Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS w ctEr do filmbstnd rolt Moissi overleden Sport en spel SPANNENDE STRIJD TE PARIJS I ZATERDAG 23 MAART 1935 ^iiiiiiimniinniniiiniiiiinniiniiiiiiiiiiiiininiünniiimmiiiinnniniininiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiin» C. KRUYSVELDT DE MARE Lenteshow REORGANISATIE DER POLITIE Burgemeester Den Tex houdt een lezing VOOR DEN POLITIERECHTER Een listige veldwachter Huisvredebreuk NederI, Reisvereeniging voor Katholieken Gevonden voorwerpen BILJARTEN Persoonlijke kamp F.B.H.O. Lamerwisselbèker Rectificatie BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Een met een kortegolfzender uitgerust vliegtuig steeg te Berlijn op om de radio luisteraars in Duitschland op de hoogte te houden van de „verduisteringsoefening". De radio-reporter op den toren van het Berlijnsch raadhuis geeft de berichten versterkt door aan de zenders Steun aan exporteurs Architectenwet Werkgelegenheid moet zooveel mogelijk in stand worden gehouden PALACE-BIOSCOOP Een Auto en Liefde REMBRANDT-THEATER Moskousche nachten LUXOR-THEATER Voorprogramma FRANS HALS-THEATER De familie van mijn vrouw Sedert eenigen tijd leed de wereld beroemde acteur aan een zware griep WIELRENNEN Gedurende den Vrijdagavond on derging de stand elk oogen- blik verandering Pijnenburg en Wals op dreef BILJARTEN Driebanden-tournooi te Amsterdam Miro wint zijn derde partij op het nippertje ^itiiiiiiiifiiiifiiiiitiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiinniiifiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiii^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Het modehuis Kruysveldt de Mare had op geen geschikter en psychologischer tijdstip in het Amsterdamsche American-hotel zijn lente show kunnen houden dan gedurende de eerste heerlijke lentedagen van dit jaar. De atmosfeer was er, de stemming was er, de zon, het licht, de warmte vormden de vereischte attributen. Wanneer we een der meest kenmerkende waarden van dezen buitengewoon mooien en interessanten show zouden willen aanwijzen dan ware deze misschien: de uiterste verzorgdheid van het geheel en de fijnzinnige zorg weike be steed is om elk gedragen toilet in zijn geheel op z'n best te doen uitkomen door bijpassend schoeisel, hoeden, enz. enz. En zoo is dan ook zoo'n lenteshow niet alleen een moderevue, van het huis Kruysveldt de Mare, doch óók van het bekende huis H. P. Mulder, Groote Houtstraat 110 te Haarlem (hoeden), M. Laimböck, Kal- verstraat 182 te Amsterdam voor handschoenen, terwijl de firma Pfeyffers de schoenen had ge leverd. De geheele collectie modellen is ook bij de firma Kruysveldt de Mare zelf te bezichtigen, Keizersgracht 700 te Amsterdam. In elk seizoen heeft een modeshow van dit bekend huis iets zeer eigens. Ditmaal overtrof het zich zelf. Een kerncollectie was samengelezen en werd sierli.fc- voorgedragen, welke niet alleen iln kleur en lijn, maar óók in prijs vele verschil len had. Ieder kan hier iets van haar gading vinden. Welke variaties waren er in de mouwen zoo wel als in de capes. Mouwen en capes vragen in het komende seizoen volle aandacht. Het heel eigene van dit huis zijn ook de fraaie handgebreide pakjes waarin het uit munt. We noemen o.a. een tailleur „Printanière", een mantel „Moesjik" e.a. Pakjes als Lune de Miel worden bij bestelling naar maat met de hand gebreid bij de oorspronkelijke vervaardig- sters in Parijs. Een huis als Kruysveldt de Mare zoekt het niet in buitennissigheden die niet gedragen worden, maar in voorname gracelijkheid en chic. Een schijnbaar eenvoudige blouse heeft eenzelfde cachet van sierlijke fijnheid als de illusie van een middagcostuum of de droom van een avondtoilet. Zoo'n