestort, gerestitueerd wordt, indien de lijst 75 pCt. van den kiesdeeler haalt. Een zeer soepele houding heeft Minister de Wilde ook aangenomen ten aanzien van de kwestie der vrijgestelden van Overheids personeel in Provinciale Staten en gemeen teraden. De heer Vliegen had hier een amendement, om de in het ontwerp voorgestelde uitsluiting dezer groep van het lidmaatschap ongedaan te maken. Er bleek ook uit andere fracties (bij monde b.v. van de heeren Bongaerts, de Geer en Joekes) bezwaar tegen deze bepaling te be staan. En daarom nam de Minister, ondanks verdediging door den liberaal Mr. BOON en Mr. WESTERMAN van Nationaal Herstel, het voorstel terug onder mededeeling, dat hij ook voor dit vraagstuk nog eens in bree der kader een nieuwe oplossing zal zoeken. Tenslotte is een amendement van de sociaal- democrate mevrouw Vries—Bruins, om de echtgenooten van ambtenaren weer tot Provin ciale Staten en gemeenteraden toe te laten, met 52 tegen 30 stemmen verworpen. De vrij- zinnig-democrate mevrouw Bakker—Nort stem de vóór het amendement. Maar het voor de hand liggend argument, dat de echtgenoote bijna onmogelijk anders kan zijn dan de spreek buis van haar van het lidmaatschap uitgeslo ten man, deed deze wijzigingspoging spoedig mislukken. Tegen half vijf is de Kamer nog aan de begrooting van het Zuiderzeefonds begon nen. Algemeen werd door de afgevaardig den, die heden aan het woord waren, be treurd, dat de post van 2 millioen voor de drooglegging van den Noord-Oostpolder is teruggenomen. De anti-revolutionnair DYMAER VAN TWIST herinnerde aan den strijd, dien juist Dr. Colijn altijd voor de verder inpoldering heeft gevoerd, wees op de armoede, die de af sluiting van het IJselmeer gebracht heeft in de oeverplaatsen, welke nu óók nog haar uit zicht op eenige compensatie zien te loor gaan en vestigde er de aandacht op, dat thans groo- tere bedragen aan werkloozensteun zullen noo dig zijn. Dito treurden de Katholieke afgevaardigden Baron VAN VOORST TOT VOORST en ir. BONGAERTS, die beiden in het licht stelden de groote behoefte aan meer cultuurgrond. De eerste besprak ook de uitgifte der gronden in den Wieringermeerpolder, waarbij hij met d°n Christelijk-Historischen deskundige Dr. LO- VINK de voorkeur geeft aan kleine be drijfjes in eigendom of tijdpacht. Ir. Bongaerts legde den nieuwen Minister van Lidth de Jeude de vraag voor, wat zijn ideeën zijn over de Zuidelijke inpolderingen, over de drinkwaterplannen van Amsterdam, die verband houden met de ontzilting van het IJselmeer, en over het peil van de binnenzee, waarbij de inundatiebelangen van 's lands de fensie éen rol spelen. Voorts spraken de liberaal LOUWES, die eveneens voorstander is van exploitatie van den Wieringermeerpolder door eigengeërfde boeren, en de vrijzinnig-democraat EBELS, die gevarieerde proefnemingen gewenscht acht, waarbij groote, middel en kleine bedrijven te gen elkaar wedijveren. Tegen proeven n.et hier en daar een staatsbedrijf heeft deze afgevaar digde geen bezwaar. De heer Louwes en Dr. Lovink echter achten, gezien de bekwaamheid van den Nederlandschen boer, een dergelijk staatsvoorbeeid geheel overbodig. Het is niet de eerste keer, cfat een groot aan tal schepen tegelijk wordt verkocht. Aangezien de firma Nievelt, Goudriaan en Co. in 1921 twaalf schepen tijdelijk aan Duitschland heeft geleverd: in 1922 werden er 84 schepen aan 't buitenland verkocht. Op het oogenblik bieden de Russische reede- rijen de beste prijzen, omdat men in Rusland de producten voor het buitenland bestemd, met eigen tonnage wil verschepen. Hierdoor is thans Rusland op het moment de grootste afnemer. In 1930 werden 64 sche pen aan het buitenland verkocht, in 1931 43, in 1932 veertig, in 1933 64 en in 1934 52. In 1934 zijn zestien schepen aan Rusland geleverd. Van 1 Januari 1935 af zijn vijftien schepen aan Rusland verkocht, b.v. de „Briel- le" en de „Breda" van de K. 