S TA D S N I E U W S SITTERS^ MS 'HcLselhcA K BRUNETTA ^ARIA-STICHTING ISTOFZUIGER C* VRIJDAG 29 MAART 1935 Aalsmeer-expositie op „Flora" geopend Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland Rede jhr. Röell Jhr. mr. dr. A. Röell Concerten op 30 en 31 Maart IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK VAN ONZE RECHTBANK Brand door schuld De „gestolen" fiets f J ,l 611 KRUISWEG 60 Tel.16659 Het bewaren en herstellen van oude bouwwerken AFSCHEID RECTOR BOONEKAMP Grootsche huldiging in Beverwijk Pater Alexander spreekt Namens de organisaties Elke bezoekster, die in de af gelopen week in de bioscoop een brief heeft ontvangen van het Blondona of Brunetta meisje, heeft natuurlijk dadelijk kennis gemaakt met dit nieuwe haarwasmiddel! Indien niet - verzuim dan vooral niet Uw coupon bij Uw leverancier in te leveren, vóór dat de daarop vermelde datum verstreken is. Want het is zeker in Uw eigen belang om te weten welk een grote vooruitgang Blondona en Brunetta op het gebied van gemakkelijke en doeltreffende haarverzorging hebben ge bracht. Geen last meer van kalk- zeep, geen tijdrovend na- spoelbad, glanzender haar] dan ooit, en Uw haar droogt verrassend snel. Voordelen dus, waarvan U beslist moet profiteren! Denk eens aan - twee maanden lang volmaakte haarverzorging voor slechts 20 ets. JLl t tj .ÖVÏotv^' De Rector antwoordt PASTOOR B. P. M. DE JONG Afscheidsbijeenkomst in Den Haag HAARL. R. K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klas afd. Noord S. D. O. 1Gez. Samenzijn 2 BILJARTEN Hof van Hollandbeker Aan „Sportvrienden" te Haarlem Hedenmorgen om elf uur kwamen op het terras voor het Bloemenpaleis der „Flora"-ten- toonstelling te Heemstede weer een aantal autoriteiten bijeen ten einde „Flora II" te cpenen. Onder de aanwezigen merkten wij op den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. A. Röell, de burgemeesters van de gemeenten v;aar de Aalsmeersche Cultures worden ge kweekt. de bestuurders van de vereenigingen die samen den Aalsmeerschen Tuinbouwbond vormen, prominente figuren uit de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het uit voerend comité „Flora" etc. Ook nu weer mocht van goed voorjaarsweer gesproken worden; het zonnetje wierp af en toe zijn stralen over de intusschen fel gekleur de prachtige velden. De voorzitter van den Aalsmeerschen Tuin bouwbond, de heer J. van der Meer, heette.de hooge gasten welkom en roemde de goede sa menwerking tusschen de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur en Aalsmeer. De opzet van de Aalsmeersche week moge in alle opzichten slagen. Er is meer dan gewone moed noodig, aldus spr.. om in dezen somberen tijd en in neer drukkende tijden een tentoonstelling in elkaar te zetten, te meer omdat de vooruitzichten don ker zijn. Aalsmeer laat den moed niet zakken, en ais er meer reclame noodig is dan is het juist nu. De afzetmogelijkheden van onze producten worden met den dag kleiner, de deur van onzen voorheen zoo bloeienden export staat ternau wernood nog op een kier. Het is wel vanzelf sprekend, dat, waar het buitenland voor ons product al meer en meer door verschillende oor zaken wordt gesloten,- het oog in bijzondere mate op ons eigen land is gericht. Daarom ko men wij thans op „Flora". Spr. dankte tenslotte de organisatoren, inzonderheid den heer Men ging met zijn staf van helpers. Daarna was het woord aan