WC FINANCIEN JDaxeenCUduir&is N.S.B.-manieren I £en.%Utead&ven,? RADIO-PROGRAMMA De weerstoestand MARKTEN Dagfilm DONDERDAG 28 MAART 1935 Zonderlinge „bekee- rings"-actie TJlaften Schoon Schip Katholieke jonge middenstand SUBSIDIEERING LYCEUM GEKALKTE EIEREN Het „eerst noodige"?? DOODELIJKE AANRIJDING TE ROOSENDAAL Een zes-jarig kind het slachtoffer LOONCONTRACTEN IN DEN LANDBOUW Vrijdag 29 Maart 1935 Houdt 'n GIANS-SCHOONMAAK! 5HEU Ernstige botsing bij Overschïe VLIEGVELD OP GOEREE- OVERFLAKKEE Eiland in 1937 uit zijn isolement VERBODEN VERBLIJF DE TIJDREGELING BOERDERIJ AFGEBRAND DE ONTPLOFFING TE BREDA IN KOKEND SOP GEVALLEN JONGEN DOODGEREDEN De huwelijks-advertentie NOORDENWIND EN MINDER BEWOLKING Invoer van lijnkoeken De leiding der N. S. B. schijnt zich den laatsten tijd speciaal ten doel te stel len, de Katholieken van Nederland te „bekeeren"; met een vrijmoedigheid, waarvan de N. S. B. het geheim bezit, heeft zij onze Kerkelijke Overheid de taak uit handen genomen, te bepalen en voor te schrijven, hoe de echte Katholiek zich te gedragen heeft, en wil men de vele pam fletjes, welke in deze dagen over de hoof den onzen Katholieke medeburgers door de N. S. B. worden neergefladderd, gelooven, dan moet een echte Katholiek eigenlijk N. S. B.-er zijn! Over de drogredenen, waarmede men deze bedenkelijke „bekeerings"-actie voert, zal in de komende dagen nog menig har tig woordje gesproken en geschreven wor den en men kan zich voorbereiden op heei wat onweerlegbare weerlegging, thans vragen wij in het bijzonder even de aan dacht voor de wijze, waarop zekere N. S. B.-propagandisten hun misleidende colpor tagelectuur in handen van de Katholieken trachten te spelen. Naar een onzer lezers ons mededeelde wij hebben de verklaring onderzocht en juist bevonden zouden N. S. B.-propa- gandisten beweren, dat zij van heeren Pas toors toestemming gekregen hebben om Katholieken aan te manen, te stemmen op de N. S. B.! Sterker nog: heeren Pastoors zouden hun tot dit doel zelfs de adressen hunner pa rochianen verstrekt hebben! Als bewijs daarvoor wordt dan gewezen op het feit, dat in een der Amsterdamsche parochies bij de meeste Katholieken in enveloppen, waarop naam en adres, N. S. B.-propaganda-lectuur kon. worden thuis bezorgd. Inderdaad heeft in bedoelde parochie een dergelijke bezorging plaats gehad; het lust ons echter niet om ook maar een woord te verspillen aan de perfide leugen, dat zulks met instemming of ook maar met toelating van den Pastoor zou geschied zijn; het aan zekerheid grenzende vermoe den bestaat, dat een in N. S. B.-strikken verward oud-propagandist dezer parochie den verrader gespeeld heeft en de in zijn bezit zijnde, voor een goed deel overigens verouderde adressen van contribuanten der R. K. Kiesvereeniging aan de N. S. B. heeft uitgeleverd. Wij weten niet, welke rol laffer is: die van den N. S. B.-er, die gebruik maakt van zoo'n daad om bovendien een zekere in stemming van een Pastoor met de N. S. B.- actie te suggereeren, óf die van den ver rader, die schandelijk zijn vroegere ver trouwensfunctie misbruikt. Het blijkt intusschen wel, dat der N. S. B. geen middel te bedenkelijk is om propa ganda te kunnen voeren. Zoo is het ons ook bekend, dat hier en daar bezorgers van katholieke kranten door N. S. B.-ers worden lastig gevallen om adressen van abonnenten; waar dezen natuurlijk! weigeren, de gevraagde adressen te verschaffen, leggen de N. S. B.