I IN EN OM HAARLEM 1 Man öMjft ont>: DIEFSTAL?! SITTERSenYd kar De grensuitbreiding van Beverwijk Sport en spel f SI KAR RliWl E i. «S** DONDERDAG 28 MAART 1935 DAMMEN SCHAKEN H. S. G. 5—Kijk Uit 4 y-y2 y>-/2 y-V2 HONKBAL Jaarvergadering Ned. Honk- balbond HAARL. R.K. DAMBOND De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap le klasse De wedstrijden om 't persoon lijk kampioenschap 2e klasse De nederlaagwedstrijden van T.E.P. De scheikundige Dr. J. v. d. S. (1> Clubkampioenschappen 1934/'35 Haarlemsche Damclub DUIVENSPORT Haarlemsche Concours Commissie (H. C. C.) R. K, Openb. Leeszaal en Bibliotheek Nieuwe Gracht 70, Haarlem Eerste steenlegging huize „St. Clara" De zorg der christelijke charitas RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN KRUISWEG 60 HAARLEM DOOR J. S. FLETCHER uimiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii: llIIIllll!llllllllllllllllllllllllll||l|||||||l|||ll||||||||I||||||||||lll|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIlllllllll|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||lllli= Reeds eenige jaren wordt er gesproken over de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Nadat een fusie-comité „Groot-Beverwijk" was opgericht, bestaande uit vertegenwoordigers van de burgerij en van zoo goed als alle poli tieke en sociale organisaties, met het doel de fusie der beide genoemde gemeenten te be vorderen, is er vlug teekening in de zaak ge komen. Thans nadert het vraagstuk zijn oplos- wing. Of deze guastig zal wezen voor een vereeniging moet worden afgewacht. Zeker is dat niet, want in Wijk aan Zee en Duin is een groeiende oppositie merkbaar en bij de behandeling van andere wetsontwerpen tot wijziging van gemeentegrenzen is genoegzaam gebleken, dat noch de Regeering, noch de Eerste en Tweede Kamer voetstoots tot op heffing van gemeenten overgaan. Toen in 1851 de Gemeentewet werd inge voerd, waarbij op den voorgrond stond om, zooals professor Oppenheim uiteenzet in zijn werk over het Nederlandsche Gemeenterecht, de gemeenten te maken tot „de pijlers van het staatsgebouw; de middelpunten, van waar uit het kunnen en willen van het Nederland sche volk zich 'n weg baant naar alle richtingen" openbaarde zich een streven om de oorspron kelijke gemeentelijke indeeling, dateerend uit de jaren 1810 tot 1820, in vele gevallen te wijzigen en kleine gemeenten, die zelfstandig niet in staat waren zich te ontwikkelen, met naburige gemeenschappen te vereenigen. In enkele jaren hadden ruim vijftig samenvoe gingen plaats, maar daarna kwamen er be trekkelijk weinig wetsontwerpen van dezen aard meer in de Staatscourant. In de laatste jaren is dat weer anders ge worden. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Groningen zagen hun grenzen herhaaldelijk uitgebreid en ook tal van kleinere gemeenten werden geheel of gedeeltelijk met omliggende gemeenten vereenigd. Aanleiding daartoe was de sterke bevolkings vermeerdering van ons vaderland, die thans met ongeveer 100.000 inwoners per jaar aan groeit, de hooge eischen, welke het economisch leven aan de gemeentebesturen stelt en de concentratie van de bevolking op eenige pun ten van ons land. De economische en maatschappelijke toe standen zijn sinds 1851 grondig gewijzigd. „Westelijk Midden-Nederland, de streek der vier groote' steden en een wijd gebied er om heen, heeft in de laatste halve eeuw in een zeer sterke' mate een proces van „verstedelij king" ondergaan, een proces, dat geen grenzen en historisch gevormde centra heeft geSer- biedigd" schreef eenige jaren geleden ir. van Lohuizen. Velen verruilden de saaie boven woningen in de stad voor een prettiger huis mat tuin in de buitengemeenten. De moderne verkeerstechniek met haar gemakkelijke auto's, trams, electrische treinen, autobussen werkte dit proces in de hand. De radio maakt het mogelijk, ook buiten, van de aantrekkelijk heden der groote stad te genieten en daarbij kwam de vestiging van fabrieken en industrieën met groote kntoren en magazijnen in een tot dusver landelijke omgeving, welke arbeidsgele genheid op die plekken groote menschen massa's bijeen bracht en verschillende