fraai gebloemde japon met open mouwen als „Quelques fleurs", zoo'n snoezige oranje-roode japon van Jeanne Lan- vin als Juliette, 'n teere zwart wit combinatie als „Ma Veine" van Jane, een rêverie als de mooi-blauwe Ma Préferée van Jane Duverne enz. enz. zijn slechts enkele aanstipsels uit een rijkdom aan modeschoonheid. Afzonderlijk zij hierbij eer* gegeven aan het huis Laimböck en de keuze der firma H. P. Muller te Haarlem. De hoeden dezer firma had den een bijzonderen vorm en distinctie. Zou de luifelhoed er weer in komen zooals we die hier in fraai model zagen gedragen? Het „chausseur" model staat intusschen bij de meeste voorjaarspakjes zeer flatteus. Met zorg waren de chique hoofdbedekkingen bij de costuums gekozen. Op Donderdag 28 Maart, des middags om 3 uur, zal de Burgemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex voor de afd. Bloemendaal van den ANPB in hotel „Rozendaal" een lezing houden over het onderwerp „Centralisatie of Decentralisatie bij de reorganisatie der politie". Januari van dit jaar werd bij een veldwachter in de Haarlemmermeer aangifte gedaan van herhaalde diefstallen uit kruidenierswagens die langs de wegen van den polder voeren. Ook een kruidenier met een z.g. winkelkav kwam melden, dat uit zijn kar verscheidene artikelen gestolen waren. Wat deed nu de veldwachter? Om te ontdekken, wie de dader was verstopte hij zich zeer listig in de schulp van den met paard bespannen kruidenierswagen (de schulp is een bak onder de koetsiersplaats. Toen hij nu langs Haarlemmermeers wegen voer ont dekte hij plotseling het wiel van een fiets dat op gelijke hoogte bleef met den kar. Toen de kar stil stond, stond het wiel ook stil. Hierna hoorde de veldwachter eenig gerommel in den wagen achter zich. Hij sprong uit de schulp en met de revolver in de hand, sommeerde hij den dief te blijven staan. De man gaf zich zonder slag of stoot over. Toen de politieman hem fouilleerde, ontdekte hü een valschen sleutel, die op net slot van den wagen paste, en een boksbeugel. Ter rechtzitting bleek, dat het reclasseerings- rapport over verdachte niet gunstig luidde. De Officier van Justitie bracht hulde aan de acti viteit van den veldwachter die op zoo'n listige manier had weten te ontdekken wie de lekker nijen stal. De man was op die manier, aldus spr., op de heetst mogelijke daad betrapt. Spr. meende, dat hier wel een zware straf op zijn plaats was en eischte zes maanden gevangenis straf. Mr. W. de Rijke zeide, dat verdachte be schouwd moest worden als een slachtoffer van slechte invloeden. Als hij gelegenheid kreeg om onder goede leiding te komen zou er nog wel iets van terecht komen. Spr. vroeg een gevan genisstraf gelijk aan de preventieve hechtenis. Het vonnis luidde twee maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Ook stond terecht een Bennebroeker met een zeer vaderlandschen naam, ongeveer gelijk aan de eerste woorden van ons volkslied. De man had geweigerd het R. K. Vereeni- gingsgebouw te Bennebroek te verlaten, on danks herhaalde waarschuwingen van den con cierge. Verdachte was met goedvinden van den concierge het vereenigingsgebouw binnengeko men waar 'n aantal werkloozen zich vermaak ten met het eerzame kaartspel. Hij kreeg daar echter ruzie met zekeren D. en zeer terecht vroeg de concierge hem het gebouw te verla ten. Verdachte wilde ter rechtszitting het ruzie- geval uitleggen, doch Mr. Raedt belette hem dit met de woorden: „Wij kaarten hier niet na!" De Officier van Justitie zei, dat verdachte zeer goed had kunnen weten, dat de man, die hem er uit wilde zetten, de concierge was. Spr. eischte een geldboete van tien gulden subs, vijf dagen. De Politierechter nam den slechten