- ers het er op toe, de bezorgers bij hun ar beid te volgen en overal, waar een krant bezorgd wordt, naam (voor zooveel moge lijk) en adres te noteeren; het ware ge- wenscht, dat de politie hier kon ingrijpen. Zijt Gij óók slachtoffer van Uw beroep Kunt Gij niet voldoende beweging nemen Lijdt Gij daardoor aan „verstopping", trage stoelgang, hardlijvigheid en al de gevol- Een daarvan, zooalsslechte spijsvertering, eslagen tong, bioedaandrang Neem dan „Laxeer-Akkertjes" van Apotheker Dumont. Apotheker Dumont heeft een nieuwe samen stelling gevonden, niet maar een gewoon laxeer-middel, doch een middel bestaande uil plantaardige stoffen, waaraan men niet went en die zacht werken. Maar boven dien bevatten „Laxeer-Akkertjes" melk zuur-fermenten tegen de gisting, gal-ex- Iracten voor de lever en chlorophylle voor den bloeddruk en daardoor verbeteren de nieuwe „Laxeer-Akkertjes" Uw heele gestel. Let dus op de hoeveelheid die Uw ingewanden afvoeren. Als het moeilijk en traag geschiedt, neem dan „Laxeer-Akkertjes". Ge zult U dan spoedig veel pretti ger en opgewekter voelen, want Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. Rector Beune Verbond.sm.oder at or Naar wij vernemen heeft het Hoogwaardig Episcopaat tot verbondsmoderator van den Ka tholieken Jongen Middenstand, de K. J. M. V. benoemd rector L. Beune te Leiden, thans reeds moderator voor het Haarlemsche diocees. Rector Mol, algemeen leider van het Manne lijk Jeugdwerk van het bisdom Haarlem, is hier door ontheven van het tijdelijk moderatorschap. Gaan bestaande inrichtingen niet voor? Mej. Meijer heeft den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd, of juist is de mededeeling van den burgemeester van Ede, dat, indien zich voor een lyceum in de gemeente Ede voldoende leerlingen zouden aan melden en de raad daarvoor gelden wilde vo- teeren, op rijkssubsidie kan worden gerekend. Is de Minister dan niet van oordeel, vraagt het Kamerlid, dat, alvorens aan een op te richten lyceum, waarvan nog moet worden af gewacht of zich een voldoend aantal leerlin gen zal aanmelden, rukssubsiaie in uitzicht wordt gesteld, bestaande inrichtingen van voor bereidend hooger onderwijs, die al jaren wer ken. zonder dat zij rijkssubsidie genieten, voor subsidieering in aanmerking komen? Volgens de N. S. B. is „een der eerst noodige dingen" voor ons land een concordaat met Rome. De Leider der Beweging heeft dit, naar wij in een verslag der N. R. Crt. lezen, op een schriftelijk tot hem gerichte vraag te Tilburg verklaard. Eenige toelichting geeft het verslag bij deze verklaring niet. Wij blijven dus onkundig omtrent de redenen, waarom de leider der N. S. B. zulk een concordaat een der eerst noodige din gen acht, en omtrent de wijze, waarop hij zich de opstelling en formuleering van zulk een overeenkomst denkt. Wat wij echter wél weten is, dat Rome lang niet altijd vreugde heeft beleefd van concordaten. Somwijlen bleken ze noodig en onvermij delijk, en tot zekere hoogte nuttig te zijn, maar in de meeste gevallen was het an ders, dwongen zij Rome tot concessies, die slechts ter voorkoming van erger konden worden toegestaan, en beknotten zij de vrijheid en de rechten van geestelijkheid en geloovigen. Ook kwam het meer dan eens voor men denke aan Napoleon's optreden bij het begin der vorige eeuw dat door eigenmachtige toevoeging van nieuwe arti kelen en willekeurige uitlegging der opge nomen bepalingen, de Kerk werd gedu peerd en in 't nadeel gebracht. „Ik houd niet van concordaten; ik ver kies de vrijheid," zeide Mgr. Van de Wete ring z.g. ons eens. De Aartsbisschop doelde daarbij natuur lijk op Nederland en onze vaderlandsche toestanden, al dacht Hij vermoedelijk wet aan de ervaring, in andere landen opge daan. Er is gelukkig, mogen wij zeggen voor ons katholieken geen enkele reden het tegenovergestelde te verlangen. Van hetgeen de leiding der N. S. B. „een der eerst noodige dingen" acht, voelen wij allerminst de nijpende behoefte. P. S. Vrijspraak in een stempel-kwestie De kalkeleren moeten ingevolge de bepalingen van het Eierenbesluit, voorzien zijn van een stempel, dit ter onderscheiding van de versche eieren. Het blijkt