naburige gemeen ten naar elkander deed groeien. Vele gemeenten, die vroeger een gerechtvaardigd zelfstandig bestaan voerden, hebben thans haar beteeke- nis verloren; haar belangen zijn met die van haar naburen saamgegroeid. Intusschen is er verzet ontstaan tegen de annexatiezucht, een verzet, dat niet altijd on gezond kan worden genoemd. De tegenstanders achten de indeeling van een land in een zoo groot mogelijk aantal gemeenten, met eigen bestuursorganisatie, die zelfstandig de locale belangen behartigt, een voorwaarde voor een krachtig, bloeiend publiek leven. Ook kleine en gemeenten van gemiddelde grootte kunnen onder bepaalde omstandigheden een krachtig initiatief ontplooien en daarmede de voort brenging van groote algemeene waarden mo gelijk maken, een eigenschap, waarvan de ver eeniging met een grootere gemeente haar niet zelden berooft. De bestrijders van de annexatie-gedachte zien meer heil in samenwerking tusschen de verschillende gemeentebesturen. Sinds korten tijd maakt een wet deze samenwerking mo gelijk, al valt het niet tê ontkennen, dat er tot nu toe in de practijk slechts matig gebruik van wordt gemaakt. In Wijk aan Zee en Duin schijnt de annexatie kwestie de gemoederen sterk te beroeren. Het is hetzelfde verschijnsel dat bijna elke grens wijziging vergezelt. Er heerscht een opgewon den stemming; de voor- en tegenstanders van fusie staan fel tegenover elkaar. Er is daar een anti-fusie-comité opgericht; er is door deze kwestie in de R.K. Kiesvereeniging onderlinge animositeit en tot onze verbazing vernemen wij, dat er zelfs Wijkers zijn, die met het idee rondloopen om naast de bestaande R. K. Kies vereeniging een nieuwe op te richten, omdat zij zich op het punt van de grenswijziging door het bestuur van de bestaande kiesvereeniging verongelijkt achten. Dat gaat te ver. In één gemeente kan de R. K. Staatspartij maar één kiesvereeniging erkennen en dat zal in dit geval niet de nieuw op te richten vereeniging zijn. De ontevredenen, hoe billijk misschien hun grie ven zijn, moeten niet naast de oude vereeniging gaan staan, maar trachten in het bestaande verband hun rechten langs organisatorischen weg te verkrijgen. Dat is mogelijk en noodza kelijk en het zou jammer wezen als deze an nexatie-geschiedenis aanleiding zou worden tot een betreurenswaardige tweespalt onder de ka tholieken van Wijk aan Zee en Duin. Wij weten, dat de gemoederen bij de voor bereiding van een annexatie verhit kunnen raken en herinneren ons menigen feilen strijd, die daarbij is gestreden. Dat alles is echter na eenige jaren vergeten, maar niet zoo ge makkelijk zouden gemaakte scherven te her stellen zijn. Laat men de zaken in Wijk aan Zee en Duin niet al te tragisch opvatten. Grenswijziging is geen wereldgebeurtenis. Vermoedelijk zal Wijk aan Zee en Duin een gelukkig bestaan kunnen voeren als het met Beverwijk' vereenigd wordt en even vermoede lijk zal dat ook het geval zijn als het zelf standig blijft. De inwoners kunnen het vóór en tegen rustig overwegen en de meerderheid laten beslissen. Het is niet noodig daar de eenheid van de R.K. Staatsparty aan op te offeren. Het is te hopen, dat een spoedige beslissing over de grenswijziging van Beverwijk aan den onprettigen toestand van wederzijdsche onwel willendheid en onrust een einde maakt. waren afgevaardigden, die de zaak nauwelijks het aanhooren waard vonden en haar maar liever meteen afstemden. Overigens was de vergadering zeer tam. De verschillende bestuursvoorstellen, reglements wijzigingen en die betreffende recettes van wedstrijden, waren blijkbaar slecht overdacht en moesten door Besanger (WGA) of anderen telkens weer opnieuw opgesteld worden. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. In de kascommissie werden benoemd de hee- ren D. Baas (HHC), N. Pigge (EDO) en I. Rqkeboer (ZRC). Bij de rondvraag stelde de heer Van Zeyl (EDO) nog voor op de agenda van de jaarver gadering als verplicht punt te zetten: bestuurs beleid. Ook dit voorstel werd echter bij meer- Dinsdagavond vond bovengenoemde wed strijd plaats. Het resultaat was als volgt: H.S.G. 5 Kijk Uit 4 J. de VriesValk A. J. MooyHarms D. WillenmseLanser E. HundepoolDuider A. FeberweeRietdijk Mevr. G. Kion-GoslerLasscher H. W. v. Dortde Ruyter n.o.Spuls H. Wagenaarte Boekhorst n.o.n.o. 0—1 0—1 0—1 1—0 0—1 0—1 Totaal 2'A6]/2 De in American te Amsterdam gehouden jaarvergadering was druk bezocht. Alle aange sloten vereenigingen, op DEC na, waren ver tegenwoordigd. Van SDO waren aanwezig de heeren Van Zeyl en Pigge, van Haarlem Par son en Kuling en van HHC J. Hartog en D. Baas. Verder was de vergadering bezocht door een aantal gasten, waaronder afgevaardigden van nog niet aangesloten vereenigingen als RCH, Schoten, Swastika, RHBS Velsen en DEV uit Haarlem, DWS en The Catchers uit Am sterdam. Voor de Haarlemmers was het belangrijkste punt van de agenda: de voorgestelde regle mentswijzigingen, daar door de Haarlemsche eerste klassers hier een poging gedaan zou wor den om alsnog te komen tot een Haarlemschen Honkbalbond. De aanval werd geopend door den heer Van Zeyl van EDO. Toen bleek echter al dat ook dezen keer de Amsterdammers zich wel aaneen zouden sluiten en dat het Haarlemsche voorstel weinig kans had. Ondanks dat waagde de „Haarlem"-afgevaardigde een nieuwe poging. Hij verweet het bondsbestuur een geweldigen „draai" te hebben genomen. Hij had n.l., toen hij nog penningmeester van den N.H.B. was, al eens opdracht gekregen een Haarlemsche Honkbalbond op te richten. Helaas was de uit geschreven vergadering slecht bezocht, waar om het plan voor een jaar werd uitgesteld. In dien tijd benoemde het N.H.B.-bestuur een commissie tot hetzelfde doel, waarin genoemde afgevaardigde ook zitting had. Toen die com missie klaar was met haar richtlijnen, viel het B. B. om en werd besloten geen Haarlemschen Bond te stichten, maar daarvoor in de plaats te zetten een plaatselijke derde klasse. De po- lük verzwakt, doordat zelfs nieuwe vereenigin- sitie van die derde klasse wordt echter aanzien- gen het recht hebben toelating tot de tweede klasse te vragen. Zijn speech had echter ook geen succes. Er Dinsdagavond had in het R.K. Vereenigings- gebouw te Heemstede de le ronde plaats van bovengenoemde competitie. De partij J. DraaijerP. van Buuren ein digde in een overwinning van laatstgenoemden speler. Een verrassenden uitslag bracht de ontmoeting J. WarmerdamG. Zeeuwe. Hier gelukte het den „St. Bavo"-speler Darmerdam, Zeeuwe een nederlaag te bezorgen. De partij H. de ReusF. Heilig bezorgde P. Heilig een paar kostbare punten. Zooals bekend, was P. Hollenberg vrij. Het dient nog te worden ver meld, dat niet een enkele, maar een dubbele competitie zal plaats hebben, zoodat de spelers tweemaal tegen elkaar uitkomen. Dinsdag 2 April worden de wedstrijden voortgezet- In de tweede ronde komen tegen elkaar uit: G. ZeeuweJ. Draaier, P. HeiligWarmer dam en P. HollenbergH. de Reus. De heer P. van Buuren is vrij. Voor belangstellenden maken wij nog be kend, dat alle partijen deze afdeelng betref fende, worden gespeeld in het reeds genoemde gebouw aan den Heerenweg te Heemstede en aanvangen om 8 uur. Donderdag 28 Maart zullen de wedstrijden voor deze klas aanvangen. De competitieleider hiervan is de heer P. Klaver. Naar ons beste weten, nemen hier 10 spelers aan deel en zui len zich met heel veel enthousiasme in den strijd .werpen om den begeerden kampioenstitel te bemachtigen. Een en ander zal plaats hebben in het ge bouw van de St. Josephsgezellenvereeniging aan den Heerenweg 94 te Heemstede. Zondag a.s, speelt T. E. P. 1 tegen D. O. S. 1, uit Naaldwijk. Deze ontmoeting wordt gespeeld in het clublokaal van „Theorie en Praktijk", aan de Jansstraat 59 te Haarlem, en zal aan vangen om half een. Ongetwijfeld zullen vele belangstellenden deze hoogst interessante ontmoeting bijwonen. In siders weten, dat D. O. S. 1, bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan van T.E. P. ook reeds deelnam aan de wedstrijden hiertoe door deze vereeniging uitgeschreven. De Naaldwijkers toonden destijds tot de sterksten te behooren en waren de meest gevreesde tegenstanders. Uit hoofde hiervan zullen de T. E. P.