S TAD S N I E U W S Men tefaijft „VXctoAious" Waar de filmband rolt Haarlem, 29 Maart „VjfctoAiaiu" VRIJDAG 29 MAART 1935 I'hcuaq düM matt ctüi 7& loo/tf. SCHOENEN van SMIT Propaganda-maand van de Hanze AGENDA HAARLEM-BRUSSEL Terrein H.F.C., Spaajaardslaan ttfjbdbcykjuojüd' Brandstoffenhandel „DE SPAARNESTAD" Niet vertellen wat het kost. Laat hem raden. Lampe, Nieuwendijk, Amsterdam slaat alles in model, afwerking en prijs. ZANDBLAADJSS Kindermiddag 3e Haarlemsche Voor j aarsbeurs Middenstanders kent gij uw macht? ONDERGRONDSCHE TOILET- TEN AAN HET VERWULFT Hedenmorgen aanbesteed DE EMMABLOEMENDAG Wat er te doen zal zijn Men schrijft ons: Wordt het minder? REORGANISATIE VAN DE DE POLITIE Lezing Jhr. Den Tex Extra eerepriis groote zilveren medaillevan H. M. de Koningin en groote gouden medaille met gelukwenschen van de Jury aan groep Se ringen. Ingezonden door Aalsmeersche Tuin- bouwbond, Aalsmeer. Praagsch bezoek 30 Maart RONDOM FLORA Spreekuur wethouder van Liemt De lichtdief R.K, Meubelmakers Kookdemonstratie Personalia RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN DE KOLENHOKKEN RAKEN LEEG! Probeert thans eens WALES ANTHRACIET Eervol ontslag per 1 Mei a.s. Bekroningen op de Flora II Bedrijfsongeval LUXOR-THEATER Gunning DE INSPECTRICE DER KINDERPOLITIE One Night of Love DOEN HUN NAAM EER AAN op andere manier verkregen worden en wel le. door eenheid van opleiding der politiebe ambten; 2e door eenheid van leiding. Een betere politie kan verkregen worden: le. door uitbouw van het corps politietroe- pen tot politie-opleidingscentrale. Deze kan dan tevens dienen als reserve voor de orde-pollrie; 2e. door herstel der directeuren van politie en het stichten van een school voor hoogere po- litie-ambtenaren. Men schrift ons: Het bestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging van Huisvrouwen, afdeeling Haarlem en Omstreken, heeft een goede keuze gedaan om voor de kinderen den bekenden goochelaar en buikspreker Professor Antonini te laten optre den. Deze heeft een prettige manier om de kinde ren met zijn goocheltoeren mede te laten wer ken en vooral het grappige gesprek, dat hif na de pauze hield met zijn kleinen man August, was voor de kinderen een bron van vermaak. Een en ander werd afgewisseld door de zeer goed uitgevoerde muziek van The Harlem Kings Band (welke gedurende de geheele Voorjaars- beurs een uitstekend verzorgd programma ten gehoore brengt), die tevens bewees in het genre kinderliedjes goed thuis te zijn, en door de kin deren te laten meezingen, deze op prettige wijze hebben goede pasvorm en snit NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat Telef. 13490 Het dag. bestuur van de R.K. Middenstands, vereeniging schrijft ons: In de branding zwoegt een schip. Een niet geheel zeewaardig schip met een groote bemanning. Stormen hebben het zoodanig geteisterd, dat groote stuurmanskunst, maar vooral groote eensgezindheid van de bemanning noodig zal zijn, om het schip veilig de haven binnen te brengen. Maar op dat in doodsnood vefkeerende schip is geen eensgezindheid. Een kern van goedwll- lenden werkt en ploetert aan het behoud, ter wijl een groot gedeelte van de bemanning toe kijkt en Gods water over Gods akker laat loo- pen, in het onderhavige geval: de golven over het dek laat slaan, en daardoor de fut nog weghaalt bU de werkenden. Dit beeld, hoe tegenstrijdig 't ook lijkt, Is het beeld van den Middenstand. Het middenstand schip, dat door verschillende stormen (groot bedrijf, verbruikscoöperatie, beunhazerij in zijn