evenwel, dat aan deze be paling niet geheel valt te voldoen, en de kan tonrechter te Delft kreeg Woensdag een der gelijk geval te beslissen. Een grossier in eieren had het vereischte merk aangebracht, maar het merk was bij controliseering verdwenen, of al thans niet duidelijk zichtbaar. Een scheikundige van den Keuringsdienst van Waren te Den Haag deed mededeeling van proeven, welke hij genomen had, en daarbij was het hem wel gelukt het merk in kalkwater te bewaren. De kantonrechter merkte evenwel op, dat het merk heel gemakkelijk weg te vegen was, en daarom voelde hij weinig voor de strafbaarheid van verdachte. De getuige zei, dat met een dergelijke veroor deeling der desbetreffende bepalingen, het Eierenbesluit staat of valt. De verdachte zette uiteen, dat hij alle 30.000 eieren van het merk had voorzien, alvorens zij in de kalkputten werden opgeslagen. Maar, na pl.m. zes maanden is het merk verbleekt, en opnieuw stempelen heeft groote practische be zwaren. De ambtenaar van het O. M. vond, dat waar wetenschappelijk de houdbaarheid van het merk was aangetoond verdachte strafbaar is, en vorderde ƒ30 boete. De kantonrechter sprak evenwel verdachte vrij, op grond van het feit, dat hij het merk had aangebracht, waarvoor een goede inktsoort was gebruikt, en hij dus getracht had aan de wettelijke bepalingen te voldoen. Woensdagmiddag werd een zesjarig kind van den slager C. van Loon te Roosendaal, onder de oogen van de moeder, door een passeerenden vrachtauto overreden en op slag gedood. De kleine kwam plotseling van achter een stil staande kar en wilde blijkbaar den weg over steken. Niettegenstaande het krachtige remmen, waardoor de auto op een paar meter afstand reeds tot staan kon worden gebracht, was de aanrijding niet meer te voorkomen. De kleine was vrijwel op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen worden onderhandelingen gevoerd tusschen eeneizijds den N.C.B. en den C.B.T.B. (Chr. boerenorgani- satie) en anderzijds den R. K. Landarbeiders- bond St. Deus Dedit om te geraken tot een over eenkomst terzake de loonen gedurende het sei zoen 1935. Van arbeiderszijde verklaart men zich bereid een overeenkomst te sluiten als verleden Jaar. n.l. gedurende 8 maanden 2 en gedurende 4 maanden ƒ2.15 per dag. De N.C.B. wil echter het loon voor het geheele jaar op ƒ2 per dag bepaald zien. Een accoord is nog niet bereikt. HUIZEN. 301.5 M-: NCRV 8.00 Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramof. 1Q.30 Morgendienst 11.00 Leger des Heilskwar- tlertje 11.15 Cello-recital: B. Oberstein 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoon 12.45 Middagconcert 2.00 Orkestmuziek (gramofoon) 2.30 Lezen van Chr. Lec tuur 3 00 Zang-recital 4.0o Bespeling van het NCRV-orgel 5.00 Het Ensemble v. d. Horst 6.30 „Aalsmeer als tuinbouw centrum op de „Flora" te Heemstede 7.00 Politieberichten en Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 ..Een kwartiertje Radio-Reportage" 7.80 Lite rair halfuurtje 8.00 Vaz Dias 9.05 „Vereenigfng voor instrumentale muziek" te Middelburg 10.40 Vaz Dias 10.45 11.30 Gramofoon (Orgel- en zangplaten). HILVERSUM, 1875 M.: VARA 8 00 Or gelspel: Cor Steyn 8.30 Gramofoon 10.15 Orgelspel: Joh. Jong 11.00 Viool recital: Marie Polak 11.4512.00 Gra mofoon AVRO: 12.00 Lunchconcert: „The Minstrels" 2.10 Het Brandweer- Mannenkoor te Amsterdam 2.304.00 VerstrooiingsmuziekKovacs Lajos en zijn orkest VARA: 4.05 Knipcursus 4.50 Gramofoon 5.30 VARA-orkest 6.00 Gramofoon 6.15 VARA-orkest 7.00 Ho- vyd Krauss-Adema zingt 7.50 Gramo foon 7.578.00 Herhaling van SOS-ber. 11.00 Jazz-programma (gramofoon) 11.30 12.00 Populaire gramofoonmuziek. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.05 Gramofoon muziek 12.20 Lunchconcert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensls. La Bo hémienne, ouv.. Balfe Wienerblut, Strauss. La Bohème, fantasie, Puccini. 