finan- cieelen toestand van verdachte in aanmerking en veroordeelde hem tot twee gulden subs, één dag. Woensdag 10 April houdt de Ned. Reisver eeniging voor Katholieken een algemeene le denvergadering in Hotel „De Leeuwerik", terwijl Donderdag 25 April in samenwerking met de Mij. Nederland een filmavond is georganiseerd, eveneens in hotel „De Leeuwerik". Beide bijeen komsten zullen om kwart over acht aanvan gen. Handschoenen en ceintuurs: Politiebureau, Smedestraat 9; brillen: Van Asselt, Sophia- straat 63 en Van Berk, Hodsonstraat 8; radio condensator; Westra, Schocerveenstraat 14; hondenpenning: Coccoris, Kruisstraat 38; muts: Van Lunenburg, 2e Vooruitgangstraat J; por- temonnaie met foto's: Uitenbogaard, Rolland straat 86; portemonnaie met zegels: Groen, Zanenstraat 56; rozenkrans; De Groot, Schalkburgergracht 38; damesschoen: Van Ketel, Jan van Zurenstraat 16; stormlantaarn: politiebureau, Smedestraat 9; vulpenhouder: „St. Joannes de Deo", M. v. Heemskerkstraat; bruine wanten: Van Leersum, Nassaulaan 10 rood; horlogeglazen: Van Elten, Popeling- straat 11 rood. De verdere uitslagen voor de 1ste klasse lui den; Pnt. Brt. H.S. Gem. P. Duivenvoorden Jr. Exc. 150 32 20 4.68 A. Corver Telescoop 124 32 25 3.87 J. Waasdorp Exc. B. Engwerda O. V. S. 149 31 28 4.80 150 31 40 4.83 P. Duivenvoorden Jr. Exc. 150 33 18 4.54 H. Ploeg O.V.S. 105 33 10 3.18 J. Waasdorp Exc. C. Philippo Gr. W. 89 27 21 3.30 150 27 32 6.29 C. Philippo Gr. Woud. heeft nog steeds on geslagen de leiding. De stand in deze klasse luidt nu: gsp. gw. vrl. a. g. pnt. C. Philippo 5 5 5.35 10 A. Corver 5 4 1 4.70 8 J. Waasdorp 6 4 2 4.69 8 B. Engwerda 6 4 2 3.90 8 P. Duivenvoorden Jr. 6 3 3 3.71 6 H. Ploeg 5 2 3 4.13 4 J. Duivenvoorden 5 2 3 3.39 4 J. Winter 4 I 3 3.67 2 H. Kuiper 5 1 4 3.46 2 De bekerwedstrijd ExcelsiorVriendenkring was zeer spannend en de thuisclub won met slechts 1 carambole verschil. De resultaten waren: VRIENDENKRING—EXCELSIOR H. Boerwinkel verliest v. Oorthuis met 93 car. H. Roefs verliest van N.N. met 9 car. G. v. d. Gevel verliest v. Gertenbach met 30 car. Terreehorst wint van Vrint Riemsdijk wint van Groot Snoeks wint van Smit Copini Jr. wint van Timmer v. Akeren wint van Smit Totaal 132 car. met 31 car. met 39 car. met 18 car. met 33 car met 10 car. Totaal 131 car. In de berekening van den uitslag van de match ExcelsiorDES was een fout geslopen. De Haarlemmers wonnen niet met 137 doch met 185 car. Geboren: E. v. DillewijnOostrom z.; M. W. v. BoeckelBaptist d.; J. W. DiekmannMeijer cl.; A. E. Matheijv. Leeuwen d.; F. Ausma Spang z.; C. E. UijlenbroekGoedhart z.; M. J. SieffersIlberts d. Overleden: L. Groenenv. d. Wijdeven, 68 j., Linschotenstraat; J. Q. v. d. Peijl, 55 j., Kam- perlaaa; J. Antonisse, 77 j., Hagestraat; J. M. v. d. Berg—Geerling, 69 j., Duvenvoordestraat; C. v. OldenmarkTromp, 71 j., Korte Wijn gaardstraat. Poldervergadering. In de vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den onder voorzitterschap van den heer P. H. Vink te Spaarnwoude, werd de rekening over 1934 goed gekeurd, sluitende met een ontvangst van 6207.54 en een uitgaaf van 4592.16, alzoo met een batig saldo van 1615.38. In de com missie tot onderzoek dier rekening werden be noemd de heeren J. Balm, L. G. Prins en M. J. Vink. Besloten werd voorts tot aankoop van een stukje water van Gebroeders Rutte voor 5.Besloten werd daarna tot aflos sing van de thans nog loopende geldleening, waarvan de rente bedraagt 4% pet. en tot net aangaan van een nieuwe geldleening tot een gelijk bedrag bij de Staatsmijnen te Heerlen, tegen een rente van 4 pet., zonder bijkomende kosten. De begrooting voor 1935 werd daarna behandeld en vastgesteld in een ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 4880.14. De polder- lasten werden bepaald op 4.per bunder. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergade ring door den voorzitter, onder dankbetuiging voor de betoonde belangstelling, gesloten. Naar de „Telegraaf" verneemt, zal de nieu we Architectenwet, welke minister Marchant in de Eerste Kamer heeft aangekondigd en die weldra ingediend zal worden, den titel van ar chitect beschermen door de instelling van een Architectenraad. Deze zal beoordeelen, welke architect als zoodanig wordt erkend en in een register ingeschreven. Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake garantie voorschotten aan exporteurs naar Duitschland wordt ontleend: De verschillende groepen van leden, die in eenigerlei opzicht méér van de regeering had den verwacht dan hetgeen het onderhavige ontwerp aan steun biedt, schenken te weinig aandacht aan het zeer uitzonderlijke karakter van dezen maatregel. Tegemoetkoming voor risico van de publieke kas, zooals hier wordt voorzien, is in beginsel niet zonder ernstige be denking. Zij kan gemakkelijk een gevaarlijk precedent scheppen en slechts op zuiver prac- tische grocdeij worden verdedigd. Dit klemt te meer in een tijd als den tegenwoordigen, waar in de publieke financiën minder dan ooit groote risico's gedoogen. Uit een en ander volgt, dat aan deze op zich zelf niet onbedenkelijke zaak de kleinst mogelijke omvang behoort te worden gegeven. Dit noopte tot het zoeken van ver schillende grenzen, waardoor men uiteraard moest komen tot uitsluiting van bepaalde cate gorieën en tot het limiteeren van den steun aan de nlet-uitgeslotenen. Het voornaamste gezichtspunt was daarbij hes Nederlandsch en Nederiandsch-Indisch pro- ductenbelang, d.w.z. het in stand houden van zooveel mogelijk werkgelegenheid. Aanzienlijke inkrimping van den export wegens ilüquiditeit van exporteurs zou een terugslag op de prijzen der producten en daarmede op de productie en de daarin gelegen werkgelegenheid hebben ge had. Op grond van het algemeen belang, om Een auto en liefde, die twee passen heel vaak bij elkaar, maar zoo in elkaar verwik keld als in deze film zijn ze zelden. Van alles krijgen we ditmaal op het witte doek te zien: Een gravin die geen gravin is, een gezelschapsdame. die; geen gezelschaps dame is, een eigenaar van een autozaak, die geen eigenaar van een autozaak is en natuur lijk nog veel meer, dat we hier allemaal niet kunnen noemen. Maar wel kunnen we ver tellen, dat al die negatieve menschen de spil zijn waarom de heele geschiedenis draait, de geschiedenis van de liefde en den auto, die weliswaar in een auto, maar toch zonder auto eindigt. Dit klinkt nu misschien wel allemaal heel geheimzinnig en heel zonderling, maar zoo geheimzinnig en zoo zonderling is het toch eigen lijk niet, maar wel buitengewoon gezellig en vermakelijk, zoodat men er zich best een avond uitstekend mee kan amuseeren. Dit is in de eerste plaats te danken aan de film zelf, maar voor een groot deel toch ook aan het spel van Dolly Haas, de slotenmakers dochter die voor gravin wordt aangezien en van Willy Eichberger, den bediende in een autozaak, die voor de gewaande gravin de eigenaar der zaak waant te zijn. Als derde, die voor het groote succes zorgt, moet Adèle Sandrock genoemd worden, die weer eens de rol vervult van een verarmde groote dame, een rol, die zij altijd zoo uitnemend weet te vertolken. Ook alle kleinere rollen zijn zeer goed bezet, terwijl ook de opnamen in de mooie natuur er veel toe bijdragen om er de vroolijke, blijde stemming in te houden. Een amusementsfilm, zooals er maar weinig zijn en die door iedereen gezien mag worden. Ook het voorprogramma, een