Zuiderzeefonds is afgehandeld BEGROOTING Z.H.S. GOEDGEKEURD NED. SCHEEPSBOUW MIJ. „DU1VENDRECHT" LOOPT OP PIER MUSSERT'S W A. GAAT WANDELEN Toen de scheidsmuur viel DONDERDAG 28 MAART 1935 TWEEDE KAMER Ver schillende bezwaren bestaan er tegen een contante uitkeering in eens Kamer heeft een week vacantie Tegen uitkeering ineens Ongewenschte uitvoerigheid De heer P. Goedkoop Dzn. weer naar Moskou vertrokken DUITSCHER AANGEHOUDEN Foto's van fortificaties gemaakt Gesloten vischtijd voor de rivieren De verduisteringen in Den Haag Gepleegd aan de afd. Zuivel- centrale Ten nadeele van het Crisis-comité UIT DE SCHOENINDUSTRIE Verdachte blijft ontkennen NEDERLAND—FRANKRIJK Contingenteeringen verlengd Ongeval van Nederlandsch tank schip, dat betrekkelijk goed afliep De R.T.M.-financiën De centrale recherche toont er belangstelling voor TRAMBOTSING TE ROTTER DAM DIESEL/TREINEN Geen ingrijpende wijzigingen te wachten Aardschok te Toelongagoeng Door gas bedwelmd Tijdig ingrijpen redde twee levens WEG OPENGESCHEURD Verkeer naar Bandoeng gestremd Openbare rust en orde in Indië De heer Fruin naar Holland Geruchtmakende publicatie in ,JHet Volk" UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Eervol ontslag Benoemingen V ice-consulaat Geen overeenstemming te Kaats heuvel DE MOORD TE DEN HAAG Verschillende passagiers werden gewond In drijfzand geraakt Onaangenaam avontuur van twaalfjarigen jongen door ISABEL C. CLARKE meisje van haar leeftijd, die een paar kennisjes i schutte en er op dezen guren winterdag zoo En toch zwierf daar ver en vrij een mensche- Den Haag, 27 Maart 1935 Gelijk wij reeds in een deel van onze vo rige oplaag bericht hebben, heeft de Twee de Kamer met 69 tegen 10 stemmen de Kieswetswijziging goedgekeurd. De tegen stemmers kwamen uiteraard uit de kleine partijtjes. Het waren drie communisten, drie Kerstenieten, Mr. Westerman van Na tionaal Herstel, de Hervormd-Ge reformeer de eenling ds. Lingbeek, de revolutionnair socialist Sneevliet en de Katholieke demo craat Mc. Arts. Voor de beslissing over de motie van der Waerden-Bongaerts is zelfs geen hoofde lijke stenyning noodig geweest. Alleen één hamer klop van den president weerklonk, toen de Kamer unaniem uitsprak, dat nog in dit jaar aan den Noord-Oostelijken Uselmeerpolder moet worden begonnen. Bij de voortzetting van de behandeling der begrooting van het Zuiderzeefonds hebben de anti-revolutionnair Van der Zaal, de sociaal democraat Drop, de Christelijk-Historische af gevaardigde Snoeck Henkemans, de vrijzinnig democraat Ebels, de communist Wijnkoop en de revolutionnair-socialist Sneevliet opnieuw allerlei klachten geuit over de uitvoering der Zuiderzeesteunwet. Men verdiept zich bij deze materie ieder jaar opnieuw zóó in détails, dat wel eens de vraag mag worden overwogen, of dit nu nog de taak moet zijn van de volks vertegenwoordiging. Minister VAN LIDTH DE JEUDE begon zijn antwoord dan ook terecht met de opmerking, dat hij onmogelijk op al deze casuïstiek vol ledig kon antwoorden. Hij deed de algemeene toezegging, dat hij de ter sprake gebrachte punten zoo snel en goed mogelijk onder het oog zal zien. Al acht de Minister het onderwerp ten volle de belangstelling der Regeering waard, men moet toch ook niet gaan overdrijven, wat het aantal der .klachten betreft. Percentsgewijze hebben de grieven zoo'n grooten omvang niet, want in 1933 kwamen op een totaal van 40.000 aanvragen om Zuiderzeesteun slechts 176 bezwaarschriften bij de speciale beroeps commissie van de Generale Commissie binnen en voor 1934 beliepen deze cijfers respectievelijk 17.000 en 176. Trouwens, aldus de Minister, ook wanneer men nagaat, dat in de jaren 1927 tot 1929 de gemiddelde besommingen van de vis- schersvloot 3.6 millioen bedroegen en men bij de 1.6 millioen besomming, welke 1934 ge haald werd, de