12.5o Half uurtje v. d. Elzas. Het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. Rhapsodic basque, Ga briel Pierné. Louise, suite Charpentier. Mignon. selectie. Thomas 1.20 Koersen. Gramofoonmuziek 8.50 Concert- en dansmuziek 8.00 Hollandsche avond Concert 8.40 Piano-recital door Alice Hekking. Polonaise, Chopin. Cordoba, Al- beniz 8.55 Koersen en berichten. Ver volg piano-recital. Collines, Debussy. Min strels, ld. Cathédrale engloutie, ld. Scherzo Vale, E. Chabrier 9.25 Gevarieerd con cert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis Halk, ouv., Moniuszko. Tout Paris, wals, Waldteufel. Andalouse. De Taye. Ja lousie Gade. La Fille du Régiment. Doni zetti. Chant sans paroles, Tschalkofskl. Monsieur Beaucaire, Messager-Salabert. Je veux mourir. Tosti. L'Auberge du Cheval Blanc, Venatzky 10.45 Dansmuziek door Ferry Jusa en het Radio-Jazz-orkest. BERLIJN, 356.7 M-: 5.50 Zang 6.30 Gramofoon 10.2011.35 Het Omroep orkest. BEROMUNSTEK, 539.6 M.: 6.40 Gramo foon 7.15 Folkloristisch concert 8.00 Het Omroeporkest 8.10 Berns Vocaal trio. BOEDAPEST. 449.5 M.: 6.5o Salonorkest 9.00 Zang 9.50 Gramofoon 10.35 Jazz orkest. j BRUSSEL I, 483.9 M.: 12.15 Gramofoon 12.40 Recital (cello en piano) 12.50 Het Omroeporkest 1.50 Zangintermezzo 2.00 Gramofoon 6.50 Pianorecital 7.85 Zangvoordracht 8.20 Het Radio-sympho- nie-orkest 10.20 Gramofoon 10.45 11.2o Accordeonmuziek. BRUSSEL II, 321.9 M.: 12.17 Gramofoon 12.50 Het Salonorkest 1.50 Gramofoon 5.15 John Rutten's orkest 6.20 Het Sa lonorkest 7.35 Gramofoon 8.20 Viool recital: Harry Wiggelaar 9.20 Het Sa lonorkest 10.2011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M.: 10.50 Piano-recital 12.30 Het Landes-orkest Gouw Württemberg-Hohenzollern 1.05 Gevarieerd conoert 2.55 Meisjeskoor 5.20 Edith ter Meer en Heinrich Wichmann: Aus der Heimat der Tulpenfelder und „Delfter Landschaften'' 8.15 Berlijns Phllh. orkest 10.2011.50 Dansmuziek. DROITWICH, 1500 M.: 11.20 Orgelspel. 12.10 Het Trocadero Cinema-orkest 12.50 Het BBC-Dansorkest 1.35 Concert uit Birmingham 3.50 Het orkest v. d. „Royal Engineers" 4.50 Emllio Colom bo's orkest 5.35 Het New Georgian Trio 7.50 „Hearts and Harmony", miniatuur- operette v. Max Kester 8.35 Fred Hart ley's Novelty Kwintet 10.40 Het Leslie Bridgewater Kwintet 11.3512.20 Dans muziek. HAMBURG, 331.9 M.: 10.50 Blaasorkest 12.20 Gevarieerd concert 5.20 „Singendes, tanzendes Wien" 6.20 Het Maagdenbur ger Cultuur-orkest 10.2011.20 Een SA- Muziekcorps. KALUNDBORG 1261 M.: 11.2o Concert uit Rest. „Rltz" 2.00 Louis Preii's In strumentaal Ensemble 7.30 Populair vocaal concert 9.35 Viola-recital 9.55 Mandoline-concert 10.2011.50 Dans muziek. KEULEN. 455.9 M.: 11.20 Het Omroep- kleinorkest 12 35 Het Radio-Schrammel- ensemble 3 20 Het Omroepklelnorkest 5.10 Kamermuziek door kinderen 6.20 Gramofoon 8.15 Vroolijk concert. MILAAN, 368.6 M.: 5.25 Dansmuziek 7.15 Gramofoon. PARIJS, 1648 M.: 7.50 Gramofoon 12.35 Orkestconcert 10.50 Dansmuziek. PARIJS, 312.8 M.: 12.252.20 Gramo foon. ROME, 420.8 M.: 3.20 Het Poltronter- kwartet 7.15 Gramofoon 8.05 Orkest. TOULOUSE, 328-6 M.: 6.20 Weensch orkestconcert 6.50 Zangvoordracht 7.05 Cello-recital 7.30 Operettefrag menten 7.50 Zigeunermuziek 8.50 Zang 9.00 Operetteconcert 9.20 Ros- sini-concert 10.05 Klankfilmfragmenten 10.20 Operettemuziek 11.20 Weensch orkestconcert 11.55 Walsenconcert 12.05 Zang - 12.20 Operafragmenten 12.3512.50 Militair concert. WEENEN, 506-8 M.: 6.45 „Die Entführung aus dem Serail", opera in drie actes v. Mo zart 9.30 Dansmuziek 11.0512.20 Gramofoon. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ mvv "ly en laat de „KONINKLIJKE/SHELL" U daarbij helpen! Enkele druppels SHELL VLOERGLANS luchtig uitge wreven, reinigen Üw zeil, parket en linoleum af doende en geven het een prachtglans, dagenlang! B,ij (Juj drogist staat >',:n' bm Shell Vloerglans voor LJ hl aar V ^odcuX vcut de.