Berlijn weinig toeschietelijk gebleken Het Engelsche bezoek in den spiegel der pers Het nieuws van heden Kieswetwijziging aanvaard Duitschland koopt VERONTWAARDIGING OVER KOWNO FRANKRIJKS DEFENSIE HITLER ONWRIKBAARDER DAN VERWACHT WAS DUITSCHE STEUN VOOR ABESSINIË? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 27 MAART 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: «oor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad ACHT EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19257 Engeland stond voor een moeilijke taak De aardgaseruptie bij Weenen De werkverschaffings- wet in de V.S. Huis van Afgevaardigden ver werpt alle amendementen van den Senaat Flandin verzet zich tegen een en quête naar den aanmaak van wapens De Kamer volgt hem Iersche republikeinen gearresteerd De Valera treedt op tegen het „republikeinsche leger" Japan los van Genève De pers tevreden Simon zou nochtans van bespre kingen als deze goede ver wachtingen hebben Collectivisme in het Sovjetrijk Weer uit Duitschland vertrokken Minister de Graeff begroet Sir Simon zoolang Frankrijk niet breekt met Moskou. 8 Millioen Chineezen in het buitenland Aanbieding tot het zenden van instructeurs en van eskaders vliegtuigen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer miniminml Motie aangenomenwaarin ver zocht wordt nog dit jaar met de N. O.-inpoldering te beginnen Kurkfabriek afgebrand WERVELSTORM IN NOORD- CAROLINA EEN MIJNRAMP IN JAPAN Nationale gemeenschap in Bulgarije? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De zuiver informatorische besprekingen der Engelsche ministers met den „Füh- rer" te Berlijn, zijn geëindigd. Het inpal mend hartelijkheidsvertoon, dat Sir John Simon en lord Eden van Duitsche zijde is ten deel gevallen, is, wanneer men den door den „Führer" geprivilegieerden journalist Ward Price van de „Daily Mail" vertrouwen mag schenken, niet de uitdrukking geweest van een grootere toeschietelijkheid van Duitschland. De hoop, dat Hitier door het eigenmachtig teruggeven van de practische gelijkgerechtigdheid aan zijn volk een meer tegemoetkomende houding van Duitschland tegenover de pactologische pro blemen wilde voorbereiden en mogelijk maken, is zeker niet versterkt geworden. Indien Enge land het alleen te vertellen zou hebben gehad, ware dit misschien wel gebeurd. Engeland was na zijn slap protest tegen de schending van het Verdrag van Versailles door de eenzijdige Duit sche opzegging der militaire clausules, bereid deze niet meer ongedaan te maken realiteit te aanvaarden, in de hoop Duitschland te kunnen terugbrengen naar den Volkenbond en actief te laten deelnemen aan het te Parijs, Rome en Londen ontworpen en uitgewerkte pacten-sy steem ter waarborging van de veiligheid en den vrede in Europa. Maar Engeland had het niet alleen te vertellen. Engeland staat onder druk van Frankrijk en Frankrijk onder druk van Sovjet-Rusland. Dat maakte het werk der En gelsche ministers te Berlijn erg moeilijk. Want Frankrijk is geenszins van plan zich zonïter meer neer te leggen bij de door Duitschland gedane zaken. Het wenscht, zeer tegen den zin van Engeland in, een Volkenbondsoordeel over het Duitsche optreden, en houdt als dreigenden knuppel een militair en politiek bondgenoot schap met Sovjet-Rusland achter de deur. Of schoon materieel afwezig, heeft Frankrijk als onzichtbare derde grooten invloed uitgeoefend op het verloop der EngelschDuitsche bespre kingen. Duitschland alias Hitier, heeft zich in afwachting van de conferentie van Stresa en de buitengewone Volkenbondsvergadering, wel ke eenige dagen later zal bijeenkomen en waar de wederinvoering van den dienstplicht in Duitschland ter sprake zal worden gebracht, tot niets willen binden. Voorloopig blijft het even afkeerig als voorheen van Oost-pact en Donaupact, terwijl het een terugkeer