muziekfilm en een grappige een-akter ,,Houd je bedaard" met een mooie tendenz, en het geluidsnieuws, waarin we o.a. de steenlegging voor de Oranjekerk door E.M. de Koningin te zien krijgen, is voor alle leeftijden geschikt. Dit laatste zouden we niet durven zeggen van het nummer op het tooneel, twee dansende meisjes. Want al is het waar, dat je voor dansen je beenen noodig hebt, ze zoo in al hun naakt heid te vertoonen is toch overbodig. De meeningen over deze film zijn voor drie kwart enthousiast en voor één kwart, laten we zeggen: bescheiden. De verdeeldheid in de be oordeelingen is alleen reeds een bewijs, dat men hier met een eigenaardige film te doen heeft, een film, die in vele opzichten de aan dacht verdient. Daar zijn vooreerst de groote Fransche acteur Harry Baur en de niet minder bekende Annabella, die de hoofdrollen vervuilen een feit. dat op zichzelf reeds vermeldenswaard is. Vooral eerstgenoemde geeft een grandioze creatie van Russischen grootgrondbezitter en ty peert meesterlijk verschillende karaktereigen schappen van dezevoormalige Russische „bour- geois"-leden. Grof. ruw en half geciviliseerd in hun jacht naar geld verdienen, ongebonden, uitbundig en passioneel in plezier en bewuste richard, in den omgang, zoo zagen wij Harry Baur als Brioukow, den lasideigenaar en meel- leverancier. Doch daarbij legde hij toch vol doende het accent, op die kleine typische ka raktertrekken, den Russen eigen, kinderlijk naïef in de liefde, onhandig en onbeholpen bij teere aangelegenheden (zooals bijvoorbeeld daar waar hij een bezoek aan het hospitaal brengt), doch fel en ongebreideld in hun haat en jaloezie, dat door niets of niemand kan worden tegen gehouden, dan alleen, door hun geloof en hun eerbied voor den eed. Als Brioukow op het laatst de gelegenheid krijgt zijn doodsvijand te vernietigen (zij het dan ook in een scène die niet heelemaal accep- tatiel en zeker niet juridisch zuiver is) dan is het alleen, het doordringende spel van Harry Baur, die dit zwakke gedeelte geloofwaardig maakt. En zelfs zij, die desondanks de onwaar schijnlijkheid ervan blijven zien, zullen groote tiewondering moeten hebben voor het meester lijke spel dat deze acteur te zien geeft. Een andere groote verdienste van deze film is de typische, echt Russische sfeer, die men heeft weten te treffen speciaal wat betreft de exterieur-opnamen en verder van het één-per soonsbacchanaal, dat Brioukow in uitgelaten vreugde voor zichzelf aanricht. Zóó moeten die voormalige Russische velden eruit gezien heb ben, onmetelijk en rustig, vol zon en met als staven goud gebundelde korenaren. Zóó ook moet eens de eigenaar er doorheen gedraafd hebben in zijn met drie vurige paar den bespannen wagentje, dat in snelle vaart vanuit den horizont opklimt. Hier was de regisseur Alexis Granowski wer kelijk op zijn best, alsook in het vinden van éclatante overgangen, die soms snel en verras send zijn en de toeschouwers met een schok uit de rustige, beschouwende houding overeind brengen. Daar de film in het eerste gedeelte meer pakkende en boeiende elementen bevat dan het einde, waarbij het hoofdzakelijk op een niet meer dubieuze vrijspraak aankomt, is het dui delijk, dat de eindindruk ietwat zou worden afgezwakt, indien, zooals we reeds schreven Harry Baur er niet zijn machtige schouders onder gezet had en de algeheele aandacht voor zichzelve opeischte. Naast hem is het de lieftallige Annabella, die vooral de aandacht trekt, al is haar voor naamste verdienste ook hoofdzakelijk beperkt tot het etaleeren van haar lieftalligheid. In dit verband had zij geen andere taak te vervullen en het is van de makers ongetwijfeld een ver dienste op zichzelf dat zij dit niet tort