Sir Simon over zijn bezoek aan Berlijn Nerveuze stemming in België Eden confereert met Litwinof Het nieuws van heden VERKLARING IN HET LAGERHUIS Het proces-Haupt- mann RUN OP BANKEN EN WINKELS PHILIBERT BESSON DE .DÉPUTÊ FANTÓME" De af faire-Jacob DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 29 MAART 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Veek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi| vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad NEGEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19260 Een aanzienlijke afwijking tus- schen de meeningen der beide regeeringen trad aan den dag De conferentie van Stresa Ambassadeurs bij v. Neurath Zeeroovers in de Chï- neesche wateren Zij loeren op gestrande schepen Sir John Simon Hooger beroep vastgesteld op 20 Juni Poolsche kabinetscrisis opgelost Nieuwe regeering identiek aan de vorige WEER THUIS Het W eeriiiiiimiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiMiii,^ Het eerste onderhoud uiterst vriendschappelijk verloopen Wat de Sovjets vragen Dr. Friedrich Akel, de nieuwe gezant van Estland is te Den Haag aangekomen De gouverneur der Nat. Bank Franck verklaart dat de frank op zijn goud pari teit kan worden ge handhaafd Spannende Kamer zitting verwacht »*1 Het parlementaire spook kondigt aan dat het Zaterdag weer verschijnen zal Van en over veiligheid Hart-operaties Een Sovjet-geleerde vertelt 12-JARIG MEISJE AMATEUR- TELEGRAFISTE Zonlicht SPECIAAL VOOR U DAMES u rubriek WAT DE TONG STREELT <pa9. 4) „Een spionnagestelsel tegen anti- Hitleriaansche emigranten ontdekt" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 28 Maart (Reuter). De mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon heeft heden in het Lager huis een korte verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Berlijn, nadat de leider fler oppositie, Lansbury een desbetref fende vraag had gesteld. Sir John Simon, die met luiden bijval (érerd begroet, zeide: „Het Lagerhuis weet, dat het bezoek aan Berlijn een uit een reeks van verscheidene bezoeken ter informatie en inlichting is ge weest, welke bezoeken op het oogenblik in opdracht der regeering in verschillende bui tenlandsche hoofdsteden worden gebracht. Zoo spoedig deze bezoeken beëindigd zijn, zal een bijeenkomst plaats vinden te Stre- .sa in Noord-Italië, waar ik Mussolini en Laval hoop te ontmoeten. Onder deze omstandigheden is het niet gewenscht een volledige verklaring over den toestand af te leggen. Niet-geautoriseerde meeningen, die in eenige kringen geuit zijn, behoeven niet au sérieux te worden geno men. Intusschen zou ik willen zeggen, dat tijdens de besprekingen met Hitier het Europeesche probleem met betrekking tot Duitschland ge heel besproken is en dat alle pro blemen behandeld zijn, die in het Londensche communiqué van 3 Fe bruari vermeld zijn. Een aanzien lijke afwijking tusschen de meenin gen der beide regeeringen trad bij de besprekingen aan den dag. Het resultaat van de bijeenkomst was echter in zoo verre zonder twij fel waardevol, dat beide zijden in staat waren hun desbetreffende standpunten duidelijk te begrijpen, een proces dat onontbeerlijk is voor iederen verderen vooruitgang." De radicale arbeidersvertegenwoordiger Max- ton vroeg daarop naar de samenstelling van de conferentie van Stresa, waarop Sir John Si mon antwoordde dat deze bijeenkomst tusschen de drie mogendheden overeengekomen was. Op een verdere vraag antwoordde Simon: „De bijeenkomst van Stresa is een ontmoeting voor de drie mogendheden. Ik geloof niet, dat het voor iemand, wie ook, mogelijk is vermoedens op te vatten over £e vraag, welke gebeurtenis sen eventueel zouden kunnen volgen." Op nog een verdere vraag antwoordde Si mon: „Ik heb niets gehoord van eenigerlei voorstel tot invoering van den algemeenen dienstplicht in Oostenrijk. Ook is tot dusverre niets bekend geworden van eenigerlei mededeeling tusschen Volkenbond en Oostenrijk over deze aangelegen heid." De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath heeft gistel-middag voor het hou den van een bespreking over het verloop van de Berlijnsche gedachtenwisselingeu tusschen Simon en Eden en de Duitsche