den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland. Jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Konin. gin in Nooi'dholland, zei gaarne te voldoen aan het verzoek deze tentoonstelling te openen en daarmede, naar ik hoopte en vertrouwde, een tweede tijdvak in te luiden van het welslagen van deze groot:che onderneming. Ditmaal zijn het de Aalsmeersche tuinbouw organisaties, die het Bloemenpaleis met de vruchten van hun arbeid hebben verrijkt en is het dé Aalsmeersche Tuinbouwbond, die ge durende veertien dagen den scepter zal voeren op dit door kunstvaardige hand zoo schitterend ingerichte feestterrein. Wat dit beteekent en welke verwachtingen dit opent, zegt spr., zal aan een ieder duidelijk Zijn, die herhaaldelijk te AaHmeer de voortref felijk geslaagde bloemententoonstelling in de veilingsgebouwen heeft bezocht en die bekend is met de wereldreputatie, waarin Aalsmeer zich op het gebied van de bloemencultuur mag ver. heugen. De ongunst der tijden heeft aan die reputatie geen afbreuk gedaan en wij mogen er de Ver eenigingen, die in den Aalsmeerschen Tuinbouw bond zijn vertegenwoordigd, erkentelijk voor Zijn, dat zij, ondanks alle bezwaren en moeiten, waarmede hun nijverheid in de huidige om standigheden heeft te kampen, den moed niet laten zakken, maar krachtig en eendrachtig de handen ineenslaan om gezamenlijk het hoofd te bieden aan de wereldcrisis met haar ver- lammenden invloed op eiken tak van handel en bedrjjf. Van dien moed, van de wilskracht, den durf en ó'en ondernemingsgeest van de Aalsmeersche kweekers zal, ik ben er zeker van, het schouwspel, dat zich zoo aanstond aan onze ocgen ontrollen zal, een welsprekend getuigenis afleggen en ik aarzel dan ook geen oogenblik. den Aalsmeerschen Tuinbouwbond reeds bij voorbaat geluk te wenschen met het succes, waarop hij in de komende dagen mag rekenen Laat ik mogen besluiten met den oprechten wensch uit te spreken, dat de tweede Flora in de rü harer zusteren haar welverdiende plaats moge innemen en dat haar succes aan allen ln ruime mate voldoening moge schenken. De gasten bezichtigden daarna het bloemen- sprookje in het hoofdgebouw. Zaterdag 30 Maart a.s. geeft Aalsmeers Harmonie, directeur Alb. Meyns, een concert op de Internationale Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede van 35 uur. Het programma vermeldt: San Lorenzo, marsch van C. A. Silva. Orphée aux Enfers, ouverture van Jac. Offenbach. Flots du Danube, valse van J. Ivanovici. Dichter und Bauer, ouverture van F, v. Suppé. Steadfast and True, marsch van C. Teike. Florentinermarsch, van J. Fucik. Le Lac des Fées, ouverture van Auber. Geschichten aus dem Wienerwald van Joh Etrauss. Peter Schmoll, ouverture van 6. M. v. Weber. Vieux Camarades, marsch van C. Teike. Het programma van het concert op Zondag 81 Maart te geven door Aalsmeers Fanfare Corps, onder leiding van den heer P. F. van Overbeeke, van 3 tot 5 uur luidt: Flying Eagle, marsch van H. L. Blankenburg. Dichter und Bauer, ouverture van F. v. Suppé. Lustige Witwe (operette v. Lehar), arr. van Gadenne. Theresen, wals van C. Faust. Rêve de Valse (Walzertraum Oscar Strauss) arr. van Farigoul. l'Or et l'Argent wals van F. Lênar), arr. van G. wittman. Les Saltimbanques, ouverture van L. Ganne. The Middy, marsch van K. J. Alford. In de Haarlemmermeer was op 25 October voor een schuur een man bezig met een lasch- apparaat. De vonken er van sloegen over op licht brandbare stoffen, die in de schuur lagen. De politie had proces verbaal opgemaakt