Roofmoord te Oyen ELIXER FINANCIEN D E IN D£ PIJP. V olksmisleiding RADIO-PROGRAMMA De weerstoestand MARKTEN Dagfilm V£ WIJSWE/D IN DE KAN... MAAR Let op het merk! J.B. van HE IJST I MAANDAG 25 MAART 1935 De N.S.B. over het Katholicisme TOLHEFFING OP BRUGGEN Rechtbank veroordeelt de misdadi gers tot zware straffen Adres aan de Tweede Kamer DE BOUWSTAKING TE MAASTRICHT VRIJHEIDSBOND BIJEEN Eenige moties aangenomen Ernstige vechtpartij te Helmond Drie gewonden, van wie één ernstig Dinsdag 26 Maart 1935 CATZ&Zn.VAN PEKELA-GRONINGEN Man verdwenen Slachtoffer van misdrijf? CAFé AFGEBRAND TE BARENDRECHT Bewoners moesten uit het raam springen om zich te redden BOERDERIJBRANDEN Twee bruidjes gedupeerd STEEKPARTIJ EISCHT EEN SLACHTOFFER Aanvaring op de Schelde Twee opvarenden van een zee lichter lichtgewond Pseudo-dokter betrapt Huwelijks- en deviezen-zwendelaar veroordeeld WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND Autobestuurder aangehouden Jongetje door tram aangereden WIND EN REGEN VERWACHT Uitslaande brand te Den Haag Zolderverdieping van het Nieuwe Haagsche Lyceum door het vuur verwoest De roode haan in bosch en heide Ter inleiding van de Statenverkiezin gen wordt door de centrale van de N. S. B. te Utrecht en onder de ver antwoordelijkheid van „Ir. A. A. Mussert, Algemeen Leider" een misleidend pamflet bij wijze van vliegend blad verspreid. Het heet geschreven te zijn door katholieken maar misbruikt op anti-katholieke wijze de meeningen van Z. H. den Paus en het Doorluchtig Ned. Episcopaat. Citaten uit Encyclieken van de Pausen Leo XIII en Pius X worden uitgespeeld tegen de R. K. Staatspartij, wier streven ook naar staat kundige eenheid beschermd wordt door Paus Pius XI en de Bisschoppen van Ne derland. Van de R. K. Staatspartij die zich steeds zorgvuldig onthoudt van liefdeloos ageeren tegen katholieke niet-leden dier partij wordt dan gelasterd, dat ze zich beschouwt, „als de H. Kerk in het klein", zoodat „wie niet op de R. K. Staatspartij stemt, tegen God stemt." En na die mis leiding wordt door de ongenoemde laste raars losgetrokken tegen de „zelfvergoding" van de R. K. Staatspartij. De pseudoniem deugdzame katholieken uit den huize-Mus- sert liegen van hun broeders huichelaars en zelvergoders verder, dat ze de hand reikten „aan de Marxistisch Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij, die1 alles wat ons heilig en dierbaar is, vernietigen wil.' Helaas blijken deze quasi-katholieken al even scherpe strijders als de socialisten tegen „alles wat ons heilig en dierbaar is", want ze beschuldigen zelfs de R. K. Staats partij van politieke eenheid met de S. D A. P., terwijl ze heel goed weten, dat geen enkele partij zoo principieel de S. D. A. P. bestrijdt als de Staatspartij en haar pers. Ook de R. K. „Stands- eri Vakorganisa ties, Jonge Werkman en K. J. V." krijgen nog een beurt van de anti-pauselijke en anti-bisschoppelijke N. S. B.-ers, die be sluiten: „Het kwaad moet in den wortel worden aangetast en daartoe is alleen de N. S. B. in staat." Maar de Hollandsche Hitlerianen zeggen er niet bij, dat op den duur ook hier de Wodan van de Duitsche bosschen zou worden ingehaald zooals door de geestverwanten in Duitschland, waar gisteren Z. Em. de nuntius Kardinaal Pa- celll weer een openlijke veroordeeling van de arische mythos-cultuur publiceerde, na tuurlijk niet zonder voorkennis van Z. H. den Paus. Een tweede verkiezings-blaadje van de N, S. B. vermenigvuldigt de volgende leu gens: Men beschouwt ons H. Katholiek Geloof en het godsdienstige niet als doel, maar als middel. En men be-, schouwt het uitwendige niet- godsdienstige en niet-kerkelijke werk niet als middel, maar als doel! Omdat met het Geloof en den Godsdienst geen geld te verdienen is, spekken de uitwendige en bijko mende „cultureele" werken den geldbuidel onzer Roomsche Ka pitalisten en bezorgen hun de macht! Ditis de zuivere opvatting van onze katholieke staatkunde, of