'N. S. M., „de Noordj' van de Mij. „Houtvaart", de „Tiba" van de m". „Vrachtvaart", de sleepbooten „Han 408 en „409" van de Hollandsche Aaannemings Mij., de „Gaasterland" van den Kon. Holl. Lloyd, en de „Hagno" van de Mij. „Zeevaart", benevens de zeven schepen van den Ned. Lloyd. Veel nadeel ondervinden de Nederlandsche reederijen van den schepenverkoop aan Rus land Zij immers zijn genoodzaakt, wanneer Rusland over een groote handelsvloot beschikt, vrachten te accepteeren, welke de Russische afladers bieden. De voorzitter van de Vereeniging „Spelling vrede", mr. dr. E. W. Catz, heeft zich met een open brief tot prof. mr. B. M. Taverne te Den Haag gewend, waarin hij o.m. zegt: „Nu de motie-de Savomin Lohman in de Eerste Kamer van de Staten-Generaal geen meerderheid heeft kunnen vinden en nadien de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zonder hoofdelijke istemming werd aangenomen, is de strijd over de nieuwe spel ling beslist. Onder die omstandigheden veroorloof ik mij in alle bescheidenheid, als voorzitter van de te Amsterdam gevestigde vereeniging „Spelling vrede", tot u als voorzitter van een organisatie, die een veelszins tegengesteld doel beoogt, de vraag te richten of uwerzijds de strijd tegen de nieuwe schrijfwijze niet moet worden gestaakt." De Minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, is voor eenigen tijd met verlof naar buiten vertrokken. Naar aanleiding van de terugloopende boternoteering, welke thans zelfs aanzien lijk lager is dan de noteering- in den zelf den tijd van het vorig jaar, en de toenemen de bezorgdheid voor onzen zuivelexport, vernemen wfl uit welingelichte kringen, dat de perspectieven voor onzen export inder daad aanmerkelijk ongunstiger worden be schouwd dan eenigen tijd geleden. Vooral de uitvoer naar Duitschland stag neert op dit oogenblik zeer en het staat te vreezen, dat deze uitvoer over korten tijd geheel stop zal staan. De oorzaken hiervoor zouden voornamelijk in de clearing gelegen zijn en ook in het vervallen van de garantieregeling, wólke eenigen tijd voor den zuivelexport naar Duitschland gegolden heeft, doch door den minister is ingetrokken. Dit gevoegd bij de stijgende productie maakt den toestand zeer zorgwekkend. Men schat het overschot aan boter thans op pLm. 1 millioen kilogram. Wat dit beteekent, springt des te meer in het oog, wanneer men bedenkt, dat de produc tie in de week van 3 tot 9 Maart ongeveer 1% millioen kilogram was en naai- ruwe schat ting in dezen tijd van het jaar met ongeveer 100.000 kilogram per week stijgt. Ingrijpende maatregelen zullen, zoo ver zekerde men óns, dan ook niet kunnen uit blijven. Waarin deze maatregelen zullen be staan is thans nog niet bekend. Een verhooging van het meng-percentage wordt zeer waarschijnlijk geacht. Omtrent den datum van eventueele in werking treding van dezen maatregel staat echter nog niets vast, aangezien óver deze zaak in het college van regeeringscommissarissen nog geen beslissing is genomen en ook nog niet is gesproken. /4 ,Dat weet ik nog zoo zeker niet. Als hij ge niepig gaat worden, als hij achter onzen rug om gaat doen, wat wij niet hebben willendat Zou