et a travers hebben willen forceeren. Alzoo, heeft deze film er alle recht op, met waardeering te worden bezien. De maker is er zich van bewust geweest, dat hij een film maakte en dat is bij de moderne oppervlakkige fabri- katie van films een factor, die alleen reeds de belangstelling verdient. Maar daarbij zal men er zeker wel door bekoord worden en ongetwij feld onder den indruk komen van dit Russische drama, dat vooral door het spel van Harry Baur op een hooger plan staat. Want door hem merkt men zelfs de lengte niet van de terechtzitting', die anders onrustbarend lang zou zijn geweest. In stijl met de film, is op het tooneel het bekende Terreh Kozakken-kwartet dat na an derhalf jaar verblijf in Noorwegen Haarlem ge lukkig niet vergeten heeft en juist op tijd is gekomen, om het genot dat de hoofdfilm ver schaft nog aanmerkelijk te verhoogen. Zijn succes was dan ook conform de presta tie, d.i. groot. Behoudens de journaals is er verder de eer ste van een serie korte cabaretfilmpjes waarin enkele Hollandsche filmspeelsters met Fientje de la Mar en Louis Davids aan het hoofd op treden. Dit eerste filmpje dat tevens alle vol gende medespelenden introduceert, toont Louis Davids met zijn liedje: Naar de Artis, een echt Amsterdamsch „gijn-liedje" dat met behulp van Henriette Davids wordt geïllustreerd. Wij voor ons gelooven, dat, indien men be- gonnén was met het maken van korte Hollai\i- sche filmpjes, het publiek de ellende van „groote Hollandsche Schlager"-films zou zijn bespaard gebleven, omdat men aan die korte filmpjes uitstekend oefenmateriaal gehad zou hebben. Enfin, beter ten halve gekeerd.... Voor volwassenen. Aan de hoofdfilm, welke deze week in Luxor draait: het epos van de Eskimo's, dat ontroe rend en tegelijk zeer spannend is èn, naar men goed bemerken kon, door de toeschouwers niet slechts gezien maar ook meebelééfd wordt, gaat een royaal bijprogramma vooraf. Dit bijpro- gramma mag een gelukkige keuze genoemd worden, omdat het zoo geheel in stijl van de hoofdfilm is. En daarmede bedoelen we vooral de film van de Vliegende Jagers op coyote's (een soort van wolf) in Amerika. Ze geeft een duide lijk en zeer suggestief beeld van deze jacht- expedities. De journaals vertellen weer van vele gebeur tenissen: o.a. van de Flora 1935, van een brand weerdemonstratie op het Velser hoogovenbedrijf, van een hondententoonstelling en de opening van het Julianaoord. Wat Luxor deze week brengt, is wel heel goed! Om hen, die dit nog niet deden, in de gele genheid te stellen alsnog met „de familie van mijn vrojiw" kennis te maken, heeft de direc tie van het Frans Halstheater besloten, deze Nederlandsche rolprent nog voor een week te prolongeeren. zulks te voorkomen, is eenerzijds tot het geven van voorschotten besloten, terwijl anderzijds voorschotten aan den tusschenhandel ui dezen gedachtengang niet wel verdedigbaar zouden zijn. Naast deze beperking was een aanzien lijke limiteering van het voorschot van de wel in aanmerking komenden vanzelfsprekend. Hieruit moest bovendien tot uiting komen, dat de verantwoordelijkheid voor de geldelijke gevolgen van een export naar Duitschland in elk geval voor een aanzienlijk deel voor reke ning van den exporteur diende te blijven, ook al kon zij ditmaal om practische redenen niet geheel op hem blijven rusten. Hetzelfde geldt voor de aan de Nederlandsche Bans voor de te verleenen voorschotten te betalen rente. Er be staat geenerlei aanleiding deze voor rekening van het Rijk te nemen. Een dergelijke vrij gevigheid zou tot geheel onjuiste gevolgtrekkin gen leiden. In antwoord op de vraag van eenige leden naar den vermoedelijken tijdsduur, gemoeid met de afwikkeling der bevroren saldi, kan