Simon en Eden in de Duitsche hoofdstad 1 Nieuwe grondwet in Polen Simon en Eden op Schiphol Nationaal kabinet in België? Het nieuws van heden HEDEN DE ONTMOETING MET HITLER DE PRESIDENT KRIJGT GROOTER MACHT Enorme explosie te Charbin DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 25 MAART 1935 Avondblad ACHT EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 19253 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 f l De Engelsche Middellandsche zeevloot is versterkt met twee onderzeebooten, welke een zeer groote snelheid kunnen ontwikke len en van de meest moderne apparaten zijn voorzien De lijfwacht van Hitier vormde de eerewacht voor de Engel sche gasten „Wij zullen vechten om den vrede" Besprekingen begonnen Raadszitting op IS April Rechtsgelijkheid voor Oostenrijk? Titoelescoe contra herbewapening van Boedapest en Sofia Buitenlanders geweerd? Op de Britsche schepen Japanners ontvoerd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji By na gelijktijdig kwamen zy resp van Londen en Parys per vliegtuig aan Weinig spraakzaam Het voorstel werd in den Landdag fel bestreden door de oppositiepartijen Hulde-betoogingen te Warschau De Japansche man- daats-eilanden Duitschland zal geen aanspraken laten gelden De socialisten hebben het opval lend program van v. Zeeland goedgekeurd Muntmanipulaties verwacht Kloosters gesloten in Duitschland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bedoeld tegen een trein met auto riteiten? Tal van arrestaties zijn verricht Tal van dooden Brand in een club te Chicago Zes personen omgekomen 2)e aankomst der Engelsche staatslieden te Berlijn. Sir John Simon verlaat met minister Von Neurath per auto het vliegveld Tempelhof, Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT I ï""1 I ɧÉÉÉÉj BERLIJN, 25 Maart. De Engelsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, en de Lord-grootzegelbewaarder, Eden, zijn Zondagmiddag om half zes per extra-vliegtuig der Imperial Airways ge land op het vliegveld van Berlijn, Tempel hof. De ministers waren om twee uur van het vliegveld Schiphol te Amsterdam ver trokken, waar zij anderhalf uur verbleven en gezamenlijk de lunch gebruikten. In de omgeving van het Berlijnsche vliegveld Stonden duizenden de aankomst van het vlieg tuig af te wachten en de luchthaven zelf was geheel met menschen bezet. Ter ontvangst waren aanwezig de Engelsche gezant, sir Eric Phipps, de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Freiherr von Neurath, staatssecretaris dr. Meissner als persoonlijk ver tegenwoordiger van Hitier, en vele andere hooge ambtenaren. Toen de Engelsche diplomaten het vliegveld betraden, presenteerde een eerewacht het ge weer. Onder levendige toejuichingen van de menigte reden de ministers na de officieele be groeting per auto met de Duitsche regeerings- autoriteiten naar de Engelsche ambassade, waar de heeren gemeenschappelijk de thee gebruik ten. In de Wilhelmstrasse zoowel als voor Hotel Adlon en Unter den Linden stond het zwart van menschen. Voor zijn vertrek van Croydon verklaarde Simon Zondagochtend: „Ik verwacht geen plot selinge resultaten. De problemen zijn daarvoor te omvangrijk en te moeilijk. Wij zullen even wel met inspanning van al onze krachten vech ten voor het doel, d.l. vrede op aarde en goede wil onder de menschen." Zondagavond werd op de Engelsche ambas sade een maaltijd aangeboden. Simon en Eden logeeren tijdens hun verblijf In de Duitsche hoofdstad in hotel „Adlon". De Duitsche bladen bevatten geeestdriftige artikelen over de Engelsche ministers en spre ken de beste wenschen uit voor de onderhan delingen, die heden om half elf zullen begin nen. LONDEN, 25 Maart. (Reuter.) De ontvangst van de beide Britsche ministers te Berlijn wordt door de Britsche pers uitvoerig geschil derd. Vooral de eerewacht door de manschappen van de lijfwacht van Hitier wordt opgemerkt. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Dultsch- land thans op den tweesprong staat; van zijn beslissing zal de rust van Europa afhangen. De eene weg voert tot samenwerking in Europa, de andere naar isolatie. BERLIJN, 25 Mrt. Hedenmorgen te kwart over tien zijn bij Rijkskanselier Adolf Hitler de besprekingen met Sir John Simon en Anthony Eden en den Engelschen ambassadeur te Ber lijn, Sir Eric Phipps, begonnen. Van Duitsche zijde nemen aan de besprekin gen deel Rijksminister von Neurath en de spe ciale gevolmachtigde voor ontwapeningskwesties Von Ribbentrop. Na een korte middagpauze zullen de bespre kingen in den namiddag worden voortgezet. MOSKÓU, 25 Maart. De Sovjet-pers meldt, dat lord Eden te Moskou een langdurige be spreking zal hebben met Stalin. Voorts zijn po litieke besprekingen gearrangeerd met Molotof, Litwinof en Kalinin. De Fransche minister Laval heeft een tele gram ontvangen van den Sovjet-Russischen Volkscommissaris Litwinof, waarin deze zijn voldoening uit over het a.s. bezoek van Laval aan Moskou en zegt ervan overtuigd te zijn, dat hun gedachtenwisseling een nieuwe etappe zal beteekenen op den weg van samenwerking tus- schen beide landen en de waarborging van den vrede. De datum van Lavai's reis zal vastge steld worden in den a.s. Dinsdag te houden Franschen ministerraad. Verder wordt uit Parijs gemeld, dat Laval gisteren in een rede te Parijs verklaarde: Frankrijk is thans door sterke vrienden om geven, na mijn reis naar Rome. Er is in Frank rijk geen oorlogspartij, wij willen den oorlog niet, doch we zullen ons niet laten vernederen. De ambassadeur der Sovjet-Unie te Londen is Zondagmiddag te Parijs aangekomen. Om trent het doel van zijn reis is niets bekend. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van den Volkenbondsraad besloten, den Vol kenbondsraad bijeen te roepen op 15 April, dus na de conferentie van Stresa en de andere be sprekingen. Volgens het Parijsche „Journal" heeft de Poolsche ambassadeur Zaterdagmiddag offi cieel bij minister von Neurath geprotesteerd tegen het herstel van den dienstplicht in Duitschland. De gezant verklaarde, dat deze maatregelen in Polen verontrusting hebben gewekt, men acht het een ernstige overtreding van het Ver drag van Versailles. BERLIJN, 25 Maart Uifc Weenen wordt ge meld, dat de Oostenrijksche minister van Bui tenlandsche Zaken, Berger-Waldenegg, te Schladming (Stiermarken) een redevoering heeft gehouden, waarin hij verklaarde, op zijn reizen in het buitenland in ieder opzicht rechtsge lijkheid voor Oostenrijk te hebben geëischt. Hij zal niet eerder tevreden zijn dan dat het land volledige rechtsgelijkheid zal hebben verkregen. De rechtsgelijkheid is op komst. Uit Boekarest wordt bevestigd, dat het voor naamste doel van de reis van Titoelescoe naar Belgrado en Parijs is: de organisatie van een gezamenlijke actie der staten van de Kleine-En tente en van die van den Balkanbond tegenover de situatie, welke is ontstaan door de invoe ring van den algemeenen dienstplicht in Duitschland. Titoelescoe schijnt vastbesloten te zijn van alle hem ten dienste staande middelen gebruik te maken om te verhinderen, dat de ontwapen de staten in Centraal-Europa, met name Hon garije en Bulgarije, het voorbeeld van Duitsch land zuilen volgen. LONDEN, 25 Maart (Reuter). Volgens de „Sunday Express" heeft de Engelsche minister van handel, Runciman, gelast een telling te houden van de buitenlandsche zeelieden die op Engelsche schepen varen. Verder zou hij het departement voor Koopvaardij om voorstellen verzocht hebben, om de vreemdelingen door Engelschen te vervangen. Volgens het blad varen ruim 50.000 vreemde lingen op Engelsche schepen. MOEKDEN, 23 Maart. (V. D.) Chineesche vrijscharen hebben den prefect van politie van Toentsjoea