regeering den Franschen, den Poolschen en den Russischen ambassadeur ontvangen. De Italiaansche ambassadeur, die gisteravond laat eerst terugkeerde van zijn reis naar Ita lië in verband met den dood zijner moeder, is heden door von Neurath ontvangen. DURBAN, 28 Maart. (Reuter) Naar. de eer ste officier van een Japansch vrachtschip bij aankomst alhier verklaarde, heeft de aanwezig heid der Engelsche oorlogsschepen in de Japan- sche en Chineesche wateren er veel toe bijge dragen, de zeeroovery aldaar te verminderen. Alle visschers aan de Zuid-Chineesche kust zijn zeeroovers. Zij ontpoppen zich echter pas als zoodanig, wanneer een schip aan den grond is geloopen. Zij overtuigen zich er eerst van, dat er geen oorlogsschepen in de buurt zijn. waarna zij het gestrande schip aanvallen. Vrachtschepen worden den laatsten tijd zel den gemolesteerd. De zeeroovers zijn echter niet kieskeurig, wanneer het een gestrand schip betreft. TRENTON (New-Jersey) 28 Maart. (Reuter.) Het Hof van Appèl heeft het hooger beroep van Richard Hauptmann, die ter dood veroor deeld was wegens ontvoering van de baby van Lindbergh, vastgesteld op 20 Juni. WARSCHAU, 28 Maart. (Reuter.) Na slui ting van de parlementszitting door een decreet van den staatspresident, in aansluiting op de zitting van den Sejn) van heden, heeft de riil- nister-president, gelijk reeds in het kort ge meld, besloten af te treden. Minister-president Kozlowski heeft dit besluit ter kennis gebracht van den staatspresident. De démissie werd aanvaard. De leider van het regeeringsblok, kolonel Slawek is belast met het vormen van een nieuwe regeering'. Nader seint Reuter: De kabinetsformateur Slawek heeft een nieuwe regeering samengesteld, welke identiek is aan de afgetredene. Minister-president is echter kolonel Slawek. De hertog van Gloucester, de derde zoon des konings, is Donderdag te Portsmouth aange komen na een reis van zeven maanden in Australië en Nieuw-Zeeland. De prins van Wales en de hertog van York begroetten hun bloeder toen hij voet Han wal zette. H Verwachting: Zwakke tot matigen, Wes- jE teiijke tot Noordelijken wind, gedeelte- =f lijk bewolkt, weinig of geen regen, wei- j jf nig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- H ring. illllllllllllllllllllllllllillllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfïï MOSKOU, 28 Maart (Reuter). Litwinof heeft hedenmiddag, in tegenwoordigheid van de am bassadeurs Chilston en Maiski, alsmede van den directeur van de afdeeling-Volkenbond van het Foreign Office, Strang, gedurende twee uur met Lordzegelbewaarder Eden geconfereerd. De ac- tueele kwesties der internationale politiek wer den besproken. In de eerste plaats heeft Eden Litwinof op de hoogte gesteld van de Berlijn sche besprekingen. Naar in goed ingelichte kringen verluidt is het onderhoud uiterst vriendschappelijk verloopen. De besprekingen worden morgenochtend voortgezet. Volgens goedingelichte kringen zou Lit winof by zyn besprekingen met Eden den wensch te kennen willen geven, dat Enge land Polen er toe brengt tot het Oostelyk pact toe te treden. Voorts zou hy het denk beeld van een Locarno voor het Verre Oosten willen opperen, waardoor Rusland garanties krijgt voor zyn Oost-grenzen en Engeland mogelykheden krygt voor een entente tusschen Japan en Amerika. Volgens een vooraanstaande Russische per soonlijkheid zou er gedurende de Britsch-Rus- sische besprekingen naar gestreefd worden ge schillen van secondairen aard uit den weg te ruimen en de vriendschap tusschen beide lan den te verstevigen. Polens president heeft uitgebreide volmachten gekregen. Een overzicht van de Sejm, waarin met 260 tegen 139 stemmen de beslissing viel Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 28 Maart: De eerste regeeringsmaatregel, n.l. sluiting der effectenbeurs en wissel markt hééft tengevolge gehad, dat op de banken veel geld wordt opgevraagd en de nerveuze stemming nog is toege nomen. Men beleefde te Brussel de eerste run op de winkels, daar men vreest, dat de pryzen der levensmiddelen verhoogd zullen worden. De sluiting van de openbare effectenbeurs gold zoowel voor de contanten- als voor de termijn- markt. Intusschen