tegen den lasscher, die ter terechtzitting niet ver schenen was. De inspecteur van politie, die onmiddellijk na den brand een onderzoek had ingesteld, werd als eerste getuige gehoord. De huurder van de boerderij, waarbij de schuur hoorde, verklaarde, dat daarin hoofd zakelijk ongedorscht graan opgestapeld lag. Get. had verdachte dikwijls zien werken en zeide, dat deze altijd de grootst mogelijke voorzich tigheid betracht had. Verd. zou dezen keer door omstandigheden geen water bij de hand gehad hebben. Een volgende getuige, de 20-jarige arbeider S„ was tijdens den brand op het erf komen loopen. Getuige had gezien, dat verd. een car- bid-toestel aan het verplaatsen was. De 26-jarige arbeider N. was door verd. ge waarschuwd geworden, toen de brand ont staan was. De officier van justitie zeide, dat hij de ver volging vooral had ingesteld, om de arbeiders met vuurverwekkende apparaten te waarschu wen. Verdachte heeft niet genoeg voorzorgs maatregelen genomen. Spr. eischte een geld boete van 50 subs. 30 dagen en 2 maanden voorwaardelijk. Uitspraak 11 April. Twee listige lieden, de schoenmaker v. L. uit Hillegom en de arbeider W. uit Lisse, spraken af, dat W. de fiets van v. L. zou stelen, om zoodoende de verzekeringssom los te krijgen en die samen te deelen. Dit mislukte en de heeren hadden zich wegens valsche aangifte te ver antwoorden. Na het verhoor van den verbalisant werd de directeur van de verzekeringsmaatschappij ge hoord. Deze verklaarde, dat hij het formulier van vermissing van het rijwiel had ontvangen van verdachte v. L. Op dit formulier stond, dat er een onderzoek naar het rijwiel was inge steld. De verdachte v. L. had een nieuw rijwiel van de verzekeringasmaatschappij ontvangen. Verdachte v. L. bekende alles. De verzekeringsagent van de maatschappij had een onderzoek ingesteld naar de waarheid van de verklaring van verdachte v. L. Verd. W. was na de fiets „gestolen" te heb ben naar een man gegaan en had hem de fiets te koop aangeboden .Toen de man de fiets niet koopen wilde bekende verdachte, dat hij met toestemming van v. L. de fiets had weg ge haald. Getuige E. had de fiets aangenomen en was er zelf op gaan rijden. Later had hij met een ander persoon van fiets geruild. Toen begonnen de verdachten elkaar te be schuldigen naar aanleiding van de verklaringen van den laatsten getuige. Verd. W. beweerde niets van een verzekering geweten te hebben teen de diefstal gepleegd werd. Doch tijdens het verhoor door de politie had verd. W. verklaard wel iets te weten van de verzekering. Verdachte W. bleef thans echter ontkennen Degene met wie getuige E. de fiets had ge ruild werd ten slotte ook gehoord. Verdachte v. L. bekende de verschillende fei ten en zei dat hij overgehaald was geworden door W. De officier van justitie meende dat dergelijke gevallen in den laatsten tijd meer voorkomen. Verdachte v. L. was hier wel de hoofdschul dige, maar diens houding is beter dan de hou ding van verdachte W. Dit moet, aldus spr., tot uiting komen in de straf. Voor v. L. vroeg spr. 8 maanden en voor verd. W. 10 maanden gevangenisstraf. Mr. Tj. Schaper, de verdediger, pleitte vrij spraak voor verdachte W., subs, een voorwaar delijke gevangenisstraf. ZONDER VOORUITBETALING Woensdagavond hield de heer A. A. Kok, ar chitect te Amsterdam, een interessante cause rie over bovengenoemd onderwerp voor de Ver eeniging „Haarlem." Landelijk is de vereeni ging Hendrick de Keijser, die zich het