vakken) averij opliep, en nu dobbelt in de branding van de crisis, heeft een bemanning aan boord, die, hoc is 't mogelijk, niet meehelpt de banden uit de mouwen te steken, om met vereende kraohten het schip te brengen naar de haven van een- beteren tijd. Gij, middenstanders, of ge winkelier zijt of vakpatroon, die u nog niet organiseerde in uw stands, en vakorganisatie, wordt bedoeld, wan neer wij spreken van de bemanning die „toe kijkt" wanneer anderen uw schip trachten te redden. Hebt gij, middenstanders, het wel eens van uit dit oogpunt bekeken? Zijt gij een man, die anderen uw kastanjes uit 't vuur laat halen? Neen, samen met ons, wilt gij toch werken; samen met ons vechten om onzen stand te red den van den dreigenden ondergang. Gi) hebt 't tot nu toe niet juist gezien, door u buiten onze gelederen te houden. Ge meence misschien, dat de organisaties niet veel bereik, ten en dat is helaas gedeeltelijk waar, in zoo verre dat zij veel meer hadden bereikt, wanneer u had meegewerkt. Maar intusschen profiteert ge, of gaat ge profiteeren van de maatregelen die de organisaties uitlokten. Ge wilt toch niet parasiteeren op het werk van anderen? De reden, dat ge u niet aansloot ligt ook misschien in het feit dat zich geen directe aan leiding voordeed. Die is er nu! Een grootsohe propaganda-actie is ingezet in het geheele land onder de leuze: Ieder midden stander lid van zijn vakorganisatie! Ook in Haarlem trekken nu, tot 15 April, tien tallen propagandlsten-vakgenooten van u, van winkel tot werkplaats, om u te vragen in ons aller standsbelang: geeft u op als lid van uw vak. en standsorganisatie. Stel ze niet teleur. Weet 't op prijs te stellen, dat anderen nog de moeite en tijd willen nemen om voor uw belangen te werken. En nu tenslotte: de dubbeltjes. Ja, dat Is een argument dat dlkv/ills opgeld doet. Maar wij vragen u: hebt gij bezwaar om, wanneer uw huls in brand staat, een paar gulden uit te geven wanneer dat tot redding kan bijdragen? Natuurlijk niet! Nu, wij vragen niet anders tot redding van uw vak en stand. Bij de reorganisatie van het Verwulft worden ondergrondsche toiletten Ingericht in het mid den van het Verwulft. De aanbesteding van deze toiletten heeft door den Directeur van Openbare Werken te Haarlem ln het Raadhuis plaats had. Ingekomen waren 9 biljetten- Laagste lnschrijfster was Jonkers Betonbouw te Haarlem voqr 6250, Andere inschrijvers waren: J. Klerk voor 7800; J. C. van Oers voor ƒ7500; R. Bijker voor 7500; F. Fllips voor 7400; J. H. Baggerman voor 7383; N. V. Aan. Maatschappij Noord-Holland" voor 7337; Firma Cobelens voor 7310 en P. J. v. Holten voor ƒ7290. De Emmabloem-collecte, die op Woensdag 3 April zal worden gehouden, staat weer in het teeken van aller belangstelling. Veel dames en jongedames komen zich aanmelden als bloem- verkoopsters, terwijl een groot aantal jongelui zich bereid verklaarde estafettedienst te ver richten op den bloemendag. Het comité hoopt, dat deze stroom nog eenige dagen zal doorgaan, opdat alle wijken tot in de uiterste hoekjes der stad bezet kunnen worden. Doch niet alleen van die zijde wordt veel medewerking toegezegd, maar ook van andere zijde is de belangstelling groot. Een drietal mu ziekcorpsen, de Haarl. PoUtiemuziekvereenlging, het Harmoniekorps „Apollo" en de Haarl. Har monie Kapel, zullen mededoen aan den bloe mendag door het geven van straatconcerten; een achttal dames zal trachten een groote col lecte-bus, die op een versierden auto wordt rondgereden, vol te collecteeren met extra- bijdragen. Een bijzonder sympathieke mede werking wordt ondervonden van de familie van der Linden. Deze familie zal den geheejen dag mot haar draaiorgel muziek maken in de stad en het bedrag, dat hierbij bijeen wordt ge bracht, afstaan aan het Emmabloem-comité. Mogen velen deze daad op prijs stellen en een In de afgeloopen week werden alhier 8 rij wielen ontvreemd, en nog niet teruggevonden. van den Vrijdag aan den Rijksvlschafslag aan gekomen STOOMTRAWLER Condor 45 manden 875.