^ f VlOER«-lANi^ Een inzittende gedood Hedenmorgen om zes uur had te Overschie een botsing plaats tusschen twee vrachtauto's op den Abraham van Stolkweg. Een vrachtauto, komende uit Rotterdam en waarin zich acht personen bevonden, reed in oc richting Overschie. Van tegenovergestelde zijde naderde eveneens een vrachtauto, waarin zich twee personen bevonden. Beide wagens, welke met zeer groote snelheid reden, kwamen met elkaar in botsing. De bot sing was zoo hevig, dat een der inzittenden van aen vrachtauto uit Rotterdam, de 27-jarige M. Neederveen, uit Rotterdam, op slag werd ge nood. De overigen bleven ongedeerd. Even dreigde er tusschen de chauffeurs een vechtpartij, waarbij een een bloedneus opliep. De politie was spoedig ter plaatse en heeft beide wagens, welke zeer waren beschadigd, in be slag genomen. Ook het Zuid-Hollandsch eiland Goeree- Overflakkee zal binnen afzienbaren tijd door den aanleg van een vliegveld uit zijn isolement wor den verlost. Men hoopt het vliegveld begin 1936 gereed te hebben en in 1937 in het Zeeuwsche traject van de K. L. M. te worden opgenomen. Overtreding zwaar gestraft Op 8 Maart werd, zooals wij destijds meldden, G. K., uit Rotterdam, niettegenstaande hem het verblijf In het grensgebied in verband met smokkelaflaires was ontzegd, ln het grensgebied onder Roosendaal aangetroffen. De man werd toen gearresteerd en te Breda in het Huis van Bewaring opgesloten. Door den Poli tierechter te Breda werd hij thans te dezer zake veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, met aftrek van den tüd in voorarrest doorgebracht. gegaan, het, met het oog op de ligging en de verbindingen van ons land, 't meest aanbeve ling zou verdienen tot invoering van den West- Europeeschen tijd te besluiten. Besloten werd steun te verleenen aan de tot de Eerste Kamer gerichte verzoekschriften om het ingediende wetsontwerp niet goed te keu ren. Woensdagmiddag heeft een felle brand de boerderij van den landbouwer P. Keijzers te Gassel geheel in de asch gelegd. Behalve eenig huisraad, werd alles door het vuur vernield. Door den sterken wind was het niet mogelijk het vuur te blusschen. Een groot gezin is door dezen brand dakloos geworden. Naar wij vernemen is de toestand van de beide zwaargewonde slachtoffers van de ont ploffing in de machinefabriek „Breda" voor uitgaande. Het levensgevaar is geweken. In een onbewaakt oogenblik is Woensdag het tweejarig kindje van het gezin GaasDeek, te Roosendaal, in een met kokend zeepsop gevulde waschteil gevallen, waardoor de arme kleine tal van brandwonden op het lichaampje bekwam. Door Dr. Hillemans is de kleine naar het zie kenhuis Charitas overgebracht, waar het ter verpleging werd opgenomen. Het levensgevaar Is thans geweken. Op de kruising bij den Aalsmeerderweg te Hoofddorp is Woensdagavond de vijfjarige joiian Ackooy, die plotseling den weg overstak, dooi een auto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. Zeeuwsch-Vlaanderen acht West- Europeeschen tijd verkieslijk De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen heeft zich uitgesproken tegen invoering van den Mid- den-Europeeschen tijd. Behalve de bezwaren, aangevoerd door de Kamers van Koophandel ln andere streken des lands gelden voor de grens streken nog bijzondere bezwaren in verband met de tijdregeling aan gene zijde der grens. De Kamer geeft als haar gevoelen dat, indien tot wijziging der tijdregeling zal worden over- Vier trouwlustige jongelieden te Steenwijk hadden een huwelijksadvertentie geplaatst. Het resultaat was niet buitengewon groot, want slechts één schoone maagd maakte gading. On der de vier jongelui