is vandaag ook een ministerieel besluit, betreffende den handel in munt en goud van kracht geworden. Voor het vervoer van munt en èoud in baren is een machtiging noodig van den directeur-generaal der douane en accijnzen. Transito valt hier echter niet onder, In eenige politieke vergaderingen was be weerd, dat de regéering om de rust te ver zekeren tydens de uitvoering van haar expe rimenten, de vrijheid van de pers zou beperken, evenalff de parlementaire rechten. Vandaag is echter van regeeringswege de mededeeling gedaan, dat de vrijheid van de pers zal blijven gehandhaafd en dat er geen sprake van is de parlementen met verlof naar huis te zenden. Al byna een volle maand duurt nu de klopjacht der Fransche politie op den „Député Fantóme," het parle mentaire spook dat Philibert Besson heet. Er zyn in dien tijd heel wat Bessons ge arresteerd. Het spook is van een in Frank rijk nog al gangbaar type en er schynen heel wat menschen pleizier in te hebben om zich met veel vertoon naar het dichtst bij zynde commissariaat van politie over te laten brengen en daar plechtig te hooren verklaren dat de sterke arm geen vat op hen heeft. Al de aangehouden Bessons werden dan ook met het gebruikelijke woordje van excuus weer op straat gezet. En Philibert bleef onvindbaar. De man van de straat staat altyd aan den kant van dengene die door de politie wordt nagezeten. Dat is overal het geval en ook in Frankrijk. Een jaar of tien geleden was de man van de straat even vurig voor Léon Daudet als de eerste de beste „camelot du roi." Thans is de man van de straat voor Philibert Besson en, geven we eerlijk toe, deze sympathie voor het spook is begrijpelijker dan die voor den leider der „Action frangaise" indertyd was. De geschiedenis is bekend: Philibert Besson, afgevaardigde van het departement der Boven- Loire, wijdde een zyner vele campagnes aan de verlaging van den broodprys. in samenwer king met den grootgrondbezitter ir. Archer opende hy in Parus een aantal winkels waar het brood een halven frank onder den officiee- len prijs verkocht werd. De politie stond tegen deze wetsovertreding machteloos, omdat Archer zijn graanvelden, meelmolens, winkels enz. had laten stellen op naam van Besson die als ka merlid onschendbaarheid genoot. In Frankrijk bestaat de bepaling dat de on schendbaarheid van een kamerlid ophoudt met de kamerzitting. Tijdens de verschillende par lementaire recessen moest Philibert Besson dus oppassen dat hij niet in de handen der politie viel en hy week daarom herhaaldelyk naar België uit. Het was zyn geliefkoosde sport om per motorfiets zoo nu en dan naar Parys over te komen, zich hier en daar even te laten zien en dan weer spoorloos te verdwynen. Besson zou ten slotte struikelen over een zeer duistere verduisteringszaak. Heeft hu gefrau deerd? Legden politieke tegenstanders hem een hinderlaag? Beide stellingen worden geschraagd door een groot heir van aanhangers. Intusschen is het een feit dat Besson na tot in hoogste instantie zyn zaak bepleit te hebben, tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. Maar op het oogenblik dat de Kamer met groote meerderheid besloot hem zyn onschend baarheid te ontnemen, vluchtte hij. De politie die hem opving, schudde hij van zich af door er op te wyzen dat er nog gestemd moest wor den en dat hy dus volgens de wet nog on schendbaar was tot de uitslag der stemming bekend werd. Hij sprong in een taxi en ver dween. Men heeft gezocht aan de grenzen. Men heeft hem gezocht in Parijs. En men heeft ten slotte ontdekt dat hy zich schuil hield in zyn eigen arrondissement der Boven-Loire. Doch daar is elk levend wezen zijn vereerder en bondgenoot. Daar kent hij eiken schuilhoek. Daar is hu onder elk dak en aan elke tafel een geachte en graag geziene gast. Thans heeft Besson van wien de kranten langzamerhand niets nieuws meer wisten te vertellen, aangekondigd dat hu Zaterdag in het openbaar zal optreden. Of hy zich wil laten arresteeren? Of hy een krijgslist zal uitvoeren? Of hij de politie een nieuwe kool wil stoven en weer de lachers op zün hand zal krijgen? Daar valt allemaal nog niets van te zeggen. Aan zyn vriend en medewerker Archer heeft hu