—. extra-bijdrage ln de verzegelde bussen werpen. Ook de heer D. wil helpen door het geven van voorstellingen met zijn poppenkast. Voor een en ander moet nog wel de goedkeuring worden ontvangen van de autoriteiten, doch gezien de medewerking welke het Comité steeds ontving, behoeft aan deze toestemming niet te worden gewyfeld. Voor HH. automobilisten heeft het Comité ook wat nieuws. Verleden jaar werd er over geklaagd, dat auto's zoo dikwijls werden aan gehouden, ook al was reeds een bloempje ge kocht. Dit euvel wil het comité nu voorkomen en heeft een aantal wimpels laten vervaardigen met het embleem der tuberculose-bestrijding. De bloemverkoopsters krijgen uitdrukkelijk or der auto's, welke voorzien zijn van zoo'n wim pel, niet meer te mogen aanhouden. Deze wim pels zijn daags tevoren reeds tegen een bij drage van minstens f 0.50 verkrijgbaar aan het Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41. Op den bloemendag zelf zullen de wimpels door Jongelui ten verkoop worden aangeboden op verschillende drukke punten. Donderdagmiddag heeft de Burgemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex voor de leden van de afd. Bloemendaal van den A N. P.B. ln hotel Roozendaal te Overveen een le zing gehouden over het onderwerp „Centrali satie of decentralisatie bü de politie". Deze bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door Mr. Andringa, subs.-officier van Justitie te Haarlem, de commissarissen van politie uit Bloemendaal, Haarlem, IJmuiden en Alkmaar, verschillende inspecteurs van politie uit den omtrek, door leden van de Rijksveldwacht en militaire politie en door de raadsleden A. Cas- sée, D. Flemmlng en J. Th- Bornewater, wet houder van Bloemendaal. De inhoud van burgemeesters rede kwam neer op het volgender Het streven naar het vormen van een een- heldspolitle wordt gegrond op z.g. voordeelen van oentrallsatie; centralisatie ls echter geen voordeel op zichzelf, maar een geneesmiddel, dat in sommige gevallen ook nadeelig kan ziin. Centralisatie versterkt- de leiding. Verslapt den Ijver; decentralisatie verhoogt den werklust en den ijver, maar bemoeilijkt de samenwerking. In elk geval dient dus nagegaan te worden of de organisatie meer leiding behoeft of niet. Wat de politie betreft, wordt de maat van centralisatie bepaald door de taak der politie. Die taak is verschillend, zooals de namen: orde- politle, verkeerspolitie, recherche en administra tieve politie al aanduiden. Tot de orde-politie behooren de Kon. Mare chaussee, de militaire politie, de gendarmerie, enz. Deze vraagt een sterk gecentraliseerde or ganisatie. De verkeerspolitie vraagt een meer gewestelijke decentralisatie. De recherche 'ver langt voor sommige misdrijven (vreemdelingen dienst, valschemunterij, chantage, enz )een vrij gecentraliseerde indeeling met meer decentrali satie voor de minder ernstige misdrijven. De administratieve politie vraagt groote de centralisatie. Daarom acht spr. een eenheldspolitie uit den booze. Er is plaats voor verschillende korpsen, men behoeft geen oude af te schaffen, doch nieuwe zijn