tot den Volkenbond eerst later in ernstigeoverweging wil nemen, mits natuurlijk het odQPbl van den Volkenbond over Duitschlands gedrag niet al te scherp uitvalt. Bovendien zou de Rijksregeering eventueel zijn geprojecteerde weermacht slechts zóó weinig willen verminderen, dat de Britsche ministers diep teleurgesteld zijn op dit punt. Het eenige resultaat van de besprekingen te Berlijn zou dan ook slechts zijn, dat de En- gelschen en de Duitschers een helder inzicht hebben gekregen in elkanders standpunten, zonder dat deze standpunten noemenswaardig tot elkander zijn gekomen. De afkeer van Duitschland voor een Oost pact, waaraan Sovjet-Rusland en de Baltische landen zouden deelnemen, is tijdens de besprekingen nog toegenomen door de strenge vonnissen, welke in de Litausche hoofdstad Kowno tegen de van veemmoorden beschuldigde Duitsche nationaal-socialisten uit het Memelgebied zijn uitgesproken. Vier werden er ter dood veroordeeld door den krijgsraad, terwijl den anderen lange vrijheidsstraffen werden opgelegd. Door deze vonnissen is de haat der Duitschers tegen Litauen, dat, volgens hen, met willekeur en dwang het Memelgebied tracht te litauïseeren, weer hevig opgelaaid, en de Duitsche pers, welke de papieren scheeps roeper van de regeering is, scheurt bijna van verontwaardiging. Zij verklaart o.a. dat het on mogelijk is met een staat als Litauen aan een Oostpact deel te nemen, omdat Litauen bij voort during de internationale Memelovereenkomst schendt. Maar wat doet Duitschland zelf met de militaire clausules van het Verdrag van Ver sailles? Zij zegt, dat een storm van verontwaar diging door heel de wereld moet gaan over dezen triomf van haat en willekeur over het recht en de uitvoering der vonnissen een schande voor de beschaving, niet alleen van Litauen maar van Europa zou beteekenen, waarover onze gansche eeuw zich zou moeten schamen. Wij willen niet in een beoordeeling treden van het al of niet rechtvaardig of billijk zijn der vonnissen te Kowno (het heet, dat de ter dood veroordeelden zullen worden gegratieerd), maar vermoeden, dat deze heftige Duitsche reactie op een althans in vorm van proces voltrokken rechtspraak eeni ge bevreemding zal wekken bij velen, die zich den gang van zaken en de rechtspraak zonder vorm van proces op den 30en Juni '34 in Duitschland herinneren. Tenslotte betoogt een Berlijnsch blad, dat de onderteekenaars van het Memelstatuut door hun zwijgen de regeering van Litauen hebben aangemoedigd en thans den plicht hebben in te grijpen, opdat de wereld niet wenne aan het denkbeeld, dat garantiever plichtingen door mede-onderteekenaars worden verloochend. Dit is krasse taal, welke in felheid niets toegeeft aan die, welke in Frankrijk uit gesproken en neergeschreven werd, toen Duitsch land op eigen houtje de onderteekening van de militaire Versailles-verplichtingen verloochende. Met dat al is echter de zoo noodzakelijke in ternationale toenadering in Europa geenszins gebaat. WEENEN, 27 Maart. De aardgasuitbarsting in Enzersdorf is thans opgehouden. De gasbron is uitgeput. Dinsdagmorgen is het boorgat tot op een diepte van 20 meter met beton dichtge metseld. De stalen buis en de stangen moeten als verloren worden beschouwd. Of een nieuwe boring in de nabijheid geschieden zal is nog niet beslist. De schade wordt geschat op 200.000 Sch. WASHINGTON, 26 Maart. (Reuter). Hek Huis van Afgevaardigden heeft heden alle 31 agtea- dementen van den senaat op het werkverschaf fingswetsontwerp verworpen en met 186 tegen 78 stemmen besloten het voorstel naar een com missie van beide Huizen te verwijzen, tenein de tot overeenstemming te komen. Men neemt aan, dat de conferentie het amendement van senator Thomas zal verwerpen, waardoor de uitgifte van zilvercertificaten naar schatting met 375 millioen verhoogd zou worden. PARIJS. 