STADSNIEUWS Man ócfiufft 3de VOORJAARSBEURS Eén is er, PARCIVAL SfS; STOFZUIGERS SITTERSt Haarlem, 25 Maart Zal van Zeeland niet slagen Hij stelt een ultimatum aan de partijen Gemeentelijk Concertgebouw Demonstraties Minziek Gezelligheid MAANDAG 25 MAART 1935 Pastoor J. F. v. d. Meer neemt afscheid Hartelijk uitgeleide van Driehuis' katholieken Afscheid in het Missiehuis G. HULSEBOSCH f Een sociaal werkgever DE ROMANTIEK VAN 'T VAK Nachtelijke achtervolging te Santpoort V Hartelijke woorden Dankwoord Jubileum bij „Bloembollencultuur" Nationaal Zangconcours te Zandvoort Surséance-aanvrage G. Metselaar DE NIEUWE KERK IN HAARLEM-NOORD Zevende lighal-uitvoering in den Stadsschouwburg Hedenmorgen aanbesteed MUZIEK Leerlingenuitvoering Marg. KortewegJos. de Clerck ROND DE „FLORA" Een drukke Zondagmiddag De gevaren van den weg EFFECTEN VERDUISTERD PASTOOR F. BURWINKEL Gemeenteraad KRUISWEG 60 Tel.1665S AGENDA 26 Maart Omzetbelasting op gas en electriciteit RIJKSVISCHAFSLAG Over: Sluit u aan Personalia Naar de Missie Hedenavond optreden van Stella Seemer 159 bladz. kloek ïórmaat ƒ1.* IN DEN BOEKHANDEL Zondag heeft pastoor J. F. v. d. Meer die zooals bekend, gaat rusten, afscheid geno men van de parochie VelsenDriehuis, die hij twintig jaar lang geleid heeft. Onder de Hoogmis, die voor een geheel ge vulde kerk gecelebreerd werd, heeft de schei dende herder voor de laatste maal zijn parochia nen van den kansel toegesproken op dezelfde wijze, als waarop hij hen twintig jaar lang in eenvoud voor Gods woord heeft weten te boeien. „De vrede Gods, die elk begrip te boven gaat, beware uw harten en uw verstand." aldus leidde de gewijde spreker zijn afscheid in. „Geen van mijn voorgangers hier in Driehuis heeft voor de moeilijke taak gestaan, zooals ik thans, om zijn eigen „uitvaartrede" te houden, want geen van hen is van zijn post geweken, voordat de dood hen riep. Of dit in mijn nadeel pleit, is een beslissing, die niet aan ons is, doch aan God. Mij stemt tot tevredenheid het besef, dat gij straks uw nieuwen herder met dezelfde trouw zult volgen waarmede gij twintig jaar lang ook mij hebt omringd. Tevreden kan ik gaan, nu ik weet, dat onder den nieuwen herder ook alles hier weer nieuw en frisch zal zijn. Ik besef ten volle, dat op dit groote moment in mijn leven mijn dankbaarheid haar hoogte punt bereikt. Dankbaar ben ik jegens u, voor uw medele ven in twintig lange jaren lief en leed. Dank baarheid koester ik voor die eenvouaigen on der u. aan wier geloof en Godsvertrouwen ik mij gesticht heb. Deze hebben mü gesterkt in de overtuiging, dat de materieele nood van deze tijden geen aanleiding behoeft te worden voor grooter geestelijken nood. Deze dankbaarheid jegens u voel ik thans nog sterker dan vóór eenige maanden in de on vergetelijke dagen van mijn 40-jarig priester feest. Wanneer ik hier woorden van afscheid spreek, dan gaan deze ook uit naar mijn oud parochianen, die door de noodzakelijkheid van veranderde tijdsomstandigheden van mijn pa rochie moesten worden afgescheiden. Het doet mij goed, er van dezen nog zulk een groot ge tal aanwezig te zien. Dank wil ik van hier ook brengen aan God, die mijn tekortkomingen met goedertierenheid beantwoord heeft. Laat vanaf dit oogenblik alles waarin ik ge faald mocht hebben, vergeten zijn. Moge de vrede Gods dan altijd met u zijn. De geest van eenheid groeie steeds in u, uiterlijk zoowel als inwendig. Moge de Liturgie die ik steeds onder u gepropageerd heb en ook de volle belangstelling van mijn opvolger heeft er steeds toe bijdragen om deze een heid, zoowel in als buiten de kerk, te verster ken en te heiligen. Met dezen wensch geef ik u straks, vol dankbaarheid, voor het laatst mijn priesterlijken zegen. Na een druk bezochte afscheidsreceptie had des avonds in het Missiehuis der E.E. Paters Missionarissen