veel erger zijn." „Je bent moe," zei hij eensklaps. „Laat die kleine boef je toch niet van de kook brengen." Hij trok haar naar zich toe, zij liet haar hoofd op zyn schouder zinken en zoo zaten ze in het Vuur te staren. Zij zuchtte welvoldaan. „O, Lambert, wat ben je toch een schat." Dat vond hij heerlijk. Hij hield nog van haar h>et de eerste nederige liefde, verwonderd, dat Zij iets om hem kon geven en nog wel zoo veel. Ket was de belooning voor al die kleine offers, die hij vóór haar had moeten brengen. En die V'aren niet eens altijd zoo klein geweest, want het was door haar dat hij grootendeels de ach ting van zijn vader en broers verloren had. „Liefste," zei hij, „we zijn toch gelukkig ge feest, niet?" „Dat zijn we." Zij glimlachte want zij hoorde iets smeekends in zijn stem. „Het is bijna volmaakt geweest. Jij en ik en Cym en Prim. Ik heb meer gehad dan me toe kwam." Naar wij vernemen, luidt de naam van de Russische reederij, waaraan de Nederlandsche Lloyd haar zeven schepen verkocht heeft, „Morflot", gevestigd te Moskou. De zeven schepen hebben vroeger toebehoord aan de firma Zonneveld, van der Meer en van Hattum, scheepvaartmaatschappij. Bij vrijwil lige liquidatie heeft deze firma de zeven sche pen destijds tegen zeer lagen prijs aan de Ne derlandsche Lloyd verkocht. Deze reederij, 'die toen een „leege" vloot had, was uit speculatief oogpunt tot den aankoop overgegaan. De Nederlandsche Lloyd kon ondanks den la gen aankoopsprijs de schepen niet rendabel maken. Het verlies, dat de Nederlandsche Lloyd thans bij dezen verkoop lijdt, zou naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt, meer dan een millioen bedragen. Uit de berichten zou men kunnen concludee ren, dat langzamerhand het grootste gedeelte van de Nederlandsche handelsvloot naar het buitenland verkocht wordt. Hiervan is geen sprake. „En ik heb altijd gewenscht, je meer te kun nen geven." „Dat moet je nooit meer doen, Lambert. Je hebt me toch al verwend." Toen bleef de stilte tusschen hen hangen, een vredige, woordenlooze stilte. Maar een nieuwe ongerustheid stak hem en hij zei ineens: „Weste moest maar eens een beetje op dat meisje van hem letten. Hoe oud is ze?" „Zoowat even oud als Cym. Ik geloof, dat ze een jaar na hem geboren is." „En loopt dat zoo maar alleen door de bos- schen? En neemt dat vreemde jongens mee naar de kerk?" „Zij was toch nog in hun eigen park. Je weet toch, dat het loopt tot aan den molen? Het was Cym, die de beek doorwaadde en op verbo den terrein kwam." „Geen honderd pas van de plek waar Roger onze arme Suze placht te ontmoeten." Zij antwoordde warm: „Waarom kan je die oude historie toch niet vergeten? Waarom kunnen de kinderen niet met elkaar omgaan? O ik voelde me onredelijk en klein, toen ik vanmiddag Cym moest ver bieden om er heen te gaan. Het is zoo min en kleinzielig." „Ik weet wel, Viola, dat het zoo moet schij nen in jouw oogen. Maar zoolang mijn vader leeft en ook zoolang die arme Suze op de To wers woont kunnen we hen gewoon niet bezoe ken, dat gaat nu eenmaal niet." Hij schrok van de gedachte alleen. „Ik weet wel, dat het moeilijk voor je is om te begrijpen, hoe fel mijn vader dat voelt. Hij Nadat de jaarvergadering der groep veilings- vereeniging van den Ned. Tuinbouwraad, die Vrijdag te Utrecht gehouden werd door den voorzitter, den heer F. V. Valstar uit Naald wijk met een uitvoerige rede (door ons reeds gepubliceerd) geopend was, werden eenige huis houdelijke zaken afgewikkeld. Met een kort woord werden eerst nog de gasten verwelkomd, tot wie behoorde Ir. Bont huis, hoofd van den Buitenlandschen voor lichtingsdienst aan het Departement van Eco nomische Zaken. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Er was een voordeelig saldo van f 916.94. De begrooting werd vastgesteld op f60.700, waarbij een nadeelig saldo van f2.967.90 was geraamd. In de namiddagvergadering werden de voor stellen behandeld. Van het bestuur en de afdeeling 'sGraven- zande was een ongeveer gelijkluidend voorstel, om in verband met de omstandigheid, dat de Nederlandsche regeering zich door het steeds aangroeiend tekort op de clearing, genoodzaakt heeft gezien maatregelen te nemen tot beper king van den uitvoer naar Duitschland, al de stappen te doen, welke noodig zijn om te voorkomen, dat door deze beperkingsmaatre gelen een débacle bij den afzet van groenten en fruit zich zou voordoen. Vanuit de vergadering werd gewezen op den moeilijken handel met de kascultures, zooals kaskomkommar. Een ander* afgevaardigde zocht de oorzaak van de exportmoeilijkheden voor de tuinbouwproducten in een te grooten export van Indische artikelen. Men meende, dat de deviezen niet naar billijkheid verdeeld werden. Er gingen stemmen op om de regee ring te verzoeken voor Duitschland niet meer de rente-vorderingen van de handelsvorderin gen af te trekken. Ir. Bonthuis wees erop, dat de verhouding van den export van 't moederland met dien der overzeesche gewesten niet willekeurig getrok ken is. De Minister heeft verklaard daarin ook geen verandering te willen brengen. Wat den export van komkommers, sla enz. be treft, wijst spr. er op, dat Duitschland meer gesteld is op het koopen van tin en wol, welke zal het Roger nooit vergeven dat hij dien laat- sten onbeschoften brief aan Suze schreef. We kunnen hem hierin niet tegenwerken." „Goddank," zeide zij, „zal Cym nooit voor jou bang behoeven te zijn zooals jij het voor je vader bent." „Daar heb ik het dan ook niet naar gemaakt," lachte hij droog. „O, Lambert! Ik kan er woest om worden. Eén 'arme kleine jongen, die zichzelf nog niet kan beschermen, en een knappe jongen ook nog, een zoon waar hij trotsch op kon zijn. Welk recht had hij, om je zoo te tyranniseeren?" „Ik denk, omdat hij mijn vader was en daarom het recht meende te hebben, mij murw te slaan als het hem beliefde. Zijn handen jeukten om Cym een pak rammel te geven, met Kerst mis." „Dat zag ik wel. Ik zou hem vermoord heb ben," zei Viola. „Nonsens, Vi. Ik weet nog niet, of het Cym geen goed gedaan zou hebben. Hij moet leeren, dat hij zijn eigen baas nog niet is." ..Dat kur je niet meenen," zei zij verwijtend. „Hij moet leeren, dat hij bestemd is voor de fabriek en dat Valleylands het gesloten Para dijs is." „En nu is zijn eenige wensch, officier te wor den, zooals Dick," zuchtte zij, in het vuur sta rend. „Nog erger. En de oude heer is lid van iede- ren vredesbond in Engeland en in Amerika. Dat zal hij nooit of nimmer toestaan. Dat heb je toch heel duidelijk gezegd, hoop ik, Vi?" „O, ja. heel duidelijk" zij sprak er tamelijk voor de bewoners meer levensbehoeften zijn dan eerstgenoemde artikelen. Men moet dus zeer voorzichtig zijn met een deviezen-ver schuiving. De afgevaardigde van de Venlosche veiling wees op het geld, dat de toeristen naar Duitschland brengen, waaraan z.i. paal en perk gejteld moest worden. Laat Nederland net zoo handelen als Duitschland doet. Het voorstel werd z.h.st. door de vergadering aangenomen. Ingevolge een voorstel van het bestuur en van de Coöperatieve Groentenveiling ^Loos- duinen en omstreken" zal