bedragen telt, die aan Zuider zeesteun zijn uitgekeerd, dan is het resultaat zoo onbevredigend niet. Wat de behandeling der aanvragen betreft, de Generale Commissie hoort alle belanghebbenden, de Minister hoort weder over alle gevallen de Generale Commis sie en in de subcommissie, die de beroepsin stantie is, hebben twee belanghebbenden zitting. Tegen het denkbeeld, om een contante uit keering ineens te doen, ontwikkelde de Minis ter drieërlei bezwaar. Op de eerste plaats is het niet zoo ge makkelijk te berekenen, hoe hoog die uit keering per geval zou moeten zijn. Op de tweede plaats is het de vraag, of deze op lossing voor de betrokkenen zelf zoo wen- schelyk is. En op de derde plaats zou deze idee het Rijk voor de noodzaak van geld Ieenen plaatsen, wat óók al niet aanlokke lijk is. De Minister heeft de kampioenen der Zuider- zeevisschers zóó consciëntieus en in den breede beantwoord, dat wé voor den duur van de be handeling der Waterstaatsbegrooting in den aanstaanden winter het ergste vreezen. „Muziek lokt van een ziel muziek weer los," zong de dichter. Met een variant zou men dezen regel kunnen toepassen op den Minister, die de Ka mer door uitvoerigheid van beantwoording ver went. Houdt hy zich niet aan de groote vraag stukken, dan groeit by de Kamer de neiging tot het aandragen van pietluttigheden. Zeker in dezen tyd moet dat ongewenscht heeten. Wie intusschen zelfs met dit antwoord niet tevreden was? Natuuriyk de communist wyn- koop. Hy had op de tribune de schare Volen- dammers met hun pofbroeken en trouwe vis- scherskoppen bespeurd en diende een motie in, welke in de kiem gesmoord werd. Niet genoeg leden ondersteunden haar. Want zelfs den Trotz- kiaan Sneevliet, die tot nog toe vry geregeld Jhr. Ir O. C. A. van Lidth de Jeude het Stalinistisch kwartet besprong, is het ten slotte met de moties te bar geworden. De begrooting van het Zuiderzeefonds is zon der hoofdeiyke stemming goedgekeurd. De Kamer is tot 9 April uiteengegaan, zy heeft, door in de afgeloopen weken zeer lang, tè lang, te vergaderen, een extra-vacantietje in het tweede parlementair trimester weten in te lasschen. Naar wy vernemen, behoorde tot de in hoofd zaak uit journalisten bestaande reizigers, die Maandag j.l. met de nieuwe F.t 36 van de K. L. M. een vlucht naar Beriyn hebben gemaakt, ook de heer P. Goedkoop Dzn., de zoon van den heer D. Goedkoop Dzn., directeur der Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappy alhier. De heer Goedkoop is echter niet, zooals de Journalisten, nog denzelfden dag naar Amster dam teruggekeerd, integendeel is hy doorge reisd naar Moskou, teneinde besprekingen te voeren over een eventueele nieuwe order voor den bouw van een of meer schepen voor de Sovjet-Unie. Woensdagmorgen te 11 uur is de heer Goed koop te Moskou aangekomen. De rykspolitie heeft, volgens de „Tele graaf", op den Afsluitdyk proces-verbaal op gemaakt tegen een Duitscher, die zich met een fototoestel op verdachte wyze naby de fortificaties in den afsluitdyk had opgehou den. Nadat het fototoestel in beslag genomen was, bleek by het ontwikkelen der platen, dat de man inderdaad enkele opnamen der ver dedigingswerken had vervaardigd. Naar de Visscheryinspectie mededeelt, is by beschikking van den Minister van Economische Zaken bepaald, dat de gesloten tyd voor het visschen op de rivieren en de Zuid-Hollandsche „Wat is het verschil tusschen een geweer en een mitrailleur, vader?" „Hetzelfde verschil als wan neer ik praat of je moeder." Zazzettino Illustrato, Venetië stroomen dit jaar zal ingaan op 15 April in plaats van op 1 April. Ook de gesloten tyd voor barbeel, blank voorn, brasem, karper, kolblei, meun, ruisch- voorn, serpeling, sneep, snoekbaars, winde en zeelt gaat eerst 15 April in. In den gesloten tyd voor snoek en baars, welke op 16 Maart is ingegaan, wordt