-ers wel alles in het werk moeten stellen om een neder laag te voorkomen; of zullen zij weer eens voor een groote verrassing zorg dragen door het sterke D. O. S. 1 te kloppen? „Het zijn uitsluitend de zich in de koffie bevindende aromatische oliën, welke den smaak en het aroma bepalen. Deze oliën ontstaan eerst tijdens het bran dingsproces. Door de coffeïne, een kleurlooze stof, zonder geur, doch met een onaangenamen, bitteren smaak, aan de ruwe boonen te onttrekken, kan de werking dezer aromatische oliën eerst ten volle tot haar recht komen, zooals bij Koffie Hag het geval is." Koffie Hag is een keurmelange van de beste koffiesoorten, veredeld volgens de door nieuwe octrooien beschermde werkmethode. De toe passing van dit verbeterde Hagprocédé laat de aromatische oliën tot volle ontwikkeling ko men. Dat is het geheim van het heerlijke aroma en den fijnen, pittigen smaak van Koffie Hag. Bovenstaande uitspraak u authentiek; de afbetlding van den persoon dient echter allutt Ut illuslraltt beeft £<«8 ttouw keurige gelyieuu- Woensdag is te Aerdenhout de eerste steen gelegd voor huize „St. Clara," een rusthuis voor bejaarde zusters Franciscanessen van Salzkotten. De plechtigheid werd verricht door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, die daarna een korte toespraak hield. Hieronder publiceeren wq den stand van den wedstrijd om het hoofdklasse-clubkampioen schap 1934-1935 der Haarlemsche Damclub. Deze luidt momenteel als volgt: J. B. Sluiter Jr. 12 9 3 0 21 J. W. van Dartelen 14 6 6 2 18 H. G. Teunisse 14 3 10 1 16 J. Poppen 12 4 6 2 14 P. j. van Dartelen 10 4 5 1 13 Aebe de Jong 11 5 3 3 13 H. Greeuw 13 2 9 2 13 H. van Lunenburg Jr. 12 3 6 3 12 J. v. Looq 12 3 5 4 11 Ph. G. Amelung Jr. 10 4 2 4 10 P. G. van Engelen 9 2 4 3 8 Joh. Fabel 5 0 4 1 4 P. J. Bqrij 9 1 2 6 4 J. P. van Eqk 4 I 0 3 2 Ph. F. Amelung Sr. 7 0 2 5 2 F. W. de Pater 9 1 0 8 2 J. v. d. Giessen 1 0 1 0 1 E. Fless, H Poverello. Clayton, J. Sir Thomas More. Huysmans, J. K. La bièvre et Saint-Séverin. Huybèrs, A. Christus mysticus. Maritain, J. Wijsheid en praktijk. Chesterton, G. K. Orthodoxie. De leeszaal is geopend dagelijks van 105 en van 79 uur; 's Maandags van 25 en van 7—9 uur. Maandag 1 April zal bovenstaande commissie een cursusvergadering houden. Deze vergade ring vindt plaats in gebouw Harmonie, bene denzaal, Kleine Houtstraat 106, des avonds 8.15 uur. Als spreker zal optreden de heer ir. J. L. Klein uit Amsterdam, die het onnderwerp zal behandelen: Anemologische afstandmeting (de invloed van den wind op het vliegen der dui ven). Voor de niet bij afd. A aangeslotenen 'n mooie gelegenheid om met dat stelsel kennis te maken. De vereenigingen kunnen zich alsnog bfl af deeling A (Noord-Holland) aansluiten. Iedere postduivenliefhebber kan deze verga dering bijwonen. De lijst van nieuwe aanwinsten vermeldt de volgende werken: Duhamel, G. Vue de la terre promise. Id, Remarques sur les mémoires imaginaires. Loti, P. La mort de Philae. Bailly, a. Richelieu. Romain, Ch. Louis XIII. Gillot, H. Chateaubriand. Lenótre, G. Le tribunal revolutionnaire. Maurois, A. L'instinct du bonheur. Maurica. Thérèse Dequeyroux. Lefort, G. von. Die ewige Frau. Pirandello, L. Six personnages en quête d'au- teur. Id. H fu Mattia Pascal. Kaye-Smith, S. Gallybird. Sabatini, R. A century of sea stories. Ellens, H. Onze disch. Wasch, K. Glas en kristal. Hilaebrand, D. von. Engelbert Dollfusz. Davy, M. Les dominicaines. Wodehouse, P. A century of humor. Buck, P. A house divided. Pirandello, L. De vrouw die uitgestooten werd Id. Levend dood. Schoup, J. G. Blanke boeien. Ageorges, J. De pope dans le monde con temporain. Lagrange, M. J- Het evangelie van Jezus Christus. Haecker, Th. Was ist der Mensch? FunckBrentano, F. De moyen-age. Yver, Colette. L'eglise et la femme. Adam, K. Geloof en liefde. Plus, R. God in ons. Reusch, F. Bijbel en wetenschap. Eeden, Fr. van. Eucharistie. Jansen, E. J. B. Heeft de Kerk macht in we- reldsche zaken. Bridgett, I. E. Life of blessed John Fischer. Fischer, J. A Spiritual consolation. Goyau, G. Comment on élit un pape. Berdaieff, N. Esprit et liberté. Morlion, P. F. Offensief, geest en praktyk. Over: De Bioscoop aan de Parklaan. Een inzender zendt ons een zeer lang Inge