27 Maart. (Reuter) In de Fransche Kamer stelde de socialist Planche gisteren de benoeming voor van een commissie van onder zoek naar den aanmaak van wapens. De premier Flandin verzette zich tegen het voorstel, wijzende op de contróle, welke het parlement op de oorlogsfabricage kan uitoefenen. Ik kan echter niet toelaten, verklaarde spr. verder, dat op dit oogenblik de organisatie der verdediging van Frankrijk en de uitvoer van materiaal naar de met ons bevriende en ver bonden landen in het openbaar wordt behandeld ter wille van een politieke manoeuvre. Deze verklaring geldt ook voor andere debatten. Wil men op het oogenblik een kabinetscrisis ver oorzaken, dan moet men dat maar zeggen, aldus Flandin onder applaus. Nadat de premier vervolgens de portefeuille kwestie had gesteld, sprak de Kamer met 374 tegen 210 stemmen haar vertrouwen in Flandin uit. Verder wordt gemeld, dat onder de grondstof fen, waarvan de uitvoer in den gisteren gehou den ministerraad op voorstel van den minister van Handel met het oog op de landsverdediging verboden is, zich o.a. bevinden magnesium, ka- toenafval en hout voor geweerkolven. PARIJS, 27 Maart. (Reuter) In verband met de daling van den koers van de Belga maakt het blad „Oeuvre" melding van het gerucht, dat minister-president Flandin van plan zou zijn, in Juni in het parlement bijzondere volmachten voor de verdediging van de Fransche valuta te vragen. Opoe Tjaden, Groningens oudste inwoonster en tevens de oudste inwoonster van ons land, wordt deze week 106 jaar. Ondanks haar zeldzaam hoogen leeftijd is zij nog vrij goed ter been LONDEN, 27 Maart (Reuter) Naar uit Dublin wordt gemeld, zijn 40 a 50 vooraan staande Iersche republikeinen gisteren door gewapende rechercheurs gearresteerd. De reden van dezen maatregel van de regeering-De Va lera schijnt te zijn, dat de onder den naam „Iersch Republikeinsch Leger" bekende veree niging het voornemen heeft gehad, om staken de tramconducteurs te Dublin gewapenderhand te hulp te komen. TOKIO, 27 Maart. (V. D.) De Japansche pers spreekt haar groote tevredenheid uit over het Juist twee jaar geleden genomën besluit tot uittreding van Japan uit den Volkenbond. Ver schillende bladen constateeren, dat de afgeloo- pen twee jaar van groote beteekenis voor Japan zijn geweest. Zoowel de industrie als de buiten- landsche handel hebben voortgang gemaakt, terwijl Mandsjoekwo, dat de oorzaak van het conflict was, zich voortdurend heeft ontwik keld en door de overdracht van den Noord- Mandsjoerijschen spoorweg thans practisch ook door de Sovjet-Unie is erkend. MOSKOU, 27 Maart. (Reuter) In Februari en Maart hebben 21.000 particuliere boerenbe drijven in verband met den zwaren belasting druk en andere maatregelen besloten, zich aan te sluiten bij de collectieve boerderijen. Dit is een gevolg van den druk der staats- propaganda, die door haar maatregelen het ln- dividueele boerenbedrijf in een zoodanig slechte positie heeft gebracht, dat het met de door den staat bevoordeelde collectieve boerderijen niet meer kan concurreeren. BERLIJN, 27 Maart Sir John Simon is hedenochtend weer uit Berlijn vertrokken. Op het vliegveld Tempelhof was weer een afdee- ling van de lijfwacht van Hitier aangetreden, om militaire eer te bewijzen. Simon werd o.a. uitgeleide gedaan door baron Von Neurath en dr. Meissner, welke laatste hem Hitler's beste wenschen voor een goede reis overbracht. De terugreis wordt gemaakt met de „Delia", hetzelfde vliegtuig waarmee de heenreis naar Berlijn werd ondernomen. Zooals gemeld, vertrok Eden Dinsdagnacht reeds naar Moskou. Volgens Reuter zouden Simon en Eden uit Berlijn vertrokken zijn in de overtuiging, dat hun doel bereikt is: n.l. opheldering van de Engelsch-Duitsche meeningsverschillen. Eden's bezoeken aan Moskou, Warschau en Praag dra gen hetzelfde informatieve karakter. LONDEN, 27 Maart (Reuter) De „Times" meldt uit Berlijn, dat bij de besprekingen met Simon gebleken is, dat Duitschland bereid is deel te nemen aan het luchtpact en eveneens aan een bewapeningsconventie, die gebaseerd Ov het stationsemplacement te Berkel ontspoorde Dinsdag 't laatste rijtuig van een electrischen trein. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor, terwijl (ie ma- terieele schade zich beperkte tot den wagon en eea wissel is op volledige gelijkheid, met andere woorden, Duitschland zal afzien van alle bewapeningen, waarvan de anderen afzien, doch zal iedere be wapening eischen, die de anderen handhaven. De Duitsche bezwaren tegen Oostpact en Donaupact blijven zeer groot. Bjj zijn terugkeer te Londen zal Simon de Britsche regeering waarschijnlijk mededeelen, dat directe gedachtenwisselingen, als thans hebben plaats gehad, de meestbelovende weg naar succes zijn. Op de conferentie van Stresa, die waarschijn lijk door een grootere conferentie gevolgd zal worden, zal men trachten de verschillende standpunten nader tot elkaar te brengen, al dus de „Times". De „Daily Telegraph" schrijft, dat de Engel- schen te Berlijn een onwrikbaarder houding hebben ontmoet dan men verwacht had. Het Duitsche program, dat geen enkel compromis, hetwelk tot een algemeen accoord zou kunnen voeren, toelaat, blijft intusschen steeds stijgen. PARIJS, 27 Maart (Havas) De Fransche bladen achten de balans der Engelsch-Duitsche besprekingen negatief; de Engelsche ministers hebben kunnen vaststellen, dat 't den Duitschen bewindvoerders ontbreekt aan den wil, om tot een vergelijk te komen. D'Ormesson verklaart in de „Figaro", dat men als inhoudsopgave voor de Duitsch-Engel- sche besprekingen te Berlijn het motto Duitschland tegen Rusland" zou kunnen kie zen. Hij keert zich tegen de veronderstelling, dat hij op de een of andere wijze met het Sovjet-Russische systeem zou sympathiseeren, doch voegt eraan toe-, dat hij niet van meening is, dat het Sovjetleger voor iemand een dreiging beteekent, ook niet voor Duitschland. Overigens betwijfelt hij, of in geval van een oorlog tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland het overige deel van Europa buiten een derge- lijken oorlog zou kunnen blijven. De vrede in Europa is iets ondeelbaars. De tegenwoordige crisis is een crisis tusschen Duitschland en Europa. Het gaat er niet om, voor Rusland te gen Duitschland te zijn, of voor Duitschland tegen Rusland. Het gaat erom, dat ieder zich bij zijn eigen zaken houdt, en in vrede leeft. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. A. de Graeff, heeft zich hedenochtend naar Schiphol begeven, teneinde aldaar den Brit- schen minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon op zijn terugweg naar Londen te begroeten. BERLIJN, 27 Maart. Dinsdagavond heeft Sir John Simon te Berlijn op de Engelsche legatie de Berlijnsche vertegenwoordigers van Frank rijk, Italië en België ontvangen, waaromtrent verder niets bekend is. Uit Warschau wordt gemeld dat Eden. ver gezeld van vier functionarissen van het Foreign Office en den ambassadeur der Sovjet-Unie te Londen, Maisky, alsmede van een groep Engel sche journalisten, hedenochtend om half tien op doorreis naar Moskou te Warschau arriveerde Volgens Reuter heeft Maisky Eden onderweg op de hoogte gebracht van de opwinding in Sovjet-Rusland over den toon van de bespre kingen te Berlijn, in den loop waarvan Hitier zelfs zou hebben uit laten komen, dat een FranschDuitsche toenadering onmogelijk is, SJANGHAI, 27 Maart. (V. D.) Volgens een statistiek der overzeesche commissie leven op het oogenblik ongeveer 8 millioen Chineezen in het buitenland. Het grootste aantal Chinee- sche emigranten, namelijk 2yt millioen, is ge vestigd in Smm, 1,7 millioen op de Maleische eilanden, 1,2 millioen in Nederlandsch-Indië, 