geen verandering gebracht, en ook het visschen met den zetangel of fleur, den sleenhengel, den hen gel geaasd met visch en de sleeplyn blyft van 16 Maart af verboden. Voor de binnenwateren brengt deze beschik king geen wijziging voor den gesloten tyd voor de vischtuigen, welke volgens de betreffende Visscheryreglementen reeds op 1 of 16 Maart is ingegaan. Het visschen met den gewonen hengel in de binnenwateren blijft dus tot en met 31 Mei verboden. Ter voorkoming van misverstand wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat de ver duisteringen te Den Haag door een boekhouder niet hebben plaats gehad by het Landbouw crisis Bureau aan de Wilhelmina van Pruisen straat, zooals door enkele bladen werd gemeld, noch by het Botercontrölestation, doch bij de afdeeling Zuivelcentrale (crisieaangeslotenen, Den Haag), gevestigd v. d. Spiegelstraat aldaar. In verband met de verduisteringen bij het Haagsch Cijsis Comité vernemen wij nog na der: Twee employé's, werkzaam by het Haagsch Crisis-Comité, hebben verduisteringen gepleegd. Beide verduisteringen beloopen gezamenlyk een bedrag van 500.Bovendien heeft een waar nemend wykhoofd zich, by de wekelijksche col lecte van de op Maandag ingezamelde gelden op slinksche wyze eenige bedragen toegeëigend. pe secretaris van het Haagsch Crisis-Comité, de heer Berckenkamp, die sinds eenige weken de leiding dezer organisatie op zich heeft ge nomen, heeft zich mede met het bestuur van genoemd comité op het standpunt gesteld, dat iedereen, die zich op onrechtmatige wijze gel den toeëigent, toebehoorend aan de noodlijden de ingezetenen van 's-Gravenhage, zonder aan zien des persoons aan den strafrechter zal wor den overgeleverd, hetgeen met voornoemde drie personen dan ook geschied is. De verdachte van den moord in de Naald- wykschestraat is Woensdagmiddag door de po litie opnieuw aan een streng verhoor onder worpen. Hij biyft echter met de grootste stel ligheid ontkennen, dat hy de jonge vrouw ge stoken heeft en heeft opnieuw nadrukkelyk verklaard aan het voorgevallene geheel on schuldig te zyn. Ook het bezwarende materiaal, dat de politie tegen hem verzameld heeft, kon in zyn hou ding geen wijziging brengen. Waarschijnlijk zal hij heden ter beschikking van de justitie gesteld worden en in het Huis van Bewaring worden ingesloten. De handelsbesprekingen tusschen Nederland en Frankrijk zijn Woensdag op het ministerie van handel te Parys begonnen. De Staatscourant van Woensdagavond bevat de besluiten tot verlenging van de contingen teeringen van de volgende artikelen: Chilisalpeter en natronsalpeter en wel van 1 April tot 30 Juni 1935, cement van 1 April tot 30 September 1935, roggebloem en rogge meel van 1 April 1935 tot 31 Maart 1936. Het groote Nederlandsche tankschip „Duiven- drecht", uit Rotterdam, metende 9000 ton en bevracht met een lading van 7500 ton benzine en olie, dat met assistentie van twee sleepboo- ten Dinsdagmorgen de haven van Helsingfors binnenvoer, liep met volle kracht op de pier. De voorsteven van het schip verbrijzelde de steenen bekleeding en drong byna een meter in het pierlichaam. Een der sleepbooten wierp de tros los; de andere tros brak en raakte verward in de schroef van de „Duivendrecht", waar een dui ker hem moest weghalen. Het voorschip liep vol water, doch na enkele uren was het schip weer leeggepompt en vlot gebracht. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Naar het „Volk" ter oore komt, interesseert de recherche zich thans voor de financieele gesties van de Rotterdamsche Tramweg Maat schappy (R.T.M.), die op de verleden week Donderdag in het Notarishuis gehouden ver gadering van obligatiehouders uitvoerig aan de orde zyn gesteld. De vragen op de vergadering van obligatie houders komen ongeveer op het volgende neer: zyn er sinds vele jaren groote bedragen tot bijna een half millioen gulden gestoken in en kele ondernemingen, v.n.l. de reedery Fop Smit? Zyn deze ondernemingen nog goed voor het geld en de vorderingen dus nog volwaardig? Hoe staat het met bepaalde leveranties van benzine, waarby de R.T.M. betrokken was? Is het bekend, dat de onkostennota's van den di recteur zeer hoog zyn en tot 4 a 5000 gulden per jaar bedragen? In de dienstregeling van de Diesel- en Die selstoomtreinen zullen in den a.s. zomerdienst, geen ingrypende wyzigingen worden gebracht. Zooals bekend is, werd deze uurdienst eerst 15 Mei van het vorige jaar ingCToerd en deze ging gepaard met ingrypende wyzigingen van de groote verbindingen en frequenter verkeer op drukkere baanvakken. De ondervinding heeft geleerd, dat enkele E. M.-treinen, wanneer die in den zomer door Dieseltreinen werden gereden, onvoldoende ca paciteit hadden. Met dit bezwaar is thans re kening gehouden door die treinen, met behoud van hun snelheid en dienstregeling, blyvend te doen bestaan uit stoomtreinen. Deze treinen krijgen ook weder de eerste klasse. Naar wij vernemen, zal op deze wyze een drietal E. M.- treinen, op de spitsuren, in iedere richting, vervangen worden door stoomtreinen. MALANG, 27 Maart (Aneta) Te Toelonga goeng is een vry hevige aardschok gevoeld. Deze is ook door het Meteorologisch Observa torium te Batavia geregistreerd. Als je nog meer eet zul je ploffen Gijs. Geef me den pudding toch maar en gaat u dan klaar staan om me op te vangen, tante- Bulletin, Sydney Zyn hulpgeroep werd gelukkig door eenige mannen gehoord. Dezen waren met den toe stand ter plaatse op de hoogte en wisten dan ook, dat het zonder hulpmiddelen onmogelijk en zeer gevaarlijk was den jongen te redden. De politie van het bureau Spaarndammerstraat werd gewaarschuwd en ook de brandweer werd ter hulp geroepen. De motorspuit van den post Haarlemmerplein rukte naar de plaats van het ongeval uit, doch de wagen moest op verren afstand blijven staan. Men riep den jongen toe zich rustig te houden. De brandweermannen wisten de beschikking over een kano te krygen en voorzien van een touw begaf een hunner zich over het water naar het opgespoten land. Den jongen werd een touw toegeworpen en zoo kon hij er op deze wyze door den brandweer man worden uitgetrokken. Zoo bereikte hij de kano. Toen men terug wilde varen, sloeg de ka no om en beiden geraakten te water. Dit on geval liep echter alleen met een nat pak af. De jongen was door de diverse avonturen ge heel van streek geraakt en werd direct naar zyn huis overgebracht. SOERABAJA, 27 Maart. (Aneta). Het hoofd van den buitendienst der Gas My„ de heer F. H. Kempkers, was met twee inheemsche werk lieden bezig den afsluiter in een regulateurput te verwisselen, toen een groote hoeveelheid gas ontsnapte. De heer Kempkers en een der werk lieden raakten bedwelmd, daar zy zich niet meer tijdig konden bergen. De andere werk man haalde hulp, waarna beiden bewusteloos uit den put werden getrokken. Dank zij dit tijdig ingrijpen kwamen beiden weer spoedig tot bewustzijn. CHERIBON, 27 Maart (Aneta) Geduren de den afgeloopen nacht is tusschen Kadhipaten en Soemedang de groote weg opengescheurd over een lengte van 50 M. Het wegdek is geheel weggeschoven. Het verkeer in de richting Ban doeng is volkomen gestremd. BUITENZORG, 27 Maart (Aneta) Een or donnantie is vastgesteld inzake byzonder over heidstoezicht op het gebruik van vervoer-, post-, telegraaf- en telefoondiensten ter ver zekering van de openbare rust en orde in drin gende omstandigheden. BATAVIA, 27 Maart (Aneta) Heden is de „Havik" te kwart over elf vertrokken. Als pas sagier ging mede de heer mr. R. A. A. Fruin, tot voor kort voorzitter van de Vaderlandsche Club en sedert jaren lid van den Volksraad. Hy werd uitgeleide gedaan door diverse autoritei ten en leden van den Volksraad. „Het Volk" heeft een reproductie van een strikt-vertrouwelyken brief van het hoofdkwar tier der N. S. B. aan de Weerbaarheidsorgani saties afgedrukt, waarbij het de volgende op merkingen plaatst: Als onmiddellyke reactie op een Kamerdebat verzond het Hoofdkwartier van Mussert 7 No vember „strikt vertrouwelyk aan alle Vendel commandanten en zelfstandige W. A.