zonden stuk betreffende het z.l. bedroevende resultaat t.o.v. van de aanvraag om vergunning voor den bouw van de bioscoop aan de Park laan, waarvoor de Raad in zijn vergadering van Woensdag j.l. zijn toestemming weigerde. Inzender vraagt zich af wat het college van Ged. Staten moet denken van een gemeente, die eerst bij de regeering aanklopt om financieelen steun voor werkverruiming en dit verkregen hebbende, van den anderen kant alles versmaadt wat particulier Initiatief haar op dit gebied als het ware in den schoot werpt. Ook begrijpt inzender noch de werkgevers, noch de werknemers, dat zij deze tegenwerking stil zwijgend langs hun kant laten gaan instede van een scherp protest te doen hooren. Inzender vindt de in den Raad naar voren ge brachte argumenten tegen den bouw (welstands overweging en de meening van den wethouder dat er reeds genoeg bioscopen in Haarlem be staan) kant noch wel raken, aangezien er ver gunning destijds ip verleend voor paardenstal len, garages e.d., welke thans op de plaats van de bioscoop staan, en omdat ook beperkingsmaat regelen hadden dienen te worden toegepast ten behoeve van de talrijke en nog eens talrijke win keliers en neringdoenden, die de dupe worden van de groote warenhuizen. Inzender meent dan ook, dat het besluit van Haarlems Raad (met slechts één stem meerder heid genomen) nimmer de goedkeuring zal ver krijgen van de regeering. Tenslotte wijst inzender op het voorbeeld van Heemstede, waar de gemeente veel geld over had voor een grootsche ongeëvenaarde Bloementen toonstelling. Over: De bloemententoonstelling „Flora" en de H. O. V. Deze pracht tentoonstelling, 15 Maart geopend met een reeks van keurige redevoeringen, te mid den van een bloemenpracht, niet te beschrijven, een lenteomgeving om van vreugde te trillen, een belangstelling, die weldadig aandoet door het onuitsprekelijk schoon, dat hier wordt ge geven. Natuur en mensch hebben hier samen gewerkt om het schoonste van het schoonste te bereiken en het zal duizenden doen stroomen naar dit heerlijk bloemfestijn. Ieder bloempje, ieder plantje zal. hoe klein ook, worden bewonderd en de kweekers er van zullen, zeer verdiend, daarvoor hulde ontvangen. Op dezen zelfden 15 Maart, waarop kleur en geur in al hun pracht tot ons komen, op dezen lentedag, waarop alles herademt en de longen openzet om' alle heerlijkheid in zich op te nemen, die de natuur zoo ruim geeft, op dienzelfden Lentedag is de Haarlemsche Orkest-Vereeniging genoodzaakt om haar tempel van klankschoonheid te sluiten en gaan de leden van het Orkest, in plaats van een heerlijk voorjaar, een triestig tijdperk tegemoet, waarbij al het mooie In het niet verzinkt. Voor deze menschen is er geen Lente, geen bloemenfeest, geen opleving bij deze Voorjaars verschijning. Zij gaan tweemaal per dag naar ons secretariaat om hun naaiü te plaatsen op de lijst der werk- loozen en ontvangen een kleine wekelijksche uit- keering. Treurig resultaat van het gepresteerde op muzikaal gebied. Een slag op hun kunstmln- nig hart. Wie kan dat gevoelen? Waarom deze ontboeze ming over kleur en klank? Ik had gevraagd om de muzikale werkzaam heden op de Bloemententoonstelling „Flora" voor een zoo groot mogelijk deel te willen opdragen aan de arbeidsbemiddeling van den Nederland- schen Toonkunstenaarsbond, waarbij het groot ste gedeelte der werklooze musici is aangesloten. Ik heb er op gewezen, dat juist in die tentoon- stelllngsperiode de H.O.V. tot werkloosheid ge doemd was en zoo noodig uij; deze leden een zeer goed Harmonie-Orkest zou kunnen worden samengesteld, ter opluistering van de openlucht- conceiïen. Als antwoord ontving ik de mededeeling, dat er reeds in de behoefte was voorzien door het engageeren van een ensemble, hetwelk destijds in het buitenland werkzaam was. Dit laatste bulten beschouwing gelaten, vraag ik: was er nu niet een bescheiden werkkring op deze tentoonstelling te vinden geweest voor onze Haarlemsche werklooze musici? Op den dag, dat de H.O.V.