zooals men tegenwoordig zegt: van fas cisme of nationaal-socialisme. De Staatspartijers hebben bewezen te zijn: uitbuiters van hun partij en uitbuiters van ons Roomsch- Katholleken. En niet tevreden met het uitbuiten hunner partij alleen, wen- schen zij ook nog te profiteeren van het heele Volk en den Staat. En wanneer dan in Nederland de Staats partijers den euvelen moed hebben, om ons katholieke volk wijs te maken dat de Paus de politieke eenheid van alle katholieken in de tegenwoordige pseudo-katholieke staatspartij wenscht, dan moet dit als een brutale leugen en als volksmisleiding wor den afgewezen. Sluit u aan bij de Nationaal- Socialistische Beweging (N. S. B. Algemeen Leider Ir. A. A. Mussert), die reeds tienduizenden Katholie ken, beginselvaste, trouwe Ka tholieken uit alle rangen en standen in haar gelederen telt. Tegenover deze anonieme combinatie van laster en politieke volksmisleiding past als het beste en bondige antwoord een verwij zing naar de openlijke afkeuring van het nationaal-socialisme in den bekenden Vas tenbrief door onze Bisschoppen en den wensch van Z. H. den Paus, dat ook op staatkundig gebied de katholieken één zou den zijn! Douw e Egberts Echte friesche tteeren - Baai en gaai-Tabak Melange van rijpe tabakken. De Rechtbank te 's Hertogenbosch heeft heden uitspraak gedaan in de zaken tegen den 23- jarigen F. J. v. O. en den 17-Jarigen W. M. de B„ beiden te Oss, die 11 Maart hebben terecht gestaan verdacht van den roofoverval te Oyen op 16 Mei van het vorige jaar, waarby de 62- jarige A. Verhoeven werd gedood en zyn broer Piet zwaar gewond. De Officier van Justitie had tegen beide ver dachten vyftien jaar gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank verklaarde beide verdach ten schuldig en veroordeelde v. O. tot 16 jaar gevangenisstraf zonder aftrek. De B. wordt ter beschikking gesteld van de Regeering en krijgt een gevangenisstraf van zeven jaar en zes maanden, hetgeen neerkomt op een vrijheidsstraf van twaalf jaar. De voorzitter en secretaris der Nationale Vak groep Handelszeizigers en -agenten in de Ned. Vereen, van Chrsiteiyke Kantoor- en Handels bedienden hebben naar aanleiding van het in gediende wetsontwerp tot tolheffing op de brug- gpn over de groote rivieren tot de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin zij verzoeken ernstig te overwegen of de versnelde bruggenbouw op andere dan in het aanhangige wetsontwerp voorgestelde wijze d w. z. zonder toepassing van tolheffing kan worden uitgevoerd; en om, indien zulks niet mogeiyk mocht biyken, het wetsontwerp zoo- oanig aan te vullen, dat aan personen, die uit hoofde van hun beroep genoodzaakt zijn om met hun auto een of meer bruggen regelmatig te passeeren, b.v. door invoering van een abon- nementenstelsel, een belangrüke reductie op het te heffen tolgeld wordt toegestaan. De staking, welke heden in de bouwbedrij ven te Maastricht is ingegaan, omvat ,naar we vernemen, niet alle bouwpatroons, doch slechts een twaalftal uit de georganiseerde aannemers Van patroonszyde betreurt men het zeer, dat de stryd niet is ingezet tegen de ongeorganiseer de patroons, die de middeliyke oorzaak van het gebeurde zyn en thans kalm kunnen doorwer ken. Op de te Amsterdam voortgezette vergademg van de Liberale Staatsparty „De Vryheids- bond" zy'n bij de stemming voor de vervulling van vier vacatures in het hoofdbestuur gekozen mej. Mr. E. C. van Dorp, Mr. A. N. Molenaar, Prof. Mr. C. W. de Vries en A .A. Barendrecht. In huishoudelijke vergadering is het beleid der Kamerfracties besproken, waarbij tevens werd gediscussieerd over eenige moties betref fende de economische politiek. De behandeling van het rapport der commissie-De Boer werd gedelegeerd aan den Partijraad. Een motie-Heemstede, handelende over de cumulatie, werd met algemeene stemmen aan genomen. Een door de afdeeling Amsterdam in gediende motie over de landsverdediging werd ook aangenomen, evenals