lot van oude gebouwen in Nederland aantrekt. In sa menwerking met de regeering wordt veel waar digs behouden. Het gaat niet alleen om kathedralen, maar vooral om die kleine monumenten van bouw kunst, die iets nationaals vertoonen. Spr. behandelde in den breede eenige restau ratiewerken in de hoofdstad, bijzonder het Huis met de Hoofden. De machinale of namaak handvormsteenen bekoren ons niet, en ook eenige onderdeden niet. Toch niet ontevreden zijn; zij zijn uit het begin van de restau ratieperiode na een langen tijd van afbraak. Iets dergelijks zien we te Haarlem, waar men ook pas de laatste jaren aan den gang is ge vels van woonhuizen te restaureeren. Spr. deed zijn eerste ervaring op bij een poortje in de Handboogstraat, nu achterdeur der Academiebibliotheek. Duidelijk stond, dat de verflaag er afgehakt moest worden, er moest met bijtmiddelen worden gewerkt. Maar die or der werd niet gevolgd. Een groot deel van het relief was reeds totaal bedorven. Bevel is niet voldoende, men moet er bij blijven. Het was 20 jaren te voren z.g. gerestaureerd, waarbij gewerkt was met ijzeren krammen en zwavel. Van het heel? poortje was alles kapot; nog er gert zich spreker telkens als hij er passeert. Het is later met zandsteen, maar zonder ijzer in elkaar gezet. In het verslag of gedenkboek van den Ne- derlandschen Oudheidkundigen Bond zijn eenige opstellen gewijd aan de techniek van restaureeren. Uitvoerig werd stil gestaan bij de restauratie van den toren te Kortenhoef aan de Vecht en van de Luthersche Oudekerk, die erg aan het verzakken was. Nergens wordt zooveel hout bij huizenbouw gebruikt als hier te lande. Conservatisme dus. Het is noodig dat de jeugd zijn leerjaren op de bouwwerken zelf doorbrengt, maar ook moet er liefde voor de bouwkunst zijn, welke toch door speurzin ontwikkelt. Hij wees daarbij op den Engelschen schilder-bouwmeester John Ruskin. Vraag moet zijn: „Is het bouwwerk behoud waard?" Bij twijfel is 't best zoo min mogelijk te sloopen en op te ruimen. Hoe meer men sloopt hoe meer er nieuw moet gemaakt wor den. Oude baksteen is gewoonlijk wel bijpas send te krijgen, maar echt oud glas, eiken bal ken enz. moeten met een kaarsje gezocht wor den. Daarop werd met een serie lichtbeelden menig gebouw vóór en na de restauratie op 't doek gebracht en techniek nader toegelicht. Na de pauze besprak hij het schoonheidsele ment. Schoonheid en techniek zijn onafscheidelijk verbonden. Waarom toch zijn oude bouwwer ken schoon. Waarom is er geen enkel onge schonden oud bouwwerk te vinden, dat bepaald leelijk is, terwijl de 19e eeuw zooveel minder fraai produceerde. Bij onze oude huizen was leiding, er was ordening. Bij kloostejs en ab dijen kwam dit uit religieuse centra, later van de gildekamers. Er waren voorschriften van vorm en verhouding, vast gelegd in een lij nenspel. Er bestond een proportiestelsel, dat stevig gehandhaafd bleef. Een belangrijke zaak js ook de schaal van 't bouwwerk. Gevels en interieur verdienen beide onze aandacht, vormen één bouwwerk. Elk huis heeft hier te lande iets eigens, iets nationaals. Niette min zijn de bouwkundige vakbladen nog steeds grootendeels gevuld met werk van buitenlanders van internationale nieuwe zakelijkheid. Ziet men dan de Nederlandsche bouwkunst niet, on opgemerkt, noch 't provinciaal en plaatselijk karakter. Weer volgde een serie platen met de noodige toelichtingen. Dat er een warm applaus was en dat voor zitter de tolk der vergadering was toen hij o.a. sprak van deskundigheid en liefde voor het vak, spreekt van zelf. Dé talrijke vereenigingen in Beverwijk en Kennemerland, Waarvan de Zeereerw. heer Rector Th. Boonekamp geestelijk adviseur was, hebben gisteravond in het K. S. A.