van het H. Hart, de buren van pastoor v. d. Meer sedert ruim tien jaar, een hartelijke afscheidsbijeenkomst plaats. Eenige honderden parochianen en oud-pa rochianen. vulden de groote tooneelzaal. Pater W. Arts opende de bijeenkomst met dank te uiten aan den oveTste. den zeereerw. pater P. Gulickx, die het Missiehuis zoo bereid willig ter beschikking had gesteld. Ook aan het gemeentebestuur, vertegenwoor digd door wethouder J. P. Nijssen, werd dank gebracht voor de prettige samenwerking, die het bij gelegenheden als deze steeds pleegt te geven. Hierna werden den scheidenden Dastoor tref fende attracties bereid, door 't sublieme zang koor der studenten, door mevr. AriszSchrama met en zonder haar kinderkoor, door de tooneelclub van de K. J. C. van Diehuis en de gymnastiek-club van de Graal. Het gebodene was niet alleen een „aardige attractie." menigmaal werd een hoog artistiek peil bereikt. Het studentenkoor heeft zich in dit opzicht reeds een naam gevestigd, doch een war. open baring was het succes, dat mevr. Arisz Schrama met haar 135 kleuters had. de H. Kerk ontvallen gaat, voel ik sterker dan anders de groote kracht van onze eenheid. Zoowel de parochianen van thans, als die ge- loovigen, die sedert twee jaar aan een andere leiding zijn toevertrouwd te Santpoort wil ik daarom op het hart drukken zich met onderwerping onder de hun toegewezen leiding te scharen. Laat dan de wereldsche machten wroeten en werken, dan zullen wij, met de hooge beginselen van ons H. Geloof voorop, onze eenheid doen zegevieren. Zaterdagmiddag j.l. overleed op 82-jarigen leeftijd de heer G. Hulsebosch, een der meest bekende Haarlemmers van een vroegere gene ratie. De heer Hulsebosch is geboren in Haarlem, waar hij zijn opleiding ontving en in de latere jaren van zijn leven een bloeiend aannemers bedrijf beheerde. Hij was een gezien vakman en tal van groote bouwwerken werden aan zijn hoe de toevertrouwd. Zoo zal tot in lengte van jaren zijn naam verbonden blijven aan den bouw der kathedrale kerk aan de Leidschevaart, waarvan hij als aannemer de uitvoerder was. Het zoo te recht bewonderde vakkundige werk van dit mo nument herinnert aan de mooiste voortbreng selen der middeleeuwsche gilden en de heer Hulsebosch heeft daar groote eer mee ingelegd. Verder werden aan hem toevertrouwd, om slechts enkele zijner werken te noemen, de bouw van het complex scholen aan de Koningstraat, de St. Bavoschool aan de Westergracht, de R. K. Wijlen de heer G. Hulsebosch Zandvoort; Zaandamsch Mannenkoor; Onder Ons, Amsterdam; Kolping, Gouda; Kennemcrs, Santpoort; Vita Nova, Amsterdam; Arcis, Haar lem; Han'.poorts Dames Ensemble; Erica, Am sterdam; Maris Stella, Amsterdam; Erato, Am sterdam; Inter Nos, Weesp; Piet Htspes' Dameskoor, Utrecht; Haarlems Dameskoor; Nieuw-Amsterdam, A'dam; Spaamekanters; Haarlem; Inter Nos, Zaandam; Concordi^,, Rot- teredam; Amstels Mannenkoor Harmonie; Proza en Poëzie, Haarlem; Onderling Genoegen, Haarlem; Het Weteringkwartier, Amsterdam; Amsterdams Knapenkoor en Kinderkoor Evato, Amsterdam. De beoordeeling zal geschieden volgens pun ten en niet zooals de opzet was volgens stem men. De jury is voor den eersten dag: Isr. J. Olman; Olivier Koop en Jac. Bonset. Voor 2 Juni: Fred. J. Roeske, Isr. J. Olman, Bern. Diamant, Olivier Koop en K. Bohne. Voor 16 Juni dezelfden, waarbij komen de heeren Paul F. Sanders en J. Hagens Jr. Zondagmiddag had in Ons Huis te Zand voort de loting plaats. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben zich op den Rijksstraatweg in Haarlem Noord enkele scènes afgespeeld, die volkomen in staat zijn om de romantiek van het politiebedrijf te belichten.. Even voor half 4 naderde een auto uit de richting Santpoort. Daar slechts een van de koplampen brandde, gaven enkele surveillee- rende agenten met hun zaklantaarn het stop- teeken. De chauffeur doofde echter de restee- rende lampen en verdween in de duisternis. Binnen het half uur zagen de twee agenten, die inmiddels de gemeentegrens genaderd wa ren, den auto andermaal naderen van de tegen overgestelde richting. Wederom brandde slechts een licht. Wederom sommeerden de agenten zonder resultaat. Zelfs enkele revolverschoten vermochten niet dezen geheimzinnigen chauffeur tot staan te brengen. De agenten sprongen op hun fiets en begonnen een achtervolging door het dorp Santpoort. Bijna waren ze het spoor bijster, toen ze den bewusten auto bij 'n garage zagen staan. Zij probeerden te naderen, maar eensklaps zette het mysterieuze voertuig zich weer in beweging en verdween in de richting Velzen. Hier nam de romantiek een einde. De agen ten moesten de achtervolging opgeven en zich bepalen tot een rustiger onderzoek. Na eenigen tijd ontdekten ze den auto in de garage, waar voor ze haar reeds hadden zien stilstaan. De garagehouder verklaarde de eigenaar van den bedoelden wagen te zijn; zijn chauffeur was in den nacht naar Haarlem geweest, 's Morgens om half acht werd de chauffeur, een 25-jarige Haarlemmer, in zijn woning aangehouden. Hij wist slechts verwarde- verklaringen op te disschen, en zei, dat hij haast had gehad. Men heeft proces-verbaal tegen hem opgemaakt we gens poging tot doodslag, daar bij de eerste sommatie om stil te houden een der agenten bijna overreden was. De auto is in beslag genomen. Van de talrijke betuigingen van vriendschap vermelden wij de hartelijke toespraak van pa ter overste, wien het leed deed, een goeden buur en sympathieken vriend te zien vertrek ken. De genoeglijke avonden, die pastoor v. d. Meer ook aan de studenten zoo vaak bereid heeft, zullen later missionarisen, over alle we- relddeelen verspreid, als een blijde herinnering voor den geest staan. Niet alleen ik zelf, als persoonlijke vriend aldus pater overste doch ook de studen ten, hopen u met vreugde nog vele malen in ons midden te mogen begroeten. Van harte zij u toegewenscht het volle genot van een zonnigen levensavond. Notaris J. H. A. M. Anten verklaarde, dat het huidige oogenblik door hem en vele mede parochianen niet gaarne tegemoet is gezien. Spreker zag het pastoraat van pastoor v. d. Meer beheerscht door drie factoren: den opbloei van 't liturgische leven, de „prachtverhouding" tot vele niet-katholieke plaatsgenooten en de wa^e ch^steliike liefdadigheid. Deze factoren hebben ertoe bijgedragen om dit pastoraat te maken tot een schooone pe riode in de annalen van Driehuis' aloude pa rochie. Het hoofd van de R.K. Ulo-school de heer B. G. Schouten, huldigde in den scheidenden pas toor den tactischen superieur, die hem steeds ter zijde heeft gestaan om de belangen van het onderwijs te bevorderen in groot onderling ver trouwen. Pastoor v. d. Meer beantwoordde de over vloedig ondervonden sympathie-betuigingen met groote hartelijkheid. Na dank te hebben gebracht aan alle mede werkenden van dezen avond, roemde de pastoor de oprechte vriendschap die hij steeds van de zijde van pater Gulickx ondervonden heeft. Deze avond is hiervan weer een zichtbaar bewijs geweest. Aan pater Gulickx zij een spoedig algeheel herstel toegewenscht. Ook dankte hij voor de wijze, waarop door de paters van het missiehuis steeds de assistentie in het parochiewerk te Driehuis is waargeno men. Speciaal den huldigen kapelaan, pater W. Arts. kwam het leeuwenaandeel van deze lof prijzingen toe. In pater Strijbosch, den „tweeden kapelaan" prees de pastoor vooral de onverstoorbare be reidheid. kerk te Monnikendam, het eerste complex wo ningen van den R. K. Volksbond, zeer veel hui zen, villa's en winkelzaken in Haarlem en om geving en als laatste, doch zeker niet minste werk, Huize Duinrust te Overveen, waarvan hij met den heer Rijnierse, tevens