en zijn beide Japansche adviseurs in een auto ontvoerd. De opstandelingen eischen vrijlating van hun kameraden uit de gevange nis, daar zij anders de ontvoerde gijzelaars zul len doodschieten. E VERWACHTING: Krachtige tot ma- EE tigen Zuid-Westelijke tot Westelijken of EE Noord-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, waar- EE schijnlijk regenbuien; zachter des nachts, EE later weinig verandering in temperatuur. H Hoogste stand: 774.3 te Nancy. EE Laagste stand: 738.5 te Vestmanöer. EE Geseind te De Bilt 25 Maart te 9.30 uur EE EE aan de posten van Delfzijl tot Hoek van ee EE Holland: „Weest op uw hoede". Ej Zon op 5.54, onder 6.19. Licht op 6.49. EE Maan op n.m. 12.00, onder v.m. 7.18 EE Laatste Kwartier 27 Maart 9.11 n-m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili Bijna gelijktijdig zijn Zondagmiddag de Engelsche Ministers Simon en Eden per vliegtuig uit Londen en Parijs op Schiphol aangekomen, waar zij de lunch gebruikten om daarna gezamenlijk hun reis voort te zetten naar Berlijn. Ter begroeting waren aanwezig Sir Hubert Montgomery, Britsch gezant hier te lande, Jhr. K. v. Ede v. d. Palts, vertegenwoordiger der regeering en de heer U. F. M. Dellaert, haven meester van Schiphol. Er was verder de ge bruikelijke belangstelling van journalisten en fotografen. De Britsche en Nederlandsche vlaggen vóór het stationsgebouw stonden strak in den for- schen Westenwind, welke een verblijf op Schip hol nu niet direct ideaal maakte. Aankomst en vertrek der lijntoestellen zorgden echter voor afwisseling, terwijl de wachtenden zich konden vermeien in een schitterenden start van de F 36, die spelevloog tusschen laag hangende grauwe wolken. Om 12.18 verscheen de 4-motorige Havilland .Delia" (G.A.C.W.C.) met minister Simon aan boord boven Schiphol, nog geen minuut later gevolgd door het toestel, dat minister Eden bracht, eveneens een 4-motorige Havilland, de G.A.C.P.L. Na de begroeting op het platform, begeleid door het gebruikelijk klikken der foto apparaten en het snorren van de film-toestellen, sprak Minister Sir Simon enkele woorden tot de vertegenwoordigers der pers, waarin hij moeilijk minder had kunnen zeggen. „Mijn collega Eden en ik", zoo zeide John Simon, „zijn verheugd elkaar te mogen begroe ten op den bevrienden Nederlandschen grond. Hij, Eden, komt van Parijs, ik kom uit Londen. Straks gaan we samen naar Berlijn, maar voor- loopig lunchen we." Na deze opmerkelijke uitlating trokken bei den de grijze, ernstige Simon en de jonge, dandy-achtige Eden zich terug in het restau rant, waar zij met den gezant, den heer v. Ede en hun reisgezelschap, de heeren H. Seymour, W. Strong, R. Hankey en Edgar Granville de lunch gebruikten. I Om kwart voor twee stond de „Delia" welke het gezelschap verder zou vervoeren naar Ber lijn, al weer startklaar. Uit de luidsprekers bo ven het terras klonk gramofoonmuziek: Engel sche tap-toe-wijsjes, doedelzak-klanken, het „God save the king", Westminster-Carillon en zelfs de sonore stem van Big Ben. Toen konden de Ministers instappen, de vier motoren sloe gen roffelend aan en na enkele minuten verhief zich het kleine grijze toestel in de lucht, waar het Maartsche zonnetje juist door de uiteen- waaiende wolken kwam gluren. De Nederlandsche regeering heeft den beiden Engelschen ministers bij hun aankomst op Schiphol telegrafisch een goede reis naar Ber lijn gewenscht, hetgeen met een telegram van dankbetuiging werd beantwoord, WARSCHAU, 25 Maart (D.N.B.) De Poolsche Landdag heeft Zater dagavond ruim 12 uur met 260 te gen 1 39 stemmen de nieuwe grond wet aangenomen. De nationale boe- Ten- en de socialistische partij stem den tegen, de nationale minderheden onthielden zich. Voor de zitting, welke 's middags om 1 uur was begonnen, bestond buitengewoon groote belangstelling. De premier Koslowski en al