-leden gaan stem pelen, speelt op den openingsdag der Bloemen tentoonstelling een dilettanten Harmonie-gezel schap en den dag daaropvolgende, dito. En zoo zal het wel tijdens deze tentoonstelling blijven. Alle respect voor deze gezelschappen, maar in de eerste plaats de musici die ervan moeten be staan. Het zou voor de H.O.V. en de andere werk- Woensdagmiddag werd naby het Moeder huis van de -Zusters Franciscanessen (de con gregatie van Salzkotten), het klooster „Alver na" te Aerdenhout de eerste steen gelegd van huize „St. Clara", een rusthuis voor bejaarde zusters dezer congregatie. De intieme plechtigheid werd verricht door den Deken van Haarlem, den Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, in tegenwoordigheid van het geheele convent, van den architect, den heer H. Klein Schiphorst, den aannemer, den heer J. P. A. Nelissen en een groot aantal werklieden. Na het einde der liturgische plechtigheden hield de Hoogeerw. Deken een korte toespraak, waarin hq vooral wees op de beteekenis van het te stichten gebouw. Hij toonde aan, hoe dit rusthuis niets anders bedoelt te zijn dan een uiting der christelijke naastenliefde, die haar terrein steeds uitstrekte tot aan het graf. Men zou hier van een oplossing „in het klein" van het sociale vraagstuk kunnen spreken, een op lossing die toch alleen zijn waarde kan ontlee- nen aan een waarlijk christelijke liefde. In dit huis zullen de zusters haar laatste levensdagen mogen doorbrengen, in de schaduw van het heiligdom. Na de eerw. zusters van harte te hebben gelukgewenscht, sprak de Hoogeerw. Deken enkele dankwoorden tot allen die het hunne tot het tot stand komen van dit nieuwe klooster zullen bijdragen of reeds hebben bijge dragen. Allereerst noemde spreker den archi tect, die het plan ontwierp voor een eenvoudi ge, maar aangename woning. Tot den aanne mer sprak hij den wensch uit welke geen andere was dan de zin van de ritueele eerste steenlegging dat hij moge voltooien, wat hq zoo gelukkig begon. Een laatste woord richtte de Hoogeerw. Deken tot de werklieden. Welke hun overtuiging ook mogen zqn, zq" zullen uit deze omgeving iets althans meenemen van die sfeer der christelijke liefde en hulpvaardigheid, welke alleen in staat is om den heerschenden noodtoestand blijvend te overwinnen. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen, die ondanks haar bescheidenheid den lentedag van gisteren voor de communauteit van „Al verna", midden in den vastentqd, ongetwqfeld tot een feestdag heeft gemaakt. looze musici een goede oplossing zijn geweest, maar het heeft niet zoo mogen zijn; zeer spijtig voor de stempelaars. Nu dit stukje toch gaat over bloemen en mu ziek zou ik willen voorstellen om, indien het re sultaat gunstig is geweest, ten opzichte van het regeeringsbesluit om duizenden bollen te vernie tigen, over te gaan tot het vernietigen van 5(T.000 gramofoonplaten. Dit zou voor de musici zeer zeker een goede opossing beteekenen inzake de werkloosheidsbestrijding. Met dank aan Uwe Redactie voor de plaatsing: Hoogachtend PH. K. SCHOUW, Secretaris Penningmeester Nederlalndsche Toonkunstenaarsbond afdeeling Haarlem. Naschrift der Redactie. Bij informatie bij het Uitvoerend Comité der Flora is ons gebleken, dat alleen op Zaterdag- en Zondagmiddagen concer ten worden gegeven, en wel gedurende enkele uren in de open lucht. Hierbij kunnen de plaatselijke muziekcorpsen hun capaciteiten toonen, wat voor de tentoonstelling zeer belangrijk is, daar de beschikbare gelden niet voldoende zijn, om beroepsmusici voor deze openluchtconcerten te engageeren. Er is geen sprake van, aldus het comité, dat hier een kluitje is genomen uit de pap van de plaatselijke beroepsmusici, daar de openluchtconcerten van plaatselijke muziekcorp sen niet vergelijkbaar zijn met concerten, gegeven door- beroepsmusici. Het ensemble, dat destijds in het buitenland werkzaam was, is dit moge met nadruk ge constateerd worden een Nederlandeeh orkest, en er is geen enkele aanleiding om het Uitv. Comité in dezen een verwijt te maken. Het be treurt het zelf. dat niet ook andere musici te werk konden gesteld worden, daar het het lot der werklooze musici aanvoelt, maar dat voor hen op de Flora geen werkgelegenheid geschapen kon worden, mag allerminst aan het Uitvoerend Comité der Flora geweten