bouwmeester was. Maar niet alleen als bouwer van kerken is hij werkzaam geweest, hij heeft ook een mlm aan deel genomen in den opbouw van het katho lieke sociale leven in Haarlem. En zijn verdien sten op dit gebied zijn ook zeker niet gering. Toen de R. K. Volksbond afdeeling Haarlem, in wording was en met zeer veel moeilijkheden te kampen had, vooral tengevolge van het voor oordeel van werkgevers, kon de jeugdige bond steeds rekenen op den krachtigen steun van den heer Hulsebosch, zelf een voornaam patroon. In dien tijd konden ook patroons nog lid zijn van den R.K. Volksbond en zoo was hij voorz. van de R. K. Timmerliedenvereeniging. Hij was het ook, die met anderen, de oprichting van een tee- kenschool ter sprake bracht voor de jonge vak lieden. Dat initiatief werd een flinke daad en er groeide de teekenschool „St. Jozef" uit, die velen een steun is geworden op het moeilijke levenspad. De heer Hulsebosch werd er dc eerste voorzitter van en bleef dat vele jaren. Hij was in dien tijd ook bestuurslid van den R.K. Volksbond. Wat de moreele steun, dien hij alzoo aan de opkomende katholieke yakbeweging gaf, aanmoediging dus van een der grootste aanne mersfirma's in Haarlem, van zeer groot belang, ook door zijn daadwerkelijken steun in den moeilijken strijd voor een behoorlijken loon- standaard in de bouwbedrijven, heeft de over ledene den Bond zeer aan zich verplicnt, toen hij bij den bouw der St. Bavo het minimum loon stelde boven het door de vakvereenl- gingen vastgestelde. Hij toonde zich in alles een man van de daad. Langen tijd is hü lid geweest van het kerkbe stuur der parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaame. Jarenlang was hij prefect der Derde Orde in de Paterskerk. De plechtige H. Requiemmis wordt op dragen in de parochiekerk van O. L. Vr. Ro zenkrans aan het Spaame a.s. Woensdag 's mor gens om half 10. Daarna de teraardebestelling op het Kerkhof te Overveen. Heden herdacht de heer J. de Jong het feit, dat hij 25 jaar bij de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werkzaam was. Hij was het eerst in functie op de algemeene verga dering, die onmiddellijk aan de vollegrondsten- toonstelling in den Hout voorafging en sinds dien vervulde hij op schier iederen beursdag en Scheidsgerechtszitting een functie,, M Iederen Maandag draagt de bij de beursbe zoekers om zijn opgeruimdheid bekende heer De Jong er zorg voor, dat deze de presentielijs ten teekenen, terwijl hij voorts nog steeds werk zaam is als bode van het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel. Dezen morgen vond hij bloemen op zijn tafel, aangeboden door het hoofdbestuur der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur, terwijl de voorzitter der vereeniging, de heer Ernst H. Krelage, den jubilaris, onder aanbie ding van een gesloten couvert, toesprak. Het door Onderling Hulpbetoon's Mannen koor te Zandvoort uitgeschreven nationaal zangconcours, te houden in het Casino aldaar, zal gehouden worden op de Zondagen 26 Mei; 2 Juni en 16 Juni. Op eerstgenoemde datum zingen 's middags de 2de afdeelingen van de gemengde en de mannenkoren; des avonds 3de afdeeling mannenkoren. Op 16 Juni 's middags: kinderkoren afd. A en lste afd. dameskoren; des avonds de excellence- afd. dameskoren; excellence-afd. mannenkoren en de honneur-afd. mannenkoren. In de genoemde volgorde zijn de verplichte werken, de kinderkoren niet medegerekend: Krysanten van Olivier Koop; De Jachthoorn van Jac. Bonset; Puer natus est nobis van Olivier Koop; De drie Princessen van Jan Nie- land; 't Is Dag van Jacq. Maassen; Herfst liedje van Isr. J. Olman; Aöoramus te van Palestrina; 't Hazegrout van Willem André en Onweer van Fr. J. Roeske De kinderkoren zingen twee vrije nummers. De deelnemende koren zijn: Haarlemseh Postaal Mannenkoor; St. Caecilia, Hiilegom; Erato, Amsterdam; Electrisch