het bestuur ervoor ijveren, dat de producten, die uitgevoerd mo gen worden, van goede kwaliteit zijn. Broek op Langendijk, Utrecht en Loosduinen hadden een voortitel ingedSend om er met klem bij de regeering op aan te dringen, dat de richtprijzen, die voor de verschillende pro ducten zijn vastgesteld voor 1935, door de re geering ten volle worden gegarandeerd en dat het verschil tusschen opbrengst en richtprijs ten spoedigste voor 100 pCt. wórdt uitbetaald, zoodra een campagne van een zeker product is afgeloopen. De heer Broerse, Utrecht, merkte op, dat de tuinbouw tot heden eigenlijk nog nimmer ge steund is, maar wel zelf mee helpt steunen. Ten opzichte van den landbouw wordt de tuin bouw stiefmoederlijk bedeeld. De omzetbelasting verhoogt nog de tekorten. Van den anderen kant werd juist dank ge bracht aan de regeering voor den verleenden steun. Het bestuur gaf in zijn prae-advies te ken nen, dat, indien onverhoopt de regeering een garantieder richtprijzen niet kan verleenen, de verstrekking van een belangrijk voorschot ten aanzien van producten direct na afloop der campagne noodzakelijk is. Het groepsbestuur zal de kwestie van de steunverleening nader overwegen en zich, zoo noodig, opnieuw tot de regeering wenden. De vereeniging „De Loosduinsche Groenten- veiling" stelde voor er bij de regeering krach tig op aan te dringen, dat de Nederlandsche tuinbouwbelangen bij 'onderhandelingen over een handelsverdrag met andere landen niet worden opgeofferd ten bate van de landbouw- of industrieele belangen. De heer Kok uit Loosduinen wees op een verkeerde meening, die in de pers was uitge sproken, dat een handelsverdrag met Polen gunstige perspectieven voor den tuinbouw zou openen. Op voorstel van Utrecht zal het bestuur blij ven ijveren om de omzetbelasting op het in- heemsche fruit afgeschaft te krijgen. luchtig over. „Het staat alleen nog te bezien, of hij ons zal gehoorzamen, als de tijd daar is." Zij sloeg haar armen om zijn hals en kuste hem boven op zijn kruin, waar het blonde haar een beetje dun begon te worden. En hij zat heel stil, wetende, dat zij dat het liefste had. Zij dacht: „Ik moet zorgen, dat hij het ziet zooals ik. Wij mogen het leven van den jongen niet vernietigen om een gril van den ouden man." „Lieveling, nou verwen jü mij weer," glim lachte hij. „Je hebt het verdiend Lambert. Je bent zoo lief en verstandig over Cym. Je hebt mij altijd mijn gang laten gaan als 't hem betrof, je hebt me nooit dwars gezeten. En ik weet ook wel, dat ze je hebben aangezet om er tusschen te ko men." „Zij" in den mond van Viola beteekende altijd de kliek op de Towers. De oude Harriman, Car negie en Daniël. Al hun kleine oneenigheidjes waren vergeten als ze eenstemmig de schande lijke weekelfjkheid in Cymbeline's opvoeding veroordeelden. „Nou, dét hebben ze meer dan eens. Je had ze met Kerstmis eens moeten hooren. Zij ver weten mij slapheid, weekhartigheid, zeiden, dat ik jou je gang liet gaan met hem te verknoeien." „Jij schat. En dat heb je me nooit verteld." Haar stem was teer. „Waarvoor diende het? Je hebt je plicht altijd prachtig gedaan, prachtig," prees hij haar. „Ik zou het niet anders willen, voor geen geld. Na achttien jaar ben ik nog verbaasd over je." Hij wachtte op den kus die komen ging die dS3 De prullemand van den kam pioen-schutter. II Travaso, Rome Vrijdagavond is te zijnen huize aan het Mu seumplein te Amsterdam plotseling overleden de bekende chirurg prof. dr. Otto Lanz, hoog leeraar in de heelkunde aan de gemeentelijke universiteit