een motie van de afd. Den Haag tot behoud van het parlementaire stelsel. Verder heeft het Congres zich na uitvoerige bespreking vereenigd. met de hoofdstrekking van een motie van de afdeeling Leiden, welke uitspreekt, dat uiterst urgent geacht moet wor den, dat de liberale Kamerfracties met klem bü de regeering aandringen op een principieele herziening van de tot nu toe gevolgde politiek ten aanzien van den steun aan den land- en tuinbouw, het overige bedryfsleven en aan de werkloozen, ten einde te komen tot een gelei delijke inkrimping van de steunverleening. Als middelen om die inkrimping te bereiken geeft de motie o.m. aan: krachtige bevordering van de aanpassing van het peil van pryzen en kosten aan de economische werkeiykheid. Wat de ondersteuning van werkloozen betreft wordt aanbevolen: te breken met het huidig stelsel van de ArBeidsbemiddelingswet en van de steunverleening in dien zin, dat voortaan wel hetgeen in den regel nu niet het geval geacht wordt de Arbeidsbeurzen bemidde ling zullen verleenen, wanneer werk tegen lager loon wordt aangeboden dan het tot dus ver geldende loon en voorts de arbeider by wei gering van arbeid tegen dat lagere loon niet meer zyn recht op steun zal kunnen behouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont stond op den Zuid Koninginnewal te Helmond een vechtparty tusschen H. P. en Van V. Van V. trok een mes en duwde P. hiermede in den rug. P. wist hem het mes echter te ont nemen. Er vielen toen nog enkele klappen, waarna men zich naar huis begaf. Terwijl P., die in gezelschap van zyn broer was, de Dijk- steeg in ging, werd hü wederom aangevallen door Van V. die zich intusschen gewapend had met een hakbyi. Van V. wilde hiermee P. op het hoofd slaan. P. weerde den slag af, doch werd hierby aan de schouders en de handen geraakt. Bovendien trok P. een mes en ging Van V. hiermede te iyf. Van V. liep ernstige sneden in het gelaat en in den hals op. De broer van den aangevallene, die te hulp was gesneld, liep eveneens een won de aan de handen op. De gebr. P. hebben V. daarop meegenomen naar een dokter, die over brenging naar een ziekenhuis noodzakeiyk achtte. Nadat aangifte by de politie was gedaan, werden de drie personen naar het St. Antonius Gasthuis vervoerd. De gebr. P. werden na ver bonden te zyn, weer ontslagen. Van V. werd op genomen en is Zondagmiddag op eigen verzoek naar huis vervoerd, ofschoon opname ge- wenscht bleef. Van V. is ernstig, doch niet le- vensgevaarlyk gewond. HUIZEN, 301-5 M.: KRO 8.00—0.15 Gra- mofoon 10.00—10.30 „Van alles wat (gramofoon) 10.3011.00 Muziekuit- zending v. fabrieken (gramofoon) 11.00 11.30 Gramofoon 11.30—12.00 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per- quln 12.01—12.15 Politieberichten 12.152.00 Lunchconcert door de KRO-boys 2.00—3.00 Vrouwenuurtje 3.004.00 Modecursus 4.154.30 Zangrecital door Rie Ochel 4.30—5.15 Het KRO-orkest 5.155.30 Zangrecital (vervolg) 5.30 6.00 Het KRO-orkest 6.006.15 „Fritz Kreisler, viool" (gramofoon) 6.156.40 Het KRO-orkest 6.407.00 Cursus Es peranto 7.007.15 Politieberichten 7.158.15 Lijdensmeditatie 8.158.20 Vaz Dlas 8.208.50 Het KRO Sympho- nieorkest (US.O.)Solisten: Robert en Gaby Casadesus, klavier 8.509.05 Uit de wereld van de film, door A. van Dom burg 9.05—9.45 Het KRO Symphonie- orkest ((U.S.O.) 9.45—10.00 „Tango'ing Strong" (gramofoon) 10.00—10 30 Het KRO-orkest 10.30—10.35 Vaz Dias 10.35—11.00 Het KRO-orkest 11.00— 12.00 Kasanova en Fabian met hun orkesten concerteeren by Heck, Amsterdam. HILVERSUM, 1875 M.: AVRO 8.00 Gra mofoon 9.00 Marie Holtrop leest; eenige parabels v. Multatuli 9.15 Een selectie v. eigen grmofoonopnamen 10.00 Mor genwijding 10.15 Muziek ter nabetrach ting 10.20 Het Cantabile-orkest 11.00 11.30 Wenken voor de huishouding 12.30 Het ensemble Francis Keth 2.00 Ko- vacs Lajos en zijn orkest, met Hilde Jager, zang 3.00 Knipcursus 4.15 Gramo foon 4.30 Radiokinderkoorzang 5.00 Halfuur