zijn ministers waren aanwezig en de loges der di plomaten, alsmede de publieke tribunes waren dicht bezet. De vice-voorzitter van de Sejm, Car, gaf als rapporteur een toelichting op de nieuwe grond wet, welke het begin beteekent van een nieuwe periode in de Poolsche geschie denis, gedurende welke niet meer de partijbelangen van invloed zul len zijn op de politieke gebeur tenissen. Aan den pre sident der repu bliek worden na melijk belangrij ke voorrechten toegekend, hoe wel het parle ment zijn wetge vende en contro- leerende functie Presjdent Moscicki. behoudt. De redevoeringen van de vertegenwoordigers van het regeeringsblok waren over het alge meen kort, doch de oppositie legde zeer lange verklaringen af en voerde obstructie. Zij is na melijk van oordeel, dat voor de aanneming der amendementen, door den Senaat toegevoegd aan de in Januari 1934 door den Landdag goedgekeurde grondwet, een tweederde meerder heid noodig is, waarover de aanhangers van Pilsoedski niet beschikken. De leden der oppo sitiepartijen betwistten tevens de wettigheid der stemming van Januari 1934. De afgevaardigde Trompczynski stelde vast, dat in de nieuwe grondwet het woord „Poolsche natie" zelfs niet wordt genoemd en zeide dat de kliek-heerschappij wordt vereeuwigd en de burgerrechten worden ingetrokken. De nieuwe grondwet, aldus spreker, draagt het stempel der oneerlijkheid. TOKIO, 24 Maart. De Japansche minister van buitenlandsche Zaken Hirota heeft in het parlement verklaard, dat de Duitsche ambas sadeur Dirksen hem heeft verzekerd, dat Duitschland nooit eenige aanspraak zal laten gelden op de Japansche mandaatsgebieden in den Stillen Oceaan, welke vroeger aan Duitsch land behoorden. Verder dementeerde de minister de geruch ten, volgens welke Japan met Duitschland zou onderhandelen over een militair verbond. Het resultaat der stemming werd door de leden van het regeeringsblok met luide toejui chingen begroet, terwijl de socialisten de inter nationale begonnen te zingen. De leden van het regeeringsblok antwoordden met het lied, dat het Pilsoedski-legioen tijdens den oorlog heeft gezongen. De hoofdartikelen der regeeringsbladen spre ken van een belangrijke historische gebeurte nis. De premier Koslowski zegt in de „Gazeta Polska", dat Polen aan kracht en weerstands vermogen tegen buiten- en binnenlandsche moeilijkheden heeft gewonnen. De oppositiebladen publiceeren uitvoerig de redevoeringen in den Landdag en herhalen, dat noch deze stemming, noch die van verleden jaar rechtsgeldig was. Te Warschau zoowel als in het binnenland heerscht groot enthousiasme nu de Sejm de grondwetswijziging heeft aangenomen. Spontaan worden optochten gevormd; 50.000 personen zijn voorbij het slot van den president der republiek getrokken. Onze Brusselsche correspondent seinde ons d.d. 25 Maart: Den geheelen Zondag- en Maandagmorgen heeft de kabinetsformateur van Zeeland on derhandelingen gevoerd met de vertegenwoor digers van de drie groote partijen in België over het economisch programma, dat hij met de nieuwe regeering wil uitvoeren. Het is bekend dat dit programma ongewone experimenten bevat. De heer Van Zeeland is trouwens een aan hanger van zekere denkbeelden van president Roosevelt en de kabinetsformateur heeft dan ook de voorzorg genomen, zijn economisch pro gramma schriftelijk voor te leggen aan de on derhandelaars van de drie partijen. Zondagnacht heeft het bureau van de socia listische parfj daarover lang beraadslaagd en tenslotte zijn instemming betuigd. De Nationale Federatie van de socialistische Jonge Wachten heeft echter een motie aangenomen waarin betreurd wordt, dat de socialistische pers de verdediging opgenomen heeft van de politiek van samenwerking rond een programma, waar van de eischen niet zoo ver gaan als het plan van den arbeid van Henri de Man. Omtrent de