aldaar. Vrijdag had de professor nog op de gewone wijze zijn werkzaamheden in de Boerhaavekliniek verricht. De thans overledene, die als chirurg een groote vermaardheid genoot, werd in October i865 te Bern geboren. Na zijn gymnasiale stu dies aldaar, bezocht hij de universiteiten te Genève, Basel, Bern, Leipzig, München, Berlijn en Londen. Ook verbleef hij voor studiedoelein den geruimen tijd aan het Zoölogisch station te Napels. Reeds spoedig trok de jonge geneeskundige door zijn buitengewone begaafdheid in weten schappelijke kringen de aandacht. In zijn lang durige loopbaan was hij o. m. werkzaam als prosector bij het anatomisch instituut te Basel, ais assistent in de kliniek voor interne ziekten te Bern en als chirurg te Berlijn. Voorts was hij o. m. de stichter en eerste directeur van de Roode Krulskliniek Lindenhof te Bern. Sinds 1902 was dr. Lanz hier te lande werk zaam als hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit, waar hij de heelkunde doceerde. Hij aanvaardde het hoogleeraarsambt met een redevoering, getiteld: „Die preventive Chi rurgie". Hij wijdde zich aan de stuaie van ver schillende chirurgische onderwerpen als: de leer der gezwellen, de Basedowsche ziekten, de wondbehandeling enz. Hij heeft zich vooral be kend gemaakt door zijn onderzoekingen over de „Appendicitis" (blinde-darm-ontsteking) en de operatieve behandeling daarvan. Een groot ge deelte zijner wetenschappelijke geschriften is verspreid in verschillende, meest buitenland- sche, periodieken. Afzonderlijk gaf hij o.a. in druk: „Die Kehlkopfextirpationen an der Chi- rurgischen Klinik in Bern" (1892), „Zu der Schilddrüsenfrage" (1894), „Die preventive Chirurgie" (1902), „Die pathologisch Auatomi- sche Grundlagen der Appendicitis" (1903), „Het streven naar volmaakte asepsis" (1904), „De indicatie der operatieve behandeling der appen dicitis" (met B. J. Kouwer en A. L. Sitsen, 1907). Te Amsterdam was hij o.m. leider van de polikliniek voor urologie in het Binnengasthuis, terwijl hij voorts o.m. deel uitmaakte van het bestuur der vereeniging „Boorhaave-kliniek", aan welke verplegingsinrichting hij ook als chirurg verbonden was. Prof. Lanz wijdde zich naast zijn wetenschap- pelijken arbeid aan de kunst en ook aan de sport. Hij was een der bekendste kunstverza melaars hier te lajrde, vooral op het gebied van schilderijen en oude meubelen, waarvan hij kostbare collecties bezat. Hij was een groot be wonderaar van het tooneel, dat in hem een warm vriend verliest. Als Alpinist, aan welke sport hij als Zwitser zijn hart ophaalde, deed hij eveneens van zich spreken. Onder zijn patiënten was hij zeer gezien, men kan wel zeggen bemind, om de hartelijke toe wijding, waarmede hij zijn taak vervulde. De studenten verliezen in hem een leermeester, die slechts moeilijk zal zijn te vervangen. De universiteit te Keulen erkende zijn ver diensten voor de wetenschap door hem te be noemen tot doctor honoris causa, terwijl de Nederlandsche regeering hem had onderschei den door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In verband met allerlei geruchten kan het „Vad." meedeelen, dat het Werkfonds hulp heeft verstrekt in den vorm van een tweede hypo theek, groot 15 percent der bouwsom, voor den bouw van kleine motor- en kustschepen, welke aan uitvoerig omschreven voorwaarden moeten voldoen. Naar we vernemen zal het hoofdbestuur van den R.K. Tabaksbewerkersbond Maandag ver gaderen over hét dreigende conflict in de sigarenindustrie. Op deze vergadering zal wor den beslist of het