geschreven, een groote openbare vergade ring by een te roepen waarin twintig duizend boeren moeten deelnemen en waarby hy tegen woordig zal zijn. Plaats en tyd zyn nauwkeurig aangegeven. Doch byzonderheden omtrent zyn persoonlijk optreden geeft hij niet. De Fransche pers heeft zich natuurlyk da delijk tot ir. Archer gewend met het verzoek om ophelderingen. Veel wyzer is de Fransche pers daar echter niet .van geworden. Aan den anderen kant zijn de beschouwingen van den beer Archer, die evenals heel het departement der Boven-Loire er niet aan twijfelt of Phi libert Besson is „de Hitler van Frankrijk," wel de moeite waard om er een korte aanhaling uit te doen. „Of Besson veilig is en zich veilig voelt? Sta mij toe u op te merken dat de gangbare op vatting van de veiligheid er volkomen naast is. Waar was, bij voorbeeld, de veiligheid van David tydens zyn gevecht met Goliath? Achter zijn kleine voorhoofd, niet waar? Waar was de veiligheid van Bonaparte toen hij in Italië met 25.000 man tegenover 100.000 Oostenrijkers stond? In zyn hoofd, niet waar? Waren er vroeger ontwapenings conferenties geweest, dan had David er niets op tegen kunnen hebben dat de speren korter en de zwaarden lichter werden, en Napoleon had er zich bij neer kun nen leggen dat het aantal soldaten vermin derd werd. Wat kwamen ze daar echter ver der mee? Neen, mynheer, weet u waar de veiligheid van Philibert Besson ligt terwijl hy alleen staat tegenover duizenden politie-agenten? In zijn hersenen! Hu heeft steed een „idéé en avant." Hu biyft de politie altyd een slag voor. En ik zeg u dan ook dat het woord van Sint Paulus spoedig in vervulling zal gaan: De dwazen zullen wijzen zyn en de wyzen zullen dwazen zyn." En zoo is het wachten dan op Saint Etienne waar Zaterdagochtend elf uur twintig duizend boeren moeten byeen komen en waar ook de „Député Fantóme," wanneer hy woord houdt, verschijnen zal. De raad van regenten der Nationale Bank van België heeft vanmiddag langdurig over den toestand en de plannen der regeering beraadslaagd. Na afloop heeft de heer Franck, gouverneur der Nationale Bank, aan de voornaamste politieke leiders ver klaard, dat de franc in het buitenland ge makkelijk naar de goudbasis kan worden teruggebracht en dat de positie, waarin de Belgische franc zich bevindt, nog steeds zoodanig is, dat de franc op zyn goudpari teit kan worden gehandhaafd. Men begrijpt uit deze verklaring, dat de strijd in de Kamer zal worden geleverd om de monetaire opvattingen van de regeering en dat de regeering de devaluatie als een voldongen feit wil voorstellen. Er wordt ook gezegd, dat Franck hedenavond aan eenige politieke leiders heeft verklaard, bereid te .zu'n tot de formatie van een nieuw kabinet met de verdediging van den gouden franc als program, wanneer Kamer of Senaat de regeering van Zeeland Vrijdag het vertrou wen mocht weigeren in verband met haar voor nemen tot devaluatie. Men verwacht, dat de katholieke en liberale oppositie, die heden in de Kamer gezaghebben de woordvoerders zal hebben, waaronder de heeren Jaspar en Janson, niet zal nalaten, hiervan gebruik te maken tijdens het Kamer debat, dat men met zooveel spanning verwacht. Op de vergadering der socialistische imker- rijde kon men niet tot overeenstemming ko men. De volgende motie werd goedgekeurd met 54 tegen 12 stemmen en 6 blanco: De parlementaire groep, haar vertrouwen uit sprekend in de socialistische leiders in de re- geering, besluit haar beraadslaging voort te zetten, nadat de regeeringsverklaring is ver schenen en nadat daarvan door de regeering een uiteenzetting is gegeven. Hier werd nog aan toegevoegd, dat de socia listische afgevaardigden voor een devaluatie zouden kunnen stemmen, mits de regeering verklaren zou, waarom devaluatie onvermyde- lijk is geworden. LENINGRAD, 28 Maart. (Reuter) De Sovjet geleerde professor Dshanelidse heeft naar „Tass" meldt onlangs onder den titel „Harte- wonden" een zeer interessant boek geschre ven, Prof. Dshanelidse heeft 585 gevallen van hartoperaties bestudeerd en in zyn boek heeft hij een aantal zeer interessante gevallen be schreven, o.a. hoe by een meisje, dat een schotwond had gekregen een kogel uit