-gebouw te Beverwijk den scheidenden raadsman, die zooals bekend, benoemd is tot pastoor te de Cocksdorp een spontane en grootsche hulde bereid. Behalve de afgevaardigden van de organisa ties, waaronder verschillende hoofdbestuurders, waren aanwezig de Hoogeerw. heer Deken J. M. Lucassen, de Zeereerw. heer P. v. d. Pavoordt, de Zeereerw. Pater Alexander O.C., de Zeereerw. heer Velckers, Regent van de Bisschoppelijke Kweekschool en vele organisatieleden. Toen de Rector door een deputatie de zaai werd binnengeleid, zongen de aanwezigen hem het „Roomsche Blijdschap" toe, waarna de voor zitter van het comité, de heer A. v. d. Plas een welkomstwoord sprak. Spr. herinnerde eraan dat de tijding, dat Rector Boonekamp Beverwijk zou verlaten, met groot leedwezen is vernomen, vooral door de organisatiebesturen, die met den Rector hebben samengewerkt. Hij heeft hier zeer veel gedaan en de Cocksdorp krijgt ongetwijfeld een keuri- gen pastoor. De organisaties willen den scheidenden ad viseur bij zijn vertrek hulde brengen voor alles, wat hij gedaan heeft. Spr. gaf hierna het woord aan Pater Alexan der, leider van het kemwerk van Volksbond en middenstandsorganisaties, een goede bekende in deze streek, die zich bereid had verklaard een huldigingswoord te spreken. Pater Alexander begon met te herinneren aan de uitlating van een professor, die beweer de, dat men iemand het geestdriftigst kan hul digen, als men hem slechts oppervlakkig kent. Dat mag in zeer vele gevallen waar zijn, dezen keer is dat nu eens precies niet zoo. Juist omdat we zooveel van Rector Boone kamp weten, juist om zijn staat van verdien sten, die ons eerbied afdwingt, kunnen wij hem het beste huldigen. Respect, dankbaarheid en sympathie wedijveren, om den scheidenden rector te huldigen. Wij huldigen in u niet den mensch maar den priester, aldus Pater Alexander. Wanneer wij de staalkaart van de bemoeiingen van den Rector bezien, dan ontdekt men, dat alles uitgaat en terugkeert tot het ééne middelpunt: onze gees telijke adviseur. We vinden hem bij de groen- tenhandelaren en de wterkloozen, bij de blin den en bij den Volksbond, bij den Vrouwtenbond, bij de bedevaart naar Heilo en als leider van de werkloozen, die pelgrimeeren naar Rome, de heilige stad, waar het licht der waarheid flon kert als de zon. Hij giet de sociale overtuiging in de harten van volksbonders en middenstan ders. Het schoone van dezen avond is, dat zij niet gevuld wordt met holle frazen maar met de feiten der realiteit. De Eerw. spr. dan op de moeilijke taak van den geestelijken adviseur die midden in het sociale leven staat, maar ook te midden van de doornige sociale en economische problemen. De godsdienst moet de sociale verhoudingen doordringen. De kracht zijn van een organisatie ligt vooral in haar geest. De organisatie zelf is een technisch apparaat. Maar zooals een elec- trisch apparaat doelloos en overbodig is, wan neer de stroom ontbreekt, zo ois ook de organi satie van geen nut, wanneer zjj de stuwende kracht, den geest Gods, het bewust katholi cisme moet ontberen. Ook de schitterendste organisatie is een klinkend metaal, als zij niet wordt aangegrepen en bewogen door een bewust godsdienstig