worden. IJMUIDEN, 28 Maart. Rijksvischafslag. Tarbot 4460 cent per kg. Griet 15.0025.00 per 50 kg. Tong 0.601.30 per kg. Groote Schol 7.50, middel Schol 13 00, Zetschol 13.0016.00, kleine Schol 3.00—14.00, Bot 1.40, Schar 2.30—6.20 per 50 kg. Rog 6.0016.00 per 20 stuks. Vleet 2.30 per stuk. Pieterman en Poon 5.50, groote Schelvisch 12.00— 16.00, middel Schelvisch 12.0016.00 kl midd. Schelvisch 11.0015.00, kleine Schelvisch 3.60 12.50 per 50 kg. Kabeljauw 11.0038 00 per 125 kg. Gullen 5.70—10.50 per 50 kg. Leng 0.32—1.25 per stuk. Heilbot 95 cent per kg. Wijting 0.75 3.59 per 50 kg. Koolvisch 613 cent per stuk. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLER Rotterdam 725 manden 2754. LOGGERS K.W. 102 570.—, K.W. 78 1040.—, Sch. 29 698.—, KOTTERS v E. 436 781 E. 179 566.—. 25. Er heerschte een diepe stilte, welke ten slotte door Jimmie werd verbroken met de woorden: Zoo, zoo. Dat weten we al weer. Nu, je weet nu ook alles van my. Scraye keerde zich tot den detective. U hebt waarschqnlqk reeds een theorie ever dit geval opgezet, mqnheer Schmidt? Zou u ons willen vertellen hoe die luidt? Zeker, zeker! Mijns inziens zijn de dief stallen van deze kostbare curieuze voorwerpen het werk van een buitengewoon knappe, mach tige en niets-ontziende bende of vereeniging. Een vereeniging, veronderstel ik, die niet be staat uit beroepsmisdadigers, maar waar- schijnlqk uit, voor het oog. hoogstaande men schen. Ook heb Ik het idee, dat zy overal ver spreid zitten en dat zy vele bronnen bezitten, waaruit zq de zoozeer begeerde voorwerpen putten. Bijvoorbeeld, mynheer Trickett ont dekte iets, wat waarschyniyk maar van geringe beteekenis is; een van hun agenten mon sieur Charles komt er achter en onmiddellqk werden er stappen gedaan om te voorkomen, dat de politie iets zal kunnen vinden. Zq deinsden daarby zelfs niet terug voor een moord. En nu nu waarschuwen zy den heer Trickett. Zoudt u denken, dat mqnheer Trickett in gevaar verkeert? vroeg Sraye. Schmidt knikte ernstig. In het grootste gevaar, mqnheer. In het grootste als hy volhardt in zyn bedoeling om deze affaire verder uit te zoeken. Dat is mijn meening. Scraye en Packe keken Jimmie aan. Jimmie glimlachte. Ik zou werkelqk niet weten waatom ik zou doorzettenmaar toch doe ik het!! Mqnheer heeft een sterken wil, zei Schmidt met een rustigen glimlach. Maar het is, zooals ik zei. Je moet je er beslist buiten houden, Jimmie, zei Packe. Herinner ie slechts het laatste feit; zij zullen je vinden. Trouwens, de politie zal het geval uit de South Molton Street niet laten rusten. De trouw /erd ver moord! Zq zullen het wel verder uitzoeken. Waarom je zelf niet rustig er buiten gelaten en waarom zou je niet kalm het onderzoek van de politie afwachten? Scraye mompelde iets, wat veel geleek op een onderstreping van Packe's woorden, doch Jimmie lachte en schudde bet hoofd. Je vergeet, Packe, dat Ik een onverzaaig- baren lust voor onderzoekingen heb, en Op dit oogenblik verscheen Kentover, voor afgegaan door een kellner. Met een beieefde buiging overhandigde hy ziii. heer het pakje, dat Jimmie in Parqs gepost had. Het pakket, mynheer, zei hy kalm. Giste renmiddag aangekomen, mqnheer. Dank je Kentover, zei Jimmie. Wacht bulten op me, ja? Nu dan, vervolgde hy. toen de bediende de kamer verlaten had, hier zqn de gestolen voorwerpen. Ik zal ze aan jou geveu, Scraye. Voorzichtig maakte hij het pakje open.... en het volgende oogenblik viej hq achterover in zyn stoel, aangegrepen door een plotselingen schrik. Het pakje bevatte.... eenige stukken zeep. HOOFDSTUK XVII HET NAGEMAAKTE PAKKET De drie mannen, die met groote belangstelling het openmaken van Jimmie's pakket hadden gevolgd," keken van de stukken zeep naar het uiterst verbaasde en tevens ontmoedigde gelaat tegenover hen. Eenige minuten tevoren hadden zq op Jimmie's gezicht uitdrukkingen van abso lute zekerheid gezien, nu stonden erop te lezen ontgoocheling en onbehaaglqkheid. Dat, fluisterde Jimmie, dat slaat me knock out! Volkomen. Hq stak de handen diep ln zyn zakken, schoof zyn stoel achteruit en met hangend hoofd bekeek hq de dingen voor zich. Als iemand mq