voor kleinere kinderen 6.00 Gramofoon 7.00 Disco-nieuws 8.00 Vaz Dias 8.05 Het Omroeporkest 9.20 Andres Segovia, guitarist, concerteert 9.40 Rotterdams Mannenkoor „Zanglust". Dordrechts Mannenkoor „Kunst na Ar beid" en de Kon. Zangvereeniging „Cae- cilia" 10.00 Het Omroeporkest 11.00 Vaz Dias 11.1012.00 Lajos Kiss. LUXEMBURG, 1304 BI.: 8.05 Graraofoon- muziek 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Casa nova, Llncke Traume auf der Ozean, Gungl. Othello, fantasie, Verdi. Printemps du Coeur, Dessart. Chants d'Espagne, Al- beniz. Quand l'Amour meurt, Crémleux. No, No, Nanette, Youmans-Salabert 1.20 Koersen, daarna gramofoonmuziek 6.50 Concert-, dansmuziek 8.00 Belgische uitzending, concert 8.45 Piano-recital door Suzanne Bouquette-Barzin 9.35 Gala-concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Henri Temlanaka, viool. Symphonie, Mozart. Eglogue, Henri Ra- baud. Concert voor viool en orkest, Max Bruch 10.45 Dansmuziek van gramo- foonplaten. BERLIJN, 356.7 M.: 5.25 Volksliederen- concert 5.50 Het Fehse-strijkkwartet 9.50 Beethoven-concert 10.3511.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 539.6 M.: 6.25 „Elne verllebte Geschlchte", spel met zang 8.10 Concertstukken v. plano en orkest 8.40 Planoconcert. BOEDAPEST, 449.5 M.: pel 10.10 Pianorecital foon. 9,10 Zlgeunerka- 10.40 Gramo- BRUSSEL I, 483.9 M.: 12.15 Gramofoon 12.50 Het Omroeporkest 1.502.20 Gra mofoon 6.25 E. H. Kan v. Gervel: De Kloosterorden 6.35 Gramofoon 6.50 Vioolrecital 7.35 Gramofoon 8.20 Het Radlosymphonieorkest 10.2011.20 Gra mofoon. BRUSSEL II, 321.9 M.: 12.17 Pianoreci tal1.202.20 Gramofoon 3.15 Het Omroeporkest 6.50 Gramofoon 8.20 Het Omroeporkest 10.2011.20 Gramo foon. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M.: 11.20 Een orkest uit Frankfort 12.30 Gra mofoon 1.05 Gevarieerd concert 3.20 Het Omroeporkest 4.50 Het Wilhelm Strosz kwartet 6.20 Populair concert. Het Omroepkleinorkest 10.2011.50 Dansmuziek: Hans Bund's orkest. DROITWICH, 1500 M.: 11.20 Orgelspel 12.10 n.m. Gramofoon 12.35 Eugene Pint's tango-orkest 1.20 Joseph Mus- cant en het Troxy Grand-orkest 4.40 Semi-klassiek concert 5.35 Het Radio- Milltair-Orkest 7.40 Gramofoon 8.20 „Charlemagne", comedie met muziek 9.35 „The Six of Us", concert 10.35 Concert: M. Sandra, Sopraan en Tr.'Laflt- te, piano 11.3512.20 Dansmuziek. HAMBURG, 331.9 M.: 10.50 Gramofoon 11.30 A. Ardrae's orkest 12.20 Populair concert 3.20 Concert 10.2011.20 Zebisch' orkest. KALUNDBORG, 1261 M.: 11.20 Concert uit het Bellevue-Strand-hotel 2.20 Het Omroeporkest 7.20 Het Seelandsche sym- phonieorkest 9.35 Kamermuziek 10.2511.50 Dansmuziek. ..KEULEN, 155.9 M.; 11.2o" De Stafmuziek v. d. SA 12.35 Gramofoon 1.202.05 Concert 3.20 Het Weragkamerorkest 5.05 De Madrigaalver. Düsseldorf 6.50 Gramofoon. MILAAN, 368.6 M.; 4.50 Gramofoon 6.35 Gramofoon 8.05 Symphonieconcert PARIJS, 1648 M.: 7.05 Gramofoon —12.35 Orkestconcert 9.05 Het omroepkwintet 10.50 Dansmuziek. PARIJS, 312.8 M.: 12.25—2.20 Gramo foon 7.558.20 Vrooiyk programma 8.35 Het orkest van de Assoc. des Concerts Colonne 10.5011.20 Gramofoon. ROME, 420.8 M.: 4.35 Het Esperia-kwln- tet 4.35 Gevar. concert 5.15 Gramo foon 8.05 Concert. ..TOULOUSE 328.6 M.: 6.20 Zigeunermu- zlek 6.50 Klar.kfllmfragmenten 7.05 Symphonieconcert 7.50 Concert 8.35 Duetten 8.50 Schrammelmuziek 10.05 Operetteconcert 10.20 Zangvoordracht dracht 11.35 Klankfilmfragmenten 11.35 Klankfllmfragmenten 11.50 Blos- cooporgelconcert 12.05 Zang voordracht 12.35—12.50 Militair concert WEENEN, 506.8 M.: 7.30 Het Radio-Sym- phonieorkest 9.00 Het Radio-Sympho- nleorkest 100.5012.