hoofdbestuur in deze een beslissing zal nemen, dan wel of de regeling zal worden voorgelegd aan het algemeen con gres. altijd kwam als zij in deze stemming was. Zij drukte haar gezicht tegen het zijne aan en kuste hem. Dan zonk weer hét lange tevreden zwijgen over hen. Toen hij eindelijk weer sprak was zijn stem een beetje heesch van emotie. „JÜ bent altijd op de eerste plaats gekomen, lieveling. Daarom ben ik nooit tusschenbeide ge treden, denk ik. Jij komt nóg vóór de kinderen, vóór de lui op de Towers, altijd." Dat voelde zij en zij wist ook, dat hierin zijn liefde voor haar grooter was, dan de hare voor hem. Bij haar kwam Cymbeline het eerste, maar dat moest hij nimmer weten. Zij geloofde ook, dat hij het niet wist, of vermoedde. Zij was nu eenmaal zoo en zij trachtte het hem te vergoe den door grooter teerheid en hartelijkheid. En hij vroeg er nooit naar, zijn fijne tact liet haar absoluut vrij. „Denk je, dat je nu weet, hoe hem aan te pakken?" vroeg hij bezorgd. „Dat geloof ik wel," zei zij rustig. „Ik heb Cym nog nooit zoo kortaf toegesproken. Het deed hem pijn, maar het was noodig," en zij zuchtte. „Broodnoodig," stemde hij toe. „Om te begin nen is hij veel te jong om achter meisjes aan te loopen. En dat het nu net dat meisje van Weste moet zijn doet olie in het vuur." Binnen de veertien dagen gaat hij weer naar de kostschool. Dan is hij ongeveer tien weken weg. O, waarom moeten we eigenlijk onze kin deren zoo het huis uit sturen?" „Mijn liefste, hij is zeventien, denk daar aan. We moeten zorgen, dat hij een kerel wordt. Hij heeft zijn taak te vervullen in het leven." De onderhandelingen tusschen de Holland Amerika-Lijn en de Nederlandsche regeering ever de medewerking aan den bouw van de tweede „Statendam" zijn, naar het „Volk" ver neemt, thans in een zeer vergevorderd stadium gekomen. Met nagenoeg volkomen zekerheid kan thans worden gezegd, dat de bouw van het schip in Nederland zal plaats vinden. Zooals bekend is, heeft zich een comité ge vormd, dat beoogde den bouw van het schip in Nederland te bevorderen, welk comité een uit voerig adres qan de regeering heeft gezonden. De regeering heeft aan dit comité geant woord, dat het door het comité beoogde doel wel verwezenlijkt zal worden. Dit beteekent dus, dat de bouw van de tweede „Statendam"' in Nederland zal plaats hebben. Vrijdagmorgen werd door den uitvinder van de mechanische zeilpropeller, de heer C. J. Sroete te Zandvoort, een laatste proefneming met den meetwagen genomen. De heer Stoete bevond zich op den Zeeweg en reed met onge- vfer 90 kilometer snelheid. Plotseling ontdekte liij een steen op den weg. Met zijn voorwiel kon hij de steen ontwijken, doch zijn achterwiel kwam in aanraking met de steen, met het ge volg, dat dit wiel van den wagen vloog, waar door deze over den kop sloeg en de heer Stoete eer salto door de lucht maakte en op den straatweg werd neergesmakt. Hevig bloedend an hoofd en handen werd de heer Stoete door mevrouw dr. Ijsvogel uit Haarlem, die toevallig per auto passeerde en de eerste hulp verleende, naar dr. van Fraassen te Zandvoort vervoerd. De heer Stoete werd na verbonden te zijn naar huis gebracht. Zijn toestand is op het oogenblik redelijk wel. Hij deelde ons van middag mede, dat hij zich door het ongeluk niet zal laten ontmoedigen om verdere proef nemingen te nemen. Bij beschikking van den Minister van De fensie zijn met ingang van 1 April de volgende officieren geplaatst aan boord van het Gou vernementsstoomschip „Arend": de luitenant ter zee der le