-comman- danten" het bevel om „ten spoedigste" van het „Geheele vendel, troep of zelfstandige wacht een club ter beoefening van de wandel sport te vormen". Op verz. met 1 April eervol ontslag verleend aan de res.-eerste-luits. W. J. Camper Titsingh van het 6e reg. veldart., B. H. J. Venderbosch en J. A. Wagenvoorde, beiden van het 19e reg. inf., P. Meyer van het 16e reg. inf., en Mr. W. Holthuis van het 8e reg. inf. Met 1 April eervol ontslag verleend aan de res.-eerste-luits. A. G. Koops Dekker van het reg. grenadiers; J. C. T. Kroesen van het reg. jagers; A. M. S. R. Bosschaaet en J. F. Hooge- steger, beiden van het 3e reg. inf.; A. A. M. Tromp van het 4e reg. inf.; P. J. Leemeijer van het 5e reg. inf.; B. M. A. van Leeuwenberg van het 8e reg. inf.; H. van Steenbergen, E. G. See- pers en H. J. Druijff, allen van het 10e reg. inf.; M. E. Akkersdijk van het 14e reg. inf.; B. C. J. Engelkamp en H. Hardonk, beiden van het 9 19e reg. inf. en H. H. M. Jansen van het 22e reg. inf. Op verzoek met 1 Mei eervol ontslag verleend aan den res.-kolonel J. E. L. Haenecour van den staf der lie inf. brigade. Benoemd tot res.-kolonel by den staf der lie inf. brigade de res.-luit.-kolonel C. M. Donck van den staf der VlIIe inf. brigade, en bij den staf van het wapen de res.-luit.-kolonel P. E. Hajenius van dien staf. Benoemd tot res.-luit.-kolonel, ondersch. by den staf der ive inf. brigade, den staf der lie inf. brigade, den staf der Ve inf. brigade en den staf der Vile inf. brigade» de res.-majoors T. Beets, G. F. van Hoogenhuyze, G. G. Zon- nevylle en jhr. S. Laman Trip, resp. van het 14e, 22e, het 16e en het 6e reg. inf. Bij K. B. is, met ingang van 1 Mei 1935, aan den commies by den Post-, Telegraaf- en Te lefoondienst H. Meyer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend. Bij K. B. zijn met ingang van 1 April 1935 benoemd tot referendaris 2e klasse der poste rijen, telegrafie en telefonie: F. J. Hindriks. S. Dokter, P. Kikkert, W. A. L. G. M. Jurgens, N. Geeverding, J. Vennik, P. van den Berg, W. Smelt, F. A. Hofman, A. Dieperink, D. Jor- ritsma, thans adjunct-referendaris der poste ryen, telegrafie en telefonie. By K. B. is met ingang van den datum, waar op hij zijn functie zal aanvaarden (1 April '35) benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, welke in het byzonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalin gen betreffende de volkshuisvesting dr. ir. F. Bakker Schut te Groningen. By beschikking van den minister van So ciale Zaken is aan dr. ir. F. Bakker Schut als standplaats de gemeente Groningen aangewe zen. By K. B. is te Medellin (Columbia) een vice- consulaat der Nederlanden opgericht en is de heer H. Weil benoemd tot vioe-coysul der Ne derlanden aldaar, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over het departement Antioquia. Aan den heer Weil kan in de Engelsche taal worden geschreven. Te 's-Gravenhage is onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse een bespreking gehouden tusschen de partyen, betrokken bij het dreigende conflict aan de N.V. Zacht's stoomschoenfabriek te Kaats heuvel. De directie was alleen dan bereid, de ar beidsvoorwaarden te verbeteren, indien ten deze door de Kaatsheuvelsche schoenfabri kanten een gemeenschappelijke gedragslyn gevolgd zou worden tegenover de arbeiders organisaties. Te dien einde werd gevraagd, het ultimatum gedurende één week uit te stellen; intusschen zou de directie dan trach ten