Materieel. Haar lem; Zang na Arbeid, Krommenie; Zanglusl, Alphen a.d. Rijn; Kunst door Oefening. Am sterdam; Schoorls Gemengd Koor; St. Caeci- lit, Haarlem; Crescendo, Haarlem; Daniël dc Lange, Koog a.d. Zaan; Excelsior, Schiedam Nu mij over eenige dagen de jurisdictie van Zang en Vriendschap, Landsmeer; Immanuel, Zaterdag werd voor de Haarlemsche Recht bank behandeld een verzoekschrift van de firma G. Metselaar Zn. om surséance van betaling. Na enkele besprekingen werd het verzoekschrift ingetrokken en besloot men te trachten alsnog tot een accoord te komen, waardoor ook een faillissement voorkomen kan worden. De nieuwe St. Bavokerk in Haarlem— Noord, aanbesteed welker bouw hedenmorgen is Zaterdagavond had in den Stads-schouwburg de zevende lighaluitvoering plaats onder leiding van mej. M. B. Roosen en den heer B. J. Wie- land Los. Medewerkenden waren de jongens en meisjes leerlingen der Opleidingsscholen 17, 18, 19 en 47, alsmede de Beverwijksche Gymnas tiekvereeniging „Turnlust". Zooals alle vorige jaren was het programma ook nu weer rijk voorzien en kreeg men een uitstekenden indruk van het gymnastiekonder wijs op deze vier scholen. Ware het voor de jongeren nog meer „speel- oefeningen", de leerlingen der vijfde klassen en hooger vormden vooral in de vrije oefeningen een uitstekend geheel en werkten met 'n animo dat het een lust was! De ladder-oefeningen na de pauze werden eveneens correct uitgevoerd en het uit den aard der zaak moeilijke knotszwaaien door de leerlingen der 6e klasse ging, enkele kleine foutjes uitgezonderd, vlot en met sierlijke be wegingen. Men kreeg den indruk, dat hier hard en serieus aan gewerkt was. De leden der Beverwijksche Gymnastiek vereeniging „Turnlust" kunnen eveneens terug zien op een avond van goede gymnastiek; vooral het toesteltumen en staafzwaaien der dames wekte bewondering. Het groote programma werd afgewisseld door intermezzi, die het jeugdige publiek vaak deden schaterlachen. Het stierengevecht was wel heel grappig. Voor de pauze trad de heer A. J. Meyerink voor het voetlicht, die de bezoekers nog eens wees op het goede werk dat hier verricht werd, n.l. het bijeenbrengen van gelden ter onder steuning van T.B.C.-patiënten. Hij hoopte, dat de financieele baten aan de gestelde verwach tingen zouden voldoen. Mej. M. B. Roozen en de heer B. J. Wieland Los ontvingen bloemen. Een geanimeerd bal besloot den geslaagden avond. Hedenmorgen werd in café „Stals" te Haar lem-Noord aanbesteed: het bouwen van een kerkgebouw met toren en pastorie voor het R.K. kerkbestuur der „St. Bavo"-parochie aan den Rijksstraatweg. Ingekomen waren 32 biljetten. De inschrijving was als volgt: J. Wittebrood te Den Beemster voor kerk met toren 136.800.voor de pastorie 28000 Philip's Bouwbedrijf te Haarlem voor 132.000.— en 27.000—, Doedens en Schilder te Alkmaar voor 127.887en 24.242 Firma van Diepen te Amsterdam voor 126.800.— en 25.900.—. Van Hoften te Haarlem voor 126 000.en 28.100— Smeeds te Achthuizen voor 122.000.en 21.600 Firma Cobelens te Haarlem voor 125.000. en 27.800. Van Schalten te Delft voor 119970en 22.936 E. Breukelen te Den Haag voor 119.300. en 25.200.—. Greuring te Apeldoorn voor 119.800.— en 26.800.—. Th. Wierink te Breda voor 118.300en 25 900— Kuipers te Hoogwoud voor 117.940en 20.940— Kuipers en Kloppers te Schiedam voor 117.800.— en 22.600.—. Nollen te Den Haag voor f 117.617en 25.000.(in massa 142.617. Raaymakers te Breda voor 115.700en 21.495 P. Eindsbroek te Schiedam voor 114100. en 21.088—. Van Broers te Haarlem voor 114.000.en 23.000 Aann. Bedrijf „Noord-Holland" te Heemskerk voor 113.776— en 20.973—. H. Arens te Dronrijp voor 112.500.— en 23.500— Spiering en Breehuis te Haarlem voor 110.900— en 26.000.—. Kraaytaal te Rotterdam voor 109.600.en 21.770.