de minister slechts mededeelen, dat vermoedelijk rekening zal moeten worden gehouden met den reeds door de regeering aangegeven termijn van twee jaren. Het werkelijk tijdsverloop is echter uiteraard geheel afhankelijk van den Duitschen invoer hier te lande, welke de laatste maanden een terugloopende tendenz vertoont. WEENEN, 22 Maart. (Reuter) De wereldver maarde tooneelspeler Alexander Moissi is he denavond op bijna 55-jarigen leeftijd overle den. Sedert eenigen tijd leed de beroemde ac teur aan een zware griep. Alexander Moissi werd 2 April 1880 te Triest geboren. Op 20-jarigen leeftijd in een onder geschikte positie van het Burgtheater te Wee- nen werkzaam, trok hij de aandacht van Kainz, die hem aanspoorde zich aan de tooneelspeel- kunst te wijden. Na een optreden in Praag werd hij geëngageerd door Reinhardt, die groo te verwachtingen van hem koesterde. Tot de voornaamste rollen van Moissi be- hooren Hamlet en vooral Fedja uit Tolstoi's werk „Het levende lijk" in welke creatie hij oc« bij zijn optreden in het Sovjet-Russische Moskou in December 1924 een buitengewoon succes oogstte. In 1927 trad Moissi op in Parijs, eveneens met groot succes, terwijl hij verder Noord- en Zuid-Amerika heeft bereisd. In 1931 werd in Hamburg een drama van de hand van Moissi opgevoerd, een Napoleon stuk, getiteld: De groote gevangene. Op de Parfjsche Zesdaagsche ging het Vrij dagmiddag zooals eiken dag, zeer kalm toe. De sprints van vijf uur werden achtereenvolgens gewonnen door Falck Hansen, Lohmann, Guim- bretière, Schön, Guimbretière. Het lijkt wel of het tijdstip van half negen als vasten termijn w«i,rdt aangenomen om den avond-rush in te zetten, want, evenals Donder dag het geval was, loopt Raynaud om 20.35 uur uit. Nog geen enkelen avond zijn de sprints onder een dergelijk tempo aangevangen. PjjnenburgWals waren bij het begin der sprints twee ronden achter, maar nu wordt aangekondigd, dat zij een ronde hebben terug genomen. WambstRaynaud, die tot Vrijdag bijna voortdurend ongeveer drie ronden achter stand hadden, staan sinds den middag alleen aan het hoofd, met reuzen als Broccardo Guimbretière een ronde achter zich. De verras sing van den avond is het Amerikaansch-Austra- lische équipe HillDempsey, dat zijn achter stand van acht ronden terug heeft gebracht tot twee. De vierde sprint brengt een sublieme weg looppoging van BroccardoGuimbretière, die niet anders dan slagen kan. Het is alsof de Franschman uit 't peleton wordt weggeschoten. Hoe is de stand? BroccardoGuimbretière behooren alleen aan het hoofd te staan, maar binnen vijf minuten is er alweer een algeheele verandering gekomen en nu staan de Belgen Buggenhoutvan Vlockhoven alleen aan het hoofd, terwijl PijnenburgWals eveneens een ronde zijn uitgeloopen en dus weer op één ronde achterstand gekomen zijn. Wij hebben dit nauwelijks neergeschreven of BroccardoGuim bretière hebben de Belgen reeds weer inge haald. Het is niet meer bij te houden! Broc cardoGuimbretière gaan er nogmaals van door. Het is welgeteld al de vierde ronde, die zij uitloopen, hetgeen een bijna onmogelijke prestatie lijkt bij dit tempo. Hoe de jury er bij komt te verklaren, dat van VlockhovenBuggenhout nog steeds alleen aan het hoofd staan, is een raadsel. Wals gaat Guimbretière achterna en samen nemen zij de ronde. Het is even rustig, maar reeds weer loopt nu Deneef uit, weldra gevolgd door Pijnenburg. Iedereen is in uitstekende conditie en de zoo zeer gevreesde derde nacht is door allen glans rijk doorstaan. Pij nenburg heeft een ronde genomen, maar rijdt er meteen nog een tweede bij. Wals neemt uitstekend over en zij zijn aan den kop! Dit is even na afloop van de sprints van negen uur, die