met de overige fabrikanten tot overeen stemming te komen. De arbeidersorganisaties waren niet be reid, het ultimatum een week op te schor ten, zoodat overeenstemming tusschen par tyen niet kon worden bereikt. Woensdagmiddag half 5 heeft in de Putsche laan hoek Pretoriuslaan te Rotterdam een ern stige trambotsing plaats gehad. By de halte op dit kruispunt stond een mo tor met aanhangwagen van lijn 2 stil om pas sagiers op te nemen. Op dezelfde lyn kwam met vry groote snelheid een buiten dienst zynde motorwagen aanryden. Doordat de electrische rem weigerde reed de wagen met groote snelheid tegen de stilstaande tram. De botsing was zeer hevig. Het voorbaleon van den rijdenden wagen werd geheel inge deukt en alle ruiten werden vernield. De bestuurder kwam met den schrik vry. De bywagen van de aangereden tram werd tegen den motorwagen gedrukt. Het achter en voorbaleon en het achterbalcon van den motorwagen werden ingedrukt. De passagiers in den aanhangwagen slingerden van hun zitplaatsen. Twee hunner, de 38-jarige chauffeur N. J. de F. en de 42-jarige gemeente werkman J. M., klaagden over pijn in hun rug en zyn per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Eenige andere passagiers kregen lichte sny- wonden. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur was een jongen van 12 jaar aan het spelevaren op een balk in het water van de Nieuwe Coenhaven te Amsterdam. Dit havengedeelte ligt ver van het in gebruik zynde deel en vry eenzaam. Er stond een sterke wind en flinke golfslag. Een en ander werd oorzaak, dat de balk, waarop de jongen ronddreef, plotseling door een golf werd opgenomen en geworpen werd op een stuk opgespoten land, dat aan het wa ter van de Coenhaven grenst. Nauwelyks stond de jongen op, of hy be merkte, dat hij in het zand, dat nog zeer nat was, werd weggezogen. By iedere poging, die hy deed om zich er uit te werken, zakte hij dieper weg. Na eenige minuten stond hy reeds tot aan zyn middel in het drijfzand. Deze strikt vertrouwelyke brief bevat ook het bevel om „onder 4 oogen" de leden van de W. A., die lid mochten zijn van de Koninklijke Neder- léndsche Athletiek Unie, mede te deelen, dat tijdelijk voor deze organisatie moest worden bedankt. Waarom? Omdat met de omschakeling in on schuldig lykende wandelgrgejien gepaard ging een wei-georganiseerd offensief om de Neder landsche Wandel Organisatie, waarby de Alge meen Leider zyn „wandelaars" reeds had aan gesloten, met één slag te veroveren voor de N. S. B. In de eerste instructie wordt nadrukkelyk voorgehouden: „Op de Jaarlyksche Algemeene Vergadering (gehouden op 3 Februari j.l. red.) geen N.S.B.-insigne vóór, tydens of na af loop der vergadering; geen Hou-zee geroep of groet". Vragen, die nog mochten rijzen, moeten zoo spoedig mogelyk aan Utrecht worden ge steld „daar alleen succes mogelijk is, wanneer wij geheel eendrachtig ter vergadering komen". In de tweede instructie vinden de afgevaar digden precies op een papiertje hoe ze moeten stemmen en welke bestuursleden voor de ver steviging van den N.S.B.-invloed zullen zor gen. 18. Het overige van den middag verliep onder een spannend spel, gewonnen door Cymbeline, maar heelemaal niet gemakkelyk. Prim gaf geen kamp. Maar toch had zy altijd liever, dat Cym beline won, hoewel zij eerlyk haar best deed. Zy waren moe en hongerig, toen het vroeg Invallend duister hen naar de warmte en be haaglijkheid thuis dreef. Viola wachtte hen al, met de theetafel vlak voor den knetterenden haard, met cake en sandwiches en allerlei heer- hjkheden. En zy dacht by zichzelf: „Het heeft hem goed gedaan. Hy heeft veel meer kleur." Lambert kwam vyf minuten later terug van de fabriek en nu was het gelukkige viertal com pleet. Maai- noch Cymbeline, noch Primula sprak van de ontmoeting met Schulz. HOOFDSTUK IX Op een middag, een paar dagen