—. IJland en Borst te Amsterdam voor 109.000 en 21.000.— Geelens te Den Haag voor f 108.725— en j 23.900.—. Gebroeders van der Luikgaarden te Rotter dam voor 107.950.en 22.400. Heesenwijk te Best voor 107.000en 24.200— S. van der Kemp en Zn. te Sillevolden voor 108.300— en 23.125— Ribbering te Hengelo voor 108.300.en 24.900.—. Venhoven en Evers te Heemstede voor 103.864— en 24.868— Rinks te Santpoort voor 96-200.— en 23.700.—. Firma van der Putten te Heemstede voor 95.700en 24.910 Sambeek te Heemstede voor 95.900— en 24.500.—. Thunnissen te Heemstede vobr 93-800en 23.000 Architecten van de kerk zijn de heeren G. J. M. Simons te Den Haag en A. J. C. Voorvèlt te Haarlem. Laagste inschrijver is, zooals uit boven staande blijkt, de heer Thunnissen te Heemstede, In de bovenzaal van „Boekenroode" legden een betrekkelijk groot aantal leerlingen van de pianiste Marg. Korteweg en den violist Jos. de Clerck proeven van bekwaamheid af. Zooals ge woonlijk Hjdt het een en ander nogal door z.g. plankenkoorts, want al is het een intiem milieu, zoo'n zaaltje vol publiek, grootendeels in offi cieel avondtoilet, geeft toch den indruk van een heusche uitvoering (ter wille van de intimiteit zou het gewenscht zijn, dat die serie van 20 blauwe, flauw-leelijke lichtkronen eens voor een vroolijke keuken werden gebruikt!). Want wellicht moet het in hoofdzaak aan overspannen zenuwen worden toegeschreven, dat in Handel's g moll-sonate de eene violist den anderen een weinig vooruit liep. Dit was te betreuren, daar zfj overigens blijk gaven van degelijke voorbereiding en stijlbegrip. Deze Sonate was het eerste groote werk van den avond. Vooraf hoorde men een kleine 20-tal werkjes voor viool of piano, die aardig, veelal vrijmoedig en correct werden gespeeld. Bijzon der vielen op: „De jonge herder", een Fransch volksliedje en Siciliana, beide voor viool, als mede twee Dansen van Hasse, die pittig en muzikaal klonken. Verder hoorden we voor de pauze het eerste deel van het Concert in G majeur van Haydn, met een zeer goede begeleiding van strijkkwar tet. De jeugdige pianiste speelde haar solopartij technisch lofwaardig. Nu nog wat meer verdie ping in het spel en dan wordt het al een knappe praestatie. Van de vioolnummers na' de pauze noemen we de met forsche streek en flinke toonvorming vertolkte Sonate van Mozart en het e moll- concert van Nardini. Benevens de met warmen, gevoelvollen toon voorgedragene Chaconne van Vitali (alleen de arpeggio's gelukten niet al le). Van de pianonummers het met goed getrof fen stemming gespeelde „Klein Duimpje" van Ravel en het zwierig en klankrijk verklankte Zomerlied van Peterson. Ten slotte door mej. Korteweg en den heer De Clerck een Duo van Schubert. Voornaam en fijn spel, uiterst homogeen en artistiek van op vatting. Spel, dat ook technisch groote bewon dering afdwong. Voor de leiders veel bloemen! O. K. éUNDER VOORUITBETALING Evenals de vorige Zondag is het ook gisteren op de terreinen der Heemsteedche „Flora" zeer druk geweest. Liet zich het weer in de morgen uren niet zoo bijzonder fraai aanzien, in den middag ging de wind liggen en brak de zon door. Massa's bezoekers kwamen met de tram of per auto naar Heemstede. Vooral ging de belangstelling uit naar de „Flora" in het hoofdgebouw, die weldra geslo ten zou worden. Op den laten Zaterdagavond heeft onder het viaduct over den Zijlweg een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto, bestuurd door den 36-jarigen koopman B. uit Haarlem, en een taxi. B. ging in de richting Overveen. Volgens ooggetuigen had hij vrij snel gereden en geen voorrang verleend aan een anderen auto. Vlak voor het viaduct slipte de wagen, vloog een keer in het rond en botste tegen de taxi op. Beide auto's moesten worden wegge sieept. De auto van B. op aanwijzingen van de politie, want B. bleek onder invloed van