leven. De Eerw. spr. schetste dan hoe Rector Boo nekamp in dezen geest gearbeid heeft. Die na hem komen vinden de vruchten van zijn uit stekenden arbeid. Wij willen hem huldigen als dén priesterleider, die den band tusschen pries ter en volk nauwer heeft toegehaald. Het moge hem in het hooge Noorden gc^d gaan. Bloemen en planten, welke deze zaal sieren, zullen ver welken en verdorren. Maar niet verwelken zal de herinnering en niet verdorren de sympathie en de dank voor dezen geestelijken adviseur. (Langdurig applaus). Drie weesjes van het St. Jozefgesticht hul digden hierna den scheidenden Rector in een leuke samenspraak. Vervolgens werd een oogenblik gepauzeerd, tijdens welke onderbreking een hartelijk af- scheidstelegram werd voorgelezen van den bur gemeester van Beverwijk, Mr. H. J. J. Scholtens. Na de pauze verscheen een lange rij van ver tegenwoordigers der organisaties op het spreek gestoelte, die achtereenvolgens den scheidenden adviseur op hartelijke wijze hulde en dans brachten. Allereerst was daar de heer P. J. van Kessel, voorzitter van den Ned. R. K. Bond van Klein handelaren „St. Petrus", die er op wees, dat de landelijke organisaties nog niet weten of zij Rector Boonekamp als geestelijk adviseur zullen moeten missen. Toch wilde spr. Rector Boone kamp namens zijn organisatie hartelijk dank i\\A Adre<5 Ptaatiï VhA-2 0176 H flO- i EEN PRODUCT VOOR BLOND HAAR VOOR DONKER HAAR brengen en tegelijkertijd gelukwenschen met zijn benoeming tot pastoor. De heer Aengenent, districtsbestuurder van den Ned. R. K. Volksbond, herinnerde aan het initiatief van Rector Boonekamp voor het hou den van den rijwieltocht naar Rome. De Rector organiseerde en men zag resultaten-, maar voor alles was hij Gods heilige Priester. Ailes wat hij deed legde daarvan getuigenis af. Het deed spr. leed, dat deze adviseur heengaat, doch aan den anderen kant stemt het tot voldoening, dat deze adviseur, die vóór alles priester is, zich thans geven kan aan wat hem het liefst is: het zieleleven der parochianen. Namens het centraal bestuur van den R. K. Volksbond bracht spr. den scheidenden adviseur dank en wfenschte hem tegelijkertijd geluk met de benoeming tot pastoor. Vervolgens werd de Rector gehuldigd door den heer v. Ootsens, namens het hoofdbestuur van den L. T. B„ door den heer Mensing, na mens het gewest Noord-Holland van den R. K. Bakkersbond en door den heer Goossen, namens den R. K. Bakkerspatroonsbond, die tot zijn voldoening kan mededeelen, dat pastoor Boo nekamp voor zijn organisatie als adviseur be houden blijft. Kapelaan v. d. Beek huldigde den Rector hierna als leider van de kern der R. K. Staats partij, waarbij Z. Eerw. bijzonder nadruk leg de op de voorzichtigheid en de wijsheid van den kemleider. Achtereenvolgens werd hierna het woord gevoerd door notaris Bremmers, namens de afdeeling van den R. K. Bond van groote gezinnen, door de heeren J. P. Nijssen, namens de R. K. Tuindersvereeniging „Kenne merland", N. J. Out, namens de Hanze, J. J Hugtenburg, voor den R. K. Politiebond, F. Scholts, voor de R. K. Metaalbewerkers, P Kee, namens den R. K. Bond van Technici, R. Poelman, namens de afdeeling Beverwijk en den Kring Kennemerland en den L. T. B„ terwijl voorts nog gesproken werd namens de R. K. Bond van Onderwijzers. Tenslotte voerde nog het woord de heer A. v. d. Plas, voorzitter van de afdeeling van den R. K. Volksbond, die den scheidenden adviseur vooral huldigde als docent. De