het hart werd verwijderd. Ook zeer interessant is het geval van een jongen man, die door een ko gel in het hart was getroffen. Toen de wond ir. het hart werd genaaid, trad een sterke bloe ding op, en werd de pols van den patiënt steeds zwakker. Tenslotte hield de Ademhaling geheel op en trad zichtbaar de dood in. De chirurg gebruik makend van het,ophou den der bloeding, naaide snel de wond dicht en paste hartmassage toe. Vervolgens werd overgegaan tot kunstmatige ademhaling en inspuiting van een zoutoplos sing, waarna het hart zich weder samen be gon te trekken en de patiënt begon te ade men. Dit geval toont aan, dat het menscheiyk or ganisme eenigen tyd den bloedsomloop kan ontberen. BRISBANE (Queensland), 28 Maart. (Reu ter). Te Wynnum woont een twaalfjarig meis je, dat zoo juist examen heeft gedaan voor amateur-telegrafiste. Het meisje kan niet al leen morse-signalen uitzenden en opnemen, dit laatste met een snelheid van 20 woorden per minuut, doch zy is tevens op radio-technisch gebied zeer goed onderlegd. Zij heeft thans haar eigen oproepteeken: „VK 4 YL". Simon over zijn bezoek aan Berlijn; hü zegt, dat een belangrijke afwijking tusschen de mee ningen der beide regeeringen aan den dag is getreden. Eden heeft Donderdag gedurende twee nur met Litwinof geconfereerd. Nerveuze stemming in België; run op banken en winkels. Kabinetscrisis in Polen opgelost; nieuwe regee ring identiek aan de afgetredene. Hooger beroep van Hauptmann is vastgesteld op 20 Juni. Complot van smokkelaars van verdoovende middelen ontdekt. Controle-inspectiedienst op den afsluitdijk te gen de „wilde" autobusdiensten te wachten. Na 31 Maart zullen zuivelproducenten aan melkleveranciers een deel der geleverde melk moeten terugleveren. Nieuw voorstel tot opschorting der loonsver laging bij de particuliere mijnen zal nader over wogen worden. Nationaal Comité voor Arbeid aan Werklooze Intellectueelen heeft tot ontbinding besloten. Moeilijkheden der koopvaardij door den voor zitter der Reedersvereeniging uiteengezet. Nieuw Nederlandsch record 500 M. schoolslag. New-Yorksche Beurs: Stemming ongeanimeerd, handel kalm, slot onregelmatig. Wij ontwaken, en de zon schijnt in onze kamer en doet het water in de karaf glinsteren als kristal. Welk een verrukking, het zonlicht in den mor gen! Welk een blijheid wordt er door gewekt, en met hoeveel meer lust en animo beginnen wij onder de koeste rende stralen ons werk van eiken dag! Hoe onmetelijk is het gemis van hen, die het licht niet kennen! En hoeveel derven reeds die mede-men- schen, voor wie de zon slechts een deel van het jaar schijnt. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor het licht, dat ons ongetwij feld ook de droevige dingen en de tragische kanten van het leven doet zien, maar dat ons toch vóór en bo ven alles in zijn stralenden luister Gods glorie openbaart en den over vloed van gaven, welke Hij aan de menschheid schonk. PARIJS, 28 Maart. Verwacht wordt, dat het internationale onderzoek in verband met de affaire-Jacob, den geëmigreerden Duitsche journalist, die door nazi's uit Zwitserland moet zyn ontvoerd, tot tal van arrestaties zal leiden, aldus de „Daily Telegraph." Volgens één dergenen, die hebben deelgeno men aan het officieele onderzoek te Parijs, is de affaire-Jacob pas begonnen. „Wy zijn," zoo zeide hij, „bezig een ontzaglijk bruin net te ontdekken, dat door de Gestapo geweven is. Dit net strekt zich uit van Londen naar Bazel en Parys. De wereld heeft nog nooit iets derge- lüks gezien." Maitre de Moro-Glafferi, die de belangen be hartigt van mevrouw Wesemann, heeft deze verklaring bevestigd. Hu zeide: „Wy zijn er thans zeker van, dat Wesemann het werk niet alleen heeft verricht. Hij behoort tot een groo te organisatie, die speciaal in het leven is ge roepen om anti-Hitleriaansche emigranten te bespionneeren, ten einde de oppositie in Enge land, Frankryk en Zwitserland door een reeks van ontvoeringen te vernietigen." Gemeld wordt, dat verschillende nazi-spion nen te Parys, Bazel en Zürich zyn waarge nomen. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 766 „Vorige stand: 770.7,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1