alcohol te verkeeren. Een heer uit Zandvoort, die bij B. achter in den auto zat, liep bij de botsing een hoofdwond op en moest door O. D. verbonden worden. Tegen B. is proces-verbaal opgemaakt. De Haarlemsche politie heeft aangehouden een 44-jarige commissionnair in effecten, wo nende te Haarlem, die verdacht wordt van ver duistering van een aantal effecten, toebehoo- rende aan zes zijner cliënten, allen te Haarlem. De schade bedraagt ruim 9000 gulden. Decommissionnair beweert/dat hij de effec ten mocht verkoopen, hoewel hij daartoe geen machtiging had ontvangen. De man is voor een nader onderzoek in het huis van bewaring in gesloten. Op zijn kantoor heeft de politie een aantal bescheiden in beslag genomen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft den vroegeren pastoor van Vogelenzang, den zeereerw. heer F. Burwinkel, die den laatsten tijd pastoor van de St. Hildegardisparochie te Rotterdam was, benoemd tot pastoor te Kethel, als opvolger van wijlen pastoor Saulenn. De eerstvolgende vergadering van den Raad der gemeente Haarlem zal plaats hebben op Woensdag 10 April. Gebouw „St. Bavo" r. k. Bevolkings bureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw Derde Haarlemsche Voorjaarsbeurs, half 2—half 6 en half 8—11 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Ned. Natuurhist. Vereeniging, kwart over 8. Krelagehuis, Leidschevaart Algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, half 2. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur; Fede ratie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; „St. Mattheus", 8 uur; Bestuur Grafische Bond, 8 uur; Meubelmakers, 8 uur; R. K. Rechts kundig bureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw Derde Voorjaarsbeurs, half 2half 6 en half 811 uur. Stadsschouwburg Jubileum Albert v. Dalsum in „Othello". „De Kerkuil" Nieuwe Gracht 23 Tentoon stelling van Ronco-aardewerk en Handweef sels, 10 tot half 1 en 2» tot 6 uur. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.cW 25 Maart: In den namiddag zijn hinderpalen opgerezen voor den kabinetsformateur. Om half twee heeft de heer van Zeeland' de volgende verklaring af gelegd: „Onverwachts sta ik voor groote moeilijkhe den bij de verdeeling van de portefeuilles en voor de verdeeling van de machtsposities in den schoot der nieuwe regeering. Vooral rijzen déze moeilijkheden op bij de keuze der extra-parlementaire personaliteiten. Verschillende medewerkers, op wie ik meende te mogen rekenen, hebben mij zoo juist allen steun geweigerd. Dit heeft tot gevolg, dat de for matie in gevaar wordt gebracht. De heer van Zeeland heeft intusschen den on derhandelaars der drie partijen een lijst voor gelegd, van zijn medewerkers, zooals hij zich die voorstelt, en hen tot vier uur tijd gegeven om deze lijst zonder veranderingen te .verwer pen of aan te nemen. Te .vijf uur zal de heer van Zeeland zich ten., paleize begeven. Wij vernemen intusschen ook, dat de heer Velge geweigerd heeft voor de portefeuille van financiën. B. en W. van Heemstede stellen aan den Raad voor de door het gasbedrijf en electriciteitsbe- drijf der gemeente verschuldigde omzetbelasting niet op de verbruikers van gas en electriciteit te verhalen. IJMUIDEN, 25 Maart. Rijksvischafslag. Tar bot 5260 cent per kg. Griet 13.00—28.00 per 50 kg. Tong 0.651.35 per kg. Groote Schol 8.00 12.00, middel Schol 10 00—12.00, Zetschol 12.50— 15.00, kleine Schol 7.40—12.00, Bot 0.80—1.50. Schar 1.706.30, Tongschar 17.0024.00 per 50 kg. Vleet 1.802.33 per stuk. Pieterman en Poon 4.508.00, groote Schelvisch 12.0015.00. middel Schelvisch 10 0015.00, kl. midd. Schel visch 6 9014.00, kleine Schelvisch 4.9011.00 per 50 kg. Kabeljauw 6.3022.00 per 125 kg. Gullen 2.004.00 per 50 kg. Leng 0.33—1.50 per stuk. Heilbot 4580 cent per kg. Wijting 1.40— 5.60 per 50 kg. Koolvisch 