ook niet noodig. De gewenschte eenheid en samenwerking kan Grote gouden medaille aan groep Cacteeën en Succulenten. Ingezonden door firma van Zij verden, Aalsmeer. Eereprijs groote gouden medaille aan groep Cacteeën en Succulenten. Ingezonden door de firma K. Mantel, Aalsmeer. Extra eereprijs kleine gouden medaille van de afd, Noordwijk van de AJgem. Ver. Bloem bollencultuur en groote gouden medaille met felicitatie van de Jury aan groep Begonia's. In gezonden door de firma Wed. P. Eveleens Zn., Aalsmeer. Groote gouden medaille aan groep Horteni- ia's. Ingezonden D. Keessen Czn. Co., Aals meer. Kleine gouden medaille aan groep Clematis (Prins Hendrik). Ingezonden door de firma K. Maarse Dzn. Jr., Aalsmeer. Extra eereprijs groote zilveren medaille vva H. K. H. Prinses Juliana en groote gouden me daille met gelukwensch van de Jury aan groep Ropen. Ingezonden door Aalsmeersche Tuin- bouwbond Aalsmeer. Eereprijs groote gouden medaille aan groep Snijbloemen. Ingezonden door Aalsmeersche Tulnbouwbond, Aalsmeer. Idem aan groep gemengde Snijbloemen. In gezonden door Aalsmeersche TuinbouwboncJ, Aalsmeer, Op I April a.s. wordt de luchtlijn Amsterdam- Praag geopend. 31 Maart zal een eerevlucht gemaakt worden door den burgemeester en den onder-burge meester van Praag en een viertal autoriteiten op luchtvaartgebied uit Tsjecho-Slowalüje. Maandagmorgen zullen de hooge gasten een bezoek brengen aan „Flora". (Ongecorrigeerd) Gebouw „St. Bavo" Ziekenzorg, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R. K. Be volkingsbureau, 8'uur Meubelmakers, 8 uur. Schouwburg Jansweg Ir. Feber voor de vereeniging „Geloof en Wetenschap" over het „Het Rassenvraagstuk ln verband met de mis sioneering", kwart over 8. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 3—4 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Cause rie W. v. Veenendaal, kwart over 8. Aula H. B. S. A. Zijlvest Lezing mej. dr. T. v. Dullemen over „School en maatschappij in Amerika", 8 uur. Informatiebureau V. V. V., Stationsplein Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, 4 uur. „De Kerkuil" Nieuwe Gracht 28 Ten toonstelling van Ronco-aardewerk en Hand weefsels, 10 tot half 1 en 2 tot 6 uur. Gem. Concertgebouw Derde Haarlemsche Voorjaarsbeurs, half 2 tot haif 6 en half 8 tot 11 uur. Gebouw „St. Bavo": Geel Wit, 6 uur. Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette, 8 u. Jeugdgebouw Teylerplein: Tentoonstelling Jeugdwerk parochie St. Jan. „De Kerkuil" Nieuwe Gracht 28 Ten toonstelling van Ronco-aardewerk en Hand weefsels, 10 tot half 1 en 2 tot 6 uur. Gem. Concertgebouw Derde Haarlemsche Voorjaarsbeurs, half 2 tot half 6 en half 8 tot 11 uur. ZATERDAG 30 MAART AANVANG HALF VIJF R.K. Leeszaal Tentoonstelling van werken over planten en bloemen, dagelijks van 105 en 7—9 uur. Flora Bloemententoonstelling lederen dag van 9 uur 's morgens tot 12 uór *8 nacïrtis. Kunstzaal Reeker Bloemschilderijen van Haarlemsche schilders, lederen dag-van 10—7 ,t üur. Alleen op Zondagen van 2—4 uur tot en met 14 April. Teyler-Museum Bloemschilderilen van Haar lemsche schilders. lederen werkdag van 104 uur. De Zondagen 7 April van 1—3 uur en 5 Mei van 14 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling geschie denis Bloembollencultuur, iederen werkdag v, 104 uur. Zondags van 103 uur. Wethouder J. B. van Liemt zal in plaats van Maandag, Dinsdag spreekuur houden, ook als waarnemend wethouder van Openbare Werken. Een bewoner van de Korte Margarethastr. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat tijdens zijn afwezigheid Donderdagmorgen een onbe voegde vermoedelijk met behulp van een val- schen sleutel zijn huis is binnengedrongen. Uit den opengebroken electriciteitsmeter werd een bedrag' van ongeveer ƒ6.— aan kwartjes ont vreemd. De politie stelt een onderzoek ln. De afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers „St. Antonius van Padua" houdt op Vrijdag 29 Maart a.s. in gebouw „St. Bavo" een ledenvergadering. In deze vergadering zal moeten worden be slist of de afdeeling' Haarlem accoord gaat met de voorstellen van de Werkgevers, n.l. 6 pet. loonsverlaging en verder continueering van de bestaande overeenkomst. Het hoofdbestuurslid Th. de Groot zal aan wezig zijn om een en ander nader toe te lichten. Donderdagmiddag vond op de Voorjaars beurs in het Gemeentelijk Concertgebouw de tweede vanwege het Gasbedrijf georganiseerde kookdemosntratie plaats. De heer Uiterwijk van de Gasmeterfabriek Dordrecht, die deze demonstratie leidde, was overtuigd, dat de heerschende meening over duurte van het gas bijna altijd is te wijten aan het feit, dat door toepassing der gebrui kelijke, zeer verouderde kookmethode veel gas onnut wordt verbruikt, wat hij aan de hand vnn de dezen middag te verbruiken hoeveel heden gas voor bereiding van twee menu's voor vijf personen beweest. Te Amsterdam is bevorderd als arts de heer J. S. Keijser uit Haarlem. Voor de zooveelste maal verbreeding Anthoniestraat Voor iedereen als Haarlemsch burger, die be lang stelt in uitbreiding ot verbreeding van wegen en straatplannen in onze gemeente, zal, Indien bii het avondblad van Zaterdag 23 Maart heeft gelezen, ongetwilfeld onder de rubriek Stads nieuws weer hebben aangetroffen „Verbreeding Anthoniestraat" en nog wel perceelen thans ont eigend. Zelf als eigenaar van een dezer perceelen wist lk niet dat wij na een tijdverloop van onge veer vijf jaren, dat dit zaakje al hangende is. zoover ineens gevorderd waren, dat de gemeente, zonder medeweten onzerzijds, onverwacht den knoop maai- heoft doorgehakt en de bewuste per ceelen zich zoo Ineens maar toeëigent. Een ge ruststelling is het echter, dat wij wel ln een vrij land leven, doch gelukkig nog niet. al is het dan ook, dat de gemeente het recht heeft een Inwonend burger, die zijn bedrijf uitoefent, deze zijn eigen dom, al ls het in het belang voor de volkshuis vesting, op onredelijke wijze afhandig te maken- Al meerdere malen hebben wij in de dagbladen kun nen lezen, dat de gemeente tot onteigening of liever cot gedeeltelijke onteigening heeft willen overgaan, maar dat de eigenaren geen medewer king verleenen. Hoe is het mogelijk? Stelt u voor, dat u met uw zaak ln een nieuwe rooilijn komt te liggen en dat de gemeente daar een paar meter van af haalt, met de rest mogt u maar zien wat u er mee doet. wat er overschiet ls wel waardeloos, maar u heeft toch nog een vergoeding gekregen, waar u kwalijk een anderen gevel voor kunt plaatsen, nog minder om het interieur van uw winkel met de daarboven gelegen kamers weer bruikbaar en bewoonbaar te maken. Moet nu leder inwonend burger, die door toevallige om standigheden zijn eigendom daar heeft, zich maar opofferen, want la, het is toch gemeen- sohapp.eiyk belang Ik zelf ben overtuigd, dat, wannéér het hier algemeen belang geldt, het al gemeen belang ook hiervoor moet opkomen en niet een aantal personen voor geofferd behoeft te worden, zoo noodig geruïneerd. Hiervoor is toch zeker de gemeente morejl verplicht ln deze reeds Jaren hangende kwestie een goede oplossing voor beide partijen te