werd nu geloot wie de ge lukkige zou zijn die daarvoor in aanmerking kwam, schrijft de „Mepp. Crt." De gelukkige winnaar stelde zich in verbinding met de ge gadigde en tijd en plaats voor de ontmoeting werd bepaald. Een teeken werd vastgesteld, waaraan men elkaar zou kunnen kennen. Op den afgesproken tijd en plaats verschenen wer kelijk een jongeling en een jongedame met het teeken in de hand, maar o schrikbroer en zuster ontmoetten elkaar. Chineesche onderscheiding De Chineesche gezant in Den Haag, de heer M. Wunsz King, heeft dezer dagen het com mandeurskruis van de Orde van de Brilllante Jade van China overhandigd aan den heer L. J. J. Caron. oud-gouverneur van Celebes en onderhoorigheden. ciiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiii De hooge drukking bleef in onze omgeving, Frankrijk en de Britsche eilanden het weer be- heerschen. Vele stations melden hier windstilte of zwakken wind, terwijl hier en daar vrij dichte morgennevel wordt gemeld. Over het algemeen zijn de temperaturen lager geworden. De hooge druk breidde zich in de afgeloopen 24 uur ook Noordwaarts uit en vond via een smallen rug verbinding met een maximum over Groenland Over West-IJsland maakt zich echter weer een nieuwe depressie waarneembaar, welke in Isafjord en Vestmanoer harden wind veroor zaakt. Een daalgebied van den barometer, dat Woensdagavond nog bij Jan Mayen was gele gen, verplaatste zich met groote snelheid Zuid oostwaarts en bevindt zich thans over Scan dinavië. Ten gevolge daarvan werd de depressie toestand vooral over Zuid-Zweden versterkt. Over de Noorsche kust waaien krachtige win den, terwijl daar plaatselijk sneeuw en hagel valt. Deze drukstoring moet ook aansprakelijk gesteld worden voor de zware bewolking over het Noorden van ons land en Duitschland. Waarschijnlijk ruimt de wind ten onzent tij delijk naar Noord en zal de bewolking afnemen. Verdrag met Uruguay Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van het te Monte video tusschen Nederland en Uruguay gesloten verdrag van Handel en Scheepvaart. De kern der moeilijkheden, welke de uitvoer naar Uruguay ondervindt, schijnt te schuilen in de daar toegepaste deviezenrestricties. In hoever zal krachtens dit verdrag ook op dat gebied meestbegunstiging verkregen worden? Nederland exporteert de laatste jaren steeds voor een aanzienlijk kleiner bedrag naar Uru guay dan het uit dat land importeert. Dit doet de vraag opkomen, of het niet mogelijk ware door middel van een clearingregeling betaling van onzen export te verzekeren. Het Bestuur van de Stichting Nederlandsche Meelcentrale heeft het prijsverschil bij den in voer van lijnkoeken vastgesteld op 1.25 per 100 K.G. en voor alle andere soorten koeken op 1.per 100 K.G. Deze vaststelling zal gelden tot en met a.s. Zaterdag 30 Maart. Met Maandag a.s. zullen, voorzoover de noodzaak zal blijken, nieuwe hef- flngscijfers worden gepubliceerd, terwijl het in de bedoeling ligt, in den vervolge lederen Maan dag de heffingscijfers bekend te maken. Nieuw Westlandsch product Aan de groenten- en fruitveiling te Naald wijk is Woensdag het nieuwe Westlandsche product, dat op den Proeftuin Z. H. Glasdis trict te Naaldwijk is gekweekt, n.l. Champignons, geveild. Voor deze eerstelingen werd 9 cent per stuk betaald. Smokkelarij van sigarettenpapier Op de Bergschebaan, onder Nispen, nabij de Belgische grens heeft een ambtenaar der grens bewaking Woensdag een goeden slag geslagen met de aanhouding van zekeren B. uit Etten- Leur, die in het ongedekt bezit werd gevonden van niet minder dan 700 boekjes sigarettenpa pier, welke hij frauduleus uit België had bin nengesmokkeld. De geheele bezending werd na tuurlijk in beslag genomen en tegen B. werd pro cesverbaal opgemaakt. Aantal verloven A De bond van Nederlandsche Brouwerijen heeft o.m. met de betrekking tot het maximum aantal voor verloven A een adres gericht tot de gemeenteraden. Adressanten komen tot deze conclusie: Ver laging van het maximum voor verloven A. is overbodig en schept sociale en economische ge varen, handhaving van het wettelijk maxi mum is ongevaarlijker, daar voldoende waar borgen tegen misstanden aanwezig zijn. Examen apothekers-assistent UTRECHT. Geslaagd de dames A. A. Heu- makers, Den Bosch; W. A. C. Verburgt, Zeist en mej. A. Goetheer te Utrecht. BROEK OP LANGENDIJK. 