hartelijke toespraken, die allen getuigden van groote dankbaarheid en sympathie, gingen vergezeld van geschenken onder couvert. Tot slot wterd aan den scheidenden adviseur namens het comité nog een fraaie foto aange boden van den Rector, temidden der organisa tiebesturen, waarna de voorzitter mededeelde, dat de nieuwe pastoor op 5 Mei a.s. zijn ver jaardag viert. De bedoeling is om hem dien dag in zijn standplaats te bezoeken en te felicitee- ren. Dat zullen ongetwijfeld velen willen doen (de datum valt op Zondag!). Zij kunnen zich bij de comitéleden opgeven. Hierna verkreeg de scheidende adviseur het woord. De Eerw. spr. merkte op, dat alles op hém wordt geschoven, doch het is O ,L. Heer geweest, die uit onze zwakke pogingen wel eens wat goeds laat worden. Er is dezen avond gezegd: Partir c'est mourir un peu. Inderdaad, vertrekken is een weinig sterven. Maar laat men vergeten wtat hier de zen avond gezegd is over den „overledene" en in het geheugen houden het enthousiasme, waarmede over de R, K. organisatie is gespro ken en het goede, wat men ervan gezegd heeft Weest propagandisten aldus eindigde de scheidende rector overtuigde katholieken, die de beginselen van hun overtuiging toepassen in al hun daden. En wanneer straks een andere leider aangewezen is, treedt hem dan tege moet met hetzelfde vertrouwen en dezelfde vriendschap, welke ik van u heb mogen onder vinden. Nadat door alle aanwezigen het „Aan U, o Koning der eeuwen" was gezongen, was deze uitstekend geslaagde huldigingsavond ten einde. De parochieele corporaties en vereenigingen in de parochie van St. Jeroen te Den Haag hebben Donderdag officieel afscheid genomen van hun vertrekkenden pastoor, den zeereerw. heer B. P. M. de Jong, die benoemd is tot pastoor te Velsen-Driehuis. Dit afscheid werd een dankbare hulde aan den scheidenden her der. Namens de geheele parochie werd pastoor de Jong toegesproken door kapelaan B. G. Hos- man, die er op wees, dat het wel een zware gang moet zijn voor den pastoor om deze parochie te verlaten, die hij heeft opgericht en tot bloei gebracht. Ondanks de moeilijkheden heeft de parochie pastoor de Jong bij zijn heengaan een stof felijk huldeblijk ten afscheid willen aan bieden. Bescheiden is gevraagd aan degenen, die nog iets konden missen. De geheele parochie heeft bijgedragen en zoo is een som van 200 bijeengebracht. Daar het moeilijk is een geschenk te kiezen voor de nieuwe woning van pastoor de Jong. zou dit bedrag hem in geld worden aangebo den met het verzoek daarvoor een blijvende herinnering aan de St. Jeroensparochie te koopen. Kapelaan Hosman verzekerde, dat de paro chianen van St. Jeroen pastoor de Jong dank baar zullen blijven gedenken en wenschte hem namens de geheele parochie Gods rijksten zegen in zijn nieuwen werkkring toe. Ten slotte dankte hij pastoor de Jong ook namens zijn medekapelaans voor de gezs'lige, huiselijke feer, die hij steeds voor zijn huis- genooten in de pastorie heeft weten te schep pen. Na kapelaan Hosman uitten ook de kapelaans de Wit en Jansen in geestige toespraken hun dankbaarheid en waardeering voor pastoor de Jong. En dan volgde een lange reeks van toespra ken, afgewisseld door zangnummers van het kerkkoor, het zangkoor der Mannencongregatie van de H. Familie, het koortje der Jonge damescongregatie, enz. Uit al deze toespraken bleek, hoezeer pastoor de Jong door zijn toegewijden en zelf-opoffe- renden arbeid de liefde en genegenheid van