geven en dat niet de een ach tergesteld wordt bit den ander, wat tot nog toe bit reeds voor enkele Jaren geleden overgenomen perceel ln dit gedeelte Anthoniestraat ls gebleken. A. C. HEEMS. Anthoniestraat 79 rd. Haarlem, 25 Maart 1935. IJMUIDEN, 29 Maart. Rijksvlschafslag. Tar bot 54 cent per kg. Griet 16.0026.00 per 50 kg- Tong 0-681.40 per kg. Middel Schol 12.00, Zet- schol 18.00, kleine Schol 3.90—15.00, Bot 120— 2,10, Schar 1.09—4.50 per 50 kg. Kabeljauw 28.00 per 125 kg. Wijting 3.60 per 50 kg. uit de mijn „Seven Sisters". Deze kool is van een buitengewone kwaliteit ENORME HITTE WEINIG A§CH U verstookt slechts 1 kit tegen J 'A kit Belg. of Holl. Anthraciet. De prijs is laag Afm. III 22/35 2.15 per H.L. Afm. IV 12/22 1.60 per H.L. Neemt eens een proef met Het zal U meevallen! Alleenverkoop: FRIESCHE VARKENMARKT ft—10 (Spaarne bij viaduct) Telef. 14164 Aan mej. J. E. Braat, lnspectrice van de Kin derpolitie te Haarlem, is om gezondheidsredenen met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag ver leend. Mej. Braat, die vroeger werkzaam was bij de politie te Rotterdam, werd 1 Febr. 1930 aangesteld als inspectrice te Haarlem. Zij was sinds September van het vorig jaar ziek. Eereprijs groote gouden medaille aan groep niéuwe Seringen (Hugo de Vries)ingezonden door de firma K. Keessen Jr. eri firma W. Tops- voprt, te Aalsmeer. idem aan groep Cyclamen Eslanchoë Cine- raris Calveclaria. Ingezonden door de firma D. Spaargaren Nzn. Zn., Aalsmeer. Verguld zilveren medaille aan groep Gonista. Ingezonden door Erven W. C. Keessen, Aals meer. Groote gouden medaille aan groep Anthu- rium Ingezonden door G, Oud, Aalsmeer. Eereprijs zilveren penning van de Kamer van Koophandel van Rotterdam en groote gouden medaille aan groep Seringenstruiken. Ingezon den door Gebrs. J A. Alderden, Aalsmeer. Extra-eereprijs zilveren medaille gemeente gemeente Aalsmeer en groote gouden medaille met felicitatie van de Jury aan groep Cyclamen. Ingezonden door de N.V. HandelskweekeriJ v/h J. C. Maarse, Aalsmeer. door den spannenden tijd van wachten-op-wat- er-wel-komen-zou, heenhielp. Het geheel een goed geslaagde middag. Er werden twee voorstellingen gegeven; belde kee- ren was de Tuinzaal overvol. As. Zaterdag 30 Maart is er weer een mooi programma voor de jeugd, te verzorgen door Hermas' Oud-Hollandsche Poppenkast. Er zal worden opgevoerd: Roodkapje, in 4 bedrijven en vervolgens Jan Klaassenspel. Het belooft dus weer, evenals het vorige jaar, toen wij ook reeds kennis maakten met deze Oud-Hollandsche Poppenkast, een genotvolle middag voor 8e kinderen te worden, ook al om dat The Harlem Kings Band weer voor de mu ziek zal zorgen. BU de ln aanbouw zUnde brug over de Delft bU de Stuyvesantstraat heeft Donderdagmiddag? een bedrüfsongeval plaats gevonden. Twee werklieden waren bezig een ijzeren balk met een stuk hout te verplaatsen, toen de balk plotseling kantelde. De 46-jarige Z. viel en kwam met zUn rechterbeen onder het Ijzeren gevaarte terecht, waardoor hU een gecompli ceerde onderbeenbreuk opliep. Nadat het slachtoffer door een lid van O.D. voorloopig verbonden was, is het met een zie kenauto naar het St. Elisabethgasthuis ver voerd. Door den architect N. C. ten Braeke te IJmuiden is namens aijn principaal opgedra gen aan J. v. d. Putten, aannemer te Haarlem (N.), het bouwen van een dubbel woonhuis met sousterrain en een werkplaats aan de Oranje straat te Zandvoort. Heden heeft jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris van H. M. de Koningin in de provincie