later, nam Cymbeline zyn fiets, eeh flinke nieuwe kar, en wilde een ritje maken. Dat zeide hy zyn moeder tenminste. Zij zelf ging met den auto naar een tameiyk veraf wonende vriendin, met Prim, die speciaal uitgenoodigd was. Er was daar een had voor een verjaringsfuifje. Er waren geen jongens geïnviteerd. Lambert was zooals altyd op de fabriek. Aan de koffietafel had Viola gezegd: „Ik vind het niet leuk, om je zoo aan je lot over te laten. Cym. Wat ga je uitvoeren?" „Maakt u zich over my maar geen zorg, mams. Ik ga een eind fietsen." Hy ging vóór hen weg met een verontschuldi ging, dat hy zoo gauw al ging. Buiten Pagdon waren de wegen modderig en was het zwaar rij den. Hy ontliep de stad, ging het station voorby (het station van Pagdon was nóg afzichtelijker dan de meeste van die gedrochten) en reed dan vlug door de kilometers lange straten van de miserabele voorstad, rijen en rijen benauwde kleine huisjes, twee verdiepingen hoog, met een stukje grond er voor en er achter. Hier en daar was een hopelooze poging gedaan om van het lapje vóór het huis nog een soort tuintje te maken, pathetisch in het armzalig pogen, maar meestentyds was het zelfs niet geprobeerd. Dan ging hy den heuvel op en van dit punt kon hy over de naakte velden, zwart van roet en verzuurd door een kalkoven, die zijn scherpe lucht vermengde met den vuilen stank van de fabriek, het huis van zyn grootvader zien liggen. Groot, overheerschend, een leeiyke vlek op dat heerlijke landschap. Meer naar het Noorden lag bronsgroen het park, dat by de Towers hoorde, paars, waar de boomen opeen gehoopt stonden. De hemel was blauw, lichter van kleur by den horizon. Een dwalende zonnestraal zwierf over het anders doodsche vergezicht. Hoog boven zijn hoofd zong een leeuwerik, alsof er geen kalkovens en fa brieken bestonden. Nu was hy heel boven op den heuvel en zag mylen en myien ver het landschap groen en frisch aan zyn voeten liggen. Meer naar het Westen teekenden de heide en de bosschen zich als een donkere streep tegen den horizon af. Oostwaarts deed een plotselinge leege ruimte de gryze Noordzee meer vermoeden dan werkeüjk zien, onder een lage wolkenbank. Al deze schoonheid van kleur en ruimte en licht deden Cymbeline stilstaan in een overwel diging van genot. Hier was geen stank van che micaliën, daar zorgde de frissche Westenwind wel voor. Hier hoorde je geen gesnor van raderen en machines, alleen het hartstochtelyk lied van den leeuwerik. En daar beneden, in die oase van smaragdgroen en goud, met den paarsbruinen krans van het geboomte er om heen waar de zilveren draad van de Frent slingerde, lag warm en rood Valleylands. Hy kon uit een van die wyde oude schoor- steenen 'n pluimpje blauwen rook zien opstygen. Het beukenwoud aan de Noordzyde beschutte het tegen de gure winden en maakte een don keren achtergrond voor het huis. Wat grillig slingerde de Frent zich, ook langs dien afgryse- lyken muur. Die arme Frent, die zoo vuil en donker werd op haar stillen, schuwen tocht door Pagdon. Met zyn scherpe jonge oogen kon hy ieder détail goed zien. Het terras met de styve bloem perken, den ceder op het grasveld, het denne- boschje, dat het huis van den Oostkant bc- warm en dicht uitzag, zelfs het koepeldak, dat, zooals hy wist, de kapel was. De afstand was niets voor zyn oogen en al was het panorama uitgestrekt, hy had punten genoeg die hem den weg wezen. Hy kon zelfs het smalle paadje zien, dat zich zoo hupsch door de velden slingerde naar den molen. Dicht by het heuveltje, dat de grens was van het terrein van de Towers, liep dwars die ellen dige muur. Het leek Cymbeline een symbool toe van de veete, die de twee families verdeeld hield. Over zoo'n muur was alle kameraadschap, zelfs alle buurschap onmogelijk. Hij bepeinsde wat toch wel de oorzaak kon zijn van dat harde bevel, dat hem