richting, welke men zal in slaan op het muntgebied heeft de kabinets formateur geweigerd opheldering te geven omtrent de oriëntatie welke hij aan de Belgische muntpolitiek zal geven. Wij meenen op grond van betrouwbare infor maties te mogen zeggen, dat er muntmani pulaties te verwachten zijn in België. De nieuwe regeering zal overgaan tot de diplomatieke erkenning van de Sovjet-Unie en van Mandsjoekwo. Er zullen vieT Katholieken in het kabinet worden benoemd, waaronder de eerste minister en de minister van financiën, verder vier so ciaal-democraten en twee liberalen. Het departement van economische zaken zou worden toegewezen aan den socialist Henri de Man. BERLIJN, 25 Maart. iReuter). De politie heeft verleden week het Franciscanen-klooster te Breslau gesloten en den gardiaan met drie monniken gearresteerd. Ook een zusterklooster te Trebnitz is gesloten en de overste, die 78 jaar oud is, is gearresteerd. Van Zeeland's pogingen tot vorming van een nationaal kabinet. Muntmanipulaties verwacht. Munitiedepot te Charbin ontploft. Een groot aantal dooden. Het kortstondig verblijf van Simon en Eden op Schiphol. Weinig spraakzaam. Simon en Eden voor hun besprekingen met Hitier te Berlijn aangekomen. Nieuwe Grondwet in Polen ondanks het verzet der oppositie aangenomen. Macht van den pre sident uitgebreid. De buitengewone zitting van den Volkenbonds raad op 15 April bijeen. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Geen Dieseltremen op de lijn UtrechtLeiden. Vrouw vermoord in Den Haag. Aanvaring op de Schelde. Brand in het Nieuwe Haagsche Lyceum te Den Haag. Raadselachtige verdwijning te Uden. Café afgebrand te Barendrecht. Bossche Rechtbank deed heden uitspraak tegen v. O. en de B. inzake den roofmoord te Oyen. CHARBIN, 25 Maart. (Reuter) De stad Char bin werd Zondagmorgen opgeschrikt door een aantal ontploffingen, komende van het muni tie-depot in de voorstad Gondatiefka. In een omtrek van vier vierkante mijlen sprongen de ruiten en liep de bevolking naar buiten, beang stigd door het lawaai der uiteenspringende bommen en andere soorten munitie. Het geheele kruit-magazijn en een aantal kleinere gebouwen zijn vernield. Men vermoedt, dat men hier met een aanslag te doen heeft, welke zou zijn bedoeld tegen den eersten trein, welke na het overnemen van den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg door Mand sjoekwo met talrijke autoriteiten van Charbin naar Hsinking zou rijden. In verband met de ontploffing zijn talrijke personen gearresteerd. Naar tot nu toe werd ge meld, zijn bij de ontploffing 15 soldaten om het leven gekomen. Aanvankelijk meldde men 50 dooden. HSINKING, 24 Mrt. Na het overnemen van den Noord-Mandsjoerijschen Spoorweg door de Japansche en Mandsjoerijsche regeering is de Sovjet-chef Roedi afgezet en vervangen door den Japanner Sachara. Van de 7000 Russische beambten, die in dienst van den Oost-Chinee- schen spoorweg zijn geweest, zouden zich slechts 1450 bereid hebben verklaard naar Sovjet Rusland terug te keeren. Minister Hirota verklaarde in het parlement, dat binnenkort de erkenning van Mandsjoekwo door Sovjet-Rusland en het uitwisselen van consuls te verwachten is. Verder verklaarde hij, dat Japan het Noor delijk deel van het schiereiland Sachalin wenscht te koopen. Sachalin met zijn oliebron nen is n.l. belangrijk voor de Japansche lands verdediging. CHICAGO, 25 Maart (VD) In een bekend rendez-vous te Chicago, de club Morton Grove, ontstond gisteren brand toen ongeveer 80 per sonen in de club aanwezig waren. Er ontstond een paniek onder de dansers, die dan ook niet snel genoeg de brandende localiteit konden verlaten. Zes personen kwamen in de vlammen om, terwijl velen gewond werden. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 768.7 Vorige stand; 769.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1