achtereenvolgens gewonnen werden door Charlier, Falck Hansen, Charlier, Hill, Coupry, Broccardo, Aerts, Broc cardo, Schön en Diot. Om tien uur was de afgelegde afstand na het 71ste uur 1669,750 K.M. De stand luidde toen: Aan den kop: 1. BuggenhoutVan Vlockho ven, 2. BroccardoGuimbretière, 3. Aerts Falck Hansen; 4. PijnenburgWals; 5. CharlierDeneef, 6. MagneLeducq, 7. Diot— Ignat. Op 1 ronde: 8. SchönLohmann. Op 2 ronden: 9. ChouryFabre. Op 3 ronden: 10. WambstRaynaud, 11. Hill—Dempsey, 12. DayenLemoine, 13. Li- nariDi Paco. Op 11 ronden: 14. CoupryFabre. Op 19 ronden: 15. BouchardSamyr, De belangstelling op den tweeden dag van het internationaal tournooi om het Europeesch kam pioenschap driebanden te Amsterdam was groo- ter dan Donderdag. Lagache, de Fransche kam pioen is ongetwijfeld sterk favoriet, maar ooK Zaman wordt als een der gegadigden voor den titel beschouwd. Miro won zijn derde partij, zij het op 't nippertje, van Groenteman en ook de Spanjaard is een ernstige concurrent. Davin, die met veel gemak van den Zwitser Aeberhardt won en Koopman, die niet zonder moeite Fau- champs wist te slaan, zijn serieuze candidafeh die oo knog wel 'n ernstig woordje zullen mee spreken. Na de resultaten van Vrijdag kunnen Groen teman, Engl, Fauchamps en Aeberhardt als uit geschakeld beschouwd worden, vooral ook ais men het tot nu toe vertoonde spel dezer deel nemers beschouwt. In de partij AeberhardtDavin begon de Franschman uiterst vlot en na 40 beurten stond hij op 35, terwijl Aeberhardt er 20 bij elkaar had. Na 48 beurten was de stand 41 om 24.Ae- berhardt kwam er beter in, maar verder dan 40 bracht de Zwitser het niet, want in zijn 66sr" beurt maakte de Franschman met 4 uit. Het resultaat: Aeberhardt Davin 40 50 66 66 0.606 0.757 Op de andere tafel ging het minder vlot. Na 40 beurten had Groenteman er 18 bijeen en Miro 16. Na 60 beurten stonden beiden op 30 en na 90 beurten leidde Miro 47 om 45. De span ning steeg meer en meer en op een gegeven mo ment stonden beiden op 49. Beide spelers kregen kansen om de partij uit te maken, maar ce zenuwen speelden een belangrijke rol. Tot Miro de 50 kan volmaken. Het resultaat: Groenteman Miro 49 50 95 95 0.515 0.520 De beide laatste partijen van Vrijdagmiddag gingen tusschen KoopmanFauchamps en La gacheEngl. In de partij tusschen Koopman en den BeiS ging het aanvankelijk gelijk op. Na 40 beurten leidde Koopman met 27 om 26 en na 70 beur ten met 42 om 41. In de laatste beurten speelne de Belg nerveus als gevolg van gebrek aan in ternationale wedstrijdroutine en Koopman kon de partij winnen. Het resultaat: Koopman Fauchamps 50 46 82 0.609 0.560 Lagache won onbedreigd van den Oostenrijker Engl, al had de Franschman meer beurten noo dig, dan men gedacht had om de 50 vol t«3 maken. Het resultaat: Lagache Engl 50 39 85 85 0.568 0.458 Vrijdagavond werden de Europeesche kam pioenschappen driebanden voortgezet met de partijen KoopmanEngl en Davin—Faucliamps- De belangstelling was matig. De resultaten waren: Engl Koopman Davin Fauchamps 37 50 50 20 76 76 54 54 0,486 0,657 0,925 0,370 Davin gaf prachtig spel te zien. De laatste avondpartijen van dezen tweeden wedstrijdag begonnen om 10 uur. Op de eene tafel speelden Groenteman en Lagache, op de andere Aeberhard en Zaman. De uitslagen luiden: Groenteman Lagache 28 59 4 0,474 50 59 4 0,847 46 93 3 0,494 50 93 7 0,537 Aeberhard Zaman De stand na den tweeden wedstrijddag wa5 dus, dat Zaman, Lagache en Miro drie partijen hadden gespeeld en gewonnen, gevolgd door Davin en Koopman, die beiden van de vier Be' ■speelde wedstrijden er drie gewonnen hebbem Hedenmiddag worden de wedstrijden voort gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4