Noord-Holland, de tweede bloemententoonst élling n.l. van de Aalsmeersche inzendingen op de Flora te Heemsttde geopend. Na de opening bezichtigde jhr. Röell de prachtige collectie seringen. V.l.n.r. de heeren: v. d. Meer, voorzitter van den Aalsmeerschen kweekersbond, jhr, A. Röell en burgemeester J. Kastelein van Aalsmeer Deze Amerikaansche film, waarmede Amster. dam uitgelaten ls, zou beter getiteld kunnen zUn „De geschiedenis van een carrière", want er is büna geen sprake van een nacht van lief de, althans niet in de Hollandsohe veste. Het thema is niet nieuw: een mooi meisje met een niet minder mooie stem; wil zingende het leven door en komt daardoor al spoedig tot de conclusie dat de weg naar roem niet met tegels geplaveid is. Het geluk is met haar wan neer de groote maestro Montiverdi haar in een eethuis te Milaan ontdekt. Haar geluld is goed, maar de techniek is erbarmelijk! Lange dagen van studie en ontbering beginnen: eindelooss oefeningen, veel slapen en rusten, op dieet leven, kortom zeer veel ontzeggen van alles wat het Jonge meisje in de wereld tegenlacht. Ze houdt vol en wanneer de première in een klein opera-gebouw een geweldig succes blykt is de ster geboren. Overal prijken weldra de affiches met haar naam: het eenvoudige meisje, nu de betooverende Carmen, de lieflijke Butterfly met de hemelsche stem. Er is liefde gegroeid tusschen leeraar en leer ling, maar ze is niet tot uiting gekomen, omdat beiden in een onbewaakt oogenblik de juiste verklaring hebben afgelegd, dat ernstig werken, roem oogsten en liefde geven en nemen in deze omstandigheden niet samen kunnen gaan. En er ls een andere aanbidder van de ster, een ex-vlam van den maestromaar alles komt tenslotte terecht, wanneer de heldin van de opera na haar vertrek zonder haar meester tot de overtuiging komt. dat zli zonder hem niets is, niet zingen kan en feitelijk leeft zonder er de waarde van te kunnen begrijpen. Grace Moore als de zangeres en Carminati als de maestro hebben in deze film volkomer. menschelljke, gave en sympathieke karakters geschapen. In de groote opera-scenes heeft Grace volle gelegenheid haar gouden sopraan- stem te laten hooren, het is een genot er naar te luisteren. Voortreffelijke staaltjes van regie (Victor Schertzlnger) maken deze film nog aantrekke lijker; bijzonder aardig is b.v. de geschiedenis in het groote huis te Milaan. Daar blijk^bijna in Iedere kamer een musicus te zetelen en wan. neer Grace de ramen van haar kamer opent en een Italiaansch lied zingt, zorgen al die ama teurs voor een grootsohe orchestrale begelei- Uit de film „One night of love" ding. Werkelijk een fijne humoristische, ge slaagde vondst! Wij hebben ons afgevraagd wat in deze film toch wel de reden kon zijn, dat ze overal met zulken enorme bijval is ontvangen; we zijn tot de conolusie gekomen, dat de zuivere afstem ming van de twee figuren waarom alles draait, de oorzaak van het succes is. Grace Moore is de echte vrouw met haar zucht naar roem eener- zijds en haar begeerte naar ongebondenheid anderzijds, de grillige artlstenfiguur in optima forma. Daartegenover staat de koelep zakelijke meester, die zich als levenswerk gesteld heeft zijn leerlinge te modelleeren zooals hij dat wil, zfin materiaal om te vormen tot een grootsche schepping. En tusschen deze beide figuren wordt de liefde, die niet uitblijven kon, verdrukt en verloochend terwille van den roem.... Het is geen wonder, dat „One night of love" dèarom zoo spreekt tot het publiek. V. w.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2