kl. N. Kooreman, de luitenants ter zee der 2e kl. F. T. J. Janssen, C. C. J. Schalkwijk, A. van Strien, de officier van den M. S. D. der le kl. W. M. Zietse en de officier- van gezondheid der 2e kl. J. C. van Epen. Aan dr. J. C. F. Bunge te Heerlen is met 1 April 1935 op verzoek eervol ontslag verleend als directeur van de Staatsmijnen in Limburg met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig aan den lande bewezen langdurige en belang rijke diensten. Aan den hoofdopziener bij de Rijksbemalings- inrichtingen en de Rijksstoomveren van de Bergsche Maas, J. F. Blacquière te Breda, is eer" vol ontslag verleend wegens opheffing van zijn betrekking. Toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau Orde aan A. van Dam, chauffeur bij de familie Vlielander te Numansdorp. Aan den heer E. Zenuti is op verzoek eervol ontslag verleend als consul met den persoonlij ken titel van consul-generaal der Nederlanden te Florence. Tot consul der Nederlanden aldaar is be noemd jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos, vice-consul der Nederlanden aldaar. Het ressort van het consulaat strekt zich uit over de provincies Florence, Arrezo, Forli, Lucca en Pitoia, alsmede over de republiek San Marino. Dr. T. Skowronski is erkend en toegelaten op den voet van vreemd onderdaan als consul- generaal van Polen te Amsterdam, voor de-pro vinciën Noord-Holland, Friesland, Groningen, Drente, Overjjsel, Gelderland (met uitzondering van de stad Arnhem), Utrecht, Zeeland en N.- Brebant (met uitzondering van de gemeenten Aarle-Rixtel, Asten, Bakel c.a., Beek en Donk, Bergeyk, Best, Bladel c.a., Deume, Eersel, Eind hoven Geldron, Gemert. Heeze, Helmond, Ho"- "t gelood c.a., Leende. Lierop, Liesnout, Luyksgcs- tel, Maarheeze, Mierlo, Nunen c.a., Reusel, Riet hoven, Someren, Son c.a., Stiphout, Valken waard, Veldhoven, Vessem c.a., Waalre en Wes terhoven) Aan den heer J. M. Pons is op verzoek eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden te Potchefstroom (Unie van Zuid-Afrika). De heer B. W. Dijkstra is belast met de waar neming van het vice-consulaat. En toch zou ik hem liever altijd hier hou den, ondanks alles. Ik wil weten hoe het hem gaat als ik wakker wordt en als ik weer naar bed ga. Voor mij is hij nog een baby, mijn eerste." Een zachte glans verspreidde zich over haar gelaat. „Vindt je me erg gek, Lambert?" „Je bent een schat." Hij trok haar vaster tegen zich aan. „Wie stuurde den jongen weg, om te begin nen? Ik liet dat heelemaal aan jou over en jij joeg hem het huis uit, toen hij pas negen was, een spartaansche moeder." „Dat weet ik wel. Ik zag iederen dag aan jouw gezicht: Die jongen moet naar de kostschool, er komt niets van hem terecht anders. En das kwam allemaal van de Towers. En er was nog een beetje van jezelf bij. En toen vroeg hij zelf nog, of hij naar school mocht, Dacht je niet, dat het vreeselijk voor me was, Lambert?" Zij lachte, maakte zich uit zijn omarming los en kuste hem met een beslistheid, die zeggen wilde, dat het nu uit moest zijn met hun ro mantische gesprekken. Hij hoorde haar de kamer uit gaan, maar bleef nog wat zitten piekeren over die geheel onvoor ziene escapade van Cymbeline. Hij voelde wel, dat zij er hem eigenlijk niets van had willen vertellen. Maar het was nu eenmaal haar in tense eerlijkheid ten opzichte van hem, dat zij hem niets verzweeg van wat de kinderen aan ging. Dat stond dan als een kleine compensatie tegenover de onbeperkte vrijheid die nü haar Het. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3