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR,VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC. De 36-jarige ongehuwde H. van Stokkum uit Uden is sedert begin Maart op raadselachtige wijze verdwenen. Hy heeft te Oss verschillende café's van verdacht allooi bezocht en is het laatst gezien in gezelschap van eenige van de beruchtste lieden uit het Ossesche milieu. Reeds gedurende drie weken stelt de mare chaussee te Uden pogingen in het werk om den vermiste op te sporen, maar tot heden zonder resultaat. Door onbekende oorzaak is Zondagmorgen omstreeks vier uur te Barendrecht brand uitge broken in het café van den heer Hoogendoorn. De brand, die in een der bijgebouwen was uit gebroken, sloeg spoedig naar het café over, en door het rumoer van springende flesschen werden de slapende bewoners, de heer H., diens echtgenoote en drie kinderen, gewekt. Daar het vuur hun de vlucht belette, waren zy ge dwongen uit een der bovenverdiepingen naar buiten te springen, by welke manoeuvre geluk kig niemand gewond werd. De Inmiddels gearriveerde brandweer kon tegen de felle vuurzee niets meer uitrichten en moest zich beperken tot het beschermen van de gevaar loopende naburige woningen. Het café brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Zondagmorgen, terwyl de meeste bewoners ter kerke waren, ontstond, waarschyniyk door kortsluiting, brand in het achterhuis van de boerdery van de weduwe Binnenhei te Groes- beek. De uitzetten van de beide dochters, die na Paschen in het huweiyk zullen treden, zyn, evenals den verderen inboedel verloren gegaan. De schade wordt door verzekering gedekt. Zondagmiddag ontstond brand in de boerdery van den heer J. Nyborg te Gasteren, welke brand zulk een omvang aannam, dat het huis in twintig minuten tyd geheel was uitgebrand. Er kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade, die ongeveer 4.0005.000 bedraagt. De oorzaak is een schoorsteenbrand. De 44-jarige W. P. uit Den Haag, die Vrydag j.l. by een vechtparty op de Hooftskade met een mes werd gestoken is Zondag aan de be komen verwondingen in het Ziekenhuis over leden. Naar men weet, was reeds in verband met deze vechtparty de 48-jarige metselaar A. M. door de politie gearresteerd. Zondagnacht is de Noorsche stoomboot „Ar- finnjarl", die op weg was van Antwerpen naar Barcelona, op de Westerschelde in aanvaring geweest met den zeelichter „Rupelnethe I", die gesleept werd door de Zweedsche sleepboot Halger" en op weg was van Ostende naar Antwerpen. De „Rupelnethe" kreeg een gat van twee me ter aan bakboordzijde en is te Vlissingen bin nengebracht. Twee leden der bemanning zyn lichtgewond. De „Arfinnjarl" ligt met lichte schade op de reede van Vlissingen. Jos. G., afkomstig uit Trier, heeft zich den laatsten tyd van het Gelöersch grensgebied tot in Amsterdam toe aan allerlei huwelijkszwende- larij schuldig gemaakt. Om zich een air te ge ven noemde hy zichzelf Doctor G. en zeide het doctoraal diploma in New-York te hebben be haald. Op zyn briefhoofden stond steeds dr. G., en om bij jongeren nog meer indruk te maken gaf hy zich cok uit voor jeugdleider. Door aller lei zwendelaryen wist hy aan geld te komen. Niet slechts in Emmerik en Keulen, maar ook zelfs in Amsterdam, heeft hy jonge meisjes, met wie hy zich zgn. verloofde, voor honderden gul dens opgelicht. Ten slotte is hy verzeild geraakt in een asyl voor dakloozen in Emmerik, vanwaar hy n.b. nog weer huwelyksaanzoeken deed aan Duitsche meisjes, met zgn. aanbevelingen van Duitsche vrienden. Tenslotte is de doctor er in- geloopen, toen hy een poging deed om een reis- chèque van 700 R.M. vanuit Emmerik naar Hol land te smokkelens Bij deze gelegenheid werd hy gepakt en voor den Kleefschen rechter gebracht, die hem Vrij dag wegens overtreding der deviezenvoorschrif- ten veroordeelde tot anderhalf jaar gevangenis straf, 2000 R.M. boete en 700 Mark schadever goeding of 50 dagen gevangenisstraf, Het O. M. had tegen hem slechts 8 maanden geëischt. De doctor zit thans in de gevangenis te Kleef. In den nacht van Zaterdag op Zondag vond op de Rademarkt te Groningen een ernstige aanryding plaats. De 35-jarige ongehuwde trein- poetser L. E., woonachtig in de Hortensialaan, die per rywiel naar huis terugkeerde, werd door den personenwagen aangereden. De bestuurder van dezen auto reed na de aanryding door. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, zyn toe stand was Zondagavond zeer zorgwekkend. Heden kon de politie den bestuurder van den auto, den 24-jarigen garagehouder W. J. A. R. te Groningen aanhouden. Zondagnamiddag is op de Paul Krugerlaan te Den Haag een 7-jarig jongetje C. door een tramwagen van lijn 12 overreden. Het knaapje had zich aan een vrachtauto vastgeklemd en zich daaraf laten giyden, toen de tram er onmiddeliyk achter was. Het Jon getje werd door de tram aangereden en in ern- stigen toestand naar het R.K. Ziekenhuis aan net Westeinde gebracht. Het had een hersen schudding en verschillende verwondingen opge- loopen. VOOR CENTRALE VERWARMING Nederlandset) Fabrikaat ,Ned. Patent 29349 Toonzalen: Bezuidenhout 41 Fabrieken: Cruquiuskade ZNEN II L OEnHa&G CIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB De depressie, welke Zaterdag hier te lande viy zwaren neerslag bracht, trok Oostwaarts af. Zij werd gevolgd door ferme drukstygirgen, waar door het hoogedrukgebied in het Zuiden zich Noord- en Oostwaarts uitbreidde. Een nieuw lage drukgebied, waarvan de kern over IJsland ligt, brengt thans reeds over Schotland en Zuid-Scandinavië flinke barome terdalingen. Ten gevolge daarvan zal Dij ons de wind weer wat aanwakkeren. Aanhouden van het sombere regenachtige weer is waarschyniyk. In het hooge drukgebied is het meest rustig weer met vry veel nevel. Krachtige winden waaien over Noord-Ierland, Schotland, de Shet- lands en Faroer en Zuid-Noorwegen. Over Noord-Finland en Noord-Scandinavië blyft de vorst nog streng, over IJsland en de Britsche eilanden is de temperatuur sedert gisteren flink gestegen, hier en daar over Scandinavië en Zuid-Frankryk steeg de temperatuur weinig, terwyl het in het overige gebied kouder werd. Zondagnacht omstreeks 3 uur is te Den Haag een felle uitslaande brand uitgebroken op de zolderverdieping (derde etage) van het gebouw van het „Nieuwe Haagsche Lyceum" aan de Groothertoginnelaan by de Laan van Meerder- voort. De brand, waarvan de oorzaak tot heden on bekend is, werd met vele stralen van twee motorspuiten en met behulp van een slang, ge leid over een ladderwagen, gebluscht. De zolderverdieping brandde geheel uit; bo vendien werd een op de tweede verdieping ge legen vertrek door het vuur vernield. Behalve de brandschade is ook de water schade groot, daar de brandweer tot vyf uur in den morgen een groote watermassa op het perceel heeft moeten werpen. De nablussching duurde nog ot acht uur. Her perceel wordt bewoond door een con- gierge, die echter toevallig dezen nacht afwe zig was. De postvluchten De „Pelikaan" op de uitreis is te Bagdad aan gekomen. Te Olland, bij St. Oedenrode, ontstond een boschbrand, die ongeveer een hectare dennen bosch in vlammen deed opgaan. By Moergestel geraakte een complex heide in brand. De vlammen tastten ook een bosch aan, dat eveneens een prooi werd van het vuur. Het verbrande gedeelte bosch is een halve hectare groot. ALMAAR,25 Maart. Veemarkt. Aangevoerd werden 54 vette koeien 105225, 4 vette kal veren 3575, vette kalveren per ned. K.G. 0.50 0.75, 280 nuchtere kalveren slacht per stuk 210, 265 vette varkens zw. per ned. K.G. 0.38 0.42. Handel matig ALKMAAR, 23 Maart. N.V. Eierveillng voor Holl. Noorderkwartier Aanvoer 255000 kipeieren: 58-60 1.80—2.00, 60-62 1.90—2.10, 62-64 2.00—2 20, 64-66 2.20—2.70. AMSTERDAM, 25 Maart. Veemarkt. 451 vette koelen: le kwal. 5660, 2e kwal. 48—55, 3e kw. 4047 cent per kg. slachtgewicht. 132 melk- en kalfkoeien 14000170.00. 115 vette kalveren: 2e kwal. 3846, 3e kwal. 30—36 cent per kg. levend gewicht. 195 nuchtere kalveren 2.506.50, 56 schapen 14.0019.00 en lammeren 11.0013.00 per stuk. 578 varkens: vleesohvarkens. wegende van 90110 kg. 4647 cent, zware varkens 44 45 cent, vette varkens 4344 cent per kg. slacht gewicht. 