28 Maart. 3300 kg. Peen 0.70—1.00. 14000 kg. Roode kool 8 10—11.40. idem doorschot 5.707.60. 81000 kg. Gele kool 1.00 —1.20. 29000 kg. Deensehe Witte kool 0 701.00. 5800 kg. Uien 2.70—3 40, Idem grove 3.203.60, Gele Drielingen 2.002.20. BARNEVELD. 28 Maart Elerenveiling. Aanvoer 1.750.000 eieren 1.902.35. Handel vlug. GOUDA. 28 Maart. Aangevoerd ln totaal 1650 stuks, waarvan 44 slachtvarkens: vette 1819 ct. per pond. levend met 2 pCt. kortlnar. Londensche 1415 cent per pond. levend met 2 pCt korting. 349 magere varkens 18 0026.00. 637 biggen 10.00 13.00, 9 runderen 125.00160 00, Geldersche big- De gemeente Haarlem zal het restant af lossen der 4 pCt. leening 1931, oorspronke lijk groot 5 millioen en tot dit doel 3</4 pCt. en 3/2 pCt. leeningen aangaan. Het Unilever-Concern heeft van de wal- vischtraanmij. Salvesen te Leith de geheele productie van het loopend seizoen, die op 50.000 ton wordt geschat, gekocht tegen een prijs van 13.10. Fransche instanties stellen zich de vraag, hoe men het Fransche publiek voor besmet ting van inflatiegevoélens behouden kan. Men gelooft niet, dat het publiek zijn ham stermethodes zal laten varen, evenmin als het zulks heeft gedaan, toen pond en dol lar gevallen zijn. Italië gaat over tot een leening van 148 millioen Lire tegen 98 pCt. en 4Y2 pCt. ren tende, in 20 jaar te amortiseeren. De op brengst zal dienen tot ontlasting van de onder de bescherming van den staat staan de ondernemingen. De Chemins de Fer du Midi handhaaft het dividend over 1934 met fr. 50 bruto per aandeel. Met ingang van gisteren is de vrije aan koop van buitenlandsche deviezen in België verboden, waardoor het onder de bestaande omstandigheden noodzakelijk geoordeeld icordt, de aanvankelijke controle-maatrege len nog te verscherpen. Bij Koninklijk besluit wordt de Belgische Nationale Maatschappij van Spoorwegen gemachtigd in Frankrijk een leening aan te gaan van 225 mill. Fransche francs. De in terest van 5 pCt. zal voor de helft per 15 Maart en voor de andere helft per 15 Sep tember van ieder jaar worden betaald. Aan het einde van het vijfde jaar zullen de bons geheel worden afgelost. Volgens een rapport van den „Board of Trade" bedroeg Engelands invoer in Britsch Indië in de laatste negen maanden van 1934 72 millioen en is, vergeleken met den invoer in dezelfde periode van het vorig jaar van 41.3 pCt. tot 40.3 pCt. gedaald. Dit als gevolg van het doordringen van Japan, den toenemenden invoer der Vereen. Sta ten en de verscherpte Duitsche concurren tie. De Ver. Stahlwerke boekten in 1934 een netto-winst van M. 23.7 mill, welke naar de nieuwe rekening wordt overgebracht. De steenkolenproductie steeg in de eerste 6 maanden van het loopende boekjaar tegen over het vorig jaar met 21 pCt., terwijl de staalprodüctie 27 pCt. is toegenomen. De Engelsche kunstzijde-productie bedroeg in Februari 9.61 millioen lbs. tegen 10.12 mill, lb0 in Januari; in Februari 1934 be droeg zij slechts 7.3 mill. De gemiddelde productie per dag is van 374.816 lbs. in Ja nuari tot 400.17 lbs. gestegen, waarmede een nieuw record werd bereikt. De invoer van Duitsche kunstzijde is in Februari toegenover Januari van 746.000 K.G. tot 689.000 K.G. teruggéloopen, terwijl de uitvoer van 270.300 tot 303.400 K.G. ver meerderde. Hierdoor