380.000 in Indo-China en 250.000 in de Sovjet- Unie. De nieuwe Belgische premier Paul van Zeeland PARUS, 27 Maart. (Reuter.) De correspon dent te Londen van de „Echo de Paris" schrijft dat in Britsche regeeringskringen veel ophef wordt gemaakt van een te Londen ontvangen rapport, afkomstig van den Britschen gezant te Addis Abeba. Deze deelt mede dat dr. Kirch- stein, de nieuwe Duitsche gezant, bij het over handigen van zijn geloofsbrieven aan den kei zer van Abessynië op 18 Maart zou hebben ver klaard, dat „Duitschland in geval van een Ita- liaansch—Ethiopisch conflict aan de zijde van Abessinië zou staan". Hij bood namens het Duitsche Rijk de onmiddellijke hulp aan in den vorm van een missie van militaire instruc teurs en experts en eskaders vliegtuigen. Simon weer uit Berlijn vertrokken. De pers stemmen uit Londen en Parijs. Onze Londensche correspondent over het leven van den a.s. opvolger van Kardinaal Bourne, Mgr. Hinsley. Sir John Simon door minister De Graeff op Schiphol begroet. Wijziging der Kieswet door de Tweede Kamer aangenomen met 69 tegen 10 stemmen. De Tweede Kamer heeft z.h.st. een motie aan vaard, waarin verzocht wordt nog dit jaar met de N. O.-inpoldering te beginnen. De Kon. Ned. Automobielclub heeft aan de Tweede Kamer een ontwerp van een nieuwe algemeene wegverkeerswet aangeboden. VERWACHTING: Matige tot zwakken Westelijke tot Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met opklaring, kans op eenige regenbuitjes, iets kouder. Hoogste stand: 771.6 te Le Havre. Laagste stand: 748.2 te Vardö. jji Zon op 5.50, onder 6.23. Licht op 6.53. Maan op v.m. 2.07, onder v.in. 9.02 Laatste Kwartier 27 Maart 9.11 n.m. Met 6910 stemmen aanvaardde de Twee de Kamer hedenmiddag het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet. Z.h.s. vereenigde zij zich met de motie- v. d. Waerden-Bongaerts, waarbij de regee ring wordt verzocht met de voorbereiding van de inpoldering van den N.-O. IJsel- meerpolder dusdanigen spoed te betrachten, ji&l nog in dit jaar met de uitvoering der werken kan worden begonnen. ROUBAIX, 27 Maart. (Havas.) Het „Journal de Roubaix" wijst op het gewicht van de Duit sche aankoopen te Roubaix en Tourcoing van wol, katoen en geweven goederen. Naar raming heeft Duitschland de laatste dagen een hoe veelheid van 5 millioen kilo wol gekocht tegen de zeer hooge prijzen, welke momenteel gelden. De aankoopen van ruwe katoen en gesponnen stoffen zijn eveneens aanzienlijk. Opgemerkt wordt dat hetzelfde verschijnsel is waar te nemen te Liverpool, waar Duitsch land alle beschikbare voorraden katoen opkoopt tegen zeer hooge prijzen. BARCELONA, 27 Maart. (Reuter). Gisteren heeft een enorme brand gewoed in de American Armstrong Cork Factory te San Feliu de Guixols, waarbij 6000 ton kurk een prooi der vlammen werd. De fabriek werd volkomen ver woest en de schade wordt op 245.000 gulden ge schat. NEW YORK, 26 Maart. (Reuter). Een wer velstorm, die gevolgd werd door een wolkbreuk heeft de stad Charlotte (in Noord-Caroiina) en omgeving geteisterd. Er werd ontzaglijk groo te schade aangericht aan gebouwen en op de velden. Drie personen werden gedood, talrijke anderen gewond. TOKIO, 27 Maart. (Reuter) In een mijn nabij Nagasaki heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Tot dusver heeft men reeds elf zwaar- en 22 lichtgewonden geborgen. Veertien mijnwerkers zijn nog opgesloten en er bestaat weinig hoop, hen nog te kunnen redden. SOFIA, 27 Maart. In politieke kringen houdt men het gerucht staande dat de regeering voor nemens zou zijn een politieke organisatie te stichten, welke in de plaats van de ontbonden partijen zou komen. De organisatie zal waarschijnlijk „nationale gemeenschap" worden genoemd. Stond op Woensdag 1 uur n.m.: 768.7 Vorige stand: 767.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1