34 paarden 60.00100.00 per stuk. Slachtrunderen aanvoer minder, weinig beste kwaliteit, handel stug, pryzen iets lager; melk koeien aanvoer ruimer, handel stil; vette kal veren aanvoer minder, geen eerste kwal., han del vlot, pryzen dalend; nuchtere kalveren aan voer ruim, handel vlug, prijzen constant; scha pen en lammeren aanvoer minder, handel stug, pryzen Iets duurder; varkens aanvoer ruim handel gedrukt, pryzen iets dalende; paarden aanvoer gewoon, handel stil. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Maart. 300 kg. Roode kool 5.306.30, Idem doorschot 6.308.30. 37000 kg. Gele kool 1.80. 20.000 kg. D. Witte kool 0.70—1.00. 900 kg. Uien: Gele Uien 3.40, Grove 3.40, Gele Drielingen 1.501.80. HOORN, 23 Maart. Veemarkt. 3 zeugen 70.00 85.00. 8 schrammen 20 0024.00, 85 biggen 12.00 —17.00, 8 schapen 10.0013.00, Handel matig. LEIDEN, 23 Mrt. Boter. Prima fabriekboter (controle) 1.44, prima boerenboter 1.341.40. Aanvoer 920 K.G. Handel traag. Turf. Prijzen per 1000 stuks 89, geen aan voer. NOORD-SCHARWOUDE. 25 Maart. 1050 kg. Uien: Drielingen 1.60, Uien 3.20, grove Uien 3.60. 4700 kg D. Witte kool 70 eent. 4300 kg. Gele kool 1.00—1.40. OUDEWATER, 25 Maart. Kaasmarkt. Aan voer 7 partyen, 312 stuks, 1575 K.G. 2e soort 0.130.15. Handel traag. ROTTERDAM, 25 Maart. Veemarkt. Totaal- aanvoer 1684 stuks: 451 vette runderen. 262 vette kalveren, 405 schapen en lammeren, 558 varkens, 8 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koelen 5052 4446 8036 cent; vette ossen 4648 4244 38 cent: vette kalveren 7075 6065 45 50 cent; varkens (lev. gewicht) 383738 cent; schapen 373330 cent; lammeren 393430 ct. Prijzen per stuk: schapen 16.0012 006.00; lam meren 13.0010.007.00. Overzicht. Vette koeien en ossen korte aanvoer, oandel traag, prijzen als vorige week: prima koe 46 cent boven noteering, prima os 4 cent boven noteering. Vette kalveren aanvoer minder, nandel Volgens een telegram van den hoofdin genieur van de Saca-Kreekgoudvelden gaat het transport der machines regelmatig voort en zijn de voorbereidende werkzaam heden op het placer reeds ver gevorderd. De gemeente Arnhem gaat een 3'/2 pCt. leening aan van f 4892.000 tegen een effec tieve rente van ten hoogste 3% pCt. Vit de opbrengst zal de 4 pCt. leening 1931, oor spronkelijk groot f 5.000.000, worden afge lost. De 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank is voornemens na ruime afschrijvingen een dividend uit te keer en van f 10 (v.j. f 20) op de aandeelen, waarop 10 pCt. is gestort en 45 (v.j. f 55) op de volgestorte aan deelen. Alles per aandeel van 1000. Op de algemeene vergadering van de Suikerfabriek „Sendang Laoet" werd een commissie uit aandeelhouders benoemd tot het uitwerken van een reorganisatieplan. Dit naar aanleiding van het feit, dat de Nederl. Handel Mij. heeft te kennen gege ven, alleen bereid te zijn verdere bedragen voor te schieten, indien een gedeelte van de sluitingskosten door aandeelhouders wordt opgebracht. De suikerfabriek Gesiekan in het Djok- jasche brengt voor oogst 1936 een aanplant in den grond, waardoor verschillende ont slagen employé's weer in dienst zijn geno men. Van de netto-winst van het Semarang- sche Stoomboot Prauwenveer ad f 421.058, wordt een bedrag van f 400.000 ter verdee ling gebracht, waaruit wederom 6 pCt. wordt uitgekeerd. Het restant gaat naar de nieuwe rekening. Op de algemeene vergadering van de Cultuur Mij. Panggoongredjo komt het voorstel aan houders van 7 pCt. hypothe caire obligaties in behandeling tot vrij willige liquidatie Aan het besluit van de gemeente Harlin- gen, het restant van een 4\4 pCt. geldlee- ning ad 102.000 in een 4 pCt. leening te converteeren, hebben Ged. Staten van Friesland hun goedkeuring onthouden, uit de overwegingdat, nu het rendement voor goede beleggingen zich om de 3'/2 pCt. be weegt en voortgaat in dalende richting, een aflossingsbeperking bij een rentevoet van 4 pCt. bezwaar ontmoet. Sedert 1 Januari j.l. zijn door de Mij. Hy pothecair