kon het passief saldo van de handelsbalans voor kunstzijde van 1.92 mill. Mark in Januari tot 1.67 mill. Mark worden verlaagd. Symington en Wilson schrijven dat de pas ingevoerde verscherping van de rub berrestrictie juist voldoende zal zijn om de geraamde vermindering van het verbruik in Amerika op te heffen. De fir.ma. hecht niet zoo'n bijzondere waarde aan de ver mindering der verscheping, dan wel aan het feit, dat het Intern. Restrictie Comité thans heeft getoond dat het het restrictie plan doeltreffend maken kan en wil. De Amerikaansche staal-productie wordt door Iron Age momenteel op 46.5 pCt. der capaciteit geraamd tegen 47 pCt. de vorige week. De behoefte aan automobielen zal vermoedelijk in Mei kleiner zijn dan in April. De blikproductie is opnieuw gestegen en bedraagt thans 90 pCt. der capaciteit. De eischen van de United Rubber Wor kers inzake 't voeren van collectieve loons- besprekingen werden door de Goodrich, de Firestone en de Good Year van de hand ge wezen. De besprekingen zouden de invoe ring van een 30-urige werkweek ten doel hebben. De leiders der arbeiders hebben hierna een stakingsreferendum aangekon digd. De ongunstige geruchten omtrent de winst-vooruitzichten van particuliere Ame rikaansche ondernemingen worden versterkt door de plannen tot verlenging van de Ni- ra. Men neemt aan, dat het regeeringspro- gramma een verscherping der arbeidsbe- palingen betreft en tegelijkertijd een ver zwakking der code-bepalingen. Wegens de aanhoudende zandstormen in de Vereen. Staten zijn West-Kansas, Oost- Colorado, Panhandle, Texas en Oklahoma, die van de 40 millioen acres 7 millioen acres bezitten, bezaaid met wintertarwe, uitge schakeld uit de raming van den oogst 1935. oogst 1935. De Belga bewoog zich van ochtend te Amsterdam op 29.00—32.00 vorig slot 31.50); het Pond Sterling op 7.10—7.14 (7.11); de Frank op 9.75Yt9.76 (9.76) en de Dollar op 1.481.48 'A (1.48Yb). De Nivas verkocht voor de verhoogde li- mites op 27 Maart 12.000 tons superièure suiker met bestemming voor Hongkong en 14.000 tons bruine suiker, bestemd voor Japan en China. gen 13.0016.00, 500 nuchtere kalveren 3.004.75, 11 bokken en gelten 2.006.00 per stuk. Handel stug. Algemeene markt. 187 partijen kaas: le kwal. met R M. 15.0016.00, 2e kwal. met R.M. 13.00 14.00. Handel flauw. 1174 ponden boter: Goeboter 6070 cent, Wei- boter 5560 cent per pond. Handel vlug. 136000 stuks eieren: kipeieren 1.752.10. eend- eieren'1.902.20 per 100 stuks. Handel willig. Coöp. Zuld-Holl. Eierveiling. Aanvoer 135.200 kipeleren: 56-60 kg. 1.80—1.90. 60-62 kg. 1-90— 2.00, 62-66 kg. 2.002.40, bruine 58-63 1.902.50, kleine eieren 1 70—2.80 per 100 stuks. Aanvoer 2500 eendeleren 1.402.20 per 100 stuks. HOORN, 28 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 6 sta pels, 7087 K.G. Fabr. kl. 13. Boeren kl. 12.50. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Maart. 12700 kg- uien: Gele Nep 2.20, Drielingen 1.502.00, Uien 2.502.90. grove Uien 3.303.60. 4800 kg. Peen 80—90 cent 36000 kg. Roode kool 7.1012.40, 122700 kg. D. Witte kool 0.70—1.00, 58200 kg. Gele kool 1.00—1.50. SCHAGEN, 28 Maart. Veemarkt 21 paarden 150.00350.00; 2 stieren 110.00115.00, 35 magere geldekoelen 100.00145.00, 30 vette geldekoelen 160.00-220.00, 25 kalfkoeien 110.00170.00, 6 pinken 40.0080 00, 489 nuchtere kalveren 2.00— 10.00, oude vette schapen 14.0023.50, 186 over houd er:; 9.0014.00, Bokken en geiten 2.5010.00. 17 vette varkens 3840 cent per kg. 87 biggen 12.0020.00 konijnen 0 95—1 00 12 kinnen 509" cent. SCHAGEN, 28 Maart. Elerenveiling. Aanvoer 93000 kipeieren: 54-56 1.80—1.90. 56-58 1.90, 68-60 1.902.10, 60-62 2.002.30, 62-65 2 102.50. Klei ne witte 1.70. 4000 eendeleren 1.801.90. 4 kievits eieren 17 cent per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6