zijn parochianen heeft verworven. Maar deze lange rij van vertegenwoordigde corporaties was tegelijk ook een wapenschouw over het vele, dat pastoor de Jong in de St. Jeroens parochie heeft tot stand gebracht. Pastoor de Jong dankte ten slotte voor de hulde hem gebracht. Hij wilde echter dezen avond meer beschouwen als een dankavond, omdat hij zelf, naar hij zeide. te goed gevoelde, dat hij in zijn pastoraat veel gebreken heeft gehad en dat hij zonder de hulp van anderen nooit had kunnen bereiken al hetgeen hier tot stand is gekomen. Zijn vertrek uit Spoorwijk is voor hem een offer, maar blij wil hij dit offer aan O. L. Heer brengen. Menschelijkerwijze gesproken wacht hem nu een rustiger werkkring, maar men kan daar zoo weinig van zeggen. Twee jaar geleden had de medicus hem al wat meer rust voorgeschre ven, maar dat advies heeft hij toen nog naast zich neergelegd. Thans heeft de Bisschop ge sproken en moet hij vertrekken. Bijzonderen dank bracht pastoor de Jong aan de eerw. Zusters, aan zijn kacelaans en vooral ook aan zijn kerkbestuur, dat hem zijn zware zorgen veel heeft verlicht. Ofschoon hij de parochie gaat verlaten, de parochianen van St. Jeroen zullen toch steeds in zijn gedachten, in zijn gebed en in zijn dankbare herinnering blijven voortleven. Laten we, aldus besloot pastoor de Jong zijn toespraak, O. L. Heer van harte dank zeggen voor alles, wat Hij in Spoorwijk heeft tot stand gebracht. Heden werden ons door den competitieleider dezer afdeeling, de heer Joh. v. d. Kroft, de hierna volgende uitslagen betreffende arbitrair besliste partijen toegezonden: Wedstrijd S.D.O. 1St. Joseph 1. Th. Schuit wint van J. Luiten. Hierdoor wordt de einduit slag van deze ontmoeting 137 in het voordeel van St. Joseph 1. Wedstrijd S.D.O. 1—T.E.P. 2. J. Luiten wint van J. Valk. W. Hubbers remise met P. de Raadt. De voorloopige uitslag was 511, thans 12—8 voor T.E.P. 2- Wedstrijd T.E.P. 2S.D.O. 1. Jac. v. d. Kroft remise met M. Homburg. De einduitslag is nu een 119-overwinning voor S.D.O. 1. Wedstrijd St. Joseph 1H.R.K.D. 2. Th. Bandsma wint van Th. Schuit. Eerstgenoemd tiental verliest nu met 128 van H.R.K.D. 2. Deze ontmoeting werd een verpletterende ne derlaag voor S.D.O. 1. Hiervan getuigt voldoen de onderstaande gedétailleerde uitslag: S. D. O. 1 Gez. Sam. 2 M. Homburg—Th. Smakman J. LuitenJ. P. Speet W. HubbersJ. Gomes F. v. d. Burgt—P. Balm L. LuitenB. Gjertsen Ch. KosterG. Meysen N. PiekA. Nooy J BroersS. Nanne J. v. d. KlugtJ. Jasperse C. TervoortW. Gomes 02 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 1—19 Het bekertournooi werd Donderdagavond in Café-Rest- „Hof van Holland" a. d. Groote Markt voortgezet met de volgende partijen: pnt. brt. h.s. gem. P. v. Someren 250 31 52 8.06 I. Davidson 236 31 34 7.61 J. Steffers 242 29 40 8.34 Moolhuysen 250 30 49 8.33 F. v. d. Berg 241 37 24 6.51 P. J. Bos 250 38 24 6.57 P. v. Someren 250 26 29 961 A. de Goede 216 25 60 8.64 Onze stadgenooten Steffers en v. d. Berg wer den dus geklopt. Vooral de laatste was er niet in en kan ongetwijfeld beter. Het programma voor hedenavond luidt: 8 uur: A. de Goede—H. v- d. Heyden. A. MoolhuyzenI. Davidson. 10 uur: A. MoolhuyzenP. J. Bos. A. de Goede—F. v. d. Berg. Ingezonden stukken zonder afzender worden steeds terzijde gelegd. Uw klachten kunnen bo vendien het beste worden behandeld in een vergadering van uw bond. SPORTRED. N. H. CRT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9