Crediet in Nederland f 1.082.700 pandbrieven ingekocht. Tot nader order zal hiermede niet verder worden gegaan. De directie deelt mede, dat de gang van zaken in het eerste kwartaal 1935 tot dusverre be vredigend is en derhalve voor houders van pandbrieven geen bijzondere aanleiding be staat, om deze te verkoopen. Dezeweek wordt 'n mededeeling verwacht dat overeenkomst zal zijn verkregen inzake restrictie van koper op basis, eener produc tie-beperking met 30 pCt. van de stan daardproductie, vermindering van den Ame- rikaanschen uitvoer en het opslaan van een gedeelte der Canadeesche productie. Een te scherpe stijging der prijzen zal wor den voorkomen totdat de vraag beter wordt. De Jofina keert een onveranderd divi dend uit van fr. 400 bruto op de gewone/ aandeelen en van fr. 5 op de preferente aandeelen. Op 1/50 gewoon aandeel wordt een dividend van fr. 8 betaald. De Fransche regeering heeft een wets ontwerp ingediend, tot het vaststellen van een maximum-interest in burgerlijke zaken. Het ontwerp is niet gericht tegen het Crédit Foncier en heeft ook niets uitstaande met de regeering spolitiek der regeering tot verlaging van het niveau van interest, maar is uitsluitend gericht tegen woekeraars en gaat uit van het ministerie van justitie. Op de beurs te Parijs beweert men, dat het vertragen van het samenstellen van een nieuw Belgisch kabinet de Belga onaange naam aandoet en door eiken dag evrtraging er kans is, dat de kapitaalvlucht, die men in het grensverkeer reeds meent te bespeu ren, toeneemt. Blijkens den jongsten weekstaat van de Nationale Bank van België (van 14 tot 21 Maart) is de goudvoorraad met fr. 783 mill, verminderd, n.l. van fr. 12.46 milliard tot fr 11.64 milliard. De gouddekking is hier door van 64.51 pCt. tot 60.02 pCt. gedaald. Van de 8.000.000 4/2 pCt. Prior Lien obligaties New-York Pennsylvania and Ohio Kr. zijn 7.934.500 voor verlenging tot 1 Maart 1950 ingeleverd. De gelegenheid tot inlevering is alsnog opengesteld tot op Maart 1935. De Fisk Rubber boekte in 1934 een netto winst van 728.697 tegen 1.27 mill, het vorig jaar. De Studebaker Corporation leed in 1934 een verlies van 1.46 mill, tegen 4.87 mill- het vorig jaar. De Anaconda Copper boekte in 1934 een netto-winst gelijk staande aan 0.22 per aandeel tegen een verlies van 6.82 mill het vorig jaar. De Maatschappij produceer de 30 pCt. meer koper dan in 1933; de zlnk- productie was echter 17 pCt. lager. De bankleeningen en van de dochteronderne mingen beliepen 10 millioen minder, n-l- 59.5 mill, dan in het vorig jaar. De Banca d'Italia heeft haar disconto en de beleeningsrente beide van 4 pCt. tot 3/2 pCt. verlaagd. Het invoerrecht van thee naar Egypte is van 2 Egypt. tot 5 Egypt per 100 K.G- netto verhoogd. De Belga bewoog zich vanochtend te Amsterdam op 32.5033.50 (vorig slot 33.60' het Pond Sterling op 7.05—7.10 7.06V2de Frank op 9.759.76 (9.75%) en de Dollar op 1.47%—1.48 1/8 (1.47 15/16). flauw, prijshoudend, prima kalf 10 cent boven not- Schap.en en lammeren aanvoer Iets korter, handel kalm, prijzen onveranderd: enkel prima lam cent boven noteering. Varkehs aanvoer als vorig® week, handel lui, lagere prijzen. Enkele partijen schapen voor export verkocht. n Vlas. 8225 kg. Blauw schoon 52.560 cent, 300O kg. Gronlngsch 47.553 cent, 2800 kg. Dauwroov 50—62 cent, 5750 kg. Holl. Geel 50—55 cent P61 Handel traag, hoogstens matig Alles verkocht- Prijzen dalen gelijkelijk, zoodat de prijzen nu on geveer 10.lager zyn dan vorige week. Aardappelenprljzen: Brlelsche Eigenh. 1.5°"~~~ 2.90, Zeeuwsche blauwe 3.103 40. Idem Eigenn- 1.501.90, Idem bonte 2.603.00, Eigenh. drie'- 1.50—1 90, Blauwe Eigenh. 1.75—2.00, Frlescn» Eigenh. 2.40—2.80, Bravo's 2.60—2.90, Redstar 2.5" 2.80 per H.L. Wintermalta's 1415 cent per KB- Bonte en BI. Driel 2.00—2.30 per H.L. Zandaara appelen 67 cent per kg. Met redelijken aanvoer kalme handel. 22

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6