2_25 cent per stuk. Makreel 2.604.40 per 50 kg. Om een gebouw op te trekken heeft men bouw stof noodig. Nu is de eene bouwstof veel gemak kelijker te verwerken dan de andere. Het mate- riaal voor liet opbouwen van een solide georgani- seerden sterken Middenstand dat wil zeggen de heeren middenstanders zelf meer speciaal de winkeliers) was steeds een lastig te verwerken bouwstof. Goddank is daar den laatsten tijd wel eenige verbetering in gekomen. De oprichting en het bestaan van onze R.K. Vereeniging van Handelaren in Comestibles en Kruidenierswaren met 33 leden mag wel als een bewijs dienen. Maar er dolen nog schaapjes rond in de woestijn (80 70). die ook bij ons moeten komen in hun en in ons belang, kortom in het belang van het werk, dat te doep staat en ten deele reeds met kracht ondernomen is. Niemand, die zijn oogen open heeft, kan het ontgaan, dat er op sociaal economisch gebied een geweldige actie komende is. Ieder, die het beneden zich acht, om de vruchten te plukken van andermans werk en zelf niets te doen moet zich bij een vakgroep aansluiten. Voor Katho- tholieken kan dit niet anders zijn dan bij de Ka tholieke vakgroep. Andere vakgroepen mogen gerust zijn. Wij willen niet de leden, die bij hen hooren en gunnen hun het grootste succes. Ook willen wij gaarne met hen samenwerken, maan de Katholieke winkeliers hooren in de Katho lieke vakvereenlging om daar hun actie te voeren met hun Katholieke medestanders in Katholieken geest onder veilige leiding. Met eenige voldoening mogen wij er op wijzen, dat er geen vakvereeniging is waar meer leven is en waar meer actie van uitgaat dan van de onze. En als nu straks alle R.K. winkeliers in ons bedrijf Katholiek vereenigd zijn dan gaat het eerst goed beginnen. En- dan zullen zij beseffen, dat het zoo het beste is ook in het algemeen belang, dat wij van harte gaarne willen dienen. Als dan ons gebouw klaar is zal het blijken, dat het gebouwd is op de sterkste fundeeringen. Degenen, die nog rondloopen met de gedachten van neutraliteit mogen eens ernstig hun geweten raadplegen. Neutraal heeft nooit bestaan en be staat thans ook niet. Het is vóór of tegen, en. die niet vóór is, is tegen. Diegenen onder ons Katholieken, die de Katho lieke zaak tegenwerken met overleg naderen zeer gevaarlijk het begrip verraad. Zekere figuur uit de geschiedenis droeg wel is waar ook den geldbuidel maar blijft toch een zeer treurige fi guur. Van 25 Maart tot 15 April wordt een extra propaganda ondernomen ten bate van den R.K. Middenstand en ook afzonderlijk voor onze vak- vereenlgingen. Wij vertrouwen dat onze propa gandisten dan ten minste vriendelijk zullen wor den ontvangen en een gewillig oor zullen vinden. Het bestuur van de R.K. Vereen, v. Kruideniers en Comestibleshandelaren Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen klassieke letteren mej. L. Steynen. Onze vroegere stadgenoote, de eerw. zuster Maria van het H. Hart (mej. Mien Coebergh) van de orde der E.E. Z.Z. Franciscanessen Mis sionarissen van Maria, is vertrokken als overste naar den missiepost te Thorshavn op de Faröer eilanden. georganiseerd door de Ned. Ver. van Huisvr., afd. Haarlem en Omstreken, tot en met Zaterdag 30 Maart a.s. Haarlem Geopend: van 1.305.30 en van 7.3011 uur. Entrée-prijs 30 cent (belasting inbegrepen) DINSDAGMIDDAG en -AVOND MODE-SHOW's van de FIRMA VAN DER LAAN. Kaarten hiervoor zijn nog verkrijgbaar aan de loketten. Bezoekt ook de interessante BRABANTSCHE POPPENTENTOONSTELLING op de bovenz. die ons hart weet te vinden die ons weet te brengen in een sfeer van nobele gedachten door simpel een oude sage te vertellen: MARIE KOENEN franco per post 1.10 verkrijgb. en bij de uitgeefster: N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem. Giro No. 597®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2