verteld had, dat dit zou gebeuren, gromde hy, zou ik hem voor idioot en stapelgek verklaard hebben! Ik ben er tusschen genomen! Schmidt was de eerste, die zich oprichtte. Hij nam het papier, waarin de zeep was ver pakt op en bekeek het nauwkeurig. Op een der bladen was Jimmie's adres geschreven met drukletters. Hebt u ervoor gezorgd, dat het adres duidelqk was geschreven, mijnheer Trickett? vroeg hq. Natuurlqk, ik deed het zorgvuldig. Ik had het beter gevonden, als u het met uw gewoon handschrift geschreven had. Drukletters zijn zeer makkeiyk na te maken. Scraye keek den detective opeens aan. Ah! riep hq uit. U vei onderstelt.... Pardon, mynheer! Dit papier, ver volgde Schmidt, herkent u het, mynheer Trickett? Och, loop naar den bliksem, wat heeft dat er mee te maken! riep Jimmie woedend uit. Natuurlqk! Natuuriyk herken ik het. Ik heb het zelf in Parijs gekocht en ook het touw en ook het lak!! Natuurlqk herken Ik het! Bent u er zeker van, dat u deze eh drukletters hebt geschreven, vroeg Schmidt kalm verder, zonder zich te storen aan Jim mie's uitval. Zoo zeker als Ik u zie! Ik, daarentegen, ben er niet zeker van, mijnheer. Ik kan u zelfs de verzekering geven, dat dit niet het pakje is, dat u maakte en dat u dit adres niet schreef. Uw pakket is in handen van die bende. Dat ls het, mynheer, wat de advertentie bedoelde te zeggen met de woorden „nog geen materieele schade berok kend." Jimmie sloeg met de vuist op tafel. Wat! rieD hii uit. Wilde u mii vertellen. dat ik dat pakje niet gemaakt heb dat ik dit adres niet geschreven heb? Nonsens! Denkt u, dat ik niet weet, wat Ik ben er zeker van, dat u het niet weet, mqnheer. Staat u mq toe, u eenige vragen te stellen? Waar maakte u dit pakket? In myn slaapkamer in het hotel. Gebruikte u dezelfde hoeveelheid papier en hetzelfde touw? En lakte u het op dezelfde wqze als dit hier? Ik zeg u, dat dit hetzelfde pakket ls. Prachtig, mynheer u, in ieder geval, ziet geen verschil. Nu. mynheer Trickett, nog een kleine vraag. Nadat u dit nakket ge maakt had, het had geadresseerd, verzegeld en naar de post gebracht, verloor u het toen geen moment uit het oog, totdat u het den klerk van het postkantoor hadt overgegeven? Jimmie keek opeens op. Hq kreeg een kleur, toen de anderen hem aankeken. Sapristie! Dat is zoo! bekende hy. Ik deed het ja, ja,, dat is waar. Ik verliet het eenige minuten misschien tien minuten. Wanneer, mqnheer? vroeg Schmidt. Ik verliet myn slaapkamer. Maar lk sloot de deur! Juist, mqnheer. En is men er tevens zeker van, dat uw deur gesloten was, toen u naar het postkantoor ging! Juist en toen u terug kwam was de koffer met de sluitmand ge stolen! Dat is waar. Die kerels moeten handig zyn! U vraagt volgens uw theorie, geloof ik? vroeg Scraye. Zeker, ik wil ze u gaarne zeggen, ant woordde Schmidt. Zij is zoo: vanaf het moment, dat mqnheer Trickett Monsieur Charles verliet werd hy geschaduwd door een van zqn agen ten. Deze agent betrok onmiddellqk ln het zelfde hotel een kamer, vlak by die van mqn heer. Toen u de kamer verliet, mqnheer Tric kett, waar liet u toen het pakje? Op tafel? Juist! Zoodat het gemakkeiyk te zien was. Toen mynheer Trickett de kamer verliet, ging de agent er eenige oogenblikken later rustig binnen sloten van hotelkamers zyn erg een voudig heeren en in minder dan geen tyd had hq alles bekeken. Het papier was erg ge woon, het touw en het lak ook. Het adres was buitengewoon makkelqk geschreven, dus zoo als u ziet, heeren veel moeite om het na te maken had hij niet. Hy nam alles goed in zqn geheugen op en verliet de kamer. Scraye en Packe gaven toe, dat het zoo ge gaan kon zqn, doch Jimmie gromde: Dat kan allemaal wel waar zqn, Schmidt, maar mag lk je twee of drie vragen stellen? Ten eerste waarom nam die kerel het pakje niet ineens mee? Omdat hy had gezien waarheen u ging, dus wist hy, dat u binnen een paar minuten kon terugkomen. Hy wist, dat u er dan onmid- deliyk werk van zou maken en dat zou niet erg plezierig voor hem geweest zyn. Hy was er zeker van, dat u het naar de post zou bren gen, dat was voor hem voldoende. CWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5