den toegang tot Angela Weste verbood. Als hy maar een van die beroemde kanonnen van Schulz had, dan zou hij wel raad weten met dien muur. In zyn ver beelding zag hy zichzelf over die weide rennen, cm Angela te vertellen, dat het ding omver lag. Even kwam er een mist voor zijn oogen. Neen, maar, was het nu toch niet het toppunt, dat hy daar zou staan janken, omdat hy het meisje met de gouden krullen niet mocht opzoeken? Die gedachte deed den mist weer verdwynen en hij stond nog een poosje te staren naar al die teere kleuren en vormen. De wind had zijn bleeke wangen gekleurd en hy voelde zich flink en sterk, sterk als een man en wenschte, dat hy kon vliegen, hoog en ver, over die dikke, trage wolken heen, over de gryze Noordzee. Verleden zomer had hy een vliegmachine over de hei ge zien, niet meer dan een donkere stip, al had het gesnor van de schroef hem dichtby geleken. lyke vogel. Wat een ongelooflijke vrijheid, wat een heeriykheid om de geheimen te leeren van die ongeziene hoogten en verre luchten. Hij had dien eenzamen vliegenier benyd, hef tig benijd. „En omdat ik een eenige zoon ben, zouden ze 'n daverenden rel maken als ik zei, dat ik zou willen vliegen," bromde hy, denkend aan het zoo juist voorgevallene. Hij dacht voor een oogen- blik niet meer aan Angela, maar broeide over twee echte grieven. Angela zou zeker nooit iets met hem te doen willen hebben, als hy in de fabriek ging. Dat had ze duidelyk genoeg laten merken. Als hy maar een paar jaar in het leger kon zyn. Dan zou hij de jaren in de fabriek beter kunnen verdragen. Als hij maar eens met die jagende wolken had kunnen wedijveren. Hij breidde zyn armen uit en zijn gezicht glansde als hy zich dat voorstelde. En dezen jongen geest gingen zy nu knevelen en vastbinden en opsluiten in de daverende, stinkende, geheel overbodige fabriek van Harriman. Toen warer, zyn bitterheid en teleurstelling vergeten en hy zei langzaam, hardop: „Wy zeggen u dank, voor uw groote glorie, Heer God." „De geheele aarde zegt U lof. Oneindige Va der," en dan vanuit die klare herinnering aan de H. Mis op Kerstdag: „Heilig, heilig, heilig, Heer God. Vol zyn he mel en aarde van Uw glorie...." En weer strekte hy zijn armen uit, als om hemel en aarde op te nemen met hun schoon heid en samen God lof te zeggen. Hij dacht nu niet meer aan Angela, aan Val leylands, aan zyn loopbaan en zyn toekomst. Hij voelde, alsof hij alleen stond op een bergtop waar nog nooit een mensch een voet had gezet, alsof hy de eerste was, die van die verre hoogte zijn stem tot God verhief in lof en eer. Die mannen, die duizenden en duizenden me ters boven de aarde vlogen, die waren toch zeker dichter bij God, dan die beneden bleven, dichter by Zijn schoonen hemel, misschien wel dicht genoeg om de gouden stemmen der engelen te hooren zingen: Glorie aan God in den Allerhoogste. Voor sommige menschen is het gebed van lof gemakkelijker dan het vraaggebed. Cymbeline wist alleen, dat hij op zyn knieën zou willen vallen en luidop zeggen: „Glorie aan God in den Allerhoogste. Hemel en aarde zyn vol van Uw heeriykheid. Wij dan ken U voor Uw groote glorie." En hy wist ineens, dat hy niet kon en ook niet wilde doen, wat hy van plan was geweest, door te dringen in het verboden land. De avond viel en de zon, een bloedroode schyf, zonk achter de bosschen weg. Cymbeline keek 'er naar en vond iets tragisch in den ros- sigen Westenhemel. Hy voelde den naderenden nacht als een koude hand hem aanraken. Dan keerde hij zich weer naar Valleylands, nam zyn pet af en wuifde naar het verre huis. Nu was liy weer terug in de schoone, maar moeilyke wereld, zyn/ problemen niet opgelost, zyn toe komst onzeker. Zyn vader had gesproken alsof er werkeiyk geen andere weg voor hem open stond dan de fabriekspoort. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3